Studeren en verdienen ^Schoolverlaters moeten meer initiatief tonen Van school.en dan(4 en slot) -iINNENLAND ccidaesoiucmtt zaterdag 8 juni 1985 pagina'15 i advertentie in de krant: schoolverlaters worden gevraagd een dagje kennis te komen ma len met een bedrijf om daarna misschien in aanmerking te komen voor een opleiding binnen Je betreffende onderneming. Peter, Theo. Edwin, Rico en Eric reageerden. Nu, twee tot vier Iar later, hebben Peter en Theo een vakdiploma op zak. Edwin, Rico en Eric moeten tijdens Een eindgesprek hun scripties nog verdedigen. Vijf jongeren, die in dit vierde en laatste artikel Wver schoolverlaters, vertellen over hun ervaringen op een bedrijfsschool en hun plannen voor nabije toekomst. er) sch in haag Juni 1985. .meeste eindexamenre- Maten zijn reeds be- ■•^dgemaakt. Geslaagden gezakten beslissen over Bern toekomst. Velen be iten verder te studeren, ^jleren begeven zich op arbeidsmarkt. Ook de ""loolverlaters profiteren van het voorzichtige OQnomische herstel: de ns op een baan neemt i toe. Wat moeten ze ?n? Volgens de heer G Hart, hoofd van de af- ^Jing schoolverlaters van orLal ministerie van sociale 9vafen en werkgelegen- id, moeten degenen die I Uen werken in elk ge- amtJ zichzelf meer laten n. „Als ze er maar niet Quit gaan dat het ar- idsbureau het wel effe- ensf regelt. Schoolverlaters jeten meer initiatief to er wat zijn dat eigenlijk, ned*olverlaters? 't Hart: „Dat mensen die het volledig (onderwijs verlaten en zich /eflüde arbeidsmarkt begeven, jk gaan zoeken, of dat in- °£ïdels al hebben gevonden, ar vallen dus zowel mavo- ihifnprlichter W.J. Wolfs van de taxyüng arbeidsvoorzieningen ■■^telt dat er in 1976 voor het eerst een campagne werd op gezet om ervoor te zorgen dat schoolverlaters aan voldoende informatie kunnen komen over hun arbeidsmogelijkhe den. „Maar," zegt Wolfs, „in die tijd stond het er gezien het banenaanbod heel wat roos kleuriger voor. Gelukkig ziet het er ook nu weer wat beter uit. Er is tenslotte sprake van een licht economisch herstel". De campagne van het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid wordt elk jaar herhaald, met wisselend suc ces. Dit jaar wordt de slogan „Ga nu al aan het werk voor werk" gehanteerd. Decanen 't Hart vindt dat er vroegtijdig voorlichting moet worden ge geven, lang voordat de school verlaters van school af komen. De overheid kan volgens hem op dat gebied niet veel doen. Zij kan alleen maar informatie verstrekken en advies geven aan de schoolverlaters. De grootste verantwoordelijkheid berust echter bij de schoolde caan. „Maar de schooldecanen leggen de nadruk op de voor lichting voor verdergaand on derwijs. Scholieren die willen gaan werken wordt niet ver teld wat ze allemaal moeten doen om werk te zoeken. Dat wordt helaas een beetje ver waarloosd". „Elke school probeert leerlin gen vast te houden. Misschien dat daardoor ook vaker de overstap wordt gemaakt van de mavo naar de havo of van de havo naar het vwo, dan dat bijvoorbeeld mavo-leerlingen besluiten het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) in te gaan. Toch vind ik dat je met een mbo-opleiding meer moge lijkheden hebt, zeker omdat zo'n opleiding erg praktijkge richt is. Als een mavo-leerling naar de havo doorstroomt, loopt hij als daarna wordt gekozen voor het hoger be roepsonderwijs (hbo) een grotere kans te struikelen", al dus 't Hart. Wolfs: „Het is natuurlijk ook sterk afhankelijk van het ge bied waar je woont. Maar ver geet ook niet dat er een duide lijk onderscheid moet worden gemaakt tussen algemeen on derwijs en beroepsonderwijs. Het blijkt dat steeds meer mensen met een beroepsoplei ding aan de slag kunnen, ter wijl scholieren met een alge mene opleiding meer moeite hebben emplooi te vinden. Meisjes met havo vormen een uitzondering. Zij blijken het goed te doen, vooral in de dienstverlenende sector, zoals bij een bank". Arbeidsmarkt Overigens neemt het totaal be schikbare banen weer enigs zins toe. Zo zijn er vorig jaar meer schoolverlaters aan de slag gekomen dan het jaar er voor. 't Hart: „Vooral de technische en de economisch/administra tieve onderwijsrichtingen lig gen goed in de markt. Pedago- school of modevakschool. Wat sommige plaatsen kunnen gische en sociale academies werkgelegenheid betreft is dat schoolverlaters die al 'maan- blijken het minder goed te een beperkte en beroerde sec- denlang tevergeefs gesollici- doen. Meisjes met het diploma tor". teerd hebben een cursus vol- van een huishoudschool gaan Het arbeidsbureau verricht gen, waarbij ze brieven leren vaak naar de geijkte beroepen- een belangrijke functie in het schrijven en gesprekken leren scholen, zoals de kappers- spel van vraag en aanbod In voeren, vaak met behulp van De heren G. 't Hart (links) en W.J. Wolfs met enkele 'onderdelen uit het uitgebreide voorlichtingen pakket dat het arbeidsbureau gebruikt om de school verlaters voldoende wegwijs te maken in de „werk wereld". video-apparatuur. De cursus wordt betaald door het ar beidsbureau en duurt negen halve dagen. 't Hart: „Een schoolverlater moet er nu eenmaal van door drongen raken dat je geen klungelig briefje kunt sch ven. Het onderwijs verz; haar taak op dat gebied, mensen die van de univen komen blijken soms niet t een normale sollicitatiebrief kunnen schrijven". Open sollicitatie Een andere een baan te komen is de sollicitatie". Het gaat daaf om het informeren naar baan zonder dat een bed heeft geadverteerd. 't Hart: „Een open sollicitj duidt op het durven neri van initiatief. Een instel| die vaak op prijs ge: wordt. Daarnaast bespaart 1 een werkgever een ad ven tie en een hoop rompsld rond sollicitatiegesprek^ Met name bij het middens kleinbedrijf kan veria ter op die aan een baan komen" Om de schoolverlater aani juiste baan te helpen ook van de kant van de gevers enige medewerking vraagd. t Hart zegt met J druk dat hij hoopt dat werlj vers niet te veel „overvragi bijvoorbeeld voor een kantt bediende op mavo-niveau mand met havo vragen, niemand is zo slecht gen veerd als iemand die een krijgt beneden zijn niv Nog voordat zo iemand en wel is ingewerkt, kijkt*! al weer uit naar een andere baan". >ELFT De Delftse chtendlucht is doordron- |Bn van de typische lucht "I an gist zoals die alleen |/>nd een gistfabriek kan J\angen. Doel van het be- oek aan de Prinsenstad j de bedrijfsschool van iist-Brocades, de inter- lationaal bekende leve rancier van bakkersgist, jeneesmiddelen voor aens en dier en enzy- uen. In het opleidings- entrum van de Delftse aultinational kunnen 21 aensen terecht. Daar gorden in het kader van let leerlingenstelsel jon- jeren opgeleid tot onder aeer onderhoudstechni- us, proces-operator, lektromonteur en meet- n regeltechnicus. Vol- aupns landelijk erkende >rir<>leidingsmethodes die istiesulteren in erkende anijakdiploma's. itr^dwin Scipio, Rico Janssen en metric van Hettema hebben de ibilfgelopen twee jaar de oplei- ing tot vapro (vakopleiding roces-industrie)-B operator fevolgd. Proces-operators be- eleiden de diverse (bio)che- lisehe processen die plaats inden in gigantische ketels, n de regelkamer kunnen ze ia computers en op beeld- rhermen de processen van sconde tot seconde in de ga- »n houden. In de fabriek, raar onder andere de tanks taan waarin een schimmel- Kirt penicilline maakt, lopen e operators storingen na die i de regelkamer zijn gesigna- terd. Vaktijk Iver een paar weken is Ed- 'in Scipio klaar met zijn be- rijfsopleiding voor vapro-B perator. De 24-jarige Rotter dammer, die na de mavo twee jaar de richting bouwkunde op de middelbare technische school (mts) volgde en daarna enige tijd op een computeraf deling werkte, kwam bij Gist- Brocades terecht nadat hij re ageerde op één van de adver tenties uit de uitgebreide re clamecampagne van het Delftse bedrijf. Uit 140 sollici tanten werd Edwin gekozen als één van de twaalf poten tiële proces-operators. Hij vindt de opleiding die hij heeft gekregen erg goed, maar heeft het werken in dagdienst binnen een ploe gendienstschema voor een stagiair als handicap ervaren. „Dan ben je net bezig. Voor dat je je hebt kunnen inwer ken, moet moet je weer weg". Over de lesstof zegt hij: „Ik moet het echt zién gebeuren. Het kan wel zo mooi op pa pier staan, maar om te begrij pen hoe alles werkt moet ik het toch echt in de praktijk zien gebeuren. Daarom is ei gen initiatief zo belangrijk. Ik vraag net zo lang door tot ik het snap". Verantwoordelijk heid vindt Edwin ook belang rijk. Lachend vertelt hij dat het hem nog steeds moeite kost tijd vrij te maken .voor zijn huiswerk. Supermarkt Rico Janssen is drie jaar jon ger dan Edwin. Toch heeft ook hij al heel wat gedkan. Na de mavo werkte Rico drie jaar als hoofdkassier bij een super markt. Hij kreeg daar de mo gelijkheid een middenstandsr cursus te volgen, maar had daar geen zin in. De bedrijfs opleiding van Gist-Brocades voor proces-operator trok toen zijn aandacht, mede doordat zijn vader hetzelfde beroep uitoefent. „Ik wist waar ik aan begon", zegt Rico. „In het begin had ik moeite met het maken van praktijk- verslagen, maar na verloop van tijd ging dat wat eenvou diger". „Waar ik wel aan moest wen nen, waren al die fabriekster- men. Je kunt het dan wel in theorie leren, maar als je in de praktijk terecht komt, hoor je zoveel kreten die je niet kent. Maar na verloop van tijd neem je die zelf ook over". „Het belangrijkste is dat je al les wat je in theorie leert, moet kunnen toepassen in de praktijk. Daarbij moet je na tuurlijk veel initiatief tonen. Dan kom je er wel... Eric van Hettema uit Rijswijk (net 20 geworden) wist in 'tegenstelling tot Rico niet waar hij aan begon. Het was allemaal wildvreemd voor hem. Tijdens de opleiding deed hij zijn eerste werkerva ring op. Dat ging niet meteen van een leien dakje. „Door die ploegendienst krijg je met heel veel mensen te maken. Het duurt natuurlijk een tijd voordat je ze alle zestig hebt gezien. En dat is toch wel even wennen". Ook met het vervaardigen van verslagen had hij moeite. „Het is moei lijk om alles wat -je in de praktijk ziet goed op papier weer te geven. Als een man die al veertig jaar in het be drijf werkt, zegt: „Die meter moet op dertig", en hij weet niet waarom, dan moet ik er toch achter zien te komen waarom hij die meter op der tig zet". Erik heeft zich goed weten te handhaven. „Het enige vervelende is dat ik al tijd zo vroeg moet opstaan. Daar kan ik echt nog niet aan wennen". Hoe kwam hij eigenlijk in aanraking met Gist-Brocades? „Mijn vader las die adverten tie en toen ben ik maar eens een kijkje gaan nemen. Het beviel me prima op de intro ductiedag. Na de lagere tech nische school (lts) kon ik au tomonteur worden. Nou, als je hoorde wat ik daarmee kon verdienen. Daar ben ik maar snel van __0r. het wel aantrekkelijk om met leren en werken geld te ver dienen. „Ik was altijd jaloers op mijn vrienden. Die konden een auto kopen". Heeft Eric, hij studeert en werkt, ook een auto? „Ja", lacht hij, „twee zelfs. Maar die staan bij de sloop". Nu wil Eric, als het even kan. gaan werken op een boorei land. En dan het liefst in de buurt van Liverpool. „Daar woont namelijk mijn vrien din, weet je...". „Iets met techniek"" Theo Kreukniet uit Vlaardin- gen (21) wilde na zijn havo opleiding „iets met techniek" gaan doen. Hij rommelde thuis wel eens wat met fietsen en had alle exacte vakken in zijn examenpakket. Drie jaar geleden zag hij de advertentie van Gist-Brocades, waarin schoolverlaters gevraagd wer den die voelden voor een technische bedrijfsopleiding. Dat leek Theo een buitenkans want veel technische ervaring had hij niet, terwijl toch ook jongeren met een havo-diplo ma werden gevraagd te solli citeren. Aan het eind van de introductiedag, waarop alle reflectanten van de adverten tie door het bedrijf werden rondgeleid en onder andere werden gewezen op het „fe nomeen" ploegendienst, zette Theo zijn sollicitatie door. Hij werd aangenomen. Vorige week slaagde hij voor het di ploma onderhoudstechnicus. „Het eerste jaar werd ik weg wijs gemaakt met gereed schappen en technieken. Dat is maar goed ook want ik wist daar natuurlijk lang niet zo veel van als de mensen die van een technische school kwamen. Maar daar groei je zo langzamerhand wel in. Het tweede jaar is het stage-jaar. Dan loop je telkens drie we ken stage in een ander deel van het bedrijf. Als je nét weet waar alles staat zijn drie weken om en moet je weer ergens anders naartoe. Dat is wel een nadeel. Het voordeel is natuurlijk dat je een vrij overzichtelijk beeld krijgt van wat er nou precies in het bedrijf gebeurt. In het derde jaar loop je twee keér een halfjaar stage. Verwacht wordt dat je in die periode je eindscriptie maakt. Die moet dan niet alleen gaan over een bepaalde machine maar ook over het proces waar dat ap paraat een functie in heeft". Over het verschil tussen een bedrijfs- en een beroepsoplei ding in het dagonderwijs zegt Theo: „Op school gaat het er veel te theoretisch aan toe. Als je dan later in de praktijk komt, blijkt het ineens toch anders te zijn. Bijvoorbeeld het sleutelen aan apparaten op school; dat gaat allemaal gemakkelijk, de boutjes en moertjes zijn nieuw. Maar kom je dan in de fabriek dan zijn ze oud en aangetast en dan gaat 't wel even wat moeilijker. Dat is ook het voordeel van deze opleiding, je ziet alles in de praktijk en in het opleidingscentrum krijg je de tijd om de vaardigheid op te doen. Je bent hier ook veel vrijer dan op school. Daar zit je in bankjes en zo. Hier loop je rond in de prak tijk. En verder verdien je nu een aardig cent terwijl je leert. Daf heb je op school ook niet". Techneut Schipluidenaar Peter Gieles- sen (21) paste toen op de lage re technische school (lts), zo zegt hij zelf, helemaal in het beeld van de techneut: „Ik was veel met gereedschap in de weer en zat altijd aan oude brommers te sleutelen". Na de lts zag hij wel wat in het lood gietersvak maar nadere ori ëntatie leverde toch een som ber beeld op: er bleken weinig mogelijkheden te zijn om werK te vinaen in ae regio. Via een kennis hoorde hij van de bedrijfsopleiding bij Gist- Brocades en vier jaar geleden liep hij mee tijdens een intro ductiedag. „Wat ik tijdens die dag heb gezien, sprak mij wel aan, dus heb ik gesollici-;, teerd". Een paar maanden la-, ter begon hij aan de opleiding' onderhoudsmonteur en net. als Theo behaalde hij vorige week zijn diploma. -• In de tijd dat Peter en The< bij Gist werden aangenomer gold nog de regeling dat j< verzekerd was van een baar als je het diploma behaaldei Peter en Theo kunnen dart! ook wel een baan krijgen -bij' Gist maar ze moeten beiden in militaire dienst. Peter heefl zijn oproep al gehad maar hel bedrijf heeft vrijstelling voori hem aangevraagd. Tijdens de" vier jaar durende opleiding heeft hij zich ontwikkeld tol glas/emaille-monteur, eer specialisatie in het onder-* houdswerk. „Toen ik in hei derde jaar met m'n stages var drie maanden bezig was kwarn ik ergens waar een te kort was aan emaille-mon- teurs. Daar ben ik eigenlij] een beetje blijven hangen ei heb daar zodoende veel ge leerd over het werken mei emaille". Binnenkort gaat hij voor aanvullende cursussei naar Duitsland. De oproep oi zijn dienstplicht nu te vervu len komt hem dan ook bijzon-1 der slecht uit. Zeker is wel. dat de jongens ook na hun diensttijd nog terecht kunnel^ bij Gist. Peter: „Het is niet gemakke lijk, studeren en werken teg« lijk. Want je gaat ook nog ééj dag in de week naar streekschool en daar krijg voor een hele week huiswei mee. Ook in al die praktij] verslagen die je moet schril ven gaat veel tijd zitten. Maa als je echt gemotiveerd ben) red je het wel".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15