Sovjet-offensief tegen Afghanen treft ook Pakistan De nieuwe loten liggen klaar. Msschkt^an ikmestraks Sovjet- Unie steelt met Ruslan show op Le Bourget 36STE INTERNATIONALE LUCHTVAARTTENTOONSTELLING 2 Von Weizsacker afzijdig in kwestie twee van Breda Sri Lanka wil hulp India tegen geweld Tamils £eidóc6otkcuit VS bereid tot gesprek met Jordaans-Palestijnse delegatie ^Wervelstormen eisen tientallen doden in VS en Canada Macht Spaanse leger terug gedrongen een mier van ivor- r en t tot mier 5, j*-: liever p«r bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor f Méér kans in de Staatsloterij. -♦< De Russische Antonov 124, het grootste vliegtuig ter wereld, maakte vorige week vlak voor de opening van de luchtvaarttentoonstelling op Le Bourget, een korte demonstratievlucht. (Van onze correspondent Bob van Huët) LE BOURGET „Big. Very big", zegt een Rus sische boordwerktuig kundige terwijl hij om zich heen wijst. De man overdrijft niet. De Anto nov AN-124 is inderdaad een bakbeest. In de laad ruimte van het monster is de vriendelijke techni cus opvallend klein. Een lengte van ongeveer ze ventig meter, een span wijdte van 73 m en een gewicht van ruim vier ton zouden dit vliegende Russische pakhuis tot het grootste vliegtuig ter we reld maken. Om de span ning er in te houden ver strekt de Russische dele gatie op Le Bourget geen exacte gegevens. De An tonov-124 of „Ruslan" (zo genoemd naar Poesj- kin's legendarische reus) is in ieder geval groter dan de vorige recordhou der, de Amerikaanse Ga laxy C-5, van Lockheed. De Russen beweren het met grote stelligheid en het is duidelijk dat ze daar blij mee zijn. De imposante „Ruslan", die in NAVO-kring de aandui ding „Condor" heeft, is wel licht de enige nieuwigheid op de afgelopen weekeind geo- flende luchtvaarttentoonstel- ing op het nabij Parijs gele gen vliegveld Le Bourget. Twaalf jaar na het drama met de supersonische Tupo- lev-144, die tiidens een de monstratievlucht neerstortte, vieren de Russen nu een ge slaagde rentree. Het is voor de eerste keer dat hun mys terieuze kolos op westerse bodem is geland. De belang stelling voor de „Ruslan" is zo groot dat zelfs de speciaal voor deze gelegenheid ge bouwde plexiglazen Mira- ge-2000 van de Franse vlieg tuigbouwer Marcel Dassault genoegen moet nemen met een bijrol. Veiligheidsmaatregelen Omgeven door uiterst stren ge veiligheidsmaatregelen heeft op het vliegveld Le Bourget tot en met aanstaan de zondag de grote interna tionale luchtvaarttentoonstel ling plaats. Het is de 36e keer dat dit tweejaarlijkse evene ment wordt gehouden. Voor de ogen van naar verwach ting een half miljoen bezoe kers worden 206 vliegtuigen, helikopters, raketten en sa tellieten gepresenteerd, af komstig uit 33 verschillende landen. Ruim duizend fabri kanten uit de luchtvaarin dustrie zijn op Le Bourget vertegenwoordigd. Behalve de grote publieksevenemen ten (het afsluitende lucht- feest op 9 juni zal zeker hon derdduizend bezoekers trek ken) is de expositie ook het belangrijkste trefpunt voor de vliegtuigindustrie met grote economische, commer ciële en militaire belangen. Bij zijn traditionele rondgang over het expositieterrein ging de Franse president Mitter rand de uitgestalde militaire arsenalen deze keer niet uit de weg. Vier jaar geleden had Mitterrand geweigerd langs Exocet-raketten en an der offensief wapentuig te wandelen. Hij kondigde toen aan dat zijn socialisten de Franse wapenindustrie zou den ombouwen tot een pro ductie-apparaat voor vreed zame doeleinden. Dat bleek helaas een utopie. De Franse wapenindustrie boekte vorig jaar een recordwinst, niet in de laatste plaats door de ver koop van Mirages en raket systemen. Wat geforceerd glimlachend bezocht de president daarom de stands van Frankrijks meest bloeiende industrie. Een ongelukkig toeval wilde dat Mitterrand juist een dag eerder het colloquium van het Internationale Comité voor de Rechten van de Mens in Parijs had geopend. „Frankrijk schaadt de men senrechten niet door zijn ei gen onafhankelijkheid te verdedigen", zo trachtte de president zich uit het wes pennest te redden. Hij voegde daar aan toe dat Frankrijk altijd eerst selecteerde alvo rens wapencontracten af te sluiten. Duidelijk beter in het straatje van de president paste de re cente successen van het Eu ropese Airbus-consortium, dat zaterdag bekend maakte acht verkeersvliegtuigen van het type A-320 te hebben verkocht aan de Australische luchtvaartmaatschappij An- cet. De Australiërs zouden verder een optie hebben ge nomen op nog eens negen toestellen. Op Le Bourget werd duide lijk dat Frankrijk grote am bities koestert op het gebied van de ruimtevaart Presi dent Mitterrand zei dat West- Duitsland nu erg positief zou staan tegenover zijn fameuze Eureka-project Een regel rechte provocatie aan het adres van de Amerikanen was wel de maquette van de Franse mini-shuttle Hermes op de rug van een Airbus A-320. Zowel het Franse Ae rospatiale als Dassault zeggen technisch in staat te zijn een ruimteveer te maken. Dit veer zou dan moeten worden gelanceerd door de Ariane-V, een nieuwe krachtige draag- raket waarvoor de Franse re gering vijf miljard gulden heeft uitgetrokken. Concurrentie voor de Franse shuttle komt uit Engeland, waar Britisch Aerospace ver gevorderd zou zijn met het raketvliegtuig „Hotol". Coör dinatie van de Europese ruimtevaartplannen ge schiedt overigens door het ESA (Europees Bureau voor Ruimtevaart), dat jaarlijks voor tachtig miljoen gulden aan subsidie uit Nederland ontvangt. Bescheiden De Nederlandse inbreng op de luchtvaarttentoonstelling op Le Bourget is dit jaar van bescheiden karakter. Op een druk bezochte persconferen tie maakte de vliegtuigbou wer Fokker bekend in de eerste vijf maanden van dit jaar 55 toestellen te hebben verkocht, hetgeen een record is. In Parijs werd het contract getekend tussen Fokker en de KLM voor de levering van tien Fokker 100-toestel- len. Op het expositieterrein stond een F-27 Enforcer MK-2, een militair vliegtuig ter bestrijding van opper vlaktevaartuigen en onder zeeboten. Het gaat om een verbeterde versie vaa de F-27 Maritiem, met een zui niger brandstofverbruik als belangrijkste winstpunt Fokker liet weten goede hoop te hebben deel te ne men aan de constructie van het Amerikaans-Europese ruimtestation Columbus, dat rond de eeuwwisseling rond de aarde moet draaien. Fok ker denkt vooral goede kan sen te hebben met zijn lucht- sluizen waarvan de ontwik keling wordt voortgezet. Veel lof voor de „open deur"-poli- tiek van de Nederlandse vliegtuigfabrikant kwam van Louis Kauling, voorzitter van de Nederlandse Aerospace- -groep. Deze is met een aantal stands op Le Bourget vertegenwoor digd. De groep bestaat uit een dertigtal betrekkelijk kleine ondernemingen die in hoge mate zijn gespecialiseerd. Volgens Kauling laat Fokker „genoeg graankorrels" liggen om deze bedrijven waar zo'n negenduizend mensen wer ken een goede toekomst te bieden. MAANDAG 3 JUNI 1985 PAGINA 5 Pii-Wi ■^AMSTERDAM Bond- utaméspresident Richard von ^JJWeizsacker meent dat in- waioidien de twee in Breda ge- vangen zittende Duitse n pmoorlogsmisdadigers zou- efco «den worden vrijgelaten, 1-0 ^dit zou moeten gebeuren op grond van het Neder- ,e landse rechtsgevoel, en niet op grond van een ——Duits verzoek, „en zeker een openlijk Duits verzoek". Het Westduitse staatshoofd zei dit zaterdagochtend tegen het eind van zijn driedaagse staatsbezoek aan Nederland, nadat hij tegenover journalis ten had verklaard over deze kwestie in het openbaar geen uitspraken te kunnen doen. De twee van Breda, Fischer en Aus der Fünten, hebben een belangrijke rol gespeeld bij de jodenvervolging. Als men wil helpen zal men zich in de allereerste plaats ten volle bewust moeten zijn van de grote gevoeligheid van deze kwestie,* en die ook moeten respecteren. Juist daarom, al dus Von Weizsëcker, kan ik geen hulp bieden of in het openbaar uitspraken doen. Het is goed als er af en toe aan wordt herinnerd dat men niet zo maar kan voorbijgaan aan het verleden, aldus Von Weiz sacker. Men heeft jegens een buurland de verplichting, niet alleen zijn eigen verleden niet te vergeten, maar ook „met het hart en met het verstand" te begrijpen wat het verleden voor dit buurland betekent. De dagelijkse betrekkingen tussen Nederland en de Bonds republiek zijn normaal en kunnen nauwelijks nog verder worden geïntensiveerd. Maar gemeten aan deze uitermate nauwe betrekkingen zou over en weer het begrip van wat beide volkeren beweegt wel licht groter kunnen zijn. De Duitse pers schrijft, zo meldt onze correspondent in Bonn, dat de toespraak van Von Weizsacker op de veertig ste verjaardag van de Duitse capitulatie hem zoveel krediet heeft bezorgd in Nederland dat zijn bezoek wel een succes moest worden. „De geste van prins Claus die Von Weizsac ker de Nederlandse vertaling van zijn toespraak overhan digde, is het duidelijkste bewiis dat Nederland de staatsgast als het symbool beschouwt van een nieuw Duitsland, aldus de Frankfurter Allgemeine. NEW DELHI De Indiase premier Rajiv Gandhi en de presi dent van Sri Lanka, Junius Jayewardene hebben gisteren in New Delhi geprobeerd een oplossing te vinden voor de oorlog tussen Tamils en Singalezen op het eiland Sri Lanka. Officieel is niets meegedeeld over het gesprek maar men gaat er van uit dat Gandhi grotere zelfstandigheid voor de Tamils in het noorden van Sri Lanka heeft geëist. Jayewardene stond voor zijn reis naar india op het standpunt dat er, voordat kan worden onderhandeld over een vreedzame oplossing van het conflict eerst een einde moet komen aan de Sierrilla-activiteit van de tamils die naar afscheiding streven, e 78-jarige Jayewardene hoopt dat de regering-Gandhi een matigende invloed zal hebben op de extremistische Tamils die hun noofdkwartier hebben in de Indiase stad Madras. In India wonen ongeveer vijftig miljoen Tamils die voor een root deel met het streven van de guerrillastrijders naar onaf- ankelijkheid sympathiseren. In het oosten van Sri Lanka zouden de afgelopen dagen zeker zestig mensen zijn omgekomen als gevolg van geweld tussen Ta mils en Singalezen. Er zijn met spoed troepen naar het gebied gestuurd. De golf van geweld begon volgens een minister van ri Lanka vorige week donderdag met de moord op zes Tamils. Dit leidde tot vergeldingsacties van Tamils tegen een aantal Sin- galese dorpen. 3INABUITENLAND Chinese premier naar Nederland LONDEN De Chinese premier Zhao Ziyang brengt volgende week een officieel bezoek aan ons land Gisteravond arriveerde hij in Lon- j den. Het bezoek van de Chinese pre- mier is een gevolg van het feit, dat de J^^regering-Lubbers geen toestemming "heeft gegeven voor een vervolgorder f op de twee duikboten die de werf e RSV voor Taiwan bouwt. Hierdoor ke3verden 'n februari 1984 de betrek- s .kingen tussen Den Haag en Peking j" j^weer teruggebracht op ambassadeurs- /~Tiiveau. Zhao Ziyang, die vorig jaar j - ook al een bezoek aan West-Europa altie5>racht' Staat bekend als een van de ^rpbelangrijkste initiatiefnemers in Chi- rP^jna van de „open deur" politiek. JERUZALEM De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft de Israëlische regering in een brief laten weten dat de VS van plan zijn met een Jordaans-Palestijnse dele gatie over vrede in het Midden-Oosten te gaan praten. Premier Peres heeft gisteren de inhoud van de brief in het Israëlische parlement bekend gemaakt. Israël heeft zich tot nu toe altijd verzet tegen vredesoverleg waarbij het niet direct betrokken is. Shultz schreef in zijn brief onder meer dat de Jordaanse koning Hoessein tij dens zijn bezoek vorige week aan Was hington heeft laten weten, dat Jordanië bereid is „nog dit jaar directe onder handelingen met Israël te openen". Als basis voor deze onderhandelingen zou den VN-resoluties 242 en 338 dienen, aldus Shultz. De VS hebben altiid de aanvaarding van deze twee resoluties als voorwaarde gesteld voor een direct contact met een Jordaans-Palestijnse delegatie. De Israëlische regering heeft op de brief van Shultz gereageerd met de woorden, dat zij de Amerikaans eminister niets in de weg wil leggen. Tegelijkertijd heeft de regering-Peres nog eens benadrukt, dat zij tegen on derhandelingen is met de PLO of elke andere organisatie die „de vernietiging van de staat Israël voorstaat". Delors dreigt met aftreden BONN Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie die op treedt als dagelijkse bestuur van de EG, heeft vijf maanden na zijn aantreden gedreigd zijn functie neer te leggen, als de Europese leiders hun huidige hou ding niet wijzigen. „Europa kwijnt weg, daar iedereen zich tevreden stelt met mooie woorden. Als de politieke leiders zo voortgaan, zullen zij verantwoorde lijk zijn voor het teloorgaan van Euro pa. Men kan niet verwachten dat de Europese Commissie zich inspant voor Europa temidden van onverschilligheid en laksheid", aldus Delors in een vraaggesprek met het Duitse blad Stern. „Speciale rechtbanken in Noord- Ierland wakkeren politiek geweld aan" PARIJS Een internatio nale conferentie van juris ten heeft Groot-Brittannië er gisteren van beschul digd het politiek geweld in Noord-Ierland aan te wak keren door gebruik te ma ken van bijzondere wetge ving en speciale rechtban ken. De beschuldigingen werden geuit aan het ein de van een tweedaagse bij eenkomst die werd bijge woond door Nobelprijs winnaar Sean MacBride en ongeveer 60 advocaten, rechtsgeleerden en activis ten voor de mensenrech ten. Volgens bepaalde wet ten kunnen verdachten in Noord-Ierland onder meer zonder in staat van be schuldiging te zijn gesteld een week worden vastge houden. ISLAMABAD Af ghaanse vliegtuigen heb ben eind vorige week een zwaar bombardement uit gevoerd op het Pakistaan se grensdorp Swir. Daarbij zijn zeker elf mensen om gekomen. Volgens niet-of- ficiële gegevens ligt het dodental echter veel ho ger. De Pakistaanse rege ring heeft bij de de Af ghaanse zaakgelastige in Islamabad een scherpe protestnota ingediend naar aanleiding van het bombardement. De luchtaanval op Swir vond vrijdagochtend plaats, enkele uren voordat de Verenigde Naties bekend maakten dat de ministers van buitenlandse za ken van Pakistan en Afgha nistan volgende maand in Ge- nève hun besprekingen zullen hervatten over de aanwezig heid van Russische troepen in Afghanistan. Afghaanse verzetsstrijders zeg gen dat zij zaterdag in het on langs begonnen grote Russi sche offensief diverse posities hebben moeten prijsgeven na hevige aanvallen door Russi sche vliegtuigen en tanks in de Kunar-vallei, ten zuidoosten van de hoofdstad. De Af ghaanse guerrillastrijders zei den dat vliegtuigen grote hoe veelheden napalm in de vallei afwierpen om de weg te effe nen voor de Russische troepen. De Russische troepenmacht in de Kunar telt meer dan tien duizend man. Diplomaten zijn er van overtuigd dat de Rus sen kennelijk deze zomer de grens met pakistan willen af grendelen om de guerrillastrij ders van hun aanvoer te bero- Reddings- werkers zoeken tussen de puinhopen in de stad Albion in de Amerikaanse staat Pennsylvania naar slachtoffers van de tornado die het afgelopen weekeinde over het noordoosten van de VS raasde. EgmolJ NEW YORK Wervelstormen in het noordoosten van de Ver- dakloos als gevolg van de tornado's die afgelopen vrijdag in vijf Egmcm enigde Staten en net zuidoosten van Canada hebben aan zeker uur tijd van het midden van Ontario naar het zuiden trok over mensen het leven gekost en voor miljoenen dollars schade de Amerikaanse staten Pennsylvania, Ohio en New York. Na de emsker ver°°r2aakt. ramp werd in Pennsylvania en Ohio de noodtoestand uitgeroe- I. Pauk Honderden mensen raakten gewonden en duizenden werden pen. Pennsylvania werd het zwaarst getroffen, ra KM LA CORUNA In de Spaanse havenstad La Co- runa is gisteren voor de laatste keer een grote mi litaire parade gehouden. De traditie van een jaar lijkse parade werd in 1939 ingesteld door generaal Franco om de overwin ning van Franco's troepen in de Spaanse Burgeroor log te vieren. Vanaf volgend jaar zal er een symbolische optocht worden gehouden op 12 oktober, de Dag van Columbus, wanneer Spanje en vele Latijns-Ameri kaanse landen hun Spaanse karakter vieren. Daarmee zal een mijlpaal bereikt worden in de hervorming van het leger die de Spaanse minister van defensie Narcis Serra enige ja ren geleden heeft ingezet. Serra (42), van huis uit eco noom en voormalig burge meester van Barcelona, heeft het aantal militaire districten in Spanje teruggebracht van negen tot zes. Tevens zijn de soldaten overgebracht van de kazernes bij de steden naar die streken van Spanje, die theo retisch bedreigd worden door vijandelijke acties van buiten landse mogendheden. Serra heeft ook het aantal manschappen van het leger aanzienlijk verminderd. Aan het eind van dit jaar moet het aantal soldaten zijn terugge bracht van 240.000 tot 195.000, onder wie 170.000 dienstplich tigen. Tevens moet dan het aantal generaals zijn terugge bracht van 300 tot 143, en moeten ook de lagere officiers rangen flink zijn uitgedund. Serra en een aantal jonge offi cieren zijn van mening dat de integratie van het Spaanse le ger in de commandostructuur van de NAVO de aanzet zal geven tot modernisering en Europeïsering van de Spaanse strijdkrachten, die traditioneel een geïsoleerde positie inne men. Die positie was dermate bijzonder, dat tot voor kort in Spanje werd gesproken van het militaire probleem. In 1981 werd het land opgeschrikt door een poging de regering omver te werpen. SMID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Smidje Verholen sliep eens heerlijk uit en zich de volgende ochtend door een vakbe- kelner gezellig verwennen. „Hier is thee voor meneer," lispelde de kelner beschaafd. „En mocht meneer nog andere wensen hebben, dan hoeft meneer slechts één kik te geven - Maar de smid kreeg weinig kans om kikken te geven, want juist op dat moment traden Goze- van Uylen en hoofdinspecteur Maffelaer de eetzaal binnen. - „Nou!? Wat heb ik u gezegd?" de H.l. trots. „Beste bedden, hè, hier In het Hotel. En dat ontbijt van knapperverse kadetjes is ook niet mis. Oejoejoel, wat een mand voll Eigenlijk veel te veel voor een vent alleen." - Hij wierp begerige blikken op de lek kere broodjes en het was duidelijk, dat hij zich afvroeg of hij nu jé een kadetje of néén een ka detje zou nuttigen- Maar Gozewijn van Uy len sloeg weinig acht op de twijfelachtige hoofd inspecteur. Hij richtte zich plechtig tot zijn vriend en zei: „Verholen, die sakkerlootse reke ning van je in dit dure hotel is al door mij be taald. Dat is dus in orde. Nee zeur nou niet. Jij hebt mijn leven gered en mijn schat gevon den. Mag Ik dan misschien wat terugdoen? Juistl Daarom heb ik nog een grote verrassing voor je. Ga maar eens gauw met me mee. Er staat al een taxi klaar." - „Gaan jullie weg?" in formeerde hoofdinspecteur Maffelaer. „Da's toch spijtig van al die lekkere kadètjes! Er IS tenslotte voor betaald, nietwaar? Heeft er mis schien iemand iets op tegen, dat ik - Meer zei de brave H.l. niet. Hij bond zich een servet om, en bracht even later al een rijkelijk bebo terd kadetje naar zijn gulzige mond

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5