Groen licht voor afronding Calorama-wijk ■wif I-.. DEEL VAN VOORSCHOTENSE BEDRIJVEN WIL VERHUIZEN rotesten tegen joogte brug over rote Watering In feite hebben wij de race gewonnen, niet zij' Aanpak overlast door terrassen in Noordwijk GEIDEN OMGEVING EcidócSoiaatit WOENSDAG 5IUNI1985 PAGINA 13 hoorsteenvegers er actief JJTGEEST Dure schoorsteenvegers zijn weer in Oegstgeest. De politie kreeg gistermorgen een jng dat er ongure types rond gingen in de omge- yan de Emmalaan. Ze zouden overal aanbellen un diensten als schoorsteenvegers aanbieden, figuren, die zich verplaatsen in een oranje VW- up vol dakpannen, hebben dat al eerder gedaan eken toen erg hoge rekeningen in te dienen, in ojtot vijfhonderd gulden werd gevraagd onder het ?n oidat er ook wat dakreparaties waren verricht. De kan niet tegen hen optreden omdat zij niets il- E er <|s doen. „Zij bieden gewoon hun diensten aan en ko(lanten" zijn zo dom om niet tevoren een prijs te verrichten werkzaamheden af te spreken". zijrilitie adviseert iedereen die een schoorsteenveger va) heeft, een plaatselijk bekend schoorsteenveger te nemen. Fietser geschept LEIDERDORP Een 13-jarige fietser uit Leiderdorp is gistermid dag gewond geraakt nadat hij op de Spanjaardbrug door een vracht wagen werd geschept. De bestuur der van de vrachtwagen, een 38- jarige man uit Berkel en Rodenrijs, stak op de brug plotseling over naar de Splinterlaan. De fietser kon nog uitwijken, maar werd wel geschept en enkele meters meege sleurd. Het slachtoffer is met een zware hersenschudding, een ge broken sleutelbeen en een ge scheurd schouderblad overge bracht naar het Diaconessenzie- kenhuis. Wesseling mag niet aan Jagtlustkade SASSENHEIM Wesseling Autosneldiensten mag zich toch niet vestigen aan de Jagtlustkade 20. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) besloten, daarmee terug komend op een eerder ver leende goedkeuring van het bouwplan. Omwonenden protesteerden tegen de vestiging van het bedrijf aan de Jagtlustkade. Zij vreesden met name geluidsoverlast wanneer vrachtwagens via een pad naar het achtergelegen terrein van de firma zou den rijden. GS hebben naar aanleiding van de bezwa ren het bouwplan opnieuw bekeken. De voorwaarden die de gemeente het bedrijf wilde opleggen in het ka der van de te verlenen hinderwetvergunning zijn volrgens GS zo streng en kostbaar, dat die voor het bedrijf niet acceptabel genoemd kunnen worden. Daarom trekken GS bij nader inzien als nog hun „verklaring van geen bezwaar" over de bouw in. Noordwijkerhout verspreidt voordeurdelersgids niet NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout zal de „voordeurdelersgids" niet onder de bevolking verspreiden. Alleen PvdA en D'66 vonden dat de bewoners recht hadden op deze informatie en dat de boekjes gratis verspreid moesten worden. De heer Van Duin (CDA) zei gisteravond in de raads commissie welzijn dat de inhoud van het boekje veel te negatief was. Daarop ant woordde mevrouw Hof (PvdA) dat de ge meente dan in elk geval de mogelijkheden tot het vermijden van de voordeurdelerskorting eruit zou kunnen halen en een eigen, positie vere brochure kon maken voor de inwoners. Maar ook daar wilden CDA en VVD niet aan. Mevrouw Hof besloot de discussie met de op merking dat het boekje in elk geval in de bi bliotheek te lezen is. VJV Lisse heeft recht op subsidie KATWIJK Een meerderheid van de raadscommissie wel zijn vindt dat het Vormingscentrum Jonge Volwassenen Bollenstreek in Lisse recht heeft op subsidie, als inwoners van Katwijk het centrum bezoeken. Binnen de commissie ontspon zich gistermiddag een discussie in hoeverre de ge meente Katwijk moet meebetalen aan faciliteiten buiten de gemeente, waar gebruik van wordt gemaakt door inwoners van Katwijk. Volgens secretaris J. Wolf zou het in dit geval om drie tot vijf Kat wijkers gaan. M. van Rooyen (SGP) was bang dat er met toewijzing een precedent geschapen werd. Wethouder N. Parlevliet (CDA) vond dat inwoners van Kat wijk die buiten de gemeente een opleiding willen volgen die in Katwijk zelf niet aanwezig is. de kans daartoe moeten krijgen. Wethouder W. van der Plas (CDA) waarschuwde dat het omgekeerde ook mogelijk is: buurgemeenten zouden hun subsidie aan Katwijkse instellingen kunnen gaan ont houden. ynenroes e^GEEST Drie scholie- jerkeerden gistermiddag i. EeP' Lange Voortplein in ,n ageest letterlijk en figuur- tien'1een eindexamenroes. De irerkp- een van 17 Jaar uit inseijIO/,d, een van 16 uit Lisse de bin 16-jarige uit Valken- t er hadden die morgen hun at gin ingeleverd op school moachten vervolgens flessen j Vep drank. Nadat ze die ge- rzek{d hadden, werden ze ndeid'g en veroorzaakten i weP£ aan het winkelend ■iractp/c- De politie heeft het e ge}/ ter ontnuchtering mee Vojj/iet bureau genomen en ronei°P de dag door hun ou- 'afen ophalen. »j 30t mille Jan datj- m den kina Faso plai RDWIJK De afgelo- Saterdag in Noordwijk ge- gn sponsorloop ten bate jurkina Faso heeft onge- 8000 gulden opgebracht. 2 lopers trokken relatief lg toeschouwers en spon- fanwege het mooie weer. ndanks werden er heel rondjes afgelegd. Toppers n de heer Van der Nieu- i |ijk uit de Zwanesteeg. Hij L i 25 ronden af, P. van Au- luit de Voorstraat 21, ®0 jes produceerden Sang uit de Gr. Albrechtstraat lans Faase Storm uit het ellenberghof. Het meeste werd bijeen gelopenn Bas Vink uit het Willem anderpark, die 19 rondes de voor in totaal 741 gul- ^n 95 cent. ■Jdtterende eterwoudse jaarden in i 'ersc valpE 'ERWOUDE De Zoe- vudse bejaarden hebben boe^en genoten van een me lerende uitgaansdag. Voor ^ooi5e maai gingen de dames Idereren op stap. De boottocht circa drie uur in de Bies- kun was werkelijk een in de roos", iwd. hetl de klok van half negen lokken de bejaarden v<es 222 in getal met vier pgscafs en twee personen- richting Rotterdam in „De Keizershof". Via [oerdijkbrug ging het ge- hap naar Drimmelen om de boot te stappen een tocht over het water, ijaarden genoten uiter- mede door het heerlijke ;tje met volle teugen iet water, de vogels en de groenvoorzieningen. ins het gezamenlijk diner Hen twee leden van het co- J bejaardenreis, mevrouw ■teegen-van Wilsum en de 2 C. Berg, in het zonnetje omdat zij al sedert 1950 35 jaar onafgebroken) uitmaken van het comité, fjtévoorzitter C. Berg lovende woorden tot de ferwoudse bevolking om- sankzij de financiële steun huis-aan-huis collecte lit 11.000 gulden op, red.) |is zo succesvol kon verlo- NOORDWIJK De meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft gisteravond groen licht gegeven voor de verdere ontwikkeling van een bouwplan, dat de woon wijk Calorama moet gaan afronden. Een maquette in de raadzaal liet zien hoe het bouwbedrijf De Raad zich deze bebouwing langs het befaamde land goed had gedacht. Het plan voorziet in de bouw van 20 eengezinshuizen, 25 huurflatjes en 2 zogenaamde fase-woningen, waarin 14 pu pillen van de Van den Berg- hstichting onderdak zullen vinden. In zijn toelichting op het plan signaleerde wethou der Van Duijn ook bepaalde negatieve aspecten, zoals de zonligging, maar over het ge heel genomen bevatte het bouwplan zoveel aantrekkelij ke kanten, dat het college er toch voor voelde medewerking te verlenen. Rudingh (VVD) vroeg naar een indicatie van de bouw prijs. Een van de ambtenaren, die de wethouder terzijde ston den, noemde een bedrag van circa 130.000,-. Heel wat be denkingen had mevrouw Voorham (PvdA). Het plan, dat al eerder in de commissie was geweest, was door haar fractie niet met gejuich ont vangen. Zij vreesde verstoring van de omvangrijke bouw- stroom in het Vinkenveld. Naar haar mening moeten eerst Vinkenveld en het Stille Zuie bebouwd worden, vooral om financiële redenen. De ge meente heeft daarin namelijk veel geld zitten. Verder vrees de zij voor een te groot aanbod van bepaalde woningtypen. Van Rijnberk (D'66) zei met het plan grote moeite te heb ben. Volgens hem werd onder het mom van volkshuisvesting de problemen opgelost van een grootgrondbezitter. Deze krijgt op een financieel voordelige manier een muur rond zijn landgoed. Deze stellingen van de woordvoerder van D'66 leidden tot felle reacties van Rubingh (VVD) en Alkemade (CDA). Wij hebben met de problemen van een groot grondbezitter niets te maken, voerden zij aan. De wethouder citeerde uit een brief van de aannemer, dat het zou gaan om de bouw van zo genaamde C-woningen (vrije sectorbouw met een éénmalige rijksbijdrage). Alkemade wees nog op andere aspecten van het bouwplan. Het voorkomt dat we als gemeente weer een aanslag zouden moeten doen op agrarische grond. Door de bebouwing langs het landgoed, kan er wat langer gedaan wor den met de grond in het Vin kenveld. De meerderheid van de raads commissie gaf haar fiat aan het college om met het bouw- berijf verder te onderhande len. Er dient wel snel duide lijkheid te komen over de prijs, aldus de woordvoerders van de verschillende fracties. Van Rijnberk verklaarde zich Vliegkamp steunt ontwikkelingsproject Het Vliegkamp Valkenburg werkt sinds 1 maart 1985 mee aan projecten van de stichting Horizon Holland. Deze stich ting stelt zich ten doel hulp te bieden aan projecten in ont wikkelingslanden. Zo steunt men de komende vijf jaar een project ten behoeve van ver betering van levensomstandig heden voor gehandicapten in de Azoren. Er zijn reeds veel rolstoelen overgebracht en het squadron 320 van Valkenburg verzorgde reeds een groot aantal vluchten met hulpgoe deren in combinatie met de reeds geplande vluchten. Van morgen vertrok een Orion on der gezagvoerder comman dant K.L.T.Z. J.P.W.J. Voren kamp voor een vlucht naar het doelproject Terceira-Azoren en kon een groot aantal materia len en kleding worden meege nomen. Zo wordt er voor twee medische teams op Terceira en Saomiguel een scooter overgevlogen. Voordat de Orion opsteeg, bood overste Vorenkamp aan de stichtings voorzitter J. Z. Brijl een fraaie foto aan van het transport vliegtuig (zie foto). Drie mede werkers van de stichting ma ken de vlucht mee. VOORSCHOTEN Dertig procent van de 84 geënquet- teerde bedrijven is bereid uit de bebouwde kom van Voor schoten te verhuizen. Dat blijkt uit een onderzoek onder het bedrijfsleven dat is uitge voerd door de gemeentelijke dienst Openbare Werken. Be drijven op de industrieterrei nen waren niet bij de enquete betrokken. In eerste instantie waren 135 ondernemers aan geschreven. Uit het onderzoek blijkt dat zestig procent van de bedrij ven liever binnen de bebouw de kom blijft omdat ze buiten Voorschoten klanten vrezen te verliezen. De ondernemers die wel naar de rand van het dorp willen verhuizen blijken dat alleen te willen doen als ze sterk gaan uitbreiden. De ge meente berekende dat voor de verplaatsing ruim twee hecta re industrieterrein nodig is. Het rapport, waarin bedrijven niet bij naam worden ge noemd, bevat ook nog een in ventarisatie van ondernemer sproblemen. Zo klagen grafi sche bedrijven dat het ge meentelijk drukwerk een con current voor deze bedrijfstak is, de bouwnijverheid heeft laad- en losproblemen op de Rouwkooplaan, de verkeers drempels in de wegen veroor zaken schade aan materiaal en auto's en vooral blijkt dat de aanhangwagens de drempels niet kunnen nemen. Veel hin der wordt ondervonden door de bouwinstallatiebedrijven van de weekmarkt. Het dienstverlenend verkeer vindt dat L.eidseweg-Noord te smalle uitritten heeft en er een te groot hoogteverschil tussen trottoir en rijweg is. Het Be- drijvenonderzoek wordt don derdagavond tijdens de com missievergadering openbare werken behandeld. MINISTER SMIT-KROES BIJ JUBILEREND DHL „Nederland moet internationaal distributiecentrum blijven" ZOETERWOUDE RIJNDIJK „Nederland moet er alles aan doen om zijn positie als in ternationaal distributiecen trum en communicatieschakel te behouden. Wij hebben daar toe een goed toegesneden overheidsapparaat en een par ticuliere sector die daar uitste kend op inspeelt. Hoe wij in eigen huis orde op zake stellen zal de klant een zorg zijn, als hij maar snel bediend wordt". Woorden van mevrouw drs. Smit-Kroes, minister van ver keer en waterstaat, gisteren in Zoeterwoude uitgesproken naar aanleiding van de viering van het 10-jarig bestaan van de Nederlandse vestiging van de wereldwijde van origine Amerikaanse koeriersorgani satie DHL. „DHL heeft in Nederland een goede vestigingsplaats. Wij be schouwen ons land als een soort epicentrum voor interna tionale communicatie. Daarop hebben wij onze dienstverle ning ook toegespitst. Dienst verlening is een groot goed in een wereld waarin snelle com municatie zo'n belangrijke rol speelt. Dat geldt niet alleen voor de particuliere koeriers diensten, die hierop hebben ingespeeld, maar evenzeer voor onze PTT", stelde de mi nister. Volgens mevrouw Smit-Kroes is er niet echt sprake van concurrentie tus sen PTT en DHL. „Een aantal diensten, waar uw bedrijf van bestaat, namelijk het docu- mentenvervoer op basis van het principe deur-tot-deur le verantie zou moeilijk inpas baar zijn bij onze post. Particu lier vervoer naast de staats zorg voor vervoer is er altijd geweest en zal er altijd blijven. Natuurlijk moet met name het bedrijfsleven zijn weg kunnen vinden naast overheidsbedrij ven die in dezelfde markt een officiële taak hebben, maar dat hoeft geen beletsel te zijn om tot goede werkafspraken te komen", aldus minister Smit- Kroes. Mevrouw Smit-Kroes liet gis teren bij wijze van opening een DHL-ballon opstijgen bo ven de feesttent naast multi functioneel centrum De Een denkooi aan het Kooikerspad in Zoeterwoude Rijndijk, waar het tien-jarig bestaan gisteren op grootscheepse wijze werd gevierd. Deze tent werd giste ren door DHL aangeboden aan burgemeester ing. A.J.M. Hou dijk van Zoeterwoude ten be hoeve van de zomermarkt die van 7 tot 9 juni bij de Eenden kooi zal worden gehouden. Burgemeester Houdijk was in genomen met dat geschenk. „Iemand die zijn tent schenkt is kennelijk niet van plan deze weer op te breken en uit Zoe terwoude te vertrekken", stel de Houdijk verheugd vast. DHL Nederland begon in 1975 met twee man personeel in een drive-in woning in Zoeter woude en vervoerde toen 800 kilo aan pakjes en documen ten. Nu beschikt de koeriers- dienst over een bedrijfspand aan de Energieweg in Zoeter woude van 3000 vierkante me ter, werken er 140 mensen bij het bedrijf en werd er 800.000 kilo verwerkt. De dienstverle ning is met name op het be drijfsleven gericht. Daarbij gaat het om kostbare bood schappen ten behoeve van het bankwezen, de aannemerij, be drijven met hoogwaardige technologie, de scheepvaart en de olie- en de offshore indus trie. DHL, genoemd naar de oprichters Dalsey, Hillblom en Lind verwacht de komende ja ren een verdere groei van de activiteiten, hetgeen meer werkgelegenheid zal beteke nen en een verdere uitbrei ding van het bedrijf. ia ENBURG Tegen inleg van een nieuwe over de Grote Wate zijn twee bezwaar- iften ingediend. Tij een vergadering van raadscommissie ruim- ke ordening en wo- ;bouw kreden de in fers, de heren G. Mey- J®"el en L. de Jong de ge- ke' nheid hun bezwaar- ha'c iften toe te lichten. Al s nd: 'eer Meyvogel zegt dat de mol we brug te laag wordt, [ens hem is bij een door- thoogte van 1.40 meter voldoende rekening ge- one len met wisselingen in de ing< rstand. Een doorvaar- ^te van 1.50 meter is voor de heer Meyvogel net aan vaardbaar. Voorts stelde hij dat de brug 23.000 gulden goedkoper kan worden aange legd. Burgemeester N. van 't Wout betoogde dat het door de ge meente gestelde bedrag een krediet was van 50.000 gulden voor de bouw en 22.500 gulden voor grond- en straatwerk en bijkomende zaken. Dit wil niet zeggen dat dit de aannemings som zou zijn. De gemeente zal zeker toezien dat er geen geld over de balk gegooid zal wor den, aldus Van 't Wout. AP. Bremer (PvdA) PPR dacht dat 1.50 meter boven de waterspiegel technisch haal baar zou zijn en wees erop dat dit met het oog op de toekomst voor de recreatievaart aan trekkelijk zou zijn. De raads commissie kon zich met dit voorstel verenigen. Tevens kwam het woning bouwplan in het centrum van het dorp hoek Castellumplein- Middenweg ter sprake. Ar chitect Guus Westgeest heeft een plan gemaakt voor een woonhuis en trapsgewijs oplo pend zeven appartementjes, geschikt voor invaliden die ge bruik zouden kunnen maken van rolstoelen. Het CDA-raadslid J. van Laarhoven vond deze bouw plaats in het centrum van het dorp ideaal voor de ouderen in Valkenburg P.T. Mizee (VVD) zag de bewoners graag gehuis vest op de tweede verdieping van het bouwcomplex met winkel en multifunctionele functie (therapie enz.) op de begane grond. Dit houdt wel in dat er gebruik gemaakt moet worden van een lift. Burgemeester Van 't Wout vond het voorstel Bremer met een indeling voor praktijk ruimte zinvol. De CDA-er D. de Vries zag weinig heil in een indeling voor praktijkruimte maai vond dat deze plek gebruikt moet worden voor woonruim te voor de ouderen. SCHIPPER SCH. 24 BOOS OP KATWUKSE COLLEGA SCHEVENINGEN „Een mooie haring en goed vet", dat was gisteravond om zeven uur het commentaar van viskeur- meester K.A. Taal aan boord van de Sch. 24 („Zeeland"), een schip met een verse last Noordzee-haring in zijn vries- ruim, dat als eerste na het massale vertrek op Vlaggetjes dag de Scheveningse haven binnenvoer. De kolossale Zeeland-Scheve- ningen met een capaciteit van 2,5 miljoen kilo vis heeft al om kwart over zes met een paar krachtige stoten op de scheepshoorn zijn komst in wijde omtrekken aangekon digd. Schipper P. de Niet leunt qua si-nonchalant op de railing van de brug, als Schevenin- gens grootste vissersboot even in volle lengte bijna de gehele breedte van de le Binnenha ven overspant om de juiste po sitie langs de kade in te kun nen nemen. Nog geen kwartier nadat de loopplank is neergelaten en er NOORDWIJK Bij de be spreking van een bouwplan voor een horecavestiging aan de Grent, maakte mevrouw Voorham (PvdA) in de gister avond gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening beden kingen tegen de uitbreiding van de bardancings aan de voorzijde. Zij doelde daarmee op het volzetten van het trot toir met stoelen en de opeen- hopeningen van barbezoekers voor de bedrijven. Iemand met een fiets of kinderwagen kan er nauwelijks doorheen ko men, aldus Voorham. De voor- vrouwe van de socialisten kreeg bijval van Alkemade. Er dienen met de exploitanten goede afspraken te worden ge maakt, betoogde de fractie voorzitter van het CDA. Hij werd op z'n wenken bediend. Burgemeester mr, Bonnike deelde mee, dat volgende week dinsdag op het politiebu reau een gesprek met de bar- dancingexploitanten zal plaats vinden, waarin een en ander aan de orde zal komen. Vol gens de burgervader zouden er bedrijven zijn, die zich niet aan de „stippen" hielden. Deze stippen geven de grens aan, waarbinnen de stoelen op het terras mogen worden neerge zet. Rubingh (VVD) drong aan op een tolerante houding. Als toeristenbadplaats zullen we enige overlast moeten aan vaarden, meende hij. De reac tie van mr. Bonnike was niet hoopgevend in dit opzicht: „de kroeg moet niet op straat ko men". Van Rijnberk (D'66) had geen enkele moeite met de bouw van een nieuwe bar-dancing aan de Grent. De ontwikke ling aan de voorzijde van de bedrijven vond de Noordwijk- se democraat „hartstikke leuk". Hij stelde zelfs uitbrei ding voor en suggeerde bij de reconstructie van de Grent het trottoir drie a vier meter bre der te maken, zodat het terras- gebeuren zich beter zou kun nen ontplooien. Aandacht vroeg Van Rijnberk voor de situatie bij ,,'t Stippie". Als daar op een zonnige zomerdag een auto uit de koers raakt, kan men op dit terras rampen verwachten, meende hij. De vraag waarover de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning gisteravond nadacht be trof de concentratie van bar dancings aan de Grent. Hoe ver moet het gemeentebestuur daarmee gaan? De aanleiding was een ingediend bouwplan voor een pand, waarin tot nog toe een sigarenmagazijn annex tijdschriftenhandel is geves tigd, maar dat na de verbou wing de status van bar-dan cing zou krijgen. Volgens het bestemmingsplan is de diepte- grens vastgesteld op 25 meter. Mede als gevolg van de situe ring zou deze bar-dancing ech ter een diepte krijgen van 29 30 meter en het college wilde weten hoe de commissie dacht over een dergelijke uitbreiding van de horecabestemmingen aan de Grent. Wethouder Van Duijn maakte melding van een genuanceerd standpunt binnen het college. In de raadscommissie kwam deze nuancering wat minder sterk naar voren. Rubingh (VVD) verklaarde dat zijn fractie met een dergelijke overschrijding van de bebou- wingssgrenzen geen moeite had. Ons beleid, aldus Ru bingh is namelijk de bar-dan cing activiteiten weg te zuigen uit de rest van het dorp en te concentreren aan de Grent. Zijn er reeds precedenten op dit gebied?, wilde de liberale voorman weten. Uit het ant woord van de wetnouder bleek, dat aan de Grent meer dere bedrijven waren die de dieptegrens overschreden had den. Fractievoorzitter Alke made van het CDA had, ge zien de moeilijke ligging van het te verbouwen pand, geen bezwaar. Plug (PPR/PSP) voelde niets voor een uitbrei ding van het bar-dancingbe- stand in de badplaats terwijl mevrouw Voorham met de overschrijding van de diepte- grens in dit geval geen proble men had. uitgebreid handen zijn ge schud opent keurmeester Taal als hoofd van de Dienst der Nederlandse Haringcontrole (Keuring van Vee en Vlees) het eerste met een kouwalm omgeven vaatje Hollandse Nieuwe. Een diepe kras met zijn duimnagel over het ijs en over het vliesdunne velletje van de bovenste haring en de eerste prijzende commentaren barsten los. „Een mooie ha ring, lekker vet". Beslist net zo goed als die van de Katwijkse treiler Arie Ouwehand (de omstreden winnaar van de ha ringrace 1985), verzekeren de heer Taal en zijn naaste mede werkers. Schipper Piet de Niet neemt de complimenten glunderend in ontvangst. Ook de directie van rederij Jaczon deelt in de feestvreugde mee. „Geen stijl Minder te spreken is de Sche veningse haringvisser over zijn Katwijkse collega Klaas van der Plas. „In feite hebben wij de race gewonnen en niet zij. Ik had deze haring hier zondag al in de peiling, maar ja dan vissen we nu eenmaal niet. De Arie Ouwehand heeft op zondag wel zijn netten uit geworpen. Dat vind ik geen stijl en tegen alle afspraken in... Pas maandag heb ik de zelfde school haring weer te ruggevonden, ergens op 57* NB en 1' Wl." Vanmiddag heeft de Sch. 24 alweer zijn anker gelicht voor een nieuwe tocht naar de noordelijke wateren. Het schip blijft dan een paar weken weg. „Dat van gisteren", zegt een oude Scheveningse visser, „was alleen maar een prestige kwestie van wie met de eerste Nederlandse haring aan komt zetten. Daar moeten ze geld op toeleggen". De immense schuit vertrekt vandaag met lege ruimen. Gis teren waren ze maar voor een fractie gevuld: met 3200 em mertjes en 1070 kartonnen do zen 25 kilo per stuk) ingevro ren haring. De oude visser: „Over een paar weken komt ie

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13