WW of wegwezen „Dertigduizend gulden lijkt veel maar het is voor ons te weinig" Excentriek NKF-Delft stelt Turkse werknemers voorkeus: REMIGRATIEPLAN VALT SLECHT: keerd vanaf 55 jaar. Om de reste rende jaren in Turkije zonder Ne derlandse uitkering te kunnen overbruggen, blijft er dan weinig remigratiepremie over. Verder is de overstap naar een andere cul tuur voor de kinderen van buiten landse werknemers niet gemakke lijk. De ontvoering en terugkeer van het Marokkaanse meisje Kari- ma Ouchen toont hoe sterk de op vattingen over remigratie tussen ouders en hun kinderen kunnen verschillen. In Nederland zelf wordt het per spectief voor de Turkse gemeen schap met het voortsnellen van de techniek er ook niet beter op. Mo menteel is circa 25 procent van de buitenlandse werknemers in ons land werkloos. Dat kunnen er al leen maar meer worden, zo is de overtuiging van de heer Geluk. „Nu de meeste bedrijven de ingrij pende saneringsoperaties van de laatste jaren achter de rug hebben, worden aan de overblijvende ba nen steeds hogere eisen gesteld. De fabrieksarbeider moet tegenwoor dig zijn taal goed beheersen, inzicht hebben in fabricageprocessen en automatiseringstechnieken. Hij werkt met terminals en computer programma's. Dan ziet de toekomst er somber uit voor een buitenland se werknemer zonder beroepsoplei ding en een gebrekkig vermogen tot communicatie". Ruzie Senyigit ervaart dat aan den lijve. „Je moet vooral naar de toekomst van je kinderen kijken. Mijn zoon is hier al twee jaar werkloos. En toch heeft hij een technische oplei ding. Hij zegt: ik heb hier geen le ven. Loopt elke dag maar op straat. Vaak ruzie met zijn moeder". Glimlacht verlegen: „En soms maak ik ook ruzie met hem. Ik zeg: je moet werken, net als je vader. Maar er is gewoon geen werk. Ik hoop voor hem dat we snel terug kunnen. In Turkije zal hij in het le ger moeten. Dan is hij tenminste onder de pannen". Senyurek en Senyigit kijken met enige jaloezie naar collega's van wie vrouw en kinderen nog steeds in Turkije wonen. Senyigit: „Voor deze werknemers is terugkeren veel gemakkelijker. Een van mijn collega's werkt al 21 jaar hier, maar zijn vrouw en negen kinderen wo nen nog daar. Hij krijgt wèl kin derbijslag: negenduizend gulden per jaar. Woont hier op een goed koop kamertje. Voor hem is het veel gemakkelijker te sparen dan voor mij. Ik ben al blii als ik mijn benzinegeld bij elkaar heb om eens per jaar naar Turkije te gaan". Niet dat Senyigit en Senyurek de hoop op een geslaagde terugkeer naar Turkije hebben laten varen. Senyigit meldt trots dat hij in het dorp van zijn familie een boerderij tje en een stuk land met 800 fruit bomen heeft kunnen kopen. Tij dens zijn laatste vakantie sollici teerde hij opnieuw in het zieken huis waar hij voor zijn vertrek naar Nederland dertien jaar had gewerkt. Maar ze wilden hem niet terug. Senyigit: „Ik ben te oud ge worden. Maar ik heb wel het geluk dat ik dat boerderijtje heb kunnen kopen". Senyurek heeft een winkeltje in zijn geboortestad Kayseri in Mid- den-Turkije. Dat wordt momenteel verhuurd aan een kleermaker uit de buurt. Over remigratie twijfelt hij nog, in verband met zijn twee oudste dochters. „Ik weet niet of ze zullen aarden. In Turkije wil het maar niet klikken met hun leeftijd genootjes. Ze zijn te anders, te mo dern. Ik wil terug, maar het zal moeilijk worden". Senyurek hoopt dat hij uiteindelijk met een rege ringspremie zijn winkeltje zal kun nen inrichten. Dan ziet Senyigit het zonniger in. Hij vertelt enthousiast over zijn ge boortestreek, het ruige landschap, het milde klimaat. „In Aksehir is het leven zó", zegt hij met een roy aal armgebaar, de duim in de lucht „Mensen zijn beleefd tegen elkaar, ze hebben nooit woorden. Wij hel pen elkaar, je kent elkaar. Ik hoop dat mijn zoon daar kan trouwen' Glunderend: „Dan nodig ik het hele dorp uit. Dat wordt een feest!". TEKST: PAUL KOOPMAN FOTO'S: CEES VERKERK e.a. persoon die voorstelt in kernafval verf te spuiten om de onmiddellijke waarneming van lekken mogelijk te maken, is, zo zegt dr. Weeks, on tegensprekelijk een beloftevolle uitvinder. De naarstig speurende Schotse psy choloog vindt zichzelf maar „lichte lijk excentriek". Hij is tot de con clusie gekomen, dat de meeste ex centriekelingen gekweld worden door frustraties, waarvoor zij in sommige gevallen alleen opluch ting vinden door zich toe te leggen op schilder- of dichtkunst. Het zit hen doorlopend dwars, dat „nie mand" hen begrijpt Dr. Week pro beert sommige buitenissige Britten te helpen door hen met elkaar in contact te brengen „voor een ver gelijkende studie van hun excentri citeit". ROGER SIMONS LONDEN Dr. David Weeks, een psycholoog uit Edinburgh, Schot land. maakt een studie over excen triekelingen. Om het nodige mate riaal te kunnen verzamelen, plaatst hij „kleintjes" in de krant. Excen trieke personen gezocht", staat er dan. Uit de response blijkt, dat Groot- Brittannië nog steeds een nijvere fabriek van excentriekelingen is. Meer dan 80 buitenissige mensen beantwoordden de eerste adverten tie van Weeks. Er was een man bij, die met verbluffende precisie de dood van zijn schoonmoeder had voorspeld. Een van de vrouwelijke excentriekelingen had de stedelijke toiletten van Edinburgh opvallend verfraaid door hun wanden met ri ant behangselpapier te bekleden. Maar lang niet alle excentrieke personen vatten de studie van dr. Weeks ernstig op. Een gepensio neerde oude dame, die kennelijk dacht dat Weeks ook van lotje ge tikt was, bood zich op zijn kabinet aan om de goede doctor op een por tie striptease te vergasten. Van een andere excentriekeling ontving hij per post een nagemaakte handgra naat. Maar dr. Weeks geeft het niet op. Hij zoekt nog meer rare inlanders. Hij geeft de voorkeur aan Engel sen, omdat die het gekst doen. Hij wil er achter komen waarom de ene Brit zich vreemd gedraagt, ter wijl de andere zo saai is als een schuurdeur. De nijvere Schotse psycholoog ont dekt merkwaardige dingen. Hij weet al, dat excentriekelingen meestal enige, ofwel oudste kinde ren zijn. Zij maken niet gemakke lijk vrienden en twijfelen er niet aan, dat men de rest van de wereld grondig gehersenspoeld heeft om een planeet vol conformisten tot stand te kunnen brengen. Excentriekelingenzegt dr. Weeks, hebben een introspectieve aard. Toch willen zij graag door ie dereen bemind worden. Hoewel alle lagen van de bevolking excen trieke personen voortbrengen, ko men zij hoofdzakelijk uit de mid denstand. De arbeidende klasse is de slechtste leverancier van excen triekelingen De advertenties van dr. Weeks worden beantwoord door artsen, zakenlieden, kaderleden, architec ten, huisvrouwen en werklozen. Hij classificeert ze op basis van hun verbeeldingskracht en nieuwsgie righeid. De Schotse psycholoog vraagt deze mensen, of zij vinden dat hun gedachten geblokkeerd of nagebootst worden. Dr Weeks wil per se het geheim van excentriekelingen kennen. „Opwindende wetenschappelijke ideeën komen meestal van excen trieke personen", zegt hij. „In onze moderne wereld werd nog niet on derzocht waarom iemand excen triek is. Mochten we aan de weet komen waar bepaalde mensen hun excentriciteit vandaan halen, dan zouden we geschikte kandidaten kunnen programmeren om grote uitvindingen te doen Dr. Weeks overhandigt zijn proef konijnen lange vragenlijsten. Hij informeert naar hun mening over politieke en wetenschappelijke on derwerpen en tracht te achterhalen wat hen gelukkig of droevig, triomfantelijk of neerslachtig maakt. Zo bestudeert deze Schotse psycholoog hun karakter en geest vermogens Excentriekelingen hebben vaak last van paranoia. Zij geloven dan dat hun ideeën voor uitvindingen door andere mensen zijn gestolen. Maar hoewel bij een dergelijke geestesziekte de verstandelijke ver mogens onaangetast blijven, valt het niet altijd gemakkelijk om uit te maken wie normaal en wie van lotje getikt is. Volgens dr. Weeks mag je een in woner van Belfast, die een door bommen geteisterd huis bewoont en per driewielër boodschappen doet, gerust als een tikkeltje excen triek beschouwen. Een andere man, die denkt dat hij bevelhebber van de strijdkrachten is, dient daarentegen bij de gekken van het Britse rijk te worden gerekend. De Yenha» ongeveer honderddertig Turkse J-knemers bij de Nederlandse belfabriek (NKF) in Delft staan )r een moeilijke keus. Met het islag voor de deur en een beloofde rtrekpremie van 30.000 gulden voor (n, moeten ze beslissen of ze in derland blijven, of terugkeren naar ti moederland. Personeelsdirecteur ir. G.J. Geluk: „Het is de keus tussen blijvende werkloosheid hier of de kans op een nieuw bestaan daar". De Turken zelf: „Dertigduizend gulden lijkt veel, maar het is voor ons te weinig om een nieuw bestaan op te bouwen". De twee kanten van de remigratie-medaille. fFT Remigratie is lange tijd I gevoelig onderwerp geweest. hierover een mening wilde kuieren was wel gedwongen ichtig langs de klippen van de [ieke opinie te manoeuvreren lijn reputatie niet onherstelbaar ëschadigen. Was het minderhe- peleid in Nederland niet juist Iseerd op de wens tot integra- jStonden plannen om de terug la van buitenlandse werknemers het eigen land mogelijk te ma- j daar niet lijnrecht tegenover? :enthousiasme van de Centrum jij voor de remigratieplannen jkte het onderwerp nog neteli- dan het al was. ir er is de afgelopen jaren lang- h maar zeker het een en ander inderd. De discussie over remi- ieprojecten wordt met steeds tier reserve en een toenemend lousiasme gevoerd. De vorige nd naar de Tweede Kamer ge len Minderhedennota biedt enlandse werknemers van 55 en ouder voor het eerst de mo- Ikheid om met behoud van kloosheidsuitkering terug te tn naar het moederland. Het tieke rumoer over deze nota it nog losbarsten, maar niemand ikt zich vooralsnog zorgen over lOOt gebrek aan steun voor dit plan. i, PvdA, CDA en VVD hebben ^■■^gen kring de afgelopen jaren al hstellen besproken die nog veel ^^iler gaan dan deze „vervroegde reding" uit de BV Nederland. particuliere bedrijfsleven is de |l lMiek al voor geweest bij het lUl^ren van terugkeermogelijkhe- Het elektrotechnisch bedrijf imassen en Drijver Verblifa VooJt het ijs in 1982 door zijn circa ^Turkse werknemers een ver- ®"]premie van 25.000 gulden aan bieden. Er barstte vrijwel on- Idellijk een storm van kritiek BMjHet bedrijf zou proberen op een Ellllkope manier van zijn overtolli- krerknemers af te komen. Direc- r Den Hertog haastte zich te jaat blaren dat de vrijwilligheid bij p regeling voorop stond. „Wij jdigen onze werknemers niet te vertrekken. Integendeel. We INO lf»en duidelijk: realiseer je waar an begint". jpQgjir inmiddels is er al een hele "W^van bedrijven die de een of an- e terugkeerregeling hebben ge- naarjfen. Zo biedt Philips een „on- fenvergoeding" van 15.000 gul- Opk voor de Spanjaarden die op ei- 10-1| initiatief terug willen naar het sderland. Bij Hoogovens hebben 3idin^ afgelopen jaar al ruim zestig ^(njaarden afscheid genomen met vergelijkbaar bedrag op zak. nu heeft ook de Nederlandse "™*>el Fabriek in Delft een „cou- te" regeling getroffen voor zijn merendeels Turkse werkne- boesfeer F opwinding rondom remigratie- elingen is inmiddels verleden zo meent personeelsdirecteur 3.J. 'Geluk van de Kabelfabriek. i discussie is bij ons eigenlijk i drie jaar geleden op gang ge- ^^pen. Het bedrijf moest inkrim- |6i, uiteindelijk zouden ook Turk- P^piwerknemers ontslagen moeten rden. Wij hebben toen gezegd, er twee opties. De ene: in Neder- blijven en vrijwel zeker tot in ongfete van dagen in een sociale re- L Q8fnë blijven. Want ander werk is niet voor deze mensen. Boven- n kunnen de uitkeringen alleen ar verder teruglopen. De tweede gelijkheid: reïntegratie in het d van herkomst met de kans i nieuwe toekomst op te bou- I1"- nvankèlijk reageerde de Indus- ibond FNV aarzelend op deze t boude stellingname van de be- (fsleiding. Geluk: „De hele zaak nog in de taboesfeer. Minister ïrsma van Sociale Zaken had in 16 zijn voorstel voor een terug- 'rsubsidie nog niet geformu- a-gixd, of die kreet viel al: oprotpre- WH". Geluk trekt even een vips ge fit, vervolgt: „Iemand die het ord remigratie in de mond nam, K**®rd al snel verdacht van Jan- at-sympathieën. In ons geval B de eerste reactie: dat mag je je nsen niet aanbieden. Door die rtrekpremie gaan ze zich onge- BJist voelen. Maar inmiddels is de lit wat dit betreft gelukkig opge- -lard". directie van de NKF werkte sa- H\n met de Industriebond FNV oHB^etailleerde plannen uit om fi- (iciële mogelijkheden te schep- i voor de terugkeer van de 130 it ontslag bedreigde Turkse -■■„^rknemers. Het bedrijf had zo'n omdat ze een bedrijfspremie alléén te weinig vindt om de werknemers een aanbod te kunnen doen". FNV- bestuurder Nol de Jong bevestigt: „Zonder die 40.000 gulden over- heidspremie kan geen reëel bedrag worden aangeboden om remigratie mogelijk te maken. Voor ons had het daarom weinig zin ermee door te gaan". Bevoogdend De directie van de NKF ziet zich door de ophanden zijnde inkrim ping van het personeel niettemin gedwongen het project op eigen houtje door te zetten. Uit het mid den van de buitenlandse werkne mers is een begeleidingscommissie gevormd om de mening over even tuele terugkeer te peilen. „Want", aldus Geluk, „bij alles wat je wilt stimuleren, moeten de wensen van de betrokkenen zélf voorop staan. Wij Nederlanders zijn nogal be voogdend omgesprongen met de buitenlandse werknemers. Remi gratie was geen goede zaak voor hen, zo hoorde je allerlei Neder landse belangengroepen beweren. Pas sinds kort komen de buitenlan ders zelf aan het woord. En wat blijkt? Een spaarpotje opbouwen een weer teruggaan hun motief om naar Nederland te komen staat nog steeds overeind". Halis Senyigit (44), sedert 17 juli 1969 werkzaam bij de NKF in Delft, bevestigt dat beeld, al lopen de Turkse werknemers volgens hem niet over van enthousiasme voor de terugkeerregeling. Samen met Venyis Senyurek (39) maakt hij vanaf het begin deel uit van de begeleidingscommissie. Senyigit, stellig: „Als ik mijn collega's ernaar vraag, wil bijna iedereen terug naar Turkije. Maar voor die terug- keerpremie hebben zich maar ze ventien collega's aangemeld. Daar over zijn we dus niet zo enthou siast". Veyis Senyurek vertelt waarom. „De meesten van ons wachten tot er een echt goede regeling komt. Twintigduizend gulden ben je al kwijt om in Turkije op orde te ko men. Wat kost het wel niet om met je gezin te verhuizen en een nieu we woning in te richten? Maar daarvoor verlies je wel al je rech ten op uitkeringen in Nederland. Je bent je verblijfsvergunnig kwijt en je mag alleen maar als toerist te rugkeren. Dat is dus wel een hoge prijs". Senyigit vult aan: „Ik wèet zeker dat als er volgende maand geld van de regering komt, negen tig procent van de Turken bij de NKF teruggaat". Spanningen Intussen voltrekt zich op de werk vloer bij de NKF in Delft datgene waarvoor het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in het verleden herhaaldelijk gewaarschuwd heeft: remigratiepremies verhogen de spanningen tussen bevolkingsgroe Boven:Turkse werknemers van wie vrouw en kinderen in Nederland wonen, hebben in het algemeen weinig kans om geld te sparen voor terugkeer. Rechts: Ir. G.J. Geluk: „Voor ontslagen Turkse werknemers zijn er twee mogelijkheden: werkloosheid hier of een nieuwe toekomst daar. 30.000 gulden per werknemer be schikbaar; ongeveer het bedrag dat gemoeid zou zijn met een normale afvloeiingsregeling. Als de rijks overheid bereid zou zijn de aan spraken op sociale uitkeringen en kinderbijslag af te kopen, zou dat nog eens gemiddeld 40.000 gulden per werknemer kunnen opleveren. Van die overheidssubsidie is tot nu toe echter nog niets terecht geko men. Zo lang het sociale stelsel nog niet is herzien, blijft gelden dat mensen die een uitkering genieten beschikbaar moeten blijven voor de Nederlandse arbeidsmarkt. Alleen wao-uitkeringen zijn „exporteer baar", maar zelfs dan kan het nog gebeuren, dat de uitkering wordt gestopt als bij een herkeuring blijkt dat de betreffende (buitenlandse) werknemer weer gezond van lijf en leden is. Geluk zucht diep: „Wij zijn zeker vier keer op het ministerie ge weest, maar we zijn nog geen stap verder gekomen. Uiteindelijk heeft de Industriebond FNV afgehaakt Turkse „gast arbeiders" aan het werk bij de Nederlandse Kabelfabriek in Delft. „De toekomst ziet er somber uit voor ongeschoolde werknemers met een gebrekkig vermogen tot communi catie". pen. Het aanbod dat de NKF de Turkse werknemers doet, wordt door sommige Nederlandse colle ga's ervaren als positieve discrimi natie, zo weet Senyurek. „Sommige collega's zijn gewoon ja loers. Zeggen: 30.000 gulden? Ik zou morgen gaan!". Senyigit: „Vroeger vroegen mijn Nederlandse kamera den: wanneer komt je vrouw naar Nederland? Maar nu hoor je zeg gen: wanneer donderstraal je eens op! Een halve grap misschien, maar het doet wel pijn. Nog zoiets: laatst wilde ik in mijn flat de lift nemen. Stapt de vrouw die er al in stond uit en zegt: ik neem de volgende wel. Dan voel je je niet meer thuis in je eigen flat hoor". Remigratie of hier blijven. Het lijkt kiezen tussen twee kwaden. In Turkije, met twee miljoen werklo zen, zijn de kansen op een baan ni hil. Er zijn relatief goede pensioen voorzieningen (een remigrerende Turkse werknemer kan zich voor 20.000 gulden inkopen in een fonds), maar die worden pas uitge-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19