Politiebond kraakt organisatie cupfinale Huisarrest voor Engels voetbal Grieken stemmen over socialistisch experiment Craxi vraagt Londen en Brussel officieel uitleg BUITENLAND CeidóeSouxa/nt ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 5 Britse politici vrezen gevolgen voor handel LONDEN Politici van de Britse Conservatieve partij heb-' ben zich gisteren pessimistisch uitgelaten over de gevolgen van het bloedbad in het Brusselse Heizel-stadion voor de Britse handelsbelangen. „Britse weken in Brussel behoren tot het verleden", was de reactie van één van hen, Anthony Beaumont-Dark. „Het krankzinnige feit doet zich voor dat een paar mensen in enkele minuten meer schade aan de Britse handel hebben toegebracht dan een export-manager in vijf jaar aan goodwill kweekt". De Britse handel met Bel- gié en Italië omvatte vorig jaar zestig miljard gulden. Vol gens de voorzitter van de commissie voor handel en indus trie van de Conservatieven, Michael Grylls, „zal een periode van afwezigheid in Europa van Britse voetballers alleen maar goed zijn voor de Britse belangen in Europa en moge lijke schade aan onze handel kunnen voorkomen". Zege Juventus zou afgesproken zijn BRUSSEL De Franstalige Belgische televisie heeft giste ren het bericht verspreid, dat de overwinning van Juventus op Liverpool in de finale van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen afgesproken werk zou zijn. Tijdens en na de rampzalige supportersonlusten op de tribunes van het Heysel-stadion was er overleg tussen de officials van de twee clubs. Bij die besprekingen zou overeenstemming be reikt zijn over de zege van Juventus. Dit was volgens hen de beste oplossing in een poging nog meer onlusten te voorko men. De nieuwslezer van de RTB beriep zich op absoluut zekere bronnen. Louis Wouters, de voorzitter van de Belgi sche voetbalbond, ontkende het bericht in eerste instantie. Hij gaf echter toe, dat er koortsachtige besprekingen tussen de clubleiders hadden plaatsgevonden. Peter Robinson, de secretaris van de Engelse voetbalclub Liverpool, heeft gis teravond categorisch ontkend, dat het woensdag met Juven tus op een akkoordje is gegooid. Robinson noemde het „een puur sensatieverhaal". De Zwitserse scheidsrechter Daina, die het duel leidde, wees de verdachtmaking eveneens van de hand. Italië wil tegen Engeland voetballen MEXICO De Italiaanse voetbalselectie heeft zich in Mexico uitgesproken voor het doorgaan van de vriendschappelijke interland tegen Engeland op don derdag 6 juni. Volgens de internationals moeten hun Engelse collega's niet collectief worden gestraft voor het bloedvergieten in Brussel. De beide bondscoaches Bobby Robson en Enzo Bear- zot hebben gisteren een gesprek gehad om alle mis verstanden rond de wedstrijd Italië-Engeland, die deel uitmaakt van een toernooi als opwarming voor het wereldkampioenschap in 1986, uit de weg te rui men. Robson: „Deze wedstrijd is een ideale gelegen heid de verstandhouding tussen beide landen te ver beteren en te laten zien, dat voetbal ook een goede naam kan hebben". Platini bezoekt gewonden BRUSSEL Manager Francesco Mo roni, sterspeler Michel Platini en doel man Vito Tacconi van Juventus heb ben gisteren in verschillende zieken huizen in Brussel een bezoek gebracht aan de gewonde voetbalsupporters en hun families. België betaalt behandelingskosten BRUSSEL Premier Martens heeft gisteren gezegd dat België de behande lingskosten voor zijn rekening zal ne men van de honderden gewonden die in Brusselse ziekenhuizen worden be handeld. Bommelding bij Brits consulaat HAMBURG Het Britse consulaat in Hamburg is donderdag wegens een bommelding ontruimd, zo is gisteren bekend gemaakt. Op het Britse consu laat in München verscheen afgelopen donderdagnacht de tekst „English ani mals" (Engelse beesten). Brussels tragedie in kabinetberaad DEN HAAG De meest betrokken bewindslieden uit het kabinet-Lubbers zullen nog overleg voeren over de Brusselse tragedie die de voetbalwed strijd Juventus-Liverpool voorafging. Dit deelde premier Lubbers gisteren mee tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie. Op de vraag of Lubbers in het vervolg nog te zien zal zijn bij „grote" voetbalwedstrijden luidde het ant woord: „Ik zal mijn gewoonten niet wijzigen". ROME/BRUSSEL De Itali aanse regering zal België en Groot-Brittannië officieel uit leg vragen over de voorzorgs maatregelen die waren geno men om geweld rond de Euro pacup-finale in Brussel te voorkomen. Dat heeft premier Craxi vrijdag in Rome gezegd tijdens kabinetsberaad. Craxi kondigde verder aan dat zijn regering de Europese Voetbalunie (UEFA) zal vra gen waarom voor de wedstrijd een stadion is uitgekozen „dat duidelijk ongeschikt was". De premier sprak waardering uit voor de blijken van spijt en so lidariteit. Hij prees ook de red dingsoperaties en andere hulp van de Belgische autoriteiten. Craxi kritiseerde echter „de bewezen ontoereikendheid van voorzorgs- en veiligheids maatregelen". De commissie binnenlandse zaken van de kamer van volksvertegenwoordigers zal in de loop van volgende week een hoorzitting organiseren waar de instanties gehoord zullen worden die betrokken waren bij de organisatie van de wedstrijd in het Heizelsta- dion. GEEN OPDRACHT VOOR OPTREDEN RELLENTEAM (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De organisatie van de cupfinale tussen Liver pool en Juventus, waarbij woensdagavond 38 mensen op dramatische wijze het leven verloren in het Brusselse Hei- zelstadion, is minder zorgvul dig geweest dan premier Mar tens, minister van binnenland se zaken Nothomb, burge meester Brouhon van Brussel en voorzitter Wouters van de Voetbalbond willen doen gelo ven. Dat bleek gisteren uit de scherpe kritiek, die geuit werd door de voorzitter van de Bel gische politiebond Somers en de brandweercommandant van Brussel, Jispen. Volgens de politiebondvoorzit ter heeft men er niet aan ge dacht het speciale arrestatie team van de politie, altijd aan wezig als rellen te verwachten zijn, in te zetten. „Daar is tot mijn grote verbazing geen op dracht toe gegeven", aldus So mers. „Daardoor waren er te weinig politiemensen in het stadion op het moment dat de rellen uitbraken. We hebben dan ook alleen buiten het sta dion arrestaties kunnen ver richten, die niets met de rellen te maken hebben". „Boven dien", aldus Somers, „is een politiemacht van tweeduizend Liverpool-voetballers (v.l.n.r.) Alan Kennedy, Alan Hansen, Mark Lawrenson en de nieuwe manager Kenny Dalglis, arriveren bij de rooms-katholieke kathedraal in Liverpool waar gisteren een requi emmis werd gehouden ter nagedachtenis van de slachtoffers van de rellen tijdens de Europacupfi nale in Brussel. Schaamte en verdriet bij requiemdienst in Liverpool (Van onze correspondent) LONDEN In de moderne katholieke Christus Koning- -kathedraal van Liverpool is gisteravond een requiemdienst opgedragen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de Heizeltragedie. De plechtig heid weerspiegelde het ver driet en de schaamte van deze Noordengelse stad, die tot af gelopen woensdag een schitte rend voetbalseizoen had en op het punt stond haar spelers uitbundig te vieren. In de li turgie, die werd gelezen door voetballer Bob Paisley, kwam deze wel heel passende zin voor: „En verlos ons van onze schaamte". De aftredende Li- verpoolvoorzitter Joe Fagan las, diep aangedaan, het epis tel. man tegenover een massa van zestigduizend, die het stadion uiteindelijk bevolkte, veel te weinig. Dat is onmogelijk. De Met uw krant naar Luxemburg: 5-DAAGS ARRANGEMENT PER LUXE TOURINGCAR NAAR DE LUXEMBURGSE ARDENNEN volpension 480.- Vertrek maandag 24 juni a.s. Het Groothertogdom Luxemburg is met zijn be boste bergen, oude stadjes en kastelen een ideaal vakantieland. In het hart van de Ardennen ligt het bekende Middeleeuwse burchtstadje CLERVAUX, een ideale bestemming voor de natuurliefhebber en rustzoeker die het liever niet te ver zoekt. Voor ons 5-daags arrangement logeren we in HOTEL DU COMMERCE, gelegen tegenover het slot. aan het begin van de hoofdstraat in het centrum. U vindt er een gezellige bar, een rustige lounge en een goed restaurant met uitzicht op de tuin. Deze ligt met een terras aan het riviertje de Clerf. Het hotel beschikt over een lift en alle kamers hebben douche en toilet. Het reisprogramma in het kort: MAANDAG: vertrek vanuit Den Haag/Rotterdam richting Eindhoven door het prachtige Limburgse landschap naar Vaals alwaar de lunch wordt ge bruikt. Daarna via Luik naar de Ardennen. Via Re- mouchamps door het dal van de Amblève naar Coo. Pauze bij de bekende watervallen. Via Trois- Ponts en Vielsalm en het dal van de Salm naar Clervaux. DINSDAGMIDDAG bezoek aan de hoofdstad Luxemburg met de Kathedraal, het Ko ninklijk paleis, het prachtige stadspark en de 2100 meter lange brug die het oude en het nieuwe stadsdeel verbindt. WOENSDAG dagtocht via Vianden en het prachtige Eifelgebied naar Trier, waar de beroemde Porta Nigra, de Domkerk, de Basiliek en de Romeinse badhuizen nog volop ge tuigen van de bouwkunst der oude Romeinen. DONDERDAGMIDDAG uitstapje naar Echternach, bekend om zijn Benedictijner Abdij met gebouwen uit de 18e eeuw en de St. Willibrordusbasiliek met Karolingische crypte. Via het Müllertal, gelegen in het Luxemburgs „Klein Zwitserland" terug. VRIJ DAG via een prachtige route langs St. Vith en Spa, Luik en Maastricht huiswaarts. De reis wordt be sloten met een gezellig afscheidsdiner. De prijs voor dit mooie vakantie- jaa arrangement bedraagt slechts/ Ovi" per persoon op basis van VOLPENSION incl. het afscheidsdiner en een 2-persoonskamer met dou che en toilet. Er zijn geen 1-persoonskamers be schikbaar. De excursies zijn bij de prijs begrepen (echter exclusief eventuele entrees). Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), i^SIJTHOFEJERS POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 SMID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 127) „Moet u eens luisteren, inspecteur." zei smidje Verholen. „Brigadier Kleuntjes bevindt zich nog steeds in de Swarte Piraet. Hij blijft daar om die arme meneer Van Uylen te bewa ken," „Wat je maar arm noemt," snoof hoofdin specteur Maffelaer. „Een grote kist met goud stukken in de kelder, geloof maar, dat dót een paar lieve centjes waard is!" „Zo bedoel ik het piet," gromde smidje Verholen korzelig. „Ik wou j^rop wijzen, dat die arme meneer Van Uylen bij- ha verdronken is. Loetje Saloe sloot hem op in qen kelder, die bij vloed onder water loopt." „Wat gééft dat nou?" zei de H.l. onnozel. „Bij eb loopt dat water er Immers weer uit!" „Ja hoor, u hebt gelijk...," zuchtte de smid. „Bij eb loopt dat water er weer uit. Daarom loopt ik nu ook het politiebureau uit..." „Hier is het geen eb." merkte de H.l. sluw op. „Inderdaad," her nam de smid. „Maar desondanks zou ik nu graag naar een hotel gaan om wat uit te rusten van alle vermoeienissen." „Dan kan ik u het Splendid Hotel aanbevelen," zei de H.l. opge wekt. „Goeie bedden en een heerlijk ontbijt met massa's knapperverse roomboterkadetjes." „Bedankt voor de tip, inspecteur," zei smidje Verholen. „Misschien zoudt u dan zo goed wil len zijn de heer Van Uylen te laten weten, dat ik in het Splendid Hotel zit. Ik ben een goede vriend van hem, ziet u." „Komt voor de bakker, Verholen," glimlachte de inspecteur, vriendelijk afscheid nemend van zijn gast. Hij schudde smidje Verholen hartelijk de hand, en trachtte tegelijkertijd zijn dienstpantalon aan te hijsen, wat een nog al lachwekkende vertoning oplever de... Een kwartiertje later liep smidje Verholen de sjieke hall van het Splendid Hotel binnen en een half uurtje later lag hij lekker op één oor.... overheid heeft de zaak onder schat. Bovendien hadden de politiemensen in het stadion geen beschermende kledij aan, noodzakelijk als de mogelijk heid bestaat dat er met stenen of flessen gegooid wordt". So mers dacht dat ook de politie van Liverpool in de over dracht van informatie een fout had gemaakt. „Men had ons ervoor gewaarschuwd niet in de buurt van de Britse suppor ters te komen, omdat dat pro vocatief zou werken". Brandweercommandant Jis pen was ook niet mals in zijn kritiek. „Ik ben in - de hele voorbereiding niet gekend", zei hij gisteren. „Vandaar dat ik op eigen initiatief maar een post op de Heizei heb inge richt. Als ik dat niet gedaan had, zou het zeker een half uur langer hebben geduurd voor de ambulances bij het sta dion hadden kunnen komen. Met de paar man, die we er hadden, hebben we tenminste nog een weg voor de ambulan ces kunnen banen". Voorts blijkt ook een fout ge maakt te zijn met het te vroeg openstellen van het stadion, om vijf uur in de middag. Om dat men de hele dag al proble men had gehad met de Liver- poolse „hooligans" besloot de commandant van de rijks wacht bij wijze van preventie de herrieschoppers van de straat en in het stadion te ha len. Hij vergat echter de Li- verpoolsupporters, die het sta dion zo vroeg betraden, te doen vergezellen van politie mannen. Volgens een cameraploeg van de rijkswacht was nog voor ze ven uur, dus ruim vóór de dra matische rel uitbrak, al duide lijk dat in strijd met de afspra ken het vak Z, dat „neutraal" had moeten zijn, vol zat met Juventus-supporters. Boven dien bleek reeds op dat tijdstip dat er niet tot onvoldoende ge fouilleerd was, omdat er toen al met stokken, bierflessen en andere „slagwapens" in vak Y, waar de Liverpool-supporters zaten, gezwaaid werd. Dat staat in schril contrast tot wat minister van binnenlandse za ken' Nothomb tot dusver heeft beweerd, namelijk dat zich om tien over zeven „een totaal on voorzien feit" voordeed. Nothomb, minister van bin nenlandse zaken en verant woordelijk voor de veilig heidsmaatregelen, blijkt op de dramatische avond tot tien uur in de avond de zaak op de te levisie te hebben gevolgd en zich pas toen naar zijn ministe rie te hebben begeven, waar de organisatietop de hele avond bijeen was. In plaats van persoonlijk de leiding op zich te nemen, toen om tien over halfacht een Rampenplan van kracht werd. bleef de mi nister thuis. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Om het Brit se gezichtsverlies zoveel mogelijk te beperken en de UEFA voor te zijn, heeft Groot-Brittannië's Football Association (Voetbalbond) gisteren alle Engelse clubs opge legd een jaar weg te blij ven uit de Europese com petitie. De beslissing van de FA, geldt niet voor Schotse, Welse en Noordierse clubs. Schotland, Wales en Noord-Ierland vallen namelijk buiten de jurisdictie van de Voetbalbond. Deze clubs zijn echter niet welkom in België. De Belgische regering heeft gisteren „tot nader order" een formeel verbod afgekondigd voor Britse voetbalclubs van veteranen tot schoolkin deren om in België te spe len. De uitsluiting van Britse voetbalploegen werd na een kabinetszitting bekendge maakt door premier Wilfried Martens. Orde Het schorsingsbesluit van de Engelse voetbalbond werd ge nomen voor FA-voorzitter Bert Millichip gistermiddag een onderhoud had met pre mier Thatcher. Millichip en FA-secretaris Ted Croker, wa ren door de Britse bewinds vrouwe speciaal teruggeroepen uit Mexico. Beide heren had den via diplomatieke weg te horen gekregen, dat het er na de tragedie van Brussel op aan kwam Groot-Brittannië te be hoeden voor komplete Europe se smaad. Dit kon alleen ge beuren door zo snel mogelijk af te kondigen, dat de Engelse clubs vrijwillig zouden weg blijven. De Football Associa tion, die verantwoordelijk is voor Europese zaken, raad pleegde zelfs de Britse Voet balliga niet, waarbij alle clubs van het land aangesloten zijn. Na zijn overleg met premier Thatcher vertrouwde Bert Millichip wachtende verslag gevers toe, dat het verbod voor de Engelse clubs de zwaarste beslissing van zijn leven was geweest. „Maar ze is van vitaal belang", zei hij. „Ik ben het met premier Thatcher eens, dat we in de eerste plaats orde op eigen zaken moeten stel len". Verlies Voor zes Engelse clubs bete kent de FA-maatregel zware financiële verliezen. Er is sprake van bedragen, die schommelen tussen 100.000 en 500.000 pond. Sommige Clubs, waaronder Tottenham, zullen fors moeten bezuinigen. De FA-beslissing is bijzonder slecht nieuws voor Norwich dat voor de eerste maal in de Europese competitie zou spe len. Sinds de tragedie van Brussel heeft de Britse premier That cher praktisch geen tijd meer fehad voor andere dan voet- alaangelegenheden. Toen ze zich gisteravond met een ver moeide glimlach vertoonde voor de ingang van haar ambtswoning, Downing Street 10, vroegen verslaggevers haar of ze het niet erg vond dat miljoenen fatsoenlijke voetbal fans, die toch verreweg het grootste deel van de suppor tersmassa vormen, nu voor ten minste een jaar beroofd zullen zijn van het plezier dat grote Europese wedstrijden hen ge ven. „Ik vind het vreselijk jammer", zei Thatcher, „maar dat komt er na zo'n tragedie van". Tot zover onze correspondent Gisteravond bleek al, dat de voor iedere Engelse club gel dende beslissing om volgend seizoen weg te blijven uit de Europese competitie lang niet door alle Britten wordt goed gekeurd. Labourleider Neil Kinnock zei, dat de regering- -Thatcher en de Football Asso ciation op die manier de voet balvandalen een perfecte overwinning bezorgden. Be paalde voetbalclubs, waaron der Chelsea, delen deze me ning. Maar volgens Ted Cro ker, secretaris van de Voetbal bond, zat er voor zijn vereni ging niets anders op dan die maatregel, hoe controversieel ook, te nemen. „We moeten iets doen om verlost te raken van het uitvaagsel dat achter ons aanloopt", zei hij. De socialistische premier Papandreou die de afgelopen weken een felle verkiezingscampagne heeft gevoerd tegen zijn rivaal Mitsotakis, leider van de centrum-rechtse Nieuwe Democratie. DEN HAAG De Griekse kiezers bepalen morgen of het eerste socialistische experiment in Griekenland wordt voortgezet. Waarnemers verwachten een ne- k-aan-nek race tussen de Pasok, de regerende socialis tische partij van premier Andreas Papandreou, en de centrum-rechtse Nieuwe Democratie van Konstantinos Mitsotakis. Het gaat om vervroegde verkiezingen voor het 300 leden tellen de parlement. Het mandaat van de regering-Papandreou liep oorspronkelijk tot oktober, maar na de verkiezing eind maart van opperrechter Christos Sartzetakis tot president eiste de op positie op zo kort mogelijke termijn vervroegde verkiezingen. De a-politieke Sartzetakis werd tot veler verrassing door pre mier Papandreou naar voren geschoven als rivaal van het fun gerend staatshoofd, Konstantin Karamanlis die tot dan toe ver zekerd leek van een tweede ambtstermijn. Het is niet geheel duidelijk wat er met Sartzetakis gebeurt als centrum-rechts als winnaar uit de bus komt Oppositieleider Mitsotakis is van mening dat een verkiezingszege voor zijn partij een motie van wantrouwen-achteraf betekent voor de president, maar deze heeft zelf verklaard dat hij „onder geen beding" af treedt en zijn mandaat van vijf jaar zal uitdienen. In de afgelopen vier jaar heeft de Pasok, die in 1981 kon gaan regeren op basis van de 48 procent van de stemmen die ze toen verwierf, zich ingespannen om de grondslag te leggen voor een verzorgingsstaat. Er kwamen pensioenen voor de boeren, op grote schaal zijn ziekenhuizen gebouwd en de regering-Papan dreou probeert het onderwijs te verbeteren. In het buitenlandse beleid heeft de Pasok-leider vooral in verbaal opzicht van zich doen spreken. Maar Griekenland is lid gebleven van de NAVO en de EG, al vermeldde het verkiezingsprogramma van de Pa sok in 1981 anders. Ook zijn de Amerikaanse militaire bases op Grieks grondgebied nog steeds open. Dat de regering in Athene hier jaarlijks 580 miljoen dollar Amerikaanse steun aan over houdt, zal hieraan niet vreemd zijn. Twee jaar geleden zette Pa pandreou zijn handtekening onder een verdrag dat bepaalt dat de Verenigde Staten deze bases tot 1988 mogen gebruiken. Communistische Partij Aan de verkiezingen doen achttien partijen mee, maar de kans is klein dat in de nieuwe Kamer van Afgevaardigen meer frac ties plaats zullen nemen dan de drie die er nu vertegenwoordigd zijn. Naast de Pasok en de Nieuwe Democratie is de op Moskou georiënteerde Communistische Partij (KKE) in het parlement vertegenwoordigd. De KKE kan rekenen op ongeveer 11 pro cent van de stemmen, terwijl er een kleine kans is dat de Euro- -communisten in de volksvertegenwoordiging doordringen. Bij de verkiezingen voor het Europese Parlement in Straatsburg slaagden zij er vorig jaar in 1 van de 24 voor Griekenland gere serveerde zetels te veroveren. Afgewacht moet worden of een partij van milieu-activisten over voldoende aanhang beschikt om in de toekomst haar stem in het parlement in Athene te la ten horen. In de opiniepeilingen staan de twee grote partijen elk op onge veer 40 procent. Als de Pasok als grootste partij uit de stembus komt maar niet de absolute meerderheid behaalt, is de kans groot dat zij een coalitie gaat vormen met de communisten. Zo'n coalitie wordt door centrum-rechts al aangeduid als een „volks frontregering". Maar de communisten hebben al laten weten dat zij zeker hun eisen zullen stellen. KKE-leider Charilaos Florakis heeft verklaard dat zijn partij alleen een coalitie met Pasok wil vormen als de nieuwe regering zich terugtrekt uit de militaire structuur van de NAVO. de Amerikaanse bases sluit en de kern wapens van het grondgebied verwijdert. Een opvallend onderdeel van het buitenlandse beleid is de poli tiek ten opzichte van Turkije. Begin dit jaar baarde de regering- Papandreou opzien met een nieuwe defensiestrategie, waarin ze verklaarde dat „de belangrijkste vijand zich ten oosten van het land bevindt". Hiermee riep zij forse kritiek op niet alleen in Ankara, maar ook bij de andere NAVO-bondgenoten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5