Jan Huls: Deze wereld te groot voor één kerk IN EN OM DE KAS binnen de perken fotebegomanl Invoerheffing voor buitenlandse tomaten Paksoi BINNENLAND ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 8-SF Om zijri moeizaam vergaarde ken nis van de Japanse taal nog enigs zins op peil te houden, reist de 71- jarige Franciscaner pater Jan Huls een keer per week van zijn kloos ter aan de Witte Vrouwensingel in Utrecht naar Amsterdam om daar met Japanse gastarbeiders en hun families de liturgie te vieren en over de bijbel te discussiëren. Meer dan 25 komen er nooit, wat Huls nochtans een bevredigend aantal acht. Hij is tijdens zijn missiearbeid van 34 jaar op het Japanse eiland Hokaido niet anders gewend ge weest. In Engaru, een stad met 20.000 inwoners, waar hij tot augustus 1984 heeft geploe terd, kwamen zondags beduidend min der kerkgangers opdagen. Maar zelfs de keren dat hij een half uur of langer vruchteloos had gewacht en daarna moe derziel alleen in zijn lege kabouterkerk een Heilige Mis opdroeg, bleef hij zijn taaie arbeid meer dan de moeite waard vinden. Toch is ook hij ooit met de kruisvlag hoog in top uit Aalten vertrokken om dolende zielen te winnen, door mensen te bekeren en te dopen. Toen hij in 1925 als 11-jarige besloot missionaris te wor den, stond het ook al voor hem vast, dat hij naar China zou gaan. Toen hij het aan zijn moeder vertelde was ze letter lijk met stomheid geslagen. Wat hij ach teraf zeer begrijpelijk vindt". Na zijn priesterwijding in 1940 werd zijn verlangen naar het verre, geheimzinnige missiegebied nog ruim zeven jaar op de proef gesteld. Er vertrokken geen sche pen meer uit Nederland en noodgedwon gen accepteerde hij een benoeming als kapelaan in Venray. Na de oorlog duur de het nog ruim twee jaar voordat hij met enige medebroeders aan boord van het wrakke Liberty-schip „Edmund Fanning" aan de uitgestelde reis naar China kon beginnen. Dat de i vuld waren met wapens en springstof werd hem pas enkele dagen later duide lijk in Genua, nadat een reeks explosies het schip in lichterlaaie had gezet. Langs een kabel, waarmee de „Edmund Fan ning" lag afgemeerd, kon hij ternauwer nood aan de vuurzee ontkomen. Drie maanden later vertrok hij voor de twee de keer met een Liberty-schip naar Chi- Huisarrest Zijn eerste missiepost was Peking, waar hij korte tijd later hardhandig gecon fronteerd werd met de troepen van roer ganger Mao, die Tsjang Kai Tsjek naar Formosa joegen en Huls tot ongewenste vreemdeling verklaarden. Het begon met huisarrest, waarop een massale be storming van zijn kerk volgde. Zijn per soonlijke bezittingen, inclusief de foto's van zijn vader en moeder, werden ver beurd verklaard en na een eenzame op sluiting van ruim een maand werd hij tenslotte op een boot naar Hong Kong gezet. En waag het niet naar Japan te gaan", werd hem nageroepen, „want ook daar zullen we je weten te vinden". Huls ging dus naar Japan. Want het stond hem op dat moment nog helder voor de geest, dat hij vroeg of laat zou terugkeren naar China. Vandaar dat hij in de buurt wilde blijven. Ze boden hem eerst nog een missiepost aan in Nieuw- Guinea. Maar dat vond hij geen bruik baar alternatief. „Ik had toch zeker niet voor niets jaren op de Chinese taal zitten zwoegen", was zijn logische uitleg. Aan die summiere kennis van het Chi nees had hij overigens bitter weinig op Hokaido. Hij kon alleen de karakters thuis brengen. Voor de rest moest hij van voren af aan beginnen. „Ik heb wel iswaar 34 jaar de tijd gehad om wegwijs te worden in het Japans", geeft hij toe, „maar in de praktijk blijkt dat voor mij dien je vlot te kunnen verstaan. Maar onder geen beding mag je hem zelf ge bruiken in een gesprek" Uit de voeten. Gaandeweg ontdekte Huls ook, dat hij met zijn diepgewortelde opvattingen over het missioneringswerk in Japan niet uit de voeten kon. Er was wel een gretige belangstelling voor de boodschap van het Christendom, merkte hij, maar de drempel van de katholieke kerk was en is voor de meeste Japanners toch te hoog. Daar komen ze niet overheen. „Ze luisterden met aandacht naar me en kwamen vervolgens tot de conclusie, dat de godsdienst die ik vertegenwoordigde, nooit hun godsdienst kon worden". „Achteraf beken ik deemoedig, dat ik te lang mijn tijd gespendeerd heb aan za ken, die al lang door God geregeld wa ren. Ook in Japan is Zijn rijk namelijk al eeuwen een feit. Het wordt alleen zicht baar op een wijze, die wij in het Westen niet gewend zijn. Het gebeurt niet via onze Heilige Schrift en onze profeten, maar door het geloof in de natuur. En die natuur met een hoofdletter N heeft Japanners dezelfde kracht, BET Volen Roda Feyer FC U! FC G Eerst SC c toekennen. Vergelijk dachtig het Boedhisme en het Christen dom, dan moet je wel tot de slotsom ko men dat ze op een wonderlijk harmo nieuze manier in elkaar passen en elkaar aanvullen. Deze wereld is domweg te groot voor één kerk, één geloof. Maar hij is niet te groot voor God, die ook in het Japanse Boedhisme een realiteit is". Godsrijk onvoldoende te zijn geweest. De ellende talen moet je op de hoogte zijn, want an- is namelijk, dat er in Japan allerlei talen ders kun je niet communiceren met door elkaar worden gebruikt. Van al die mensen. De vrouwentaal bijvoorbeeld „Aan het einde van de reis kan ik me zelf het verwijt maken, dat ik rijkelijk laat anders heb leren leven en denken. Dat kun je terecht jammer vinden. Maar beter laat dan nooit. Ik heb in Engaru gelukkig niet alleen een kerk achterge laten, maar ook een kleuterschool met 140 leerlingen. En via de kinderen is er in de loop der jaren een hechte band ontstaan tussen hun ouders en mij. Dat heeft geresulteerd in een overdonderend afscheid, waarvoor de halve stad was uitgelopen". „Ik ben daar overladen met geschenken, waaronder een tekening van Yoshimatsu Yoshikawa, wiens negen kinderen en kleinkinderen op mijn kleuterschool ven. Katholieken spreken in dat ver band over een eeuwig leven. Maar voor een Japanner is lang al mooi genoeg". „Voor die man is het katholicisme een onbereikbaar ideaal gebleven. Maar hij heeft zijn uiterste best gedaan om een goed mens te zijn. Wat hem aardig ge lukt is. Hij en ik zijn dus wel degelijk met dezelfde dingen bezig. En dat spreekt mij geweldig aan". Pater Jan Huls met een van de geschen ken, die hij bij zijn afscheid in 1984 heeft gekregen. „Voor Yoshikawa, die deze te kening gemaakt heeft, is het katholicis me een onbereikbaar ideaal gebleven", zegt hij, „maar hij heeft zijn uiterste best gedaan om een goed mens te zijn". OOM SIMON Nu de nachten moeilijk meer vat krijgen op de avonden en de televisie boerend vanuit zijn lebmaag is begonnen met herhalingen van programma 's die de af gelopen winter reeds bitter zijn tegenge vallen, krijgen we in de uren tussen licht en dralend donker regelmatig de aan vechting om af te reizen naar die erven en magen, over wier lot wij te lang in het onzekere zijn gebleven. Soms levert zo'n bezoek geringe vreugde op, wan neer bijvoorbeeld blijkt, dat een verre neef wederom in welbehagen bij de in specteur der Directe Belastingen is toe genomen. Omdat hij al lang verleerd is zelf wat leuks te bedenken, staat er nu ook een kleurentelevisie in zijn slaapka mer met gescheiden bedden. „Elk huisje heeft zijn kruisje", zegt hij gelaten, ter wijl hij de tweede fles Zuid-Afrikaanse wijn ontkurkt. Vaker echter wordt aan het einde van zo'n reis een klein verdriet als eigen geld je aan ons uitgekeerd. Wat ook gis teravond het geval was. Wij belden aan bij het huis van oom Simon en zagen bij het open gaan van de massief eiken deur, dat hij sinds ons vorig bezoek ver ontrustend ouder was geworden. Hem trof overigens geen schuld, want hij heeft jaren naar dit weerzien uitgeke ken. „Wat een verrassing", zei hij zacht, „kom binnenEn sloffend ging hij op de tast de smalle gang in, waar het nog nooit dag is geweest. In de kamer aan het ein de zat tante Cato nog steeds bij de tuin deuren in dezelfde houding, die wij ons herinnerden van de vorige keer. In 1967. Of was het toch 1968? Zij reikte een broze hand aan en noemde de naam van onze oudste broer. „Nee vrouw", souffleerde oom Simon gedul dig, „nu ben je even in de war. Hans is al jaren dood. Dit is Leo. Je weet wel. Vroeger kwam hij op woensdagmiddag altijd zijn huiswerk bij ons maken „Suiker en melk in je thee?", informeer de ze even later. En net als de vorige week antwoordden wij: „Geen suiker en geen melk tante". Zwijgend dronken we van de thee. „Mijn grootste verdriet is, dat je tante de laatste tijd zo vergeetachtig is", had oom Simon al in de gang gezegd. „Daar is helaas niks aan te doen. Een kwestie van ou derdom, zegt de dokter. Jammer hè, van tante".. ALs de zon nu nog scheen, dachten we, als er maar een vogel zong. Een zou al genoeg zijn. Misschien werd dan alles wat draaglijker. Tante was ondertussen opgestaan en in de richting van de keuken geschuifeld. Toen de deur achter haar was dichtge vallen, mompelde oom Simon: „Even kijken wat ze doet. Neem me niet kwa lijk dat ik je even alleen laat. Maar het is echt nodig". Toen ze terug waren in de kamer en tan te weer bij de tuindeuren zat, schonk oom Simon vermouth uit een karaf, die we ons herinnerden van vorige bezoe ken. Hij hief zijn glas en zei: „Op jouw welzijn dan maar. Want als ik op mijn gezondheid toast of op die van je tante, ben ik bang, dat we niet meer aan een tweede glas toekomen „Eigenaardig", hoorden we tante Cato in de verte mompelen, „de vorige keer, toen Hans hier was, had hij toch een snor. Ik ben daar bijna zeker van Oom Simon keek haar liefdevol aan en Anton is ook al weer jaren dood. beurt gegaan. Wat zou je zeggen van een vers sigaartje?". Tegen tienen namen we afscheid. Oom Simon liep mee tot halverwege de gang. „Je moet gauw terugkomen", gebood hij, ,je vindt het toch niet erg hè, dat ik niet meega tot de deur. Ik hoest de laatste tijd weer zo, begrijp je. Je mag de dood nooit op een idee brengen". Toen we buiten stonden, zagen we tante Cato achter het raam in de voorkamer zwaaien. Ze riep nog iets. Misschien wil de ze alsnog zekerheid over de suiker en de melk. Maar omdat ze achter glas stond, vingen we alleen haar laatste woorden op. Wat heb je met je snor gedaan?", maak ten we er uit op. Sp LAND EN TUINBOUW »|Vo« strij Bijzonder grote aanvoer van bloemen in Westland De afgelopen week werd bij bloemenveiling „Westland" ge kenmerkt door een bijzonder grote aanvoer van snijbloemen. Er was maar liefst 31 procent meer dan in dezelfde week van 1984. De prijsvorming kwam vanwege de grote aanvoer en het warme weer behoorlijk onder druk te staan en het gemid delde prijspeil lag 37 procent langer. De meeraanvoer in pro centen: alstroemeria 56 procent; standaardanjer 64 pro cent; trosanjer 76 procent; bouvardia 123 procent; gypsop- hila 80 procent (3 1/2 miljoen tak!!). Het assortiment „kleine gewassen" wordt steeds breder. Bij deze snijbloemen bleef de prijsvorming over het algemeen re delijk op peil: achillea 46 (107); aconitum 110(170); asclepias 75(118); campanula persicifolia 40(72); carthamus 60(160); sca- biosa 76(89); phlox 63(93); veronica 58(98) en watsonia 54(85). De kamerplantenaanvoer bleef gelijk aan het vorige jaar. Ruim 1.8 miljoen stuks werden de afgelopen week verwerkt. De vraag naar kamerplanten bleef op niveau, waardoor de gemiddelde prijs van vorig jaar (2.19) steeg met 22 procent naar 2.67. De bloeiende planten doen het rond deze tijd van het jaar iets beter dan de groene planten, getuige enkele note ringen: saintpaulia 1.37; kalanchoe 1.71; hibiscus 2.85; sinnin- gia 3.67; exacum 1.58; campanula 3.00 en anthurium 5.22. De afgelopen week was tevens de week voor de tuinplanten met een topaanvoer van ruim zes miljoen stuks en een omzet van 3 miljoen gulden. Enkele noteringen: pelargonium pelta- tum 1.84; pelargonium zonale 1.55; impatiens 0.33; petunia 0.36; verbena 0.40; tagetes grootbloemig 0.41 en gazania 0.54. De omzet was 17 1/2 miljoen hoger dan in dezelfde week van vorig jaar en het bedrag bijna acht ton lager: dat zegt vol doende over de lagere prijzen in vergelijking met 1984. Tot nu toe is de jaaromzet tot en met week 21 55 miljoen hoger dan vorig jaar en het bedrag is 37 1/2 miljoen gulden hoger. Toppers deze week bij de snijbloemen waren freesia, trosan- jers, jaarrondtroschrysanten, rozen (kleinbloemig), gypsophila en standaardanjers. De prijsvorming van import-snijbloemen en tuinplanten was vrij stabiel in vergelijking met vorig jaar, terwijl de kamerplanten duidelijk hogere prijzen maakten. Het beeld bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleis- wijk verschilde nauwelijks van „ziin grote broer" in Honse- lersdijk. Vooral aan het begin van de week was er sprake van een rustige handel met lage prijzen. Vlak voor Pinksteren werden de prijzen beter en de Franse Moederdag heeft hier mee te maken. De algemene ledenvergadering wordt op dins dagavond 25 juni gehouden. Het Agrocenter zal ongetwijfeld één der belangrijkste agendapunten vormen en wellicht het veilingpercentage en de bestuursverkiezing. Edo Bergsmaprijs voor periodiek „19 NU" De Edo Bergsma Prijs een penning, een bedrag van 5000 gulden en een kunstwerk is dit jaar toegekend aan de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw voor haar twee-maandelijks periodiek „19 NU". De prijs is aan deze aan het Kleine Loo in Den Haag gevestigde stichting toegekend door dè ANWB. Met de prijs wordt waardering geuit voor grote verdiensten en uitzonderlijke initiatieven op de door de ANWB bestreken terreinen. Al meer dan twintig jaar vestigt „19NU" op journalistiek hoog niveau de aandacht op het landschapsschoon, het boerenbedrijf en de recratie in hun on derlinge Verwevenheid. Een niveau waaraan de hoofdredac teur, directeur van de stichting, de heer F.A.M. Wilbers, in hoge mate heeft bijgedragen. De prijs, waarvan de toekenning geschiedde op voordracht van een adviescommissie onder voorzitterschap van de heer H.J.L. Vonhoff, wordt op don derdag 14 november in Nieuwspoort in Den Haag uitgereikt door ir. F.H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de ANWB. De Commissie van de Euro pese Gemeenschap heeft met ingang van 24 mei een com penserende invoerheffing in gesteld voor Spaanse tomaten van 47,73 per 100 kilo. Vijf dagen later besloot men om de heffing op tomaten uit Marokko te verhogen naar 127,97 per 100 kilo. Voor de komende maand juni was de referentieprijs vastgesteld op ƒ261,04 per 100 kilo. Het zijn allemaal maatregelen om de concurrentie op de Westeuro- pese tomatenmarkt wat in te dammen. In de afgelopen week herstelde de situatie op de tomatenmarkt zich. De concurrentie nam af en de aanvoer groeide minder explosief als in de week er voor. Naast West-Duitsland is Frankrijk op het ogenblik de belangrijkste afnemer van Hollandse tomaten. Volgens ramingen zal het tomatena- reaal in Frankrijk het ko mende seizoen 4% kleiner zijn als vorig jaar. Door het langdurig koele weer is de oogst in Frankrijk verlaat. De export naar Engeland vertoonde wel groei, maar in vergelijking met vorig sei zoen worden er minder to maten op de Engelse markt afgezet. De prijzen voor zo wel de ronde als de vleesto maten trokken in de afgelo pen week aan. Bij de ronde tomaten liep de prijs het sterkst op. Voor de A-export werd er ƒ2,45 per kilo be taald. In de eraan vooraf gaande week kwam men niet verder dan 1,84 per kilo. Bij de vleestomaten liep de prijs op naar 2,53 per kilo. De prijzen van de afgelopen week steken weer gunstig af bij die van vorig seizoen. Het totaal aanbod van tomaten neemt verder toe, met als ge volg een daling van de prijs. Naar verwacht blijven de prijzen gunstig afsteken bij die van vorig jaar. Sla. ke mate toe bijgedragen. De prijzen voor zowel de glassla als de natuursla trokken aan. Voor de glassla werden er hogere prijzen betaald als voor de natuursla. Glassla bracht gemiddeld 53 cent per stuk op. De natuursla-telers kwamen niet verder dan een middenprijs van 4 dubbeltjes. In beide gevallen steekt de prijs gunstig af bij die van vorig jaar. Toen bracht de glassla slechts 13 cent per stuk op en de natuursla 23 cent. De aanvoer glassla Duizenden pallets wachten op de veilingen om straks, opgetast met komkommers of tomaten, naar het buitenland te worden getransporteerd. neemt verder af en het aan bod van natuursla neemt toe. Als het weer de komende week meewerkt zullen de prijzen redelijk stand weten te houden. Overige gewassen. De belangstelling voor de groene paprika's was groot. De middenprijs liep zelfs op naar 6,40 per kilo. Bij de rode paprika's is er sprake van een topaanvoer. De prijs daalde sterk en kwam ge middeld op 3,60 per kilo uit. Door het stil vallen van het luchtverkeer, vorige week, heeft de export van paprika's naar Amerika hinder onder vonden. Voor zowel rood als froen wordt er op ruim dan- od gerekend. Voor de groe ne sorteringen zal de prijs da len. Voor de rode sorteringen lijkt het verder dalen van de prijs zeer onwaarschijnlijk. Ondanks de topaanvoer bij de komkommers wist de prijs zich goed te handhaven. De sorteringen 41/61 verander den nagenoeg niet van prijs. De prijs lag tussen 65 cent en 73 cent per stuk. De lichtere sorteringen moesten inleve ren. Zo daalde de midden prijs voor de sortering 31/36 van 53 cent naar 36 cent per stuk. Een verdere groei in de aanvoer wordt er niet ver wacht en de prijzen lijken de komende week niet veel te veranderen. De belangstel ling voor koolrabi nam nog verder af, met als gevolg een priisdaling naar 42 cent per stuk. In aanvoer en prijs lijkt er de komende week niet veel te veranderen. De prijs daling bij bloemkool zette in lichte mate door. De „ach ten" daalden in prijs naar ƒ2,10 per stuk. Het aanbod wordt nog iets groter en de prijs daalt licht of blijft ge lijk. Op de radijsmarkt bleef de matte stemming voortdu ren. De vraag blijft sterk achter bij het in korte tijd uitgegroeide ruime aanbod. In de week van 20 t/m 25 mei bedroeg de landelijke aanvoer zelfs ruim 5 miljoen bos. Er werd de afgelopen week 36 cent per bosje be taald. Het is nog maar de vraag of hier de komende week verbetering in komt. Door het weer kleiner ge worden aanbod van aubergi nes trok de prijs aan naar ge middeld 3,35 per kilo. Er wordt een kleiner aanbod verwacht dat tegen gelijke of hogere prijzen verkocht zal worden. Ijsbergsla mocht zich verheugen over een toe genomen belangstelling. De prijs liep op naar f 1,01 per stuk. Deze prijs lijkt de ko mende week niet haalbaar. De ruime aanvoer van cour- Settes bleef de prijs onder ruk houden. De gemiddelde prijs daalde naar 57 cent per stuk. Vorig seizoen was de aanvoer ruim de helft klei ner en lag de prijs o{J 1,65 per stuk. Het aanbod van vollegronds-andijvie wordt steeds groter. De middenprijs daalde naar 60 cent per kilo. De aanvoer blijft groeien en de prijs daalt verder. De vraag naar Chinese kool was al uitstekend, maar werd nog groter. De prijs liep op naar 2,65 per kilo. Er worden lagere prijzen voor dit gewas verwacht. Het groeiende aanbod van bos- peen daalde slechts licht in prijs. Er werd 2,32 per bos betaald. De aanvoer wordt nu snel groter en de prijs zal sterker dalen. Raapsteeltjes brachten 33 cent per bos op. Voor postelein zakte de prijs weg naar 40 cent per kilo. V ollegrondsgroenten. Bij spitskool trok de prijs na een sterke daling in de voor gaande week weer aan. Er werd nu 72 cent per kilo be taald. Voor de komende week worden er gelijke of la- fere prijzen verwacht. Het leiner wordende aanbod van prei liep als gevolg van de uitstekende vraag sterk in prijs op. Gemiddeld werd er ƒ3,80 per kilo betaald. Het verder kleiner wordende aanbod zal tegen hoge prijzen verkocht worden. Het nog steeds ruime aanbod van spi nazie bracht 50 cent per kilo op. Voor dit gewas zal er in de komende week niet veel veranderen. Verschillende lezers van deze rubriek hebben voor het eerst een tamelijk nieuwe groentesoort verbouwd of willen dat deze zomer gaan doen; paksoi is de naam van die groente. Er wordt gevraagd naar herkomst en bereidingswijzen van paksoi. Op die vragen willen we hier een antwoord proberen te geven. Paksoi is een bladkoolsoort die oorspronkelijk uit Azië komt. Daar is de groente al lang bekend en zeer geliefd. De plant kan in de volle grond en in de kas gekweekt worden en bestaat uit stevige wifte stengels met daaraan grote groene bladeren. Blad en stengel kunnen beide gegeten worden. Paksoi is familie van de Chinese kool en smaakt daar ook wel naar. Alleen is paksoi wat pittiger en aromatischer. Ze kan zo wel gekookt als rauw gegeten worden. Bij het koken er reke ning mee houden dat paksoi zich gedraagt als spinazie: het blad slinkt nogal. In repen De eenvoudigste manier van bereiden gaat zo: snijd de bladvoet eraf en scheur of snij lelijke delen van de bladeren. Was de groente en snijd ze in repen. Opzetten met zo weinig mogelijk aanhangend water. Zout toevoegen (niet te veel de eerste keer. de groente is al pittig van zichzelf) en ten hoogste 10 minuten koken. Bij een kooktijd vap 5 minuten blijven de in de paksoi zittende vitaminen beter berwaard. Om de groente te leren waarderen hier een paar recepten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen dat de laatste tijd stevig aan de weg timmert met niuewe groente- en fruit- ij__,iden voortgebracht We beginnen rauw. Van een halve kilo paksoi maakt u fijne reepjes. Voeg aan een bakje magere kwark 2 eetlepels mayonai se toe, 1 theelepel mosterd, wat zout, citroensap en wat fijnge hakte peterselie. Meng dat alles door de paksoi en schud stevig. Klaar voor gebruik. In plaats van kwark en mayonaise kan na tuurlijk ook een dressing gemaakt worden van olie en azijn met wat fijne tuinkruiden toegevoegd. Paksoi is ook erg lekker als vulling en garnering in kippesoep. Laat de groente dan vooral niet te lang meekoken zodat ze nog wat knapperig blijft. Omdat paksoi ook iets wegheeft van spina zie kan een variant gemaakt worden op de bekende en geliefde „spinazie-a-la-crème". Was, snipper en kook de paksoi. Niet langer dan 5 minuten in de pan met een beetje zout. Laat alles goed uitlekken. Smelt 25 gram boter en doe daar een eetlepel bloem bij. Daarna onder goed roeren 2 dl melk toevoegen. Als de saus over het kookpunt is, is ze gebonden. Klop dan een eierdooier los in een beetje, room, doe daar zout en peper naar smaak bij. Doe wat hete saus bij dit mengsel en doe het voorzichtig bij de rest van de wanne saus in de pan. Nu mag de saus niet meer koken, anders schift het ei. Schep de saus door de paksoi en doe alles in een voorver warmde schaal. Wie graag kaas eet kan de groente ook aanma ken met een kaassaus of over de schotel geraspte kaas strooien en het geheel even onder de grill of in de oven zetten. Paksoi is met aardappelen ook een heel goede basis voor de Bel gische „stoemp". Eerst aardappelen koken. Vijf minuten voor die gaar zijn de paksoi erbij. Door elkaar scheppen tot een soort stamppot. Aan het geheel wat gebonden jus toevoegen en op smaak maken met zout en peper. De Belgen (en dan vooral de Brusselaren) geven bij een „stoemp" verschillende soorten vlees: verse worstjes, gebakken speklappen, carbonades of lever. Dit echt oud-Nederlandse gerecht (België was vroeger immers ook een van de Nederlanden) krijgt door de paksoi een beetje exo tisch smaakje. Normaal wordt „stoemp" gemaakt van een of an dere inheemse koolsoort. Wie nog niet aan de paksoi durft kan het dus met gewone witte, groene of Chinese kool proberen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8