TAFEL Duitse Kirchentage in teken van milieu-bescherming HTTÏÏ71 Conflict in CNV over totale boycot Zuid-Afrika Eenbijdetijdsqesdm figutaeGomtmt \kerk )en wereld BOESAKS POSITIE STOND NIET TER DISCUSSIE „EENZAAM" STANDPUNT WEER IN DISCUSSIE £eidóc0ouAanti Aruba in de Kamer W weer ST ficidoe Souta* ACHTERGROND WOENSDAG 5 JUNI 1985 PAGI1 Voorstel grotere godsdienstvrijheid in O.-Europa Canada en vier Westeuropese landen hebben bij de mensen rechtenconferentie in Ottawa een voorstel ingediend dat de godsdienstvrijheid in Oost-Europa moet vergroten. Het voorstel zou alle 35 landen, die in 1975 de akkoorden van Helsinki hebben ondertekend, verplichten de nodige maatrege len te treffen om het recht van personen te garanderen of van religieuze organisaties, godsdienstonderricht te geven of te ont vangen of hun overtuiging door te geven aan hun kinderen. Het voorstel vraagt tevens om het recht van gelovigen garan deren met geloofsgenoten in binnen- of buitenland contact te onderhouden en godsdienstige boeken in bezit te hebben. Jaarlijkse NKSR-onderwijszondag Op initiatief van de Neder lands Katholieke Schoolraad (NKSR) wordt op 6 oktober een „onderwijszondag" gehou den. Op en rond deze dag wordt in gezinnen, kerken en scholen aandacht gegeven aan de waarde van christelijke op voeding en vorming. Het ligt in de bedoeling voort aan jaarlijks een zondag voor het onderwijs te bestemmen. Een landelijke werkgroep van de NKSR is bezig handreikin gen te maken voor de eerste onderwijszondag. Pastores, scholen, medezeggenschapsra den en ouders kunnen met dit materiaal de onderwijszondag voorbereiden. Hij ken de zichzelf. Maaralleen van horen zeggen Gabriël Laub MEER DAN 120.000 BEZOEKERS VERWACHT (Van onze correspondent Gerard Kessels) De zorg voor natuur en milieu als christelijke op dracht is een van de be langrijkste thema's van de grote Kirchentage van de Duitse protestan ten in Düsseldorf. Op de mammoet-bijeenkomst, die vandaag begint en tot zondag duurt, worden ongeveer 120.000 protes tanten verwacht. De Düsseldorfer Kirchtenta- ge worden gehouden onder het bijbelse motto: „De aarde is des Heren". De theoloog Wolfgang Huber, voorzitter van de Kirchentag, beklem toont dat het motto vooral gezien moet worden als een geloofsbelijenis en niet zozeer als een tegemoetkoming aan pacifistische en ecologische stromingen in de Duitse pro testantse kerk. Maar toch zijn de protestantse kerken in de Bondsrepubliek de laatste ja ren zeer sterk op de milieu- -toer. Een blik in het pro gramma van de Kirchentage maakt dat al snel duidelijk. In Düsseldorf komen 35 christelijke milieu-groepen bijeen en er worden onge- yeer honderd milieu-mani festaties georganiseerd. Ook uit de verzorging van de inwendige mens blijkt het thema: Er zal alleen maar drank uit statiegeld-flessen en glazen te koop zijn. Er wordt vegetarisch eten geser veerd, dat op porceleinen borden wordt opgediend. „Lepel meebrengen", zo maant het programma de be zoekers. Uitbuiten Eeuwenlang was de natuur voor de kerk een onderge schikt goed dat de mens naar believen mocht veranderen, vernietigen en uitbuiten. Gods schepping in stand hou den wordt nu als een actuele christelijke opdracht gezien. De milieu-beweging heeft sterke invloed gekregen in de kerk. Opvallend in Duits land is dat die ontwikkeling zich vooral in de protestantse kerk heeft voorgedaan. Toch is er dezer dagen een gezamenlijke verklaring van de protestantse kerken en de gezamenlijke bisschoppen uitgegeven: „Verantwoorde lijkheid dragen voor de Op de Kirchentage alle ruimte voor ontmoeting en het ver krijgen van informatie schepping", zo luidt de titel, schepping. Dat is veel te „Het geloof in God de Schep- vaak vergeten worden", al- per is tevens het geloof in dus de kerken in de verkla- God als de behoeder van Zijn ring. „De positie van dr. Allan Boesak als vice-voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft op de bestuursvergade ring niet ter discussie gestaan. Geruchten dat hij zou zijn afge treden of dat er druk op hem wordt uitgeoefend dit te doen, missen elke grond van waarheid." Dit zei Dan Vaughan, plaatsvervangend secretaris-generaal van de Raad, woensdag in een reactie op persberichten, ver spreid door het Westduitse kerkelijke persbureau EPD, dat Boesak als vice-voorzitter was afgezet. EPD heeft de Zuidafri kaanse Raad van Kerken telegrafisch laten weten dat dit be richt het gevolg was van een vertaalfout. Hoewel er verschil van mening bestond over de bedoeling van de dag van gebed, die de Raad van Kerken voor 16 juni heeft uitgeschreven, staat de eenheid van de Raad niet op het spel, aldus Vaughan, die bij afwezigheid van ds. C. F. Beyers Naudé als woordvoerder optreedt. Willebrands eredoctor universiteit Lublin Kardinaal Willebrands, pre sident van het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid onder de christenen, wordt deze week onderscheiden met een eredoctoraat aan de katholieke universiteit in de Poolse stad Lublin. Kardinaal Willebrands zal aanwezig zijn bij een bijeen komst van de Poolse bis schoppenconferentie, waarin de dialoog met de orthodoxe kerk aan de orde komt. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wijnjewoude (evange lische arbeid classis Drachten), drs. J. Schonewille te Nijensleek. Aan genomen naar Rotterdam-Centrum, drs. A. S. J. Smilde studentenpredi kant te Heidelberg. OP OPENBARE SCHOLEN: Godsdienstonderwijs blijft taak voor Hervormde Kerk Zolang de wettelijke moge lijkheden gegeven zijn, moet de Nederlandse Hervormde Kerk het godsdienstonderwijs op de openbare school tot haar taak blijven rekenen. De invoering van het vak geeste lijke stromingen met de Wet op het Basisonderwijs veran dert daaraan niets. Dat schrijft de Raad voor de za ken van Kerk en School van de Hervormde Kerk in een notitie aan de synode. Deze zal het werk van de Raad be spreken op zaterdag 15 juni. De Raad signaleert de tendens naar vermindering of stopzet ting van subsidies voor het godsdienstonderwijs door de burgerlijke gemeente. De mo tieven daarvoor zijn verschil lend: De voortgaande schei ding tussen kerk en school brengt steeds meer gemeente besturen er toe geen subsidie meer te geven voor „wat werk van de kerk is", maar ook: Toenemende financiële problemen van de lokale overheid. De Raad ziet aan de andere kant ook positieve ontwikke lingen: Het klimaat voor godsdienstonderwijs lijkt zich niet ongunstig te ontwikke len; ouders en leerlingen heb ben belangstelling. Principiëel dient de overheid het godsdienstonderwijs aan de openbare school te subsi diëren, meent de Raad. In de praktijk echter zal moeten worden gerekend met minder of geen subsidie. Dat is al het geval in o.a. Leiden en Rot terdam. De kerk zal echter haar verantwoordelijkheid moeten blijven dragen en op andere wijzen daaraan gestal te moeten geven. Bijvoorbeeld door het inzetten van vrijwil ligers, ondersteund door vrij gestelde werkers. De kosten hiervoor zullen mee door de plaatselijke gemeenten moe ten worden gedragen. De financiering van dit stukje kerkewerk zal in toenemende mate bezwaren oproepen bij plaatselijke gemeenten, ver onderstelt de Raad. In de nota wordt gesuggereerd dat even tueel diakonale gelden aange wend kunnen worden voor het godsdienstonderwijs op de openbare school. Nu gaat er ook hervormd diakonaal geld naar acties als die van de Unie School en Evangelie, voor ondersteuning van chris telijk onderwijs in buiten- en in binnenland. Sukadelapje met postelein en aardappelen vla met biscuits en jam Voor twee personen hebt u nodig: 200 g sukadelap, 30 g margarine, zout, peper, rozemarijn, 1 tomaat; 800 g postelein, aardappel meel of maizena, zout; tot 1 kg aardappelen; liter gele vla (Vz liter melk25 g custard, 30 g sui ker), 4 gewone biscuits. Bak de sukadelap in warme margarine aan weerskanten bruin. Leg vervolgens het deksel schuin op de pan en schenk daarop zoveel lauw water dat het erge bruisen minder gaat worden. Voeg zout, peper, rozemarijn en de in stukjes gesneden tomaat toe en stoof het vlees op een kleine pit mals in circa twee uren. Was de postelein en probeer de groente daarbij een beetje in het „gelid" te houden. Laat de postelein uitlekken en snijd haar in stukjes van zo'n drie centimeter. Zet de groente op met aanhangend water, laat haar slinken en daarna nog acht a tien minu ten koken. Giet een deel van bet kooknat weg en bind wat overblijft met weinig aardap pelmeel of maizena. Breng de groente op smaak met zout. Voor de liefhebbers van echt zure postelein kan een scheutje azijn worden toege voegd. De biscuits voor het nage recht mogen oud of gebroken zijn en elke soort is geschikt. Besmeer de koekjes aan twee kanten niet te dik met jam en duw ze in de schaaltjes met de punt van het mes in stukjes. Leg er de afgekoelde vla op en garneer die met weinig jam. Dit toetje wordt lekkerder als het een paar uren zo kan blijven staan. De smaken kunnen dan goed doortrekken. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf- de avond nabezorgd. DEN HAAG Het „eenzame" standpunt ten aanzien van de apart heidspolitiek in Zuid- Afrika dat de christelijke vakcentrale CNV half mei innam op het con gres van Europese vak bondsorganisaties (EVV) te Milaan, begint steeds meer scheurtjes te verto nen. Het CNV verbaasde enkele weken geleden vriend en vij and door zich als enige vak organisatie in Europa, uit te spreken tégen een totale boy cot van Zuid-Afrika. Investe ringen zouden, zo meende de vakcentrale, onder bepaalde voorwaarden kunnen wor den toegestaan. Algemeen CN V-secretaris Arie Hordijk motiveerde dat standpunt als volgt: „Het CNV vindt het onjuist dat ge pleit wordt voor economische en politieke isolatie van Zuid-Afrika. Met isolatie be reiken we alleen maar dat - en de geschiedenis bewijst dat herhaaldelijk- de elimi natie van de apartheid niet wordt verwerkelijkt". „Een land waar repressie heerst, waar een ontkenning dan wel een onderdrukking van fundamentele mensen rechten wordt gepraktiseerd en dat als een kat in het nauw wordt gedreven, zal de schroef van onderdrukking en tirannie eerder aandraai en. Machtenlozen worden dan nog machtelozer", aldus Hordijk. Met name de Dienstenbond CNV, die al eerder in het nieuws kwam in verband met dissidente geluiden over het beleid van de vakcentra le, deelde de uitspraak van Hordijk niet. Volgens deze bond, daarin gesteund door de leden, is het voeren van een dialoog met Zuid-Afrika en het verbinden van voor waarden aan investeringen „niet toereikend als middel tegen het apartheidssys teem". Temperatuur De temperatuur zowel bin- In Zuid-Afrika, het land van de apartheid, ontstaan regelmatig rellen tussen blanken en zwarten. Politici en vakbonden in de hele wereld willen strenge maatregelen te gen het land. In het CNV, als enige vakbond niet voor een totale boycot, is een conflict gerezen over te nemen maatregelen. nen als buiten het CNV-ge- bouw te Utrecht, waar hoofd bestuurders en bondsvoorzit ters van het CNV bijeen wa ren om over het CDA-ont- werpverkiezingsprogram te praten, liep maandag hoog op. Reden voor de afdeling voorlichting van het CNV om tot twee keer toe een aangekondigde persconferen tie af te gelasten. Er bleek een hoog oplopend meningsverschil te zijn over de CNV-visie ten aanzien van Zuid-Afrika. Ook de „magere" formulering in het CDA-program zat een aantal afgevaardigden duidelijk dwars. Het CDA, dat zich in het ver kiezingsprogram van vier jaar geleden nog uitsprak voor (desnoods eenzijdige) maatregelen van de Neder landse overheid tegen de apartheidspolitiek, schijnt met het vertrek van dissident Jan-Nico Scholten ook het oude standpunt te hebben verlaten. Veel verder dan handhaving van het wapenembargo en aanscherping van de econo mische sancties in VN- en EG-verband komt de partij in het program niet. Een ei gen Nederlands beleid in deze is helemaal uit de optiek van het CDA verdwenen. De Dienstenbond CNV dien de maandag in de verbonds vergadering een motie in met daarin het verzoek tot hero verweging van het. CNV- standpunt. Volgens voorzitter Nico van der Stel van de Dienstenbond dreigt de dis cussie binnen het CNV te verzanden in een prestige- strijd rondom de persoon van secretaris Hordijk. „Steeds meer collega's voelen ervoor het FN V-standpunt te volgen dat uitgaat van een verbod op investeringen en beperking van de in- en uit voer naar Zuid-Afrika. Punt is echter hoe dit zonder ge zichtsverlies te doen. Volgende week heeft de ver- bondsraad een gesprek met dr. C.F. Beyers Naudé, secre taris generaal van de Zuida frikaanse Raad van Kerken, en ik verwacht dat hij de nog twijfelende CNV'ers zal kun nen overtuigen van de nood zaak tot een totale boycot. Dat kan dan een duidelijke kapstok zijn om de omme zwaai van het CNV aan op te hangen", meent Van der Stel. „Bovendien", aldus de bonds voorzitter, „zit vrijwel de hele wereld op de toer van hardere maatregelen, waarbij het CNV niet kan achterblij ven. Zelfs in de Verenigde' Staten wordt in de traditio neel behoudende kringen strengere maatregelen be pleit". Coalitie Overigens hebben CDA en PvdA er bij het kabinet op aangedrongen nog deze maand een standpunt in te nemen over de mate waarin economische sancties kunnen worden ingezet om het apart heidsregime aan te pakken. Dat kan de coalitie nog met problemen opzadelen omdat de VVD weinig voelt voor Senaat wil verscherping van sancties tegen Zuid-Afrika WASHINGTON De com- missie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren met overweldigende meerder heid een anti-apartheidre solutie aangenomen, die aandringt op verscherping van de economische sanc ties van de VS tegen Zuid- -Afrika. De resolutie, die met 16 tegen 1 stemmen werd aangenomen, behelst een verbod op leningen door Amerikaanse banken aan Zuid-Afrika en het ver bieden van de verkoop van computers en nucleair ma teriaal aan Zuid-Afrika. Het voorstel was ingediend door de Republikein Ri chard Lugar uit Indiana. boycotmaatregelen tegen Zuid-Afrika. Wettelijke maatregelen wijzen de libera len van de hand omdat de partij er van uitgaat dat het bedrijfsleven niet voor poli tieke doeleinden mag worden ingeschakeld. Het kabinet voelt ook al wei nig voor verscherping van het huidige beleid. Naast het handhaven van de bestaande maatregelen wil men niet verder gaan een verplichte rapportage voor Zuidafri kaanse dochters van Neder landse ondernemingen (die tot nu toe vrijwillig rappor teerden). De werkgeversor ganisatie, het VNO, heeft in middels laten weten dat bij de betrokken ondernemin gen ernstige bezwaren be staan tegen een verplichting tot rapportage over hun acti viteiten. Duidelijk is dat in Nederland nogal verschillend wordt ge dacht over de bestrijding van de apartheid. Dat apartheid verwerpelijk is en dat het uitoefenen van druk op Zuid- Afrika een aanvaardbaar middel is om veranderingen teweeg te brengen, daarover is men het eens. Over de vraag waaruit die druk zou moeten bestaan lopen de me ningen echter ver uiteen. Het CNV, dat als christelijke vakcentrale wil opkomen voor de zwakkeren in de we reld, zal, als het niet in gewe tensconflict wil komen, een verdergaand standpunt moe ten innemen dan het huidige. Als zelfs de meest conserva tieve stromingen in de VS om hardere maatregelen vra gen, dan lijkt het onvermij delijk dat het CNV deze „links" passeert. MARGA RIJERSE Igei [t i pn) In de Tweede Kamer voltrekt zich deze week een uitjn t derlijke gebeurtenis. Afgevaardigden van regering en ment van de Antillen nemen deel aan het debat °ver?or9 nieuwe regeling voor de Antillen, waaronder ook de apge^ status van Aruba. Evenals dat indertijd bij het overleg ®p Suriname met de Surinaamse afgevaardigden het geval en i vergaderen de Antillianen wel mee en kunnen ze ook dt gingsvoorstellen op wetten en wetsontwerpen indieP maar alleen de honderdvijftig Nederlandse kamerleden lu^ nen morgenmiddag aan de uiteindelijke stemming dee^p, men. ikei HET draait om een voorstel van Aruba om de regeling (VI de bijzondere status (in de komende tien jaar) van dat ei[ binnen het Koninkrijk, wat af te zwakken. Aruba wil j losmaken van de andere Antilliaanse eilanden en een ej staat vormen. Volgens de reeds daarover afgesloten onL handelingen wordt Aruba, na een overgangsperiode vanl jaar, in 1996 onafhankelijk. Nu de belangrijkste bron varl komsten op Aruba, de Lagoraffinaderij is gesloten, willel Arubaanse politici voor wat dat laatste punt betreft ec| een wat soepeler regeling. Ze willen ergens halverwege tien jaar een toetsingsconferentie, waarop nader kan woi bezien of die onafhankelijkheid wel in 1996 zou moeteij gaan. TERECHT voelt een kamermeerderheid daar niet Aruba heeft zich een bijzondere positie verworven binnej ontwikkeling naar de onafhankelijkheid van de Nederlaj Antillen als geheel, een positie die met zeer secure afsprg gepaard dient te gaan. Ons land heeft al een enorme veil woording op zich geladen door een eilandje met zestigS zend inwoners naar een onafhankelijke status te leiden. 1^ de Arubanen echter dienen daarbij een grote verantwoo lijkheid te dragen. Het gaat niet aan via een wat afgezwj regeling Nederland bij nader inzien op te schepen met zwaarste consequenties van een ontwikkeling, waar Ai zelf voor gekozen heeft. Of Aruba krijgt de aparte statu4an het zelf wenst en als gevolg daarvan na tien jaar zijn o^.. hankelijkheid, of het eiland voegt zich in het geheel var Nederlandse Antillen. Een tussenweg, waarbij van twee r letjes wordt gesnoept, zou niet reëel zijn. igk i ei :^T Enkele buien DE BILT (KNMI) Ons land bevindt zich morgen nog in een zuidwestelijke stroming. Hierin trekt vanuit west- -Frankrijk opnieuw een sto ring mee die in de loop van de middag voor nieuwe buien zal zorgen. Daaraan voorafgaand is in de ochtend de zon af en toe te zien. De onweerskanden lopen terug, maar zijn nog niet te verwaarlozen. In de middag lopen de temperaturen op tot ongeveer 21 graden. De wind is zuidwest, matig, rond kracht 3. Na morgen wordt het nog wat koeler. De wind draait naar noordwest en voert lucht .over de Noordzee aan. De buien kans blijft daarbij vrij hoog. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Wisselvallig weer met enkele buien. Maxi- mumtempreratuur van 12 gra den aan de Noorse westkust tot 18 graden in zuid-Zweden. Britse eilanden: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Maximumtemperatuur van 12 graden in Schotland tot 17 gra den in zuid-Engeland. Benelux, noordwest-Frankrijk en noord-Duitsland:" Opklarin gen, afgewisseld door enkele buien. Maximumtemperatuur vrijdag rond 17 graden, zater dag enkele graden lager. nd Stl Zuid- en noordoost-FranfceiJ' zuid-Duitsland en Alpefn bied: Half- tot zwaar bevjmi en perioden met regen, ft mumtemperatuur vrijdag j 20 graden in zuidwest-Fr ee rijk tot 27 graden aan d%rc vièra, zaterdag enkele grrh. lager. jn Spanje en Portugal: Peri(n) met zon, maar in het nooirtjj ook een enkele bui. ftfo mumtemperatuur van 17 ,erl den in het noordwesten t graden in het zuidoosten, fc Italië en Joegoslavische-[rer Perioden met zon en vr0ig, overal droog. Maximumtein ratuur tussen 25 en 30 gr^n Weer Min Ma* fbe temp temp lgg( Amsterdam motregen 9 14 De Bilt zw.bew. 0 16 rr&' dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt, De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres:. I I I I I I I Adres:. I Postcode/plaats:_ Telefoon:Juk (voorcontiöle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnement betaald per: fi ll] maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro R Stuur als dank het computerklokje aan: Naam: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer |^500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2