fceld lijkt enige iplossingvoor tletiekcrisis 5ein van Heek jakt brons in meerkampstrijd Yvonne de Kier wint drie afstanden Bmes Alkmania naar NK-bekerstrijd Cuijpers eerste in toernooi Philidor ^YSLAGER SNEL (BOOS) TIJDENS EERSTE GRAND-PRIX mt gPQRTTRIBUNE £eidóc6ointuit MAANDAG 10 JUNI 1985 PAGINA 15 slechts met drie andere teams „af te rekenen". Een voor denatiónale opdracht die door de Alke- iriid voor bekerwin- madese eciulPc knaP werd f uitgevoerd. Rotterdams be- i die komend week- kerhoudster Rijnmond werd i in Arnhem zullen door Els Schoon naar een 1-0 toi n gehouden. Alk- nederlaag geschoten en het enk$£ kwalificeerde zich Dordtse Rijsoord moest toe- lie finaledag door in zien hoe Stefanie Kalker lam de concurrentie winnend uithaalde. Het der de treffen (met Celeritas uit Den Haag) leverde Alkmania jEN De dames van [iania hebben zich ge- District West 2 GoudTbekerhoudster vervolgens het beslissende vijfde punt op: 0-0. Hazerswoudse Girls ver hoop voor het toernooi ^Jafgesch reven, diende inia in Schiedam nog speelde haar laatste kans op promotie naar de interregio nale zaterdagklasse tegên Heukelom. De Hazerswoudse dames, die ernstig verzwakt aan de wedstrijd begonnen, keken in de rust al tegen een 0-2 achterstand aan. Na de rust kon Petra van der Lip de spanning nog even terug brengen (1-2), voordat Heu kelom binnen korte tijd nog tweemaal scoorde. Het was Barrie Slootweg die na drie jaar afwezigheid de eind stand op 2-4 bepaalde. Diepenbach verliest van de jury LEIDEN De Leidse bokser Johan Diepenbach heeft na zijn voortreffelijk optreden in het boksgala van vorige week ervaren dat een jury niet altijd ge lijk heeft. Op uitnodiging van het distrikt Zuid Hol land was hij met een aantal clubgenoten naar Ant werpen afgereisd, alwaar een serie wedstrijden ge pland was. Erik Rademaker en Jacob Krijgsman maakten de reis voor niets omdat de Belgische orga nisator geen geschikte tegenstanders voor hen kon vinden. Jan Visser verloor zijn partij tegen Trianta Fillides terecht op punten, maar was in deze wed strijd goed op dreef. Johan Diepenbach, in Leiden nog goed voor de stijlprijs, verloor ten onrechte in een aantrekkelijk duel op punten van de Pool Gister Trapeski. LEIDEN Het jaarlijkse Philidor-rapid-toer- nooi is gewonnen door de Eindhovense FIDE- meester Frans Cuijpers. Met 6,5 uit 7 liet hij nummer twee, Perez Garcia, de enige aan wie hij een halfje moest afstaan, een punt achter zich. De hoogst eindigende Leidenaar was Nico Kuijf met 4,5, goed voor een gedeelde 4e plaats, samen met Piet Peelen uit Amstelveen. De derde plaats was voor Knoppert, die in de laatste ronde van de Katwijker Wim Heems kerk won. Het toernooi was zwakker bezet dan de de eerste prijs, van ƒ400,- had doen verwachten. Bovendien bleken de aanwezige favorieten tussen de ronden door meer interesse te heb ben voor het bridge-spel, dan voor de partij en. Daardoor ontbreken de namen van sterke spelers als Han Jansen (eerste bord Philidor Leeuwarden) en Heemskerk (beiden 3,5) in de top van het klassement. Ook de regionale top, voor zover aanwezig, liet het afweten. Peter Passenier boekte een fraaie remise, tegen Perez Garcia, maar kwam evenals Teun Stelling niet verder dan 3,5. In de tweede groep wist de Voorschotenaar Frans Erwich in de laatste ronde een achter stand van een half punt op Wijks in te lopen door hem in een persoonlijke duel van het bord te vegen. Zes uit zeven was genoeg voor een ongedeelde eerste prijs. 1 Rob Druppers (no. 940), die hier moeiteloos aan de leiding gaat op de 800 schouwde zijn deelneming aan de Grand-Prix- wedstrijden lou ter als een vrien dendienst tegen over de sponsor. HAAG Het lijkt wel of atleten alleen naar voor geld zijn te in om aan wedstrij- nee te doen waar niet t een titel te behalen Voor internationale ementen gaat dat ze- )p, want zonder een llmlnlfet van toch snel een ,vw4niljoen gulden hoeft i «.^organisatie niet op smngrootheden te reke- En dus niet op pu- j En dus niet op con- _Jeit. De mensen ach- |e Sparta Spelen en, ^Mtelijk nog, de FBK- kunnen erover ^Braten. Spraakmaken- BJedstrijden als in Zü- 1 waar tienduizenden aan wereldatleten lei) vergapen, blijven [ederland voor dro- jjereserveerd. ïige alternatief voor de andse banen is een na- sterk bezette wedstrijd. »ok die heeft alleen kans agen als er toppers ko- Sn het probleem is nou juist dat die in het buitenland beter kunnen presteren (meer concurrentie, beter weer) en meer kunnen verdienen. Lo gisch dat de organisatie van de gisteren gestarte serie van drie Grand-Prix- wedstrijden met geldprijzen over de brug wilde komen. Die bedragen variëren van 1000,- tot 500,- en 250,- voor prestaties die ech ter niet kinderachtig zijn. Wie het maximale bedrag in de vorm van een beurs wil bin nenhalen, moet het achterste van zijn tong laten zien en soms zelfs meer. Dat het daar zelden van komt, bleek giste ren al aan de Zuidlarenstraat in Den Haag. Niemand ver trok met een maximale pre mie. In totaal hoefde er slechts tweeduizend gulden te worden uitgekeerd. Els Vader maakte indruk door haar eerste 400 meter meteen al in 52,9 seconden te rennen, Erik de Bruin wierp de discus 63.12 meter en Marc Maes ging met de polsstok over 5.20 me ter. Goede tot zeer goede pres taties, vooral van Vader, maar toch niet meer waard dan vijf honderd gulden. Rob Druppers verdiende zelfs helemaal niets met zijn 1.49,0 op de 800 meter. Een afstand die hij moeiteloos won door een indrukwekken de inspanning tussen de 500e en 700e meter. Druppers be schouwde zijn deelneming overigens louter als een vrien dendienst. Zijn seizoendebuut in eigen land, na de 1.45,5 on langs in Madrid, was niet mo gelijk geweest zonder steun van de Stichting Sportsupport, die onder meer de behande ling van Druppers' blessure fi nancierde. En die stichting, gevormd door NSF 'en NOC, stelt nou juist de geldprijzen voor deze serie GP- wedstrij den beschikbaar. Onder druk „Ik wilde iets terugdoen", zei Druppers openhartig. Hij liet zich daarom vrijdag toch maar overhalen om naar Den Haag te komen. Maar hij wilde zich er niet over uitlaten of hij daarvoor onder druk is gezet. Zijn gezicht stond de hele mid dag in elk geval bepaald niet op zon. Hens Brabers, initia tiefnemer van deze nieuwe se rie wedstrijden, verklaarde evenwel nadrukkelijk dat er op geen enkele atleet, dus ook niet op de trekpleister bij uit stek, veel druk is uitgeoefend. Het zou niet verwonderlijk zijn als dat wel is gebeurd, want direct na de finish van Druppers bleek het belang van zijn aanwezigheid: de meeste toeschouwers waren alweer verdwenen. Het is de vraag of Druppers in de resterende GP-wedstrijden in Vught (21 juni) en Breda (30 juni) tot een nieuwe tegenpres tatie bereid is. Zeker voor Hens Brabers is het te hopen van wel. De voorzitter top sportsectie van Sparta blijft één van de weinigen die tegen de stroom in willen roeien. Hij heeft diverse teleurstellingen achter de rug, waarvan het verdwijnen van de Sparta Spe len waarschijnlijk de grootste is. Niettemin wil Brabers blij ven proberen interessante at letiek in Nederland mogelijk te maken, zoals nu via de Grand-Prix-wedstrijden. Die, dat zei hij er nadrukkelijk bij, uiteindelijk toch moeten uit groeien tot internationale wedstrijden. Al was het voor lopig maar met atleten uit de Benelux-landen. Enthousiasme Brabers wilde gisteren aan het eind van de eerste proef be grijpelijk niet van een teleur stelling weten. Hij: „Alles bij elkaar genomen denk ik dat we toch een kans van slagen hebben". Hij doelde daarmee op het late tijdstip (Pinksteren) waarop deze wedstrijden zeker waren, het bijzonder slechte weer, de tegenvallende presta tie van Druppers en de scher pe limieten waardoor subtop pers helemaal niet op een geldprijs hoeven te rekenen. „Ik heb echter wel het idee dat atleten en begeleiders door hebben dat alleen met hun en thousiasme er nog goede wed strijden in Nederland mogelijk zijn", schatte Brabers de situai- te in. „Dat moet ook wel, want als we niets doen, dan heb je in Nederland over twee a drie jaar geen enkele nationale, laat staan internationale wed strijd meer". De bevlogenheid van Brabers was gisteren niet geheel in overeenstemming met de rea liteit, getuige de houding van Druppers, maar ook gezien de „rel" rond Maijan Olyslager. De voortreffelijke hordenloop ster realiseerde op de sprint 12,8 seconden, maar had daar bij veel meer rugwind (3,9) dan de toegestane twee meter per seconde. Ten eerste be paalde de reglementen dat ze daardoor geen cent kreeg en bovendien was ze razend dat de tijd met de hand was ge klokt. Zoals iedereen meende ook de Bredase dat de electro- nische tijdwaarneming het had laten afweten. Slecht geklokt Pas drie uur later bleek dat toch niet het geval en kwam er een tijd van 12,75 uit de bus. Verrassend omdat het ondanks de rugwind een uitstekende prestatie was én omdat er erg slecht geklokt was. Want een electronische tijd van 12,75 staat gelijk aan een handtijd van 12,6 en niet 12,8. Trai ningscoördinator Herman Buuts deed er nog een schepje bovenop door te zeggen dat de rugwind van 3,9 meter per se conde de hordenloop er zelfs moeilijker op had gemaakt. De atleten hadden daardoor na melijk meer moeite om uit te komen met de passen tussen de horden. Daarna ging zelfs even het ge rucht dat Olyslager dan maar onder tafel haar geld moest krijgen. Maar dan ook duizend gulden, want dat was haar prestatie onder normale om standigheden waard geweest. Dat soort akkefietjes doet een wedstrijd die zichzelf nog he lemaal moet bewijzen, natuur lijk geen goed. Want Marjan Olyslager zal zich in dit geval wel twee keer bedenken om nog verder aan de GP- wed strijden mee te doen. Nu hangt het welslagen van nationale evenementen van meer atleten af dan Druppers en Olyslager, maar als derge lijke toppers er al sceptisch te genover staan, wordt het wel link. Zelfs als je een dergelijke houding afdoet met de kwali ficatie vedette-neigingen, houd je het probleem dat het pu bliek nou juist voor vedetten komt. Organisatoren, Hens Brabers voorop, zullen altijd tussen die twee grootheden moeten schipperen. Misschien is geld dan inderdaad de enige oplossing om nog iets van de grond te krijgen, maar dan moet het wel iets makkelijker te verdienen zijn dan in dit ge val. DICK HOFLAND DEN Hein van :k heeft in het Gro- ger sportpark een der plaats in de nationale ïrkampkampioen- ippen behaald bij de unioren. Bij de B ju ten pakte Eric Opge- een tweede plaats op 300 meter horden, een fraai clubrecord 4.10 meter polshoog de Hein van Heek een fraaie derde plaats in kampioenschap van de st allround atleten bij de ite junioren. Na een ■zichtige start (12.09 se- den op de 100 meter) 'de een nette 6.23 meter pringen. Ook over de lende nummers mocht Heek niet ontevreden Na 11.56 meter kogel en meter hoog volgde een meter waar Van Heek fd de eerste helft af- De laatste meters bra- hem bijna op, maar met tijd van 54.66 seconden hij en ook vader Jan i tevreden. tweede dag begon met 4 uitstekende 16.31 secon- op de 110 meter horden danks een tegenwind 4 bijna 4 m/sec), waarna 18 meter discuswerpen gde. Na een aantal we- op polshoog in de ver- [keling gezeten te hebben m< f I he lukte het nu wel. Met een sprong van 4.10 meter slaag de de aanval op het clubre cord en kon de meeerkamp al niet meer stuk voor de jongen ALO student. Met een goede speerworp van 50.50 meter en een persoon lijk record van 4.56.26 minu ten op de 1500 meter kwam Van Heek uit op een totaal van 6208 punten, wat hem een derde plaats opleverde. Na de achtste plaats (met 6150 punten volgens de nu verouderde telling) van vo rig jaar een uitstekende prestatie. De titel ging naar Cor Troost met 6550 punten, voor Michel Verhoeven (Hellas) met 6428 punten. B-Junioren Na een ruzie met de chage- rijnige startcommissaris (waarna Opgelder het bijltje erbij neergooide en een ze kere medaille vergooide) nam Eric Opgelder op de 300 meter horden revanche door een zilveren plak in de overigens matige tijd van 39.06 seconden te veroveren. Thijs de Vries presteerde be hoorlijk door 30.64 meter kogelslingeren te noteren alsmede 13.35 meter kogel stoten en een halve finale plaats op de 100 meter te ha len in 11.80 seconden. Hol landloper Shane Williams noteerde eveneens 11.80 se conden, maar werd na be studering van de finishfoto toch niet tot de halve finales toegelaten. Op grond van een achterstand van 0.001 seconden bleef zijn optreden beperkt tot de series. Harold van Dooren kwam met 43.60 meter speerwerpen evenmin tot de finale, maar was niet ontevreden' over zijn eerste optreden op dit niveau. Jo- landa van Royen kwam tot een redelijke 28.11 seconden op de 200 meter. Grand Prix Tijdens de eerste Grand Prix wedstrijd in Den Haag was Menno Swier de beste regio nale atleet. Met een keurige 49.26 seconden op de 400 me ter was hij minder dan een seconde langzamer dan Wim Cools, die nog het minst last van de felle wind scheen te hebben. Han Kulker leek volslagen verlamd door de deelname van Rob Druppers. Na een behoorlijke eerste 200 meter (26 seconden) viel het tempo volledig stil en wacht te iedereen af wat Druppers van plan was. Een tussentijd op 400 meter van bijna een volle minuut is een ware aanfluiting voor lopers van dit niveu. Het commentaar. Hein van Heek: goed voor een bronzen medaille tijdens de na tionale meerkamp-kampioenschappen voor A-junioren. dat de tweede ronde wel hard ging is het achteraf pro beren te verbergen van ge brek aan durf zelf het tempo te bepalen. Kulker kwam nu nog tot 1.50.50 minuut voor Ed van Gemeren die als vierde 1.53.0 minuut noteer de. Marcel Versteeg presteer de in zijn eerste wedstrijd als Bataaf redelijk door in 1.54.3 minuut over de streep te gaan. Jan Verloop kwam op de 3000 meter tot een matige 8.32.7 minuten tenyijl Yvon ne van Dorp op de 400 meter net buiten de medailles viel met haar 56.0 seconden. Eric Taal kwam in de sprint tweekamp tot door de wind bevoordeelde tijden van 11.0 en 23.0 seconden. In Amsterdam werd Karin van den Berg tweede in de grachtenloop met een tijd van 1.08.56 uur. Wim van Gerven zag zijn vrouw Joke uitstappen (ziek), maar werd zelf vijfde bij de veteranen in de keurige tijd van 1.03.14 uur. Bataaf Mart Hoogen- boom kwam met 1.04.20 uur eveneens voorin in het veld over de streep. GERT VELTHUIZEN Van onze zwemmedewerker LEIDEN Onder herfstachti ge omstandigheden werd za terdag in zwembad de Vosse te Hillegom een ronde om de kampioenschappen van de Kring Gouwe-Rijnstreek afge werkt. De LZ-ers Paulien Sta- stra en Yvonne de Kier slaag den er samen met de Zijl/LGB-ers Laurens van Kampen en Robert Janssen in om op alle drie de afstanden een medaille te veroveren. Yvonne de Kier, uitkomend bij de m.o. 16 wist driemaal als eerste aan te tikken. Op de 400 m vrij bleef Sandra Schotsman (Zijl/LGB), die als derde ein digde ruim 3 sekonden op haar achter. De 100 m vlinder won ze in 1.09.8, de 100 m school slag in 1.23.3. De overige drie voudige medaille-klanten ze gevierden elk op één onder deel. Van Kampen was de snelste op de vlinderslag bij de j.o. 12, op de twee andere af standen eindigde hij als twee de en derde. Zijn clubgenoot Niels Joor werd op de 400 vrij en de 100 vlinder derde. Pau lien Stastra bleef op de school slag onder meer Winny van Deelen (LZ) in 1.26.0 makke lijk voor. Naast deze eerste plaats werden ze nog een keer derde op de 400 m vrij (5.07.6) en derde op de 100 m vlinder. Op dit laatste nummer moest ze Ingrid van Veen (Zijl/LGB) net voor laten gaan. Robert Janssen moest op de 400 m vrij j.o. 14 lahge afstandsspecialist Marco Blokpoel voor laten gaan. Blokpoel maakte 4.46.8, waar Janssen de klokken op 4.51.8 stopte. Op de vlinderslag moest hij weer een andere top per voor laten gaan. Niels Ou- werkerk (Zijl/LGB) liet in 1.11.9 de in 1.17.0 aantikkende Janssen niet de kleinste kans. Op de schoolslag echter is Janssen bij de j. geb. '72 bin nen de Kring onbedreigd de sterkste. De als tweede eindi gende Martin Bartels werd op ruim vijf sekonden achter stand gezet. Op de 400 m vrij werden nog ereplaatsen ver kregen door Maaike Parrel (Zijl/LGB). Silvia Bakker (LZ) en Reinier Haasnoot (Zijl/LGB). Maaike Parrel wist op de 100 m vlinderslag net niet aan de limiet voor deelna me aan de NZK te voldoen. Haar 1.22.1 was goed voor een zgn. inschrijflimiet en de tweede plaats achter de in 1.20.1 finishende Nancy Kijk in de Vegte (LZ). Bij de meisjes waren voor Ka rin Stastra (LZ) en Geralda Boekweit (LZ) nog titels apart gehouden. Stastra was de snel ste bij de m.o. 10 in 1.31.8. Bij de jongens o. 10 leverden Mark en Dennis Schouten (LZ) met succes strijd om de derde en tweede plaats. Boek weit kon de Zijl/LGB-zwem- sters Mireille Correljé en Pa tricia Distalvelt op een kleine achterstand zetten. Medailles waren verder voor Silvia Bak ker (LZ), Elise K rijnen en Re- nate Vlasveld (beiden Zijl/LGB). Hans van Hees en Hugo Bregman (beiden LZ) werden eerste bij respektieve- lijk j. geb. 69 (1.10.8) en de He ren (1.03.1). Ook Mike van Beukering, Marco Blokpoel, Onno Regensburg (Zijl/LGB), en Alexander Willemse (LZ) vielen in de prijzen. Onder de schoolslag zwemmers waren nog twee eerste prijswinnaars te noteren. Mireille Correljé (Zijl/LGB) versloeg Geralda Boekweit (LZ) met 0.1 sekon- de, Hans van Hees werd onbe dreigd kampioen bij de j. geb. 68. Bij de Heren leverden An- toine van Weerden en Reinier Haasnoot een spannende strijd om de tweede en derde plaats. Van Weerde eindigde tenslotte op jurybeslissing in dezelfde tijd als Haasnoot (1.14.4) als tweede. De laatste plakken waren voor de inmiddels al lang verkleumde Nancy Kijk in de Vegte, Suzette de Kier, Chris Ravensbergen, Marco Mulder (LZ) en Onno Regens- burg zijl/LGB). Onder om standigheden die al niet veel beter waren als die waaronder de Kringkampioenschappen fdaatsvonden werd zondag de aatste editie van de Bollenzes- kamp verzwommen. Minerva van Kampen Zijl/LGB) viel tweemaal met haar neus in de boter. Bij de m.o. 14 werd ze tweede op de 50 m schoolslag (43.6) en derde op de 100 m vlinderslag (1.31.4). Op de hal ve afstand schoolslag bij de Heren was het Hans van Ros malen die het zilver in 38.4 voor zich opeiste. Freddy Slegt was de op twee na beste op de 100 m rug j.o. 10 in 1.57.0. In grid Kerkvliet tenslotte werd tweede op de 100 m vrij Da mes in 1.10.2. Zwembad De Vliet was het toneel van door LZ georganiseerde C-wedstrij den. Andere deelnemende verenigingen waren Boskoop, GZC, ZVZ en de Zilvermeeu wen. Bij de onder tien jarigen won Robert Jan Bakker de 100 m schoolslag in 1.53.9, Andrea Hoenselaar werd bij de meisjes met een snellere tijd, 1.51.5, slechts tweede. Diezelfde An drea Hoenselaar verdiende het zilver op de 100 m vrij in 1.37.9, Bianca Hoeks greep in 1.31.3. de eerste plaats. Michel Turk werd in 1.49.7 derde bij de j.o. 10. Zijn zus Saskia Turk tikte op de 100 m vrij m.o. 12 als eerste aan in 1.17.9. Ook zij was een heel eind sneller als de snelste LZ-zwemmer. Mar cel de Wit en Chris Ravens bergen maakten 1.22.2 en 1.23.5, goed voor goud en zil ver. Bij de onder 14 jarigen eisten Suzette de Kier en Ro nald Thierry alle aandacht voor zich op. De Kier werd op zowel de 100 m vrij als de 100 m rugslag tweede (1.16.7 en 1.25.0), Thierry tikte op de vrij als tweede aan (1.13.3) en fi nishte op de rug in 1.27.6 als derde. Hanny de Wit en René van der Zeeuw waren bij resp. de m.o. 16 en de Heren de snelste rugcrawl zwemmers. De Wit stopte de klokken na 1.23.6, Van der Zeeuw wist zijn race in 1.17.4 te beëindigen. Na hem was Yvar van der Molen nog in staat om als derde aan te tikken. Annemarie van der Luyt, Jolanda Brough en we derom René van der Zeeuw visten elk nog een bronzen medaille uit het water.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15