Evert evenaart Borg 1 Wilander op herhaling r in te geloven INCIDENTEN ONVOORZIEN' Stand: -ektfE GRAAFSCHAP: PARIJS Op wat zijzelf beschreef als: Het aller belangrijkste moment van mijn carriere", heeft Chris Evert-Lloyd zaterdag in een bijna drie uur durend duel Martina Navratilova als open kampioene van Frankrijk onttroond: 6-3,6-7 (4-7),7-5. Het le verde de dertigjarige Chrissie de zesde officieu ze wereldtitel verharde banen op. Een recordaan tal, waarmee zij de presta tie van Borg (1974-1981) evenaart. Tot dusverre scoorde Margaret Court met vijf titels (behaald tussen 1962 en 1973) het hoogst. Everts eerste Franse titel dateert van 1974. Ze won vervolgens in 1975, 1979, 1980 en 1983. „De wil om te winnen is het allerbe langrijkste", deed ze een poging de unieke zege reeks te verklaren. „Als je iets heel graag wilt, ge beurt het ook". Ze moest er wel een monu ment voor slopen. Martina Na vratilova bouwde vorig jaar een reputatie van zodanige on aantastbaarheid op, dat zelfs Evert er niet meer aan te pas leek te komen. Maar na de verloren Wimbledonfinale be speurde Evert toch weer een kansje, trainde harder dan ooit en begin dit jaar had ze bij een toenooitje in Key Biscayne haar grote rivale te pakken. Na dertien achtereenvolgende nederlagen trouwens... De da mes zijn aan elkaar gewaagd, getuige de totaalscore: 33-32 in het voordeel van Navratilova. Chris Evert stevende zaterdag voor het met 16.000 toeschou wers vol gepakte centre court van Roland Garros af op een zege in twee sets. Navratilova, wier ijzeren arm de dagen er voor verdacht vaak had ge trild, wisselde teveel slechte momenten af met goede en kwam na de met 3-6 verloren eerste set achter met 1-3, 2-4 en 5-6 in de tweede. Evert ge bruikte het service-voordeel echter niet en via de tiebreak (7-4) ontsnapte Navratilova naar een derde set. Daarin speelden de zenuwen een gro tere rol dan de taktiek. De ser vice-doorbraken volgden el kaar op. Navratilova kwam te rug van 3-5 tot 5-5, waarna Evert in de volgende game drie breakpoints redde. Die gemiste kansenreeks dreven Navratilova in de volgende game naar het net, waar zij op het eerste matchpoint kansloos door een superbe backhand passing werd geklopt Staande ovatie Winnaar en verliezer kregen een staande ovatie. Een on gelooflijke partij. Eigenlijk was het jammer dat iemand moest winnen", aldus Navratilova. „Het zou me heel wat hebben gedaan als ik had verloren", gaf Evert blijk van haar emo ties. „De winst komt op een tijdstip, dat het idee om te stoppen ergens in mijn achter hoofd zit. Te meer daar Marti na zoveel sterker is dan wie ook". „Tennis zal niet meer hetzelf de zijn, als Evert er niet meer is om mij van tijd tot tijd te kloppen", nam Navratilova een voorschot op dat naderen de afscheid. Voor Martina Navratilova wa ren er nog twee troostprijzen. Ze won met de Zwitser Heinz Günthardt de titel in het ge mengd dubbelspel en zegevier de met haar boezemvriendin Pam Shriver in het damesdub- bel. Het duo Navratilova/Shri- ver voltooide daarmee voor de tweede maal een Grand Slam. Het was de 99e overwinning in een dubbelspelfinale voor Na vratilova. De winst in het he rendubbelspel ging naar de Australische veteranen Mark Edmondson en Kim Warwick. Het in totaal 64 jaar oude duo versloeg in de eindstrijd de Zweed Hans Simonsson en de Israëliër Shlomo Glickstein, die eind van de week in Tel Aviv voor het toernooi om de Davis Cup tegen Nederland in actie komt. rh3vs: f Met een vreugdesprong, die Chris Evert Lloyd al geruime tijd niet meer had laten zien, begroette de Amerikaanse haar zege op Martina Navratilova. MAANDAG 10 JUNI 1985 PAGINA 11 •ekf ntinebaas dient m in tegen jod op alcohol %NCHEM De kantinebe- er van De Graafschap heeft ate jofcclain 51 tegen fogeclaim kan worden inge stegen de gemeente Doetin- VOll De gemeente verbood de op van alcohol tijdens de JR§|lwedstrijd De Graafschap )en Haag. In een eerder sta- dit seizoen liet de voorzit- mafc FC Den Haag, Dé Stoop, ren initiatief weten, dat er >pn( Zuiderpark geen alcohol I worden verkocht. •ft' (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL „De mogelijk heid van ernstige incidenten was niet voorzien", stelt gene- raal-luitenant Bernaert, com mandant van de Belgische Rijkswacht, naar aanleiding van de gebeurtenissen in het Heizelstadion. Volgens wie dit overigens deels te verklaren is uit het feit dat over de aan hangers van Liverpool gunsti ge berichten waren gekomen en het feit de organisatoren al lerlei geruststellingen hadden gegeven. Bernaert vertelt in zijn rap port tevens dat twaalf rijks wachten opgesteld hadden moeten zijn in de open ruimte tussen de aanhangers van Li verpool en Juventus, maar dat de bevelen niet duidelijk wa ren. De hekken die de twee vakken scheidden, waren te zwak, voegt hij eraan toe. De rijkswacht is door de Belgi sche voetbalofficials niet ge wezen op het gevaar dat in vak Z dreigde. Een Britse offi cial had de groepscommandant van de rijkswacht in het sta dion juist herhaaldelijk gead viseerd niet teveel man in te zetten, om de Engelse suppor ters niet uit te dagen, aldus Bernaert. Bernaert vraagt volgens de Belgische krant La Libre Bel- gique verder om een betere opleiding van de politie, om offensievere methoden en om meer uitrusting en wapens, om het toenemende geweld het hoofd te kunnen bieden. Maar, zegt hij, in een democratische maatschappij is het ondenk baar en onaanvaardbaar dat een voetbalstadion wordt ver anderd in een concentratie kamp met massa's politie en de toeschouwers in kooien. Dan is het beter om voetbalwedstrij den te verbieden, zegt Ber naert. Bierbrouwerij stopt sponsoring Aston Villa LONDEN De Europa Cuphouder van 1982 het Engel se Aston Villa raakt zijn sponsor kwijt. Door het alcohol verbod in de Britse voetbalstadions heeft de hoofdspon sor, een bierbrou werij, geen interes se meer om de club verder te sponso ren. Ook supporters willen veiligheid UTRECHT Het waarborgen van de veiligheid van bezoekers aan voetbalstadions heeft de hoogste prioriteit bij de Landelij ke Federatie Supportersvereni gingen Betaald Voetbal (FSV). Dat werd zaterdag tijdens de jaarvergadering in Utrecht vast gesteld. Het bestuur van de fede ratie werd uitgebreid met drie le den, die zich speciaal met dit pro bleem zullen bezighouden. Het zijn A. Schreuders (PSV), J.C. van der Poel (Sparta) en J. Hol- werda (FC Twente). zeij)ETINCHEM „In nacompetitie staan we n W?, riep een vastberaden /pr+ib Baan vorige week ïdag, toen hij met FC *orfc Haag de laatste S. fcnpetitie-wedstrijd bij Jtesse achter de rug Md. Nu éénderde ge- -b3elte van die strijd om QjÖjjn plaats naar de eredi- niie een feit is, leert een ensom dat de Hage- ,rs met vier punten uit wedstrijden een ri- uitgangspositie voor imotie hebben ver en. „We zitten aar- in de richting", kte ook trainer Baan •ren terecht op na de ;t van 1-0 bij De afschap. Een zege, tot stand kwam mede bilte dank zij een zeer onge lukkig moment van doelman Brookhuis van De Graafschap. Brook huis trapte in de tweede minuut bij een poging de bal weer in het spel te brengen half in de grond. Huub Smeets was attent ter plekke om de bal op te pikken en de score te openen. In de twaalf nacompetities, die aan deze versie vooraf gingen, had de helft van de winnaars genoeg aan acht punten. Het is wellicht wat simpel te stellen dat FC Den Haag dus met nog vier pin tjes de gelukkige wordt, maar alleen een onverbeterlijke pessimist ziet de zon momen teel niet schijnen. Na de uit beurt van komende woens dag tegen NEC moeten de daarop volgende thuiswed strijden tegen NEC en De Graafschap en het uitduel bij het wellicht dan definitief uitgebluste RKC (in theorie) in elk geval wat moois ople- De kans is zelfs aanwezig dat binnen een week veel meer over de naaste toekomst van FC Den Haag bekend is. Want de twee duels met NEC - gezien de stand de grootste concurrent - zouden bij een positief resultaat (drie, viei punten) min of meer de be slissing kunnen brengen. „Maar woensdag hebben wij in Nijmegen eerst nog een zware klus voor de boeg", wist Baan, die met zijn club niet langer onder de favorie- tenrol uit kan. Pikant tintje petitie naar de eredivisie loodste, hebben de duels met NEC een pikant tintje. Im mers, in Nijmegen werkt een trainer (Pim van de Meent) die door Dé Stoop meerma len de hemel werd ingepre- zen toen de voorzitter van FC Den Haag tevens de kwa liteiten van Baan aan de kaak stelde. Voorlopig echter kan Baan dank zij de winst in Doetinchem (dank zij een vroege treffer van Huub Smeets), wat rustiger in de dug-out gaan zitten dan Van de Meent, die met zijn ploeg gisteren bij RKC slechts een puntje meesnoepte. Het resultaat bepaalt in het voetbal nu eenmaal de popu lariteit van de trainer. Dat weet ook Sandor Popovics, de kleurrijke oefenmeester van De Graafschap, die het afgelopen weekeinde meer keren werd bedreigd omdat hij volgens de beschuldigin- 1. FC Den Haag 2 2 0 0 4 3-0 2. NEC 2 0 2 0 2 1-1 3. De Graafschap.—2 0 1110-1 4. RKC 2 0 1111-3 gen al te veel bezig zou zijn met zijn nieuwe werkgever NEC. Popovics: „Toen ik hier twee jaar geleden tekende, kon ik met iedere toeschou wer op de zittribune persoon lijk kennis maken. Als we zo doorgaan in de nacompetitie kan ik ze waarschijnlijk alle maal weer een hand gaan ge ven. Al vind ik De Graaf schap momenteel een brui sende club, die zijn sportieve plicht tot in de laatste wed strijd zal vervullen". De kans bestaat dat Popovics gezien ook de bedreigingen niet bij het duel De Graaf- schap-NEC langs de kant zit. Het iS de komende duels ove rigens aan FC Den Haag om die slotwedstrijd al bij voor baat onbelangrijk te maken. DENNIS MULKENS Zie verder elders in deze sportbijlage. land Garros ïkt records JS Alle records van ld Garios zijn de afge- veertien dagen gebro- Tijdens de editie 1985 Ie open Franse titel- kwamen 288.594 toe- wers langs de loketten. waren dat er 18.693 269.901. De totale re- bedroeg in Parijs francs (11,9 mil- ïlden). Vorig jaar in- rde de organisatie 3,75 in francs (1,42 miljoen i) minder. Kllustratie: het diepte-. Waan interesse van de louwers lag in 1972, slechts 51.101 mensen Parijs kwamen. In 1976 voor het eerst de grens 100.000 doorbroken, B. In 79 werd de pri- van meer dan 200.000 rs gehaald: 205.328. haiedag trok dit jaar het eerst meer dan toeschouwers: 15.219. 11 rachten meer dan twee en francs in het laatje. - kijk Veiligheid aasti tgneta t de deur. Sloten, kluize i, ttronische beveiligings- Irstemen, van Blijswijk eeft alles in huis voor .Wil bl"}4ïïjjj!i^= ipiterkade 10,070-471791 11491 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. PARIJS De Zweed Mats Wilander heeft giste ren de favoriet geachte Tsjechoslowaak Ivan Lendl in vier sets opzij ge zet (3-6 6-4 6-2 6-2). Kreeg Lendl vorig jaar tegen de deze keer in de halve fi nales (tegen Wilander) ge sneuvelde John McEnroe uit kansloze positie toch nog de mogelijkheid terug te komen, de uiterst ge concentreerde Wilander liet Lendl niet meer uit de knellende houdgreep ko men. Na drie uur en dertien minu ten mocht Wilander voor de tweede maal de handen heffen als winnaar in Parijs. Eerder zegevierde hij als 17-jarige in 1982. Het was de vierde keer, dat Wilander een Grand Prix- -toernooi op zijn naam bracht. Hij won, in 1983 en 1984, ook de open titel van Australië in Melbourne. Het verschil tussen de Wilan der van vorig jaar en van nu was groot. Toen had Lendl geen enkele moeite de Scandi- naviër in de halve finales van Parijs in drie sets te verslaan. In de loop van het jaar is Wi lander zich gaan bezinnen op een nieuwe stijl. Hij wilde af van de naam uitsluitend een baselinespeler met een enge lengeduld, het handelsmerk van zovele Zweedse tennistop- pers, te zijn. Nu presenteerde Wilander zich in de Franse hoofdstad als een speler, die het offensieve werk niet uit de weg gaat. Steeds weer stuurde hij Lendl achter de diep gesla gen crossballen aan om ver- Mats Wilander (foto) nam Ivan Lendl na de eerste set in een houd greep. waaruit de titelverde diger niet kon ontsnappen. volgens naar het net te stor- Tsjechoslowaak, die op weg de winst met 6-3. men en te scoren. naar de finale geen enkele set In de tweede set stelde Wilan- Alleen in de eerste set leek al- had behoeven af te staan en in der zich nog vermeteler op. les nog naar wens van de door de halve eindstrijd gedeci- Hij rukte steeds vaker op naar een streng dieet opvallend ma- deerd met Jimmy Connors af- het net en slaagde er in de ze- gere Lendl (25) te gaan. De rekende, greep in 43 minuten vende game in, op love, door de in het verdere vervolg van de partij haperende service van Lendl heen te breken. Met 6-4 was de tweede set voor Wilander. Lendl wilde nog niet wijken en hield in het eerste deel van de derde set nog goed stand tegen de Zweed, die steeds meer venijn aan zijn slagen toevoegde. De beslissing viel eigenlijk in de zo vaak cruciale zevende game. Bij de stand 4-2 voor Wilander leek er geen einde te komen aan de slagenwisselin gen. Na maar liefst twintig eindelooslijkende minuten moest Lendl toch de game uit handen geven. De tegenstand van de Oosteuropeaan, die ei genlijk in de gehele partij een onzekere indruk maakte en nimmer zijn hoge niveau van de voorgaande twee weken haalde, was gebroken. Na op nieuw 6-2 in de vierde set was de eerste prijs van rond een half miljoen gulden voor Wi lander, Lendl moest met de helft tevreden zijn. „Net als in 1982 was ik hier niet favoriet. Ik denk, dat ik het best speel in dit soort situa ties", aldus Wilander. „Op deze manier heb ik in het toernooi vrijwel nooit echt on der grote druk hoeven spelen. In het begin ging het nog niet al te best en liep de service van Lendl behoorlijk goed. Daarna merkte ik, dat hij ner veuzer werd, terwijl ik mijn zelfvertrouwen voelde groei en. Ik kreeg toen van lieverlee meer greep op de wedstrijd. Bovendien wist Lendl haast geen ballen meer goed diep te slaan. Deze overwinning komt me bijzonder goed uit, want de voorgaande maanden was ik niet al te best op dreef. Ook voor Wimbledon heb ik nu weer nieuwe moed gekregen" itii aOk «p ton ia winst tegen Al na twee minuten konden de spelers van FC Den Haag een doelpunt bejubelen. Maker Huub Smeets wordt bestormd door ploegmaats.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11