Wortels voetbalgeweld te diep „Tijd van praten is voorbij" |g £eidóc@otncmt Europees overleg loste niets op Het voetbal, dat hoorde er gewoon bij ZATERDAG 1 Hf! I?W. De voetbalrellen van afgelopen woensdag, toen vóór de Europa Cupwedstrijd Juven- tus-Liverpool tientallen mensen werden ge dood en honderden gewond raakten, hebben de voetbalwereld danig in beroering ge bracht. Op deze pagina geeft een aantal mensen een mening over de treurige gebeur tenissen. Voorzitter Jo van Marle van de KNVB zegt het geen goede zaak te vinden alle Engelse clubs over één kam te scheren. „Maar er moeten maatregelen worden geno men", aldus Van Marie. Drs. H. van der Brug, massapsycholoog bij het Baschwitzin- stituut van de Amsterdamse universiteit, vindt dat de wedstrijd had moeten worden afgelast. „Men is geweken voor het geweld", zegt hij. Theo Reitsma, verslaggever bij de NOS, beperkte zich woensdag tot een zake lijk wedstrijdcommentaar. „Maar niet zon der gevoel. Niemand kan dan nuchter blij ven". Ondertussen is ook gebleken dat over leg op Europees niveau weinig heeft opgele verd. In Nederlandse stadions is het rusti ger geworden. Maar daar buiten zeker niet. Een ontwikkeling die ook Rinus Michels zorgen baart. .vMSTERDAM „Zowel de vandaal als de niet-vandaal zal na de gebeurtenissen in Brussel concluderen: wat er ook gebeurt, de wedstrijd gaat door. De ernst van de situatie is schrikbarend gerelativeerd doordat de wedstrijd niet werd afgelast". Dit conclu deert drs. H. van der Brug, massapsycholoog bij het Basc- hwitzinstituut van de Amster damse universiteit. Van der Brug weet niet wat zou zijn gebeurd als de wedstrijd was afgelast. De overwegingen om die door te laten gaan, zijn hem duidelijk, maar tegelij kertijd is wel degelijk gewe ken voor het geweld van de supporters, vindt Van der Brug. Van der Brug vindt dat in Brussel enkele elementaire regels voor de bestrijding van supportersgeweld met voeten zijn getreden, zoals ineffectieve vakkenscheiding en wapencontrole. Het is hem niet duidelijk waarom juist Engelse voetbalfans om ernstige ongere geldheden berucht zijn. „Het on derzoek door Engelse wetenschap pers is vaak speculatief van aard en ik sla dat empirisch niet zo hoog aan. Het argument dat in Engeland de arbeiderscultuur oorzaak zou zijn, noem ik te simpel. In Neder land en West-Duitsland, waar die cultuur een minder uitgesproken stempel drukt, zijn ook veel moei lijkheden met sommige suppor ters", zegt Van der Brug, die veel onderzoek naar voetbalvandalen heeft gedaan. Het effect van deze gebeurtenissen op het toekomstige supportersge drag kan Van der Brug moeilijk beoordelen. „Ik hoop dat ze schrik ken met als mogelijk gevolg dat ze zich meer ingetogen gedragen. Het kan ook zijn dat mensen van twij felachtiger kaliber worden aange trokken. Het meest voor de hand ligt echter dat van Brussel een kort effect uitgaat, dat snel weer uit dooft". Van der Brug meent dat het voor de clubs moeilijk is dit geweld tegen te gaan. „Alle verantwoorde lijkheid op hun schouders leggen vind ik overdreven. Zij kunnen hoogstens de band met de club wat versterken. Maar als een supporter kwaad wil, doet hij dat ook zonder zijn club". Macht Uit onderzoek in ons land naar supportersgeweld blijkt dat optre den als groep, een gevoel van macht geeft: iets betekenen, tegen over de op doordeweekse dagen ge voelde machteloosheid. Het optre den met de groep geeft bovendien de mogelijkheid in het nieuws te komen. Daaraan wordt een bevesti ging van het bestaan ontleend, iets te zijn, al wordt dat iets dan ook negatief gewaardeerd. Zo geeft de volwassen wereld een signaal van erkenning. Dat is in de eerste plaats een erkenning van de groep, die daarna ook meer roem op de individuele leden laadt. De deskundigen zijn het niet eens over de oorzaken van het voetbal geweld. Reclasseringsambtenaar Geoffrey Parkinson, die al 30 jaar met jonge delinquenten werkt, wijt het geweld aan de hoge werkloos heid. In Liverpool is meer dan een kwart van de jongeren werkloos. Christopher Andrew, historicus aan de universiteit van Cambridge, zegt echter dat geweld bij sportgebeur tenissen al dateert van de tijd van koningin Elizabeth I, 400 jaar gele den. In een artikel voor de BBC schreef hij: De wortels van het voetbalgeweld in de Britse maat schappij zijn te oud en te diep om door korte, scherpe schokken ver wijderd te kunnen worden. Jacques van Rillaer, sportpsycho- loog aan de katholieke universiteit van Leuven, verklaarde tegenover het Belgische dagblad La Libre Belgique dat voetbal in de huidige wereld de rol speelt van het carna val, waarin alles mag en zich sterke spanningen ontwikkelen. Het ge drag van een normaal persoon kan in een menigte totaal veranderen en studies hebben uitgewezen dat het lawaai in een stadion intense emotionele activiteit opwekt die tot agressie kan leiden, aldus Van Ril laer. „Agressie in hele maatschappij" De Westduitse televisiezenders zwegen toen de wedstrijd begon. Ons hoofd staat nu niet naar voet bal", verklaarde een commentator. Reitsma zegt daar wel begrip voor te hebben. „Ik kan me voorstellen dat je zoiets besluit. Maar voor mij gold dat het nog niet afgelopen was. Dat voetbal, dat hoorde er ge woon bij. Iedereen vroeg zich af: hoe zal het nu uitwerkenDat moet je dan laten zien, vind ik". Zelf had Reitsma niet verwacht dat UEFA de tweeëntwintig voetbal lers alsnog het veld op zou sturen. „Ik dacht wèl steeds: hoe krijg je al die supporters rustig het stadion uit als de zaak wordt afgelast? Uitein delijk is daarom ook de wedstrijd gespeeld. Dat had meer met relbe- strijding dat met voetbal zelf te ma ken. Als je ziet hoe braaf het alle maal ging... Iedereen was ervan doordrongen dat één fout fataal zou kunnen zijn". Het verslag dat Reitsma van de wedstrijd zelf gaf, was ongewoon koel en zakelijk. Na alles wat er aan vooraf ging was elk enthou siasme misplaatst geweest. Is hij nuchter kunnen blijven? „Ik heb dit in de loop der jaren wel zien aankomenoverweegt Reitsma. „Het supportersgeweld is alleen maar geëscaleerd en iedereen wist dat het ooit tot een vreselijke ontla ding moest komen. Maar nuchter blijven? Nee, dat kon ik niet. Ik heb verteld wat er gebeurd is, maar niet zonder gevoel. Ik hoop nu maar dat men ervan doordrongen is geraakt dat zoiets nooit meer mag gebeuren PAUL KOOPMAN „/Ar heb zoiets in de loop der jaren wet zien aankomen", vertelt Theo Reitsma over het drama in het Heizeistadion. ZWOLLE Jo van Marle, KNVB-voorzitter en penning meester van de UEFA, zegt huiverig te zijn om na de moordpartij afgelopen woens dagavond in het Brusselse Heizeistadion alle contacten met het Engelse voetbal op het Europese continent te ver breken. „Ik wil niet de indruk wekken om straf uit de weg te gaan", zegt de Zwollenaar. „Ik kan mij voorstellen dat in de emotie van het moment men sen roepen: nooit meer Euro pa-Cupvoetbal. Maar het is moeilijk een generale straf te gaan uitdelen. Woensdag heb ben 20.000 Liverpoolers zich de schande van de voetbalwe reld op de hals gehaald, maar twee weken eerder waren ook 20.000 andere Liverpoolers, van Everton, in Rotterdam. Toen is er niets gebeurd. Kun je dan zeggen: Alle Engelsen nooit meer naar Nederland?" Toch zal de UEFA binnen een week bij elkaar komen om zich over de sancties te beraden. Van Marle, zelf in Brussel aanwezig als UEFA-official, vindt wel dat de voetbalsport woensdagavond zijn dieptepunt heeft bereikt. „Erger kan niet, omdat wij dat niet mogen toelaten. Er zullen op korte termijn maatregelen genomen moeten wor den. Op 4 juli staat de loting van de volgende Europa-Cuptoernooien al weer op het programma. Voor die tijd zal de UEFA een uitspraak moeten hebben gedaan". „Bovendien", zegt Van Marle, die als enige UEFA-official vanwege andere verplichtingen diep in de nacht van Brussel naar huis (Zwol le) is gereden („met hoge snelheid, want dat leidde de gedachten enigszins af"), „wordt het nu hoog tijd dat overheid en bonden om de tafel gaan zitten en ophouden el kaar de zwarte piet toe te spelen als het om vraagstukken van beveili ging gaat. Principiële vragen over wie nu eigenlijk de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid draagt en wie daarvoor moet betalen, die nen onder tafel te worden gescho ven. De tijd van praten is voorbij, er moet gedaan worden. Hetzelfde geldt voor de UEFA met de Euro pese landen. Voor deze afschuwelij ke gebeurtenis heeft de KNVB nog gepleit voor een speciale veilig heidscommissie. Die is dan nu ein delijk ingesteld". Nachtmerrie Van Marle zegt enige tijd nodig te hebben om door dit leed heen te komen. „Je hoort weieens wat over doden in Zuid-Amerika of Grie kenland. Maar dat ligt toch ver van je bed. Nu gebeurde het in België en ik heb het met eigen ogen kun nen zien. Het is nog steeds een nachtmerrie voor mij. Vertwijfelde, gillende, schreeuwende mensen die liggen te kreperen en dood te gaan. Dat beeld laat mij nog steeds niet los. Ik probeer het van mij af te praten. Slapen kon ik woensdag niet. Om 7 uur 's ochtends belde al de eerste journalist. Dat is de hele tijd zo doorgegaan". Ook Van Marle kan niet anders dan constateren dat er te weinig politie aanwezig was in het Heizei stadion en dat er niet adequaat is ingegrepen. „Na dit meegemaakt te hebben kijk ik toch met andere ogen naar de Nederlandse politie". „Achteraf was onze beslissing de wedstrijd te laten doorgaan verant woord. Tijdens en na de Wedstrijd is er niets gebeurd. En er was tijd om versterkingen aan te laten ruk ken en de gewonden en doden uit de puinhopen te halen. En hoe si nister het ook klinkt en onbegrijpe- Jo van Marle. lijk ik het ook vindt, maar het is nog een „meevaller" geweest, dat Juventus na afloop een ereronde heeft gemaakt en naar zijn suppor ters is gelopen. In die tijd kon de politie de Liverpool-aanhang af voeren. De UEFA moet nu maatre gelen nemen die de zekerheid ge ven dat calamiteiten worden uitge sloten. Komen die er niet, dan moet je je bezinnen op de vraag of Europa-Cupvoetbal nog wel zinvol is". HENK WAGEMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee jaar geleden vond in Rotterdam een conferentie plaats van bewinds lieden, die zich in de Westeuropese landen be zig hielden met het sportbeleid. Onderwerp van gesprek: het voetbalvandalisme. Als afschrikwekkend voorbeeld daarvan werden op tientallen monitoren beelden vertoond van de Europa- Cupwedstrijd Feyenoord-Tottenham Hotspur, die uit de hand liep doordat fans van Tottenham per ongeluk in een vak van Rotterdamse aanhangers terecht waren gekomen. De algemene conclusie na de wedstrijd was eenduidig: dit nooit meer. De Europese bewindslieden kwamen tot een soortgelij ke conclusie en verplichtten zich ertoe het nationale beleid tegen het voetbalgeweld internationaal te coör dineren. Met een enorme waslijst aan goede voorne mens vertrokken de bewindslieden uit het Rotterdam se Hilton-hotel. Nu - twee jaar later en een paar dagen na de ramp in Brussel - moet worden geconstateerd dat van de fraaie afspraken in de praktijk maar weinig te recht is gekomen. En dan te bedenken dat er twee jaar geleden in Rotterdam nota bene zes Belgen waren, on der wie minister Urbain, een adviseur van premier Martens en andere hoge ambtenaren. Nederland In Nederland is er sindsdien veel nagedacht over voet balvandalisme en er zijn ook enkele maatregelen geno men. In de Nederlandse stadions zelf is het rustiger ge worden. De vechtpartijen en vernielingen vinden nu vooral buiten de stadions plaats. Vorige week presenteerde het kabinet-Lubbers de nota „Samenleving en criminaliteit" aan de Tweede Kamer. Daarin worden nog meer maatregelen aangekondigd, die het voetbalvandalisme moeten bestrijden. Zo komt er een verbod op de verkoop van alcoholica in de sta dions. De KNVB zal met ingang van het volgende sei zoen voetbalclubs dwingende regels opleggen voor de organisatie van wedstrijden, de inrichting van accom modaties en de relatie tussen clubs en supporters. Daarnaast komt er een „landelijk overleg voetbalvan dalisme" waarin ambtenaren van rijk en gemeenten, de NS, de KNVB, de politie en de vereniging van transportondernemingen zitting zullen nemen. Bij één der gemeentelijke politiekorpsen komt een landelijk informatiecentrum over voetbalvandalisme. De finan ciële bijdrage van het rijk aan de KNVB voor de daar werkzaam zijnde veiligheidsman blijft gehandhaafd. Het zijn op zich allemaal nuttige maatregelen. Niette min valt te vrezen dat het zoeken naar oplossingen toch veel bij praten, praten en nog eens praten zal blij ven. CAREL GOSELING HAARLEM De wedstrijd Ju ven- tus-Liverpool is al begonnen. In het stadion hangt een beklemmen de spanning. En de commentator zwijgt. Na enkele minuten zegt Theo Reitsma, verslaggever voor Studio Sport: „Ik geloof dat ik nu maar gewoon moet doen of er ge voetbald wordt". En even later: „Nu ja gewoon... In het Heizel-stadion is anderhalf uur eerder de hel uitgebroken. Tientallen supporters worden ge dood en honderden mensen raken gewond bij beestachtige rellen in vak-Z. En dan wordt er weer „ge woon" gevoetbald. En een sport verslaggever moet dan weer ge woon zijn werk doen. „Dat kon natuurlijk niet", zegt Theo Reitsma nu. „Je doet verslag van een waanzinnig scenario, waarbij er op een bepaald moment weer tegen een bal wordt getrapt. Dat heeft naar mijn gevoel niets meer met voetbal te maken. Je gaat op zo'n moment door met waar je mee bezig was: vertellen wat er daar in het stadion gebeurt". In de discussie over de vraag of de rellen en de cupwedstrijd al dan niet uitgezonden hadden moeten worden, heeft Reitsma zich niet ge mengd. „Dat was puur een besluit van de NOS. Ik heb wel gezegd: er gebeuren hier verschrikkelijke din gen. Dat moet op beeldband. Welk materiaal uiteindelijk gebruikt is, was een zaak van de NOS. Ik was DEN HAAG Rinus Michels was zijn tijd ver vooruit toen hij reeds als trainer van Ajax opmerkte dat men voetbal kan vergelijken met oorlog. Beide begrippen gingen woensdag hand in hand door het Heizel-sta dion. Een treurige zaak, vindt ook KNVB-bondsmana- ger Michels, die ooit de bijnaam „de generaal" ver wierf. „Je kunt je onderhand afvragen waar het nu naar toe gaat. Als de paus in Nederland op bezoek komt, moet er een half leger op de been. Dat vinden -wij zelfs normaal, maar zo is het natuurlijk niet Dui delijk heerst in de hele maatschappij te veel agressie". Michels weet niet of het een goede zaak is het Europa Cup-voetbal maar af te schaffen. „De Europa Cup is nog steeds een vorm van recreatie voor velen. Liefst 20.000 Italianen en 20.000 Engelsen hebben de moeite genomen naar Brussel af te reizen. Moet je die mensen het voetbal ontnemen?". Michels was zelf getuige van het slagveld. „Ik zat vlak voor de perstribune. Van uit die positie heb ik enorm veel menselijk leed gezien. Het heeft mij zeer geraakt. Ik ben voor de wedstrijd naar huis gegaan. Want in voetbal had ik toen geen trek meer".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17