Wim Kok (FNV) kiest voor PvdA-fractie Qowuvnt Aruba onafhankelijk, of het wil of niet Minder vrijheid voor CDA-ers met erkend bezwaar Televisie KANDIDAAT OPVOLGING DEN UYL öuizenden Afghaanse ilachtoffers bij Russisch offensief 'CcidócCoiwont Dierenarts uit Chaam aangehouden wegens bezit groeihormoon Dankwoord Prins Bernhard Prijsstelsel aardgas moet op de helling Woensdag 5 juni 1985, 76e jaargang no. 23210 TV-TIPS Bedreigd milieu in Aktua-tv op Ned. I om 18.35 uur. Om 20.33 uur in plaats van voet baller van het jaar Country Music Masters. Óm 21.15 uur Het andere net, om 22.15 Guy de Maupassant en om 22.55 uur „I'm a hotel". Op Ned. II om 19.55 uur Hol land Festival: De Chinese held. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met on weer Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, maxi mumtemperatuur ongeveer 21 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 3. Zon op: 05.23, onder 21.55; hoog water Schev.: 05.41 en 18.23, laag water. 01.42 en 13.59. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG FNV- voorzitter Wim Kok heeft definitief gekozen voor een actieve politieke car rière. Na de komende ver kiezingen zal hij óf deel gaan uitmaken van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer óf, bij rege ringsdeelname van de PvdA, zitting nemen in een kabinet. Aanstaande maandag zal Kok zijn be sluit verder toelichten. Hiermee is een eind gekomen aan alle speculaties rond zijn persoon, die losbarstten op het moment dat Kók aankondigde in het najaar de FNV-voorzit- tershamer neer te leggen. Op 1 januari werd Hans Pont vice- voorzitter van de FNV om Kok straks op te volgen. Zowel poltiek leider Den Uyl als PvdA-voorzitter Van der Berg hebben actief geijverd voor Koks toetreding tot de politiek. In sociaal-democrati sche kringen wordt de naam van Kok reeds lange tijd ge noemd als de opvolger van Den Uyl als leider van de PvdA. Den Uyl heeft overi gens nog geen beslissing geno men of hij al dan niet beschik baar zal zijn als lijsttrekker bij de komende verkiezingen. Binnen de Partij van de Ar beid gaan velen er van uit dat dat wel het geval zal zijn. ASHINGTON/ISLA- ABAD De Russische Afghaanse troepen Éfebben bij hun grote of- Hnsief in de Afghaanse Vrovincie Kunar bij de F rens met Pakistan dui- tnden mensen gedood en ferwond. Dit meldt het >mité voor Vrij Afgha- ;tan, dat zich inzet voor erikaanse steun aan de 'ghaanse guerrillastrij- •lgens het comité zouden de ;este dorpen in de Afghaan- grensprovincie vernield zijn het ergste bombardement it sinds de Russische bezet- eind 1979 heeft plaatsge- nden. De Amerikaanse arts eston Darby, die in maart april de Afghaanse grens- Shovincie heeft bezocht, ver- 1de gisteren in Islamabad dat Russen zich van een uit- ingeringstaktiek bedienen, s ernstige ondervoeding en itvolking in Afghanistan (eft veroorzaakt. Darby zei It de Russen stelselmatig ge nassen en vee vernietigen, dorpen onbewoonbaar maken en de eeuwenoude irrigatiesys temen vernielen. De kinder sterfte ligt boven de 50 pro cent, aldus Darby. Volgens de arts hebben Afghaanse guer rillastrijders tegenover hem verklaard, dat de Russen in hun offensief in de Kunar-val- lei betere troepen hebben in gezet dan in eerdere offensie ven. „Vroeger stuurden zij ka- nonnenvoer, nu zijn het elite troepen die evenals Afghanen met 30 kilo wegende rugzak ken bergen kunnen beklim men". K, GEHEIM STUK BINNEN CDA: (Van onze parlementaire in aanmerking voor een gra- redactie) vamen (en niet mensen met DEN HAAG Het CDA **naaP?.litiek geinspnreerd be' wil de vrijheid inperken leden met een gravamen van leden met een zoge- moeten zich houden aan een heten gravamen, een er- gedragscode, d.w.z. het grava- kend bezwaar tegen een men niet te pas en te onpas onderdeel van het verkie- hanteren. zinesnropram Het da?e- °p dlt moment Zltten er twee v-i t j i „gravamisten" (op het punt lijks bestuur onder leiding van kernwapens) in de Twee van voorzitter Bukman de Kamer, drs. F. Laning heeft daartoe een regie- Boersema en dr. W. D« ment opgesteld, dat bin- Kwaadsteniet. Frouwke La nenkort ter goedgekeu- ning. atoompacifiste. is niet ge- ......j* i jrust op de situatie. Zij sluit niet ig wordt voorgelegd aan UIt het cDA-hestuur erop het algemeen bestuur. Het uit js <je waarde van een gra stuk heeft (vooralsnog) vamen te verminderen. Vol een vertrouwelijk karak- gens zouden gravamen-hou ter ders kunnen worden verplicht nooit zodanig in de Tweede Het zou de de bedoeling zijn Kamer te stemmen dat het op twee manieren verandering „eigen" kabinet in gevaar te brengen in de huidige situa- komt. Dit acht zij onaanvaard tie: baar. alleen mensen met een echt Pag. 3: ARP-erfenis geeft gewetensbezwaar komen nog nog problemen Het kijken naar de tv is bij de meesten van ons al lang geen kwestie meer van het zonder meer de knop indrukken en dan maar stomweg naar het schermpje kijken. We zijn overal kritischer in geworden, ook in het kijken naar de televisie. Om de kijker te helpen bij zijn programmakeuze biedt de Leidse Courant een uitgekiend pogramma-overzicht. Een keuzepakket van jewelste, waarbij ook nog het nodige nieuws over radio en tv. Net zoals vandaag over Pnns Bemhard en zijn werk voor het Wereldnatuurionds. De Leidse Courant: (waarborg voor) een juiste keuze. De Leid» Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CHAAM De algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw heeft een dierenarts uit Chaam en diens zoon aangehou den wegens het bezit van 58 liter verboden groeihormonen. De Bredase officier van justitie mr. J. Wabeke bevestigde gisteren dat de aanhouding het afgelopen weekeinde al heeft plaatsgevonden. De aanhouding vond plaats op het moment dat de twee de spullen uit een geheime bergplaats in Breda haalden. De zoon is inmiddels vrij gelaten. Momenteel wordt onderzocht of de 58 liter verboden groei hormonen afkomstig zijn van Holland Chemicals BV in Raams- donksveer. Het is de onderzoekers gebleken dat de aangehouden die renarts mede-directeur is van dit bedrijf. 3000 gulden boete voor handel in kinderporno AMSTERDAM De Amsterdamse seksshop- houder R.M.E. is gisteren tot een boete van 3000 gulden veroordeeld wegens het in voor raad hebben van boekjes en videofilms met kinderpornografie. „De vraag of de kinderpor nografie voor een belangrijk deel van de bevol king kwetsend is, was hierbij doorslaggevend", zo vonniste de rechtbank in Amsterdam. Daar naast heeft E. zich volgens de rechtbank ook schuldig gemaakt aan heling, omdat de films uit misdrijf (het plegen van ontuchtige hande lingen met kinderen jonger dan zestien jaar) verkregen zijn. E. is de eerste shophouder die voor de rechter werd gedaagd na een groot scheepse actie van de Amsterdamse politie eind vorig jaar. Daarbij is v^el pornomateriaal in be slag genomen en onderzocht. DEN HAAG Prins Bernhard spreekt vanavond via radio en televisie een kort dankwoord uit voor de blijken van mede leven die hij tijdens en na zijn verblijf in het ziekenhuis heeft ontvangen. Hij is juist terug van een korte vakantie in Ita lië. Het is de eerste maal dat de prins na zijn ziekte in het openbaar verschijnt Over de gezondheidstoestand van Bern hard wilde een woordvoeder van de rijks voorlichtingsdienst niets meedelen. De radio-uitzending vindt plaats om 20.00 uur via Hilversum 1, de televisie-uitzen ding is om 19.55 uur op Nederland 2 en om 20.30 uur op Nederland 1. EXPLOITANTEN GASBEDRIJVEN VEGIN: APELDOORN Er bestaat een groeiend maatschappelijk ver zet tegen de steeds maar stijgende gasprijs en een brede maat schappelijke onvrede over het huidige gasprijsstelsel, waarvan deze stijgingen een gevolg zijn. De onvrede over de koppeling van de gasprijzen aan die van olie neemt toe en het besef groeit dat dit prijsstelsel op de helling moet, zo schrijft de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) in zijn jaarverslag over 1984. De vereniging zegt zelf ook grote moeite te hebben met het kop pelingssysteem van de gasprijzen aan die van olie, vooral omdat daardoor de hoge dollarkoers (die geen enkele relatie heeft met de energiemarkt) zo'n sterke invloed heeft. Het argument dat wijziging van het huidige prijsstelsel nadelig werkt op de ener giebesparing, gaat volgens de Vegin niet meer op. „De gasprijzen zijn al zo hoog, dat ook bij het achterwege blijven van een nieu we prijsverhoging voldoende prikkels tot besparing blijven uit gaan". De Vegin meent dat aardgas moet worden verkocht tegen de reële marktwaarde en wenst door de Gasunie als zelfstandige marktpartij te worden erkend. Overleg daarover met de Gasu nie en het ministerie van economische zaken leidde in 1984 ech ter niet tot overeenstemming. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) hanteerde, evenals in het jaar daarvoor, de wet aardgasprijzen om de tarieven voor kleinverbruikers met drie cent per kubieke meter te verhogen. Onlangs is de juridische procedure die de Vegin tegen die prijsbeschikking had aange spannen, op gang gekomen. Talenwonder De Canadees Powell Janulus kan zo goed zijn woordje doen, dat hij is opgenomen in het Quiness Book of Records. Janulus is lin guist en spreekt maar liefst 42 talen. jlelegatie uit Liverpool op redesmissie naar Turijn [VERPOOL Een delegatie van inwoners van Li- rpool vertrekt op 17 juni naar Turijn om te probe- fn de goede betrekkingen tussen de twee steden te irstellen na de voetbalramp van vorige week in het •usselse Heizelstadion, waarbij 38 toeschouwers de 3d vonden. Onder de slachtoffers bevonden zich Italianen. De delegatie wordt geleid door politici kerkelijke autoriteiten. Tijdens hun verblijf van ie dagen in Turijn ontmoeten de Britten het be- lur van de Noorditaliaanse stad en nabestaanden in de slachtoffers. Veel Britten blijken voorlopig jhter bang voor de wraakgevoelens van de Italia an (op sommige plaatsen kwam het al tot geweld gen Britse toeristen) en hebben hun voorgenomen ikantie in Italië afgezegd. Volgens het Italiaanse ireau voor Toerisme zijn er al enkele duizenden muleringen binnengekomen. Ip 1984 brachten on- 1,4 miljoen Britten een bezoek aan Italië. Van der Reijden wil alcoholproef bij stadions ROTTERDAM Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid wil dat voetbalsupporters voordat zij een stadion voor een wedstrijd binnengaan gecontro leerd worden op het gebruik van alco hol. Dat zou kunnen gebeuren met be hulp van de nieuwe alcohol-tests die on langs in het verkeer zijn ingevoerd. De staatssecretaris voert over de uitvoering van dit plan in de praktijk overleg met een aantal betrokken organisaties en in stanties. Hij zei dit gisteravond in een tv- programma van de EO. Ook de kantines van de amateurvoetbalclubs moeten bij de oplossing van het probleem worden betrokken, omdat ook daar sprake is van „ruim alcoholgebruik", aldus de staatsse cretaris. lgedagvaard V1STERDAM Openbaar Mi- Isterie in Amster- im heeft de beleg- pgsadviseur jenk Kamer ge- igvaard wegens lilichting en vals- iid in geschrifte. ïficier van Justitie Wooldrik in de bofdstad heeft dit knmorgen beves- gd. Het gaat om Rieten die bij de handeling van n zaak in de VS, li ten de orde zijn houden. Kamer 1) moet op 22 au- istus voor de chtbank verschij- de feiten waar- >r Kamer in Ne- irland is gedag- jard staan volgens looldrik gevange- straffen van drie vijf jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -- Nederland houdt eraan vast dat Aru ba over tien jaar volledig onafhankelijk wordt. Zelfs al geven de eiland bewoners te zijner tijd massaal via een referen dum te kennen dat zij bin nen het koninkrijk willen blijven, dan zal dat voor Nederland geen verschil maken. Premier Lubbers en minister De Koning N ederlands-Antilliaanse Zaken) hebben dat giste ren in de Tweede Kamer gezegd, tijdens het debat over de toekomst van de Antillen. „Als 90 procent van de Aruba nen vóór uitstel zal stemmen, is dat een belangrijk gegeven voor Aruba. Maar voor Neder land en de overige Antillen ligt dat anders", zei minister De Koning in antwoord op vragen van de Arubaanse de-, legatie. Eerder had premier Lubbers erop gewezen dat Aruba twee jaar geleden, tij dens de Ronde Tafel Confe rentie in Den Haag, zélf had gekozen voor onafhankelijk heid, „te realiseren per 1 janu ari 1996". Die datum kan niet meer eenzijdig gewijzigd wor den, aldus Lubbers. De premier legde uit dat vol gens de gemaakte afspraken dus ook de eilandraad van Aruba, die zich later dit jaar moet uitspreken, niet bij machte is de volledige onaf hankelijkheid op de lange baan te schuiven. Het is overi gens niet zo dat Nederland Aruba na 1996 volledig aan het eigen lot wil overlaten. Het eiland kan dan toetreden tot een dan wellicht opgericht Gemenebest. Ook kan het hulp krijgen op de terreinen van buitenlandse betrekkin gen, onderwijs en defensie, al dus De Koning. Volgens hem is er in beginsel maar één mo gelijkheid voor Aruba om ook na 1996 binnen het koninkrijk te blijven: het vooruitzicht op een hereniging van alle zes Antillen. Pag. 3: „Antillenroute" wordt minder aantrekkelijk Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (ex< 0,61 per mm, kleinties f 0,43 per mm. Kangeroe-jacht 'iPolitie-agenten kunnen vandaag de dag toch de gekste dingen meemaken. Zo hadden in Apel- II doorn twaalf agenten gisterochtend de handen vol aan een heuse kangeroe-jacht. Een blaffen- bade hond had de kangeroes in een dierenspeciaalzaak de schrik zodanig in de benen gejaagd -f'dat ze het hazepad kozen. Na een uitputtende achtervolging konden de twaalf kangeroes in de armen worden gesloten, zoals op deze foto te zien is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1