Vogelbestand Cronesteyn aanzienlijk teruggelopen -£eidóesourta/rit"^ stad omgeving Sponsortocht brengt 13.000 gulden op Toekomst Zuiderkerk nog steeds in nevelen gehuld Hortus Botanicus in trek Hooiwagen uitgebrand ALKEMADE Door een brand is een hooiwagen zon dagmiddag totaal verloren ge gaan. De wagen stond op de parallelweg naast de rijksweg 4 ter hoogte van Alkemade toen hij om vijf uur plotseling in brand vloog. Het droge hooi stond in korte tijd in lichter laaie. Hooibroei is inmiddels als oorzaak uitgesloten. Ver moed wordt dat de brand is ontstaan door een brandende Sigarettenpeuk die wellicht uit op rijksweg rijdende auto Vrouw mishandeld LISSE Zonder dat daar een aanwijsbare reden voor was is een vrouw uit Lisse zaterdagmiddag door twee onbekende mannen mis handeld. De daders spraken de vrouw aan in de Wa gendwarsstraat en begon nen haar vervolgens in het gezicht te slaan. De mannen zijn nog niet achterhaald. Het slachtoffer liep een ge broken voortand op en is voor behandeling naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Fietser gewond 5 door klapband LISSE Een 41-jarige fietser uit Leiden raakte gisteren ge- wond op de Loosterweg Noord in Lisse nadat hij plotseling een klapband had gekregen, j De man had een behoorlijke snelheid bereikt en kwam daardoor nogal hard ten val. Hij liep daarbij een gebroken sleutelbeen en een hoofdwond op. Voor behandeling werd hij «p. naar het Academisch zieken- >tL huis in Leiden vervoerd. Wethouder Van Dongen geeft het startsein voor de fietstocht door een aantal ballon nen op te laten. LEIDEN De tweede spon sorfietstocht van de Vereni ging Wereldkinderen, onder het motto „Kinderen fietsen voor kinderen" heeft zaterdag in Leiden 13.000 gulden opge leverd. Ongeveer 300 kinderen deden mee aan de tocht en brachten het bedrag via hun sponsors voor een Indiaas kin dertehuis binnen. Vorig jaar bracht de eerste tocht 9.000 gulden op. Wethouder mevrouw H. van Dongen van onderwijs gaf za terdagmorgen het startsein voor de tocht door met een aantal kinderen ballonnen op te laten bij de start- en finish- plaats, de Karei Doorman- school aan de Sumatrastraat. De fietstocht voerde de kinde ren, vanaf 7 jaar oud en vaak onder begeleiding van hun ou ders door de Rijnstreek. Er kon 19, 38 of 60 kilometer worden gefietst. Hoe langer de tocht, hoe groter de opbrengst voor het kindertehuis want elke kilometer leverde geld op, een bepaald bedrag dat op de sponsorkaarten aangegeven stond. Grote sponsors, zoals een Zoeterwoudse bierbrouwe rij en een Leidse warme bak ker zorgden voor gratis eten en drinken onderweg. Om streeks vier uur 's middags Tegelijkertijd met de Leidse sponsorfietstocht werden in elf regio's elders in het land toch ten door de Vereniging We reldkinderen georganiseerd. Het streven is 35.000 gulden bijeen te brengen voor de aan schaf van bedden, beddegoed, wasgelegenheden en toiletten ten behoeve van het Indiase kindertehuis. Aangezien alleen de Leidse tocht al ruim een derde deel van dat bedrag heeft opgebracht, ziet het er naar uit dat het streefbedrag royaal zal worden overtroffen. Drie gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding zondaga vond in Leiderdorp zijn drie personen gewond geraakt. Een op de Engelendaal rijdende automobilist verzuimde vol gens de politie voorrang te verlenen aan de bestuurder van een auto, die op de Per sant Snoepweg reed. De be- stuuder van deze auto, een 53- jarige Katwijker, werd zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Zijn passagier en de andere automoblist konden na behan deling door een arts naar huis. Beide auto's waren geheel ver nield. Literaire prijzen LEIDEN De Dr. Wijnaendts Franckenprijs is dit jaar toege kend aan de essayist en literair kritikus Carel Peeters. De dichter Benno Barnard krijgt de Lucy B. en C.W. van der Hoogt-prijs 1985. Beide prijzen zijn ingesteld door de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde. Volgens de jury drukt Carel Peeters, die redacteur litera tuur van het weekblad Vrij Nederland is, al tien jaar een stempel op de Nederlandse li teraire kritiek. De jury heeft Peeters met name voor zijn bundel „Houdbare illusies" voor de prijs voorgedragen. Deze bundel is geen verzame ling literaire kritieken. Pee ters heeft zijn recensies van de boeken van Doeschka Meij- sing, Oek de Jong, Nicolaas Matsier, Leon de Winter, Frans Kellendonk en Dirk Aylet omgewerkt tot afgeron de essays. De jury spreekt zijn waardering uit voor de wijze waarop Peeters een nieuwe generatie in de Nederlandse li teratuur heeft „begeleid". Benno Barnard (1954) debu teerde in 1981 met de gedich tenbundel „Een engel van Rossetti" en trad in 1983 met de bundel „Klein Roozendaal" naar buiten. De laatste bundel wordt voorgedragen voor be kroning. Volgens de jury on derscheidt Barnards poëzie zich van het werk van veel van zijn generatiegenoten door een aangenaam gebrek aar sentimentaliteit en een licht heid van toon, die het domeim dat hij beschrijft toegankelijk maken voor de lezer zonder het zijn geheimzinnigheid te verlenen. Barnard heeft eer weg gevonden tussen de onge bondenheid van het moderne en de beheerste vormen de traditie, meent de jury. De Francken-prijs wordt zaterdag uitgereikt aan Carel Peeters het Klein Auditorium van 1 Academiegebouw. In de Hortus Botanicus is ook de tentoonstelling „Kijken met je handen" ingericht. LEIDEN Vele zonne-aanbidders en plantenliefhebbers, en verder alles wat daartussen ligt bevolkten afgelopen za terdag de Hortus Botanicus, de plantentuin van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. Het feit dat het Landelijke Hortusdag was en iedereen gratis naar binnen mocht, zal ongetwijfeld hebben bijgedragen tot meer bezoek dan an ders, maar het was toch in de eerste plaats het fraaie weer dat de mensen de botanische tuin inlokte. En zo kon het gebeuren dat de pure plantenliefhebbers, be langstellend over een exotisch gewas met een lange Latijn se naam gebogen, tegelijkertijd andere stukjes pure natuur in de vorm van schaars geklede zonnebaders in het oog kregen. Deze combinatie leverde echter geen problemen op. Voor de kinderen was er in de Oranjerie de expositie „Kijken met je handen", een motto dat op het kinderlijf geschreven staat. De belangstelling voor deze expositie en de bijbehorende quiz „Weet-je-veel" was dan ook overwel digend, zodanig dat door middel van een ketting bij de in gang moest worden voorkomen dat het in de Oranjerie al te vol werd. Aan de vragen over de natuur die de kinderen konden be antwoorden zouden de meeste volwassenen overigens nog een flinke kluif hebben. Wie er bijvoorbeeld achter kon komen welke vis er over de zeebodem wandelt, hoe het grootste zaad ter wereld heet en welke schelp er nog steeds in de tropen bestaat, kon met behulp van de letters van de juiste antwoorden het woord „Krokodil" vormen. Een beest dat in opgezette vorm deel uitmaakte van de ten- stoonstelling. Andere uitdagingen: het herkennen van zaden op broodjes en koekjes, zonder ze op te eten, en het vinden van de juis te vruchten en blaadjes bij bomen op een groot bord met dia's, door middel van het drukken op knoppen, waarbij een gekozen combinatie het woord „Goed" oi „Fout" deed oplichten. Het „Fout"-lampje maakte de meeste branduren. Bij het verlaten van de Hortus Botanicus kregen bezoekers ter gelegenheid van de landelijke Hortusdag nog een pakje zaad om het Kruidje-roer-me-niet mee op te kweken toe. In 1990 wordt het 400-jarig bestaan van de Leidse Hortus Botanicus gevierd. LEIDEN Het is nog steeds onduidelijk wat er met de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg gaat gebeuren. Zeker is wel dat het gebouw, dat op 15 september vorig jaar voor een deel afbrandde, niet opnieuw dienst gaat doen als kerk voor de gerefor meerde gemeente. De on derhandelingen met de verzekeringsmaatschappij verlopen zeer stroef en zullen eerst afgerond moeten worden voordat de kerk verkocht kan worden. Al voordat de brand uitbrak stond het gebouw voor ruim een miljoen gulden te koop. De commissie van beheer van de gereformeerde kerken in Leiden wilde het gebouw af stoten, omdat de financiële las ten te hoog werden en het aantal bezoekers steeds verder afnam. Na een samengaan met de hervormde gemeente wor den de diensten sindsdien in de Vredeskerk gehouden. Na de pensionering van de koster van de kerk, werd besloten het gebouw te verkopen. Met de verzekeringspenningen en het geld van de verkoop wil de gereformeerde gemeente haar rentelast verlagen. Voor het gebouw meldden zich destijds verschillende be langstellende kopers. De voor malige eerste scriba van de ge reformeerde kerkeraad, de heer A.M. de Koning stelde desgevraagd, dat onder andere de evangelist Johan Maasbach belangstelling heeft getoond voor de kerk. Met hem werd echter geen financiële over eenstemming bereikt. Een an dere belangstellende Engelse kerk zou hebben afgehaakt omdat het gebouw te groot zou zijn. Ook zouden projectont wikkelaars hebben gerea geerd, die de kerk wilden af breken en er woningbouw wil de plegen. Het gebouw is niet op de mo numentenlijst geplaatst en vormt op dit gebied geen be lemmering voor eventuele sloop. Volgens het bestem mingsplan rust er op de grond waar de Zuiderkerk staat wel een religieuze, educatieve of recreatieve bestemming. Volgens de Leidse architect H. Middelkoop, die vodt de kerk de onderhandelingen voert met de verzekeringsmaat schappij, is er nog steeds geen overeenstemming bereikt over het uit te keren schadebedrag. De onderhandelingen met de verzekeringsmaatschappij zou den nogal stroef verlopen om dat de verzekeringsmaatschap pij ervan uit ging dat een te koop staand leeg gebouw zon der bestemming niet als kerk aan te merken is en dus ook niet verzekerd is. Nadat aan getoond kon worden dat er in de kerk nog regelmatig bijeen komsten plaats hadden, wer den de onderhandelingen weer hervat. De kerk voor 4 miljoen gulden ve kerd. Uit de onderhandelingen is volgens Middelkoop geble ken dat het gebouw niet on der- of oververzekerd was Door precies na te gaan welk gedeelte door de brand is ver woest is volgens Middelkoop inmiddels wel een schadebe drag bepaald, maar de verze keringsmaatschappij is nog niet officieel mee accoord gegaan. Acht maanden n brand is daarom nog steeds niet duidelijk wat er met het kerkgebouw gaat gebeuren. Van de brand waren destijds duizenden mensen ooggetui gen. Het gerechtelijk laborato rium kon na een onderzoek naar de oorzaak van de brand geen duidelijkheid brengen. Men kon geen sporen brandstichting ontdekken ook werden er geen aankno pingspunten gevonden n« studering van de electriscne bedradingen. Kastje kabel televsie vernield LEIDEN De politie heeft drie Leidse jongens van 17, 18 en 19 jaar aangehouden die za terdagnacht omstreeks drie uur in de Diefsteeg een kastje van de kabeltelevisie vernield hadden. Alle draden en ver bindingen waren kapot ge trokken. De vernieling zorgde ervoor dat verschillende men sen geen televisiebeelden kon den ontvangen. Thriller Volksuniversiteit K&O ver toont morgen de film „De Lift" in de Kapelzaal van het KSrO-gebouw aan de Oude Vest De thriller van Huub Stapel is een van de grootste successen uit de Nederlandse speelfilmge schiedenis. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O. tel 141141. De voorstelling be gint om kwart over acht. Filmochtend Het Leidse Volkshuis houdt woensdag 5 juni weer een filmochtend voor vrouwen. Vertoond wordt een film over de Franse schrijfster Simone de Beauvoir. In de film heeft Alice Schwarzer. bekende Duitse schrijf ster, een interview met haar. De voorstelling begint om tien uur. Het Leidse Volkshuis, dat tijdelijk is ondergebracht aan de Mid delstegracht 5-7, is vanaf half tien open. Emmaus Emmaus-Haarzuilens houdt zaterdag 8 juni een kledin- ginzamelactie bij de Antoni- uskerk aan de Boshuizer- laan 13 in Leiden. Emmaus is de naam van de in 1954 door Abbe Pierre opgerich te beweging van voddenra pers. Met de opgehaalde kleding steunt Emmaus projecten in de wereld. De afgelopen 2 jaar werden projecten in Indonesiè, Chi li, Nicaragua, Sri Lanka en Maleisiè gesteund. Het tota le bijeengebrachte bedrag was 115.275 gulden. Voeding De bewonerscommissie vat het bejaardentehuis Rozen burch houdt in samenwer king met de diëtiste van In- terkruis dinsdagmiddag 11 juni een voorlichtingsmid dag over gezonde voeding. De bijeenkomst is van drie tot vijf uur in Rozenburch. Er worden praktische tips gegeven hoe men restjes kan bewaren, hoe het beste in te kopen, wat te doen by een slechte stoelgang enz. Toegang gratis en gratis proeven. Nadere informatie tel. 768711. j MAANDAG 3 JUNI 1985 PAGINA 7 Grote reünie LEIDEN PTT'ers die in dë periode 1961-1975 in Leiden of in het ressort Leiden werk zaam waren, komen op zater dag 9 november bijeen voor een reünie. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het be drijfsrestaurant van het post kantoor aan de Schipholweg. en duurt van vijf uur 's mid dags tot half tien 's avonds. Wie geen bericht heeft ont vangen van de reünie-commis sie en toch op de reünie thuis hoort, wordt verzocht contact op te nemen met Ben van den Berg, 071-250330. Ook wan neer men op de hoogte is van adreswijzigingen van oud-col lega's houdt de commissie zich aanbevolen. Achterstand kinderen na hersenschudding LEIDEIN Veel kinderen lopen als gevolg van een hersenschudding een tijdelijk achterstand op. Ongeveer 10 procent van de onderzochte kinderen had stoornissen in het mondeling taalgebruik. Schrijven, lezen, rekenen en gra- ifisch construeren leverden voor veel meer kin deren problemen op. Binnen één jaar bleken de meeste problemen echter verdwenen. De eerste 2 maanden na het ongeluk vertoonden veel kin- deren gedragsveranderingen en waren er veel 2 hoofdpijnklachten. Dat concludeert J.B.K. Lan- ser uit Lisse, verbonden aan de afdeling neu- 3 ropsychologie van het AZL in het proefschrift waarop hij morgen aan de Leidse universiteit 3 zal promoveren. Hij onderzocht kinderen tot en met 14 jaar die met een hersenschudding wer- den opgenomen. Gestaagd wijkfeest Meerburg Het 14e wijkfeest van de Stichting Meerburg, dat zaterdag in en rond clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat werd gehouden kan geslaagd worden genoemd. Dat kwam mede door het fraaie weer, al viel de belangstelling daardoor juist ook weer enigszins tegen. Verkleed als ka bouters liepen kinderen door de wijk, muzikaal ondersteund door drumband Matilo en verder begeleid door het majorettenpeloton met de zelfde naam. De traditionele rommelmarkt en fancy fair volgden, met als speciale attracties de Willem Ruis-spiraal en een reusachtige sjoel bak. De middag begon met muziek van de Sta geband K. en G. werd afgewisseld met kinder theatergroep Lelden, waarin de kinderen ook zelf konden meespelen. Hoogtepunt van het feest was 's avonds het optreden van de Aluto- groep, die een programma vol acrobatiek en clowneske elementen bracht. LEIDEN Het vogel bestand in het polder park Cronesteyn is in de laatste tien jaar aan zienlijk verminderd. Niet alleen zijn van de oorspronkelijke 53 vo gelsoorten er nog maar 44 over, maar er wor den ook steeds minder vogels van iedere soort geteld. De terugloop van het aantal vogels wordt geweten aan de inperking van het wei degebied en de drukke acti viteiten die de laatste jaren hebben plaatsgehad voor de aanleg van het polderpark. In verband hiermee is de aanleg van een wandelpad voorlopig opgeschort om de vogels enige rust te garan deren. Bovendien zijn enke le voor bezoekers niet toe gankelijke stiltegebieden gemaakt. Een andere reden voor het verminderen van de vogel stand in Cronesteyn zou de aanwezigheid van de grote stad in de onmiddellijke na bijheid zijn. Bovendien wordt er rekening mee ge houden dat de tellingen tien jaar geleden minder zorg vuldig waren dan nu ge bruikelijk is. Onder de vogels die de af gelopen 10 jaar in grotere getale in het polderpark zijn neergestreken, bevinden zich ondermeer de Fuut, de Blauwe Reiger, de Kuifeend en de Knobbelzwaan. Maar vogelsoorten als de Mus, de Veldleeuwerik en de Merel, vogels die zich vrijwel onder alle omstan digheden weten te handha ven, nestelen zich nog maar zeer beperkt in Cronesteyn. Van de meeste overige soor ten worden nog maar ene- kel exemplaren broedend waargenomen. Vogels als de Patrijs, de Kemphaan, de Koekoek, de Nachtegaal, de Groenling en de Rietgors zijn geheel verdwenen. Dat geldt ook voor de in Zuid- Holland zeer zeldzame Kemphaan die een aantal jaren geleden nog wel aan wezig was. Gehoopt wordt dat de fauna zich in Cronesteyn na de genomen maatregelen weer gaat herstellen. Zeilboot gestolen OEGSTGEEST Dieven hebben vorige week een zeil boot gestolen die in de Haar lemmertrekvaart lag afge meerd bij de brug in de Abt- spoelweg in Oegstgeest. De boot, een BM is herkenbaar aan zijn afgebroken mastvoet, waardoor de mast noodge dwongen over de boot lag. Bij een inbraak in een woning aan de Regentessenlaan in Oegstgeest in de nacht van za terdag op zondag hebben in brekers een videorecorder buitgemaakt. Ze verschaften zich toegang door een ruitje in te tikken. Keet in de brand ALPHEN AAN DEN RIJN De keet op het oude honkbal- veld aan de Nieuwe Sloot is zaterdagmorgen afgebrand. Rond half elf werd de brand in de keet, die al tijden leeg stond, ontdekt. De brandweer heeft de brand geblust. Uit een onderzoek is gebleken dat de brand is aangestoken. LPMG wint concours LEIDEN/MIDDELBURG Het Leidsch Politie Muziekge zelschap heeft afgelopen zater dag in Middelburg de eerste prijs gewonnen in de Nationa le Concert Wedstrijd. Aan deze wedstrijd deden 13 mu ziekgezelschappen mee.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7