We zullen ook trouw zijn aan 'nongelovige koning' rnmoi itco lui n u i ci\ ZATERDAG 1 JUNI 1985 met als uitgangspunt hebben: op elke werkplek een personal com puter. Daarvoor wil men een pro fessioneel apparaat tegen een niet al te hoge prijs. Een aantal produ centen beweegt zich op die markt, maar met de compatibiliteit schijnt het niet alles te zijn. Commodore was de eerste die aan alle verwach tingen voldeed met de PC 10, die nu een maand of twee op de Ne derlandse markt is. Vanaf eind au gustus krijgt men te maken met de Tulip System PC Compact. Die computer kan hetzelfde als de Commodore, doet het echter alleen twee keer zo snel en is bijna 800 gulden goedkoper. Vooral voor kleinere bedrijven en zelfstandige beroepsbeoefenaren een verleide lijk aanbod. Nederlands In 's Hertogenbosch worden de computers alleen in elkaar gezet en onderworpen aan een grondige kwaliteitscontrole. De produktie van onderdelen wordt uitbesteed aan specialistische toeleveranciers, die bij voorkeur in Nederland zijn gevestigd. Volgens Compudata kunnen die leveranciers beter het tempo van de technologische ont wikkelingen volgen; zij hoeven zich immers alleen te richten op hun specifiek vakgebied en kun nen daarin meer research plegen. Ook op lange termijn is men zo verzekerd van de beste en de goed koopste onderdelen. Die worden ook verwerkt in een andere nieuwe Tulip, die in de loop van deze maand te koop is. Dat is de Tulip System PC Advance, die meer mogelijkheden in huis heeft dan de Compact en dus voor de verwerking van uitgebreidere pro gramma's kan worden gebruikt. Het bedrijf uit Den Bosch is erin geslaagd deze machine niet alleen volledig IBM-compatible te maken, maar ook twee keer zo snel en bij na 1300 gulden goedkoper dan het grote voorbeeld. Cursus Het leren omgaan met die compu ters is niet altijd even eenvoudig. De handboeken in deze prijsklasse „De zedelijke kracht van ons volk is ongebroken, mede door de stabiele factor van ons Koningshuis, waarin zich de eenheid van ons volk manifesteert". Met deze uitspraak van premier Lubbers, onlangs gedaan op het jubileumfeest van de 75-jarige Christelijke Bond van Oranjeverenigingen, is bondsvoorziter Casper Graafstal het van harte eens. Maar toch krijgt deze voormalige legerpredikant het even moeilijk bij de vraag of zijn bond ook trouw blijft aan een niet- gelovige Oranjevorst. VOORZITTER CHRISTELIJKE BOND VANORANJEVERENIGINGEN: Tijdens de bijeenkomst in Ermelo ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Christelijke Bond van Oranjeverenigingen legde premier Lubbers samen met voorzitter ds. C. Graafstal een krans bij het monument van generaal Spoor. Grif komt het antwoord: „Oh, maar dat zal geen invloed hebben op onze Oranjeliefde hoor, als u dat bedoelt. Een heleboel mensen zou den er inderdaad verdriet van heb ben, maar het gebed op de kansels voor het koningshuis zou des te in tenser zijn". Na enig overdenken: „Ja, de bedroefdheid zou enorm zijn, want in zijn familie zou toch een traditie ineens worden gebro ken. Een rijke traditie, die door vele Oranjes sterk belichaamd is. Neemt u prinses Juliana. Wist u, dat er van haar een lied in de bun del van Johan de Heer staat? „De zon schijnt in mijn hart vandaag, de wereld is zo blij", dat is van Ju liana. Wist u dat niet? Dan weet u weer een stukje geheim van Soest- dijk". Gehoorzaamheid Hij gaat uitvoerig in op „het stukje Nederlands erfgoed dat in de chris telijke bond verankerd ligt" en dat na de oorlog bestand is gebleken te gen de Doorbraak-gedachten. „Achteraf juist", vindt hij, „want er zit een plus in ons christelijk ge loof". Dat onderscheidt zijn bond ook van de niet-christelijke Fede ratie van Oranjeverenigingen. „God is het plus. God is de Al machtige voor Wie alle knie zich buigen moet. En dan heb je verder de knielende vorst en het volk dat daar z'n zegen van ervaart". Maar als die vorst nu niet meer wil knielen? Hij reageert lichtelijk aangeslagen en zegt moeizaam: „Ja, dat is een kernvraag. Want knielende Oran jes hebben ons volk goede gaven gegeven". Hij aarzelt, denkt na, aarzelt opnieuw: „Ja, als een Oran je niet meer knielen kan Ja, da's moeilijk". Opverend: „Die aanhan kelijkheid blijft er so wie so. En het streven naar een goede, veilige en gerechtige samenleving ook. Even als de gehoorzaamheid aan die orde, óók als die belichaamd wordt door iemand die niet van je eigen geloof is. Maar wat als de vorst niet meer knielen wilNee, daar durf ik geen antwoord op te geven. Ik ben verbijsterd, ik geef het eerlijk toe. Het is ondenkbaar in dit land als vorst niet gelovig te zijn". Maar het zou de trouw aan Oranje van uw bond niet op losse schroe ven zetten? „U bedoelt afkeer of opstand in onze gelederen? Oh nee, het zou onder de christenheid niet tot re bellie tegen Oranje leiden. Denkt u aan de eerste eeuw, toen waren de christenen ook gehoorzaam aan de Romeinse keizer, ondanks het feit dat hij een ander geloof aanhing en hen zelfs vervolgde. Nee, dit is een volksdeel dat geen moeite hoeft te doen om trouw te blijven aan de vorst. Wij zien het koningschap in Nederland als een geschenk: bij de gratie Gods. We zullen in dat geval ook trouw zijn aan een ongelovige koning. We zouden wel bedroefd zijn om de persoon, dèt wel". Premier als lid De Oranjeliefde onder ons volk is in liefde bloeiende, kan hij getui gen, zijn bijna 25-jarig bondsvoor zitterschap overziende. „De belang stelling voor onze bond is groeien de. We tellen nu 350 oranjevereni gingen en comité's met pakweg honderdvijftigduizend leden. En dat zijn er meer dan in '45. We hebben ook een koningin om trots op te zijn, vindt u niet? Zoals zij zich weert, dat is meer dan een or nament". Zelfs premier Lubbers wist hij in een onbewaakt ogenblik als nieuw lid te strikken, vertelt hij gnui vend. En ook onder de jongeren ziet hij een verblijdende opleving van oranjegezindheid, met name onder de dienstplichtigen, waartus sen hij dertig jaar lang als legerpre dikant gewerkt heeft. „Het is een heel andere generatie dan in de ja ren zestig en zeventig. Er is weer een goeie band tussen Oranje en de dienstplichtigen. Ik stond vanmor gen nog even bij de kazerne naar de geweerexercitie te kijken. Alle maal keurig kort geschoren en stuk voor stuk hun best doend". La chend: „Het is weer als vanouds. Er waren zelfs dienstplichtigen die hun vrije dag opgeofferd hadden om dienst te doen bij de kransleg- ging bij het monument van gene raal Spoor door premier Lubbers. Keurig zoals ze dat deden, alle lof". HOMME KROL Het grootste nieuws van de af gelopen weken was ongetwij feld de introductie van twee nieuwe en de aankondiging van nog een derde computer door Compudata uit 's Herto genbosch. Sinds 1983 worden in Brabant „echte Nederland se" computers gemaakt, die gretig aftrek vinden. De pro duktie van de Tulip werd op gang gebracht nadat het be drijf ervaring had opgedaan met het in licentie vervaardi gen van de Edixy Sorcerer, een Amerikaanse computer. Dat gebeurde vanaf 1981; een jaar later namen de directeu ren F. Hetzenauer en R.J. Ro mein het besluit zelf een mi crocomputer te ontwikkelen. Dat besluit heeft Compudata geen windeieren gelegd en bijgedragen tot de sterke groei. Startte men in 1979 met vier mensen, op dit mo ment heeft men meer dan 100 mensen in dienst. Compudata ont wikkelt, produceert en verkoopt microcomputersystemen voor de professionele en semi-professionele markt. Bovendien importeert men randapparatuur voor die computers en worden in de vestiging in Lei den programma's ontwikkeld of aangepast met buitenlandse softwa re als basis. Voor alle activiteiten die men ontwikkelt is de behoefte vanuit de markt het uitgangspunt. Dat was ook zo met de twee perso nal computers die onlangs in Am sterdam aan de pers werden ge toond. Besturing Het maken van een computer is één ding, maar aan die hardware alleen heeft de gebruiker nog niets. De programma's oftewel de softwa re, daar gaat het om. Daarom is voor de nieuwe Tulips gekozen voor het besturingssysteem MS- DOS. Ook IBM begruikt het voor haar personal computers en daar mee is het standaard geworden op deze markt. Compudata heeft er verder voor gezorgd dat de Tulips afzonderlijk kunnen worden ge- De FlipTrack cursus wordt geleverd een boek heeft. bruikt of in een netwerk, dat ze kunnen worden aangesloten op een „moedercomputer" en op openbare netwerken als Datanet en Viditel. De microcomputermarkt is vooral de laatste vijf jaar flink in bewe ging. Honderden fabrikanten ver dringen elkaar. Oorspronkelijk ging men er vanuit dat het bestu ringssysteem CP/M de algemeen aanvaarde standaard zou worden. Dat systeem was gebaseerd op een centrale verwerkingseenheid (CPU) van 8 bits, dus steeds wer den groepjes van acht cijfers gelijk behandeld. Inmiddels is die CPU vooral in de professionele markt verdrongen door een 16 bits uitga ve en is het MS-DOS dat de toon aangeeft. Daarmee is ook de Tulip System I, die Compudata in 1983 introduceerde, uitgerust. Compatible Met MS-DOS als standaard ont stond er even rust op de markt maar die werd al spoedig wreed verstoord door IBM. Dit bedrijf geeft aan wat er moet gebeuren en de personal computer van de muli- national koos als besturingssysteem PC-DOS. Aanvankelijk leek dat in een verpakking die de vorm van niet meer dan een spel met letters, want het systeem is in feite MS- DOS. Alle fabrikanten dachten dan ook: wat IBM kan, kan mijn machi ne ook, het werkt immers allemaal met hetzelfde besturingssysteem. Compatible heet dat in het compu terjargon. Tot ze gingen proberen de programma's van IBM door hun eigen computer te laten verwerken. Daarbij kwam aan het licht, dat er toch een paar kleine verschillen waren, zodat aanpassingen nodig waren. Want de (meeste) kopers van een computer eisen dat hun nieuwe apparaat compatible is met een IBM. Op die manier, zo legt directeur Hetzenauer van Compudata uit, zijn er eigenlijk vier markten ont staan. De eerste noemt hij de per formance markt. Die wordt ge vormd door gebruikers die speciale eisen aan hun computer stellen. De Tulip System I beweegt zich in die markt. Wel MS-DOS, niet uitwis selbaar met IBM maar toch goed verkocht vanwege onder meer de hoge snelheid waarmee het appa raat werkt. De volgende markt die wordt on derscheiden is de desk top manager markt. Hetzenauer verwacht dat deze het snelst zal groeien. Het gaat om met IBM compatible computers, De Tulip System PC Advance, waarvan het toetsenbord onderin de cen trale behuizing kan worden geschoven om meer ruimte op het bureau te krijgén. blinken vaak uit door compleet heid, maar niet door leesbaarheid, zeker niet voor nieuwelingen. Van Kessel Partners (020-268837) die zich toelegt op computeropleidin gen, heeft beslag weten te leggen op het Amerikaanse FlipTrack les- systeem. Gebaseerd daarop zijn nu verschenen „Hoe gebruik ik de IBM personal computer" en „Hoe gebruik ik Lotus 1-2-3", zo onge veer het bekendste spreadsheetpro gramma. Andere programma's vol gen spoedig, zo belooft Van Kessel. Het lessysteem bestaat uit enkele geluidscassettes en een lesboekje. FlipTrack beperkt zich daarbij tot de hoofdzaken om de computer snel onder de knie te krijgen. De cursist gaat achter de computer zit ten, zet de cassette aan en kan aan de slag. Het bijzondere van het sys teem is dat de A-kant van de cas sette de les bevat, terwijl op de an dere kant aanvullende informatie staat. Als er nu in de les een be paald onderwerp aan de orde komt en men wil hier meer over weten, dan behoeft de cassette slechts te worden omgedraaid en de gewen ste uiteenzetting volgt. Om de les te vervolgen spoelt men terug naar 0, de cassette wordt omgedraaid en men gaat verder vanaf de plaats waar men was geblevèn. De prijs van het systeem, bestaande uit drie cassettes en het lesboekje, is 245 gulden excl. btw. Eigen programma's Heel veel computerliefhebbers heb ben zulk soort informatie niet meer nodig. Zij weten precies hoe hun apparaat werkt en schrijven er zelf de programma's voor. Het Neder landse Softwarehuis Aackosoft In ternational is ervan overtuigd dat er bij amateurs heel wat goede pro gramma's voor handen zijn. Die zouden best interessant kunnen zijn voor andere computeraars. Om dat te beoordelen is in samenwerking met uitgevers Malmberg en VNU éen Review Board samengesteld: een groep deskundigen, die kan be kijken of een dergelijk programma ook kans neeft op de verkoop- markt, die nog weieens wereldwijd zou kunnen zijn ook. Wie denkt een dergelijk programma te hebben kan dat ter beoordeling opsturen naar Aackosoft, postbus 3111, 2301 DC Leiden. PIETER TAFFIJN Monarchie of repu- die vraag staat momenteel in niet ter discussie, heeft Lubbers onlangs gezegd op ïileumbiieenkomst van de 75- Christeïijke Bond van Oran- :nigingen. Bondsvoorzitter do- Casper Graafstal (65) is het hartgrondig mee eens. Thuis i lommerrijke Ermelose villa t hij op: „Ik heb in m'n ope- ook gezegd: dit jaar ïn we niet te strijden, alleen te vieren", is dus wel eens anders geweest. bevestigt hij welwillend, „we ben in de loop der jaren heel strijd geleverd. Ik hoef u m aan '66 met die rook- naar de Gouden Koets, hebben toen de nationale te- „Hou en Trouw" en in Vrijheid" ontketend, die alle lagen van de bevolking vonden". in Vrijheid bestaat nog, ver- hij, als een soort sluimerende die overigens elk moment wakker gemaakt kan worden, voor een enkele ordeversto- maar wel voor zaken die het van onze samenleving ra- Niet voor krakers bijvoor- *"oeeia, want die kan onze samenle- zidng vrij gemakkelijk opvangen". meEr is veel om dankbaar voor te zijn, en laat dominee Graafstal weten. „Zo 5r nebben we met succes geijverd voor het Wilhelminamonument en )-00 voor de museale bestemming van paleis 't Loo. We zijn pas nog ge- ^iveest met een delegatie. En ik |Hnoet zeggen: het ziet er schitterend uit. Het stemt ons tot bijzondere dankbaarheid". „Ja, ik noem u het behoud van de door de koningin benoemde pre mier. En het succes dat we hadden met de handhaving van de door de Kroon benoemde burgemeester. Beide zaken blijven wettelijk be staan, in weerwil van de stemmen die opgaan voor gekozen ambtsdra gers. Dat geeft voldoening". Ook nederlagen geboekt? Gul geeft hij toe: „Ja, er waren ook dingen die niet mochten baten, zo als ons verzet tegen de ingekrom pen positie van de koning in de grondwet, bijvoorbeeld het verlies van het opperbevelhebberschap bij de krijgsmacht. U kunt zeggen: waar maak je je druk over, de ge neraals maken toch de dienst uit. Maar het is de taktiek van de klei ne doses hè. Men haalt steeds klei ne plukjes hier en daar weg. Met elkaar vreet dat toch de staat van het koningschap aan. Het koning schap mag geen franje worden". Maar de bede in de troonrede is weer terug, daar zult u wel blij mee geweest zijn? „Oh ja, daar denk ik met genoegen aan terug. Hebben we ook voor ge ijverd. Wat ons niet gelukt is, is een wettelijk verbod om Bevrijdingsdag op zondag te vieren. Waarom Ko ninginnedag niet op zondag en Be vrijdingsdag wèl. Maar dat is een kwestie van frapper toujours. Ik weet wel, het ligt een beetje moei lijk met de koppeling van 4 en 5 mei, maar wij vinden, samen met de Federatie van Oranjeverenigin gen overigens, dat de bevrijding ook wel een dag eerder of later ge vierd kan worden". Net een veulen Het gesprek komt op God, Neder land en Oranje, de drieëenheid waar de christelijke bond altijd pal voor gestaan heeft. Ondeugend vraagje: hoe moet dat nu als er een atheïstische troonopvolger komt? De vraag is ingegeven door het boekje van Renate Rubinstein over prins Willem Alexander die daarin ronduit verklaart, dat het geloof hem niet interesseert. Dominee Graafstal neemt het aan vankelijk luchtig op en zegt: „Ach, hoe was het toen wij achttien wa ren. Toen stonden we toch ook twijfelachtig tegenover het christe lijk geloof? Trouwens, Willem van Oranje was in de eerste jaren van z'n leven aan het Brusselse hof ook niet zo'n geloofsheld. Dat hebben we kunnen zien in de televisieserie. U moet het zo zien, Willem Alexander is, het klinkt oneerbie dig, net een jong veulen". Maar stel nu eens dat de koning Willem Alexander straks ronduit laat bijken dat hij ongelovig is?

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19