Aantal SS-20's verandert per 99 KONING MATSTE GEERTSEMA NIET iubbers: minder dan half iljoen werklozen in 1990 VANAF VANDAAG HEBBEN TWEEVERDIENERS DIRECT ANTWOORD OP VRAGEN OVER DE VOETOVERHEVELING. W°' Kapitein in arrest na aanvaring met veerboot BELGEWOON 06-0543 DE BELASTINGTELEFOON. g-WENLAND Ceidóe Sourant MAANDAG 10 JUNI 1985 PAGINA 3 e di konf" ffaire groeihormonen reidt zich uit ITTARD De gemeentepolitie van Sittard eeft vermoedelijk opnieuw een hoeveelheid leihormonen voor vee gevonden. De partij ,jtaat uit een tiental flessen met verdachte oeistof. waarvan nog monsters moeten wor- \n onderzocht. De partij is mogelijk nog om- e ingrijker dan die van 58 liter, die vorige week West-Brabant werd aangetroffen bij een die narts uit Chaam. Inmiddels zijn in het arron- ssement Breda twee nieuwe aanhoudingen irricht in verband met groeihormonen. Het iderzoek van justitie naar deze hormonen, aarvan het gebruik als mestmiddel niet is toe staan, strekt zich uit tot het hele grensgebied et België. Daarbij richt men zich niet zozeer veehouders zelf, als wel op bedrijven die licamenten leveren aan de veehouders. ROTTERDAM De 51-jarige kapitein P.T. van de Westduitse kustvaartder „Sabine" was vanmorgen nog in arrest, nadat hij vrijdagavond betrokken was bij het ongeluk met de Britse veerboot „Norland". De gezagvoerder wordt er van verdacht door onverantwoord ge drag en nalatigheid het leven van de passagiers en bemanning van de „Nor- land" in gevaar te hebben gebracht. „Zaterdagmorgen verkeerde de kapitein in elk geval nog aardig onder invloed van drank", aldus een politiewoordvoer der. Bij het afmeren in Europoort ramde de Duitse gezagvoerder een meerpaal, waarbij coaster over een lengte van vier meter ingedeukt werd. Volgens ooggetuigen van het ongeluk maakte de „Sabine" voor Hoek van Holland plotseling een hele circel, waarna de kustvaarder opdook voor de boeg van de veerboot, die op weg was naar Huil. De „Norland" moest uitwijken en liep met een stabilisatorvin op een zandbank. De vin brak af en liet een scheur achter in de romp bij de machinekamer. Gistermorgen kon de veerboot in een dok van Verolme Botlek ge borgen worden. Hoe groot de schade aan de veerboot precies is, was vandaag nog niet bekend, maar de eige naar van de Norland, North Sea Ferries (NSF) heeft alvast een schadeclaim van 18 miljoen gulden ingediend en beslag laten leggen op de „Sabine". Volgens een woordvoerder van NSF zijn de ruim 100 personenauto's aan boord van de „Norland" in elk geval onbeschadigd geble ven. Ze worden zo spoedig mogelijk met andere veerboten naar Engeland gebracht. Veel passa giers hadden hun autosleuteltjes achtergelaten. Van de 690 passagiers zijn het afgelopen week einde ruim 650 mensen na een nacht en diner in Rotterdamse hotels met andere veerboten alsnog naar Engeland vertrokken. Soms zonder bagage, omdat die nog in de auto of bus lag. Ex tra kosten in Engeland (bijvoorbeeld het huren van een auto) worden niet vergoed. „Dat zou te ver gaan", aldus een woordvoerder van de NSF. Totdat de Norland gerepareerd is zal North Sea Ferries waarschijnlijk een ander schip moeten charteren om zijn lijndiensten ook in het hoog seizoen uit te kunnen voeren. dagf )ERDE NET MOGELIJK UIT OPBRENGSTEN STER" K'est World Perelrlhave) oopt niet in Texas HAAG West World fclding (waarin het vastgoed- iieggingsfonds Wereldhave i belang van ruim 84 pro- |nt heeft) ziet af van de eer- aangekondigde aankoop )or ruim 20 miljoen dollar winkelcentrum in brth Worth (Texas). De eige- iar van het centrum heeft bij afwikkeling van het al be- Ikte principeaccoord niet pnnen voldoen aan enkele tor West World essentieel ge- jhte voorwaarden, aldus We- Udhave. (Van onze parlementaire re dactie) BUSSUM Als het hui dige kabinetsbeleid in de komende jaren kan wor den voortgezet zal het aantal werklozen in 1990 onder de 500,000 kunnen komen. Deze verwachting sprak premier Lubbers za terdag uit tijdens een ver gadering van de CDA- partijraad in Bussum. Lubbers herinnerde eraan dat de vakcentrale FNV in zijn nieuwe beleidspro gramma mikt op een half miljoen werklozen in 1990. „Ik denk dat het nog minder kan worden als we maar aan de hoofdza ken- van ons beleid blijven vasthouden", aldus Lub bers. Voortgaan op de huidige koers betekent volgens de premier overigens niet dat er op dezelf de harde manier wordt door- bezuinigd als in deze kabinets periode het geval is geweest. Na de „schoktherapie", zoals het beleid door CDA- fractie leider De Vries was aange duid, is er naar Lubbers' over tuiging ruimte voor een wat mildere aanpak. Lubbers sprak in dit verband van „ac centverschuivingen". Dit jaar moet volgens hem dan ook niet worden gezien als een „oogstjaar", maar als een over gangsperiode naar een minder strak bezuinigingsbeleid, een „schakeljaar". Hij sprak voorts de verwachting uit dat het overheidstekort aan het eind van deze kabinetsperiode (vol gend jaar mei) kan zijn terug gebracht tot 7,5 procent van het nationaal inkomen, zoals in het regeerakkoord was af gesproken. De premier stelde tevreden vast dat de rendementen van de bedrijven aan het verbete ren zijn. Een bewijs daarvan is onder meer de grotere belang stelling die bedrijven aan de dag leggen voor de STER-re- clame. „Die interesse is zelfs zo groot dat minister Brink- Onderonsje tijdens de CDA-partijraad tussen staatssecretaris De Graaf en de ministers Deetman en Brinkman (vlnr.). man het waarschijnlijk acht dat een derde televisienet uit deze reclame-opbrengsten kan worden betaald", aldus Lub bers. De premier reageerde terug houdend op het politieke ver langlijstje dat fractieleider De Vries kort tevoren in zijn toe spraak tot de partijraad had opgesomd. De Vries had er on der meer voor gepleit de koop kracht van overheidsperso neel, trendvolgers en uitke ringstrekkers in 1986 op peil te houden. Rijkspolitie zoekt burgervliegers SCHIPHOL De Rijkspolitie .dienst luchtvaart gaat voor het eerst in haar bestaan burger- vliegers werven. Zij krijgen een aangepaste politie-oplei- ding van zes maanden en be perkte opsporingsbevoegdheid. Hun wordt een contract van zes jaar aangeboden, dat bij ge bleken geschiktheid kan wor den verlengd. De RP kampt met een groot verloop onder de politievliegers, die in de commerciële luchtvaart vaak meer kunnen verdienen. Er zijn nu zo'n vijftien politievlie gers. Er behoren er 22 tot 23 te STAATSSECRETARIS VANHOUWELINGEN: rade 'an onze parlementaire re- SS-20-raketten staan op- in|ctie) gesteld, zoals van Ameri kaanse zijde is gezegd. !N HAAG Staatsse- itaris Van Houwelingen Volgens Van Houwelin- ifensie) is er niet van gen zijn de Russen „voort- tuigd dat er nu in de durend bezig locaties te »vjet-Unie meer dan 378 wijzigen en verandert het aantal SS-20's per week". De bewindsman is er dan ook niet zeker van dat Nederland op 1 november moet besluiten kruisraket ten te plaatsen, zo zei hij zaterdag voor de TROS- radio. Van Houwelingen erkende overigens dat de VS een „bui tengewoon systeem" hebben om het aantal Russische raket ten te tellen. Een delegatie uit de Tweede Kamer, die vorige week op bezoek was in de VS, heeft gezegd dat de Amerika nen het minimum aantal ra ketten in de Sovjet-Unie met grote exactheid kunnen aange ven. Dit in tegenstelling tot de PvdA'er Stemerdink, die ge hoord had dat de Amerikaanse tellingen een foutmarge van tien a twintig procent nebben en dus niet bruikbaar zijn voor de Nederlandse regering. Maar het door Van Houwelingen aangevochten cijfer 414, dat door de Amerikaanse onder minister Burt is genoemd, da teert van april. „En zoals ge zegd het aantal wijzigt zich voortdurend", aldus de staats secretaris. ddai (ADVERTENTIE) De informatie avond over de Haarlemmerstraat, die morgen dinsdag 11 juni om 18.15 uur zou worden gehou den in de buurtwinkel. Vrouwen- kerkkoorstraat 5, is i.v.m. de te j verwachten belangstelling verplaatst naar het Gulden Vlies, Breestraat 125, kamer 23 en 24. Het aanvangstijdstip is 18.30 uur. Jhell Oil nu integraal onderdeel Kon/Shell dl $N HAAG De Amerikaanse Shell Oil is vanaf vrijdagavond leel opgegaan in de Kon/Shell Groep. De vorig jaar al aange- ïdigde fusie tussen Shell Oil en de groep is nu van kracht ,5 aJ|worden. De Koninklijke/Shell Groep heeft hiertoe besloten hg. i op 6 juni een beroep tegen de fusie door het hof van Delawa- is afgewezen. Weerspannige aandeelhouders van Shell Oil, letjeje meenden dat het bod op hun aandelen te laag was, hadden r in I aangespannen. De voormalige aandeelhouders van Shell Oil, en P vorig jaar hun stukken voor 58 dollar aanboden aan SPNV, egeJf J8en noë eens twee dollar per aandeel, als tegenprestatie voor jg lintrekking van alle vorderingen ingevolge de schikking. Het- 'fde geldt voor mensen die nu nog aandelen Shell Oil bezitten. AMERONGEN Staats secretaris Koning van fi nanciën weigerde in 1983 om zijn partijgenoot, de toenmalige commissaris van de koningin in Gel derland, mr. W. Geertse- ma, te helpen in een ge schil met de fiscus over een aanslag voor zijn ambtswoning, kasteel Middachten. Koning ver wees Geertsema naar de directeur van 's Rijks be lastingen, die hem even eens nul op zijn request gaf. Ook in het geschil van mevrouw Geertsema met de belastinginspectie bleef Koning passief. Dit verklaarde Geertsema za terdag in Amerongen. Geert sema, nu senator voor de VVD, noemde het optreden van partijleider Nijpels over de in opspraak geraakte staats secretaris „niet supergeluk kig". Hij onderschreef de be risping van premier Lubbers over de openlijke kritiek van Nijpels op de handelwijze van Koning. Minister Ruding (Financiën) meent dat Koning „objectieve normen" heeft gehanteerd, toen hij persoonlijk de belas tingaanslag van Wibo van der Linde verlaagde. De minister zei dit gisteren voor de AVRO-radio. Volgens Ruding is zijn staatsscretaris niet afge weken van de beleidslijn van het departement. Er zou „vol doende documentatie" zijn om die beslissing te staven. Ruding erkende wel dat Ko ning „de schijn tegen heeft" en dat zijn ingreep „slecht over komt". Hij wees er echter op dat de laatste veertig jaar voortdurend bewindslieden zich hebben bemoeid met indi viduele belastingzaken. Ook zou het niets bijzonders zijn dat personen, die over hun be lasting willen praten, ontvan gen worden op Financiën. Naar verluidt werd Wibo van de Linde enkele duizenden guldens beter van de persoon lijke ingreep van de staatsse cretaris. De huidige AVRO-di- recteur wilde dat een deel van zijn inkomen, dat hij in 1981 als journalistiek correspondent van Time-Life had verdiend, zou worden toegerekend aan het inkomen van zijn vrouw. Hielke Snijders-Borst, oud-in specteur van belastingen, ver telde gisteren in het tv-pro- gramma Het Capitool dat op het departement ook bedrijven regelmatig aankloppen voor een gesprek. Deze komen dan een belastingconstructie voor leggen, waarvan zij vrezen dat die door de inspecteur wordt afgekeurd. Snijders pleitte er voor dat beslissingen van be windslieden in individuele ge vallen (naamloos) worden ge publiceerd, zodat ook anderen, met name de Tweede Kamer, weten wat er gebeurt „en het voor een bewindsman minder gemakkelijk wordt van het be leid af te wijken". Zij wees op de Verenigde Staten, waar sinds 1977 dit soort publicaties bij de wet verplicht zijn. (ADVERTENTIE) 11 Juni >fraMr. P. van Vollenhoven •n orengt een bezoek aan de tiii Bazelle Rijwielfabriek In aDieren ter gelegenheid van rride fabricage van de zes- reApiljoenste fiets in deze fa briek. (ADVERTENTIE) Zoals u misschien weet kunnen tweeverdieners, onder bepaalde voorwaarden, een teruggaaf voetoverheveling aanvragen. Of u daarvoor in aanmerking komt, kan de BelastingTelefoon u direct mededelen. RIEMELS Winsemius akkoord met verdere sanering Gouderak DEN HAAG Minister Win semius (milieubeheer) heeft ingestemd met sanering van de bodemverontreiniging in het Zuidhollandse Gouderak. Verschillende delen zullen worden uitgegraven. De ver vuiling in de Zellingwijk wordt eerst drie tot vijf jaar geïsoleerd om problemen zoals opslag en verwerking en de ri sico's van ontgraven en trans port onder controle te krijgen. De minister vraagt de provin cie daarvoor een plan te ma ken. Bewoners en gemeente Gouderak zijn tevreden met de plannen van Winsemius. De bodem van een deel van Gouderak is verontreinigd door bestrijdingsmiddelen die Shell-Chemie in de jaren '6C stortte op een officiële stort plaats in een bocht (Zelling) van de Hollandse IJssel. De stortplaats is later afgedekt met zand, waarop een nieuwe woonwijk verrees. De Zelling- wijk is al geruime tijd volledig ontruimd. Ambitie Uit enquêtes onder Tweede- Kamerleden is enkele jaren geleden gebleken dat onge veer 15 procent van de 150 parlementariërs de ambitie heeft ooit nog eens minister of staatssecretaris te willen worden. Dat valt dus wel mee. Het veelgehoorde bor rel tafel verhaal dat alle Ka merleden de wens koesteren ooit nog eens een regerende functie te bekleden, blijkt geenszins te kloppen. Hooguit zou het percentage van 15 wellicht iets geflatteerd kun nen worden genoemd omdat er altijd mensen zijn die er uit bescheidenheid of wat dan ook niet rond voor uit durven komen wat zij wer kelijk ambiëren. Eén van de Kamerleden die van zo'n bescheiden inborst in ieder geval geen last heb ben is Harry van den Bergh, de defensiespecialist van de PvdA-fractie. In een lang in terview dat het blad „Play boy" met hem had, zegt Van den Bergh open en eerlijk dat hij, staatssecretaris van defensie wil worden. Staats secretaris, geen minister, want dat vindt hij te hoog ge grepen. Toch nog een vleugje bescheidenheid. Lees wat Van den Bergh tegenover de interviewer zei: „Ik wil gewoon een goed Ka merlid zijn maar ik zou lie gen als ik zeg dat ik niet, in een volgende periode, aan de andere kant van de tafel zou willen zitten, ergens. In 1986 zit ik tien jaar in de kamer. En als er dan een kans in zou zitten op het ministerie van defensie... „Het is iets waar altijd zo schichtig over wordt gedaan. Ik wil ook helemaal niet sol liciterenmaar wanneer ik kijk naar wat ik op defensie gebied in de Kamer tot nu toe heb gepresteerd.... Ik denk dat het niet uitgesloten is. Ik zou het leuk vinden. Ik denk dat ik het kan, althans, dat wordt me ook vaak ge zegd. Ik denk ook dat dat soort dingen horen bij de vol gende fase in je carrière. Ik doe niet mee aan de hypocri sie door net te doen of je het niet leuk zou vinden en dat niet in je achterhoofd zou hebben. Ja, ik zóu het leuk vinden en ik hèb het zelfs in mijn achterhoofd. Ik wil daar volstrekt open en eerlijk in zijn Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Dick van Riet schoten Liberaal (1) Jongstleden woensdag: Op vliegveld Eelde nabij de stad Groningen arriveren speciale vluchten, die gasten uit di verse Europese landen aan voeren. Eindbestemming is de Martinihal in Groningen, waar die middag het jaarlijk se congres van de ELD wordt gehouden. De ELD is de overkoepelende organisatie van Europese Liberalen en Democraten. Buiten mede weten van de plaatselijke VVV („Alle hotels bezetOh, wij weten van niets") heeft het secretariaat van de ELD beslag laten leggen op alle hotel-accommodatie in en om de meest noordelijke univer siteitsstad van ons land. De temperatuur zweeft rond de 28 graden, de Evenemen tenhal van het Martini-com plex is benauwd en druk kend. Hoewel nog lang niet alle gasten zijn aangekomen opent VVD-partijvoorzitter Jan Kamminga 's middags het congres met een nogal zouteloze rede, die zich con centreert rond het groeiende „elan van de VVD en de ex portkansen van het Neder landse aardgas. Zijn laatste zin is nog niet uitgesproken of een dixieland-orkest treedt met luid trompetgeschal de zaal binnen. Hoe de buiten landse gasten dit vertoon er varen is aan sommige gezich ten te zien: verwondering. In de loop van de middag blijkt dat de officiële congresagen da zal moeten worden omge gooid door vertragingen en afzeggingen. De scheidende ELD-voorzitter Willy de Clerq (België) kan bijvoor beeld niet komen vanwege beslommeringen in de Euro pese Commissie. In de congresagenda is ver houdingsgewijs veel tijd inge ruimd voor „informele bij eenkomsten De eerste is ge pland voor deze avond. Op het majestueuze landgoed Freylemaborg te Slochteren krijgen de naar schatting 300 gasten door de VVD een re ceptie aangeboden, gevolgd door een exquise koud buftet, waar visgerechten en zoete Duitse wijn ('83) een spoor van voldaanheid op het in ternationale gezelschap nala ten. De kosten ervan blijken voor rekening van de Gasu nie, die hier blijkbaar kansen ziet haar gasexport verder op te stuwen. Die nacht sijpelt in de Hol landse gelederen het nieuws door dat VVD-staatssecreta- ris Henk Koning over de schreef is gegaan met zijn be moeienis over de belasting aangifte van Wibo van de Linde. Van enige paniek is echter geen sprake, zij het dat VVD-leider Ed Nijpels nogal nerveus laat weten dat hij in zijn contacten met Den Haag geen gebruik durft te maken van zijn autotelefoon, bang als hij is te worden af geluisterd door amateurs met computer-scanners. Ed Nijpels (VVD): ...Geen paniek... Liberaal (2) Donderdag: De vrijblijvend heid en eenstemmigheid, die het congres de eerste dag nog uitstraalde, verdwijnt abrupt bij de behandeling van een resolutie over het optreden tegen vandalisme en terroris me. De opsteller van het stuk, de Belgische minister van Justitie, Jean Gol, staat de harde lijn voor. Tot zijn woede wordt een wijziging aangenomen van de hand van de gematigd-progressie ve Britse liberalen, die liever meer controle öp dan uitbrei ding van het politie-apparaat willen. Samen met de Deense en Westduitse afgevaardig den zorgen zij voor een meerderheid. De Belgen be leggen inderhaast personfe- ren ties, waar met name de Britten het moeten ontgel den. „Zij zijn linkser dan sommige socialistische partij en", scheldt Jean Gol op z'n Britse „geestverwanten". Na enkele uren lijkt de ruzie ge sust, waarbij de namiddagse receptie in het provinciehuis met het Groningse opper hoofd Henk Vonhoff dank baar wordt aangegrepen als afkoelingsperiode. Als 's avonds de verschillen de liberale partijbonzen het katheder betreden, komen de politieke verschillen opnieuw naar boven. De Westduitse FDP-afgevaardigde Lah- mann veegt in een vlammen de speech de vloer aan met de Belgende Brit David Steel doet hetzelfde met de VS en hun Star Wars-project. De gastheren van de VVD slaan dit internationaal ge weld enigszins verbluft gade en houden zich wijselijk op de vlakte. Het trotse idee, dat de liberaal-democraten de enige politieke stroming zijn die zich internationaal in een echte club hebben verbon den, wordt overschaduwd door de gapende kloof tussen liberaal-conservatief en libe raal-progressief Vrijdag: Een deel van de gas ten houdt het die ochtend al voor gezien en vertrekt linea recta naar vliegveld of trein. De overigen zorgen er in de congreszaal voor dat in snel treinvaart de resterende re soluties met hamerslagen worden bekrachtigd. De nieuw gekozen ELD-voorzit ter, de Franfaise Colette Flesch, moet op de afsluiten de „pressconference'' toege ven dat al die besluiten niet bindend zijn maar slechts ad viserend. En dat is maar goed ook in een club, waar liberaal en liberaal twee dingen zijn. De Kamer deze week De Kameragenda staat deze week vrijwel helemaal in het teken van het onderwijs. Morgen en woensdag wordt gepraat over de herziening van het gradenstelsel van le raren in het voortgezet on derwijs en over het school geld. Donderdag wordt zo goed als zeker positief beslist over het voorstel de college- 140 miljoen (door het niet doorgaan van de schoolgeld heffing voor leerplichtigen) in de Onderwijsbegr moet worden ingevuld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3