blijft goedkoop vakantieland Ierland: zwerven, golfen, varen en vissen op het gröene eiland ZATERDAG 1 JUNI 1985 Golfsport Noord-Ierland zou graag ook wat meer gaan profiteren van het toerisme, maar te veel mensen beschouwen het nog als een gebied, waar dagelijks bommen ontploffen en scherpschutters op de loer lig gen. Hoewel er indrukwek kend natuurschoon te zien is en er goedkoop gewinkeld kan worden, komen er per jaar nog geen miljoen vreem delingen over de grens. Het zijn voornamelijk Ieren die op familiebezoek gaan en zaken mensen. Het aantal echte toe risten komt niet ver boven de 100.000. Onder hen zouden jaarlijks zo'n 3.500 Nederlan ders zijn. De overgrote meer derheid van Ierland-gangers waagt zich niet in het noorden en gaat in de republiek op va kantie, hoewel het winkelen daar 20 tot 25 procent duurder is. Dat beschouwt men dan kennelijk als een premie op de zekerheid van een vakan tie zonder schietpartijen. Het wonderlijke kasteel in Gleveagh National Park dat nu open staat voor bezichtiging. Net als Engeland (Schotland, Wa les) profiteren de Ieren van de gunsten van het publiek. De veer diensten overtroeven elkaar met goedkope overtochten, al of niet in combinatie met een verblijfsarran- gement. Maar de slag om deze ei landen woedt ook in het luchtruim, zo blijkt uit de laag geprijsde tic kets. Ierland is er destijds mee be gonnen om sportvissers het hoofd op hol te brengen en het blijft een dorado voor hengelaars, maar in tussen hebben andere arrangemen ten van zich doen spreken. Zo is ook het varen op de Shannon, een 350 kilometer lange rivier die door zestien meren stroomt, populair ge worden. De vakantiegangers kun nen een eigen cruise ondernemen in dit waterwonderland, na een korte instructie, waarbij o.m. ge bruik wordt gemaakt van video banden in diverse talen, ook de Ne derlandse. Een van de rederijen verstrekt zelfs een „Schippershandboek" in het Nederlands. De volledig inge richte schepen zijn te huur in aller lei afmetingen. Een vierpersoons cruiser kost in juli en augustu circa 300 Ierse ponden per week, dat is een kleine f 1.100,-. Over het tarief van de met de hand bediende sluis jes behoeft men zich geen zorgen te maken. Tegen betaling van 65 cent wordt doortocht verleend. De grote bekoring van deze tochten schuilt in de ongelooflijke afwisse ling die de Shannon te zien geeft. Stille, smalle watertjes worden on derbroken door grote meren, waar op het aanbeveling verdient om in convooi te varen als de wind op steekt. Honderden verlaten inham men en eilandjes, rietkragen, dor pen en haventjes, sluizen, bruggen, cottages en kastelen schuiven voor bij aan het oog van de opvarenden, alvorens zij 's avonds hun avontu ren in de pub gaan bespiegelen. Omdat de Shannon voor alle be roepsvaart gesloten is, kunnen ook onervarenen al gauw een geslaagde proef afleggen. Wie de hengel mee neemt kan op een rijke vangst aan zalm, baars, brasem, forel, zeelt en paling rekenen. Nijvere speurders weten zelfs oesters aan de opper vlakte te brengen. Als er aan boord plaats is voor een fiets, kan die ook goede diensten bewijzen. De huur prijs bedraagt echter meer dan f 50,- per week. Vorig jaar waren er 32.000 Neder landers onder de bijna 2,5 miljoen toeristen die de Ierse Republiek be- Met een motorjacht op de Shannon, waar het cruisen zeer populair geworden is. zochten. Na een aantal magere ja ren bleek de trek naar dit groene, romantische eiland weer met 12 procent te zijn toegenomen. Dit jaar gaan de Ieren pogingen doen om de liefhebbers van de golfsport aan zich te verplichten. Zij verwachten zeker uit ons land belangstelling voor het aanbod om hun circa 200 terreinen, eerlijk verdeeld over de 18 en 9 holes circuits, te komen be spelen. Belangrijker is wellicht de offerte voor beginnelingen. Zij kunnen bij de open verenigingen (in Ierland is golf een volkssport) terecht voor een cursus onder pro fessionele leiding. Vanaf f 15,- is het mogelijk om een hele dag op de golfbaan door te brengen. De huur prijs voor de clubs is f 20,- per dag, maar het is mogelijk om voor een redelijk bedrag tweedehands sets te kopen. Omdat in ons land de golf links dun gezaaid zijn, de vereni gingen vaak een besloten karakter hebben en drempelvrees velen er van weerhoudt om zich eens te gaan oriënteren, zou dit Ierse aan bod hier best eens weerklank kun nen vinden. Veel hotels bieden al arrangementen aan, waarin de golfsport centraal staat .en ook Ne derlandse reisorganisaties hebben die op hun programma. Ook „golf- safari's" (van het ene hotel naar het andere) vallen in de smaak, ze ker als er terreinen in betrokken worden in een wild en ruig duin landschap, hoog boven de Atlanti sche Oceaan, behorend tot de mooiste locaties in Europa waar men deze sport kan beoefenen. Romantiek Ierland biedt ook deze zomer een rijke verscheidenheid aan vakan tiebelevenissen, mede dank zij het grandioze natuurschoon, landin waarts en aan de kust, waar de branding zo geducht te keer kan gaan. De luchtvaartmaatschappij Air Lingus presenteert zoals ge woonlijk weer de fly-drive arran gementen. Veel bezoekers geven er de voorkeur aan om met de auto dit land te verkennen. Een van de mooiste landgoederen, vorig jaar open gesteld als natio naal park, ligt midden in het graaf schap Donegal en draagt de naam Glenveagh. Dit jaar is ook het erbij behorende kasteel te bezichtigen. Het complex (oppervlakte bijna 10.000 hectare) zou graaf Dracula doen watertanden, omdat het zo ro- mantisch-decadent aan het meer ligt, met terrastuinen van velerlei snit en mooie spelonken voor vleermuizen. Ook de geschiedenis spreekt tot de verbeelding. In het midden van de vorige eeuw liet John George Adair het eerste graniet hakken voor de bouw van dit wonderlijke kasteel. Drie jaar lang werd met paard en wagen aarde aangevoerd uit het 15 kilometer verderop gele gen Letterkenny, om uitgespreid te worden over de rotsachtige bodem. Nu is dit domein in de Glenveagh Valley vooral bekend om de uit zonderlijk variatie rhododendrons, soms als lianen de bomen beklim mend, en de tropische en subtropi sche plantengroei. Een even won derbaarlijke collectie beelden, va riërend van Griekse goden tot boeddha's en sfinxen, en een mar meren zwembad la Nero, dragen bij tot het pathetische schouwspel. Het informatiecentrum verstrekt documentatie over alle wetens waardigheden, er is keus tussen een restaurant en picknickplaatsen en zachtkens glijden de bootjes over het spiegelende meer. Het is duidelijk, wie ten volle wil genieten van deze attractie, moet er een dag voor uit trekken. Het park is tot en met september geopend, dagelijks van 10.30 tot 18.00 uur en de toegangsprijs bedraagt slechts één pond, dat is circa f 3,60, per persoon. Informatie Ierland heeft de beschikking over zo'n 200 golfbanen, ook toegankelijk voor toeristen. Velen zetten hier hun eerste schreden op een golflink en krijgen er de smaak van deze sport te pakken. De programma's van diverse rei sorganisaties geven een indruk van alles wat er in Ierland verder te doen is. Prim Air is vanouds de specialist op dit gebied, die het sportvissen tot een succes heeft ge maakt, maar nu een gevarieerd aanbod heeft. Adres: Prim Air, De Ruyterkade 139, 1011 AC Amster dam. Andere touroperatoers die Ierland speciaal in de aanbieding ^hebben zijn: BBI Shamrock Tours, Vis markt 30, 9711 KT Groningen: Holland Globetrotters, De Kempe- naerstraat 113, 2341 GK Oegstgeest; Air Lingus, Heiligenweg 14, 1012 XR Amsterdam. Laatstgenoemd bedrijf is de nationale luchtvaart maatschappij. Ook de ANWB, Was- senaarseweg 220, 2596 EC Den Haag, brengt een speciaal Ierland' programma op de markt. Veel Nederlanders geven er de voorkeur aan, met de eigen auto naar dit eiland te reizen. Er is een rechtstreekse verbinding, die, met Le Havre als afvaarthaven, wordt verzorgd door de Irish Continental Line. Deze overtocht duurt circa 20 uur. Drie andere rederijen hebben combinatietarieven voor Groot Brittanië en Ierland, namelijk de Maatschappij Zeeland (Hoek van Holland-Harwich), Olau Line (Vlis- singen-Sheerness) en North Sea Ferries (Europoort-Huil). Na aankomst in de genoemde plaatsen kunnen de automobilisten koers zetten naar de havens, waar de veerboten naar Ierland vertrek ken. Het bestuderen van alle reis- en verblijfsvariaties kost nogal wat tijd voor wie de tarieven met el kaar wil vergelijken. Het verdient daarom aanbeveling tijdig de pro gramma's af te halen bij de reisbu- reau's. Een overzicht van de moge lijkheden en algemene documenta tie zijn verkrijgbaar bij het Iers Na tionaal Bureau voor Toerisme, Leidsestraat 32. 1017 PB Amster dam, telefoon 020-223101. Joegoslavië is bezaaid met soms gigantische monumenten, die herin neren aan de voor dit land zo bittere oorlogsjaren, zoals dit overrompe lende gedenkteken in een natuurpark. Joegoslavië mag, als het aan de tour-operators ligt, mee gaan profiteren van de toege nomen belangstelling voor zonnelanden. Inflatie en an dere problemen ten spijt noe men de republieken zich geza menlijk het goedkoopste va kantieland van Europa. Dat doen zij trouwens al jaren. Er wordt gewerkt aan de uit breiding van de vakantie-ac commodaties. Vooral in de sector bungalows-appartemen ten is er fors geïnvesteerd en tienduizenden kamers konden aan de lijst worden toege voegd. Voor reisorganisaties die hun pas sagiers bij voorkeur laten vliegen, is Joegoslavië niet de dankbaarste bestemming. Er worden reusachtig veel (pendel)bussen en auto's met Nederlandse nummerborden gesig naleerd. Veel landgenoten gaan er op eigen gelegenheid heen met tent en caravan, want hét is een kam- peerland bij uitstek. De Jong Intra heeft er wel fiducie in, nu vorig jaar de toeringcar-va- kanties een stijging met 21 procent te zien gaven. Joegoslavië, Spanje, Griekenland en Portugal zagen hun aandeel in de georganiseerde reizen omhoog gaan van 22 tot 27 procent, zo bericht de ANVR. Hoe veel vliegreizen daar in zitten is niet bekend. Onze chartermaat schappijen hebben veel concurren tie te duchten van de YAT. Twee Joegoslavische touroperators, Yu- gotours en Phoenix-Vakanties zijn actief op de vliegmarkt. Eerstge noemde komt aan zo'n 20.000 pas sagiers, zij het niet alleen voor de vliegtuigen en Phoenix meldt een groei van 140 procent over 1984, namelijk van 5.500 naar 13.000 klanten. Beide organisaties gaan nu ook vliegen vanaf de luchthaven bij Maastricht, o.m. naar Split, Zadar,' Dubrovnik en Ohrid. Maar dat men ook rekening houdt met het toeringcarpubliek bewijst Yugo- tours met uitgebreide pendeldien sten. Op die manier kan men voor f 199,- al tien dagen op reis. De tra ditie wil, dat het land jonggehuw den met alle égards ontvangt. Zij krijgen allerlei extra's, zoals voor de luchtreis een gratis overnach ting in hotel Vinkeveen, gratis par keren, zonnebank en windsurf-fa- ciliteiten. Men steekt niet onder stoelen of banken, dat je in Joego slavië nog uitstekend kunt dineren voor f 15,-, inclusief een vurig wijntje en dat de ansichtkaarten er maar een kwartje kosten. Neckermann verrast de liefhebbers voor het eerst met een apart, zij het vliesdun gidsje, gewijd aan vliegrei zen naar Istrië, Midden- en Zuid Dalmatië en Montenegro. De prijs verlaging voor deze reizen zou ge middeld vijf procent bedragen, met als achtergrond, dat Neckermann het aantal vliegvakanties wil ver dubbelen tot circa 5.000. Veiligheidshalve wordt in een an der gidsje duidelijk gemaakt, dat er ook een grote keuze is uit busrei zen, met zeer aanlokkelijke tarie ven. En de automobilist vindt in het grauwe, op courantenpapier ge drukte „Autoboek" van Necker mann 14 bestemmingen in Joego slavië. Veel campingvluchten (o.a. van de NBBS) voeren naar' dit land. Hotelplan noemt zich nog altijd de marktleider, gedachtig aan het pio nierschap van jaren her, toen deze reisorganisatie het land min of meer ontdekte en vooral Ohrid en omgeving grote bekendheid gaf. Macedonië blijft een ereplaats inne men, maar ook de andere republie ken krijgen veel aandacht, waarbij het vliegtuig het wint van de bus. Hotelplan biedt ook een royaal as sortiment eigen auto-vakanties. NRV-Holiday keert berouwvol te rug op de bergpaden, door Joego slavië weer op te nemen in de bro chure, vliegreizen („wegens de gro te vraag") en automobilisten op weg te helpen in Slovenië. Veel reisorganisaties o.m'. Van Ginkel. Boot, Gulliver, De Jong, Intra vra gen wat nadrukkelijker aan dacht voor dit land. Vrij Uit meldt een stijging van de autovakanties in 1984 van maar liefst 60 procent Deze onderneming laat ook pendel bussen rijden (retourprijs vanaf f 260,-) en heeft als goedkoopste" onderdak het Europahotel op Krk, met een halfpensionprijs van f 21,- in een kamer met eigen douche en toilet. Vorig jaar zou het aantal Neder landse vakantiegangers in Joego^ slavië met 100.000 zijn toegenomen, een stijging van 49 procent. Deze cijfers, kan men pas op hun waarde schatten als ze op een rijtje worden gezet. Soms blijkt dan, dat het. voorafgaande jaar een aanzienlijke daling te zien heeft gegeven, die wordt ingelopen. Records Vast staat, dat 1982 en 1983 slechte jaren zijn geweest voor het toerist me. Met het aantal overnachtingen van Nederlanders, 2,2 miljoen per jaar, is men nu aardig tevreden, maar 1985 belooft nieuwe records. Dank zij de goedkoopte, ook dank zij het feit dat weer volop suiker en koffie verkrijgbaar zijn en het licht minder vaak uitvalt. Directeur Safet Divanivic van het Joegoslavisch Verkeersbureau in Amsterdam verwacht grote con centraties aan de kusten van Istrië en Slovenië. Evenals Griekenland biedt zijn domein ideale mogelijk heden voor de watersport, rondom zo'n 1.000 eilanden, waarvan er slechts 75 bewoond zijn. De vroeger vaak ontoereikende service en het gebrek aan hygiëne in de sanitaire sector geven steeds minder redèn tot klagen, nu men allerwege de eerste „schok" van het toerisme te boven is gekomen. LEO J. LEEUWIS Vrouwen bieden hun groenten en fruit te koop aan op de markt te Oh-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22