Z'n lagere prijs is maar één van de vele extra's. Eigenschappen Rover 213/216 zuiverder dan stamboom 5ö Renault 25 n! V6 Turbo t rondt succesvolle serie af I Een naam is niet zo be- angrijk, omdat hij lang liet altijd zuiver aangeeft wat zich achter die naam verschuilt. Het is voor Ro ver niet te hopen dat al te velen er zo over denken, want juist de naam en zijn gevoelswaarde moeten meehelpen om de nieuwe 213/216-serie een plaats te geven in de meer exclu sieve middenklasse. Een terrein waar Rover nooit vertegenwoordigd was en de Austin/Rover-groep als geheel zijn positie moet te rugwinnen. De heer Van Overbeke, direc teur van de Austin/Rover-ves tiging in ons land, vertelde ruwweg hetzelfde verhaal als bij de presentatie van de Aus tin Montego, een verhaal dat ook al daarvoor opging voor de Austin Maestro. In de slechtste tijden ging de gehele middenklasse verloren voor wat toen nog British Leyland heette, door een slecht image en verouderde modellen in die klasse welke bovendien geen opvolgers kregen. Die kwa men pas nadat sir Michael Ed- wardes grote schoonmaak hield in het Britse auto-impe rium, in de vorm van de ge noemde Austins Maestro/Mon tego en nu de kleine Rover. Allemaal modellen dus die je niet zomaar aan bestaande klanten van het merk kunt verkopen - de klanten dienen grotendeels bij de concurrentie te worden weggekaapt. Zeker bij de huidige zeer harde con currentiestrijd in de autowe reld geen makkelijk opgave. Het heeft dan ook nog niet kunnen leiden tot een stijgend marktaandeel van Austin /Ro ver in ons land; internationaal gezien gaan de zaken al even min geheel naar wens. Nu het winstgevende Jaguar niet meer bij de groep hoort zijn ook de rode cijfers voor de fa brieken weer terug. Nemen we daarbij de nogal nauwe sa menwerking tussen Honda en Rover, die vooral in de 213/216-serie blijkt, plus het feit dat de volgende „grote" Rover alweer van Rover en Honda samen is, dan liggen de hardnekkiger wordende ge ruchten voor de hand. Die zeg gen dat Honda wel eens de complete Austin/Rover-groep van de Britse staat zou kunnen overnemen. Het zou als een blamage voor het Verenigd Koninkrijk gevoeld kunnen worden, maar ook als een wel kome ontlasting voor de schat kist. vens staat de afwerking van alle modellen op hoog niveau - niet speciaal in uitrusting, maar vooral in de kwaliteit en verwerking van de materia len. Juist darmee moet immers de merknaam Rover waarge maakt worden. Het mag niet onvermeld blij ven dat er wel degelijk ver schil is aan te geven met Hon da's Civic, buiten het feit dan dat Honda hier geen vierdeurs Civic sedan aanbiedt. Er is nog wel meer dan hoogwaardiger bekleding die van een Honda een Rover maakt. De Rover heeft andere, ruimere, mooier beklede en duidelijk comforta beler zitgelegenheden dan de Honda Civic. Daarnaast is de vering vooral door langere veerwegen beter. Waarschijnlijk zou Honda Ne derland zelf best graag de Ci vic sedan in het programma hebben: zoals je aan de Rover ziet biedt deze toch wel een duidelijk betere ruimte op de achterbank en vooral een veel grotere bagageruimte dan de driedeurs Civic-reeks. Hij oogt ook goed, en bepaald niet door wijzigingen die Rover aan het uiterlijk aanbracht - die zijn namelijk niet belangrijk. Wat dat betreft hoeft Rover geen directe concurrentie van Hon da te vrezen in ons land, en zelfs als die Honda Ballade hier wel te koop was zit het er niet in dat die veel goedkoper zou zijn dan de Rover (bij ge lijke afwerkingskwaliteit). Eerder valt dan concurrentie te vrezen uit de eigen gelede ren: van de Austin Montego, die zowel goedkoper als rui mer is. Hij haalt echter weer niet de afwerkingskwaliteit van de Rover. In dat opzicht heeft Austin/Rover het plaatje goed ingevuld: wie wat meer Ook bij de Rover 216 Vitesse blijkt de nogal nauwe samen werking tussen Honda en Rover. klasse en standing wil kiest toch wel een Rover. Maar dat argument staat en valt met het image van die roemruchte naam, dat nu nog gedragen wordt door de grote SD 1 mo delserie. Wanneer die ook wordt vervangen door een co- produktie met Honda kunnen we pas zien of de naam werke lijk bestand is tegen de Japan se invasie. Nogmaals: er valt niets ten nadele van de eigen schap van het produkt te zeg gen, maar een hoogtepunt in de Rover-geschiedenis is het niet. PETER FOKKER Het mag zijn dat Renault nog in de financiële zorgen zit, er is alle reden voor vertrouwen in de toekomst bij het Franse staatsbedrijf. Het nieuwe mo- dellenprogramma krijgt al aar dig vorm, bovendien is de ont vangst van belangrijke typen als de 5 en 25 goed geweest. Niet zozeer voor de omzet, als wel voor het image is ook de positieve reactie op smaakma kers als de Espace en Alpine GT bemoedigend. Dat bete kent succes op een zeer breed terrein, van economische tot exclusieve modellen. Daarbii wordt het aangeboden aantal versies nog steeds groter. In Nederland verschijnen bin nenkort weer de nieuwtjes van de laatste Parijse autoten toonstelling op de markt. Meest aansprekende daarvan is ongetwijfeld de 25 V6 Tur bo, hoogste afronding van het wel heel succesvolle 25-gam- ma. Motorisch ligt de vergelij king met de Alpine GT Turbo erg voor de hand; officieel heet het dat de Alpine-kracht- bron is ontwikkeld uit die van de 25 Turbo. Zeker is in elk geval dat de turbo-zescilinder voortkomt uit de alom beken de (en door velen toegepaste) lichtmetalen Douvrin-motor, en uit de ervaring met turbo motoren die in de formule 1 is opgebouwd. Juist daardoor was Renault eigenlijk wel aan zijn stand verplicht om heel bijzondere aandacht aan zo'n turboversie van een bestaande motor te besteden. De meeste fabrikanten weten immers nu wel wat er aan een motor alle maal gedaan moet worden (zo als verlaagde compressie, ver sterkte constructie en betere koeling) om er een geslaagd turboconcept van te maken. Renault ging duidelijk verder om een nog betere loopcultuur te verkrijgen, met bijvoorbeeld als weinig gebruikelijke maat- g' (r nha iige (t fcrh KUii Turbo-installatie Uiteraard is de gehele turbo installatie „state of the art": met inlaatluchtkoeler, oliekoe- Ier, gecombineerde electroni- sche regeling van ontsteking en brandstofinjectie om de grootste hitte snel af te voeren. Dat alles leidde dan tot een vermogen van 133 kW/182 pk en maximaal koppel van 280 Nm bij nauwelijks hogere toe rentallen dan de gewone V6 nodig heeft voor zijn maxima le prestaties (die 25 procent la ger zijn). Met de zeer goede stroomlijn van de 25 erbij moet dat wel tot opmerkelijke daden voe ren, zoals een top van meer dan 225 km/h en acceleratie tot 100 km/h ruim binnen 8 seconden - bij een ECE-ver- bruik dat lager ligt dan bij de 25 V6 Injection! De transmi| is overigens gelijk, alleen u een andere bandenir (205/60 VR 15) toch voor 1 licht gewijzigde snelheid/i rentalverhouding. In de praktijk mag je natui lijk niet verwachten dat auto zo zuinig is, doch c£JS>. streeks 1:10 zou er toch infevoi ten. Dat de verdere uitrust^jcj- van de 25 Turbo zeer vollet j is ligt wel voor de hand. K\ langrijk is vooral het st/,ae daard ABS-remsysteem, vide der krijgt men naast de al htfba riante uitrusting van de njj d male 25 V6 nog electrisc-^g hoogteverstelling op de V v stuurdersstoel, een met Ir bekleed stuur en lichtmetaj?51 velgen van speciaal mexffne Wat deze „race-limousiip 1 gaat kosten (vanaf juli) stofj er echter niet bij. n^t PETER FOKKÊPa ze£ CONSUMENTENINFORMATIE SaidAaQowiamtdonderdag 30 meubbspagin. Stamboom Hoewel de kleine Rover gro tendeels in Engeland gebouwd wordt, blijft het een Honda- ontwerp met een Rover-sausje ■arop om het gewenste image te bereiken. Als tegenargument geldt dat het desbetreffende Honda-model (de Civic sedan, alias Honda Ballade) hier niet bekend is en dat de gemiddel de koper meer op merkbare eigenschappen afgaat dan op een zuivere stamboom. In zijn algemeenheid is dat wel waar en is het ook nog zo dat de Ro ver 213/216 puur op zijn eigen schappen bekeken best een goede auto is. Het vervelende is echter dat de auto in een (prijs-)klasse wordt geplaatst waar het pres tige en image van de merk naam zwaarder gaan tellen. Dan wordt het de vraag of men voor een Rover-embleem op een Honda wil betalen. De tijd zal het leren. Het pro gramma zal in Nederland be staan uit de 213S en 213SE au tomaat, de 216SE en 216 Vites se; de prijzen daarvan lopen uiteen van f 23.950,- tot f 29.750,-. De 213 beschikt over de ook bij ons bekende 12- kleppen motor van de Honda Civic, de 216 heeft een Britse motor die is afgeleid van de krachtbron voor de Austin Maestro/Montego. Die laatste is er in twee versies, beide ge koppeld aan een vijfbak van Honda. De 216SE is 63 kW/86 pk sterk, de Vitesse met elec- tronische Lucas-brandstofin- spuiting brengt het tot 77 kW/104 pk. De 213-motor van 52 kW/72 pk is eveneens stan daard gekoppeld aan een vijf- bak (of een Hondamatic-auto- maat) en doet in prestaties weinig onder voor de 216SE - ook in het verbruik is er vol gens ECE-cijfers weinig ver schil. Wel heeft een 216SE natuur lijk meer uitrusting te bieden dan een 213S, met name de echte luxe-artikelen als cen trale deurvergrendeling, toe- renteller en vier electrisch be diende zijruiten. Diezelfde uit rusting heeft de Vitesse, plus sportieve artikelen als andere stoelen, spoilers en lichtmeta len velgen. Het prestatieni veau van de 216 Vitesse onder scheidt zich wel duidelijk: mede door kortere versnel lingsoverbrengingen is het een zeer felle auto. Volgens ECE- cijfers vrijwel even zuinig als de 213S of 216SE, maar in de praktijk door een heel andere rijstijl natuurlijk toch dorsti- ger; niettemin mag de Rover 200-serie als geheel zeker eco nomisch in het brandstofver bruik genoemd worden. Te- De Opel AsconaTraveller: f25.742,- (inclusief veel extra s). Goedbeschouwd is de Opel Ascona Travelier een rijdende tegenstelling. Want, ondanks z'n extra uitrusting is deze reiswagen bij uitstek toch nog zo'n f 1.354- voordeliger. Hij kost dus geen f27.096-, maar f 25.742,-1 Wat mag u allemaal verwachten voor dat geld? Om te beginnen, natuurlijk de zekerheid van een Opel. Wat onder meer inhoudt: komfort, betrouwbaarheid, een lange levensduur, lage on derhoudskosten en altijd 'n hoge inruilwaarde. Vervolgens de extra's. Om er een paar te noemen: een 5-versnellingsbak, getint glas (zonnebril mag dus langer in 't hoesje blijven)een mistachterlicht, 2-laags metallic lak, een 16 S-motor en centrale deurvergrendeling. Kortom, méér auto voor minder geld. Maar zien is geloven. Vandaar dat we u aanraden binnenkort 'ns naar één van de 170 Opel-dealers te stappen (of te rijden; we geven trouwens verrassend veel terug voor uw huidige auto!) voor 't maken van 'n onthullende t II I proefrit Graag 1 JI I I \Zs tot ziens. BEREKEND OP DE TOEKOMST. PRIJS INCLUSIEF B.T.W., EXCLUSIEF GEADVISEERDE AFLEVERINGSKOSTEN f 3S3,-. AF GENERAL MOTORS NEPERLAND B.V., ROTTERDAM. PRIJS- EN SPECIFIKATIEWIJZIGINGF.N VOORBEHOUDEN.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10