Sou/ta/nt Zuiderkerk gekraakt I Ruim 500 wandelaars actief voor Unicef Culturele Prijs Zuid-Holland pas na emotionele discussies aanvaard STAD OMGEVING Bijen trekken veel bekijks Hagenaars trekken spoor van vernielingen iets door >d el - an Wan w_ UmlI Bmbis, ih tin bij bil at u I i» ótknmm hmt évm voorstellen/eer rerttrd. de dit an IdmtiiHJtrrn btnemdWen en irnkeen Wiihe. \\uit dehrant PerdonBER0E/1DHEID1 Hf ben blij del je mii el kent fn wet n het probleem 1 Jk al ddteren tussen de soep en de wletten oplossen fn pleet vil met meer duiken De enpt is hen om het hart plegenIR KOtltn inmwo srinnin uit het wm l... near g zijn onverstaanbaar Oji' Vu lijn het dan isstropers tegen lamp gelopen 01 IRDWIJKERHOUT Twee inwo- van Noordwijkerhout, 31 en 26 jaar J* zijn vanmorgen vroeg aangehouden j'ens visstroperij. De politie had gister- 'nd een tip gekregen dat twee mannen eveer 70 vislijnen zouden hebben uit- et in het Oosterduinse meer en die den ze vanmorgen gaan binnenhalen, politie vatte vanmorgen om vier uur aan de oever van het meer en ander- i uur later kwamen de stropers. De e mannen haalden alle lijntjes binnen werden vervolgens om kwart voor ,t in de kraag gevat. In totaal zijn 72 jbers en lijnen, een leefnet, een lan- gsnet, een landingstok en drie vette ngen in beslag genomen. Tegen de da- s is proces verbaal opgemaakt. Steekpartij in café LEIDEN Een 28-jarige Leide- naar is zaterdagavond omstreeks elf uur bij een steekpartij in een café aan de Morsstraat gewond geraakt aan kin en nek. In het café werd de Leidenaar door een 18-jarige jongen uit Gouda en zijn even oude Leidse vriend las tig gevallen. Toen de man daar over een opmerking maakte werd hij door de jongen uit Gou da met een mes bedreigd. De eerste steken wist de Leidenaar af te weren, maar een laatste steek schampte zijn kin. Het slachtoffer kon ter plekke wor den behandeld. De jongen uit Gouda is aangehouden. Verkeerscontrole Van Berkelweg NOORDWIJK De Noord wijkse politie heeft zaterdagavond op de kruising van de Van Berkelweg en Gooweg een verkeerscontrole gehouden. Er werd twaalf maal proces ver baal opgemaakt. Acht maal voor het rijden door rood licht, twee maal voor het rijden met een te hoge snel heid en tweemaal voor het rijden over een ver keerde rijstrook. Inbraken in groothandel opgelost NOORDWIJK Met de aanhouding van twee Rijns- burgers en een Katwijker heeft de Noordwijkse poli tie het afgelopen weekeinde twee inbraken in een groothandel in sportartikelen opgelost. Uit de groot handel werden kleding en tennisrackets ter waarde van 150.000 gulden gestolen. De politie kwam de gestolen waar op het spoor na een melding dat er tennisrackets onder de prijs te koop werden aangeboden. Bij nader onderzoek ble ken de tennisrackets opgeslagen te liggen in een ga rage in Hillegom. Hier werden ook drie inwoners van Gouda aangetroffen, die verklaarden de goederen te hebben geheeld. In een woning in Gouda werd even eens de gestolen kleding gevonden. Nadat de helers nader aan de tand waren gevoeld, kwam de politie achter de identiteit van de daders van de inbraken. LEIDEN De Zuider kerk aan de Lammen- schansweg is dit week einde gekraakt. Een groep van ongeveer twintig jongeren heeft het vorig jaar september gedeeltelijk afgebrande gebouw in bezit geno men. De krakers zeggen de ruimten rondom de kerkzaal op vrij korte termijn voor zeven mensen geschikt te kunnen maken voor be woning. De nieuwe bewoners zeggen het kerkgebouw in de nacht van zaterdag op zondag in bezit te hebben genomen, omwonenden verklaren daarentegen afgelopen nacht voor het eerst „tot mijn stomme verbazing" herrie in het kerkgebouw te hebben gehoord. Vanoch tend was ook buiten de kerk te merken dat het ge bouw niet langer leeg staat: de klok werd een paar mi nuten geluid. Mevrouw J. Gijsbers, admi nistratrice van het kerkelij ke bureau van de gerefor meerde kerk in Leiden zegt in een eerste reactie op de kraakactie: „Dit is erg ver velend. We zullen contact opnemen met politie en de verzekeringsmaatschappij om te bezien wat ons te doen staat". De politie is vooralsnog niet van plan iets aan de kraakactie te doen. Men is begonnen met een inventarisatie van de leegstand, de verlangens van de krakers en er is con tact opgenomen met de ei genaar van de kerk. Hoewel de kerk al bijna een jaar geleden afbrandde, heeft eigenaar nog steeds geen besluit genomen over de bestemming van het complex. Dat wordt onder meer veroorzaakt door het stroef verlopen van de on derhandelingen met de ver zekeringsmaatschappij. Po gingen het gebouwd al voor de brand te verkopen on der meer aan predikant Maasbach mislukten. Bij de brand werd alleen de kerkzaal zelf getroffen. Het dak werd verwoest, maar de dienstruimten rondom de kerk bleven gespaard. Deze dienstruimten liggen aan de gang die rond de halfronde kerkzaal loopt. De ruimten werden ge bruikt voor vergaderingen, administratie, consistorie en de diverse clubs. Voorts is er een keukentje en zijn er toiletten. Water en electrici- teit zijn aanwezig, een gas- aansluiting heeft de kerk nooit gehad. De krakers zeggen dat het voorlopig al leen om de dienstruimten gaat: „Die verkeren nog in goede staat. De energievoor ziening kan vrij snel en vei lig hersteld worden". Op langere termijn zou de kerkzaal geschikt gemaakt moeten worden voor ama teuristische kunstbeoefe ning. De kerk zou ock als werkruimte gebruikt kun nen worden. Carel de Stoute liet schuldig an bankroet ]eiden fEIDEN Niet Karei de toute maar de voortdu- ende oorlogsuitgaven na ijn dood zijn schuldig aan et bankroet van Leiden an het eind van de vijf- ende eeuw. Interne twis- >n en hogere oorlogskos- >n terwijl de economische mjunctuur minder werd, isten hun tol. W-Tot die conclusie komt J. ifarsilje in een proef- rhrift over „Het financië- beleid van Leiden in de iat-Beierse en Bourgondi- :he periode 1390-1477" 'aarop hij morgen aan de eidse universiteit hoopt promoveren tot doctor de letteren. UjWenals nu was Leiden in dagen afhankelijk van leinanciële steun van een overheid, wier 3'jhulden tijdens het be- gg jind van Maximiliaan tot Qytidragelijke hoogte waren Marsilje onder- tei.&chf het financiële beleid )0rnan de stad tot aan het 1477. Nagegaan is wel- 38e;e rol de secretaris van de di!tad en de pachters van LAtcijnzen hierbij speelden. WO.; fef proefschrift wordt —Horgen aan burgemeester Goekoop aangeboden. lanjit woning ij Een bejaar- kabSnwoonster van Noordwijk geg gisteravond de schrik ifspij haar leven. Rond half vitjalf werd zonder aanleiding baldadige jongens een i k(fc door de ruit van haar wo- n ite aan het Jan Kroonsplein it. Iboid. De schade is aanzien- I De daders zijn spoorloos. Dode en gewonden opKortsteekterweg De 58-jarige P. Versteeg uit Al phen aan den Rijn is zaterdag avond overleden aan de ver wondingen die hij opliep bij een ongeluk op de Kortsteek- terweg in Alphen. Bij dit onge val raakten nog vijf andere personen ernstig gewond. Zaterdagavond, kort na half zeven, botste de auto van de heer Versteeg frontaal tegen een personenauto bestuurd door een 22-jarige inwoner van Bodegraven. Beide bestuur ders en de vier mede-inzitten den van de auto uit Alphen raakten ernstig gewond en moesten in het Rijnoordzieken- huis in Alphen en het Acada- misch Ziekenhuis Leiden wor den opgenomen. De heer Ver steeg overleed later op de avond; de anderen zijn thans buiten levensgevaar. Nederland daagt Visserijraad voor Europese Hof VLISSINGEN De Neder- landse visserij zal de Europese Visserijraad voor het Europese Hof in Luxemburg dagen, nu blijkt dat opnieuw de eerstvol gende Visserijraad wordt uit gesteld, waar een beslissing over de procentuele vangstqu ota-verdeling voor de Europe se landen moet worden geno men. Het zou dan voor de der de achtereenvolgende keer zijn dat die bijeenkomst wordt uitgesteld. Dit zei vice-voorzit- ter B. Daalder van de Federa tie voor Visserijverenigingen in Nederland, zaterdag tijdens de opening van de nieuwe vis mijn in Vlissingen. De minis ters van de Visserijraad blij ken absoluut geen 'haast te hebben met aanpassing van de quotaregeling, zei Daalder. De Nederlandse visserij heeft dat wel en ze vindt daarbij staats secretaris Ploeg van visserij aan haar zijde. „Wij willen nu eindelijk weten waar we aan toe zijn", zei Daalder. WASSENAAR Een groepje van vier Hage naars heeft in de nacht van zaterdag op zondag een spoor van vernielin gen getrokken door Was senaar. Ze mishandelden een fietser en brachten vernielingen toe aan on geveer tien auto's, waarbij zij twee auto's omtrokken. Rond één uur kreeg de politie zaterdagnacht de melding dat er een fietser op de Buurtweg door een groep jongens werd mishandeld. De fietser, een 17- jarige inwoner van Leidschen- dam, liep daarbij schrammen en builen op. Zijn fiets werd totaal vernield door de Hage naars. Binnen korte tijd kwa men er bij de politie diverse meldingen binnen van bewo ners van de Buurtweg en de omgeving van de Groot Hoef ijzerlaan, van wie de auto door het groepje vandalen werd vernield. Ze hadden het vooral voorzien om antennes en bui tenspiegels. Een auto aan de Buurtweg werd op zijn zijkant getrokken en een auto aan de Groot Hoefijzerlaan kregen de vandalen zelfs op zijn dak. De schade is aanzienlijk. Rond drie uur greep de politie de Hagenaars in de kraag. clJSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" rttOt Ü3ü wgl Inbreker gepakt VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 22-jarige Haagse inbreker aangehouden. De man was met een stadgenoot aan het in breken in een sportzaal aan het Rouwkooppark in Voor schoten. Het tweetal had een raam vernield, maar bij het betreden van de winkel ging het alarm af en sloegen de Ha genaars op de vlucht. De poli tie kreeg één van de dieven te pakken in de omgeving, de an dere wist te ontkomen. De ene dief zit nog ingesloten op het politiebureau, de identiteit van de andere is bekend en zijn aanhouding is spoedig te ver wachten. Inbraak in pizzeria ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een 43-jarige inwoner van Rotterdam op heterdaad be trapt bij een inbraak in een pizzeria aan de Raadhuisstraat. De Rotterdammer had 358 gul den uit de kassa gestolen en vernielingen gepleegd om bin nen te komen. LEIDEN Met de overhandi ging van een bijenkorf aan één van de geslaagden van de cursus bijenteelt, heeft de heer C. Hugens, directeur van de Leidse VVV zaterdag de ne gende bijen- en milieumarkt geopend. Binnenkort krijgt de cursist een echte bijenzwerm van de Leidse Imkersvereni ging cadeau. Net als vorige jaren trok het evenement rond de Sterren wacht in Leiden weer veel be langstelling. Naar schatting tienduizend bezoekers toonden interesse voor het leven van trokken ook de demonstraties veel bekijks. Hierbij maakte de imker, beschermd door een veiligheidspak en -kap, achter een plastic gordijn een kast met duizenden bijen open en inspecteerde de honingoogst en het broedsel. In de talloze kraampjes op het terrein viel verder onder meer korfvlechten, kaarsentrekken, wolspinnen, bier brouwen en handboekbinden te bezichti gen. Enkele muziek- en dans- Wilde bewegingen maken om groepen luisterden het gebeu- het insect weg te jagen is dus ren muzikaal op Uiteraard iuist uit den boze", verklaarde was er volop honing te koop hij die ter plaatse getapt kon wor- Ondanks de angst voor steken den. het nijvere bijenvolkje. De gla zen kasten met krioelende bij ennesten werden echter zowel met kennersoog als met huiver bekeken. Menigeen ging voor de in- en uitvliegende exem plaren op de loop. Een ervaren imker echter stelde het pu bliek gerust met de medede ling dat in 99 procent van de „bijensteken" een wesp de boosdoener is. „Een bij steekt alleen als hij in paniek raakt. LEIDEN Met groot enthou siasme en bewonderenswaar dige inzet is zaterdag voor de eerste maal de Leidse sponsor loop voor Unicef gehouden. Volgens één van de organisa toren, de heer B. Markslag, hebben meer dan vijfhonderd mensen aan de prestatieloop meegedaan. De wandeltocht werd georganiseerd door drie Leidse Rotaryclubs in samen werking met Unicef. Het mot to van dit evenement was: „Kinderen lopen voor kinde ren". Gewapend met paraplu en re genjas gingen veel kinderen met hun ouders of leerkrach ten vanaf het sportpark van de Leidse Hout van start Voor de muzikale begeleiding zorg de de Floraband uit Rijnsburg en Tamarco uit Leiderdorp. Na elke afgelegde kilometer werd er een stempel bij de controlepost gehaald en kre gen de deelnemers een pre sentje. Hoewel het uitgezette parcours vier kilometer lang was, leg den veel kinderen de route meerdere malen af. „Sommi- - gen hebben in totaal wel veer tig kilometer gelopen", aldus de heer Markslag. De opbrengst van de sponsor loop is nog niet bekend. Naar schatting ligt deze rond de vijftienduizend gulden. „Zo'n succes hadden wij niet ver wacht", zei de heer Markslag zaterdag. Het ligt dan ook in de bedoeling om volgend jaar weer een dergelijke wandel tocht te houden. Het geld komt geheel ten goede aan Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, in het bijzonder voor de immunisa- tie-projecten die Unicef over de hele wereld heeft GEDEPUTEERDE GÜNTHER: VROUWENBOEKHANDELS PLEGEN CENSUUR DEN HAAG/LEIDEN De rede die de Zuidhollandse ge deputeerde Irma Günther hield, vooorafgaande aan de uitreiking van de Culturele Prijs van Zuid-Holland, was voor drie van de vier winnen de vrouwenboekhandels zater dag in eerste instantie reden om de prijs te weigeren. Pas na veel emotionele dicussies, die zich nog voortzetten tij dens een receptie in het Cou perushuis besloten ook de boekhandels Trix uit Den Haag, Gaia uit Leiden en Ara dia uit Gouda de prijs alsnog te aanvaarden. Alleen medewerksters van de Dordtse vrouwenboekhandel Brood en Rozen beklommen het podium van het Haagse Diligentia om de prijs van tweeduizend gulden aan te ne men, maar niet zonder de toe voeging „kwaad" te zijn op de gedeputeerde. Mevrouw Gün- ther zei in haar speech dat de vrouwenboekhandels kansen missen door geen traditionele literatuur aan te bieden. Zij meende dat de boekhandels door een dergelijke censuur te plegen, een eenzijdig beeld van de vrouw geven door al leen boeken te verkopen met roldoorbrekende ideeën. Een deel van de enkele honderden verzamelde vrouwen verliet daarop de zaal van Diligentia. In het eerste jury-rapport door de Culturele Raad van Zuid- Holland werd eveneens mel ding gemaakt van die zoge naamde censuur, maar na overleg met de vrouwenboek handels was afgesproken dat de prijs alleen dan zou worden geaccepteerd wanneer die pas sage zou worden geschrapt Het dagelijks bestuur van de Culturele Raad was het uitein delijk eens met de stelling dat vrouwenboekhandels gespeci aliseerde handels zijn, die juist datgene bieden dat de gewone boekhandel niet in huis heeft. Verontwaardiging Vandaar de enorme veront waardiging toen mevrouw Günther toch kritische opmer kingen meende te moeten ma ken over die vermeende cen suur. De gedeputeerde was eerder door gefluit en boe-ge roep in haar speech onderbro ken na opmerkingen over het ontbreken van vrouwelijke sollicitanten voor de functie van Commissaris van de Ko ningin en het afwijzen door de boekhandels van de prijsuit reiking door de huidige com missaris S. Patijn. Medewerksters van Aradia uit Gouda, Trix uit Den Haag en Gaia uit Leiden gingen niet in op het verzoek van de gedepu teerde het podium op te ko men om de prijs aan te nemen. Lang na het tumultueuze ein de van de manifestatie klonk door Diligentia nog de veront waardiging die zich deels op mevrouw Günther richtte, maar grotendeels op de mede werksters die de prijs weiger den. De mening van de gede puteerde, zo was het overheer sende gevoelen onder de vrou wen, bewees maar eens te meer dat vrouwenboekhandels noodzakelijk zijn en dus te recht een prijs verdienen. Uit eindelijk was dat voor de drie vrouwenboekhandels reden de prijs het geld kan tenslotte ook goed worden gebruikt toch aan te nemen. Dat was ook de mening van mevrouw dr. Hilde Verwey- Jonker die eerder in een rede grote voldoening zei te hebben dat vrouwenboekhandels een stuk erkenning krijgen. Me vrouw Verwey was lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, zat ten tijde van het kabinet Drees in de staatscommissie gelijk loon voor mannen en vrouwen en was onder meer het eerste vrouweljk lid van de Sociaal Economische Raad (SER). Verwey-Jonker „De boekhan dels zijn een demonstratie van wat vrouwen eigenlijk willen en daarom nuttig, noodzake lijk en gewaardeerd. Aange zien in elke gewone boekhan del literatuur is te vinden over de traditionele rol van de vrouw (keuken, bed. kinde ren) ligt de kracht van vrou wenboekhandels in de rol doorbrekende literatuur". MAANDAG 10 JUNI 1985 PAGINA 7 Stoere Leidenaar breekt enkel Fietsers mishandeld Pieterskerk beklommen LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagochtend rond zes uur enkele dronken studenten moeten sommeren van het dak van de Pieterskerk af te ko men. De studenten waren daar 's nachts vol overmoed op ge klommen. Van het dak af ko men vonden ze waarschijnlijk minder leuk. Onder het toe ziend oog van de Leidse politie en de inmiddels gewaarschuw de brandweer met ladderwa gen klauterden de studenten toch nog eigenhandig weer naar beneden. Tegen hen is geen proces verbaal opge maakt. LEIDEN Een 16-jarige jon geman uit Leiden heeft een poging indruk te maken op zijn vriendin met een gebro ken enkel moeten bekopen. De jongeman wilde via de elektriciteitskabel de Burcht beklimmen. Toen hij halverwege was, schoot de leiding met contact doos los, waardoor de jongen naar beneden viel. Zijn vrien din, een 15-jarige Leidse, die bewonderend toekeek, kreeg de contactdoos op haar hoofd en moest met een hoofdwond naar het Academisch Zieken huis worden vervoerd. LEIDEN Een groepje van vijf Leidenaars (van 17 tot 20 jaar oud) is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehou den. De vijf is openlijke ge weldpleging en vernieling ten laste gelegd. Rond kwart over een trokken de vijf jongens twee Leide naars van de fiets op de Haar lemmerstraat. Zij sloegen en trapten de fietsers. Hierbij werd een horloge en een bril vernield. De fietsers liepen builen en schrammen op. Te vens gooiden de vijf twee win kelruiten in. Een in veiligheidspak gehulde imker toont een honingraat met bijen. De toeschouwers zijn duidelijk geïnteresseerd, maar blijven op veilige afstand. TIENDUIZEND BEZOEKERS OP NEGENDE MILIEUMARKT

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7