Veerboot na aanvaring terug naar Europoort Voorbeeld 8- June Allyson (68) kijkt terug op onvergetelijke Glenn Miller Story Brits dagblad zonder foto's verschenen W A De Vries acht koopkrachtgarantie mogelijk in '86 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 8 juni 1985, 76e jaargang no. 23213 Uitgave Westerpers, behorende totSijthof! Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. Zaterdag: TV-serie „Fonta- mara" op Ned. I om 22.55 uur. Nachtfilm „Menselijke ban den" om 0.00 uur. Op Ned. II om 19.12 uur film „Joep Me loen". Morgen: Op Ned. I om 20.10 uur praten met Adriaan van Dis en op Ned. II om 12.00 uur Capitool over de ethiek in de politiek n.a.v. affaire-Wibo. HET WEER Perioden met zon en afne mend buiig. Middagtempera- tuur ongeveeer 13 graden. Noordwestenwind, op het land matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Zon op: 05.21, onder: 21.58; hoog water Schev.: 08.13 en 20.57; laag water: 03.58 en 16.14. naf maandag speer- itacties bij KLM PHOL De Vervoersbond- werkt aan een andere opzet van bij de KLM. Volgens de woord- er van de Vervoersbond, die dit en bekend maakte, zal er vanaf dagochtend vroeg op speerpun- i het luchtvaartbedrijf werkon- ekingen plaatsvinden. Deze ac- ïllen van wezenlijke invloed zijn it luchtverkeer, aldus de woord- er. Gisteren is er door de bij de oersbond aangesloten KLM-ers el normaal gewerkt. Op twee af ren van de technische dienst ;n stiptheidsacties gehouden. In- in de acties bij de KLM is het af ren van een cao. die onder meer iet in arbeidstijdverkorting. Inflatie weer iets toegenomen DEN HAAG De prijzen zijn tussen half april en half mei met 0.1 procent gestegen. Duurder werden ben zine en fruit, goedko per eieren, gas, diesel olie en groenten. Door de prijsstijging staat de inflatie nu op 2,6 pro cent. Daarmee wordt de stijgende trend in de prijsstijging, die vanaf februari bestaat, doorgetrokken. In fe bruari stond de infla tie nog op 2,2 procent. Brabantse Staten voor kerncentrale Moerdijk DEN BOSCH De kaarten in Provinci ale Staten van Noord-Brabant met be trekking tot de eventuele bouw van een kerncentrale op het industrieterrein Moerdijk zijn geschud. Een meerderheid van de Staten, te weten de fracties van CDA en VVD, is vóór. De fracties van Partij van de Arbeid en klein links zijn tegen. Dat werd gisteren duidelijk tij dens de vergadering van twee staten commissies, die van Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting en Economi sche Zaken en Werkgelegenheid. Het College van Gedeputeerde Staten heeft Provinciale Staten gevraagd in te stem men met de eventuele bouw van één of meer kerncentrales bij Moerdijk. Het College zelf heeft hier al ja tegen gezegd. Antilliaanse ministers toch ontvangen door de koningin DEN HAAG De Antilliaanse minis ters Mansur (Economische Zaken) en Croes (voorbereiding status aparte Aru ba) zijn vandaag toch nog ontvangen door koningin Beatrix op Huis ten Bosch. De ontvangst van de Antilliaanse minister had eigenlijk woensdag moeten plaatsvinden. De bewindslieden Mansur en Croes waren toen echter niet ver schenen. Volgens Croes was dat „een gevolg van een menselijke vergissing". Hij meende dat de ontvangst door de koningin voor donderdag was gepland. Radio en kranten op Curasao hebben gisterert echter gemeld, dat minister Croes zich woensdagochtend had versla pen en daardoor niet op Huis ten Bosch was verschenen. June Allyson en James Stewart als mr. en mrs. Miller in „The Glenn Miller Story". De vrouw tegenover me ziet er nog niet veel anders uit dan 31 jaar geleden. Goed, ik zit in haar hotelkamer tegen het zonlicht in te kijken dat haar met passende piëteit om hult. Goed, die oude kartograaf die tijd heet, heeft de leng te- en breedtegraden ook duidelijk in haar gezicht aange bracht. Maar toch: hetzelfde open gezicht, dezelfde wat on- deugend-humoristische blik. En vooral, diezelfde hese stem die over een voortdurende verkoudheid lijkt heen te klin ken. Verslaggever Bert Jansma, dat is duidelijk, is nog steeds onder de indruk van June Allyson, 68 nu, en weer in de publiciteit omdat „The Glenn Miller Story" op 13 juni op nieuw wordt uitgebracht. Op de voorpagina van onze we kelijkse bijlage Finale halen ze samen herinneringen op aan die met vele sentimenten omgeven legendarische mu zikale topper uit 1954. VERDER IN FINALE: Veertig jaar Verenigde Naties: „Mijn enige zorg is dat de VN wordt opgehe ven voor ik met pensioen kan". Op de Paasheuvel, het heilige der heiligen van de voormalige Arbeiders Jeugd Centrale, delven bleekneus jes het onderspit. Visrubriek: andere spanning met winckle-picker. Bruce Springsteen, legendarische status waarmaken in de Kuip. Gist-brocades beducht voor bedrijfsspionage. Zelfmoordactie naar Komeet van Halley van Westeuro- pese ruimtesonde Giotto. Astronaute Shannon Lucid wil best naar Mars. De oorsprong van het voetbalgeweld in Engeland. Elke zaterdag verandert zachtmoedige postbode in niet sontziende vechtersbaas. LONDEN De liberale Britse heeft, verontschuldigde zich krant The Guardian is giste- 0p de voorpagina voor het ont ren uitgebracht met een groot breken van de plaatjes. In de aantal blanco plekken in de verontschuldiging wordt ge- kolommen. waar foto's de zegd dat de afwezigheid van tekst hadden moeten illustre- de foto's het gevolg is van een ren. Onderschriften werden actie van leden van de Natio- wel afgedruk, maar de foto's nale Bond van Grafisch Perso- ontbraken door een staking neel. Leidinggevende functio- van werknemers van de foto- narissen van de krant bleken kamer. niet bereikbaar voor commen- Het landelijke dagblad, dat een taar, omdat zij in vergadering oplage van een half miljoen waren. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het huis Uylenborgh wordt in de oorspronkelijke zeventiende eeuwse staat teruggebracht. Dat nieuws leest u vandaag uitsluitend in de Leidse Courant Commentaar van een architect: „Daar kunnen die stadsvemielers in Den Haag nog een mooi voorbeeld aan nemen". Het staat allemaal te lezen in het laatste deel van de strip Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh, dat tal van lezers ademloos hebben gevolgd. Wilt u nieuwe avonturen van Smidje Verholen meemaken? Lees dan de krant van maandag! Bent u nog geen abonnee? Doe daar dan iets aan. De bon hieronder helpt u aardig op weg. O fWT De Leid» Courant wil ik bes! 1^1 1 14 dagen proberen. y JU wil Gratis en geheel vrijblijvend A Nam; tateode/Plaak Telefoon: In een open envelop sonder postzegel opsturen naar Leid» Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien dtartoe AuJnding beslaat kon ren »ws»t _J om ren proeidbonnemenl worden geweigerd EX AT Ccidóc 0oumnt Mr. Van Walsum burgemeester Delft DELFT Mr. H.V. van Walsum (52), burge meester van Rheden, is door het kabinet voorgedragen als burgemeester van Delft. Mr. Van Walsum is lid van de Partij van de Arbeid en aangesloten bij de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. Van Walsum is de opvolger van mr. R.M. Gallas (CDA), die per 15 mei na een zesjarige ambtstermijn op 62-jarige leeftijd met vervroegd pensioen is gegaan. Van Walsum is momenteel sinds vijf jaar burgemeester van het Gelderse Rheden, dat inclusief enkele bijbehorende dorpen 50.000 inwoners telt. Delft heeft bijna 90.000 inwo ners. [Met ladderwagens van de brandweer werden oudere passagiers en kinderen als eersten van boord gehaald. Later werd een noodbrug aangelegd naar het slagzij makende schip. HOEK VAN HOLLAND Ruim zeshonderd passagiers van de veerboot Norland zijn gisteravond na tien uur bij het ertsoverslagbedrijf Europoort met ladders en via een nood brug van boord gehaald. Daar heen was de veerboot gesleept nadat de Norland net buiten de havenhoofden van Hoek van Holland in stormachtig weer was geraakt door een Duitse kustvaarder. De passagiers konden alleen hun handbagage meenemen. De bagage in auto's en bussen moest aan boord blijven. De passagiers hebben, voor zover zij niet naar huis konden, de nacht doorgebracht in hotels in de omgeving. Vandaag zouden zij met de Norstar naar Hull Kunnen ver trekken ofwel met andere veerbo ten naar Sheerness of Harwich. Er heeft lange tijd onduidelijkheid bestaan over de aard van de aanva ring. Twee uur nadat het schip in Europoort was afgemeerd zei de po litie dat er van een aanvaring geen sprake is geweest Even later ver klaarde een woordvoerder van North Sea Ferries dat de Duitse kustvaarder Sabine, die op de Nor- land was komen invaren, een van de stabilisatoren aan stuurboordzij de had geraakt. Door een snelle uit wijkmanoeuvre had de Norland zwaardere averij kunnen voorko men. De stabilisator was afgebroken waardoor water in de machineka mer terecht kwam. De Norland maakte vervolgens slagzij. De Duit se kustvaarder is ongeschonden doorgevaren. Sleepboothulp en assistentie van een marine-helikopter was snel ter plaatse, waardoor de Norland kon worden teruggebracht naar Eu ropoort. De passagiers kregen slechts te horen dat het schip naar Europoort terugkeerde. Van paniek is geen sprake geweest. Aan boord is ook niemand gewond geraakt. Vannacht al hebben deskundigen van North Sea Ferries en van de scheepvaartinspectie de schade aan boord opgenomen. Vermoedelijk wordt de veerboot naar het Verol- medok in de Botlek gesleept of het dok naar de veerboot. [jidlibanese ger dreigt ]a si et executie |n gegijzelde ifillers 10ET/JERUZALEM door Israël gesteunde elijke Zuidlibanese Leger i) heeft gisteren 24 Finse militairen gegijzeld. Di- ia de gijzeling werden Unifillers vrijgelaten, die ireigement van het SLA ten overbrengen dat elk «n gegijzelde Fm zal wor- doodgeschoten als de sji'i- e Amal-militie de vrijla- weigert van elf gevangen men christelijke militiele- ecretaris-generaal van de Perez de Cuellar, onder- gisteravond zijn werk- iheden om een zo'n spoe- nogelijke vrijlating van de elde Finnen te kunnen kstelligen. In Jeruzalem een VN-functionaris iet opgenomen met Israë- e functionarissen. Jeruza- zou druk kunnen uitoefe- op de SLA, omdat deze elijke militie in sterke door Israël wordt gecon- ;rd. Het Finse ministerie buitenlandse zaken heeft sraëlische regering even- gevraagd al het mogelijke n om een einde te ma an de gijzeling van de e soldaten. levelhebber van het Israë- le leger, Moshe Levy, t gisteren laten weten dat volledige Israëlische te- rekking uit Zuid-Libanon esloten is. Volgens Levy iet Israëlische leger „in de omst actief blijven op Li- ïes grondgebied om terro- sche operaties tegen Israël oorkomen". De Israëlische brengt de beslissing om j0^ eliërs in Libanon achter te 0%.' »n verband met de zwak- 2»an het Zuidlibanese Leger iA), dat de bufferzone langs Israëlisch-Libanese grens t controleren. Volgens de isalem Post valt de door Is- gesteunde christelijke mi- uiteen. Een Israëlische re- ngsfunctionaris heeft giste- verklaard, dat Israel waar- *jj jjnlijk zijn weerstand tegen vl uitbreiding van het Unifil- >ied in Libanon tot aan zijn rdgrens zal opgeven. Wolkbreuk treft Leiden Een enorme wolkbreuk heeft gistermiddag in Leiden in korte tijd extreem veel wateroverlast veroorzaakt en voor vele tien duizenden guldens schade aangericht. Woningen en kel ders liepen onder, in huizen moest de elektriciteit worden afgesloten en het verkeer kwam op een aantal plaatsen volledig tot stilstand. Een en kele automobilist probeerde een waterbarrière op de Lely- laan nog te nemen (foto), maar even later zou het water onder het viaduct een meter hoog staan en de weg worden afge sloten. Ook onder andere via ducten stond enkele decime ters water. Zelfs in de Meren- wijk reikte het water hier en daar tot aan de bumpers van auto's. Een woordvoerder van de Leidse brandweer spreekt van „een topdrukte" en kan zich niet herinneren dat Leiden eerder door een dergelijke overvloedige regenval is ge troffen. Buiten de stad Leiden was nauwelijks sprake van overlast. FOTO: WIM VAN NOORT Pag 11: „Het water spuit uit de stoppenkast" (Van onze parlementaire redactie) BUSSUM CDA-fractie- voorzitter De Vries vindt dat ambtenaren, trendvol gers en uitkeringsgerech tigden er volgend jaar niet meer op achteruit mogen gaan. Het CDA heeft een dergelijke verlangen op genomen in zijn ontwerp- verkiezingsprogram, er van uitgaande dat de eco nomie tenminste met twee procent per jaar groeit. Maar hij verwacht dat dit per centage in 1986 al haalbaar is. „Dat geeft mij de vrijmoedig heid een dringend beroep te doen op het kabinet om op Prinsjesdag met een beleid- pakket te komen waarvan koopkrachthandhaving voor deze groepen een essentieel onderdeel is", aldus De Vries vandaag op een partijraadsver gadering in Bussum. Volgens de fractieleider moet dit jaar het uiterste gedaan worden om in elk geval de mensen met een minimum-in komen zoveel mogelijk te spa ren. Door de tegenvallende prijsstijging zal dat waarschijn lijk niet geheel lukken. Voor de CDA-fractie was dit aanlei ding het kabinet nog eens 150 gulden extra te vragen voor iedereen met een zogeheten meerjarig echt minimum. „Het zou goed zijn als het kabinet nu eens op korte termijn toe zegt dat dat geld er zal ko men". Ook vindt De Vries dat het kabinet snel duidelijkheid moet verschaffen over de mo gelijkheid van een belasting verlichting voor kleine twee verdieners. Er is geen reden meer voor vertraging, nu CDA en VVD het over de wense lijkheid van zo'n maatregel eens zijn, aldus De Vries. Ook maande hij het kabinet tot spoed wat betreft het innemen van een standpunt over het voorontwerp van de wet gelij ke behandeling en over eutha nasie. In beide gevallen heeft de kiezer naar zijn mening het recht te weten waar het CDA staat. „Ook als dat onverhoopt tegenover een gezamenlijk blok van liberalen en socialis ten is". Sprekend over de kruisraket ten, waarover het kabinet op 1 november een beslissing moet nemen, brak De Vries een lans voor de atoompacifisten in het CDA. Aangezien zij een legi tieme stroming vormen in de partij, hebben zij het recht zich op gezette tijden te manifeste ren, aldus De Vries. Hij is het oneens met degenen, die kri tiek hebben op de bijeenkom sten die deze partijgenoten houden. Ook vindt De Vries dat het CDA, „als het niet wil berusten in de aanwezigheid van kernwapens, bereid moet zijn ook te luisteren naar wat deze partijgenoten te melden hebben".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1