Wim Patist ontdekt gat in de watersportmarkt CcidócSoutotit Groennota Noordwijk awaan ft rug ii rug naar koudekerk Witte bruggetje nu oker Watersport en veiligheid op zwemfestijn Plons '85 GEIDEN ZATERDAG 8 JUNI 1985 PAGINA 13 —iDningen verenigingen s over fusie \DEN De woningenverenigin- •1 Eensgezindheid, Eendracht, P\kmanswoningen en de Leidse faingstichting zijn het eens gewor- [over een fusie tot één nieuwe wo- bbouwvereniging. De besturen en |n van commissarisen hebben de vaarden waaronder tot fusie dt overgegaan vastgesteld. De fu- bomt voort uit de grote versnippe- op dit gebied in Leiden. Ook de t-ige woningbouwverenigingen in Hen werken aan een fusie. De fu- fmoeten het beheer van de wonin- I verbeteren en de financiële situa- van de verenigingen gezond ma- NOORDWIJK Noordwijk krijgt een eigen groen nota. Die wordt donderdag 27 juni gepresenteerd in het Natuurcentrum Jan Verwey aan de Weteringka de tijdens een openbare bijeenkomst die om 20.00 uur begint. De Groennota is gemaakt in een samenwer kingsverband van Kritisch Noordwijk, de Werkgroep Groen Noordwijk en de Natuur- en Vogelbescher ming Noordwijk. Tijdens de aanbieding ervan, zullen beelden worden getoond over het groen in de ge meente. De nota is die avond voor vijf gulden te koop. De Leefbaarheidsvereniging Kritisch Noord wijk houdt donderdag drie kwartier voor de presen tatie van de nota haar algemene ledenvergadering in het Jan Verwey Natuurcentrum. In zijn jaarverslag zal de voorzitter onder meer spreken over de groen nota, de Hoofdstraat autovrij, de duinkom laiterie en het monumentenbeleid. Patijn bezoekt Nieuwkoop NIEUWKOOP Commissaris der Koningin S. Pa tijn bezoekt volgende week vrijdag Nieuwkoop. Pa tijn en zijn echtgenote komen om half twee aan op de Hollandsekade bij de rondvaartboot om met het ge meentebestuur scheep te gaan. Vervolgens wordt een rondvaart gemaakt over de Nieuwkoopseplassen, waarbij natuurgebieden worden bezocht en een meeuwenkolonie. Omstreeks kwart over drie meert de rondvaartboot af bij gebouw De Rank en gaat het gezelschap naar het gemeentehuis aan de Achterweg. Tijdens de wandeling zal burgemeester Seinstra mar kante punten in Nieuwkoop laten zien. Om half vier begint de informele bijeenkomst van de gemeente raad. Intussen bezoeken mevrouw Patijn en me vrouw Seinstra de pottenbakster mevrouw G. Wij mans-van Dillen en de zilversmid M. van Gelder. Om half vijf wordt het werkbezoek afgesloten, eventueel nog met een bezichtiging van het gemeentehuis. Alphense Sportontmoeting ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de Alphense Sportontmoe ting is gisteren de tweede dag af gewerkt. Bij het tafeltennis werd TEAM eerste en bij het softbal Ridderveld. ARC won het squa sh met de drie ploegleden Ruud van Els, Peter Barendse en Inge borg Wieten ongeslagen. De tus senstand is nu: ARC 1872 pun ten, BGO 1380 punten en Tempo 1056. Doordat de velden van fietscross vereniging Avanti niet gebruikt kunnen worden, zijn de wielerwedstrijden van maandag verplaatst naar de Christiaan Huygensstraat in de polder Kerk en Zanen. Bloemerdrace Liethorp LEIDERDORP Manege Liethorp houdt morgen de zo genaamde Bloemerdrace in sportpark De Bloemerd. Kin deren en volwassenen spelen dan het pony- en paardenspel. In feit gaat het om een cross country, waarbij behendig heid, snelheid en inzicht nodig zijn om de hindernissen goed te nemen. De wedstrijd wordt gereden in groepjes van twee, steeds een beginner en een ge vorderde die een paar vormen. De Bloemerdrace is ook de moeite waard als kijkspel. Men kan vanaf twee uur uur te recht Scoutinggroep zoekt welpen SASSENHEIM De „Tjarda Scou tinggroep" in Sassenheim gaat op za terdag 31 augustus van start met een welpengroep. Deze komt naast de al bestaande zeeverkennersgroep. Tjarda zoekt daarom jongens van 8 tot 11 jaar. Na de welpen kunnen ze over stappen naar de zeeverkenners. De „Tjarda Scoutinggroep" heeft afdelin gen in Sassenheim en Hillegom. Het troephuis te Sassenheim is op het ter rein van de IJsbaan aan de Kagerwei- de, waar jongens zich kunnen aanmel den. Ook kunnen geïnteresseerden te recht bij mevrouw Blöthe, Kagerdreef 218. Sassenheim. tel. 02522-13608. oedl aats| bU stabjUDEDKERK AAN DEN vaaijN Ex burgemeester G. lipbian gaat weer in Koude- >etbfc wonen. Onlangs was hij lingioogste bieder bij een open- Piet inschrijving voor het elleienvester dat langs de Rijn ifbrjen de Hoogewaard 4 en 6 datDe gemeenteraad moet de denp nog bekrachtigen. De in dscommissie voor financiën jerejekt zich maandag over de ug jan vertrok al geruime tijd in. t hij met vut ging naar zijn n gegere woonplaats Nieuwe- uiti. In de jaren van zijn bur- elt^eestersschap blijkt Swaan ig kjehecht geraakt aan Koude- k wjc dat hij deze kans om jw »r terug te keren met beide den heeft aangegrepen. iplaj uidv het Groenvenster is de af- t ieqpen weken heel wat te 'e Ui geweest. Door de ge- esiijnteraad was besloten deze n plek langs de Rijn open- hpbr te verkopen om de ge- »s l»ntelijke financiën wat op e brijzelen. In plaats tot een bhbare inschrijving besloot 1 g^college van Ben W een in- drijjer van het dorp wiens n pw invalide is en in een vegbleeghuis moet verblijven itenjat geen geschikte woon- fabinte voorhanden is een [gezij-rangsbehandeling te ge it j. Van het perceel werd een eenatierapport gemaakt dat ge- al m moest blijven tot na de ste<fchrijving. De betreffende meroner mocht als eerste een ug <1 doen. Zou dat in overeen- vernming zijn met de taxatie- oniijrde dan kwam hij in aan- ?rd rking vor de grond. Zijn ■e nj bleek uiteindelijk te laag irna de grond openbaar, •d verkocht. Intussen werd college door de gemeente hui op de vingers getikt. De ^lcoop was bedoeld ter ver- ïring van de financiën. Het ïmeen belang diende in dit al voor het persoonlijk be- g gaan, zo vond de raad. DE KAAG Wim Pa tist, eigenaar van de Ne derlandse Zeilschool aan de Kaag, denkt dat hij hèt gat in de watersport- markt heeft gevonden. Het voorbeeld dat hij geeft klinkt in elk geval aannemelijk. Stel: je wilt na een dag werken nog even gaan zeilen. Een ei gen zeilboot heb je nooit kunnen of willen beta len. Als je er een wilt huren, moet je dat meest al voor een hele dag doen. Bovendien zijn je zeilcapaciteiten nog niet zodanig dat je geheel al leen met een boot over weg kunt. „Voor die mensen heb ik een oplos sing gevonden", aldus Wim Patist. Hij wil een vereniging in het leven roepen, waarbij je als lid een boot of een zeilplank voor een deel van de dag kunt reserveren. Enthousiast schetst hij zijn idee. „Die watersportvereni ging zou een aantal boten en zeilplanken ter beschikking hebben. Als lid van de vere niging kan je dan voor een deel van de dag een boot of plank reserveren. Zoals je dus bijvoorbeeld een baan re serveert bij een tennisvereni ging. De dagdelen zouden lo pen van negen uur 's och tends tot één uur 's middags, van één tot vijf en dan van vTjf uur tot zonsondergang". Volgens Patist is het een nieuw verschijnsel binnen de watersport. Patist is op het idee van een vereniging gekomen door toedoen van oud-leerlingen van zijn zeilschool aan De Wim Patist bij zijn zeilboten. Het idee voor een vereniging is volgens hem uniek in Nederland. Kaag, De Nederlandse Zeil school. Hij bestiert het bedrijf samen met zijn vrouw Ineke, dochter van oprichter De Neve. „Ik kom vaak leerlin gen tegen die zeggen dat ze het zo jammer vinden dat ze na een zeilcursus verder nooit meer hebben gezeild. Ze hebben vaak te weinig er varing om zelfstandig in een boot te varen, maar willen het toch wel eens zonder in structeur proberen", aldus Patist. Hij hoopt dat zulke mensen in verenigingsver band aan hun trekken kun nen komen en door medele den op weg geholpen wor den. Iets nieuws Ook speelt mee dat Wim Pa tist wel eens iets nieuws wil. „Ik zit nu al sinds 1959 in het bedrijf. Vroeger deden mijn vrouw en ik samen met mijn schoonouders de bedrijfsvoe ring. Nu leiden we samen het bedrijf. Ik heb het best naar mijn zin, maar je wilt toch eens iets nieuws. De mooiste maanden van het jaar ben je druk bezig met de zeilschool. Daarom wil ik eens kijken of het anders kan". Volgens Patist is het idee voor een vereniging zoals hij die voor ogen heeft uniek in Nederland. Het is voor hem dan ook een sprong in het duister, zij het dat hij natuur lijk volledig is ingeburgerd in het watersportgebeuren. Voor deze zomer heeft hij een soort overgangsregeling in het leven geroepen. Voor een entreegeld van 125 gul den kan men tot en met 15 september een boot huren voor 10 of 7,50 per dag en een zeilplank voor 5 per dag. Aan het einde van het water sportseizoen zouden dan de ervaringen en verlangens van alle deelnemers op een rijtje gezet moeten worden. Aan ae hand daarvan zou dan de vereniging op poten gezet moeten worden. Het ligt voor de hand dat Patist dan zelf in het bestuur zou Klaats nemen, maar dat wil ij liever niet. „Het moet een zelfstandige vereniging wor den die niet op één persoon draait. Er moeten commissies ontstaan die de zaak gaan runnen, zoals een bar- en een kascommissie. Het is de be doeling dat het een gezellige club met een onderlinge band wordt. Uiteraard blijf ik er nauw bij betrokken. De vereniging huurt de boten en de recreatieruimte van De Nederlandse Zeilschool". Pa tist blijft wel zeilkampen or ganiseren, zij het alleen dag cursussen. De slaapgebouwen waar cursisten tot voor kort verbleven, worden namelijk gesloopt. Op die plaats ko men vakantiehuisjes te staan. Patist heeft zich inmiddels met verve op zijn „doel groep" gestort. Oud-leerlin gen zijn aangeschreven met de vraag of ze geïnteresseerd zijn in een op te richten vere niging. Tot dusverre hebben er veertig positief gerea geerd. Patist denkt dat er mi nimaal 150 leden nodig zijn om de vereniging draaiende te kunnen houden. Het aan tal van acht boten dat hij nu. heeft moet dan wel uitge breid worden. De contributie zou tussen de twee- en de driehonderd gulden gaan be dragen, waarvoor men dan onbeperkt gebruik van de boten kan maken, uiteraard wel via het systeem van af schrijven. De zeilschoolhouder ver wacht dat er voldoende be langstelling zal zijn. „We zit ten op een erg gunstige plek. Aan de plassen en bovendien vlak langs de snelweg. Uit de hele Randstad kun je hier met de auto binnen een half uur zijn. Bovendien hebben we hier uitstekend onder houden boten. Ik heb hier een Oud-Hollandse tjotter liggen van honderd jaar, dat is toch het echte werk". Toch blijven er nog vragen over, maar Patist hoopt dat de ver eniging die zelf kan oplossen. „Moet je bijvoorbeeld een ballotagecommissie instellen, hoe regel je het met introdu ces? Daar moet de vereniging zelf een beetje uitkomen'e'. Inlichtingen over de .op te richten vereniging kan men krijgen bij Wim Patist, tele foon 02524-4487. PAUL VAN DER BIJL Waarnemend burgemeester mevrouw Dalhuisen van Warmond heeft gisteren het Witte Bruggetje opnieuw in gebruik genomen. De brug heeft een grondige restauratie ondergaan. De stichting Het Zuidhollands Landschap wist de afgelopen maanden vol doende geld bijeen te krijgen om beide toegangen naar het bos van Krantz te kunnen restaureren. Aanvankelijk werd bij het ge meentebestuur een verzoek ingediend om de ophaalbrug te mo gen vervangen door een vaste burg. B en W bleven echter vast houden aan de handhaving van de ophaalbrug. De brug werd ge heel vernieuwd en is een exacte copie van de oorspronkelijke. Alleen de kleur komt niet overeen met de naam, die Warmond aan de brug heeft gegeven. De architect koos voor de kleur oker. STREEK Voor de tweede keer houdt de ANWB zaterdag 16 juni samen met de Nederlandse Vereniging van Zwembadmede werkers de manifestatie Plons. Plons '85 is een landelijke mani festatie gericht op veiligheid bij recreatiesporten op en langs het water, zoals surfen, kanovaren, snorkelen of persluchtduiken. Ook wordt er aandacht .besteed aan het voorkomen van verdrin king wanneer men met een auto tè water raakt. Aan het evene ment, dat tussen 12.00 en 17.00 uur gehouden wordt, doen onder meer het zwembad De Thermen in Alphen aan den Rijn. zwem bad De Fluit in Leidschendam en het Noordwijkse Bollenbad mee. De bezoekers van de baden worden die dag bekend ge maakt met vrijwel alles wat met veiligheid en watersport te ma ken heeft. Zo wordt het gebruik van een zwemvest, reddend zwemmen, overlevingszwemmen, mond-op-mond beademing en hartreanimatie gedemonstreerd. Als entree geldt de normale toegangsprijs. Als je de tijdgeest zoals die spreekt uit het „Geïllustreerd ondagsblad" in juni 1915 mag geloven, was het bijna een voorrecht te mogen sneu velen in de „rechtvaardige strijd". Opnieuw laat Johan de Raadselredacteur zijn jonge Beste Vriendjes en Vriendin netjes weten waar het alle maal om gaat. Geen puzzel of een andere ingewikkelde op gave. Deze keer is het onder werp van de rubriek „Elen be diening op - het slagveld". „Een Belgisch aalmoezenier verhaalt zijn wedervaren op het slagveld aldus: „De aan val! De aanval! Hoera! Leve de Koning, leve België!" Al len springen recht. Kepi's en geweren zwaaien. Men vliegt vooruit en let op geen kogels, geen gevaren; zelfs de gewon den huilen van spijt, omdat zij niet mee kunnen gaan. „Mijnheer de aalmoezenier, de majoor roept u voor een gewonde!" Óogenblikkelijk loop ik er heen. 't Was ineens gebeurd. De jongen stond te praten met den majoor en eensklaps is hij gevallen, in EEN NIEUW VAANDEL: „Het nieuwe vaandel van de afdeel- ing Leiden van den Nederl. Roomsch-Katholieken Volks bond." HAAGS BEREDEN: „Haagsche bereden politieagenten: dit corps, met den sierlijken doffen helm op, maakt (bijna) volmaakt den indruk van een Engelsch corps!" Toch jammer, after all, dat wij, Nederlanders, zo weinig gevoel voor traditie hebben. Om de zoveel jaar wordt alles weer (onher kenbaar) aangepast. volle borst getroffen. Geen ademhaling, geen pols, niet het minste teeken van leven. Ik geef hem de H.Olie en als na een oogenblik de dokter er bij komt, verklaart hij, dat alle leven heeft opgehouden. In het pikdonker van den nacht hebben zijn vrienden daar een graf gegraven, gansch op den tast af, want 't minste licht was verboden. En te zamen hebben wij hem neergelegd; ik heb voorgebe den en hun ontroerde stem men hebben geantwoord. Maar geen rust. „Mijnheer de aalmoezenier, een gekwetste!" Zijn vrienden brengen hem aan. Samen waren zij op pa trouille gegaan, toen een ko gel hem heeft getroffen. lSen vreeselijke wonde. Nu ligt hij neer in 't gras en ik troost hem met zachte woorden. De iongen lijdt vreeselijk, maar hij zegt me, dat hij zoo blij is, omdat ik hier bij hem ben en of ik blijven wil en hem ge duldig nelpen lijden. Zijn makkers verwijderen zich in stinctmatig. Voelden ze, dat hier iets groots moest gebeu ren? En uitgestrekt naast hem in 't gras, was ik hem behulp zaam als priester. De warmte van zijn handdruk bewees me, hoe de godsdienst diep gegrond zit in de harten onzer jongens. Geen hoop meer, nog een paar uren. Er bleef me niets te doen dan mijn minis terie te voltrekken. En in kal me gelatenheid, vol geest van opoffering en boete is hij later gestorven, klaar bewust dat zijn zwaar lijden eens ten goe de moest komen aan het wel zijn van de zijnen, aan de ver lossing van zijn land". Maar het Zondagsblad vertel de ook de korte kostelijke his torie van veehandelaar Zapo- lya Ignaz (een Hongaar, naar de volgorde der namen te oor delen). die in 1787 bij de defti ge kapelmeester Joseph Haydn een deuntje bestelde bij gelegenheid van het huwe lijk van zijn dochter: „Wijl gij nu zulke mooie stukken com poneert, die altijd zoo gémoe- delijk klinken, dat iemand het hart in 't lijf zou opspringen, zoo wenschte ik voor dit geval eene recht aardige menuet, zoo eentje die je de voeten aan het trippelen kan brengen". Enfin, Haydn had plezier in de naieve wens van de vee handelaar het was nog in de tijd van de doe-muziek die voor het plezier en tijdverdrijf gemaakt werd en niet om er alleen maar naar te luisteren; je moest er op kunnen dansen of ze moest klinken ter opvro lijking van een feestje en hij schreef, nadat de man weer was vertrokken „op het zelfde oogenblik het menuet en legde haar ter ziide" op taalkundig „geslacht" werd ook al in 1915 niet erg gelet. Na enige dagen kwam Zapo- lya het toonstuk met hartelij ke dank in ontvangst nemen en veertien dagen later ver scheen onder Haydn's ven ster, onder begeleiding van lustige muziek, een „met bloem en blad opgesmukte os". Dit was de behoorlijke prijs die Zapolya Ignaz voor het menuet betaalde. Haydn moest zich deze betaling laten welgevallen. „En sindsdien voerde het hier besproken muziekstuk den titel van „Ochsen-Menuet".„" WAT STRAKS?: „Koning Constantijn van Griekenland, wiens toestand zeer ernstig is en wiens eventueel overlijden tot groote verwikkelingen kan leiden". den dag herdacht waarop hl) vóór 50 jaar aan de brand weer werd verbon den. Met zijn eervol ontslag kreeg hij nog meni ge aardige verras-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13