i Aangrijpend werk Mahler opent Holland Festival Kostelijke Berio-avond door Rotterdams Philharmonisch Opera van Hasse blijft historische curiositeit Identificatie moeilijk in neushoorn drama Ionesco Nieuw licht in cao- overleg KLM VOORDELIG d WINKELEN? LI KIJK - INDE KRANT. S dagpuzzel KUNST C&idóeSou/ui/nt MAANDAG 3 JUNI 1985 PAGINA 6 Chinese violist winnaar Koningin Elisabeth Concours BRUSSEL De 24-jarige Chinese violist Nai Yuan Hu is giste ren winnaar geworden van het Koningin Elisabeth Concours voor violisten, dat in Brussel is gehouden. De 28-jarige Koreaan Ik-Hwan Bae kreeg de tweede prijs. De derde prijs ging naar de 22-jarige in Guatemala geboren maar in België wonende Henri Raudales. Onder de twaalf violisten die mochten deelnemen aan de finale van het concours, bevonden zich zeven deelnemers uit Aziatische landen: drie uit Korea, twee uit China en twee uit Japan. Tot de finalisten behoorden verder twee deelnemers uit de Verenigde Staten, een Russische violiste, een Australische violist en een in Guatemala geboren violist. De deelnemers aan de finale speelden de afgelopen zes avonden voor een jury van zeventien leden, onder wie Yehudi Menuhin, Herman Krebbers, Tgor Oistrach en Henryk Szering. Op iedere avond speelden twee deelnemers. Zondagochtend heel vroeg, even na twee uur, werd het oordeel van de jury bekend. Picassokeramiek in Kruithuis Den Bosch DEN BOSCH Museum Het Kruithuis in Den Bosch toont van 22 juni tot en met 11 au gustus de keramiek van Pablo Picasso. Volgens de museum directie is dit de omvangrijkste tentoonstelling van Picasso's keramiek die ooit in Neder land is geëxposeerd. De expo sitie omvat ruim honderd stukken, waarvan het grootste gedeelte unica zijn. Met bruik lenen zijn musea, belangrijke internationale galeries, stich tingen en privécollecties verte genwoordigd uit Duitsland, Engeland, Zwitserland, Spanje en Nederland. Politie arresteert 520 popliefhebbers bij Stonehenge ANESBURY De Britse politie heeft het afgelopen weekeinde 520 arrestaties verricht tijdens vechtpartijen met mensen die te vergeefs probeerde een illegaal popfestival te organiseren bij de prehistorische stenengroep Stonehenge. De gevechten braken zaterdag uit nadat een heel konvooi oude auto's had geprobeerd door het kordon te breken dat de politie rond het historisch mo nument had gelegd. De afgelopen elf jaar is bij Stonehenge jaar lijks een gratis popfestival gehouden. Maar de eigenaars van het monument en het omliggende land wonnen dit jaar een proces om een verbod op het festival te krijgen, onder meer wegens vernielingen aan akkers en bossen in voorgaande jaren. Vorig jaar trok het festival naar schatting 35.000 mensen. De politie verrichtte toen 260 arrestaties, waarvan 180 wegens drugge bruik. Functionarissen van de English Heritage Foundation en de National Trust zeggen dat festivalgangers antieke voorwer pen opgroeven en gebruikten om afval in te gooien of hun be hoeften in te doen, terwijl jonge aanplant werd vernield om dienst te doen als brandhout Ongeveer 20 gewonden bij concert Bruce Springsteen SLANE Het slaperige Ierse stadje Slane werd zaterdag opge schrikt door 100.000 fans van popzanger Bruce Springsteen, die zijn Europese toenooi begon met een uitverkocht openluchtcon cert op het terrein van het plaatselijke kasteel. Ongeveer 20 toe schouwers moesten met shocks of verwondingen naar het zie kenhuis worden overgebracht, maar een woordvoerster van het ziekenhuis zei dat geen van hen er ernstig aan toe was. Toen in juli vorig jaar Bob Dylan op dezelfde plaats optrad braken ge welddadigheden uit, waarbij een honderdtal dronken jongeren winkelruiten ingooiden, met stenen en flessen gooiden en het plaatselijke politiebureau belegerden. Voordat de politie de zaak onder controle had waren 18 gewonden gevallen. Ditmaal had de politie zich terdege voorbereid en werd de 1000 man politie personeel bijgestaan door 500 particuliere veiligheidsmensen. Langs de wegen naar het dorpje, dat 48 km ten noorden van Dublin ligt, waren talrijke politieposten ingericht. BERNSTEIN GEEFT NEGENDE SYMFONIE SCHERPE CONTOUREN AMSTERDAM Jaren lang heeft het Holland Festival een officiële ope ning gekend, die bij toer beurt in één van de drie deelnemende gemeenten plaats had. Door een ver anderde tijdgeest ontstond een nogal onredelijke af keer van zulke rituelen, die wel degelijk een psy chologische betekenis hebben. Er waren dan ook al aanwij zingen, dat men terug wilde naar een officiële opening, en inderdaad: zaterdagavond is het Festival in het Amster damse Concertgebouw begon nen met wat als zodanig kan worden betiteld. Onder leiding van Leonard Bernstein, de vermaarde Amerikaan die bij na 40 jaar geleden ook al aan het Holland Festival mee werkte, speelde het Concertge bouworkest in het bijzijn van koningin Beatrix en prins Claus de Negende Symphonie van Gustav Mahler, die geen ander programmanummer naast zich duldt. Zondagavond is de vertolking in dezelfde zaal herhaald, en toen live over Hilversum IV uitgezon den. Een aangrijpend werk, in een aangrijpende uitvoering, maar bepaald geen opmaat voor een feest. Was daar na de gebeur tenissen van de voorafgaande woensdag in Brussel dan wel reden voor? Het leek op een voorbeschikking, dat juist dit werk lang tevoren voor deze opening was geprogrammeerd. Deze Negende Symphonie is immers in feite de biecht van een gekweld en verbitterd man, die, nog geen vijftig jaar oud, al door de dood werd ge tekend. Hij kijkt terug op een wereld, die hem, hemelbestor mer met een gespleten per soonlijkheid, veel ontgooche lingen en teleurstellingen bracht. Het eerste deel van zijn muzi kale biecht laat er geen twijfel aan bestaan dat het hier om een slotwoord gaat. Het zijn herinneringen aan erupties van energie, aan diepe depres sies, aan melancholieke wee moed, aan een onvervuld hun keren naar rust en geluk, die voor hem niet waren wegge legd. Niet zonder reden citeert de componist met bittere iro nie Johann Strauss, het hoofd thema van diens wals „Freut euch des Lebens". Na dit eerste deel, dat tegen de regels van de symfonische bouw een langgerekt langzaam deel is, komen, ook tegen alle regels in, na elkaar twee snelle delen. Het is een schijnbaar verpozing gevende „Landler", en een stormachtig, lawaaiig burlesque rondo. Daarna be sluit de biecht weer met een uitgebreid langzaam deel, waarin de op zichzelf terugge worpen componist berust in wat onvermijdelijk is, zodat zijn toekomst zich kan oplos sen in fluisterende pianissimi en over kan gaan in een vol maakte stilte. Bernstein heeft de felle con trasten in dit werk niet over dreven, maar hij heeft ze wel scherpe contouren gegeven. Met name voor de langzame delen heeft hij meer tijd geno men dan de meesten van zijn collega's. Daar kun je muzi kaal over filosoferen, maar een werk als dit is nu eenmaal een hartstochtelijke en zeer in dividuele belijdenis die op alle mogelijke manieren kan wor den benaderd. Hoe kun je na zo'n belijdenis nog juichen? Eigenlijk alleen om de opgewekte spanning, die ondragelijk is, weer kwijt te raken. Maar wat mij betreft, had de stilte, die Mahler aan het eind zelf oproept, rustig mogen voortduren. JOHN KASANDER i Zweden drinken zaterdagavond een glas op de opening van het i het Concertgebouw. Haso verdient een pluim op de hoed Lenteconcert door het Haags Sym- Mozart. Nieuwe Alfred Snel is dirigent van twee Haagse amateur-orkes ten: het Bataafse Symfonie Or kest (64 jaar oud) en het Haags Symfonie Orkest (57 jaar oud). Tot nu toe leefden de orkesten hun eigen muzikale leven, maar met een bindende figuur als Alfred Snel lijkt het een zinvolle gedachte om ook eens een gezamenlijk concert te ge ven. De mogelijkheden qua bezetting kunnen dan leiden tot ongekende produkties. Vorige maand liet Alfred Snel bij het Bataafse Orkest horen dat hij de kunst verstaat ama teurs tot een zodanig peil te brengen dat het publiek zich kan verpozen. Dat was zater dagavond in de Nieuwe kerk bij het Haags Symfonie Orkest niet anders. En wat te zeggen van een programma waarop twee 20e eeuwse componisten van Nederlandse, ja zelfs van Haagse bodem, vermeld staan. Het bekendste werk van Hen drik Andriessen is „Variaties en fuga op een thema van Jo hann Kuhnau", kwaliteitsmu- ziek. Peter Visser beluisterde zaterdagavond zijn penne- vrucht getiteld „Vier Impres sies", destijds gecomponeerd voor de Vrije School en een werk waaraan amateurs ple zier beleven. Aan de langade mige kant bleek de Sinfonia van de Tsjech Johann Kalli- woda, een componist die zich blijkbaar graag liet inspireren door het symfonisch oeuvre van Haydn zonder echter diens genialiteit te bezitten. De weergave door het Haso was een hele kluif, een compli ment voor zoveel inzet is zeker verdiend. Het is de vraag of 't wel zo verstandig was om Mozarts pi anoconcert KV 482 op het pro gramma te plaatsen. Arielle Vernède kon met haar solisti sche partij uitstekend over weg, maar in de begeleiding stelde de componist te hoge ei sen om de soliste op wellui dende en klankrijke wijze tot steun te zijn. Dirigent en solis te hadden zichzelf en het pu bliek meer een dienst bewezen door een partituur op de lesse naar te plaatsen waarin een ie der zich kon vinden Er zijn immers zoveel „leuke" piano- werken die ook door amateur- orkestenleden zijn te verwe zenlijken. ADR. HAGER GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA Haagse Comedie speelt „Rinoce ros" van Eugène Ionesco. Bewer king en regie: Wim van Rooij. Met Jules Royaards, Francine Drees- sen en o.a. Guido Jonckers. Ko ninklijke Schouwburg, zondag 2 juni. Herhalingen op 6 en 7 juni en op 6 t/m 20 september. „Ernst met een knipoog", zou een beknopte samenvatting van het werk van Ionesco kunnen zijn. Zijn „Rinoceros" gaat over nazisme en over col lectieve hysterie. Het lijkt als of niemand aan de massa-psy chose ontkomt. Toch blijkt uit het stuk dat er altijd indivi duen zullen blijven die aller gisch zijn voor dergelijke schijnselen, al kunnen i zelf niet helemaal onder woorden brengen In „Rinoceros" maakt de een voudige kantoorklerk Béren- ger de volledige verneushoor- ning van een provinciestadje mee. Het stuk eindigt met een blik op de door iedereen verla ten hoofdpersoon, die zichzelf moed inspreekt met de woor den „ik capituleer niet". Dat is het meest indrukwekkende beeld van de voorstelling. Re gisseur Wim van Rooij heeft teveel nadruk gelegd op Iones- co's humor. De nazificering van de toneelbevolking krijgt zo herkenbare momenten, het publiek moest regelmatig grin niken. Erg veel te lachen viel er voor mij niet. Het eerste bedrijf toont een overdreven ontred dering als in het stadje een ri noceros opduikt. Iedereen spreekt erover, discussies zijn niet van de lucht. In het twee de bedrijf worden de inwoners zelf niet gespaard, in het derde en laatste zijn er alleen nog maar neushoorns. Iedereen verandert naar eigen aard en instelling in het gevreesde dier, erg verrassend is dat niet. Je weet eigenlijk al aan het begin hoe het afloopt, bewer king en regie zijn niet span nend. Dat een voorgaande „Rinoce ros" wel memorabel was, moge blijken uit dé herinnering die menigeen nog aan Johan Wal- hain in de hoofdrol koestert. Van Rooij heeft kennelijk -in tegenstelling tot de schrijver identificatie willen voorko men. Vergeleken bij Royaards doen Guido Jonckers als Bé- rengers beste vriend Jean en Francine Dreessen als vrien din Daisy het zeker niet slecht in bijrollen. Jonckers' trans formatie in rinoceros draagt bij in de ontwikkeling van het stuk en mag geslaagd worden genoemd. Daisy krijgt van Dreessen een zekere sensitivi teit die bijna de oppervlakkig heid van dat karakter kan doorbreken. Maar voor de rest wordt er vlug-vlug en op de lachspier gespeeld. Gemeten naar de inhoud is „Rinoceros" een stuk dat er wel mag zijn en dus ook ger speeld mag worden. Toch heeft Ionesco noch Van Rooij het aangedurfd nu eens te kie zen voor ernst of humor. Op pervlakkigheid is daarmee op nieuw troef in dit nieuwe stuk van de Haagse Comedie. PETER SNEL Solist: Aldo Bennici, altviool. Met medewerking van het Rijnmond Jeugdkamerorkest. Schönbergzaal, Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Uit dat zijn geschreven, zijn de 34 duetti per due violini van Luciano Berio ontstaan - de eerste groep van de hon derd, die deze Italiaanse com ponist zich voorneemt te schrijven. In het Kon. Conser vatorium kon men ze zater dagavond beluisteren, toen 24 violisten uit het Rotterdams Philharmonisch orkest, aange vuld door soms piepjonge le den van het Rijnmond Jeugd kamerorkest, ze onder leiding van Berio zelf uitvoerde. Een kostelijke belevenis, niet alleen omdat het allerchar- manst is om zo'n parmantig blond violistje van 7 jaar naast de grote Gerard Hettema te zien spelen, maar omdat deze zeer instructieve stukjes met duidelijk pedagogisch doel zul ke voortreffelijke muziek be vatten. Alle bewondering voor de gro te inventiviteit van Berio, maar onze eerbied voor deze componist, een van de groot sten van onze tijd, steeg door zijn „Voci" (stemmen) voor altviool en twee instrumentale groepen, een fascinerende mu ziek uitgaande van Siciliaanse volksliederen, die de solopartij in ongelooflijk mooie kleurin gen omspoelt. En solist Aldo Bennici speelde ronduit prach tig, nu en dan duidelijk het volksliedkarakter profilerend, lyrisch zingend of dansant, dan weer als stem kleur ge vend aan hët orkest. Luciano Berio, door zijn vele gastdirec- ties vertrouwd bij het Rotter damse orkest, toonde zich een waar duivelskunstenaar. NOES KOKEE .L'Eroe Cinese" (Do Chinese Held). Opera van J.A. Hasse. Dirigent: Ton Koopman. Regie: Hans Nieuwenhuls. i der drollen: Mieke Priday, David James en Ma* van Eg- mond. Tropenmuseum, Amsterdam. Volgende voorstellingen: 4 en 5 Juni AMSTERDAM Al een jaar of.zestig is men in Duitsland en elders bezig barokopera's, onder meer die van Handel, nieuw leven in te blazen. Dat wil om verschillende redenen niet al te best lukken. De per sonages in deze stukken ore ren uitvoerig, maar zij hande len weinig. De regisseurs en de zingende acteurs weten geen raad met de barokke rhetoriek en evenmin met de bijbeho rende mimiek en gestiek. DaaT komt bij, dat de juiste stemtypen en de benodigde zangtechniek in 18e eeuwse stijl zelden op hoog niveau be schikbaar zijn. In praktijk is het dan ook zo, dat een baro- kopera vanwege een eventuele hoogwaardige muzikale sub stantie vaak het best voldoet in een goede, concertante op voering. In dit Hëndel-jaar worden er nogal eens oratoria van hem scènisch en gekostu meerd ten tonele gebracht. En dan blijkt, dat zij zich niet of nauwelijks onderscheiden van zijn opera's, althans niet in de huidige theatrale aanpak. De Holland Festival-produktie van „L'Eroe Cinese" (1753) van Hëndels tijdgenoot Jo hann Adolf Hasse heeft met betrekking tot de gesignaleer de problemen helaas geen nieuwe gezichtspunten opgele verd. Nog meer dan bij Handel is bij Hasse de dramatische ex pressie van de zang ook door de geringe actie beslissend, maar de regisseur heeft er kennelijk weinig voor weten te bereiken. De muzikale lei ding kon verder niet op tegen de handicap van de over- acoustische grote hal van het Tropenmuseum, waarin de be trekkelijk bescheiden stem men zich zelden goed wisten te profileren. Max van Egmond liet clemen tie inroepen wegens een keel aandoening. Zijn creatie van de centrale figuur van de kei zerlijk regent Leango sorteer de dan ook weinig effect, vo caal noch theatraal. Het pro bleem van de castraatrollen was in het geval van Leango's aangenomen zoon Sifenio op gelost door die partij te laten zingen door de countertenor David James, die vocaal rede lijk voor de dag kwam, maar in expressiviteit niet helemaal voldeed. Van de rol van diens vriend Minteo had men een travestierol gemaakt, waarin Elisabeth Priday in zang en- actie heel respectabel voldeed. Van de Tartaanse prinsessen mocht Claron McFadden er zeker zijn. Zij wist in de ver sieringen met menig stout vo caal kunststukje te verbluffen. Mieke van der Sluis kwam gaandeweg op dreef, maar ook zij had het moeilijk met de plaatsing en verplaatsing in het enorme neoklassieke trap penhuis, dat als decor diende. Echte barokkostuums werden er bij deze opvoering niet ge dragen. Het waren nogal bi zarre fantasiekostuums en daar doorheen liepen een paar jongelui in hedendaagse outfit voor het dragen en schikken van de lange slepen. Het Am sterdamse Baroque Orchestra musiceerde de hele avond zeer zorgvuldig, maar zoals altijd onder Koopman ook vaak nogal onrustig en ongedurig. Dat beïnvloedde de zang na tuurlijk niet gunstig, net zo min als Koopmans directie, die eigenlijk op het instrumentale is gericht, een goede uitwer king had. Het werk van Hasse is aldus een historische curiosi teit gebleken en sorteerde he laas niet het effect dat het pro grammaboekje verwachtte. JOHN KASANDER Ac na kind* taalg fisch derei SCHIPHOL - Er licht in het cao-overleg bij de ^ai KLM. De luchtvaartmaatr Here; schappij is bereid in 1986 te h00f, praten over de arbeidstijdver- Ber v korting van het personeel, zo j-ops1 zaterdag bekendgemaakt. Vrijdag was de Vervoersbond n FNV uit het overleg gestapt, Let omdat de KLM weigerde tege- jen het L moet te komen aan de arbeids- tijdverkortingseisen van personeel. Er werken i 14.000 mensen bii de KLM. De overige bonaen bereikten vrijdag een principe-akkoord met de KLM over de een-jari ge cao voor 1985. De drie bon den van het vliegend perso neel, de VHKP en de Ver voersbond CNV gingen ak koord, op voorwaarde dat eind dit jaar een gesprek volgt over de atv. De Unie BLHP wil nog overleggen met haar leden over het nieuwe voorstel van de KLM. Volgens de woordvoerder van de Unie heeft de KLM zater dag een intentie-verklaring gegeven om er volgend jaar al les aan te zullen doen met de bonden op één lijn te komen voor wat de betreft de atv. Nu vraagt de KLM volgens Van Gils een te hoge prijs voor de atv die het personeel zelf uit de prijscompensatie moet betalen. Bovendien geeft de KLM in de ogen van de Unie geen garanties over de werk gelegenheid die atv zou moe ten opleveren. Toneelprijs voor musical-versie Huckleberry Finn NEW YORK „Big River", een musical-versie van het boek „De avonturen van Huc kleberry Finn" van Mark Twain, heeft zondag bij de J jaarlijkse uitreiking van de jl Tony theaterprijzen, de Ame- rikaanse theaterprijzen, in ze- i( ven categorieën de eerste plaats behaald. De Tony voor het beste toneelstuk was voor I „Biloxi Blues" van Neil Simon, i De prijzen voor de beste acteur s en actrice gingen respectieve- 1 lijk naar Derek Jacobi voor i zijn rol in het Shakespeare- ji -stuk „Much Ado about No- j thing" en naar Stockard Chan- ning in „Joe Egg", een zwarte 1 comedie van Peter Nichols. H Koorwerken Mendelssohn ontdekt ROME In Rome zijn twee onbekende koorwerken van de Duitse componist Felix Mendelssohn ontdekt. Het be treft twee composities voor piano en koor die een bewer king zijn van thema's uit de symfonie 'Oedipus in Kolonos', die in 1845 voor het eerst werd uitgevoerd in Potsdam. De Ita liaanse televisie RAI brengt de koorwerken binnenkort ten gehore. KRUISWOORDRAADSEL J|; Horizontaal: 1. bovenste lijst v.e. hoofdgestel; 8. muzieknoot; 9. kort 15. heidemeertje; 16. kunstprodukt;| 20. onafhankelijk (b.v. van een nalist); 23. afgelegen; 24. vreen Verticaal: 1. gil; 2. tocht; 3. rund; vreemde taal; 5 maangestalte (afk.);l pijnlijke aandoening; ar; 26. lidwoord; 27. dwarshout» OPLOSSING •ej LZ :sp ■92 :»|oo zz :ep3J iz 'otuei 61 Ubbp '91 !|bajb L\ :puej[|us "et :ja>i9Jdi zv :|0J|1 L U|ds 9 >n "9 :sjoor> p :so e :s|9J '2 i :|bbo!Jjo/v •ojneja6a| 6Z BZ 'Jep 92 :pe -92 :uop pz :eouB|eejj '02 '.sta 91. :uba gi :or -eds3 Pi :j|S zi 'SP 'U W 01 :>fos 6 :ej b :jsfnuooj>t 1 :|es)uoz!

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6