LHet water spuit bit stoppenkast" STAD OMGEVING Tiende Leidse Fietsvierdaagse Braderie op Lage Rijndijk Werkgelegenheid in Leiden in beeld Kr tij AGlf"^ I i ZATERDAG 8IUNI1985 PAGINA 11 ^organisatie sociaal iltureel werk rond JjüEN De reorganisatie van de ge- ^ntelijke directie sociaal cultureel werk tVV) is rond. A. van der Loo, nu hoofd de directie SCW, wordt het hoofd van Aieuw gevormde directie Culturele Za- Het hoofd van deze afdeling gaat zich •al bezig houden met het culturele le- I in Leiden en nauw samenwerken met Birecteur van de Leidse Schouwburg, per moet hij een samenwerking op gang igen tussen de verschillende Leidse po- G. Bovens. nu hoofd van de directie ltschappelijke dienstverlening, wordt fd van de nieuw gevormde directe wel- Deze directie gaat zich met het maat- Ippelijk werk en samenlevingsopbouw g houden. De directie SCW wordt opge- LEIDEN De tiende Leidse avond-fietsvier daagse gaat maandag van start. De organisatoren hebben voor een andere vertrekplaats gekozen. Werd voorheen altijd begonnen vanaf het terrein van de Groenoordhallen, dit jaar is zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat de startplaats. De vierdaagse duurt vijf dagen. Van de deelnemers wordt verwacht dat zij vier keer de gekozen af stand (15 of 30 kilometer) afleggen. Tussen half zeven en half acht 's avonds kan aan de tocht worden begonnen. De inschrijfkosten bedragen vijf gulden, kinderen tot zestien jaar oud moeten vier gulden betalen. Het is niet noodzakelijk dat maandag wordt begonnen, starten op dinsdag is, in verband met de reserve-vrijdagavond, ook mo gelijk. Zo zijn diverse combinaties mogelijk. LEIDEN De Lage Rijndijk is zaterdag 15 juni om getoverd tot een gezellig markterrein. Deze achtste braderie van de winkeliersvereniging de Lage Rijn dijk wordt 's ochtends om tien uur geopend met een optreden van muziekvereniging De Burcht. Een half uur later volgt een muzikale show van jong K G. De rest van het muzikale programma wordt ver zorgd door de Big Band Hans Dubbelaar (elf uur) en het duo de Rijnsons (twee uur). Voor de kinderen zijn twee draaimolens opgesteld. Verschillende vere nigingen geven demonstraties op het gebied van jazz- gymnastiek. modelboten (die varen op De Rijn) en EHBO en men kan oude ambachten bekijken. Tus sen twaalf en één uur is er het zogenaamde Piekuur. Dan zijn bij de kraampjes van de winkeliers artike len voor één gulden te koop. LEIDEN „Leiden...werkt dat?", is de titel van de ten toonstelling die van donder dag 20 juni tot en met don derdag 11 juli in De Waag aan de Aalmarkt wordt ge houden. Deze expositie geeft een beeld van de werkgele genheid in Leiden in de pe riode 1945-1985 en is gemaakt in opdracht van de FNV Lei den. De tentoonstelling wordt donderdag 20 juni om vijf uur geopend door mevrouw J. Fase, wethouder van econo mische zaken en de heer H. Pont van de FNV. „Leiden.-.werkt dat?" is gemaakt door medewerkers van de weten schapswinkel, studenten geschie denis en leerlingen van de Rein- wardt Academie. De expositie be staat uit een globaal overzicht van de economische situatie in Neder land en Leiden sinds de Tweede Wereldoorlog, Voorts wordt er aandacht besteed aan Leidse be drijven die kenmerkend zijn voor hun bedrijfstak, zoals de textiel (Krantz), grafische sector (Roto gravure en Brill), voedingsmidde len (Sleutels conserven) en de me taal (grofsmederij, HCG). Tevens zijn er kraampjes van FNV, de gemeente Leiden, het ar beidsbureau en de sociale dienst waar men terecht kan voor infor matie. Wie geïnteresseerd is in een rondleiding kan daarvoor een af spraak maken met mevrouw I. van Rijn (892206) of mevrouw J. Brust (1320904). De expositie is van dinsdag tot en met vrijdag van tien tot zes uur geopend, op maandag van één tot zes uur, op zaterdag van tien tot vijf en op zondag van één tot vijf uur. Bovendien kan men er op koopavond terecht. - METER WATER ONDER VIADUCT LELYLAAN NA WOLKBREUK i gi die i En j s dat toon iou i^Vervolg van voorpagina) woordvoerder van de name de brandweer uren ,EIDEN/REGIO „De Leidse brandweer de bezig gehouden, maar ook* jn zotloerbedekking dreef de wolkbreuk die zich giste- politie en EHD hadden ei ^be/Jroningen uit en het water ren rond het middaguur de handen vol aan. ioot uit de stoppenkas- boven Leiden ontlaadde. Zo typeert een De regenval heeft met Het verkeer kwam op een taring (1) iwart stinkend rioolwater borrelt omhoog vanuit de riolering en zet de onlangs geopend weg Inder het dr. Lelyviadibt blank. aantal plaatsen volledig tot stilstand, tuinen stonden blank en woningen en kel ders liepen onder. Bijna overal in de stad ontstonden enorme plassen. Om half drie was de situatie volgens de po litie voor het grootste deel weer onder controle, maar de brandweer was tot na vijf uur gistermiddag in touw met het leegpompen van wo ningen en kelders. De politie noteerde gistermiddag veer tien aanrijdingen. Met name het verkeer dat het Rijnsburgerviaduct, het Plesmanviaduct of het Lely- viaduct wilde passeren werd door de overvloedige regen val ernstig gehinderd. Auto's konden de eerste twee via ducten ondanks decimeters water nog net passeren, maar de Lelylaan werd om om streeks één uur door de ge meente voor het verkeer af gesloten. Toen de regenval op hevigst was, stond in het viaduct een meter water. Personenauto's werden om geleid, alleen het vrachtver keer en de bussen konden hun weg daar nog vervolgen. De riolering bij het viaduct aan de Lelylaan voerde geen water af maar vuil water aan. Elders in Leiden ver toonde de riolering dezelfde verschijnselen. Putdeksels werden omhoog geduwd en uitwerpselen dreven er in het rond. Verschillende auto mobilisten die de doortocht vanaf de Churchilllaan over de Lelylaan toch nog waag den, kwamen tot stilstand met een afgeslagen motor. De chauffeur van een jeep die de watermassa trachtte te door kruisen, bleef halverwege steken en moest op de motor kap klimmen om de ontste king van zijn wagen te dro gen voordat hij zijn weg kon vervolgen. Andere chauf feurs werden door omstan ders luidkeels aangemoedigd om de doortocht toch vooral te proberen. Er ontstonden lange files rond de Lelylaan, de belang rijke doorgaande verbinding tussen de Haagweg en de Plesmanlaan. Pas toen de po litie het verkeer ging rege len, kwam daar verbetering in. In de chaos bij het viaduct werd een oude mevrouw door een wagen van gemeen tewerken tegen de grond ge reden. Zij moest met een hoofdwond naar het zieken huis vervoerd worden. Om streeks half drie was de erg ste wateroverlast voorbij en kon de Lelylaan weer voor het verkeer worden openge steld. De brandweer had het te druk met het leegpompen van particuliere woningen om enige aandacht te kunnen schenken aan de ondergelo pen viaducten. „Bovendien konden we er weinig aan doen", aldus de woordvoer der van de brandweer. „De riolering kon de watermassa toch niet aan". Van veel particuliere wonin gen stroomden de kelders vol, liep het water over de drempel van de voordeur of langs de muren naar bene den. De politie werd te hulp geroepen door de bewoners van woningen aan de Rijns- burgersingel en winkels aan de Steenstraat, maar kon weinig uitrichten. De brand weer pompte kelders leeg en sloot in de Lucas van Leij- denstraat en de Hansenstraat de electriciteit af om een ge vaarlijke situatie te voorko men. Ook op onder meer de Diamantlaan liep het water huizen binnen. Het pas aangelegde riool op de Apothekersdijk nam vrij wel geen water meer op en het regenwater stroomde via de stoep een aantal woningen binnen. De brandweer noemt de Me- renwijk als een voorbeeld van de extreme regenval van gistermiddag: „Bij de Zegges stond het water tot aan de bumpers van de auto's en dat terwijl de wijk en de riole ring daar toch nog niet zo heel erg oud zijn". De meldingen van watero verlast werden door de brandweer op volgorde van binnenkomst afgewerkt. De brandweer kreeg zo'n zestig telefoontjes te verwerken met verzoeken om hulp en was met drie voertuigen en zes man personeel aan het werk. Gewapend met een geleende paraplu leidt een agent het verkeer om. Het ambulancevervoer werd geteisterd door een veelvoud aan loze meldingen. Alle wa gens van de EHD waren op een gegeven moment bezet zonder dat er veel gewonden te vervoeren waren. Onder meer werd melding gemaakt van een grote aanrijding op de A44 de snelweg Wasse naar Amsterdam als ge volg van de wateroverlast. De politie trof echter nie mand aan. In de regio Leiden waren er nauwelijks problemen. Hier en daar werd bij particulie ren water we,g gepompt, wat onder meer in Voorschoten het geval was. Enig gevaar ontstond er wel op de Voor- schoterweg bij Valkenburg. Tussen de Kwantum-hallen en de krom ontstonden veel grote plassen. De riolering en bemaling konden dat niet verhelpen. Op verzoek van de politie is gemeentewerken aan de slag gegaan om de overlast te verhelpen. Met bijdragen van Frank Buurman, Willem Buijte- weg. Marcel Gelauff, Astrid Schoordijk en Gert Visser Wil de folklore van de ha ringrace behouden blijven, dan dient men voortaan pas weer maandag te vertrekken. Haring (3) de Nederlandse fcaring- 1 En£jler'j ^ad moeten worden, deze week uit op een fik- 52SI" ruzie tussen de vissers uit tieveningen en Katwjk. ïn- van alle onenighed was zondagsrust aan boord van yp-, haringschepen. Tervijl de j j hann'n8 van de Katwijk liddeï op zondag gewoon door 3 gevist, namen de /issers JK de Scheveningen 122 de jdagsrust in acht. De eerste «grace. loofsovertuiging en com- rciële belangen waren in l felle concurrentieslag ge- kkeld. Rederij Ouwehand Katwijk heeft uit commer- le belangen de zondagsrust £n varen. De schepen van iwehand zijn ingericht op Itinudienst en de beman- ig dient er dag en nacht )r te werken. In Scheve- jgen stonden de principes op. Haringrace of riet, op lag wordt er op de Sche- ngse boten niet gebist. =aring (2) |ii> rgelijke problemen had NUn kunnen voorzien. Al ja- i immers wordt vlaggetjes- op zaterdag gehouden ar verlaten de schepen pas andag de haven. Zodat de :-a pofsovertuiging van het ir het algemeen streng ker- rzorfak vissersvolkje een eer- verloop van de race niet de weg hoeft te staan. _pr toedoen van de commer- ISTEhad men gemeend de race 77VA^aar °P zaterc*ag van start '/K/*1noeten laten gaan. De be- gstelling uit binnen- en 7lD6fAenland bleek zo groot, dat haringrace door de Neder- dse vissers moest worden hf^lgegrepen om internatio- u S/lil eens goed voor de dag te nen. Het resultaat heeft >52 2^ kunnen lezen. De jaarlijkse haringrace is na tuurlijk niet veel meer dan een oude traditie zoals ons land er zovele kent. Aange grepen door de commercie om de nieuwe vangstperiode eens uitbundig in het zonnetje te zetten. De binnenkomst van de eerste kantjes heeft dan ook slechts een symbolische betekenis. En daarbij is het min of meer lachwekkend, dat iedereen zijn rol of rolletje meespeelt. Zelfs' staatssecreta ris Ploeg, die deze week liet weten dat het hem niet ver baasde dat pas luttele uren nadat de vangst binnenkwam, al in heel het land de Hol landse Nieuwe te koop was. Tot in Stadskanaal toe. De kans is echter groot dat de liefhebber van de Hollandse Nieuwe zijn tanden zet in de Deense haring of diepvriesha ring. Om vervolgens in koor uit te roepen, dat de vangst van dit jaar weer voortreffe lijk is. Stevig en romig, heer lijk dat zeebanket. Is dat nu erg? Welnee. Sprookjes zijn er om te blijven bestaan. Als we nu voortaan gewoon weer maandag uitva ren, praten we nergens meer Met een variant op een be kend gezegde: Zout erover. Scheve schaats (1) De socialistische wethouder Marcel Tensen van Koude kerk treedt af als de provincie het besluit van de gemeente raad over bouwlokaties en sportvelden aan de Weide- dreef goedkeurt. De wethouder is niet gelukkig met de beslissing van een CDA/VVD-meerderheid om voetbalvelden en tennisbanen te verplaatsen naar de Weide- dreef, grond aldaar te verko pen voor woningbouw in de vrije sector en sociale woning bouw te plegen aan de Kerk- laan. Tensen had liever ge zien dat zijn eigen plan, reno vatie van het huidige sport complex aan de Kerklaan en alle woningbouw aan de Wei- dedreef, door de gemeente raad was overgenomen. Dat is namelijk heel wat goedkoper, stelt hij, terwijl het plan dat nu de voorkeur heeft gekre gen de gemeentelijke reserves zal uitputten. Misschien heeft de wethouder volkomen gelijk en is Koude kerk over een paar jaar ge doemd als een berooide arti kel 12-gemeente door het le ven te gaan met gigantische tekorten op de begroting en het nieuwe sportcomplex als een financiële molensteen om de nek. „Ik heb het nog zo ge zegd", kan Tensen dan triom fantelijk uitroepen. Scheve schaats (2) Voorlopig is het echter weinig consequent van de wethouder om zijn kennelijk principiële aftreden af te laten hangen van Gedeputeerde Staten. De meerderheid van de ge meenteraad heeft nu een be slissing genomen. Wanneer Tensen als verantwoordelijk bestuurder voor huisvestings zaken de uitvoering van een dergelijk besluit niet voor zijn verantwoording wil nemen, rest hem niets anders dan op te stappen. Het uitstellen van een principiële beslissing in de hoop dat de provincie het allemaal wel zal verbieden en je toch kan aanblijven, komt weinig geloofwaardig over. Het is echter niet de eerste misstap van Tertsen. Eerder strooide hij vertrouwelijke ge gevens van woningzoekenden in zijn eigen partij rond. Het rijden van een dergelijke scheve schaats zou het poli tiek leven van wethouder Tensen wel eens abrupt en oneervol kunnen beëindigen... wat de provincie ook mocht besluiten. Kaartenhuis (1) Stort het met veel tamtam ge presenteerde parkeerplan voor de Leidse binnenstad al voor het goed wel van start is gegaan als een kaartenhuis in voor een gemeentelijke over heid missschien niet veel maar vandalisme doet zich niet alleen op de Apothekers- dijk voor. Bovendien heeft politiek Leiden vastgelegd dat parkeren de gemeente uitein delijk niets mag kosten maar ondertussen hangt de finan ciële onderbouwing van het parkeerplan van een groot aantal onzekerheden aan el kaar. De conclusie is onafwendbaar. Er hoeven maar een paar par- keermeters meer gesloopt te worden dan Peters denkt, er hoeven maar enkele onthef fingen minder verkocht te worden dan verwacht, er hoe ven maar een paar parkeer wachters meer ziek te worden dan gemiddeld en een fors te kort is een feit. Zo helpt het ambitieuze parkeerplan zich zelf om zeep. Ooit, toen hij nog wethouder van verkeer was, zei Cees 'Waal dat als het parkeerplan dat zijn opvolger Peters nu met de moed der wanhoop probeert uit te voeren, niet zou werken de gemeente zich bij gebrek aan beter maar he lemaal niet meer met het par keren zou moeten bemoeien. Sommige wethouders krijgen altijd gelijk. Ook al zijn ze in middels burgemeester. taris was ook niet van dien aard dat veel inwoners van de Stevenshof hun afwezigheid moeten betreuren. Slechts een lid van de gemeenteraad zou zich aangesproken hebben kunnen gevoeld toen Brokx lovende woorden sprak over zijn eigen dereguleringsbeleid op het gebied van de stadsver nieuwing. Aardig (2) Aardig (1) Voortaan gewoon weer op maandag uitvaren (zie Haring). feld zijn dat de gemiddelde automobilist uitwijkt naar an dere binnenstadswijken en daar fout of zonder betalen zijn vóiture achterlaat. Mocht de geleidelijke invoe ring het hele proces duurt een paar jaar niet de doodsteek zijn dan zullen de financiën dat ongetwijfeld worden. Want wat is het ge volg van strenge controle en veel parkeermeters en auto maten? Juist... vandalisme. elkaar? Jit Peters, al weer ruim een jaar verkeerswet houder, zal de laatste zijn om het toe te geven, maar het be gint er verdacht veel op te lij ken. Heette het eind vorig jaar nog dat de hele binnenstad in één keer met de nieuwe regels overal betaald parkeren en veel strengere controle - be stookt zal worden, voorlopig blijft het „om technische en organisatorische redenen" bij de Pieterswijk en Pancras- West. Het gevolg zal ongetwij- Kaartenhuis (2) Een goed voorbeeld is de Apothekersdijk. Daar werden vorig jaar twee automaten 10.000 gulden per stuk ge plaatst. De eerste bonnen wa ren nog niet onder de respec tievelijke voorruiten gescho ven of met een bijtend che misch goedje werd de electro- nica in de automaten onher stelbaar om zeep geholpen. Het gratis parkeren kon weer een aanvang nemen. Twintigduizend gulden lijkt In een poging zieltjes te win nen, trekt het CDA heel Lei den door. Niet alleen worden met een zekere regelmaat di verse wijken met een bezoek van de fractie vereerd, ook de ledenvergaderingen van deze partij vinden telkenmale plaats in een andere stads wijk. Om de vergadering enigszins op te fleuren, wordt een bekend politicus uitgeno digd om een inleiding te hou den. Na partijgenoot Elco Brink man in de Merenwijk was het woensdag in de Stevenshof de beurt aan Gerrit Brokx, CDA- staatssecretaris voor Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. De belangstelling was niet overweldigend. Hoe wel een aankondiging van de vergadering in alle brieven bussen in de Stevenshof was geworpen, kwam er slechts een enkeling opdraven. Het betoog van de staatssecre Sinds 1 januari van dit jaar behoeven gemeenten niet meer voor elk project bij het rijk aan te kloppen voor de benodigde financiën, maar krijgen zij jaarlijks een hoe veelheid geld toegewezen dat zij zelf mogen verdelen. „De wethouder kan nu per straat bepalen wat hij gaat doen. Dat maakt het weer aardig om wethouder of raadslid te zijn", hield Brokx zijn betoog en thousiast voor. Wellicht dat andere gemeen ten in Nederland hun voor deel met dit beleid hebben kunnen doen of dat de staats secretaris niet volledig op de hoogte is van de plaatselijke situatie, maar voor Leiden is dit beleid allerminst „aardig" uitgepakt. In plaats van de 28 miljoen die het rijk tot '85 voor de Leidse stadsvernieuwing be schikbaar stelde, moet de ge meente het dit jaar doen met krap 11 miljoen gulden. Voor Leiden is de deregulering (zo als gebruikelijk) niet meer ge bleken dan een verkapte be zuinigingsmaatregel. Het is dus uiterst twijfelachtig of Jit en Dick sinds 1 januari aan merkelijk meer plezier aan hun wethouderswerk beleven dan voor die tijd het geval was, zoals Brokx suggereerde. Het tweetal was er woensdag helaas niet anders hadden zij Brokx op de onzinnigheid van zijn beweringen kunnen wij zen. Hoewel, de CDA-raadsle- den die in de zaal zaten, moe ten toch ook op de hoogte worden geacht van de nijpen de situatie in de Leidse stads vernieuwing. Zij wensten hun staatssecretaris er echter niet over lastig te vallen, klapten hem na afloop hartelijk toe en lieten hem met een flesje wijn als dank voor zijn „aardige" woorden richting huis ver trekken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11