'ositie Kohl n het geding ml "f msvooR iENIOREN Sovjet-ruimtevaart kampt met tegenslag Palestijns kampSabra biedt schokkende aanblik ■elstraf voor ■oetbalvandaal OJITSE CDU IN STAAT AN ONTREDDERING 150 miljoen kinderen doen gevaarlijk werk ITENLAND Rftfr» ^Hstis M bal CctdaeSommtt WOENSDAG SIUNI1965 PAGINA 5 ied Borchardt, de leider van een neo- ïtische fanclub van het Westduitse ;balclub Borussia Dortmund, maakte hij maandag voor een rechtbank in imund verscheen nog een V-teken. r gisteren verging de 31-jarige „SS-Sig- let lachen, toen hij tot een jaar gevan- sstraf werd veroordeeld wegens het orzaken van een rel in een Turks cultu- centrum In 1983, waarbij zes mensen ond raakten. j chardt en zijn aanhang maken er een Vponte van om na afloop van voetbal- strijden rellen te veroorzaken, die ids uitlopen op geweld tegen buitenlan- Breuk in Portugese regering LISSABON De Portugese Sociaal-Demo cratische Partij (PSD) heeft gisteren de twee jaar oude regeringscoalitie met de socialisten van premier Mario Soares verbroken. De breuk werd al verwacht toen onlangs de voormalige minister van economische zaken, Anibal Cavaco Silva, tot voorzitter van de PSD werd gekozen. Silva, die tot de rechter vleugel van de partij wordt gerekend, is al tijd tegenstander geweest van de coalitie met de socialisten. Het is nog niet duidelijk of het terugtrekken van de zeven PSD-ministers zal leiden tot een aftreden van de regering- Soares of dat wordt doorgegaan met een minderheidsregering. Uit bronnen bij de PSD is vernomen dat de PSD-ministers in elk geval nog tot 14 juni in functie zullen blijven om de ondertekening van het toetre dingsverdrag tot de Europese Gemeenschap op 12 juni mogelijk te maken. Stroessner voelt weinig meer voor bezoek aan Bonn BONN Dictator Alfredo Stroessner van Pa raguay overweegt zijn bezoek aan West-Duits- land af te zeggen. Stroessner, die begin volgen de maand naar Duitsland zou komen, ergert zich kennelijk over de kritiek die zijn komst heeft uitgelokt. Socialisten, Groenen, joodse or ganisaties en een deel van de Westduitse pers heeft zich tegen het bezoek van Stroessner ge keerd. Stroessner, wiens familie uit het Beierse Hof stamt, wordt niet alleen verweten dat hij de mensenrechten in zijn land al dertig jaar met voeten treedt, maar vooral ook dat hij tal van nazi-kopstukken in zijn land heeft laten onderduiken. De meest prominente nazi-beul in Paraguay is Jozef Mengele. Organisatoren dodenloterij overgeplaatst RIO DE JANEIRO Zes Braziliaan se gevangenen, die er van verdacht worden een dodenloterij te hebben ge organiseerd om de aandacht te vesti gen op de onmenselijke omstandighe den in hun gevangenis, zijn naar een andere strafinrichting overgeplaatst. In de gevangenis van de provinciestad Belo Horizonte heeft de „loterij" tot nu toe aan vier gevangenen het leven gekost. Zij werden als slachtoffer aan gewezen en vervolgens door hun me degevangenen vermoord. Het hoofd van de gevangenis zei dat de overge- plaatsten „de gevaarlijkste en geweld dadigste" gedetineerden waren. Reagan wil aan Jordanië luchtverdediging leveren WASHINGTON De regering-Reagan heeft, ondanks oppositie van Israel en het Congres, besloten wapens voor de luchtverdediging aan Jordanië te leve ren. Dit hebben medewerkers van de Amerikaanse regering gisteren ver klaard. Er is nog geen formele beslissing genomen, maar Washington meent dat Jordanië zijn luchtverdediging moet ver sterken. met onder meer mobiele Hawk- raketten en F-20 of F-16 straaljagers, om het hoofd te kunnen bieden aan de drei ging van Syrische zijde. Een belangrijk argument voor de beslissing is volgens de ambtenaren dat daarmee steun wordt gegeven aan koning Hoessein, die risico's wil nemen voor directe vredesonderhan delingen met Israël. w W s IWJILUI II TH in Q» onze correspondent Ge- 39 rai"d Kessels) JïN Drie weken na ■Jg® vernietigende neder- bij de deelstaatver- jingen van Noordrijn- JJwi-Westfalen maakt de mm van kanselier Kohl J ontredderde indruk. ~sEiter de schermen een discussie over ►«^raag of Kohl, net als Spertijd Ludwig Erhard, ^2* tussentijds vervangen worden. In ieder ge- de Beierse chris- emocratische zuster- |ij CSU van Franz Jo- Strauss gedreigd het iet te verlaten als volgend jaar bij de itverkiezingen in rsaksen opnieuw ;elt Twee mogelijke ilgers worden al ge el, Gerhard Stolten- minister van finan ciën en Lothar Spath, mi nister-president van Ba- den-Wtlrttemberg. Het is opmerkelijk hoe snel Kohl, twee jaar geleden nog een stralende winnaar van de bondsdagverkiezingen, zijn krediet in buiten- en binnen land verspeeld heeft. De be trekkingen tussen Bonn en Parijs, van levensbelang voor de Europese samenwerking, hebben zware averij opgelo pen. Kohl, die voortdurend van mening verandert, is on berekenbaar geworden, zo klaagt Mitterrand bitter. Het Franse dagblad Le Monde, voor nogal wat critici van Kohl maatgevend, noemde de Duitse kanselier een provonci - aal politicus. Ook in Washing ton heeft Kohl prestige verlo ren na het debacle van Bit- burg. De zware gang met pre sident Reagan over het kerk hof met de SS-graven kan Kohl nog duur te staan ko men. Volkomen onnodig is hij in een positie terecht gekomen dat hij tegenover Washington iets goed te maken heeft. Maar ook in eigen land is de demontage van de reus uit Mainz begonnen. Alle kritiek die tot nu toe op de kanselier werd afgevuurd leek af te stuiten op Kohls pantser van gemoedelijkheid. De bijna kwetsende zelfverzekerdheid die hij ten toon spreidde, im poneerde ook zijn vijanden. De gevaarlijke Flick-affaire wist hij tot nu toe heelhuids te doorstaan en zijn CDU-rege- ring slaagde er in de economie weer uit het dal te krijgen. Al leen, de werkloosheid is niet verminderd. Ruim 2,3 miljoen Duitsers, oftewel tien procent van de beroepsbevolking, zit duimen te draaien. Deze on veranderd hoge werkloosheid is de achilleshiel van Kohl. Dat is gebleken bij de verkie zingen in Noordrijnland-West- falen. „Deze hele economische opleving", verklaarde de soci alistische minister-president Johannes Rau van deze deel staat, „kan mij gestolen wor den als het resultaat ervan al leen maar hogere winsten en hogere dividenden zijn en de Bondskanselier Kohl blijft uiterlijk onverstoorbaar onder de kritiek. Gisteren kwam hij voor een driedaags bezoek in Joegoslavië werkloosheid er niet door ver mindert". Deze uitspraak werd de meest geciteerde uit de hele verkiezingscampagne. Rau's SPD kreeg 52,1 procent en de CDU viel met 36,5 terug tot een historisch dieptepunt. Zwaarste geschut Het zwaarste geschut tegen Kohl wordt vanuit München in stelling gebracht. Friedrich 'Zimmermann, CSU-minister van Binnenlandse Zaken, ver weet Kohl openlijk een gebrek aan steun bij zijn pogingen het demonstratierecht te verscher pen. Kohl laat de zaken op hun beloop, kritiseerde Zim mermann bitter. Een dergelij ke directe aanval van een mi nister op de kanselier is in de g)litieke verhoudingen in uitsland ongehoord. Maar Zimmermann opereerde niet op eigen houtje. CSU- -voorzitter Frans Josef Strauss had als zo vaak niets dan hoon voor Kohl. „Volgens onze grondwet stelt de kanselier de richtlijnen van de politiek vast. En dat zou ik in de ko mende tijd wel eens willen willen beleven", sneerde de corpulente Beier, die verder over „de ambtsdrager, de heer Kohl' sprak. Een grote mond open maken, dat heeft Strauss wel vaker gedaan. Dit keer heeft het ge brul van de leeuw uit Mün chen echter een serieuze on dertoon. Strauss neemt duide lijk afstand van de christen- -democratische zusterpartij, omdat de politiek van Bonn hem ook in Beieren stemmen kost. En volgend jaar wordt er, drie maanden na Nedersaksen, ook in Beieren gestemd. Bij een nieuwe duidelijke neder laag van de CDU in Nedersak sen, is voor Strauss de maat vol. In dat geval, zo verklaar de CSU-parlementariër Gun- ther Muller, zullen de vier CSU-ministers zich uit Kohl's kabinet terug trekken. De ach tergrond van die opmerking is duidelijk: alleen via een de monstratieve breuk met het kabinet zou de CSU kunnen voorkomen dat de partij zijn almachtige positie in Beieren verliest. Strauss regeert de „vrijstaat Beieren' momenteel met 58 procent van de stem men. Een breuk in Bonn zou Strauss nog een troef in handen spe len. Het opstappen van de CSU-ministers zou tevens het politieke einde betekenen van CDU-kanselier Kohl. Bij het beantwoorden van de vraag welke CDU-politicus Kohl op volgt en de partij bij de bonds dagverkiezingen van 1987 leidt, zou Strauss dan de be slissende stem in het kapittel hebben. Alleen bij een kandi daat die zijn zegen heeft, zou hij zijn ministers weer aan de kabinetstafel plaats laten ne men. Strauss, die volgend jaar ze ventig wordt, heeft geen grote persoonlijke ambities meer. De hoop Genscher op te volgen als minister van Buitenlandse Zaken schijnt hij te hebben op gegeven. Maar het genoegen beslissende invloed uit te oefe nen op de politiek in Bonn zal de Beier zich niet laten ontne men. Senaat VS laat SDI-begroting vrijwel intact WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft zich duidelijk uitgespro ken tegen alle stappen om de fondsen voor president Reagans betwiste raketaf- weerproject in de ruimte, SDI, voor 1986 belangrijk te korten. Tijdens stem mingen werden vier voor stellen van de Democra ten om minder uit te ge ven aan het Star-Warspro- ject met grote meerder heid verworpen. Een voorstel om op het bedrag van 10 miljard gulden dat in de senaatsbegroting voor SDI is uitgetrokken, 3.45 miljard te bezuinigen werd in de door de Republikeinen beheerste se naat verworpen met 57 tegen 38 stemmen. Het meest ver gaande voorstel zou de SDI-fi- nanciering hebben bekort met meer dan vijf miljard dollar. Dat werd verworpen 78 tegen 21 stemmen. Vijf Nederlandse kamerleden proberen in Washington ant woord te krijgen op de vraag of de VS bereid zijn in het ka der van het Star-Warsproject de Europese partners als vol waardige partners in te scha kelen bij het technologische onderzoek of dat het de ameri- kanen slechts om politieke steun gaat in ruil voor een paar technologische kruimels. De Kamerleden Borgman (CDA), Van Dis (SGP). Blaauw (VVD), Evenhuis (VVD) en Vos (PvdA) hebben ook spionagefoto's te zien ge kregen die volgens de VS be vestigen dat er momenteel 414 SS-20-raketten staan opgesteld in de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE Üt/ml4jiiiii eurs voor Senioren is 'n penale manifestatie voor |ussers. Naast een uitgebreid od aan artikelen en diensten |r optredens van koren en Sten. 'n Oude Ambachten- modeshows en 'n gezellige tt Kortom een bezoek aan iurs voor Senioren betekent welbestede dag. 'ERHdagelijks van 10-17 uur toegangsprijs f 7,50 CMonlouders PAS-65 en leden en BO Unie KBO/PCOB f 4,- ^STERDAM ral pRATIS ELKE WOENSDAG DE bijlage bij uw krant met Formatie over films.muziek heater, recreatie.exposities en een complete agenda WASHINGTON De Amerikaanse inlichtin gendienst is tot de conclu sie gekomen dat de Sov jet-Unie vrij ernstige pro blemen ondervindt bij de ontwikkeling en beproe ving van twee nieuwe ruimteraketten, waardoor een achterstand op het oorspronkelijke schema is ontstaan zijn minst een jaar. Als gevolg van die problemen zou ook Ook de Russen willen als men Amerikaanse bronnen mag ge- het Russische programma loven met een „grote rulmtependel" daal- en landingsproeven Voor een met de Ameri- ondernemen waarb.j het toestel eerst op de rug van een zwaar kaaLfsnacrShuttle ver- transporttoestel, de „Bison". naar een hoogte van enkele kilo- ,a"SL bPace ö.nuttle ver meters wordt gebracht. De NASA deed dergelijke proeven In gelijkbare ruimtependel 1977. de nodige vertraging heb ben opgelopen. De tegenslagen zij het ove rigens nog zonder fatale lance ringen doen zich voorname lijk voor met de ongeveer ze ventig meter lange ruimtera ket, die wordt aangeduid als SL-X-16 en die als eerste Sov jet-voortstuwingssysteem ge bruik moet maken van de veel stuwvermogen opleverende brandstof combi natie van vloeibare waterstof en vloeiba re zuurstof. Tot dusver hebben de Russen die combinatie nog nooit in de praktijk toegepast, zulks in tegenstelling tot de Verenigde Staten (Saturnus, Centaur en Shuttle), West-Eu ropa (Ariane) en China (Lange Mars). Uit foto's van Amerikaanse spionagesatellieten blijkt dat de SL-X-16 op Tjoeratam Ruslands belangrijkste lan ceerbasis herhaaldelijk op en neer „pendelt" tussen mon tagehallen en startplatform. Hieruit leidt men af dat de Sovjet-technici niet tevreden zijn met de tot dusver bereikte proefresultaten op de begane grond. Algemeen wordt aange nomen dat de SL-X-16 uitein delijk zal worden toegepast als lanceersysteem voor de zgn. „kleine Sovjet-ruimtependel" (een schaalmodel van die klei ne pendel heeft tot dusver viermaal een testvlucht ge maakt) en ter gedeeltelijke vervanging van de zgn. „Pro- ton"-raket. BEIROET Het Pale- ten de laatste Palestijnse stijnse vluchtelingenkamp guerrillastrijders verdre- Sabra, dat vorige week ven hadden na twaalf da- vrijdag ingenomen werd gen hevige strijd, door de sji'itischeAmal- militie biedt een schok kende aanblik. Lijken lig gen her en der verspreid onder de met vliegen be zaaide puinhopen van hui zenblokken, die opgebla- Ze willen de Palestijnen hier niet meer, zegt Fatwah, een bouwkundige, als hij de ruïnes van Sabra in ogenschouw neemt. „De sji'iten roeien de Palestijnen uit. U bent getuige zenoiOKKen, cue opgeoia- van iets Dit ver. zen werden nadat de qi 1- schroeide aarde „l/IIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH „Komt U binnen, heren! Komt U binnen!" Jir. van Hamschot Ruprecht, een telg uit een en eerbiedwaardig geslacht van geldmag- |n. Hij was directeur van de Nationale Bank tende zijn plaats precies: mensen met veel geld ontving hij zélf. „Komt U toch in," herhaalde hij met en beroepsmatig (rillend lachje. „Een goed sigaartje? En een feje oude port? Dat is er voor onze relaties p nog wel. Intussen kunt U dan via mijn ge- li TV-systeem mooi waarnemen wat er vindt in de kluis." Gozewijn van Uylen ihet TV-scherm trouwens al In de gaten ge ien. „Wel sakkerloot!" riep hij uit. „Zijn ze nog steeds bezig mijn goud te tellen? Ik laar mijn oude kist staan, en en twee ke- 2ijn bezig met een telmachine." „Ik zou tornaar geen „kerels" durven noemen, mijn waarde," glimlachte mr. van Hamschot Ru precht zalvend. „U ziet daar twee van mijn meest deskundige beambten. Hun loon is dan misschien wel niet zo hoog, maar dat hoeft ook niet, vind ik. Als een onkreukbare bankbedien de zélf eenmaal gewend raakt aan veel geld, dan is het eind zoek, zeg ik altijd maar. Maar kom, laat ik eens informeren hoe ver ze met hun tellerij al gevorderd zijn." Hij greep de tele foon en bracht een verbinding met de kluis tot stand. „Van Hamschot hier," zei hij. „Hoe staan de zaken, Hazebroek? Al enig idee van het to taal? Nee toch! Alleen aan goudwaarde al? Dat wil dus zeggen, dat het nog méér kan worden, als we het spul bij kleine beetjes aan de verza melaars verkopen. Bedankt, Hazebroek. Werk maar fijn door, jongen!" Zes islamitische reddingswer kers, uitgerust met gasmaskers tegen de ondraaglijke stank, voeren vier lichamen af uit een zwaar beschadigd psychia trisch ziekenhuis waar de Amal-militie en Palestijnen man-tegen-man-gevechten hebben gevoerd. Op twee me ter afstand van het ziekenhuis hangt een groep sji'itische sol daten van de zesde brigade van het Libanese leger achter over geleund in stoelen. Zij vertellen elkaar schuine mop pen, terwijl verslagen Palestij nen over de puinhopen van hun huizen klimmen om nog te redden wat er te redden valt. De kleinoden die ze uit de rommel vissen hebben iets tragisch en ongerijmds: een di- plomatenkoffer met een groot gat erin, een verwrongen elec- trische ventilator, een ver splinterde tafel waarvan een poot ontbreekt. De stank van lijken en de rook van zwartgeblakerde, nog nas- meulende huizen hangt nog als een lijkwade over het ver woeste kamp. Soldaten van de Amalmilitie en van de zesde Libanese legerbrigade trekken door de met puin bezaaide straten en schieten met Ame rikaanse M-16-geweren op vermeende sluipschutters. Sommigen van hen schieten lukraak op alles waar hun oog op valt. Bulldozers zijn bezig om de Palestijnse woningen met de grond gelijk te maken. Het lijkt of er een vloek van bloedvergieten en verwoesting op Sabra sn het aangrenzende Shatila rust. Drie jaar geleden slachtten christelijke militie- Daarvoor waren de kampen die Libanon binnenvielen om strijders er honderden Palestij- gebombardeerd en met raket- de Palestijnse Bevrijdingsorga nen en Libanese moslims af. ten bestookt door de Israëliërs, nisatio PLO uit te schakelen. Hulpverleners van de Verenigde Naties delen vanaf een truck voedsel en meel uit aan Palestijnse vrouwen en kinderen, die het kamp Sabra hebben kunnen ontvluchten. RAPPORT WERELDGEZONDHEIDSORGANISATIE PITTSBURGH Over de gehele wereld worden naar schatting 150 miljoen kinderen misbruikt voor gevaarlijk werk in onder meer mijnen en fabrieken. Dat is de conclusie van een rapport van de Wereld Gezondheidsorganisatie, dat is opgesteld door de Egyptische dr. El Batawi, hoofd van de afdeling Beroepsgezond heid van de VN-organisatie in Genève. Volgens Batawi hebben zijn gegevens betrekking op kinderen die jonger zijn dan 15 iaar. Het probleem doet zich voornamelijk voor in Derde-Wereldlanden, hoewel ook in een land als Tur kije kinderen voor zware arbeid worden ingezet. Colombia is het ergst, maar het is ook slecht in Brazilië, Ecuador en heel zwart Afrika, aldus Batawi. In India, Thailand en Turkije werkt een op de vier kinderen, en in Mali en Tanzania een op de drie. Re geringsfunctionarissen zeggen dikwijls het probleem te onder kennen, maar kunnen er naar eigen zeggen niet veel aan doen. In een land als India, waar een baan het verschil kan uitmaken tussen leven of dood, zeggen de autoriteiten dat kinderarbeid een maatschappelijke noodzaak is. Batawi verklaarde echter ook positieve ontwikkelingen te hebben geconstateerd, met name in Singapore en China. Elton John wil muziekrechten terug hebben LONDEN Elton John wil via een gisteren begonnen rechtszaak de rechten op plaatopnamen terugkrijgen die hij in 1967 voor heel weinig geld heeft verkocht. De advo caat van Elton John verklaar de tegenover de rechter dat Elton John en zijn compone rende vriend Bernie Taupin in 1967 werden betrapt toen zij bezig waren stiekem een opna me te maken in de platenstu- dio van Dick James. De twee toen nog onbekende muzikan ten werden vervolgens „sidde rend van angst" naar het kan toor van de platenbaas ge bracht Dick James diende echter geen aanklacht in, maar legde de twee een con tract voor. Vijftig pond in de hand en een voorschot van 15 pond per week. De advocaat van Elton John zegt nu dat het gesloten contract ongeldig is, omdat het onder „ontoelaatba re beïnvloeding" tot stand is fekomen. Bovendien waren llton John en Bernie Taupin toen zij ondertekenden nog geen 21 jaar, aldus de advo caat Gestolen Renoir teruggevonden NEW YORK Een doek van de Franse schilder Renoir dat in februari in de Verenigde Staten gestolen was, is gisteren teruggevonden in Manhattan. De politie van New York heeft twee personen gearresteerd. Het schilderij, dat een geschat te waarde heeft van ruim 2,5 miljoen gulden, is ontdekt door een detective die zich had voorgedaan als aspirant-koper en zo de twee dieven kon aan brengen. Hoge Westduitse onderscheiding voor Rudi Carrell HANNOVER Rudi CarreU is door de Bondsrepubliek Duitsland onderscheiden met het „Bundesverdienst-kruis, eerste klasse". De minister van wetenschap en kunst van de Westduitse deelstaat Neder saksen, Johann Tönjes Cas sens, zal de onderscheiding op 18 iuni aan Carrell uitreiken in het raadhuis van de plaats Syke in Nedersaksen. Carrell woont al vele jaren in deze plaats. Antieke glazen geveild voor bijna negen ton LONDEN Een collectie Hollands gegraveerde drink glazen uit de achttiende eeuw heeft op een veiling bij Chris tie's in Londen bijna negen ton opgebracht. De verzame ling was afkomstig van de ze vende graaf van Bradford. Voor twaalf gedateerde glazen (1762-1784) had een Amster damse antiquair 243.000 gul den over. De glazen zijn af komstig van de stad Heusden. Een bokaal uit 1743, gegra veerd door Greenwood naar een schilderij van Gerard Dou, voorstellende een visverko- pende vrouw bracht 145.000 gulden op.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5