LMi2G)O(0^a Unicum: vijftig procent kans op de hoofdklasse Ingelise Driehuis verdubbelt waarde Oudste Leidse bowling bestaat tien jaar SPORT ficidóeSou/umt ZATERDAG 1 JUNI I9B5 PAGINA 15 Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk Slot Wij van Hutspo(r)t zijn het vorige week eigenlijk vergeten te vertellen. Dus doen we het nu nog maar even. We en de aler te lezer, de oppassende lezeres voelt de nattigheid al aankomen; we stoppen er weer voor een tijdje mee. De voetbal is bijna uitgerold, hand- en korfbalbal zijn eveneens tot stilstand gekomen, de waterpolobal was al lang uit het water verdwenen, kortom: naar ons bescheiden idee blijven er de ko mende maanden gewoon te weinig ballen over om deze rubriek passend te kunnen vullen. Voordat wij echter „tot volgend seizoen" zeggen, wilden we u toch nog even op een laatste voetbalfoto vergasten. Een fraaie prent zelfs, van een met hét hoofd scorende, sierlijk I zwevende, Ruud Boendermaker van RCL. Het feit dat het doelpunt woensdag ten onrechte wegens aanval len van de DTS '35-doelverdediger werd afgekeurd doet er in deze natuurlijk helemaal niets toe. Al is het voor het vandaag in het verre Oldebroek voor de laat ste kans strijdende RCL wel te hopen dat de dan fluitende „scheids" dergelijke grappen niet uithaalt. Maar dit terzijde. Tot volgend tlSSE/PARIJS De Ne derlandse senioren mogen jdan reeds zijn uitgescha keld in de enkelspelen op Roland Garros, vanaf gis teren treedt in de Franse tenniskampioenschappen nog de Oranje-jeugd aan voor de juniorentitels. On- der hen ook Ingelise Drie- ïuis uit Lisse en Hester Witvoet uit Apeldoorn. JJ® Beide meisjes zijn pas ze- ar- ventien jaar, hoewel hun ei- eerstvolgende verjaardag nog in het lopende tennis- .seizoen valt. Toch hebben zij in de nationale compe- °"- titie een volwassen presta- ten tie neergezet, hetgeen hun er- club de Metselaars uit Scheveningen afgelopen weekeinde hielp het Ne- to- derlands clubkampioen- ,en - schap te behalen. "Bijna uit het niets dook Hester Vitvoet vorig jaar al naar de 'top door tijdens het NK de J halve eindstrijd te halen. Maar r su is dan ook Ingelise Drie- I,J huis uit de anonimiteit getre- f den; met name in het dubbel spel is haar tenniswaarde ver- *"idubbeld. Zij werd in Amster- |8* dam geboren en verhuisde 1tg reeds na één jaar naar Lisse. int. „Daar komt veel tennistalent "Vandaan", zegt ze trots over haar huidige woonplaats. Via LTC Lisse, Unicum 2 en 1 en Metselaars 2 kwam zij dit sei zoen in de hoofdmacht van de Scheveningse topclub. On danks die tijd vergende op mars sloot Ingelise Driehuis haar gymnasiumstudie in de kortst mogelijke tijd met uit muntende cijfers af en kan zich nu bijna totaal aan haar tenniscarrière wijden. Hoewel zij daarbij toch een deelstudie Engels gaat nemen omdat zij bij vroege uitschakeling in de vele toernooien die komen toch zoveel mogelijk haar geest wil blijven voeden. Ingelise Driehuis legt uit: „Ik ben eigenlijk pas sinds kort bij de nationale jeugdtop, als je dat zo kunt noemen. Vorig jaar werd ik bij de nationale indoorkampioenschappen tot en met 18 jaar tweede. Ook buiten werd ik tweede. En verder heb ik gewoon toer nooien in het buitenland ge speeld en hier en daar kwart finales gehaald. Ik ben afgelo pen winter een maand in Zuid-Amerika geweest, waar ik goed heb gespeeld. Ik heb daar ook gedubbeld met Hes ter Witvoet. Ik stond toen op de wereldranglijst 1 bij de da mes jeugd in het dubbelspel. Ik won met haar een sterk toernooi in Venezuela, haalde met een ander meisje de finale in Colombia en won daarna met Hellas ter Riet een dub- beltoernooi in Ecuador. In het begin stond ik ook zes of ze ven in het enkelspel. Op die lijst ben ik nu afgezakt naar de 19e plaats". Randgeval Bondscoach Jan de Rook en club- en districtscoach Marian Laudin hebben Ingelise Drie huis nu onder hun hoede. Die hoogste fasentraining bij de bond ging overigens maar net door. ,,Ik was zo'n beetje een randgeval, maar ze wilden toch kijken wat er nog uit te persen was", verklapt ze met een glimlach. „Ik was toen van het district Leiden naar Den Haag gegaan. Ik speel het meest service-volley, omdat mijn volley's veel beter zijn dan m'n groundstrokes. Daar om moet ik altijd zo snel mo gelijk naar voren. Een dubbel is daarom veel makkelijker voor mij om te spelen dan een enkelspel". Vooral op trage ba nen kost dat agressieve spel haar nogal eens de zege in en kelspelen. Of ze volgend jaar opnieuw voor de Metselaars competitie speelt weet Ingelise Driehuis nu nog niet. Maar ze wil dat wel graag. Veel zal ook afhan gen van wat Hester Witvoet doet. De 17-jarige Driehuis: „Ik denk wel dat het verstan dig is, dat wij bij elkaar blijven spelen met het oog op de dub- petitie slechts één damesdub- bel en weet dat het straks re delijk favoriet is voor het Ne derlands schap. dubbelkampioen- HERMAN JANSEN LEIDEN Het bowling centrum in Holiday Inn bestaat 10 jaar. Morgen wordt ter gelegenheid van dit feit een open dag ge houden in de gemoderni seerde ambiance van de bowlinghal. De hotelstaf richt zich daarmee op de Leidse bevolking en hoopt vooral meer sportbowlers binnen te krijgen. Waar mee het concern een dui delijke andere koers vaart dan jarenlang het geval is geweest. Ex-directeur Martin Spaargaren beoog de indertijd met de aanleg van tien bowlingbanen een extra service-aspect voor zijn hotelgasten in te bouwen. Een beleidslijn die de huidige manager, Max Worms, aanvankelijk doortrok. Vooral op aan dringen van „dat kleine manneke achter de coun ter", bowlingchef Louis Petitjean, is het besef ge groeid, dat naast de servi ceverlening aan gasten de bowling op zich behoefte heeft aan een vaste kern. Sportbowlers dus, die sinds kort niet meer als lastposten worden be schouwd, maar als poten tiële klanten vriendelijk worden benaderd. Precies in de periode, de bowlingsport een hausse doormaakte, verscheen het derhalve flink meeprofite rende oudste Leidse bowling- centrum. De in januari 1975 opgerichte bowlingbond groei de in enkele jaren tijd tot zo'n dikke 300 leden. Waardoor ook de sportieve successen niet uitbleven. Na het 50 uur-we- reldduurrecord van het HI- vijfmansteam, waarin o.a. Bart Luchsinger, Wim Ellenbroek en Leidenaar Cees Strijk mee speelden, plakten Jos Ghijsels en Peter van Wageningen daar een werelddubbelrecord van 24 uur aan vast. Met een prima gemiddelde van 172. Pa- ola de Leeuw werd gekozen Karei Boe hl» derlandse seniorenéquipe haalde. Tjeerd en Frank Scheffer bereikten nationale selecties, zij het na dat de „thuisbanen" van Holi day Inn inmiddels waren ver ruild voor die van Hans Men ken. Petitjean praat met flink wat melancholie over die tijd:„Ik was altijd met een paar andere fanaten aan het trainen. Expe rimenteren met de olie op de banen en uren achtereen een balletje gooien om te kijken, wat die bal deed. Vandaar ook, dat er drie 300-games (het maximale: 12 strikes) gegooid zijn". Marcel Hessels, qua stijl de mooiste bowler, die ooit in Holiday Inn rondliep, nam twee „perfects" voor zijn reke ning, terwijl Tjeerd Scheffer nog altijd de enige back-up- bowler in Nederland is, die in het „Amerikaanse" onderko men een 300 wiep). Absolute hoogtepunten dus in het verle den van een niet meer flore rende bowlingbond. Opsplitsing Vijf jaar lang nu al weer geen officiële Leid se kampioenschappen meer gehouden. Door de splitsing van bowlend Leiden in twee bowlinghuizen en de slechte relatie tussen de desbetreffen de bonden, was er de laatste jaren slechts sprake van bondskampioenschappen. „Het mooiste, dat jaarlijks op het programma stond, was de Leidse titelstrijd. Iedereen trainde daar keihard en ook in de pers werd dit evenement serieus genomen", denkt de bowlingmanager hardop: „Als d'. voorronden waren begon nen, zag je alle belanghebben den met pen en papier ron drennen om de tussenstanden bij te houden. En de uiteinde lijke winnaar was dan ook de ware kampioen, want de con currentie was groot". Boven dien werden door voortdurend wisselende groepjes vele grote toernooien bezocht. Zelfs bui tenlandse reizen waren aan de orde van de dag. Petitjean ver telt over het vijftal Karei Boehlee, Jim en Tjeerd Schef fer, het toenmalig aanstor mend talent René van der Horst en Petitjean zelf, dat een bezoek aan Roubaix (Frank rijk) bracht. Er werd een voor die tijd schitterende score van ruim 900 gemiddeld bereikt, doch tussen de ter plaatse aan wezige wereldtop werd niet eens de finale gehaald. Nog sneller dan de groei van de Bowling Bond Leiden was verlopen, trad het verval in. Bestuurlijke ruzies en persoon lijke intriges zorgden voor een eerste afsplitsing, toen het bowlingcentrum in Zuid-West werd gebouwd. De 30 leden tellende vereniging „Formule" vond daar zijn onderkomen, waarna de club van „Tettero", eveneens ongeveer 30 leden, zijn toevlucht zocht in Leider dorp. In het kielzog trokken deze clubs een groot aantal an dere leden mee, die de lol in de bowlingsport verloren en opzegden. De enig overgeble ven vereniging „Holiday Inn" kon de „oude sfeer" niet her stellen, waardoor het ledental van de BBL op een dieptepunt van 60 bij de Nederlandse Bowling Federatie ingeschre ven leden belandde. Op be stuursniveau werd tijdens geen enkele districtsvergade ring meer iets van de BBL vernomen, terwijl voor de jaarlijkse stedenontmoeting zelfs geen BBL-équipe gefor meerd kon worden. Tussen de Leidse bonden i jarenlang geen relatie. Herstel Petitjean is vast van plan daar verandering in te brengen. Door zijn enthousiasme heeft hij al verschillende contacten met de andere bonden „her steld", wat o.a. moet resulteren in echte Leidse kampioen schappen. In ieder geval staan morgen zowel bowlers van Leiderdorp, Zuid-West als Ho liday Inn op de baan om na lange tijd een eerste sportieve ontmoeting te hebben. Boven dien heeft de Katwijker samen met PR-functionaris Florence Rohof tien bekende Leidse sporters gestrikt die elkaar als bowlers zullen bestrijden. Met medewerking van enkele be kende regionale bowlers, waaronder international Jan Cornet, zal tevens uitleg over de verschillende aspecten van de bowlingsport gegeven wor den. En natuurlijk kan iedere bezoeker gratis een balletje werpen. Het geheel wordt op gesierd met enkele voorlich tingskraampjes. Het program ma begint om 12.00 uur en duurt tot 16.00 uur. En dat al les om de op dit moment 85 le den tellende BBL weer eens nieuw leven in te blazen. LEIDEN Morgen brandt de strijd om de promotie in de tenniseom- petitie in alle hevigheid los. De meeste aandacht gaat uit naar Unicum, dat het thuis op het tennis park aan de Haarlemmer- Pweg tegen Beekhuizen om een plaats in de hoofd klasse moet opnemen. De I promotie naar de op één I na hoogste landelijke klasse zou een grote ver rassing zijn; de Leidse ploeg was met niet meer ambitie dan handhaving aan de zes competitiewed strijden begonnen. Als troef kan Unicum in de promotiewedstrijd beschikken over Jacqueline van Wijk. De Voorschotense bracht een jaar studerend in Amerika door, ,maar is net op tijd terug om haar club aan wat punten te helpen tegen Beekhuizen. ICoach Peter Klein wil Van Wijk inzetten in het enkelspel en in de damesdubbel aan de J 'zijde van Carole de Bruin n Margot van Overloop hoe- wel gehinderd door een lies- .blessure zal dan het tweede enkelspel voor haar rekening inemen. Ook bij de heren zal 1 de opstelling veranderd wor sen. Freek van der Capellen !zal niet op de nummer één po- isitie staan, maar het als twee de „singelaar" opnemen tegen Jacco Elting van de nationale itennisschool. Van Hans Tön- jann wordt wel gehoopt maar niet verwacht dat hij een punt uit het vuur sleept tegen A- Ispeler Hans Everaars. Coach Peter Klein schat de kansen van zijn ploeg op vijf tig procent: „Als wij promove- Iren hebben we dat voor een groot gedeelte aan de voortref felijke teamgeest te danken. Onze ploeg was een echte een heid; er werd echt voor de punten geknokt, bijvoorbeeld in de eerste wedstrijd tegen Noorderlicht waar we met een 3-1 achterstand uit de singles kwamen". Herman van der Capellen: „Het liefst had ik nog in Unicum I ge speeld". Ronduit verrassend was deze competitie het optreden van Margot van Overloop en Caro le de Bruin. Beiden komen voor het eerste jaar voor Uni cum uit. De Bruin speelde vo rig seizoen voor het Amster damse Jaagpad. Margot van Overloop verdedigde afgelo pen seizoen de kleuren van De Munnik. Zij kende een moei zame competitiestart: „De eer ste wedstrijd was ik erg ner veus, omdat ik voor de eerste keer bij een nieuwe club speel de. Daarbij moest ik ook wen Strijd om landstitel bij de heren in Leiden LEIDEN De heren van Unicum zijn vandaag op het eigen park begonnen aan het kruisingsweekeinde om de landstitel. In de halve finale ontmoet de Leidse ploeg Veenendaal. De Waran de en Bas Dongen nemen het in de andere halve eindstrijd tegen elkaar op. De ploeg van aanvoerder Har Meijer hoopt in elk ge val de finale te halen, die op zondag, eveneens bij Unicum, wordt gespeeld. Arnold van der Capellen dicht zijn ploeg goede kansen toe: Veenendaal is de ploeg die de finalist van vorig jaar Stobblek in de poules uitschakelde. Omdat wij Stobblek met 5-1 verplet terden, lijken de kansen op het bereiken van de finale groot. Ik verwacht dan De Warande tegen te komen. Het schijnt op de derde enkelspelplek een versterking te hebben. Dan krijg ik mi- schien eindelijk eens tegenstand. In drie jaar herencompetitie heb ik pas twee keer verloren". Het heren team van Unicum valt na afloop van dit jaar uit el kaar. Willem Pufkus gaat terug naar zijn oude vereniging Thor- Rood Wit, Bob van Overbeeke zou hem kunnen volgen en Har Meijer neemt afscheid van het competitietennis. Arnold van der Capellen denkt erover naar een andere club over te stappen: „Achteraf zijn de driejaren in de herencompetitie qua prestaties verloren geweèst. Omdat je altijd waardeloze tegenstanders krijgt, gaat je peil behoorlijk naar beneden. Vandaar dat ik weer de uitdaging ga zoeken. Volgens mij kan ik namelijk in de over gangsklasse B nog zeker mee. Bij Unicum zal op dat niveau wel licht geen plek zijn. In dat geval zou ik naar een andere club moeten uitzien". Margot van Overloop (links) en Carole de Bruijn speelden een voortreffelijke competitie voor Uni- cum I. nen aan de coaching tijdens de wedstrijden. Dat had ik nog nooit eerder meegemaakt. Na een paar weken begon ik daar toch de vruchten van te pluk ken; won ik door de coaching van Peter partijen die ik an ders nooit had gewonnen". Ook Carole de Bruin is erg en thousiast over Kleins begelei ding: „Vorig jaar speelde ik veel onzekerder. Mede door de' goede begeleiding speel ik een veel betere competitie. Vorig seizoen geloofde ik niet in winnen. Nu zie ik bepaalde dingen tijdens wedstrijden, waar ik vroeger nog nooit van had gehoord". Beide speelsters hebben wei nig problemen met het inzet ten van Jacqueline van Wijk in het team. Margot van Over loop: „Ik vind het wel belang rijk dat ik het enkelspel speel. Als het daar m'n plaats zou kosten, zou ik er wel proble men mee hebben". Carole de Bruin ziet weinig bezwaren: „Als je naar de hoofdklasse wil promoveren moet je zo sterk mogelijk verschijnen". De Unicum-speelsters zien de komende dag met vertrouwen tegemoet: „Vooral de steun van het publiek is erg belang rijk. Het is ons de afgelopen weken opgevallen, dat de hele verenigig erg meeleeft". De Merenwijk Herman van der Capellen had graag meegestreden met Uni cum om een plaats in de hoofdklasse, maar hij speelde de competitie voor De Meren wijk. De Leidenaar heeft een nare smaak overgehouden aan zijn „transfer": „Ik kijk toch in wrok achterom. Achter m'n rug zijn er een aantal dingen gebeurd en gezegd, die men mij niet in het gezicht heeft durven vertellen. Unicum wil de mij uit het eerste team heb ben, omdat ik me niet goed zou voorbereiden op de wed strijden, misschien te weinig trainde. Nu vind ik dat al non sens, want ik heb nu eenmaal minder training nodig dan an dere spelers en kan ook als ik laat naar bed ga nog goed spe len. Maar goed, als gewoon te gen mij wordt gezegd dat Uni cum de zaken professioneel gaat aanpakken, zie ik wel in dat ik daar niet in pas. Dan had ik best in het tweede wil len spelen. Nu kreeg ik de me dedeling dat het tweede ver sterkt moest worden met het oog op promotie. Het was eer lijker geweest, wanneer men mij met Hans Tönjann om een plaats had laten strijden. Nu gun ik Hans zijn plaats van harte, want die is er een jaar eerder tussengenomen, toen hij niet in het eerste kwam. Ik denk dat ik altijd goed gepres teerd heb voor Unicum. Met wat geluk was die promotie toch vorig jaar al gelukt. Ik had het liefst weer voor Uni cum I gespeeld". Van der Capellen maakte met De Merenwijk een wel succes volle maar weinig gezellige competitie door: „De sfeer in het team was voortreffelijk, maar de tegenstanders waren vaak vervelend. In de mixed was het vaak een tranendal bij de tegenpartij. Ik speelde ze vaak zoek en dan riep de te genstander dat ik een galbak en een patser was. Ik zei dan: zo speel je een mixed". De resultaten van het eerste team van De Merenwijk wa ren uitstekend. Van der Capel len: „Dave Wijnveldt en Pas- cale Jongmans hebben voor treffelijk gespeeld. Vooral Dave heeft coaching nodig vanaf het eerste punt. Ze heb ben allebei vijf van de zes en kelspelen gewonnen. Of het tegen Veendam een moeilijke zaak gaat worden? Ik zou het niet weten. We hebben geen idee hoe het niveau daar is". Het Alphense TEAN moet het tegen het Amsterdamse Am- stelland opnemen om een plaats in de overgangsklasse A. Aanvoerster Tine Lange- veld ziet de wedstrijd met ver trouwen tegemoet, hoewel zij niets over de tegenstanders weet: „We hebben tijdens de competitie al pech gehad met zeer sterke tegenstanders. Ik kan me niet voorstellen dat we nog eens zo'n sterke tegenstan der treffen". De Munnik De Leiderdorpers ontvangen op eigen park het Groningse Cream Crackers III. Aanvoer der Henk Janssen: „Ik weet dat onze tegenstanders een jong team hebben. We moeten proberen om met een 2-2 stand uit de singles te komen, dan liggen onze kansen in de dub bels". WILLEM SPIERDIJK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15