Hofwijck officieel in gebruik genomen Wethouder Tensen doet laatste beroep op gemeenteraad 121 LEIDEN OMGEVING EeidócGootont Sterrit in Zoeterwoude KLUS VAN 14 MILJOEN GULDEN ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 13 nu wachtte hem een zware beproeving. De kloosterlingen waren over het algemeen zeer geleerd en volgens de zeden dier tijden had onze ridder in tegendeel noch schrijven, noch lezen geleerd, zoodat hij in het klooster een zonderling figuur maakte. Bij het koorge bed kon hij niet meezingen en dit verdroot hem zoozeer, dat hij den abt verzocht hem van zijn gelofte te ontslaan. De abt, die medelijden met hem had, vroeg hem wat hij LOOPGRAVEN IN BERLIJN: „Berlijn heeft tegenwoordig óók z'n „loopgraven": voorbeelden van versterkingskunst, die door de militaire autoriteiten om de publieke belangstelling te vol doen, op een veld te Charlottenburg zijn ingericht en volledig toegerust. Zij hebben veel bekijks: officieren geven er „des kundige" uitlegging bij". dan gewoonlijk deed geduren de het koorgebed en onze rid der antwoordde, dat hij den ganschen tijd niet anders deed dan met veel godsvrucht tel kens te herhalen: „Ave Ma ria!" Daarin vond de abt aan leiding om hem gerust te stel len en te zeggen: „Blijf dat doen, mijn zoon; ik ontsla u van de verplichting van het koorgebed, maar vergeet niet Maria, onze Moeder, onophou delijk te groeten!" Men kan zich licht voorstel len, dat „onze ridder" geheel en al opgetogen was, en ja hoor: „De ridder, verheugd dat hij in het klooster blijven kon, volbracht dit bevel ge trouw tot aan zijn dood en zijn laatste woorden op het sterf bed waren de met eerbied uit gesproken begroeting: „Ave Maria". De nederige broeder werd in den kloosterhof be graven en uit zijn graf ont sproot een leliestruik, op welks bladeren men in gou den letters de spreuk kon le zen: „Ave Maria". Het moet zijn gebeurd, dat er in de huiskamer van één der wo ningen, waar het Zondagsblad bij L.C.-abonnees op zaterdag bezorgd werd en waar mama de vertelling aan haar grut had voorgelezen, een kleine Dirk was die na de geopen baarde post-mortale werking van zoveel deugd teneinde raad uitriep: „Moe!, mag ik nu een babbelaar?..." Toch heeft Dirk nog een tijdlang ridder willen worden. Niet onmid dellijk en noodzakelijkerwijs een vrome ridder, maar wel één die de Turken van katoen gaf, in het tweede decennium van onze 20ste eeuw. Om het af te leren heb ik nog twee wijsheden, ontleend aan het Zondagsblad: ,,'t Is met de menschen als met de letters: weinig klinkers en veel me deklinkers; maar ze hebben elkaar noodig..." En weer een ander chapiter: „De vrouw die haar man niet doet stijgen, doet hem dalen..." En dat al lemaal in het „Geïllustreerd Zondagsblad" anno 1915; net zogoed als „de vader (die zijn zoon bezoekt) vóór een bier huis: „Kom jongen, laat ons een glas bier drinken, je zult wel dorst hebben". Zoon: „Zoo ver laat ik 't niet komen, papa".... Onder redactie van Ton Pieters. „De vereering die Maria alle eeuwen door in alle landen ten deel is gevallen, heeft zich geuit in tal van legenden, vro me geschiedenissen, die ten doel hadden de godsvrucht tot „MORITURI TE SALUTANT": „Zij die sterven gaan groeten ui" Zóó klonk de groet der kampvechters in de Romein- sche arena tot Caesar... De plaat doet ons denken aan dien tragischen groet: ook hier trekken de strijders (de Canadeezen) op voor den doodelijken strijd, en met ge juich begroeten zij de Engel- schen, die hun optrekken gadeslaan.." GROOT NATIONAAL MINISTERIE: „In verband met den oorlog hebben de Engelsche staatspar tijen een „groot ministerie" geformeerd, waarin de vooraanstaande leiders van alle partijen zijn opgenomen. Bovenste rij v.l.n.r.: Asquith, minister-president, Bonar Law (Unionist), lord Kitche ner (oorlog) Ik heb in z'n „Mansion" nog gedineerd, vorig jaar Lloyd George (liberaal, oor logsmunitie-aanmaak), Grey (liberaal, buitenl. zaken), beneden: Henderson (arbeiderspartij), Bal four (Unionist, marine), Carson (Unionistisch aanvoerder der prot.leren), en Jackson (admiraliteit). DARDANELLEN, LOUTER ELLENDE: „De ondergang van het Engelsche slagschip „Ocean" aan den ingang der Dardanelles Door twee torpedojagers, die langszij van het zinkende schip kwa men, dat door een Turksche torpedo was getroffen, werd de bemanning grootendeels gered". Wat vasthoudendheid vooral in geloofszaken al niet vermag, lezen we van daag in het „Geïllustreerd Zondagsblad", eind mei 1915. In de rubriek van Johan de Raadselredacteur presenteer de deze onpeilbare voorlichter van Beste vriendjes en vrien dinnetjes een ongelooflijk verhaaltje onder het kopje „Ave Maria". Het vrome voorval moet de kinderen van toen (hoevelen van hen, van daag onze grootouders en ou ders, zullen nu nog in leven zijn?; de meeste zijn er niet meer) rode oortjes van span ning hebben bezorgd. Johan stak als volgt van wal: de H.Maagd te verlevendigen. Ik wil u eens één dier legen den hier mededeelen: Er was eens een kruisridder, die dapper tegen de Turken gestreden had en nu de laatste jaren van zijn leven in een klooster wenschte dool* te brengen. Hij klopte dus aan de poort van zulk een klooster aan en vroeg aan den abt ver lof om als eenvoudig broeder in de kloostergemeente te worden opgenomen. Zijn ver zoek werd ingewilligd, maar Regionaal oefenterrein brandweer Rijnland geopend LEIDERDORP Burgemeester A. Bruggeman van Lei derdorp opende gistermiddag officieel het oefenterrein van de Regionale Brandweer Rijnland. Hij deed dat door met een waterstraal een sirene en een zwaailicht in wer king te stellen. Het oefenterrein ligt in de nabijheid van de Mauritssingel, naast de jachthaven aan De Does. Het terrein, een voormalige vuilstortplaats staat in de volksmond bekend als de Zandput. De brandweer heeft 1500 vierkante meter gehuurd van de gemeente Leider dorp voor 2250 gulden per jaar. Het terrein is door de brandweer speciaal ingericht voor oefeningen. De Regio nale Brandweer Rijnland, die 25 gemeenten in de Leidse regio bestrijkt, beschikte tot nu toe nog niet over een oe fenterrein. Wel werd al vaak op andere plaatsen in Lei derdorp geoefend. Beslag legging mag in strijd om videobanden RIJNSBURG/DEN HAAG Het beslag op goederen van de Rijnsburger Van der Reijken hoeft niet te worden opgehe ven. Dat heeft rechtbankpresi dent mr. P.A. Offers gisteren bepaald naar aanleiding van een kort geding dat Van der Reijken had aangespannen te gen EKL's Videotheek in Rijnsburg. Deze had beslag la ten leggen op eigendommen van de Rijnsburger met een totale waarde van 125.000 gul den. De videotheek had dat la ten doen omdat de eigenaar daarvan vermoedt dat Van de Reijken heling pleegde door via via EKL-videobanden op te kopen. De strijd om de videobanden kwam aan het licht nadat een werknemer van Van der Reij ken bij de politie aangifte had gedaan van het feit dat zijn werknemer gestolen videoban den zou hebben gekocht. In september bracht de politie daarom een bezoek aan de zaak van de Rijnsburger. Van de Reijken werd op verden king van heling aangehouden en de politie nam na diverse bezoeken in totaal 219 bespeel de videobanden in beslag. Een aantal daarvan is overgedra gen aan EKL. De Rijnsburger beweert dat hij de banden ge kocht heeft van Van der Luit. Sommige van die banden wa ren voorzien van een EKL- sticker. Van der Reijken zou echter hebben aangenomen dat deze in opdracht van EKL werkte, omdat de man ook re parateur voor dat bedrijf was. Voor de banden zou ook de normale prijs zijn betaald. EKL eist nu echter een scha devergoeding waarvan de hoogte nog moet worden be paald. De firma stelt in ieder geval door deze kwestie een vprlies aan huurinkomsten van 2000 gulden per week te hebben geleden. Van der Rey- ken is ook zonder dat al in fi nanciële problemen gekomen. Door het beslag wil zijn bank de hem verleende kredietga rantie intrekken en daardoor dreigt voor hem een faillisse ment. KOUDEKERK Wet houder M. Tensen (PvdA) heeft in een persoonlijke brief aan de andere twee leden van het Koudekerk- se college van burgemees ter en wethouders en de gemeenteraad nog eens gevraagd of zij willen kie zen voor renovatie van het sportcomplex van voetbalvereniging Koude kerk, alsmede het laten verrijzen van alle woning bouw aan de Weidedreef. De gemeenteraad verga dert maandagavond over deze kwestie. Het ziet er naar uit dat de ge meenteraad maandagavond zal besluiten een nieuw sportcom plex ten behoeve van de voet balvereniging aan de Weide dreef te laten bouwen, daar ook grond tc verkopen voor woningbouw in de vrije sector en sociale woningbouw aan de Kerklaan te laten plaatsvin den. Tensen stelt in zijn brief dat dit plan de gemeentelijke fondsen zal uitputten en dat het veel risico's in zich draagt. Het is niet duidelijk wat de grondverkoop aan de Weide dreef zal opbrengen, en het nieuwe sportcomplex zal 2,7 miljoen gulden gaan kosten. De socialistische wethouder stelt dat op grond van de fi nanciële aspecten de gemeen teraad unaniem zou moeten kiezen voor renovatie. „De fi nanciële positie van de ge meente Koudekerk zal dan op de lange termijn aanzienlijk verbeteren", aldus Tensen. Gouden Speld voor De Jong Katwijks bezoek aan Lowestoft KATWIJK Een acht personen sterke delegatie van het gemeentebestuur is vandaag per vliegtuig naar de Engelse gemeente Lowestoft gevlogen. Met die plaats onderhoudt Katwijk al sinds 1962 een vrienschapsband. Vertegenwoor digers van beide partnergemeenten bezoeken elkaar regel matig om ervaringen uit te wisselen tussen bijvoorbeeld de gemeentebesturen, verenigingen en lagere scholen. In juni bezoekt bijvoorbeeld een groep leerlingen van de Boorsma- en de Hoornessachool de leeftijdsgenootjes in Lo westoft. Ook enkele sportclubs bezoeken elkaar over en weer. De gemeentelijke delegatie bestaat nu uit burgemees ter mr. C.A, Bos en zijn echtgenote, wethouder J. Bergman, gemeentesecretaris G. Feenstra en de raadsleden A. Ber- kheij, J. Haasnoot, T, van der Plas, mevrouw D. van der Pias-van der Plas. Zij bezoeken een school, enkele fabrieken en zijn bij de opening van een maritieme opleiding. Donder dag keert men naar Katwijk terug. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Sterrit wordt morgen voor de 34e keer verreden. Deze fietspuzzelrit is geen snelheidswedstrijd, het is juist de kunst om een gemiddelde snelheid aan te houden van 14 kilometer per uur. Wie daar in slaagt, én de goede route weet te vinden, maakt kans op een extra prijs. Deelnemers aan de tocht over 75 kilometer kunnen starten tussen acht en elf uur bij het Muziekcentrum aan de Schenkelweg terwijl aansluitend tot twee uur de meute voor de 40 kilometer op de fiets stapt voor Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. Alle deelnemers zijn her kenbaar aan een vlaggetje dat zij aan hun fiets moeten bevestigen. Traditiegetrouw krijgt ie dereen weer gratis frisdrank aangeboden. Op geven bij A. Berg, Commandeurshof 12, tele foon 01715-2486, of aan de start. Cel geëist voor heling DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25- jarige Alphenaar heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen zich horen eisen wegens heling van een partij sportkleding en een poging tot inbraak. De officier had 's middags zelf al vrijspraak gevor derd van een inbraak in een sportzaak aan de Alphen- se Prins Hendrikstraat, in de nacht van 4 op 5 juni vorig jaar. In de dagvaarding was de man ook al he ling ten laste gelegd. Het ene delict sluit het andere om juridisch-technische redenen uit. -De verdachte ontkende echter de heling van de bij de inbraak buit gemaakte artikelen. Bovendien ontkende hij in augus tus '83 een poging tot inbraak te hebben gedaan in een woning aan de Paradijslaan in Ter Aar. Jan de Jong (71) uit Roelo- farendsveen werd gister morgen blij verrast toen hij als commissionair snijbloe men op de koperstribune van de bloemenveiling Eendracht Maakt Macht zat. De veilingklok werd omstreeks half acht stilge zet en De Jong werd naar voren geroepen en in het zonnetje gezet omdat hij al 60 jaar koopt op de vei ling. L. van Heiningen, vice^ voorzitter van het bestuur van de veiling speldde De Jong de gouden EMM- speld op, een onderschei ding die niet vaak wordt uitgereikt. J. van Zaal, di recteur van de veiling voegde daar nog eens een bos bloemen en een fruit mand aan toe. De Jong is al vanaf zijn elfde jaar klant bij de veiling. Vroe ger, toen EMM ook nog in groente en fruit bemiddel de was hij exporteur van augurken en aardbeien. Initiatiefnemer en oud- en erevoorzitter J. de Vos van het bestuur van Hof wijck, zelf de 90 jaar al gepasseerd, opende giste ren officieel het gereno veerde bejaardencentrum aan de Hazenboslaan in Oegstgeest. Hij deed dit door een lint in de Oegst- geester kleuren door de knippen waarbij hij door het huidige bestuur werd gade geslagen. Na de officiële handeling kwa men vele genodigden bijeen in de recreatiezaal waarin een groot aantal sprekers de loft rompet van het nieuwe cen trum kwam steken. Onder hen ook wethouder mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen. „Met het bestuur van Hof wijck hebben wij plannen ge maakt in hoeverre de deuren open gaan voor de omgeving", stelde de wethouder, doelend op het flankerend bejaarden beleid waarin het de bedoeling is dat alle bejaarden in de om geving kunnen profiteren van de voorzieningen van een in de omgeving bestaand cen trum. Ingenieur Zondag, architect van het nieuwe Hofwijck, bood symbolisch alvast een paar kunstwerken aan het huis aan en stelde over het nieuwe huis: Vijf jaar voor bereiding een een jaar bouw leidden hopelijk tot een cen trum dat net zo moge zijn als een goed pak: net en ruim zit tend". Gisteren verdween de laatste cabine die als noodonderko- men voor de bejaarden hadden gediend van het grasveld aan de Hazenboslaan. De bewoners hebben daar anderhalf jaar in doorgebracht. Inmiddels wo nen zij al weer vier weken in hun vernieuwde Hofwijck. Concert André Hazes afgelast NOORDWIJKERHOUT Het concert dat zondagavond in De Schelft in Noordwijkerhout zou worden gegeven, gaat niet door. Aan dat muzikale gebeuren zouden meewerken André Hazes, Koos Alberts, Danny Christiaan en Danny de Munck. Niet na der toegelichte omstandigheden zijn daar de oorzaak van. Dege nen die in het bezit zijn van een toegangsbewijs kunnen hun geld terug krijgen bij de voorverkoopadressen waar zij hun kaartjes hebben gehaald. Er zal geen vervangende datum voor het concert worden bepaald.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13