Het zit wel goed met dat visje99 maan Volle spelbreker lasershow IN EN OM DE KAS Telen zonder aarde krijgt vaste voet aan de grond ZOMERFLORA RUNSBURG: KLEURRIJK FEEST LAND EN TUINBOUW/ BINNENLAND £eidóc0omoitt MAANDAG 3 JUNI 1985 PAGIN ABl Gr°erï tetip voor decoos"m ent Veel groentegewassen worden nu in ruime mate aangevoerd, over het algemeen tegen redelijk betaalbare prijzen. Er is vol op spinazie te koop voor een gulden per kilo. Hetzelfde geldt voor andijvie, ook voor deze groentesoort ligt de prijs rond een gulden per kilo. Spitskool is iets duurder geworden en kost nu f 1,40 per kilo. Nog slechts korte tijd is er witlof te koop. Het seizoen nadert nu gauw het einde. Voor een kilo snijlof betaalt met f 2,50. Voor lof van kwaliteitsklasse II moet men toch al gauw rekenen op f 4,30 per kilo. Postelein, een lang niet bij iedereen bekende groentesoort, kost 80 cent per kilo. Paksoi is iets duurder geworden, maar met een prijs van f 1,20 per kilo altijd nog goed betaalbaar. Voor verse raapsteeltjes schommelt de prijs rond 66 cent per bosje. Boskroten zijn te koop voor f 1,20 per bos. Courgettes zijn weer wat goedkoper geworden. Ze kosten nu f 1,20 per stuk. Het is een groentesoort die zich uitstekend leent voor ovenschotels. Aubergines zijn duurder geworden, men moet nu toch wel rekenen op f 2,34 per stuk. Het is goed om te weten dat de kleinere maten duurder zijn als de grotere exemplaren. Men kan er dus niet van uitgaan dat hoe groter de vrucht, des te hoger de prijs. Koolrabi kost 80 cent per stuk. De rode paprika's zijn sterk in prijs gedaald, voor een zware krop natuursla betaalt men 80 cent. Kassla is duurder en kost ruim 1 gulden per stuk. De kleine maten bij de komkommers zijn goedkoper geworden. Een vrucht van 325 gram kost 72 cent. De zwaardere vruchten veranderden niet van prijs, een komkommer van 550 gram kost f 1,46. Stek en kromme komkommers zijn aanmerkelijk goedkoper. De to maten zijn duurder geworden, de ronde tomaten kosten f 2,45 per halve kilo en de vleestomaten f 2,53. Bloemkool wordt slechts langzaam goedkoper, een mooie vaste witte kool, waar van er 8 in een kist zitten, kost f 4,- per stuk. Bospeen is nog steeds niet goedkoop te noemen, voor een bos betaalt met f 4,60. Door de kleine aanvoer van prei is deze groentesoort stevig aan de prijs, namelijk f 7.60 per kilo. Vorige week zijn de liefhebbers van asperges erop attent gemaakt goed op te letten. Voor de komende week wordt er een zeer ruime aan voer verwacht. De prijs zal tussen de 4 en 5 gulden per halve kilo liggen (prima kwaliteit). Naast de aardbeien, die volop te koop zijn voor f 1,85 per 200 gram zijn er ook weer rode bessen te koop voor f 4,50 per halve kilo. Tien jaar geleden begon nen de eerste tuinders voorzichtig met substraat teelt. Nu wordt deze „teelt zonder aarde" toe gepast op 1780 ha. Het be slaat al ongeveer de helft van het teeltoppervlak van tomaten, komkom mers, paprika's en auber gines. De stijging tijdens de afgelopen winter met 600 ha. geeft aan, hoe po pulair deze manier van telen is. Peter van Schie, paprikateler uit Pijnacker, is vier jaar gele den overgegaan op substraat- teelt. Zijn motieven daarbij waren voornamelijk van eco nomische aard: Produktieverhoging: de op brengst kan stijgen met 5-20% kwaliteitsverbetering: hij heeft de omstandigheden nu meer in de hand dan bij de teelt in volle grond. energiebesparing: de kas hoeft vóór de teelt minder lang te worden voorver warmd en tijdens de teelt zo diep in de grond stoken is ook niet meer nodig. Veel mensen denken dat tuin ders alleen tot substraatteelt overgaan vanwege de gevaren die aan de grondontsmetting met methylbromide zitten. Ze doen het echter ook om finan ciële redenen. Tuinders zijn door de huidige strenge nor men gebonden aan een wachttijd van zes weken, voordat de methylbromide waarmee ze de grond hebben ontsmet, mag worden uitge spoeld. Zes weken lang niet telen betekent een enorm produktieverlies. Een alterna tief het stomen van de grond is erg duur, zeker met de nu zo gestegen ener giekosten. Steenwol De substraatteelt vindt niet in de volle grond plaats, maar op een ander substraat hierbij wordt steenwol het meest toe gepast. Dit wordt gemaakt van vulkanisch gesteente, dat bij hoge temperatuur tot ve zels wordt getrokken en ver volgens geperst in de benodig de vorm. In eerste instantie werd steenwol gebruikt als onbrandbaar isolatiematriaal. Door de open en stevige structuur is het echter ook heel geschikt om planten in te laten wortelen. Voor de teelt wordt ingezet, wordt een laag wit plastic over de grond ge legd om verdamping vanuit de bodem tegen te gaan. Er hoeft dan minder gelucht te worden. Het wit van het plas tic reflecteert, wat ook al energiebesparend werkt. Op de bedekte grond komen de in hoezen gestoken steenwol- matten. In de hoezen worden gaten gemaakt, waarop de planten die in steenwolpotjes zitten, worden uitgezet. De planten wortelen snel in de steenwolmatten en halen hun voedsel uit de voedingsoplos sing die de tuinder er door heen laat stromen. Kwaliteit Veel mensen zijn bang dat een plant die niet in de grond wordt gekweekt, geen goede voedingswaarde zou hebben. In de grond zit zo veel dat het moeilijk voor te stellen is dat de mens dit na kan maken. Van Schie zegt hierover: „Er Telen op steenwol. In dit geval tomatenteelt. is hier eens een arts geweest, die het heeft bekeken en deze zei dat we precies aan de plant geven wat de mens in het lichaam aan stoffen nodig heeft. Een tuinder van goede wil kijkt niet alleen naar de hoeveelheid, maar ook naar de kwaliteit van het ge kweekte produkt. Bovendien wordt op de veiling steeds een portie achtergehouden om proeven mee te doen, zoals houdbaarheid en smaak. De jaarlijkse Zomerflora, elk jaar goed voor schitterende arrangementen van duizen den zomerbloemen, is een ini tiatief van „Flora" in nauwe samenwerking met de Werk groep „Zomerflora". Het eve nement zal dit jaar plaatsvin den van dinsdag 2 t/m zater dag 6 juli a.s. Als locatie is - hoe kan het ook anders - ook nu gekozen voor één van de immense hallen van het mo derne veilingcomplex in Rijnsburg zelf, daar waar het bloemenhart van Holland klopt! Dit jaar belooft Zomerflora '85 weer een ander tintje te krij gen, omdat er wat nieuwe at- tracties worden ingebracht. Voor de vakbekwame bloe- marrangeurs is er volop gele genheid tot „uitleven", omdat er in deze unieke zomerbloe menexpositie een samenbun deling wordt gearrangeerd tussen kleurrijke bloemenpa- tronen én de beginperiode van de brandweerauto, de oude tijd ten voeten uit! Nieuw is ook dat elke 250ste bezoeker een speciaal „Zo merflora boeket '85" krijgt aangeboden, een gebaar van het team van werkers van de Werkgroep Zomerflora. Maar ook een ander aspect zal zeker veel bezoekers aanspre ken. Het is genoegzaam be kend dat met name exposities als Zomerflora zich uitste kend lenen voor fotografie. De organisatie nodigt bezoe kers-amateurfotografen dan ook graag uit foto's te maken naar eigen keus van bepaalde bloemarrangementen. De deelnemers kunnen dan 2 fo to's (formaat 12 x 18 cm) in zenden naar het secretariaat van „Zomerflora '85", Postbus 10, 2230 AA Rijnsburg en een deskundige jury zal aan de beste foto's prijzen toekennen, waarbij tevens de allerbeste foto's in de Ere-galerij tijdens „Zomerflora '86" zullen wor den geplaatst. Zoals vorig jaar uit een en quête is gebleken zijn er toch veel bezoekers die gebruik Vóór de ingang van het vei lingcomplex is een halte van de Noordzuidhollandse Ver voersmaatschappij (NZH), waar genoemde bezoekers dan uit kunnen stappen. De organisatie zal dit jaar voor het eerst de service naar de bezoekers uitbreiden - overi gens is er voor bezoekers die met eigen auto komen ruime gelegenheid tot parkeren. Vanaf de NZH bushalte zul len de bezoekers op zéér lu dieke wijze tot aan de ingang van „Zomerflora 1985" wor den gebracht! Duizenden mensen zowel uit binnen- als buitenland bezoe ken elk jaar de Zomerflora. Ook nu werken de beste bloe- menarrangeurs van ons land weer graag mee om „Zomer flora '85" tot een unieke expo sitie te maken. Duizenden zo merbloemen in vele aparte soorten omlijst in een sfeer met bijzondere planten en de brandweerauto's van „toen" vormen het werkmateriaal om tot bijzondere arrange menten te komen Tuinders kunnen het zich niet veroorloven te knoeien. Ener zijds omdat ze zichzelf daar mee onmogelijk zouden ma ken, anderzijds omdat daar door hun gezamenlijke con currentiepositie ten opzichte van het buitenland zou wor den aangetast. Ook op het Proefstation voor tuinbouw onder glas in Naaldwijk wordt onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de op sub straat geteelde produkten. De heer C. Sonneveld van het proefstation zegt dat hoewel nog niet alle aspekten zijn be keken, het tot nu toe tenmin ste gelijkwaardig is aan de kwaliteit van de in volle grond geteelde produkten, met name het vitaminegehal te ligt soms zelfs wat hoger. Kosten en baten In een onlangs verschenen rapport van de Stichting Na tuur en Milieu (februari 1985) wordt ingegaan op de maat schappelijke kosten en baten van de substraatteelt. Een van de bezwaren is dat er schade lijke sporenelementen als lood en kwik in de bladeren zou zitten. Ze baseren dit op een naar ze zelf zeggen moeilijk te interpreteren Frans onder zoek. Sonneveld, die het Franse rapport eveneens heeft gelezen zegt dat de ge halten aan zware metalen in de bladeren van tomaat en komkommer geteeld op sub straat en in de volle grond el kaar niet veel ontlopen. Ze vallen gemiddeld genomen zelfs iets gunstiger uit voor de substraatteelt. In de natuur zijn zware metalen op grote schaal verspreid; basalt ero deert en wordt door de rivie ren meegenomen. Steenwol is ook gemaakt van basalt en het zijn dus dezelfde zware metalen die vanuit steenwol in het water terecht kunnen komen, als vanuit de grond. Bovendien kunnen er ook zware metalen zitten in het gietwater dat afkomstig is van bijvoorbeeld regenwater. Een ander probleem is het ex tra afval. Er zijn twee typen steenwolmatten: de ene kan slechts één jaar worden ge bruikt, de ander drie jaar, maar in beide gevallen wor den de matten afgedankt, wat tot een behoorlijke jaarlijkse afvalproduktie leidt. Een werkgroep van het Ministerie van Landbouw bekijkt een aantal mogelijkheden tot ver- Ch Gist werking van dit materiaal, zo als grondstof voor de wegen bouw en bij bepaalde be ton constructies, materiaal om slo- ten te dempen. Het plastic fo-Rg\/ lie wordt samen met ander af-wen valplastic (van schermdoek en^ loopfolie) door bepaalde be-we^ drijven opgehaald en al dai^nive niet na bewerking aangebvo-00jc den aan de kunststofindustrie^^ als grondstof voor paaltjes,^eja huisvuilzakken en verpak- v kingsmateriaal. Het is wel zaak dat het folie niet is ver-, ontreinigd met plantenresten en andere plastics, omdat de bovengenoemde produkten behoren tot het zogenaamde p.e. folie (polyethyleen) in te genstelling tot p.v.c. (polyvi- nyichloride). Deze laatste is als grondstof niet geschikt. Ziekten Verder bestaat er angst voor ziekten in het wortelmilieu, vooral daar waar het gebruik te water wordt opgevangen, aangevuld met extra voe dingsstoffen en weer bij de planten terecht komt (recircu latie). Van Schie doet het sa men met ongeveer tien ande re tuinders volgens dit recir culatiesysteem. Hieraan zijn wel risico's verbonden - een van zijn collega's die ongeveer gelijk met hem begonnen is, kreeg meteen het eerste jaar al een ziekte in zijn teelt en is snel overgegaan tot het ande re systeem, waarbij het afval water wegvloeit Peter van Schie meent echter dat hier een overeenkomst met de mens geldt: „alleen vatbare mensen krijgen de griep, wanneer planten genoeg weerstand hebben zullen ze niet snel worden aangetast door ziekteverwekkers ook al zitten ze in gering mate in het water". Het systeem van recirculatie is milieuvriendelijker dan het systeem waar de voedingsop lossing in overmaat gegeven wordt. Er is geen afvalwater en er wordt een minimum aan (dure) meststoffen ge bruikt. Vandaar ook dat er op de proefstations Naaldwijk en Aalsmeer onderzoek wordt gedaan naar manieren om het water vóór hergebruik op een afdoende en goedkope manier te ontsmetten. De risico's van deze manier van telen wor den dan een stuk kleiner en het maakt de substraatteelt tot een milieuvriendelijke manier van telen, wanneer ook voor het steenwol- en plasticafval een oplossing is gevonden. VLAGGETJESDAG TREKT DUIZENDEN SCHEVENINGEN „Als ze nu zelfs al in Japan Neder landse maatjesharing eten, dan zit het wel goed met dat visje", aldus staatssecretaris A. Ploeg (Landbouw en Visserij) afgelo pen zaterdag in de Schevenin- f;ense haven tijdens de feeste- ijke opening van Vlaggetjes dag 1985. Koot en Bie zaten er volgens de bewindsman helemaal naast met hun voorspelling in de Bescheurkalender, dat de vlag hier op 1 juni halfstok zou hangen. Ploeg: „Tot 1983 heb ben we niet voldoende haring kunnen vangen vanwege de Brusselse maatregelen, maar dit jaar vangen we gelukkig ruim 80.000 ton haring in alle soorten en maten: het dubbele van vorig jaar". Behalve in West-Duitsland zouden ze ook in Engeland plotseling trek hebben gekre gen in Hollandse Nieuwe, ver telde Ploeg. „Het zou fijn zijn als de Britten ons daarvoor in ruil schol en verse zeetong zul len leveren". Met deze woor den nam hij zaterdagochtend afscheid van de Nedèrlandse haringvloot en hij wenste de vissers tijdens hun traditionele haringrace richting Shetland- eilanden een goede vangst en voor straks... „een behouden thuiskomst". Geen mens ging zaterdag zo smakelijk over de tong als onze met gulle hand bestrooide en in rekening gebrachte maatjesharing. De tientallen viskraampjes, opgesteld langs de le en 2e Scheveningse Bin nenhaven, deden dan ook goe de zaken. Eén visboer deelde zijn „voor de Deense kust ge vangen" en in Haagse kadetjes verpakte hartigheden zelfs gratis uit. Je mocht er zoveel van eten als je wou „we mogen er trouwens niets voor rekenen" maar dan moést je wel na elke hap voor 1 gul den 50 een glas ijskoude Akva- vit door je keelgat spoelen... Het publiek genoot de hele dag met volle teugen. Trok Vlaggetjesdag 1984 rond de 50.000 bezoekers, het zullen er dit jaar beslist niet minder geweest zijn. Het weer was er dan ook naar: volop zon en een verkwikkend briesje uit het noordoosten. Vanuit tien tallen kraampjes kon de inner lijke mens zich laten verwen nen met warme, koude, zoete en zoute versnaperingen. Op elke kade waren wel terrasjes waar men even kon uitrusten en een consumptie bestellen. En ook het feestprogramma loog er niet om. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES DEN HAAG Je kon het zo gek niet bedenken of ze had den er rekening mee gehou den, de mensen van de laser show die zaterdagnacht vanaf de 84 meter hoge toren van het Congresgebouw in Den Haag werd opgevoerd. Zo wer den schepen voor de Scheve ningse kust gewaarschuwd om te voorkomen dat het laser licht zou worden aangezien voor dat van een vuurtoren. Ja, zelfs het vliegverkeer werd uit het Haagse luchtruim ge weerd om piloten niet in on nodig in verwarring te bren gen. Als het helder weer is, beloof den de organisatoren, reiken de stralen tot zo'n vier kilome ter. Het licht zou dan prachtig waarneembaar zijn boven de dertien stadsvernieuwingswij- ken, „als symbool voor de ver bondenheid van stadsvernieu wing, kunst en cultuur met de stad als totaal". En het was helder weer; doch zelfs zo hel der dat een belangrijk deel van het beoogde effect verló ren ging. Oorzaak De aanwe zigheid van een danig onder schatte spelbreker: de volle maan. Tegen haar bombarde ment van licht waren de ner veus terugschietende laserka nonniers niet opgewassen. Wie op aanraden van de orga nisatoren proefondervindelijk wilde vaststellen of de stralen inderdaad tot de oude wijken reikten, kwam bedrogen uit. De nachtelijke hemel boven de Haagse Schilderswijk bijvoor beeld was weliswaar helder, maar laat niemand beweren dat dat laserlicht was. Helaas bleef daardoor van de symbo liek weinig over. In dit ver band dient ook het ontbreken van een recht omhoog prie mende straal te worden ge noemd. Deze had in over drachtelijke zin duidelijk moe ten maken hoe ver je met stadsvernieuwing kunt ko men... En als het „verbreden" van de lichtbundels werkelijk symbolisch de „brede visie" van de ex-burgemeester Schols moest voorstellen, dan kon hij dit nauwelijks als com pliment opvatten. Het bleef bij enkele fletse lijntjes, die niet verder kwamen dan de directe omgeving van het Congresge bouw. De lichtshow diende ter on dersteuning van het optreden van een reusachtig koor, dat was opgesteld aan de achterzij de van het Congresgebouw. Vele honderden mensen woonden de voorstelling bij. OranjeNassauschool Hillegom Monique v. Alphen, Jolanda Assendelft, Ilse Bal, Edwin Beunk, Nicolai Bolt, Maurice Boo gaard. Jeanette Bos, Richard Braakman. Pa trick Buis, Peter v.d. Burgh, Danielle Chaudron, Patricia Duindam, Arjan Engel, Jan Willem En gel. Irma v. Ettekoven, Petra de Gier, Anita v.d. Graaf, Jeroen de Graaff, Myriam de Graaff, Nanneke Hartenberg, Geeke Harwig. Nils Heemskerk, Ellen Hey, Ilse Hilliger. Jacolien Honcoop, Conchita v.d. Hulst. Peter Janse, Arja Jansen. Linda Jansen. Robert de Jong. Margaret v. Kesteren, Angelique de Klerk. Ka rin v.d. Lans, Yvonne Lanser, Eric Lemmers, Olaf Letschert. Nancy Lei, Etienne v.d. Linden, Fred v. Loenen, Tjeerd v.d. Mark, Esther v.d. Mey, Judith Middelveen, Marlon v.d. Molen, Arie Nierop, Pieter Nlerop, Andre v. Nleuw- poort, Marcel Pelgrim, Eric v.d. Plas, Jan v.d. Plas, Sylvia v.d. Plas, Mirjam v.d. Poll, Biance v.d. Raad, Roy Reeb, Sander Riel, Paul Romijn, Rene de Rooy, Vincent v. Rooyen, Helen Rui- grok, Rudolt Scheers, Paul Smit. Yvonne de Smit, Thea Smits, Nelleke Tibboel, Tanja Tille- mans, Remco v.d. Tol, Mirjam v. Toledo, Eric v.d. Valk, Annet Varkevisser. Richard v. Velzen, Eric Verhoeven, Ellen Vink. Gaston Voets, Peg gy Vos, Wanda Warmerdam. Onno Weyens, Brigitte Weyers, Wllco Willemse, Martijn Win kel. Monique Winters, Astrid Witlox, Susanne Wotte, Robby Wijfjes. Ruth Utsma Mavo Johannes XXIII Roelofarendsveen Akerboom, Jacqueline, R'veen; I' Ami, Paula, R'veen; Arno, Mandy, R'veen; Boogaard, Astrid v., R'veen; Brink, Nita ten, Leimuiden; Broeke- ma, Niels, Leimuiden; 8roström. Dagmar, R'veen; Brouwer, Monique. Leimuiden; Burtink, Marieke, O. Wet.; Dam, Monica v., R'veen; Dekker, Hella, Rljpwet.; Delfos. Belinda. O.Wet.; Droogh, Annemiek, R'veen; Eveleens, Marlien, Abbenes; de Haar. Sabine, Leimuiden; Hameren. Leo van, R'veen; van 't Hart, Sylvia, R'veen; Hassing, Johan. Rijpwet.; Hendriks, Yvonne, O.Wetering; Hillebrand, Sonja, R'veen; Hillebrand, Dam, R'veen; Hoekstra, Pieter, R'veen; Hogeboom, Anita, RIJpw.; Hoogen- boom, Aldo, R'veen; Hoogenboom, Dennis, R'veen; Hoogenboom, Inge. R'veen; Hoogen boom. Claudia, R'veen; Hoorn, Annemarie v„ R'veen; Hoorn. v.d. Stefan, R'veen; Jong, Carla de. R'veen; Jutfermans, Els, R'veen; Klein. Dennis, R'veen; Klink, Anita van, R'veen; Koek, Ivonne, R'veen; Koenis, Annemiek, R'veen; Kolf. Tessa, R'veen; Leune, Hans, 0. Wetering; Linders, Jos, R'veen; v.d. Meer, Nicole, R'veen; v.d. Meer, Peter, Rijpw.; v.d. Meer, Raimond. R'veen; v.d. Meer, Sabine, R'veen; Nederstigt, Edwin, Rijpw.; Obdeijn, Dorothè, Leimuiden; den Ouden, Mlchaël, R'veen; Plugge, Mariska, O. Wetering; v. Scheppingen, Sonja, Rijpw.; Schrama, Ruben, R'veen; van Staveren, Cori- ne. 0. Wetering; Struive, Monique. Nw. Wete ring; Tuin, Marco, R'veen; Tukker, Marian, O.Wetering; Turk. Edwin, R'veen; Vaneman. Sylvia, Rijpwetvan Veen, Myriam. R'veen; Verduin, Ernst. R'veen; Visser, Annemieke. Lei muiden; Wesselman, Eugéne. R'veerr, Zandber gen, Petqr Paul, Rijpwetering; van Zon, Léon, Leimuiden; v.d. Zwet, Annet. R'veen; v.d. Zwet, Annette. R'veen. Agnes Scholengemeenschap Leiden MAVO Monique Beereboom, Jeanette v.d. Berg, Monique v.d. Biggelaar, Wilbert Bongers, Desiree Borsman, Caroline Buitenbos, Hayo Busscher, Anne Margreet v. Dalen, Silvana Farina, Marty Geerlings, Jolanda Gerlach, Eveline Hendrickx, Dominique Heruer, Ga- brielle v.d. Huizen, Esmeralda Jans, Drahus- ka Juffermans, Moniek Juffermans. Sven Kerkvliet, Brigit Koek, Madeleine Koelman van Doornik, Martijn de Kruijf, Rolf Lalm- bock. Ingrid v. Leeuwen, Daniëlle Mulder, Ed v. Oers, Manuela Paardenkooper, Made- Ion Parijs, Ingrid Pleters, Xander v.d. Ploeg. Jan Willem v. Reek, Marie-Antoinette v. Rijn, Emiel Schoutsen, Nicolette v. Steen bergen, Linda Tegelaar. Freek v. Ulden, Lin da Verdegaal, Barbara de Vlam, Miranda v.d. Voort. Anneke v.d. Zwart VWO Frank Beek, Nanette van Beukering, Andrè Biemans, Wybren de Boer, Jasper Boers, Channa Boon, Aldo-Ernst Bouman, Carine Braam, Joop Brakenhoff, Suzanne Deeren- berg, Jeroen Desar, Jolanda Diergaarde. In grid van Dongen, Marcia Dorresteijn, Moni que Dubbelaar, José den Dubbelden, Karin Duivenvoorden, Paula v.d. Geest, Annemie ke Groeneveld, Jolanda van Haastregt, Ma- rielle Hendrichs, Ivo v.d. Heuvel, Maria Hot lebeek, Cornélie Kagenaar, Annelies Kake- beeke, Preem Kalicharan, Eric v. Kleef, In grid Koopman, Janneke Landsmeer, Catha- lijne v. Langevelde, Anja v. Leeuwen, Paul v. Leeuwen, Marja v.d. Lubbe, Tjeerd Meijer, Annelies Nuhn, Ron v. Oers, Paul Oomen, Trudy v. Oosten, Harco Peschler, Judy v.d. Poel, Marga v.d. Poel, Wim Potters, Edwin v.d. Reijden, Helen Renken, Rick la Rlvière, Erna Rotteveel, Marleen Sanders, Ludo Schellekens, Lieke Schlatmann, Annelies Smit, Frans Smit, Tjltske Speckmann, Ro bert Thijssen, Elsbeth Thomeer, Robert Tjoa, Jolljn Tweehuijsen, Petra v. Ulden, Pa tricia Vandecasteele, Marcel Veenswljk, Ri chard v. Velzen, Maarten Vermeer, Robert Vintges, Marian Vlasveld, Heieen Warmer dam, Saskia Warmerdam, Hein. de Wilde, Tanya Worron. Miranda v.d. Wouw, Rob Zandvliet. Sylvia Zandvliet, Nils v.d. Zwet. HAVO Simone Bakker, Sabine Beker, Caroline Berkeljon, Annemarie Binnendijk, Wilfred Borreman, Hetty Bosch, Brigit Burer, Paul v.d. Burg, Karin Buijs, Carla Crooijmans, In grid v. Dam, Koen Deutekom, Peter Deute- kom, Mariëlle v. Dijck, Ritsaert Dolle, Joep Duijnhoven, Joost Fles, Jan Goedhart, Jelle de Graaf, Astrid Haneveld, Yvonne v. Hec- ke, Maurice v. Hees, Astrid Hers, Marlies Houdijk, Paul Hulswit, Monique v. Kampen, Malti Kanhai, Mare Krabbendam, Rianne v. Kuijk, Margot v. Leeuwen, Vera v. Leeuwen. Alex Loeber, Sylvia Marttin, Herbert Mattie, Hanno v. Mil, Hanna de Mink, Erwtn Mol, Herma Morsch, Fred Muller, Irene Oomen, Tinka Persoon, Potters, Ingrid de la Rie, Conny Rijsbergen, Diana Roeberding, Moni que Roos, Barbara Roskam, Norbert Ruy- trok, Carolien Schoenmakers, Brenda chouten, Ireen Schouten, Hans v. Steen bergen, Taco Ulrich, Theor Verplancke, Yvo Verschoor. John Vintges. Esther v. Vliet. Mi chel Vogt, Pieter Vos, Annemarie van Wae- geningh, Cornè Warmerdam, Michlel Weij- ler, Pauline v.d. Westen, Trees Wetting, Marleen v. Wijngaarden, Erianda v.d. Zee. Bernardus-Mavo Hillegom Rob Apswoude, Ellen van Beek, Monique van Bentem, Petra Brandwijk, Jos Dobbe, Roos van Dorp, Yvonne van der Geest, Ar- lette de Groot, Edward van Haaster, Otto van Haaster, Rob van Haaster, Suzette Hartmann, Jacq Heemskerk. Monique v.d. Heisteeg, Sabina Helms, Jan-Jaap Hollen- berg, Doke Homan, Piet Hulsebosch, Bianca v.d. Hulst, Renè v.d. Hulst. Marco Roelofs, Michel Jansen, Erik Janssen, Hekjo Johan- Klinkenberg, Lisetfe Koenders, Petra K Rudy van der Linden. Wanda v den, Anita Mense, Patrick Mesman. Tan Pijnacker, Petra van Rossum, Miranda Ru man, Natasja Rusman, Truke Schuit. Ingr Seijsener, Arthur Sikkerté, Ellen Sk/yter, J landa v. Staveren, Judith Stijnman, Sand Teeuw, Richard Tisseur, Marco van Tri< Monique Turnhout, Eddy v.d. Valk, Rond van der Veek, Marcel v.d. Velde. Yvon Ve hoeven, Stephanie Vermey, Renate i Voorn, Nils Warmerdam. Stefanie Warme dam, Bianca Weijers, Richard Weijers, II rion Winters, Robert Witteman, Marco v der ZweL Chr. MAVO Rijnsburg Astrid Driebergen, Joost Driebergen, Evefc van Duijn, Eric-Jan van Duijn, Esther van Du] venbode, Arnold Eekma, Arianne van Egmon I> Gert-Jan van Egmond, Pieter van Egmon ei Helma van Egmond, Wik» van Egmond. fier 8l van den Eijkel. irmgard Glasbergen, Arjo Haa v noot. Bert Heemskerk, Christa Heemskert Winny Heemskerk, Richard vom Hofe, Paufcr *1 Hogewoning, Kees van Klaveren, Hans Klei jan. Heieen Kromhout, Jan Kromhout, Jolant— Monster. Daan de Mooij, Marco de Mooij. Wi de Mooij, Mickel Mulder, Bram Noort. Ronal^ van den Oever, Pieter Paauw, Erik van d Ploeg, Henk Ravensbergen. Jan Ravensbe gen, Margriet Ravensbergen, Caspert de Ri ver, Yvette Snijders, Fred van Soest, Caroür van der Spijk, Peter Star, Steffan de Vet, Ai nette van Vliet, Anne-Marie van Vliet Conn van der Voort, Nathalie Vooijs, Kees van Vijver, Johan van der Vijver. Cortne Wiesmesf er, Fred Zandbergen, Ronald Bergman, Reri^ Dijkhuizen, An je de Lange, Martin van der Me Jolanda Peursum, Carina Rosmolen. WOnd! Jan Slootweg. Adrlenne Visscher. Tjeerd vtVJ der Water, Annemarieke van Egmond. Har Korbee. Eugéne Post, Ctska Schippers. Pel O' Glasbergen, Marja van Leeuwen, Eek» vtd Loon, Simone van Duivenvoorde, Ronald Me j er. Oj Voormeerexamenszie j. pagina 10 n' S22n Israël Comité e opgelicht door penningmeesterl' LOSSER De 61-jarige A.G uit Losser heeft bekend het Ish raël Comité Nederland vodl 224.000 gulden te hebben opgei licht. Dit heeft mevrouw \flll Sorgdrager, officier van justj| tie in het arrondissement Ai melo vandaag bekendgemaakt De man was penningmeestej van het comité tot begin dl jaar, toen andere leden valx het comité hem gingen ver denken van knoeierij met geil van de organisatie. In maar van dit jaar werd aangifte ge) daan van vermissing ve 224.000 gulden. Motief voor verduistering van het geld wal ren de financiële problemei van de man, aldus mevrouij Sorgdrager.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4