CeidócSouwrit 'De Vink' geopend STAD OMGEVING NZH probeert wachttijden te beperken WEEK EINDE Kleine Academie open voor publiek LEIDEN/VOORSCHO TEN Na een fluitsig naal van burgemeester P. Cannegieter reed zijn Leidse collega C. Goe- koop gistermiddag de eerste trein uit het Voor- schotense station 'De Vink' richting Leiden. Maandag wordt het sta tion, dat over ongeveer vijf jaar na verdubbeling van het spoor ter plaatse definitief wordt aange legd, voor het publiek opengesteld. De gemeente Voorschoten beschikt daarmee over de luxe twee stations binnen de gemeentegrenzen te hebben: 'Voorschoten Centraal' en Voorschoten 'De Vink'. Het laatste is vooral bedoeld voor de inwoners van de wijken Noord Hofland en Stevnshof zodat ook de gemeente Lei den het recht claimt het sta tion als 'Leiden De Vink' te mogen aanmerken. De NS heeft wijselijk geen oordeel willen vellen: het station heet gewoon 'De Vink' zon der verdere toevoeging. De nieuwe halteplaats zal voor de inwoners van beide wijken een ideale mogelijk Gouden speld voor J. Jonk LEIDERDORP heer J. Jonk ontving gistermid dag in de Sociale Werkplaats aan de üjTouwbaan in Lei- Ierdorp de gouden ild van de ge- leente Leiden uit tanden van Wet- ouder F. Kuijers. heer Jonk ierde zijn 40-jarig imbtsjubileum. Hij hoofd van de af- leling personeels- iken van de 'erkplaats. LEIDEN Wethouder J. Fase heeft gistermiddag een tentoon stelling van leerlingen van de Kleine Academie geopend door als eerste een ferme streek verf op een vel papier te zetten. Deze teken- en schilderopleiding is sinds oktober vorig jaar gevestigd in een gebouw van de Leidse Duinwater Maatschappij aan de Middelstegracht 40. Na de kunstuiting van de wethouder leverden ook de andere genodigden een kleurige bijdrage zodat een collec tief kunstwerk ontstond. Het schilderij werd na afloop in 100 stukken opge deeld en aan de genodigden meegege ven als aandenken. De Kleine Academie is een initiatief van de Leids beeldend kunstenaar Eduard Vijsma. Zo'n drie jaar geleden begon hij met zijn lessen in een klein atelier aan de Vestestraat. De belang stelling nam zo toe dat de ruimte al snel te klein werd. Aan de Middelste gracht 40 vond hij het gebouw van de Leidse Duinwater Maatschappij. Daar kon hij een grote ruimte huren en startte er zijn Kleine Academie met on geveer 30 cursisten. Ed Vijsma (46) kreeg zijn opleiding te kenen/schilderen aan de Koninklijke Academie in Den Haag. Na een periode van vele ambachten belandde Vijsma in de zogenaamde contraprestatie. La ter werd hij tekenaar van planten en bloemen bij het Rijksherbarium in Lei den. Met de Kleine Academie wil Vijsma een lans breken voor de amateuristi sche kunstbeoefening. Hij betreurt het dat deze vorm van kunstbeoefening nog altijd door veel mensen niet serieus wordt genomen. Vijsma vindt het be langrijk dat mensen plezier hebben in het schilderen of tekenen. Door ze indi vidueel te begeleiden, kan iedere cur sist zich op eigen niveau ontwikkelen. VOORSCHOTEN KRIJGT STATION TERUG ZATERDAG 1 JUNI 1985 PAGINA 11 Hulp bij zelfdoding LEIDEN Medici en dan met name psychiaters zouden het recht moeten hebben mensen te bege leiden, die tot zelfdoding willen overgaan. Daar mee wordt voorkomen dat artsen een onjuiste doodsoorzaak verklaring invullen zoals nu steeds vaker voorkomt; volgens schattingen 10.000 maal per jaar. Dat zegt D. van Tol in zijn proefschrift waarop hij dinsdag promoveert tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit. In drie tot vijf procent van het aantal zelfdodin gen (in 1981 1473) gaat het volgens Van Tol om gevallen van mensen die zeer weloverwogen tot zelfdoding overgaan en alle gevolgen daarvan kunnen overzien. Van Tol geef in zijn proefschrift juridische regels van medische hulp bij zelfdoding. Hij stelt een procedure voor die voorkomt dat de betrokken medicus de kans loopt te worden ver volgd wanneer hij als doodsoorzaak (euthanasie of) medisch begeleide zelfmoord opgeeft. NIEUWE DIENSTREGELING MORGEN VAN START Burgemeester Goekoop wacht op het fluitsignaal van collega Cannegieter om de eerste trein van De Vink naar Lelden te rijden. Wethouder Peters kijkt nieuwsgierig toe. voldoende terwijl bovendien de betrekkelijke capaciteit van de huidige twee-baans spoorlijn (inmiddels de druk ste van Europa) een nieuwe halteplaats niet toestaat. Rolstoel Wanneer in het begin van het volgende decennium de spoorlijn verdubbeld zal zijn, staan echter wel tal van an dere ingrijpende verbeterin gen te wachten. Het spoortra- cé komt hoger te liggen waardoor de verkeersover- gangen bij de Papelaan in Voorschoten en De Vink in Leiden ondertunneld kunnen worden. De Schiphollijn wordt dan doorgetrokken naar het Centraal station in Amsterdam en het station De Vink zal definitief worden aangelegd, inclusief een tun nel voor fietsers en voetgan gers en wellicht de bus. Tot op dat moment zal de bus het huidige stationnetje op enke le honderden meters-afstand voorbij rijden. De NZH vindt dat de reizigers uit de twee naastgelegen wijken het sta tion makkelijk te voet kun nen bereiken en is niet be reid er een andere lijn voor op te heffen. Mensen in een rolstoel of rei zigers die slecht ter been zijn, kunnen De Vink toch beter mijden en de bus nemen naar Leiden Centraal. De NS vond het te kostbaar bij dit station netje een hellingbaan voor rolstoelen aan te leggen. De perrons zijn bovendien slecht(s) te bereiken via steile trappen. De treinen die De Vink van af maandag zullen aandoen, rijden op de vroege en late treinen na door naar de stations Schiphol en Amster- dan-RAI en, in de andere richting, tot Den Haag Cen traal. Tussen zes uur s mor gens en één uur 's nachts stoppen er in beide richtin gen twee treinen per uur. Zondagsrust Het Leidse gemeentebestuur mag vier zondagen per jaar winkeliers gelegenheid geven de zondagsrust te doorbreken en de deuren te openen. Op deze wijze krijgt de kla gende middenstand een kans op extra omzet. Op voorhand kun je dus verwachten, dat de winkeliers staan te trappelen van ongeduld om met extra acties deze zondagen tot een succes te maken. In de prak tijk blijkt het echter met die verstoring van de zondagsrust verschrikkelijk mee dan wel tegen te vallen. Twee zonda gen zijn inmiddels vergeven. En nagenoeg niemand heeft er iets van gemerkt, want alle winkels bleven dicht. De eerste zondag was die van 5 mei, Bevrijdingsdag, aange vraagd door het gelijknamige comité. De winkels bleven al lemaal dicht; de meeste win keliers wisten overigens niet eens, dat ze geopend hadden mogen zijn. De tweede zondag voltrok zich afgelopen Pinksterweek- einde, toen aan de Hoge Rijn dijk de lokale Meubelboule vard werd geopend, een wat prententieuze benaming voor een serie meubelzaken. Be halve de betreffende meubel winkels werkte geen enkele ondernemer elders in de stad. Dat was dus de tweede zon dag. De resterende twee zijn in middels ook al vergeven. Die hebben plaats tijdens de Leid se Lakenfeesten eind juli. En dan maar hopen, dat de voort durend klagende winkeliers de handen eens uit de mou wen steken om de aangebo den kans te grijpen. Drijfzand (1) De bodem van Warmond is zo slecht nog niet. Dat is de me ning van de Rijks Geologische Dienst, die een tijdlang met de nieuwste hypermoderne apparatuur aan het meten is geweest in de gemeente en stelde dat het er eigenlijk best mee door kon. Op zichzelf lijkt dat een verheugende conclusie, waré het niet dat het rijk via het Gemeente fonds forse uitkeringen ver strekt aan gemeenten met een slechte ondergrond. Op bezuinigingen gespitste ambtenaren van het fonds grepen deze buitenkans gelijk Stil protest. aan om Warmond een flinke poot uit te draaien. De uitke ring uit het Gemeentefonds wordt zo maar even verlaagd van 100.000 naar 20.000 gul den per jaar, voor de zeker heid met terugwerkende kracht tot 1984, omdat die bo dem natuurlijk al veel langer niet zo slecht was. Een hard gelag voor de gemeente War mond, die aan het handig ma noeuvreren met het inwone raantal (een tijdelijke bevol kingsgroei in een stukje Me- renwijk dat even van War mond was) onlangs een half miljoen gulden overhield. Die meevaller wordt door de bru te ondergrondpolitiek van het rijk weer voor een belangrijk deel teniet gedaan. Drijfzand (2) De gemeente Warmond laat het er echter niet bij zitten. Warmond heeft een moerassi ge ondergrond, die gulzig kostbare fundamenten op slokt, met hier en daar een strandwal waar dan nog wel op valt te bouwen. „Wij ko men nog wel degelijk in aan merking voor een extra uitke ring op grond van een slechte bodem. Heipalen van 30 me ter lengte verdwijnen op som mige plaatsen volledig in de bodem", stelde wethouder C.A. van Schagen onlangs, die niet begrijpt hoe de Rijks Ge ologische Dienst erbij komt dat het allemaal wel meevalt De gemeente zal dan ook scherp protesteren, gewapend met eigen rapporten over de toestand van de ondergrond. Rest de vraag hoe de Rijks Geologische Dienst vaste grond onder de voeten heeft gekregen in Warmond. Heb ben de rijksgeologen met hun geavanceerde apparatuur soms alleen in de strandwal- len geprikt en het moeras over het hoofd gezien? Of wil de gemeente soms uit puur winstbejag een mythe over het Warmondse moeras' in stand houden? Zeker is dat de gemeentelijke begroting, net nog met een half miljoen gul den zo stevig gefundeerd, nu in ambtelijk drijfzand dreigt weg te zakken. Zwart (1) Marga Klompé lanceerde vo rige week bij de opening van de nieuwe confessionele school in de Leidse binnen stad een geheel nieuwe visie op de werkende mens in het algemeen en de onderwijzer in het vaderlandse onderwijs in het bijzonder. Zij hield een lang verhaal waarin woorden als team geest, functioneren, multi-cul- turele omgeving en bindend element gelukkig niet ontbra ken. Dat geeft de ploeterende onderwijzer moed, zulke prachtige inspirerende toe spraken. Daar zit de mensheid op te wachten. Een beetje lo gisch is het overigens wel, die kretologie, want Klompé kent de zachte sector en zijn jargon als voormalig van minister van WVC (al heette het toen nog Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) uiter aard op haar duimpje. Zwart (2) Maar ze zei ook iets dat zelfs de meest geflipte (ped)agoog moet doen steigeren: „Een on derwijzer moet toekomstvisie hebben. Dat is van belang voor de kwaliteit van het on derwijs. Een leraar moet daarom ook optimist zijh. On derwijzers die zwart denken, moeten ontslagen worden". Daar zullen de onderwijzers die tussen alle bezuinigingen door hun school overeind pro beren te houden blij mee zijn. Bedoelt de voormalige minis ter soms dat elke onderwijzer die roept dat de klassen veel te groot worden of de nieuwe basisschool geen kans krijgt onmiddellijk ontslagen moet worden? Vast niet. Zo simpel is het leven in Nederland toch niet? Wellicht wilde ze zeggen, dat het niet moet blijven bij kan keren op onderwijsminister Wim Deetman, maar dat on danks alles geprobeerd moet worden kinderen een per spectief te bieden. Niet dat ook maar één van de toehoorders dat wel begrepen zou hebben, maar het zouden Vuilverbranding iets goedkoper LEIDEN De vuilverbrandinjg wordt volgend jaar iets goedko per. Het tarief vor grote particulieren wordt verlaagd van 10 gulden 80 naar 10 gulden en 20 cent per 100 kilo. Het tarief voor kleine aanbieders blijft vijf gulden per 50 kilo. De verwerkings- prijs per ton afvalstoffen wordt verlaagd met zes gulden en komt daardoor op 102 gulden per ton. ook heel mooie woorden zijn geweest Antwerpen Socialisten zijn over het alge meen niet de grootste levens- fenieters. Meer lijken zij ge- ukt te gaan onder het on recht van dit aards bestaan. Wie aan een socialist denkt ziet een wijze, op leeftijd ge raakte man voor zich die de wereld bij voortduring lastig valt met een onophoudelijke stroom van kritiek danwel een betweterige student die tot aan de voltooiing van zijn studie verbetering van het lot van de medemens vooral via het spandoek predikt Beiden zijn in elk geval heel serieus bezig. Een dergelijke voorstelling zou men zich ook kunnen ma ken van de Leidse socialist Loek Geradts. Een barse man op leeftijd die geen microfoon nodig heeft om de collega's in de gemeenteraad bij voortdu ring terecht te wijzen. Maar Geradts blijkt wel dege lijk over een zeer joyeuse in borst te beschikken. Deze week presenteerde hij in een gemeentelijke commissie een plan om van Leiden één zon dag in de maand een soort Antwerpen te maken. Mu ziek, theater en straatactivi teiten met als hoogtepunt een soort vogeltjesmarkt zouden van Leiden een bruisende stad moeten maken. De ideeën van Loek zijn niet nieuw. Ze zijn grotendeels ontleend aan een gemeentelij ke nota 'Leiden, de moeite waard' die, nadat er in de ge meenteraad zoals gebruikelijk (te) uitgebreid over werd ge sproken, in de bureaucrati sche mallemolen terecht is ge komen. Loek had als gemeenteraads lid beter moeten weten. Het opperen van (goede) ideeën in een gemeentelijke commissie biedt immers een nagenoeg zekere garantie dat er de eerstkomende jaren niets mee gebeurd. Loek kan beter met enkele geestverwanten de handen in een slaan om op die wijze ui ting aan zijn enthousiasme te geven. Dat biedt, zo is in Lei den al zo vaak bewezen, een aanmerkelijk grotere kans op succes. Maar wellicht dat de ware aard van de socialist zich tegen een dergelijke vorm van particulier initiatief verzet Met bijdragen van Willem Buijteweg, Frank Buur man, Marcel Gelauff en Gert Visser Geweten (1) Door toedoen van de Leidse gemeenteraadsleden Anneke Boot (PvdA) en Paula Mid dendorp (PSP) is er de afgelo pen week een geheel nieuwe lichting ambtenaren opge staan. Die der gewetensbe zwaarden: ambtenaren die zichzelf geestelijk niet in staat achten de woningdelers-rege- ling uit te voeren en 150 gul den of meer af te trekken van de schamele uitkeringen die bijstandtrekkers tegenwoor dig wordt gegund. Deze gewetensbezwaarden moet tijdelijk een ander baan tje aangeboden worden, vin den de beide progressieve raadsleden, zodat zij deze on- der CDA en VVD-vlag ont worpen regeling niet in prak tijk behoeven te brengen. Het fenomeen gewetensbe zwaarden is niet nieuw. In het kader van de militaire dienstplicht wordt er al jaren veelvuldig gebruik van ge maakt. Ook politieagenten die principiële bezwaren tegen kernenergie hebben, mogen zich beroepen op gewetensbe zwaren om geen taken nabij kerncentrales te hoeven uit voeren. De vraag is echter wat ambte naren van de sociale dienst Jotseling bezielt om last van tun geweten te krijgen. De uitkeringen worden immers al jarenlang aangepakt zonder dat één ambtenaar het nodig vond overplaatsing aan te vragen. De gewetensbezwaren van de betrokken ambtenaren lijken eerder te zijn ontstaan iit de behoefte om de uitvoe- ng van de regeling te ver- inderen (de regering is nage- loeg voorbij gegaan aan de iondelinge protesten van de :iale diensten) dan dat er rvan een werkelijke geestelijke sprake is. •vendien is het de vraag Geweten (2) Opmerkelijk is ook dat wet houder Fred Kuijers die de sociale dienst beheert toe gezegd heeft de mogelijkhe den van overplaatsing te on derzoeken. Kuijers liet al eer der weten, dat hij de bijstand- trekkers via actieve voorlich ting zoveel mogelijk wil be hoeden voor de financiële ge volgen van de regeling. Nu is Kuijers lid van de VVD, een partij die doorgaans een knappe hekel heeft aan welke vorm van ongehoorzaamheid dan ook. En de partij die de kortingen op de uitkeringen (mede) heeft bedacht. Maar zoals het liberale Twee de-Kamerlid Robin Linscho- ten er geen moeite mee heeft voor de televisie te vertellen hoe de regeling ontdoken kan worden, zo kan Kuijers het zich kennelijk permitteren de regeling met de grootst moge lijke terughoudendheid uit te Bij zijn toetreden tot het colle ge heeft de zorg voor het wel-, zijn van de stad het bij Kuij ers kennelijk gewonnen van zijn loyaliteit aan de vanuit Den Haag gepropageerde par tijlijn. Maar de verantwoorde lijkheden van een stadsbe stuurder zijn dan ook andere dan die van een parlements lid. Politiek gezien wordt het er echter allemaal niet duidelij ker op. De bijstandstrekker die volgend jaai naar de stem bus gaat, kan bij de gemeente raadsverkiezingen in maart met een gerust hart zijn stem uitbrengen op de VVD. Wan neer echter in de zomer de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer plaats hebben, kan hii dat maar beter uit zijn hoofd laten. Wellicht is het eenvoudiger wanneer plaatselijke politici de consequenties van hun ei gen gedrag durven te trek ken. En hun lidmaatschap van de VVD opzeggen wan neer deze partij iets verzint wat zij onaanvaardbaar ach ten. LEIDEN De NZH heeft bij het maken van de dienstregeling voor '85-'86 vooral getracht overstap- en wachttijden tot een mi nimum te beperken. Vroeger moest de dienst regeling vaak aangepast worden door de groei van steden; nu gaat het meer om een stroomlijning, het beter doen aansluiten van bus- en treinverbindin gen. Zo zijn in de Leidse regio onder meer de aan komst- en vertrektijden van de lijnen 15/16, 30 en 31/41 en 32 aangepast. De nieuwe diensten gaan morgen in. Het boekje met de nieuwe tij den en routes is te koop voor vier gulden. Voorheen werd in het boekwerkje altijd het tota le lijnenpakket van de NZH opgenomen, maar nu heeft men het gebied in twee delen gesplitst: boven en onder het Noordzeekanaal. Daarbij is door gebruik te maken van aparte tabellen voor werkda gen, zaterdagen en zon-/feest dagen de overzichtelijkheid sterk vergroot. Voor de eerste maal zijn dit keer ook aan komst- en vertrektijden van treinen afgedrukt. De NZH verwacht ook met komende seizoen dagelijks 150.000 passagiers te vervoe ren. Met 1500 chauffeurs en chauffeuses en een administra tieve staf van 500 personeelsle den is de NZH het grootste streekvervoerbedrijf van Ne derland. Dat geldt ook voor het totale lijnennet. Er zijn 150 buslijnen, die met elkaar een lengte hebben van 2200 kilo meter. De NZH introduceert dit jaar de zogenaamde belbus. Dat is een busverbinding in Westfriesland tussen Hoorn en Heerhugowaard. De verbin ding tussen beide plaatsen wordt verzorgd door telefo nisch oproepbare bussen. Van daag is dit experiment officieel in gebruik gesteld door de commissaris van de koningin in Noord-Holland. De wijzigingen voor de Leidse regio zijn in aantal gering. Van enkele lijnen zijn de tijden enigszins aangepast aan de vertrektijden van de treinen. Voorts krijgt lijn 60 (Leiden- Noordwijkerhout) meer spits- ritten op werkdagen en is een zomerdienstregeling van kracht tussen 30 juni en 17 au gustus (halfuursdienst). Lijn 45 (Leiden-Den Haag) verandert met lijn 48 zodat zondag een kwartierdienst ontstaat op het traject Leiden NS-Leidschen- dam-Den Haag CS. Lijn 65 van Den Haag naar Leider dorp wordt van 30 juni tot 17 augustus aangepast en lijn 88 (Den Haag-Lisse) rijdt tussen 10.00 en 13.00 voortaan een uurdienst, terwijl in de zomer een halfuurdienst in de spitsu ren wordt gereden. heid zijn om zich gratis naar het Leidse stadscentrum te laten vervoeren (hetgeen na tuurlijk niet de bedoeling is). Bij het station bevindt zich namelijk geen kaartverkoop en de reistijd van 4 minuten garandeert een niet door kaartcontrole onderbroken, rustige reis. Overigens betekent de aan winst van een tweede station voor Voorschoten feitelijk een teruggang. Aan het begin van deze eeuw beschikte de kleine gemeente over maar liefst drie stations: Het sta tion 'Duivenvoorde' dat al leen bedoeld was voor de heer van het gelijknamige kasteel, station Voorschoten en station 'De Vink' dat toen nabij de gelijknamige uit spanning was gesitueerd. De twee bij-stationnetjes werden in de loop van deze eeuw op geheven. Voorschoten koes tert echter niet de illussie dat met de teruggave van 'De Vink' ook een station 'Dui venvoorde' in het verschiet ligt. Wat wel in het verschiet dient te liggen is een station Warmond-Leiden Meren- wijk, burgemeester Goekoop wees daar gistermiddag nog eens op. Vooralsnog achten de NS het voedingsgebied voor een dergelijk station on welke bijstandtrekker er mee gediend is, wanneer de hem goed gezinde ambtenaar (tij delijk) plaats maakt voor een collega die er geen moeite mee heeft hem of haar een substantieel deel van zijn uit kering afhandig te maken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11