hi WITIT71 TAFEL Mgr. Bar: In liturgie komen Gods- en mensenwereld bij elkaar Informatieverschaffers moeten geen amusements jas je aantrekken £eidóe <fi lil Meer samenwerking remonstranten met hervormden en gereformeerden kerk wereld Ontmoeting Palestijnen en Israëlische vredesgroepen ICTO steunt beleid inzake kruisraketten Hoogleraar vindt kankeronderzoek nu toch zinvol weer brieuen lezers ACHTERGROND fceid&iQowuvnt MAANDAG 3 JUNI 1985 PAGINA Moeder Teresa krijgt hoge onderscheiding De Vrijheidsmedaille van de president der Verenigde Staten, de hoogste civiele onderscheiding die het land kent, is toege kend aan Moeder Teresa van Calcutta, stichter van de con gregatie van de Zusters van Barmhartigheid. Moeder Teresa, die ook de Nobelprijs voor de Vrede heeft ge kregen, zal de onderscheiding op 20 juni in ontvangst nemen. Ze krijgt de medaille voor haar werk ten bate van de armen in de hele wereld. Eind juni zal zij inleidingen houden op een reeks manifesta ties in Washington en New York. Kleine groei bij Chr. Geref. Kerken In 1984 hebben de Christelijke Gereformeerde Kerken een aanwas van 362 leden getoond, tegen 45 in het voorgaande jaar. Het aantal doopleden neemt evenwel af en onder hen is de trek naar andere kerken en groepen het grootst. De noor delijke regio telt 56 kerken met in totaal ruim 24.000 ledén. Dan komt regio Oost met 47 Kerken en ruim 22.000 leden. West heeft 40 Kerken met in totaal ruim 13.000 leden en Zuid telt 42 Kerken en ruim 16.000 leden. In Noord en Oost is de groei het sterkst geweest, in West daalt het ledental en in Zuid kwamen er 43 bij. De Remonstrantse Broeder schap zal vragen als waarne mer te worden toegelaten tot de raad van deputaten „Sa men op Weg". Dat is de weg tot hereniging van de Neder landse Hervormde Kerk (NHK) en de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN). Daartoe is besloten op de al gemene vergadering van dit kerkgenootschap. Een twee de belangrijk besluit was de integrale aanvaarding van het Lima-rapport van de We reldraad van Kerken over doop, avondmaal en kerke lijk ambt. Er heerste enige teleurstel ling over het feit dat het sa- men-op-weg-proces wel eens ten koste gaat van plaatselij ke samenwerking met klei nere kerken. Het moderamen van de hervormde synode heeft in een gesprek met de Remonstrantse Broederschap duidelijk te kennen gegeven dat dat absoluut niet de be doeling is. Het zou volgens het moderamen goed zijn als de plaatselijke gemeenten erop werd gewezen dat de sa menwerking tussen de NHK en de GKN niet ten koste mag gaan van samenwerking met andere kerken. Met de NHK is ook een ge sprek gevoerd over weder zijdse informatie inzake de vacatures, zodat het beroepen van predikanten in de plaat selijke gemeenten gezamen lijk zou kunnen geschieden. In beginsel is met het mode ramen afgesproken dat de Remonstrantse Broederschap in contact zal treden met de commissie voor het beroe- pingswerk van de NHK. In de liturgie komen twee werelden bijelkaar: de bo ventijdelijke wereld van God en de tijdelijke wereld van mensen. Dat betoogde mgr Bar zaterdag in Leiden, waar hij sprak voor de Vereniging voor Latijnse Liturgie. In de „boventijdelijke wereld" komt God naar de mensen toe. De liturgische vormge ving daarvan bevat eerbied, verwachting, lofprijzing en dankzegging, aldus mgr. Bar. Het „tijdelijke" komt in de li turgie naar voren in het noe men van de wereld, van mensen in hun nood en in hun vreugde. Beide „werelden", die van God en die van mensen, zijn wezenlijk voor de liturgie, zijn op elkaar betroken. Volgens de bisschop gaat het in de liturgie om het „van gen" van het heilige in woor den, gebaren en tekenen. Deze kunnen de kenmerken De bisschop sprak uit dat de Vereniging is uitgegroeid tot een gespecteerde organisatie van ongeveer 2500 leden waarnaar wordt geluisterd. In de huishoudelijke verga dering bespraken de onge veer driehonderd aanwezige leden de stand van zaken be treffende de heruitgave van het „Praktisch Handboek van het Liturgisch Latijn" van Dom Cyprianus Coppens (1943). Er bleek een ruime belangstelling te bestaan voor deze uitgave, die bestaat uit twee delen: de grammatcia en het woordenboek. De behoefte aan de heruitga ve hangt samen met de te ruggang van het Latijn in het onderwijs en het verminderd gebruik van deze taal in de kerk, aldus de Vereniging voor Latijnse Liturgie- Het hoogtepunt in de liturgie: de viering van de eucharistie Niets maakt zo oud als de ijver om jong te schijnen Op 1 en 2 juli wordt in Amsterdam een internationale vredes conferentie gehouden met o.a. leden van de PLO en de Israë lische vredesbeweging. De bijeenkomst, waaraan ook groepen uit Europa en de Verenigde Staten deelnemen, is een initia tief van de r.-k. vredesbeweging Pax Christi. Volgens de secretaris van deze organisatie, Jan ter Laak, is de ontmoeting een poging Palestijnen en joodse Israëliërs weer met elkaar in gesprek te laten komen. Hij verwacht van jood se zijde leden van o.a. de brede Israëlische beweging „Vrede Nu" en enkele parlementsleden. Van de Palestijnse kant zijn PLO-leden uitgenodigd en Palestijnen die in de bezette gebie den wonen. Ter Laak wijst er op dat het voor het eerst is dat westerse vredesbewegingen contact zoeken met vredesgroepen in het Midden-Oosten. Hij hoopt dat de conferentie er toe zal bijdra gen dat voortaan het Midden-Oosten op de agenda staat van de westerse vredesbewegingen. Op de ontmoeting in Amsterdam zal de rol van de vredesbe wegingen in de Verenigde Staten en in Europa ten aanzien van het conflict in het Midden Oosten nadrukkelijk aan de orde komen. De verenigingsraad van het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) heeft zaterdag een brief ge stuurd aan minister-president Lubbers, waarin het steun betuigt aan het besluit van de Nederlandse regering van 1 juni 1984 om de eventuele plaatsing van kruisraketten afhankelijk te maken van het aantal SS-20-raketten dat per 1 november 1985 in de Sovjetunie zal zijn opgesteld, namelijk 378. De verenigingraad aanvaard de unaniem opzet en organi satie van een landelijk jonge ren- en vrouwennetwerk binnen het ICTO. Het ICTO acht, gezien de ontwikkelingen aan Sovjet zijde en de dreigende destabi liserende gevolgen hiervan, het onderzoeksprogramma van de VS naar een defensief niet-nucleair systeem tegen raketten (SDI) ook voor West-Europa gewenst. De verenigingsraad huldigde het 10.000ste lid dat zich heeft aangemeld. Het leden tal bedraagt thans 10.641. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te IJmuiden-Oost geestelijke verzorging Me disch Centrum Velsen mevr. M. van Steenbeek, kandidate te Utrecht die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Papendrecht J.Mansvelt te Bussum. Nederlands Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Wapen veld. L.W.G.Blokhuis te Schiedam. Hamlapje, andijvie met paprika en aardappelen mokka-kokosvla Voor twee personen hebt u nodig: 200 g hamlap, 30 g margarine, zout, peper, ro zemarijn, tijm; 1 grote ui, 1 lepel olie, 1 rode paprika, 400 g andij vie, maizena l/t tot 1 kg aardappelen; '/t liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker, 2 theelepels op loskof tie, half pakje vanil lesuiker, 1 lepel gemalen kokos. Schroei het hamlapje aan weerszijden dicht in hete margarine. Temper het vuur vervolgens zo dat het vlees in twintig minuten gaar en goudbruin wordt. Strooi na het dichtschroeien zout en peper over het hamlapjè en leg er de kruiden op. Leg het gare lapje op een warm bord en maak de jus met weinig water af. Fruit de grofgesneden ui in een ruime braadpan met de olie lichtbruin. Bak dan de in kleine stukjes gesneden pa prika een paar minuten mee en doe er vervolgens de goed uitgelekte en fijngesneden andijvie bij. Schep de groen ten een paar keer om, voeg weinig zout toe en laat ze met het deksel op de pan nog vijf a tien minuten stoven. Bind eventueel overblijvend kooknat met weinig maizena, die met water is aangemaakt. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en weinig koude melk tot een glad, papje, schenk er al roe rende wat hete melk bij en doe het mengsel in de pan. Laat de vla onder voortdu rend roeren even doorkoken en doe er dan van het vuur oploskoffie, vanillesuiker en de overige koude melk bij. Laat de vla onder af en toe roeren afkoelen, meng er de meeste kokos door en doe haar in de schaaltjes. Strooi de achtergehouden kokos als garnering over de vla. JEANNE AMSTERDAM „De mo derne mens lijdt aan infor matievermoeidheid. Dus neemt hij 's avonds en in de weekends liever amusement tot zich dan dat hij voorlich ting consumeert. We moeten ons daar niet boos over ma ken. Ikzelf ga ook liever eens achteruit zitten als ik thuis kom van mijn werk. Je kunt er niet veel aan doen. Wel bestaat het gevaar dat informatieverschaffers, nu ze op moeten boksen tegen de machtige concurrentie van het massa-vermaak, zelf het amusementsjasje aan gaan trekken. Ik ben daar geen voorstander van. Die Ameri kaanse televisieshow ten bate van hongerend Polen heeft me tegen de borst ge stuit. Je moet de informatie overdracht niet in amuse ment verpakken. Je moet de durf hebben je informatie te presenteren voor wat hij is". Ir. Eric Denig, in het dagelijks leven directeur voorlichting van het ministerie van buiten landse zaken, zit de program macommissie voor van het pu blic relations wereldcongres dat morgen in het Amster damse Congrescentrum door premier Lubbers geopend wordt. Achthonderd deelne mers uit 46 landen (200 uit Ne derland) gaan zich daar buigen over het thema „Tussen men sen en macht" en 140 sprekers met klinkende namen zullen het vanuit allerlei hoeken be lichten. „Ikzelf ben nogal de bet aan dat thema", zegt De nig, die drie jaar voorbereiding in het congres heeft gestoken. „We hebben het niet voor niets gekozen. Ik vind het vak public relations met name zo belangrijk omdat de maat schappij steeds ingewikkelder wordt, met het gevolg dat er steeds meer valt uit te leggen. Public relations vervult daar bij een brugfunctie". Een belangrijk deel van zijn tijd zal het congres besteden aan de vraag: Hoe kan de in formatie beheerst worden? De nig: „Er is een te zware belas ting ontstaan. De mensen zien door de bomen het bos niet meer. Je mag rustig spreken van een informatiejungle. Onze maatschappij produceert zo veel informatie, dat slechts een gering percentage ervan de mensen bereikt voor Wie de informatie oorspronkelijk be stemd is. Het betekent in feite, dat de informatiedistributie faalt. Neem de zure regen. Daar is een enorme campagne omheen gebouwd, maar wie wordt ermee bereikt? Het is verstandiger je tot doelgroepen te richten. Je moet jezelf af vragen: Wie wil ik echt berei ken en welk kanaal eigent zich daar het beste voor? Maar dat gebeurt heel vaak niet. De informatiedistributie is een sluitpost. Er worden de fraais te boekjes gemaakt, maar naar wie men ze moet sturen, daar staat men niet bij stil". Denig vindt, dat de informa tie-overdracht niet vanuit een ivoren toren moet plaatsvin den. „Het dient de vorm van een dialoog te hebben. Wij pu blic relations-mensen probe ren met allerlei publieksgroe pen tot een goede verstand houding te komen, om begrip te kweken voor een beleid, een organisatie, een bedrijf, een partij of een persoon. Er is wisselwerking nodig. En die moet stelselmatig zijn. Dat is een sleutelbegrip in ons vak. Je komt er niet met zo nu en dan een stunt. Ik vind het jammer, dat public relations- mensen nog steeds een beetje de naam hebben louter ver sierders en jokkebrokken te zijn. Het vak is de laatste tien jaar veel professioneler gewor den. We beschikken over een beroepscode, waarin bijvoor beeld staat dat we niet mogen liegen je moet ze overigens de kost moeten geven die dat nog wel doen en de oplei dingen zijn van een hoger ge halte geworden, tot op univer sitair niveau toe". Behalve het probleem van de informatiejungle bespreekt het public relations wereldcongres ook een groot aantal praktijk vraagstukken. Zo zal de gi framp uit 1976 in het Italiaan se dorpje Seveso aan de orde komen, waardoor de naam van het Zwitserse chemisch concern Hoffmann-La Roche ernstig in diskrediet werd ge bracht. Denig: „De wereld wordt steeds ingewikkelder en daarmee ook het vak public relations. Een oliemaatschappij vervuilt een heel strand met zijn olie. Hoe zorg je ervoor dat het betrokken bedrijf er in de publieke opinie niet al te slecht afkomt? Of neent de vergiftigingsgevallen in de voedselverwerkende industrie, met alle negatieve beeldvor ming van dien. Wat doe je er aan? Het zijn vragen waarop we een antwoord moeten zien te vinden". Uit Engeland komt onder meer kolonel Peter Sincock naar het Amsterdamse wereld congres, de voorlichter van het Britse ministerie van de fensie. „Daar ben ik een beetje trots op", zegt Denig, „want hij gaat vertellen waarom de voorlichting rond de Falk- land-oorlog zo falikant heeft gefaald. Public relations-men sen hebben altijd de neiging zichzelf op de borst te slaan, omdat ze het zo goed doen, maar bij de Falkland-oorlog is alles misgegaan eil ik heb Sin cock bereid gevonden uit de doeken te doen hoe dat zo ge komen is. Er vallen lessen uit te trekken". PIET SNOEREN HEERLEN Prof.dr. F Sturmans, decaan van de me dische faculteit van de Rijks universiteit Limburg, heeft zich zaterdag geen tegenstan der meer getoond van kan keronderzoek. Dat onderzoek moet dan wel gebonden zijn aan bepaalde voorwaarden. Sturmans was tot voor kort niet bepaald een groot voor stander van onderzoek naar kanker. Zo'n onderzoek noemde prof.dr. Vooys van het Nijmeegse instituut voor pathalogische anatomie erg zinvol. Beider standpunten kwamen nader tot elkaar tij dens een in de Heerlen ge houden 36e jaarvergadering van de Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmi- na Fonds. Nader ging Sturmans in op het verband tussen roken en kanker Een definitief oor deel hierover valt nog niet te geven vanwege de beperkt heid aan gegevens, maar on derzoeken wijzen toch op een oorzakelijk verband. Als de rookgewoonten in Nederland gelijk zijn aan die in de VS dan is in 10.000 gevallen van de 30.000 Nederlanders die jaarlijks aan kanker overlij den, sprake van een relatie met actief danwel passief ro ken, aldus Sturmans. De gevolgen voor niet-rokers die in rokerige ruimten ver blijven mogen volgens hem niet worden onderschat. Ook wees hij op de risico's van al coholgebruik voor het ont staan van mondholte-, keel-, strottehoofd- en slokdarm- kanker. Het gebruik van minder vlees en vet en meer vezels kan volgens hem gun stig zijn bij het voorkomen van kanker. Sturmans deed een beroep op het Koningin Wilhelmina Fonds om financiële steun voor een onderzoek naar de voedingsgewoonten van 250.000 mannen en vrouwen tussen 55 en 69 jaar. Het on derzoek zou vijf jaar moeten duren en een uniek gege vensbestand kunnen opleve ren over de relatie tussen voeding en kanker. Vooys toonde zich voorzich tig optimistisch wat de voor uitzichten voor een scree- ningsonderzoek op borstkan ker betreft. Een onderzoek op baarmoederhalskanker noemde hij ook zinvol. Als vrouwen vanaf het 35e jaar en mogelijk in de toekomst al vanaf het 30e jaar eenmaal per drie jaar worden onder zocht op baarmoederhalskan ker, bestaat er volgens Vooys een grote mate van zekerheid dat een zich bij hen ontwik kelend kwaadaardig proces tijdig ontdekt kan worden. Ten aanzien van darm- en longkankeronderzoeken was hij echter pessimistisch. Onweer DE BILT (KNMI) Aan het warme weer komt morgen een eind. Het is een onweerstoring uit Frankrijk die in de loop van de middag onze zuidgrens kan bereiken en die de inlei ding vormt van een koeler weertype. Voordat het zover is kan de temperatuur nog flink oplopen. In het noordoosten van het land waar het onweer waarschijnlijk pas in de avond voorbij trekt kunnen morgen de hoogste temperaturen be reikt worden. De tweede helft van de week komt op de Noordzee een noordwestelijke stroming tot ontwikkeling die ervoor zorgt dat het warme weer voorlopig niet terug keert. Weersvooruitzichten voor di verse europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Wolkenvel den en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur van 15 graden aan de Noorse westkust tot 19 graden in Zuid-Zweden en Denemarken. Britse Eilanden: In het noor den wat motregen, in het zui den zonnige perioden en enke le onweersbuien. Middagtem- peratuur 15 graden in Schot land tot 20 graden in Zuid-En- geland. Benelux, Noord-Duitsland, Noord-Frankrijk: Af en toe zon en ook een enkele bui, in Duitsland met onweer. Mid- dagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 22 graden elders. Midden- en Zuid-Duitsland, Alpenlanden: Zonnige perio den, maar ook enkele on weersbuien. Middagtempera- tuur 22 tot 26 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en ook een enkele lokale onweersbui. Middagtemperatuur van 19 graden aan de Kanaalkust tot 28 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: Zonnig, maar in het noordwesten kans op een bui. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 28 graden in het zuiden. Italië. Joegoslavische kust: Zonnig en warm met een mid dagtemperatuur van 27 tot 33 graden. Adoratie rond Joekes Het VVD-kamerlid Joekes is plotseling een politieke helj.j geworden, vooral van links Nederland. Joekes zou de en^ir overgebleven echte liberaal binnen de VVD zijn. Altijd een uitmuntend parlementariër geweest, iemand waar in hi geheel niets op aan te merken is of was, aldus de loftuiting! van overwegend linkse zijde. Voor een deel heeft Joekes di onverwachte adoratie te danken aan zijn integere opstellii in de RSV-enquête. Die bewondering van linkse zijde is dit moment echter vooral het gevolg van de wat onheuse vooral politiek onverstandige manier, waarop de VVD hei dreigt te gaan behandelen. Desondanks is de cultus, die zii nu rond Joekes ontwikkelt en die hij zich dankbaar laat leunen, enigszins lachwekkend. L. JOEKES zit al ruim twintig jaar in de Kamer, maar in dj"" lange periode is hij nooit bijzonder opgevallen. Als kamerli is hij in kwaliteit het gemiddelde eigenlijk nooit overstegei In zijn eigen partij, de VVD, is hij nimmer bijzonder popula| geweest. Bij de verkiezingen van 1982 behaalde hij slechts cj het nippertje een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst Ij de Tweede Kamer was hij ook niet geheel onomstreden: zij" verkiezing tot tweede ondervoorzitter van de Tweede Kame behaalde hij de laatste jaren slechts met een beperkt aanti stemmen en niet, zoals dat bij voorzitter Dolman en vid voorzitter Cornelissen gebruikelijk was, met ruim honder stemmen. Dat alles lijken de onverwachte medestanders van Joek( volkomen vergeten te zijn. De VVD zou er uitsluitend op u zijn wraak te nemen op de „zuivere" liberaal Joekes, die i) de RSV-affaire zijn onjuist handelende fractievoorzitter eer even goed op zijn nummer heeft gezet. Nu heeft Joekes a] ondervoorzitter van de RSV-enquêtecommissie inderdaad d enig juiste weg bewandeld, toen hij zijn VVD-leider in h< openbaar veroordeelde, omdat Nijpels geïnformeerd wild worden over de interne stukken van de RSV-commissi( Voor het eerst sinds jaren, zou je kunnen zeggen, deed Jo< kes iets goeds, hetgeen overigens ook in niet geringe mate l danken zal zijn geweest aan de invloed van commissievooi zitter Van Dijk. HeT gaat, gezien de voorgeschiedenis van Joekes binnen d VVD, te ver om nu te stellen, dat Joekes op een onverkiesbj re plaats op de VVD-kandidatenlijst terecht dreigt te kome uitsluitend omdat hij zijn partij in de RSV-kwestie zou zij afgevallen. De voorgeschiedenis van Joekes binnen de VV| is het beste bewijs van het tegendeel. NiETTEMIN zou de VVD er goed aan doen zelfs de indnj van een wraakactie te vermijden. VVD-fractieleider Nijpe en VVD-minister van economische zaken Van Aardenr hebben onjuist gehandeld in de RSV-affaire en niet h VVD-kamerlid Joekes. Alleen al om die reden zou de W haar kamerlid Joekes ook de volgende periode deel moete laten uitmaken van haar fractie. Uitsluitend op die mani< kan de VVD-top elke valse schijn vermijden. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Paus en jongeren Ten onrechte stellen de paters Salesianen H. Kanters en K. van Luyn, dat tijdens de ont moeting van de paus met jon geren in Amersfoort twee kleine „Totus tuus" groepen in de menigte de sfeer hebben bepaald en andersdenkenden het gevoel hebben gegeven er niet bij te horen. Samen met zeker twintig andere jongeren groepen uit het hele land was onze jongerengroep met dertig man aanwezig. Het enthousias me bij alle aanwezigen was groot: de paus is uitbundig be groet. maar ook op zijn toe spraak reageerden de jongeren positief. Onze indruk, en die van een ieder die wij hierover gesproken hebben, was niet dat „elk kritisch denken" was uitgeschakeld, zoals beide pa ters suggereren. Wij beseften ter dege wat de paus ons te zeggen had. Helaas kunnen de paters blijkbaar niet begrijpen, dat jongeren in deze tijd en thousiast zijn voor de bood schap van de paus en verkla ren zij dit door een (ingebeel de) manipulatie van een klei ne groep jongeren, die .zij zelfs „neofascistische" eigenschap pen durven toeschrijven. Onze jongerengroep heeft met* met Opus Dei of Totus tuus .uit staande. Van manipulate c.,or deze groepen is ons niets ge bleken. De sfeer was er ont spannen en spontaan. A.J.M. van Berkel, RK - J ongerengroep, LEIDEN. Wapens en ideologie We leven in een wereld waar in een merkwaardige situatie heerst. Er zijn een tweetal ide- ologiën.die wedijveren met el kander ten einde alleen de wereld te veroveren. De be scherming en verdediging van de ideologie wordt bij voor keur toevertrouwd aan wa pentuig. De filosoof L. Ron Hubbard heeft bewezen, dat ideologie en wapentuig twee verschillende grootheden zijn. Twee grootheden die zo ver schillend zijn, dat er zelfs geen interaktie mogelijk is. Anders gezegd met wapens houd je geen ideologie tegen en an- derszijds zullen wapens nooit de ambassadeurs kunnen zijn voor een ideologie. Met deze stelling zou wellicht een begin voor de oplossing gemaakt kunnen worden. En het mooiste is nog dat bovenstaan de stelling reeds in de praktijk bewezen is. Is er een duidelij ker voorbeeld dan de tweede wereldoorlog? Paul Rood, AMSTERDAM. Geloofsverbetering Hoewel de paus al weer lai en breed in het Vaticaan is t ruggekeerd dient het we voor de geloofsverbetering ons land te worden voortgezi Vandaar alsnog een reactie het standpunt van studente pastoor Van Well, die met ve vragen aan de paus de indru wekte alsof hij de paus veran woordelijk wil stellen vcx alle ellende, die sinds dertl l jaar over de katholieke ketA in Nederland is uitgestort. H| lijkt mij zinniger vragen daaj over te stellen aan de Nede landse bisschoppen, die als b stuurder in die dertig jaar verantwoordelijkheid droege A Bijvoorbeeld aan kardinaal Al frink, die door zijn gedogend vrijblijvende opstelling d eerst-verantwoordelijke voor allerlei nieuwe, verkee de ontwikkelingen: het steÖI gedaalde kerkbezoek, de ve^j mindering van geloof in het U, Sacrament des Altaars, het i~ Priesterschap en het H. Huwf^ lijk; over de permessiviteit homosexuele daden, abortfO en echtscheidingen met alle qp< lende voor de kinderen. 1^] studentenpastor wiist ook cp. de vooruitgang in de oecumj ne. Is er vooruitgang? Da toch zeker wel ten koste vije het geloof in het H. SacrameP3 des altaars en het pausschap)3 A.F. Meiman, f31 ROTTERDAM' na li< lei Weerloos leven Ieder mens is in feite cmgevelii negen maanden ouder dan zio< leeftijd op grond van geboort datum aangeeft. Vanaf de tj— vruchting is er immers k menselijk wezen aanwezig, Q begint in 'n stadium van grd afhankelijkheid om te eiwJC gen in het stadium van zei standige volwassenheid. Tegf)1 deze achtergrond sta ik ve steld over het gemak waarn*)]? het verbreken van ongewe^, zwangerschap wordt gepraj}e geerd en toegepast. In feite,ej abortus het wetens en willera ontnemen van de natuurlijke levensvoorwaarden aan |n menselijk wezen, de dood tqje gevolge hebbend. In dit q10 zicht zie ik geen verschil n^j het sturen van mensen naar |e, gaskamer. Ook hen worden »v nodige natuurlijke levei standigheden bruut ontr Hij het hulpbehoevend i lijk wezen is die daad geleg^' seerd; bij de gaskamerpral gruwt iedereen en is ve ging van de schuldigen later nog mogelijk. Onlangs 1^ ik 'n bericht met als kop: „JT bryo's gebruikt voor scha heidsmiddelen". Er is een h. del in menselijke embry£ Door abortus gedode men» ke wezen worden verka volgens het bericht voor I gulden per stuk. Ze word gebruikt voor de produk van veijongende gezichts me. Waar zijn we mee tx Mens denk na! Je protest* massaal tegen kernbewa] ning, mogelijke bedreig' voor de mens in de toeka t.Maar wat ben je aan het c met het onmondige, weerkj leven nu? A v d We VOORBUH

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2