Sleutel van mysterie-Mengele igt bij familie in Beieren De weg vrijmaken voor anderehulp aan Suriname Politie speurt met films en foto's naar Liverpoolfans Qüdó&Qowianl Zwitsers tegen verbod abortus °0onderden «irrestaties i Peru MINISTER SCHOO: 10 t/m 14 juni BEURS VOOR SENIOREN Officiële kandidaten in Hongarije verslagen Barre, Chirac en Giscard in broze unie Russen beheersen Kunardal Denktash winnaar van verkiezingen op Turks Cyprus 7 Beurs van Amsterdam igUlTENLAND" MAANDAG 10 JUNI 1985 PAGINA 5 JA-directeur: „Groot ucces voor de KGB" ASHINGTON De Russische inlichtin- ndienst KGB heeft een „groot succes" be- ,ald in de spionagezaak rond de voormalige merikaanse marineofficier John Walker en ikele van zijn familieleden. Dat heeft de di- cteur van de Amerikaanse inlichtingen- enst CIA, William Casey, gezegd in een aaggesprek met het blad „US News and orldreport". Volgens Casey is het een eer- irioriteit van de Sovjet-Unie om toegang jrijgen tot geavanceerde Amerikaanse chnologie. De recente spionagezaak beves- ;t dat de KGB een zeer uitgebreid en goed organiseerd programma heeft in de hele ;reld', aldus de CIA-directeur. Casey noem de door de KGB verzamelde informatie de Walker-familie „heel schadelijk". Lubbers vraagt Indonesië af te zien van executies HILVERSUM/BUSSUM Premier Lubbers heeft de Indo nesische regering opgeroepen af te zien van de executie van drie ter dood veroordeelde communistische gevangenen. Hij deed dit afgelopen zaterdag op de CDA-partijraad in Bus- sqm. Indonesië kondigde eerder op die dag aan, dat drie aangekondigde terechtstellingen door zouden gaan. De drie mannen werden in de jaren zestig aangehouden en halver wege de jaren zeventig ter dood veroordeeld voor hun aan deel in de mislukte staatsgreep van 1965. Op 14 mei werd de communistische vakbondsleider Mohammed Munir, die in 1973 ter dood was veroordeeld, geëxecuteerd. Daarop vroe gen de Nederlandse en de Australische regering aan Jakarta de overige doodvonnissen niet te voltrekken. Behalve de op roep van premier Lubbers valt van Nederlandse zijde overi gens vooralsnog geen actie te verwachten. Minister Schoo zei zaterdag voor de VARA-radio dat zij eerst zekerheid wil hebben of de berichten juist zijn. Shultz wijst Jordaans voorstel af BERMUDA De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz heeft dit weekeinde een Jordaans voorstel over een serie gesprekken van de VS met Palestijnen op verschillende niveaus en met de Sovjet-Unie van de hand gewezen. Shultz zei tegen journalisten op Bermuda dat dit voorstel van de Jor daanse minister Masri niet leidt tot het Amerikaanse doel van directe Arabisch-Israëlische onderhandelin gen. Washington zoekt overigens naar een weg om te gemoet te komen aan de wens van koning Hoessein te komen tot een gesprek met een Jordaans-Palestijnse delegatie, zolang daar geen PLO-leden in zitten. Een. Palestijnse delegatie hoeft, aldus Shultz, niet groot te zijn. Drie personen zouden voldoende zijn. PLO-voor- zitter Arafat heeft echter nog eens onderstreept dat de PLO en niet Jordanië als enige bevoegd is Palestijnse vertegenwoordigers aan te wijzen. BERN De Zwitsers hebben met een stemmenverhouding van meer dan 2 tegen 1 een voorgestelde grondwetswijziging verworpen, die abortus in vrijwel alle gevallen zou hebben verboden en sommige voor- behoedsmethodes ongrondwettig zou hebben gemaakt. Het voorstel was gedaan door de rooms-katholieke kerk en conservatieve politieke par tijen. Volgens de officiële uitslag werd het voorstel in 19 kantons af gewezen en in zeven aanvaard. Krachtens de Zwitserse wet moeten grondwetswijzigingen zowel door een meerderheid van de bevolking als een meerderheid van de kantons worden aangenomen. Amerikaanse hoogleraar in Beiroet ontvoerd BEIROET Een Amerikaanse hoogleraar aan de Amerikaanse universiteit van Beiroet is gisteren door onbekende mannen ontvoerd. Twee weken ge leden werd de directeur van het ziekenhuis van de universiteit, David Jacobsen, ontvoerd. De hoogle raar, de 53-jarige Thomas Sutherland, was op weg van de universiteit naar de luchthaven toen de ge wapende mannen zijn auto tot stoppen dwongen. Hij reed in de limousine van de rector-magnificus van de universiteit, Calvin Plimpton. Mogelijk werd hij door de ontvoerders voor Plimpton aange zien. In totaal worden nu zeven Amerikanen, vier Fransen en een Brit vastgehouden in Libanon. De organistatie Islamitische Jihad zegt de meesten van hen vast te houden. De groep heeft in ruil voor hun vrijlating geëist dat Koeweit 17 leden van de organisatie op vrije voeten stelt. ^-,'ervolg van de voorpagina) EW YORK De sleutel tot Ie et antwoord op de vraag of •t in Brazilië opgegraven Dffelijke overschot inderdaad Toen eerder dit jaar werd be- van «J°zef Mengele is, ligt sloten de internationale speur- volgens Wiesenthal vooral de man die halverwege de jaren '60 in Asuncion, Paraguay, een ontmoeting had met Mengele. ,plgens nazi-jager Simon Wie- k nthal in West-Duitsland. Al- ar^en de familie van Mengele eneet op welk deel van het li tocht naar Mengele op te voe ren, drong Wiesenthal er op aan een nauwkeurig onder zoek in te stellen naar deze sjjaam hij in 1943 aan het oos- man, een vriend van Mengele jojlijk front een wond opliep. |ok Wiesenthal raakt er ove- _;ens steeds meer van over- "figd, dat de opgegraven res- id i die van de beruchte kam- .evu-ts zijn. en advocaat van het familiebe drijf van Mengele in Gtlnz- burg in Beieren. De advocaat had gepocht dat hij financiële hulp voor de voortvluchtige oorlogsmisdadiger had gear- ilangrijk bij de ontrafeling rangeerd. het mysterie-Mengele is Onlangs werd het huis van de man doorzocht. De politie vond onder meer brieven over Mengele van het in Brazilië wonende Oostenrijkse echt paar Wolfram en Gertrude Bossert, die aan de politie be kenden dat Mengele onder de naam Gerhardt in een van hun huizen heeft gewoond. De Bosserts zouden Mengele in 1968 als Pedro hebben leren kennen. Toen zij achter zijn ware identiteit kwamen, zou den zij uit vrees voor wraakac ties hebben gezwegen. In het huis van de familie Bossert zouden onder meer een foto van diens zoon Rolf en enkele handgeschreven aantekenin gen van de gezochte oorlogs misdadiger zijn gevonden. De Braziliaanse politie trekt ook berichten na als zou Rolf in 1977 en 1979 Brazilië hebben bezocht. Het laatste bezoek zou na de beweerde dood van Mengele hebben plaatsgevon den. De voormalige kamparts zou op 7 februari 1979 bij het zwemmen zijn verdronken en een dag onder de valse naam Wolfgang Gerhard zijn begra ven. De echte Wolfgang Ger hard (overleden in 1978) was waarschijnlijk verantwoorde lijk voor de veiligheid van Mengele in Brazilië. Simon Wiesenthal onthulde gisteren dat de Westduitse re gering in 1964 zónder succes heeft geprobeerd Paraguay met geld (16 miljoen mark) te verlokken tot uitlevering van Mengele. De kamparts heeft zich jarenlang in dat land ver borgen gehouden. Maar gene raal Stroesner, de machtheb ber in Paraguay, zou het aan bod hebben afgewezen. Een regeringswoordvoerder in Bonn wilde gisteren geen com mentaar geven. De beloning voor tips die lei den tot de aanhouding van Mengele bedraagt momenteel in totaal 3,4 miljoen dollar (ruim 10 miljoen gulden). Het graf in het Oostenrijkse Graz van de echte Wolfgang Ger hard, de Oostenrijker die zijn identiteit aan Mengele zou hebben afgestaan. ?e/i o/lMA In de Peruaanse osiofdstad Lima zijn 920 perso on gearresteerd, na bomaan- ?e/pgen en brandstichtingen i/Mor de maoïstische guerrilla beweging Sendero Luminoso Pad). Bij de aansta ;n vielen volgens officiële ge- twee doden. De aansla- n vonden plaats tijdens het afzoek van de Argentijnse be'esident Alfonsin. Op het ü/vpment dat de scheidende Pe- president Belaunde en rj. In collega Alfonsin een toast itbrachten, ontplofte ook lakbij het presidentieel paleis en autobom, die echter nau welijks schade aanrichtte. Vol- ;ns waarnemers waren de «inslagen de ergste golf van "jweld in de hoofdstad, sinds indero vijf jaar geleden be- met een guerrillaoorlog h het regime omver te wei;- ^G-ministers Ibal gillen overleg jd ^et Comecon De ministers van jitenlandse zaken van de ceyfn landen van de Europese plémeenschap zijn het erover hs dat er met de Comecon, p| Oosteuropese tegenhanger in de EG, informeel moet ngprden overlegd. Het voorstel het overleg tussen de EG »rij) de Comecon is afkomstig conin de Russische leider Gor- nïltsjov. Deze heeft zijn voor- lorfl gedaan aan de Italiaanse oniemier Bettino Craxi, die de jn. gelopen maand een bezoek en in Moskou heeft gebracht. De ;ke»nisters hebben nog niet be te Hen wat de inhoud van het ierferleg moet zijn. Ook is nog !t duidelijk of wordt gedacht samenwerking tussen de handelsblokken als ge- f aan uitbreiding van de menwerking met de Corne als h-landen afzonderlijk. A HILVERSUM Minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) wil het ver drag tussen Nederland en Suriname opzeggen, om zo via particuliere kanalen rechtstreeks hulp te kun nen geven aan projecten in Suriname. De minister hoopt op zo'n manier iets te kunnen doen aan de steeds slechter wordende positie van de armsten in Suriname. Nederland heeft de ontwikke lingshulp opgschort sinds in december 1982 vijftien tegen standers van het bewind-Bou- terse werden vermoord. Het huidige ontwikkelingsver drag vormt, omdat het een verdrag tussen regeringen is, het grote struikelblok voor de hervatting van de Nederlandse hulp. Zolang de machthebbers in Paramaribo niet aan de Ne derlandse voorwaarden (her stel van de democratie en na leving van de mensenrechten) hebben voldaan, zal van her vatting geen sprake kunnen zijn. Opzeggen van het ver drag biedt echter een moge lijkheid om met behulp van particuliere organisaties de ergste nood onder de armsten in Suriname te lenigen. De 1,6 miljard gulden die Suriname nog tegoed heeft blijft dan echter in Den Haag, tot aan de Nederlandse voorwaarden te gemoet is gekomen. Minister Schoo heeft evenwel weinig hoop dat Suriname een dergelijke oplossing serieus zal overwegen. De grote partijen in de Tweede Kamer ver wachten weinig van de plan nen. En als het toch gebeurt, mag „er geen kwartje van bij Bouterse komen", aldus VVD'er Weisglas. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Ruim twin tig Liverpoolsupporters die betrokken waren bij het geweld in het Brussel se Heizelstadion, zijn aan de hand van honderden krantenfoto's en filmbeel den geïdentificeerd en door ae politie van hun woonplaats ondervraagd. Het is nog niet bekend of zich onder de ondervraagden men sen bevinden, die daadwerke lijk schuldig zijn aan de dood van de in totaal 38 mensen in het Heizelstadion. Enkele van de ondervraagden hebben ver klaard, dat het extreem-recht se National Fropt de aanzet heeft gegeven tot de aanval op de supporters van Juventus. Maar de leider van een groep leden van het National Front, die meerdere malen gezorgd heeft voor ongeregeldheden bij de Londense voetbalclub Chelsea, heeft dit ontkend. Het identificeren van de Li- verpoolfans werd mogelijk dank zij de ongeveer 300 poli tiemensen, die met regelmaat ingezet worden bij thuiswed strijden van de Britse club. Zij hebbenm vorige week uren lang foto's en films zitten be studeren. Voorts heeft men in Liverpool veel hulp gehad van mensen die op de beruchte woensdagavond relschoppers op tv hebben herkend en aan gegeven. Volgens de Belgische justitie is het identificeren van -Liver pool-supporters een belangrij ke stap voorwaarts in het on derzoek, dat uiteindelijk tot beschuldigingen moet leiden en tot uitwijzing aan België, een procedure, die in het voor uitzicht is gesteld door de Brit se premier mevrouw That cher. (ADVERTENTIE) T De beurs voor Senioren is 'n nationale manifestatie voor 50 plussers. Naast een uitgebreid aanbod aan artikelen en diensten zijn er optredens van koren en orkesten, 'n Oude Ambachten plein, modeshows en 'n gezellige markt. Kortom een bezoek aan de beurs voor Senioren betekent een welbestede dag. dagelijks van 10-17 uur toegangsprijs f 7,50 houders PAS-65 en leden ANBO/Unie-KBO/PCOB f 4.- AMSTERDAM rai BOEDAPEST Een ongekend aantal spontaan aange wezen mensen heeft in het weekeinde officiële kandi daten verslagen en een parlementszetel gewonnen, zo blijkt uit de gisteren bekendgemaakte uitslagen van de meest vrije verkiezingen in communistisch Hongarije. Functionarissen vertelden dat bijna 25 van de 71 spontaan aan gewezen mensen, die het op moesten nemen tegen officiële com munistische kandidaten een zetel hadden gewonnen. Hoewel het sinds de jaren '70 is toegestaan dat meerdere mensen zich voor een zetel kandidaat stellen, werden zaterdag voor het eerst ver kiezingen gehouden waarbij dit volgens een wet van 1983 voor 352 van de 387 parlementszetels verplicht is. Voor de resterende 35 zetels was slechts één kandidaat, doorgaans een hoge partij- of regeringsfunctionaris. Alle andere kandidaten moesten wor den goedgekeurd in een vergadering per kiesdistrict en het Volksfront had voor iedere zetel twee kandidaten benoemd. Maar inwoners en arbeiders van 71 districten hadden onver wacht een derde en soms een vierde kandidaat naar voren ge schoven. In sommige gevallen werd de kandidaat van het Volksfront zelfs verworpen ten gunste van een van hun eigen keuzen. Een aantal bekende figuren, onder wie een ex-premier, werd verslagen. Overigens hebben alle kandidaten moeten beloven dat zij de re gels van de socialistische partij zullen naleven. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS „Union, union, union (eenheid)". Onder en thousiaste toejuichingen van ongeveer 5000 aanhangers hebben de drie leiders van de Franse oppositie, Barre, Chirac en Giscard gisteren gezamen lijk deelgenomen aan een in Parijs gehouden „liberale con ventie". Dit evenement was georganiseerd door een aantal liberale clubs en oud-president Valery Giscard d'Estaing en diende als aanzet tot een posi tiebepaling voor de politiek „van na het socialisme". Het was voor het eerst sinds de verloren parlementsverkiezin gen, die in 1981, dat de grote drie van de oppositie zij aan zij ten tonele verschenen. Hoewel van een werkelijke unie nau welijks kon worden gesproken maakte een ieder zich toch sterker voor eendracht in de aanloop naar de parlements verkiezingen van volgend jaar, die naar verwachting rechts weer een meerderheidspositie in de Assemblee zullen bezor gen. Tijdens de bijeenkomst kreeg de partijloze Barre het flink aan de stok met de neo- gaullist Chirac. Oud-president Giscard is er duidelijk op uit een bemiddelende functie te vervullen. ISLAMABAD Het stra tegische Kunardal in het Afghaanse grensgebied met Pakistan is dit week einde geheel 'bezet door Russische eenheden. Een Russische pantserkolonne had zaterdag het laatste verzet in het dal gebroken en de belegerde garni zoensplaats Barikot bij Pa kistan ontzet na twee we ken van felle gevechten, zo verklaarden zegslieden van guerrillabewegingen en westerse 'inlichtingen diensten. Russische vliegtuigen hebben het gebied intensief gebombar deerd om de guerrillastrijders te verdrijven. De Russische troepen maakten gebruik van brandbommen en vlammen werpers om de guerrillastrij ders uit de bossen in het dal te verdrijven. Verder zetten ze ver-dragend en raketlanceer- ders in, zodat de guerrillastrij ders herhaaldelijk uit hun ver sterkingen werden terugge drongen, De leider van het Af- ghaans-islamitisch verzet, Rabbani, vertelde dat aan bei de zijden zware verliezen wa ren geleden. Elitetroepen en commando's werden voor de voorste linies en op heuveltop pen afgezet om bruggehoofden te slaan en guerrillastrijders te omsingelen, aldus Rabbani. mjQO) Kolonel Plimmp zat aan zijn bureau in zijn ^fcer ingerichte werkkamer, op een zéér ge- Mlm adres, ergens in de grote stad Graven- ^^chtJa ja...," gromde hij. „Ben je hoofd i)fn de B.G.D., oftewel de Bijzonder Geheime ,50.pnst, en dan schiet er alleen maar een sobere 8.«rkkamer voor je over. Maar je geheime agen- ,1ep baden in weelde. En tóch heb je ze nodig, snaken...." Hij greep de B.G.D.-telefoon, lide een nummer en zei: „Juffrouw, geeft U even een spoedlijntje met agent 009...." bedoelde juffrouw was blijkbaar zeer goed Is in de warwinkel van zeer geheime tele- mnummers. want nog geen drie tellen later er al verbinding. „Met geheime agent zelfklonk er een stem aan de andere ^<nt van de lijn. „Fijn dat je thuis bent, 009," de kolonel. „Wat voer je uit op het ogen blik?" Ik drink een drankje en lees een boek," antwoordde 009. „Wat voor een boek?" informeerde de kolonel. „Een boek over me zelf," antwoordde 009. „Een afschuwe lijk flauwekul-boek dus. De schrijver heeft er blijkbaar geen flauw idéé van hoe het werkelijk toegaat in ons geheime-agentenleven. Hij denkt, dat het één groot feest is van ijskoude whisky- soda en exotische dames op tropentempera- tuur. Maar ter zake. U belt mij niet voor niks op. Is er werk aan de winkel?" „Gevaarlijk werk," zuchtte kolonel Plimmp. „Kom met me dineren in het Hltz-Rilton Hotel. Dan zal ik je al les uitleggen. Het dossier „Smldje Verholen" bevalt me niet". En diezelfde avond troffen agent 009 en kolonel Plimmp elkaar In de lu xueuze eetzaal van het Hitz-Rllton Hotel.... NICOSIA De Turks Cypriotische leider Rauf Denktash heeft de presidentsverkiezingen die gisteren in de Turkse Republiek van Noord-Cyprus zijn gehouden, met een overweldigende meerderheid gewonnen. Volgens de definitieve uitslagen die zondagnacht door de kies raad bekend werden gemaakt, kreeg Denktash 70,5 procent van de uitgebrachte stemmen. In de verkiezingen van 1981 had Denktash slechts 51 procent van de stemmen gekregen. Denktash dankt zijn grotere populariteit vermoedelijk aan zijn beslissing in november 1983 de algehele onafhankelijkheid uit te roepen voor Turks Cyprus. De presidentsverkiezingen van zondag werden door Grieken land en de Grieks Cyprioten afgedaan als maatregelen om de verdeling van Cyprus te bestendigen en de bemoeienissen van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar voor een oplossing van het probleem-Cyprus te ondermijnen. Sinds '74, toen een Turkse invasie plaats had, is Cyprus verdeeld in een Grieks en een Turks gedeelte. Arabieren weigeren optredên sji'itische Amal te veroordelen TUNIS Het is de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO gisteren niet gelukt de steun van de Arabische Liga te krij gen voor een onderzoek naar de vermeende moordpartijen door de Amal-militie in de Palestijnse vluchtelingenkam pen van Beiroet. Ook heeft de Liga geen veroordeling uitge sproken over de Khomeiny- gezinde sji'itische militie of over de Syrische rol bij de bloedige gebeurtenissen in de kampen, zoals de PLO wilde. Na een buitengewone vergade ring van twee dagen nam de uit 21 leden bestaande Arabi sche Liga een resolutie aan, waarin wordt opgeroepen tot een staakt-het-vuren en tot te rugtrekking van de strijders, die de kampen belegeren. In tussen gingen de gevechten tussen de Amal-militie en Palestijnse strijders gisteren in de kampen van Beiroet ge woon door. China stuurt miljoen soldaten naar huis PEKING De Chinese lei der, Deng Xiaoping, heeft offi cieel aangekondigd dat het vier miljoen man sterke leger in twee jaar tijd met een mil joen zal worden teruggebracht. Deng maakte duidelijk dat de maatregelen nodig zijn om geld te besparen voor de mo dernisering in de civiele sec tor. De strijdkrachten kunnen slechts worden versterkt, wan neer China een steviger econo mische basis krijgt. Deng heeft het leger het laagst geplaatst op zijn lijst, na landbouw, in dustrie en technologie. Het is niet duidelijk welke delen van het leger worden weggesne- lijnlijk dat het om gevechtstroepen aan het front gaat. AEGON Ahold Akzo A.B.N. Hol Bet Gr Hoogovens KLM taun7-4 tarn 104 111,30 110.70 457.50 456,00 251.00 249,50 173.50 172.00 122.00 121.50 57,40 57,40 190.00 189.20 148.80 148.70 134.70 134.70 141.00 61,006 61.00 63.10 62.70 taun74 tam 10-4 Kon, Olie Nai.Nedert. N.M.B. NediloydGr. 195.90 67.50 193.50 29.50 64.50 56.60 75.80 139.70 69.80 46.20 193.80 66.80 193.00 163.50 324.50 29.50 64.20 56.40 75.60 347.00 205.50 34.20

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5