s Groene „pijpenla" telt meer dan 450 h soorten wilde planten STAD OMGEVING K ALLER LEI(DS) Katwijks modehuis eist rechtzetting verwijt discriminatie DONDERDAG 30 MEI 1985 PAGINA 13 „Ik kom hier wei eens men sen tegen en die zeggen, me neer, weet u waar de uitgang is, ik kom telkens op hetzelf de punt uit?", zegt Hein van Schie, beheerder van het Heempark. Met drie mede werkers tracht hij het 2lA hectare grote park op orde te houden. Dat is volgens de tuinman geen eenvoudige klus. „Dit is openbaar groen dat zeer intensief moet wor den onderhouden". Hij ver telt dat er in het heempark in het begin van de zeventi ger jaren zo'n 15 tuinlieden actief waren. Dat aantal is geleidelijk afgenomen. „Maar minder dan vier kan echt Met de aanleg van het Heem park werd in november 1959 begonnen, maar het 25-jarig jubileum wordt nu pas ge vierd. De maand november noodt niet uit tot het houden van buitenactiviteiten. „In het weiland van de Kikker polder werden voetbalvelden Hein van Schie en Marian Kathmann poseren bij het groot hoefblad („nee, dit Is geen rabar ber"), hèt symbool van het Leidse Heempark. Heemplantenfestijn Het 25-jarig jubileum van het Heempark wordt zondag 23 juni (van één tot vier uur 's middags) gevierd met een zoge naamd „Heemplantenfestijn" met diverse activiteiten rondom fleur, folklore en ge bruik van wilde planten. Er zijn diak lankbeelden over de geschiedenis van het park en het heempark in de vier seizoe nen te zien en te beluisteren. Ook kan men een kijkje nemen op de tentoonstel ling met oude gereedschappen, bestekken van het park, vogels, beheer en deelne men aan een fotowedstrijd. De expositie is nog de hele maand juni te bezichtigen. Ter gelegenheid van het jubileum ver schijnt half juni een boekje over het park. Er zijn rondleidingen onder des kundige leiding op de zondagen 2, 9,16 en 30 juni, 28 juli, 25 augustus, 29 september en 27 oktober. Al deze excursies beginnen om twee uur. Ook zijn er rondleidingen op de dinsdagavonden 11 en 25 juni, om half acht vaart. Het park betrekt water uit deze vaart. Dit zeer voe- delrijke (vervuilde) vocht zorgt ervoor dat de sloten en vijvers zich in een snel tempo met kroos vullen. Van Schie en zijn medewerkers houden zich regelmatig bezig met het scheppen van kroos. „We hebben het aardig onder con trole", meldt hij. „Het gaat de laatste tijd ook iets beter, ik heb de indruk dat de kwali teit van het water wat is ver beterd". Volgens de beheer der is de rioolwaterzuivering van Leiden-Noord nog niet geheel op zijn taak berekend en komt het overtollige vuil in de Haarlemmertrekvaart terecht. Jaarlijks brengen zo'n tien duizend mensen een bezoek aan de „groene pijpenla" aan de Oegstgeesterweg. „Dat moeten er meer worden", vindt Marian Kathmann. „Wij willen de mensen graag laten zien hoe mooi het hier is. En als ze één keer geweest zijn, komen ze zeker terug". Sinds 1978 worden in het park excursies gegeven. Veel schoolkinderen komen er een kijkje nemen. Die hebben meestal ook veel belangstel ling voor de bijenstal van de Imkersvereniging Leiden en omstreken waarin bijenkor ven en kasten staan. „Een bijenstal hoort in een heem park", vindt Van Schie. Hoewel hij en Marian Kath mann het park al honderden keren moeten hebben „be wandeld", reageren ze ook bij deze rondgang over de smalle klinkerpaadjes regelmatig verrast op bepaalde ontwik kelingen die de begroeiing heeft ondergaan. Zo verbaast Van Schie zich hogelijk over de plotselinge aanwezigheid van een tweetal wilde narcis sen („Waar zijn die vandaan gekomen?"). Marian Kath mann wijst op de groene tekstbordjes die bij veel plan ten staan. „Dit is het enige Nederlandse heempark met Nederlandse namen op de bordjes", verklaart ze. Er staat erg veel in bloei, het park laat zich op deze dag in mei van zijn mooiste zijde zien. „Mei, juni en juli zijn de meest bloemrijke maanden", merkt de beheerder op. „Daarom ga ik altijd in au gustus op vakantie, al dat groen, dat kan ik dan niet aanzien". KEES VAN HERPEN PSP-VOORSTEL: Minder erfpacht voor bedrijven met veel arbeidsplaatsen LEIDEN Bedrijven die veel arbeidsplaatsen te bieden heb ben, zouden naar Leiden ge lokt moeten worden door ze een korting op de erfpacht- sprijs te geven. Dat voorstel heeft de PSP gisteravond ge daan bij de behandeling van het economisch beleid in de desbetreffende raadscommis sie. Hoe meer een bedrijf voldoet aan de voorwaarden van het gemeentebestuur, des te meer korting zou een bedrijf moeten krijgen. De voorwaarden die de PSP heeft voorgesteld, zijn onder meer dat met de komst van het bedrijf een groot aan tal arbeidsplaatsen moet zijn gemoeid, dat het bedrijf mi lieuvriendelijk is en bereid is mee te werken aan vergroting van de werkgelegenheid in Leiden. De PSP wil wel dat de bedrijven regelmatig gecontro leerd worden of de gemaakte afspraken worden nagekomen. De regeling zou ook van toe passing moeten zijn op reeds bestaande bedrijven. Deze die nen, indien zij aan de voor waarden voldoen, een deel van de reeds betaalde erfpacht teruggestort te krijgen, vindt de PSP. Het huidige erfpachts- beleid is tot stand gekomen in het begin van de jaren tachtig na moeizame discussies tussen de collegepartners PvdA en VVD. Dit beleid houdt in dat vrijwel alle grond in erfpacht wordt uitgegeven. De VVD wist destijds te bedingen dat alleen daar waar de werkgele genheid serieus in gevaar dreigde te komen grond ver kocht zou kunnen worden. De beide partijen hadden gisteren geen gelegenheid om op het PSP-voorstel te reageren, maar aangenomen wordt dat met name de VVD er in prin cipe niet negatief tegenover zal staan. Andere partijen me nen dat uitzonderingen op de algemene (erfpacht)regel de onderhandelingspositie van de gemeente zal verzwakken. Overigens is het idee om be drijven via (indirecte) geldelij ke steun binnen de stadsgren zen te lokken niet nieuw. In verschillende gemeenten staan bedrijven premies te wachten wanneer zij er zich willen ves tigen. In Leiden wordt al eni ge jaren de functionele grond- politiek gehanteerd. Dit houdt in dat bij bepaalde projecten (zoals bij woningbouw of een parkeergarage) de grond bene den de normale prijs wordt verhuurd. Mostertcomplex Beginnende ondernemers kunnen in februari 1986 ook terecht in het Mostertcom plex aan de Middelstegracht. In dit gebouw komen zeven ruimtes die ieder een opper vlakte van 70 vierkante me ter hebben. Wie hierover meer wil weten kan terecht bij de stichting Werkgelegen heid Leiden, 071-219811. Deze stichting beheert ook het bedrijfsverzamelgebouw Olga. Aniba In Aniba's muziekkamer (Herenstraat 1) treden mor- fen de folkgroepen Hobgo- lin" en „Crisaal" op. Na het optreden van beide groepen wordt een sessie gehouden. De aanvang is negen uur en de toegang is gratis. Geslaagd In het AZL zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma-A - verpleegkundi- fen: A.C. van den Akker, T. 1 roers, G.A. Dronkert-van der Spijk, FC. van Es, M.H. W. Kleinhout-van den Dool, B.M. de Klerk, A. Ko- revaar, I.M.E. van der Knaap, P.F. Korbee, W. Kruitbosch-Spring in 't Veld, E.J. Kuyl, J.M. de Ree, J.I. Schmidt, M. Simmerman, J.P. van Tilburg, M.C.M. Thijssen, E.M. Vinkenstijn, W.L. Venema en C.F. van der Wilden. Voedingsleer Prof. D. Kromhout aan vaardt morgen het ambt als hoogleraar in de voedingsleer aan de Leidse universiteit met een oratie over „Voe- dingsepidemiologie tussen droom en werkelijkheid". Ons Eiland Fysiotherapeut Van Houdt houdt donderdagmorgen 6 juni in clubhuis „Ons Eiland" (Kortenaerstraat 55) een le zing over fysiotherapie voor 55-plussers. De bijeenkomst begint om tien uur. Toegang gratis. ieloning voor opsporing estolen sieraden LKEMADE De politie van Alkemade looft et een verzekeringsmaatschappij een beloning voor degene die hen helpt bij de oplossing i een juwelendiefstal uit een woning in Roe- farendsveen begin april. Via een advertentie de regionale kranten wordt een bedrag be- jfd voor een waardevolle aanwijzing en bo- «ndien nog eens tien procent van de waarde in de sieraden wanneer deze ook daadwerke- k worden teruggevonden. De waarde van de «raden bedraagt 25.000 gulden. Volgens een oordvoerder van de politie is het voor Alke- ade de eerste keer dat bij het uitloven van n beloning wordt samengewerkt met een rzekeringsmaatschappij. „Het komt wel voor ,t we samen met justitie een beloning uitlo- in, maar dan gaat het meestal om de opspo- van de daders van een zwaarder vergrijp". Leidse vogeltjesmarkt LEIDEN Volgens het PvdA-raadslid L. Geradts moet het gemeentebestuur het initiatief nemen Leiden op één zon dag in de maand tot toeristisch hoogte punt van Zuid-Holland te maken. Ge radts denkt hierbij aan het in samen werking met plaatselijke organisaties houden van straatactiviteiten. Op deze dag zouden winkels en musea open moeten zijn en moet er (indien mogelijk) naar Antwerps voorbeeld een soort vogeltjesmarkt georganiseerd worden. Geradts meent dat een derge lijke „Leidse zondag" in de lente van het volgend jaar voor de eerste maal gehouden moet kunnen worden en ver wacht dat, wanneer zijn idee tot uitvoer wordt gebracht „de hele Randstad er over enkele jaren voor uit zal lopen". Raadsherenbuurt ziet niets in windmolen LEIDEN Bewoners van de Raadsherenbuurt zien niets in de plannen van het college van B en W om in hun buurt windmo lens van maximaal 15 meter hoogte toe te staan. Het college wil die mogelijkheid in het bestemmingsplan voor de buurt opne men, maar volgens een aantal bewoners past een windmolen niet in een woonbuurt. In hun bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan zeggen de be woners verder, dat ze ook niets zien in de gemeentelijke plan nen om een veld op het sportcomplex in de wijk in een parkeer terrein te veranderen met een ingang aan de Houtlaan. Volgens de gemeente is dat parkeerterrein nodig om aan de overlast van auto's zo veel mogelijk een einde te maken. De bewoners stellen daarentegen dat het de verkeersveiligheid niet ten goede zal ko men en dat de overlast verplaatst wordt naar de omwonenden van het nieuwe parkeerterrein. Verdachte aanranding aangehouden LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is gisteren in het politiebureau aan de Zonne veldstraat aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de nacht van donderdag 28 maart op de Turfmarkt een 38-jarige Leidse vrouw te hebben aangerand. De po litie was al bij de Leidenaar aan de deur geweest en deze kwam gisteren vragen waar om. Daarop werd hij aange houden. Volautomatische snelkas LEIDEN De AMRO-bank start in Leiden (in het kantoor aan de Sta tionsweg) en Den Haag met een proef die het nut van de snelkas met Kliënten Identificatie Eenheid (KIE) moet bewijzen. In tachtig kantoren staan al snelkassen, maar met dit nieuwe systeem hoeft de klant zich niet meer te legitimeren bij het per soneel. Hij stopt zijn bankpasje (met daarop een magneetstrip met gege vens) in de geldautomaat. Van de klant wordt ook verwacht dat hij op de toetsen van deze automaat zijn ei gen, geheime code van 4 cijfers in tikt. Daarop bekijkt de computer of het saldo van de klant voldoende is en betaalt al dan niet uit. Leidenaar overleden na val in kanaal LEIDEN De 89-jarige H. van Leeuwen uit Leiden is gis termiddag in het AZL overle den nadat hij rond twee uur in het water van het Korte Vliet- kanaal was gevallen. De man is vermoedelijk door een hart infarct te water geraakt en ook aan de gevolgen van deze hartaanval overleden. Het slachtoffer is door omstanders op het droge getrokken en werd in zorgwekkende toe stand naar het AZL vervoerd waar hij een uur later over leed. IIDEN Vrijwel alle raads- acties slaan de ontwikkeling n kantoren op en om het huttersveld met een zekere gerustheid gade. In de adscommissie economische ngelegenheden werd gister- ond duidelijk dat de bouw n de kantoren wat de ver- lillende partijen betreft veel traag verloopt. Deze onge- stheid is onder meer ingege- n door de problemen met t hotel/kantorencomplex 'huttersveste'. De uitvoering tn dit project is in gevaar ge- men nu de investeerder zich «ft teruggetrokken. Maar k de bouw van andere kan- "en laat op zich wachten, adat voldoende huurders h vooralsnog niet hebben meld. De partijen toonden h teleurgesteld dat de ont- kkeling van de Leidse kan- '«nsector, in tegenstelling tot it enkele jaren geleden door t college werd beloofd, zich langzaam voltrekt. >k werd aangedrongen om het economisch beleid meer tidacht te schenken aan de loeilijk plaatsbaren" zoals ioolverlaters en langdurig 'rklozen. In dat licht zou de ieente moeten proberen *r arbeidsintensieve bedrij ns naar Leiden te halen. L. 'radts (PvdA) deed de sug- 'tie een bedrijfsverzamelge- iw te starten voor koeriers- distributiebedrijven die 1 op Schiphol richten. De heer H.J.J. van den Es- hof heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding ontvangen ter gelegenheid van zijn afscheid van de gemeentereiniging. Wet houder J. Fase speldde hem de eremedaille in zil ver verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. Van Eshof trad 22 oktober 1945 bij de de gemeente reiniging in dienst. Hij be gon zijn loopbaan als chauffeur en eindigde als chef van de werkplaatsen. KATWIJK/DEN HAAG - Het Katwijks Modehuis discri mineert gehandicapten niet. Een advertentie met die strek king zouden twee inwoonsters van Katwijk in een in die ge meente wekelijks verschijnend advertentieblad en een ter plaatse verschijnend dagblad moeten laten opnemen. Als zij dat niet tijdig nakomen moe ten beide dames ieder een be drag van 25.000 gulden neer tellen. Het advertentieblad zou bovendien een commentaar moeten opnemen over de af faire, op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Deze eisen werden gisteren in een kort geding bij de Haagse rechtbank gesteld door de ei genaar van de bewuste kle dingzaak. Aanleiding voor een en ander was een ingezonden brief van beide Katwijkse da mes in het weekblad van 2 In die bewuste brief klaagden de vrouwen, beide werkzaam bij het Rijnlands Zeehospiti um, het revalidatiecentrum voor gehandicapten in Kat wijk, hun nood over het feit dat gehandicapten in de mode zaak geweigerd zouden wor den. Een en ander was geba seerd op een incident in no vember 1984 toen zij met nog een vrouw en een mannelijke en een vrouwelijke gehandi capte aan het winkelen waren. In de bewuste zaak zou hen de toegang geweigerd zijn met als argument dat de rolstoelen de vloerbedekking en kleding Zouden bevuilen. Erover pra-c tende met anderen, bleken er meer van dit soort ervaringen in de bewuste winkel te zijn opgedaan en daarom werd een half jaar later besloten tot het schrijven van de open brief. Daarin werd opgeroepen de beivuste kledingwinkel te boy cotten uit solidariteit met de gehandicapte medemens. Door het modehuis wordt ont kend dat er van discriminatie sprake is. De klant staat voor op, niemand wordt achterge steld. In de winkel wordt klas sieke dameskleding verkocht en de klanten worden in de bijbehorende voorkomende stijl behandeld. De overgang van trottoir naar modezaak is drempelloos, er is speciaal voor zich moeilijk bewegende mensen een grote paskamer gemaakt en bij de ingang is een stenen ruimte zonder vloerbedekking waarin kin derwagens en rolstoelen zon der bezwaar kunnen worden neergezet. Rolstoelgebruikers zelfstandig rond laten rijden is volgens de eigenaar problema tisch in de kleine zaak. Ze worden volgens hem wel op eigen verzoek door het perso neel rondgereden. De gehandicapten en hun be geleiders noemen dat echter betuttelend en in strijd met het streven naar integratie van de gehandicapten in de maatschappij. Zij ontkennen bovendien de door de eigenaar gedane suggestie als zouden zij omen provoceren, controle- reruot gehandicapten worden geweigerd. Zij stellen dat zij alleen aan het winkelen waren en wilden rondkijken of zij er iets wilden kopen. De beide Katwijkse vrouwen zouden volgens hun advocaat overi- fens hebben voorgesteld aan et Katwijks Modehuis om een nieuwe ingezonden brief te plaatsen met daarin een af zwakking van de eerste en een spijtbetuiging over het feit dat zij een oproep tot een boycot hadden gedaan. De eigenaar van de winkel zou daarop niet hebben gereageerd. De eige naar stelde gisteren dat door deze hele kwestie en de boy cot-oproep zijn goede naam is schade is aangebracht. De ge volgen van de ingezonden brief zijn volgens hem niet te schatten en vandaar dat recti ficatie door middel van adver tenties wordt geëist Beide partijen overlegden voor mr. Portheine verklaringen van mensen met hun ervarin gen, respectievelijk positief en negatief, in het modehuis. De rechtbankpresident poogde nog beide partijen tijdens een schorsing tot elkaar te laten komen, maar dat mocht niet baten. Uitspraak 5 juni. 1/ LEIDS HEEMPARK VIERT 25-JARIG JUBILEUM Ongerustheid ver bouw n, antoren op RG' chuttersveld LEIDEN Het is nog geen 25.000 vierkante meter groot, ligt pal te gen een drukke ver keersweg aan en is ei genlijk niet meer dan een smalle, groene pij penla. Toch kun je er uren ronddwalen in een n&r afwisselende omge ving, waarin ruim 450 wilde planten welig tie ren en een zware, kruidi ge geur hangt. Er zijn zelfs bezoekers die de uitgang van deze mo menteel bloemrijke .jun gle" niet meer kunnen vinden. Toch moet men zich door dit laatste niet laten ontmoedigen. Een •ezoek aan het 25 jaar rjude Leidse Heempark, dat ligt ingeklemd tussen Oegstgeesterweg en Haarlemmertrekvaart, is zeker in deze maanden de moeite waard en wie verdwaalt, kan altijd de weg nog vragen. een heempark. Het was in die tijd mode dat alle grote steden zo'n park aanlegden", legt de beheerder uit. Die aanleg heeft heel wat zweetdruppels gekost, alle werkzaamheden, zoals het graven van sloten en vijvers, moesten namelijk met de schop worden verricht. De grond was zo drassig dat ma chines er niet op „uit de voe ten" konden. „Vijfentwintig man hebben er 38 weken aan gewerkt", vertelt Marian Kathmann, die ook aan het gesprek deelneemt. Zij is me dewerkster van, schrik niet, de afdeling natuur- en mi lieu-educatie van de directie groen van de gemeente Lei den. De biologe is nauw be trokken bij de activiteiten die rond het jubileum van het park worden georganiseerd. Omgeving Een heempark (de naam is afgeleid van heemkunde kennis van de omgeving) be vat planten die in de omge ving van het park zouden kunnen staan. In Leiden is het uitgebreid met vegetatie die in andere delen van Ne derland voorkomt. Zo is er een Limburgs landschapje te zien (de lichte glooiing waar op dat is aangelegd en waarin mergel is verwerkt, wordt aangeduid met Limburgse berg), een duinlandschap, moeras en een klein dennen bos met vennetje. Kortom, het Heempark kan enige af wisseling niet worden ont zegd. Van Schie schat dat er 450 soorten wilde planten groeien. „Het belangrijkste werk hier is eigenlijk, dat je ervoor moet zorgen dat de planten elkaar niet verdrin gen". Een andere zorg is het water van de Haarlemmertrek- aangelegd en er schoot een hoekje over dat ongeschikt was voor sportveld", put Van Schie uit de onstaansgeschie- denis van zijn domein. De Oegstgeesterweg, die het park van de voetbalvelden scheidt, was er overigens nog niet, die zag pas in 1967 het levenslicht. „De toenmalige chef van de plantsoenen dienst, Galjaard, was gek van

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13