AANGEBODEN: T Weerstanden tegen toename vrouwen in mannenberoep TZEKERE VOORT ONZEKERE. Zaak tegen hoofdverdachte ABP-affaire aangehouden btenaren BB-conflict Osteoporose 3 kan leven behoorlijk vergallen ^Arabische krant onthult -couppoging in Jordanië WETTIG BEWIJS TEGEN MASSON DE SCHILDER STAAT ERVOOR. 'iNA: binnenland CcidaeQotvuwi ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 3 )ienstenbond CNV roept op tot boycot Z-Afrika 'TRECHT De ledenvertegenwoordiging an de Dienstenbond CNV heeft gisteren de •akcentrale CNV en de aangesloten bonden ipgeroepen een totale boycot van Z-Afrika als- iaë zij^og te ondersteunen. Tot nu toe is de diensten- i juistlond binnen de christelijke vakcentrale de maaiinige die het apartheidsregime in Zuid-Afrika )0rloe$ret een boycot wil tegengaan. De vakcentrale e»n andere CNV-bonden geven vooralsnog de .oorkeur aan het verder voeren van een dia- etaamljog met Zuid-Afrika en het verbinden van kkendioorwaarden aan investeringen, omdat daar- gal wapee nog invloed op Zuid-Afrika zou kunnen eeft hporden uitgeoefend. De dienstenbond stelt dat erstaafet voeren van een dialoog e" het controleren van investeringen „niet toereikend zijn als tuddel tegen het apartheidssysteem". Bhagwan-commune moet ontruimen AMSTERDAM De Bhagwan commune Amsterdam moet voor 1 juli de westelijke vleugel van het voormalig Huis van Bewa ring II aan de Havenstraat in Amsterdam ontruimen. Doet zij dit niet vrijwillig dan kan de sterke arm eraan te pas komen. Dit besloot de vice-president van de rechtbank in Amsterdam mr. E.W. de Kruyff gisteren in het kort geding door de gemeente Amster dam tegen de stichting Amitabh Rajneesh meditatiecentrum was aangespannen. De honderdtachtig leden van de Bhagwan-com mune wonen en werken al ruim drie jaar in het voormalige Huis van Bewaring, maar zouden daar volgens een contract gisteren vertrekken. De commune hoopte op uitstel om hun nieuwe onderkomen op te kunnen knappen. Inspraak instellingen wordt plicht DEN HAAG De door de overheid gesubsi dieerde instellingen moeten voortaan ruimte geven aan inspraak van cliënten, vrijwilligers en van medewerkers. Dat blijkt uit een voor stel van een wet over het democratisch func tioneren van die instellingen. Het kabinet heeft minister Brinkman (wvc) gemachtigd het voorstel om advies naar de Raad van State te sturen. Het voorstel bevat enkele minimum- -regels voor het democratisch functioneren van die instellingen, zoals de instelling van een cliëntenraad, inspraak in de bestuurssamen stelling, de behandeling van klachten en open heid en openbaarheid. Het betreft in ieder ge val instellingen, die worden bekostigd uit sub sidies, sociale verzekeringswetten of de bij standswet. Problemen rond advies aanvraag verkeersleiders DEN HAAG Delegaties van de ambtena renbonden en van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) hebben gisteren geen overeenstem ming kunnen bereiken over de tekst van een adviesaanvraag aan de commissie-Albe- da inzake de looneisen van de luchtver keersleiders. Volgende week dinsdag wordt een nieuwe poging gewaagd. Het overleg van gisteren duurde drie uur. Het gesprek tussen de ambtenarenbonden en de RLD was nodig na de mislukte onderhandelingen over de salariseisen van de luchtverkeerslei ders, verleden week vrijdag. Op voorstel van minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) werd toen besloten de commissie- Albeda advies te vragen over het geschil. en eei nerki neestei tdelijké mo™jadvies in al-ethi sterki de ooi )EN HAAG De rales van overheidspersoneel and a conflict met staatsse retaris Van Amelsfoort van nie linnenlandse zaken over de an zichpheffing van de BB voorleg tijden ;en aan de advies- en arbitra- schond' Neder rledei Albeda). De ambtenarencen- rales hebben dat besloten na lat gisteren lt. Da (de natiek temming met de staatssecreta- bereikt over de Intrek- :r Eingswet BB en het daaraan •erbonden sociaal plan. ambtenaren zijn vooral -erontwaardigd over het feit lat de noodwachters via de In- verjrekkingswet van rechtswege loeten intslag krijgen en op wacht- irokei worden gezet. Van de uim 400 noodwachters die be rokken zijn bij de opheffing fan de BB zullen volgens de imbtenarenbonden velen laardoor sterk gedupeerd ra- Je opheffing van de BB ge- chiedt in het kader van de ipzet van een nieuwe rampen- lestrijdingsorganisatie, waarbij Ie taken worden overgeno- door onder andere de irandweer en het rode kruis. )e opheffing zal mogelijk in feit zijn. De centrales villen voor het BB-personeel gelijke behandeling als andere categorieën amb- ren. Dat betekent onder r dat ze na ontslag nog een salaris krijgen uitbetaald. )oden bij vervallen op eldtransporten -3n Frankrijk ApoilM ARIJS Bij overvallen door «bekenden op geldtranspor- in Parijs en Marseille zijn afgelopen twee dagen zes risen gedood. Bij de overval |n Parijs hebben de overval- rs donderdag ongeveer 15 iljoen gulden buitgemaakt, y^dJr'j twee<^e is een nog niet ekend bedrag meegenomen, Idus de politie gisteren. De ditie in Marseille zei dat on- kenden de auto waar het werd vervoerd aan leiden en er een bom onder looiden waarbij drie bewakers /erden gedood. De daders aalden vervolgens het geld VoorM het autowrak. Een dag te- l 19 oovoren werden bij een dergelijk u. Leidvoorval een bewaker en twee ^Ü-iphtiemannen doodgeschoten. P, ïf^ve Franse politie sluit niet uit m inforfat de overval het werk is van i milieude verboden organisatie Ac ting eijion Directe, die op die manier geld probeert te komen. ONDERZOEK NAAR VERHOUDINGEN OP WERK AMSTERDAM Mannen hebben in meerderheid weerstanden tegen een grote toename van vrou wen in hun (mannenbe roep, terwijl vrouwen in meerderheid geen proble men hebben met een gro te toename van het aantal mannen op hun werkplek. Lubbers pleit voor nauwere Duits- Nederlandse samenwerking DEN HAAG Premier Lubbers heeft gistermid dag ten overstaan van Bondspresident Richard von Weizsacker een plei dooi gehouden voor sa menwerking tussen' Ne derlandse en Duitse in dustrieën, vooral van mid delgrote ondernemingen. Men zou ook kunnen den ken, zo verklaarde de pre mier tijdens een lunch in de Ridderzaal, aan nau wer samenwerking tussen instituten voor weten schappelijke onderzoek, met name die op het ter rein van hoogontwikkelde technologie. Daarbij zou den ook universiteiten en hogescholen een grotere rol kunnen spelen. Weizsacker bezocht gisteren in gezelschap van minister van landbouw Braks een tuin bouwbedrijf en de tuinbouw veiling in 's-Gravezande in het situaties. Zij volgde bij de Amsterdamse en Haagse politie (weinig vrouwen in een typische mannenwereld) en verplegers in academische zie kenhuizen in Amsterdam en Nijmegen (mannen in een tot nu toe typisch vrouwenbe roep). Ott's onderzoek omvat ruim 300 moveert. Een andere conclusie van het onderzoek is dat het voor een man voordelig is om alleen of met slechts enkele sexegeno- ten tussen veel vrouwen te werken. Voor een vrouw is het juist nadelig om tussen veel mannen te werken. De resultaten van het onder zoek staan in een proefschrift waarop zij dinsdag aan de Uni versiteit van Amsterdam pro- Ott acht het denkbaar dat vrouwen afzien van een ty pisch mannenberoep „omdat zij opzien tegen een positie als enkeling". Het is eveneens denkbaar, schrijft zij, dat „mannen zich realiseren dat het werken in een vrouwenbe roep voordelen biedt en dat zij daarom makkelijker tot een dergelijke keuze komen". De voordelen voor mannen zijn in zo'n geval dat zij eerder opval len en betere carrièremogelijk heden hebben. wenberoepen veel sneller i loopt dan de toename van vrouwen in mannenberoepen. Vrouwen verrichten in de Ne derlandse samenleving drie kwart van de onbetaalde ar beid en nog geen kwart van de betaalde arbeid, terwijl in to taal anderhalf tot tweemaal zoveel onbetaalde arbeid als betaalde arbeid wordt ver richt. In 1982 bestond slechts 32 procent van de beroepsbe volking uit vrouwen. Ons land heeft daarmee met Ierland het laagste percentage van de EG. De Westduitse bondspresident Von Weizsëcker noodde koningin Beatrix gisteravond binnen te gaan in de koninklijke schouwburg in Den Haag waar de twee staatshoofden met hun wederhelften prins Claus en mevrouw Von Weizsacker een concert bijwoonden. Westland, die een belangrijk deel van zijn produkten in de Bondsrepubliek afzet. Daarna gaf minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat uitleg over containervervoer en zes- baksduwvaart, terwijl burge meester Peper van Rotterdam een inleiding hield over zijn haven die een belangrijke overslagfunctie voor de Bonds republiek vervult. De bond spresident maakte een heli- koptervlucht boven de Maas vlakte en bezocht de scheep- Rijnmond en Rotterdam ver- vaartbegeleidingscentrale Bot- liep rustiger dan het bezoek lek. Het bezoek aan Rijnmond werd besloten met het bekij ken van de verzetstentoonstel- ling in de Rotterdamse Sint Laurens Kerk. Het bezoek aan donderdag aan Amsterdam. Nu geen boe-geroep maar zelfs applaus voor Von Weizsacker toen deze bij de Ridderzaal ar riveerde. t"- (Van onze medische Oude mensen kunnen aanzienlijk medewerker J. Paalman) k|ejner worden door het inzakken van wervels ten gevolge van oste oporose. Waarom de ene kwaal be kender is dan de ander zal altijd wel een raadsel blij ven. De ernst van de ziekte lijkt geen rol te spelen, want hyperventilatie is niet echt erger dan pakweg pso riasis of coeliakie, en toch kent het grote publiek de laatste kwalen nauwelijks. Ook het veel voorkomen maakt de kwaal er niet be kender op. Neem osteoporo se. (Osteo wat??) Osteoporo se is een lang niet onschul dige kwaal en, vooral bij ouderen, zeker niet zeld- Een paar cijfers. Van de miljoen beenbreuken die per jaar in Amerika voor komen, wordt een derde (ruim 300.000) veroorzaakt door osteoporose. In Neder land schat men dat één op de vier vrouwen boven de 65 ten gevolge van osteopo rose een of meer ingezakte wervels heeft. Bovendien neemt de kwaal, vooral bij vrouwen, toe: Het aantal heupoperaties vanwege deze kwaal is de laatste tien jaar scherp toegenomen. Waarom dat zo is weet nie mand, trouwens men weet toch al bijzonder weinig van de kwaal. Osteoporose, zo luidt de de finitie, is het verminderen van de totale hoeveelheid bot. Eigenlijk is dat een vreemde zaak, want je zou verwachten dat het bót na dat het is uitgegroeid, een stabiele massa vormt. Het tegendeel is het geval. Voortdurend maken bepaal de cellen, de osteoblasten, nieuw bot. Tegelijkertijd breken andere cellen, de os- teoclasten, het bot weer af. Op die manier kunnen, al naar behoefte, de botten van vorm en functie veran deren. Welnu, normaal staat de afbraak precies in even wicht met de aanmaak van bot. TenzijOm wel 25 verschillende redenen, voe- dingsfouten, sommige medi cijnen en vooral cortison, hormonale afwijkingen en zovoort, kan het evenwicht worden verstoord zodat meer bot wordt afgebroken dan aangemaakt. Maar de belangrijkste reden is ge woon ouderdom. De gevolgen laten zich ra den. Als de osteoporose ver gevorderd is op de rönt genfoto is dan nog maar een dun schilletje botweefsel te zien kunnen de zwakste en meest belaste schakels van het skelet breken. Stel dat een van de wervels ern stig osteoporotisch is. Alleen al het met gestrekte hand oppakken van een bood schappentas of het openen van een raam kan dan de wervel ineen doen zakken. De gestrekte hand werkt als een hefboom zodat het veel voud van het gewicht van de tas op de wervel gaat drukken. Het gevolg is nog al eens een hevige pijn in de rug die na een maand of drie wegebt. Daarna kan een chronische pijn het le ven behoorlijk vergallen. Zo'n compressie fractuur maakt de wervelkolom kor ter. Dat is een van de rede nen waarom ouden van da gen met het verstrijken der jaren lijken te krimpen (de andere reden is het slinken van de tussenwervelschij ven). Een andere zwakke schakel zijn de heupgewrichten. Een simpele val kan een ondermijnde gewrichtskop makkelijk van het heup been laten afbreken. Ten minste, zo lijkt het, want sommige deskundigen den ken dat de volgorde omge keerd is: eerst breekt de kop en dan pas volgt de val. Hoe dan ook, deze breuken zijn tamelijk berucht omdat het operatierisico bij ouden van dagen niet onaanzien lijk is. Wat men tegen deze bij oude mensen veel voorko mende en lang niet onge vaarlijke kwaal moet doen, weet men eigenlijk niet goed. Dat is ook niet zo ver wonderlijk. Oude mensen hebben vaak een hele was lijst andere kwalen, zodat resultaten van een behan deling erg moeilijk te ver gelijken zijn. Een aantal deskundigen heeft gisteren en vandaag in Rotterdam de koppen bij elkaar gesto ken om alle gevens eens op een rijtje te zetten. Geen overbodige luxe, want de verwarring is groot. Men is s dat het heel i verloren ge- r te herstellen, i botvormen- het c moeilijk is c gaan bot we Toediening de stoffen als kalk, calcito- nine, fluoride en viramine D zijn uitgeprobeerd, maar of die stoffen ook echt hel pen is zeer omstreden. Er is maar één stof die tamelijk probaat lijkt te werken en dat is het vrouwelijk ge slachtshormoon oestrogeen. Dat komt dan goed uit, want vrouwen op leeftijd zijn de grootste risico-groep. Oestrogeen beschermt tot de menopauze de botten te gen osteoporose. Na de me nopauze, als het oestrogeen- gehalte daalt, neemt het botweefel bij veel vrouwen zo drastisch af dat op 65-ja- rige leeftijd tamelijk onbe duidende ongelukjes bot breuken kunnen veroorza ken. Het lijkt erop dat ma gere vrouwen een groter ri sico lopen. Voor deze groep lijkt de therapie voor de hand te liggen: het met pil len aanvullen van het oestrogeen. En inderdaad, gebeurt dat onmiddellijk na de menopauze dan kan oste oporose goeddeels voorko men worden. Zelfs als men er drie jaar mee wacht, heeft oestrogeen nog min of meer resultaat. Helaas heeft zo'n oestrogeentherapie het nadeel dat de kans op baar moederkanker erdoor wordt vergroot. Door aan het oestrogeen een ander hormoon, progesteron, toe te voegen, heeft men dit be zwaar nu tamelijk goed on dervangen. Maar hoe lang die therapie moet worden gevolgd, en hoeveel oestro geen precies, en hoeveel progesteron, daar is men nog lang niet uit Koningin Beatrix en Prins Claus wonen in het Concertgebouw in de hoofdstad de opening bij van het Holland Festival 1985. Leider^OEWEIT Het onafhankelijke dagblad Al-Qabas heeft een uitgebreid bericht op de voorpagina vrijdag gemeld dat ko- RJJM -ning Hoessein van Jordanië zijn bezoek aan de VS voortijdig af- dfëbroken heeft en zijn geplande bezoek aan Spanje deze week Jordanië een groep van pro-Syrische 7jjeui uiten neen en zijn «gezegd heeft, omdat e i zijn. 12327t^olgens welingelichte kringen in de Jordaanse hoofdstad, zo hrijft de krant, zou zich onder de gearresteerden de secretaris- !eneraal van de Jordaanse Baath-partij, Hassan Obeidat, bevin- gJen die sinds vorig jaar mei met 11 pro-Syrische en Palestijnse tia. t/n?roepen samengewerkt zou hebben in een grote gewapende sa menzwering tegen de reeerine in Amman. "Loonsverhoging voor stoppen roken CoJtEULEN Een werkgever 13.30T Keulen heeft elk lid van 'ijn personeel dat stopt met ro- ',ND een loonsverhoging van |&,e*00 mark 112) in het voor uitzicht gesteld. Van de 45 werknemers gingen 36 onmid dellijk op het aanbod in. Ieder een die toch weer gaat roken moet de premie terugbetalen, zo luidt de afspraak. MAASTRICHT Na bij na twee uur beraad heeft de rechtbank in Maas tricht gisteren besloten de (pro forma) zaak tegen ir. J. van Zon (66), één van de hoofdverdachten in de zogenoemde ABP-affaire en de persoonlijke vriend en adviseur van ex-ABP- -directeur Masson, aan te houden tot 15 november. Rechtbank-president mr. Wortmann vond dat het open baar ministerie de gelegenheid moet krijgen de dagvaarding zo volledig mogelijk aan te vullen. In verband daarmee werd ook het verzoek om de dagvaarding nietig te verkla ren omdat deze onvolledig zou zijn, afgewezen. Officier van justitie Laumen verklaarde begin van de zitting dat het onderzoek weliswaar moei zaam verloopt, maar dat het naar zijn mening wel in ver heugende zin vordert. „Alleen voor de verdachte zal dit min der verheugend klinken", al dus mr. Laumen. „We hebben nu een wettig be wijs in de zaak Masson en ik verwacht dan ook dit bewijs de eerstkomende dagen uit te kunnen diepen. We zijn in middels dingen op het spoor gekomen die we ook kunnen bewijzen", aldus de officier. „Ik denk daarbij onder meer aan het begin van de geld stroom die Masson ten goede is gekomen. Deze heeft geld naar zich toe laten vloeien dat hem niet toekwam, wat mogelijk werd gemaakt door toedoen van Van Zon, aldus mr. Lau- Wijziging vermogensbelasting DEN HAAG Met ingang van volgend jaar zal de vermogens belasting worden veranderd. Er komt een andere toerekening van het vermogen bij gehuwden. De ministerraad ging gisteren akkoord met het wetsvoorstel tot wijziging van staatssecretaris Koning van financiën. Zo zal per 1 januari 1986 de aanslag ver mogensbelasting worden opgelegd aan de echtgenoot aan wie voor de heffing van de inkomstenbelasting over het voorafgaan de kalenderjaar de vermogensinkomens worden toegerekend. Ongehuwden komen vanaf hun 27e jaar (nu 35 jaar) in aanmer king voor de hoge belastingvrije som voor ongehuwden. Deze som wordt verlaagd van 89.000 naar 86.000 gulden. De wijziging van de vermogensbelasting gebeurt in het kader van de twee verdienerswetgeving. ADVERTENTIE Uw huis is een kostbaar bezit En Dus schilderen moet Tip: ga niet De erkende schilder weet wat hij komt kijken om een huis in beschermen. Als hij klaar is, kan uw Kwaliteit kostgeld, natuurlijk, nog altijd duurkoop. Bel hem op het kan nergens schuilen, zelf de ladder op. doet en wat er allemaal Nederland afdoende te huis er weer jaren tegen. Maar goedkoop is de man die 't kan. LIKATIE VAN HET BEO^ll JFSCIHAP

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3