Vestduitse justitie vindt lood Mengele aannemelijk Rabobank Sleutelrol Boeddhisten in oplossing Tamil-conflict Zjssische jeep ramt Britse bp in Oost-Duitsland NAYO-ministers oneens over Europese deelname Star Wars-programma Kies voorzekertieid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek yanpt 30 iaar lan? Daalt de rente weer tot 10%'dan de rente-scnokken op. Daait de rente naar 5% ÖTËNLAND CeicLcSowout ZATERDAG 8 JUNI 1985PAGINA5 ■ijse taxi's voor Jers en met-rokers jjS De taxi's in Parijs m spoedig voorzien van of stickers waardoor zij '6 tn verdeeld in twee catego- j voertuigen voor rokers en 7n liet-rokc-rs. Een lid van het ot, Andre Labarrere, ver- Ie gisteren naar aanleiding rragcn van afgevaardigden parlement dat de ministers (olksgezondheid en binnen- zaken hadden besloten, dat H/\#Vet waarbij het roken in "'"ligen van het openbaar ver wordt verboden, ook van sing is op taxi's. og Agca zwijgt uit angst voor geheime diensten ROME Mehmet Ali Agca, de 27-jari- ge Turkse terrorist die kroongetuige is in het proces inzake de Bulgaarse Con nectie bij de aanslag op paus Johannes Paulus II, heeft gisteren verklaard dat Bulgarije schuldig is. Even later ver klaarde hij alles te bevestigen wat hij eerder tegen rechter van instructie Mar- tella had gezegd. Op grond van deze verklaringen is het proces aangespan nen. Agca weigerde daarna nog concre te mededelingen te doen, naar zijn zeg gen uit angst voor represailles door de de Bulgaarse en Russische geheime diensten. Agca verklaarde in de gevan genis dreigbrieven te hebben ontvan gen. Sikhs en hindoes slaags in Punjab NEW DELHI In de Indiase deelstaat Punjab hebben zich gisteren op de laatste dag van de herdenking van de bestorming van het Indiase leger op de Gouden Tem pel in Amritsar op grote schaal geweldda digheden voorgedaan tussen sikhs en hin does. Daarbij zijn doden en gewonden ge vallen. Tientallen winkels zijn in brand gestoken. Beide geloofsgroepen gingen el kaar met messen, speren en zwaarden te lijf. Leger en politie grepen in met traan gas om groepen vechters uiteen te drijven en lossten ook enkele schoten. In Ahme- dabad, de belangrijkste stad van de weste lijke Indiase staat Gujarat, hebben giste ren eveneens hevige onlusten voorgedaan. Daarbij zijn zeker tien mensen om het le ven gekomen. „Dertig burgers gedood op Sri Lanka' COLOMBO Dertig Singalezen en Tamils zijn in de afgelopen elf dagen bij etnisch geweld op Sri Lanka om het leven gekomen. Dat heeft de rege ring van Sri lanka gisteren bekendge maakt. In de regeringsverklaring worden berichten in de plaatselijke en buitenlandse pers tegengesproken als zouden benden Singalezen eerder deze week met steun van veiligheids troepen 14 Tamil-dorpen hebben aan gevallen, waarbij zeker 80 mensen de dood vonden en meer dan 600 huizen werden platgebrand. Volgens die be richten zouden ruim 6.000 mensen dakloos zijn geworden en zo'n 1.000 anderen het oerwoud zijn ingevlucht. IDANKS GROTE TWIJFELS OVER IDENTITEIT OPGEGRAVEN LUK nze en NKFURT/SAO PAU- VIEW YORK Het baar ministerie in Jcfurt acht het „zeer jschijnlijk" dat de oor- misdadiger Josef Men- in 1979 in Brazilië is irven en onder valse 1 werd begraven in [jjurt van Sao Paulo. litaat in een verkla- ^an het openbaar mi- ^•ie, die gisteren werd geven nadat de Bra- inse politie een dag iroor het graf had ge il dat van de kam- zou zijn. De nazi-ja- Simon Wiesenthal echter laten weten te geloven dat Men- dood is. De Westduitse officier van jus titie, Hans-Eberhard Klein, verklaarde op een persconfe rentie in Franfurt dat een eer ste onderzoek van de stoffelij ke resten heeft aangetoond dat lengte en leeftijd van de be graven man overeenkomen met die van Mengele. Hij voegde er echter aan toe dat identificatie moeilijk zal zijn. De gegevens van Mengele's gebit dateren uit 1938 en zijn te oud om van nut te kunnen zijn. Mogelijk speelt een ver vorming van het handbeen, veroorzaakt door oorlogswon den, een belangrijke rol bij het vaststellen of de begraven man inderdaad de gezochte oorlogsmisdadiger is. Zolang niet met zekerheid is vastge steld of Mengele dood is, gaat de jacht op de kamparts door, aldus Klein. Amerikaanse, Westduitse en Israëlische deskundigen zijn naar Brazilië gegaan om de op gegraven botten te vergelijken met de gegevens over Menge le, die de Bondsrepubliek heeft versterkt. Van de gevon den schedel heeft de boven kaak een kunstgebit. In de on derkaak zitten drie tanden, waarvan één met een gouden kroon. Op de schedel zit ver ward, krullend haar. Het duurt vermoedelijk twee we ken voordat het onderzoek naar de schedel en botten is afgerond. Ondanks de vele aanwijzingen heerst er bij de deskundigen nog grote twijfel of Mengele nu werkelijk gevonden is. De directeur van het Joods Docu mentatiecentrum in Wenen, Simon Wiesenthal, verklaarde vanuit New York dat het vol gens hem voor 99 procent ze ker is dat het niet om het lijk van Mengele gaat. „Pas als zijn vrouw zegt dat hij dood is, als zijn familie zegt dat hij dood is, als zijn advocaat zegt dat hij dood is, dan geloof ik het", al dus Wiesenthal. De vrouw van Mengele woont in de Italiaan se stad Merano. Een andere opzienbarende verklaring is die van de Fran se journalist Hubert Lassie. Deze verklaarde gisteren in een vraaggesprek met het Franse radiostation France In- ter dat hij in 1982 drie dagen met Mengele gesproken had in de Braziliaanse jungle. Hij ver klaarde foto's van de man te hebben en een met de hand geschreven tekst die door drie grafologen was geïdentificeerd als zijnde van Mengele. Vol gens Lassie, die zei met een oude man gesproken te heb ben die werd ondersteund door twee jonge mannen, was Mengele herstellende van een vaatziekte, maar was hij overi gens zeer helder. Beate Klarsfeld, die samen met haar echtgenoot Serge ook jacht maakt op ex-nazi's, ver klaarde gisteren op een pers conferentie in Düsseldorf dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat de Paraguayaanse presi dent Alfredo Stroessner niet van de dood van Mengele zou afweten. Mevrouw Klarsfeld is onlangs nog in Paraguay ge weest. Stroessner heeft deze week zijn voorgenomen offi ciële bezoek aan West-Duits- land voor onbepaalde tijd uit gesteld. Voor het uitstel werd geen reden opgegeven. Giste ren verklaarde Stroessner dat de vondst in Sao Paulo einde lijk de leugen vernietigt, die opzettelijk is verspreid om het aanzien van Paraguay te scha den. Stroessner is er lange tijd van beschuldigd dat hij Men gele verborgen heeft gehou den. Ifi ^'.NDALEN Een Brits legervoertuig is afgelopen dinsdag- :nd in Oost-Duitsland geramd door een Russische legerjeep. nzittenden werden door Russische soldaten bekogeld met n en spaden. Dit is gisteren bekendgemaakt door de Britse woordvoerder, majoor Babbington-Smith. >ns de Britse majoor deed het incident zich voor bij het (uitse plaatsje Cottbus. De Britten, die deel uitmaakten van jitse eenheid in Oost-Duitsland, maakjen een routineronde, te per toeval op een Russisch militair convooi stuitten. Uit invooi maakte zich een jeep los, die vervolgens de achter- Eig op de Britten inzette en hun jeep enkele malen zo hard e, dat die twee banden verloor. Ondertussen werd de auto andere soldaten bekogeld met stenen en spaden. Volgens ritse legerwoordvoerder bevonden dé Britten zich op het int van het incident zeker vijf kilometer van verboden ter- in was de ontmoeting met het konvooi puur toevallig. ge gevangenisstraffen geëist proces rond Hitlerdagboeken BURG Het openbaar ministerie in Hamburg heeft giste- n het proces rond de vervalste Hitlerdagboeken hoge ge- f misstraffen geëist. Tegen de Gert Heidemann, voormalig alist bij het weekblad Stern en die de vervalsingen in om- heeft gebracht, eiste de officier 7 jaar cel. Medebeklaagde ad Kujau, die de vervalsingen heeft vervaardigd, hoorde lis van zes jaar uitspreken. Heidemann wordt ervan be- ft'pH 1,7 miljoen mark voor de dagboeken te hebben geïn- jrd. Kujau, een verzamelaar van militaria en nazi-souve- eou 1,5 miljoen mark hebben opgestreken. De uitspraak Ie rechter wordt begin juli verwacht. s waarschuwt voor groeiend alcoholisme 1CAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Is ernstigere" toeneming van het alcoholisme in de wereld, 1 onder jongeren en werklozen, aan de kaak gesteld. Het eem neemt volgens de paus alarmerende vormen aan in bciale milieus en bij alle leeftijden. „Economische moeilijk- armoede en werkloosheid dragen bij aan de groei van dat ergezwel dat honderdduizenden doden veroorzaakt en niet rstellen schade toebrengt, niet alleen bij alcoholisten, maar jij hun kinderen", aldus de paus. Vruchtbaarheidsonderzoek De Amerikaanse dierenarts Gesecke onderzoekt de zojuist onder narcose gebracht gorilla Demba. In het Parkland Ziekenhuis in Dallas ondergaat de ruim honderd kilo wegende Demba uitgebreide medische onderzoeken, omdat men graag wil weten waarom zij maar niet zwanger kan worden. ID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Ja, Gozewijn van Uylen zou ook nog wat smidje Verholen doen. De volgende och- al héél vroeg, werd hij namelijk wakker len enorm lawaai op het pleintje voor de Ie. Daar klonken de vrolijke stemmen van dzame mannen, die vlijtig met balken, en en stenen smeten. In een wip was e Verholen zijn bed uit en in de kleren, om Igens ijlings naar buiten te stormen. „Wel ieldepip!" riep hij verrast uit. „Wat moet iet die steiger hier? Vooruit, wegwezen met ling! Ik heb nergens opdracht voor gege- - „Die steiger BLIJFT!", antwoordde een tkende architect, die een werktekening in bnd had en alles nauwkeurig in de gaten I „Dit oude, verwaarloosde pandje is toch Uis „Uylenborgh", nietwaar? Welnu wij dat pandje keurig terugbrengen in de oor- tkelijke, zeventiende-eeuwse staat. Dat is daad van groot cultureel belang, makker! kunnen die stadsvernielers in Den Haag een mooi voorbeeld aan nemen. Ga er J eens kijken: één grote puinhoop. Eerst dempten ze de oude stadsgrachten en nu bre ken ze de rest van de eeuwenoude bebouwing óók nog af. Geen greintje cultureel besef!" - „Maar wie heeft dan opdracht gegeven voor deze restauratie?" vroeg de smid, die een be paald vermoeden kreeg - „Ene van Uylen uit Ravelijn," antwoordde de architect. „En hij heeft al betaald óók, zodat we snel kunnen wer ken." - En dat er snel gewerkt werd, moet er kend worden. Vakbekwame metselaars brach ten de oude trapgeveltjes weer aan, en zetten ook de oude gevelsteen weer precies op zijn oorspronkelijke plaats - En toen na een paar maanden het werk gereed was, stond smidje Verholen met open mond naar dat prachtige, oude bouwwerkje te kijken, waarin hij, dank zij Gozewijn, wonen mocht- „Ik geloof, dat die sakkerlootse smid hier erg blij mee is," glim lachte een heer, die bescheiden op de achter grond stond. Toen draaide die heer zich om en wandelde het verhaal uit. Niets aan te doen: uit is uit EINDE ESTORIL De ministers van buitenlandse zaken van de NA- VO-landen zijn het gisteren in de Portugese plaats Estoril niet eens kunnen worden over deelname aan het Amerikaanse Star Wars-programma. Vooral Frankrijk toonde zich een tegenstan der van dit programma. In de slotverklaring, die na de twee daagse NAVO-bijeenkomst werd gepubliceerd, ontbreekt elke verwijzing naar wat officieel wordt aangeduid als SDI (Strate gisch Defensie Initiatief). In het bijNAVO-secretaris-generaal Lord Carrington ontkende dat het in Estoril tot een „twistge sprek" was gekomen. De NAVO-defensieministers hadden eind maart in Luxemburg uitdrukkelijk wel hun steun betuigd aan het Amerikaanse Star Wars-programma. Frankrijk was indertijd niet in Luxemburg vertegenwoordigd, maar wel in Estoril. De Franse minister van buitenlandse zaken, Dumas, heeft zich vanaf het begin van de tweedaagse NAVO-zitting fel verzet tegen deelname aan het Star Wars-programma. De NAVO-ministers hebben in Estoril wel afgesproken in de toekomst diepgaand over Star Wars te blijven spreken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) verklaarden dat zij liever wel een uitspraak over Europese deelname aan het Sta Wars-programma in de slotverklaring hadden gezien. Noorwe gen en Denemarken hebben de Amerikaanse uitnodiging om deel te nemen aan het SDI-onderzoek al afgewezen. Nederland beraadt zich nog maar lijkt te neigen naar deelname. Minister Van den Broek liet in Estoril doorschemeren dat een beslissing waarschijnlijk niet nog vóór de zomer zal worden genomen, zo als eerst het plan was. President Jaye- wardene van Sri Lanka: Reke ning houden met de machtige boeddhistische lobby... COLOMBO Afgelopen weekeinde vierde de Sin- galese bevolking van Sri Lanka het Poson-Paya feest: de 2293e verjaardag van de introductie van het Boeddhisme in Sri Lanka. Deze keer, in een jaar waarin het geweld tussen de Singalese meerderheid en de Tamil-minderheid op het eiland weer fel is opgelaaid, had de viering het karakter van een ge bedsdag voor vrede en verzoening. Maar achter de fagade van de Boed dhistische geweldloosheid bereiden de drie machtige boeddhistische groeperin gen en hun politieke bondgenoten zich alweer voor op de strijd om het behoud van de boeddhis- tisch-Singalese nationali teit van Sri Lanka. Zoals in de afgelopen dertig jaar zeker al drie keer is geble ken, is deze groep van monni ken en politici in staat telkens roet in het eten te gooien wan neer het gaat om voorstellen om de Tamil-minderheid op het eiland enige vorm van re gionale autonomie te verlenen. Enkele gezaghebbende boed dhistische priesters uit de heu- veldstad Kandy waar de heiligste boeddhistische tempel van Sri Lanka staat hebben afgelopen weekeinde in een interview laten weten dat zij niet zullen aarzelen weer van hun macht gebruik te maken. „Sri Lanka is een klein land en het is óns land", aldus een van de in het saffraangeel ge hulde boeddhistische militan ten. „We moeten ons land be schermen": een bekend en angstaanjagend refrein. Sinds de burgerrechtwetten van 1948, waarbij honderddui zenden Indiase Tamils die op de theeplantages werkten hun burgerrechten kwijtraakten, wordt de hoge kaste-elite van Singalese boeddhisten beschul digd van racisme en erger. Hun verhaal is echter dat de Singalezen het eerst op Sri Lanka arriveerden en dat het eiland, sinds de grote Indiase koning Asoka er het boeddhis me introduceerde, het centrum van de zuivere leer van Boeddha is gebleven. De Ta mils vestigden zich pas veel la ter in het noorden van Sri Lanka zijn dus immigran ten, volgens de Singalezen en na hen arriveerden Engelse en Amerikaanse missionaris sen, die zich op de ontwikke ling van het noorden van het eiland toelegden. Toen Sri Lanka onafhankelijk werd, namen de christelijke Tamils de belangrijkste posities in staat en de handel in. Aan deze situatie moest een einde gemaakt worden en dat is ook gebeurd. Singalese historici en politici verklaarden, tegen alle bewij zen in, dat er nooit een onaf hankelijk Tamilrijk op het eiland had bestaan. Ook zou de Singalese bevolking van Indo-Europese afkomst zijn: een vergissing die berust op het verwarren van de taal die een volk spreekt met het ras van dat volk. In 1939 deed een Singalese politicus nog de uit spraak dat de Singalezen „een uitverkoren volk" waren. Verzoening De massamoord op Singalese burgers in Anuradhapura van drie weken geleden heeft som mige Singalese boeddhisten echter van de noodzaak tot verzoening overtuigd. „Welke prijs heeft een mensenleven?" vroeg Boeddha aan twee land heren die strijd leverden om waterrechten. Ze konden zijn vraag niet beantwoorden en besloten te onderhandelen. Een deel van de boeddhisti sche geestelijkheid onder aan voering van Palipane Chanda- nanda heeft openlijk gepleit voor onderhandelingen met alle belanghebbende partijen: met New Delhi, met de Tamil- sprekende Indiase staat Tamil Nadu, waar Tamil-guerrilla's naar verluidt hun bases heb ben, en met de guerrillaleiders zelf. Het is echter een wat naïef en onoprecht voorstel, waarbij ei genbelang zeker een rol speelt. Chandananda en velen van zijn volgelingen houden zich namelijk ook bezig met de par tijpolitiek. Ze voeren campag ne voor de voormalige pre mier mevrouw Banderanaike, die in 1980 haar burgerrechten kwijtraakte vanwege haar „misbruik van de macht", en steunen haar verzoek om alge mene verkiezingen. De boeddhistische steun aan mevrouw Banderanaike's vrij heidspartij (SLVP) dateert al van 1956. Het waren toen vooral de monniken die zich inzetten voor de campagne die er toe leidde dat het Singalees tot officiële taal en het boedd hisme tot nationale godsdienst op Sri Lanka werd uitgeroe pen. Zowel de SLFP als de vere nigde nationale partij (VNP) van president Jayewardene hebben altijd rekening gehou den met ae machtige boed dhistische lobby. In de jaren vijftig en zestig steunden beide partijen regionale pogingen om het conflict tussen Tamils en Singalezen te beëindigen. Na protest vanuit de Singale- se-boeddhistische oppositie werd die steun echter weer opgezegd. In 1984 maakte een groep rechtse boeddhisten in het kabinet, die voorstanders van de harde lijn zijn, een ein de aan de langzame maar op rechte poging van president Jayewardene om tot een ak koord te komen met de Ta mils. Een lid van een na de rellen opgericht speciaal comité waarin zowel Tamils als Sin galezen zitten, beschrijft de problemen waarmee Sri Lan ka worstelt als volgt: „Het ma nipuleren met macht en ter reur in een democratische ver momming moet aan het licht gebracht worden, zodat intelli gente, beschaafde en redelijke perspectieven een kans krij gen. Beschaving, rechtvaardig heid en gelijkheid zijn waar den die weer uit het graf moe ten herrijzen". Het voorstel voor een akkoord met de Tamils dat president Jayewardene in december 1983 uit India meebracht, zou ook nu nog een redelijke kans maken door sommige Tamil- guerrillaleiders geaccepteerd te worden. Het voorstel houdt onder meer regionaal zelfbe stuur op het gebied van de wetgeving, rechterlijke macht, openbare orde en landgebruik in, maar verandert niets aan de boeddhistische soevereine staat van Sri Lanka. De boed dhistische monnikken denken daar misschien anders over. (ADVERTENTIE) Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpeL Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8%is.Zolangde hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9% cu igi «jvjwoi icc i ig gaat uw rente weer naar 8% dan wordt uw rente 7% Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5