Verder studeren of werken? t Steuntje wil milieuproject in Noordwijk uitbreiden „Er is een duidelijke trend waarneembaar" Van school en dan Van verpleegster tot ondernemer BINNENLAND Ccidóc Soumnt ZATERDAG 25 MEI 1985 PAGINA 15 (DORDWIJK De I Kchting ,,'t Steuntje" wil I Kt milieuproject in L^ordwijk gaan uitbrei- >n. 't Steuntje wil met ie nieuwe activiteiten het zetteif°ject aantrekkelijker" ig bijjaken voor werklozen, kan ie huidige omvang van De Sfet medewerkersbestand "voor^kt de continuïteit van rengtp Pr°jcct kwetsbaar, zo or de|eldt het jaarverslag over kan 1" 1984. Het werklozenpro- ject zou zonder uitbreiding alsnog gedoemd zijn te mislukken. In de bestaande opzet houdt 't Steuntje zich bezig met het ophalen van schillen en oud papier en de verkoop van tweedehands kleding. Als mogelijk nieuwe activiteiten worden genoemd: uitbrei ding van de kledingwinkel, een tweedehands meubel winkel, het inzamelen van milieu-onvriendelijke stoffen en een zogenaamd wit-goed project, dat het inzamelen en repareren van bijvoorbeeld ijskasten en televisies in houdt. Volgens Jan Meijer, voorzit ter van de stichting, heeft 't Steuntje het afgelopen jaar voldoende ondernomen om mensen te trekken. „Kenne lijk zijn de activiteiten die we bieden niet aantrekkelijk genoeg. Ik heb wel eens werklozen opgebeld om te vragen of ze mee wilden doen. Maar die zeiden dat ze een vak hadden geleerd en geen zin hadden om schillen op te halen. Ik kan me dat goed voorstellen. Daarom willen we het pakket uitbrei den met wat aantrekkelijker activiteiten". Volgens Meijer is het project niet direct in gevaar. „We kunnen op het ogenblik goed draaien. Maar als er bijvoorbeeld drie men sen zouden wegvallen omdat ze een baan krijgen, komen we in de problemen". Ook zou Meijer graag zien dat de faciliteiten voor me dewerkers worden uitge breid. „Als mensen cursussen kunnen volgen of een keer een dagje uit zouden kunnen gaan, maken we het natuur lijk een stuk aantrekelijker. Dat soort dingen vergroten de kans op een baan. Boven dien zijn ze sfeerbepalend. En de sfeer is natuurlijk erg belangrijk. Mensen komen hier natuurlijk meer voor de sociale contacten dan voor het ophalen van schillen". Aan de uitbreiding zijn wel wat voorwaarden verbonden. Zo zou 't Steuntje meer ruimte moeten hebben. Ook zou er een coördinator aan gesteld moeten worden. Po gingen om zo'ti coördinator aan te trekken zijn het afge lopen jaar mislukt. Meijer hoopt dat er iemand met be houd van uitkering die func tie zou willen vervullen. „Momenteel neemt iemand van het bestuur de coördina tie op zich, maar eigenlijk kan die niet twee taken tege lijk hebben". In financieel opzicht is 't Steuntje best tevreden over het afgelopen jaar. Er is een exploitatietekort van onge veer 4500 gulden. Dat tekort was voorzien omdat de stich ting al sinds februari onkos ten had, maar pas in de zo mer met het project begon. Het tekort wordt gedekt door de gemeente Noordwijk. De hoge prijs voor schillen en oud papier speelde 't Steuntje aardig in de kaart. De stich ting vindt het jammer dat de gemeente een hoge huur heft voor de werkruimte aan de Molenstraat. Soortgelijke projecten elders in het land huren vaak voor een symbo lisch bedrag een pand van de gemeente, aldus het jaarver slag. lijk bit nde Jool jusó >nwt oon. inkt j- LEIDEN G.W. Tomassen is havo-decaan van het Leidse Bonaventuracollege. Een groot gedeelte van „zijn" leerlin gen gaat naar het middelbaar- (mbo) of hoger beroepson derwijs (hbo). De betere havo-leerling gaat naar het hbo, en de minder goede zoekt zijn weg in het mbo". Decaan Tomassen zegt dat er een duidelijke trend waar neembaar is: „De betere havo-leerlingen kiezen steeds va ker voor de wat moeilijker hbo-opleidingen, zoals de heao Bankwezen en de hts. En daarvan is bekend dat het opleidingen zijn waar de havo-leerling bepaald niet moeiteloos doorheen rolt". Veel schoolverlaters van het Bonaventuracollege kiezen voor de hbo-verpleegkunde richting in Leiden. De aan staande heao'ers en hts'ers moeten het evenwel verder van huis zoeken: zij moeten op en neer naar Den Haag. De pabo (voormalige pedagogische academie) heeft tegenwoordig ook niet te klagen over het aantal aanmeldingen. da, blijken veel te voelen voor administratief werk bij een bank. Ze redeneren als volgt: „Hoe sneller ik een baan heb, des te minder heb ik de kans loop werkloos te blijven". Vaak zijn vrienden en vriendinnen die geld verdienen ook de oorzaak van het niet verder studeren. Bovendien is het gemakkelijk om geld te verdienen: je wordt daardoor tenminste wat minder afhankelijk van ou ders". Maar de heer Tomassen houdt zich begrijpelijk niet met deze problematiek bezig: „Mijn bemoeienis houdt op nadat de leerlingen de school hebben verlaten". Het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag wordt in augustus op gefleurd met de komst van Caroline Kompier (20) uit Leiden. De havo-scholiere volgt er vanaf die tijd een opleiding voor a- verpleegkundige Na een uitgebreide correspondentie en een sollicitatiegesprek is ze aangenomen in het Haagse ziekenhuis. Nu werkt Caroline nog in een ijssalon: „Maar dat is alleen maar voor de vakantie", zegt ze. „Daarna begin ik in Den Haag. Ik ga intern en kriig zowel een theoretische als prakti sche opleiding. En dat wil ik graag: een paar weken werken, een paar weken leren. Heerlijk lijkt me dat". Daarna ga ik misschien nog naar een particuliere opleiding voor schoon heidsspecialiste in Den Haag. Op de mavo wist ik nog niet wat ik wilde, maar nu gelukkig wel. Ik twijfelde „vroeger" altiid tussen politieagente en verpleegster, iets in de diensverlenende sector dus". Van beroepskeuzetesten heeft ze geen hoge pet op. „In de der de klas heb ik coit zo n test gedaan, maar daar klopte helemaal niets van. Daar kwam uit dat ik geschikt was voor een kan toorbaan, en als ik één ding niet wil, dan is het een kantoor baan!" JOS waltmans Caroline Kompier, Odette Donders, Jan Wiessing en Rob van der Geest. De vier havo-schoolverlaters van het Leidse Bonaventuracollege zijn— zo te zien bepaald niet somber gestemd over hun toekomst. LEIDEN Op het Leidse Bonaventuracolle ge hebben dit jaar 142 scholieren havo-eind- examen gedaan. Wat gaan deze scholieren, waarvan de meesten ongeveer 17 en 18 jaar oud zijn, na hun eindexamen doen? Leidenaar Jan Wiessing heeft besloten na zeven jaar havo naar de hogere technische school (hts) in Rijswijk te gaan. „Ik weet dat het voor havo-scholieren moeilijk is de hts te volgen. In het eerste jaar van de hts zijn er veel havo-afvallers, maar ik ver wacht met mijn kennis van wis- en natuurkunde dat ik het toch wel aankan", aldus de Leidenaar. Balen Niet alleen op de mavo wordt gebaald. De 16-jarige havo-scho liere Linda Zoetendaal heeft er ook genoeg van. Daarom gaat ze op zoek naar een baan. Linda wil bovendien graag geld ver dienen. „Ik ga binnenkort weer eens solliciteren, ditmaal bij de Nutsspaarbank, want ik wil graag bij een bank werken". En thousiast voegt ze er aan toe dat ze eventueel 's avonds wel een boekhoudcursus wil volgen. Linda: „Ik heb echter geen zin wéér de hele week op school te zitten. Dat ben ik echt zat". Als Linda binnen twee maanden nog geen werk heeft gevon den, gaat ze naar de meao. „Want je moet toch wat!", roept ze wanhopig uit. „Ik ben alleen zo wispelturig. De ene week wil ik dit en de andere week dat. Eerst dacht ik erover een mid denstandsopleiding te gaan volgen, maar dat leek me na een paar weken toch eigenlijk maar niks. Nu maar hopen dat ik snel een baan vind!" Te jong Karin van Veen is één jaar ouder dan Linda en gaat de admi nistratieve kant op. De havo-schoolverlaatster uit Roelofa- rendsveen begint in augustus in de tweede klas van de Leidse meao. Karin komt in de tweede klas omdat zij een havo-diplo ma heeft. Een mavo-diploma geeft toelating tot het eerste jaar. „Ik vind mezelf nog te jong om van school af te gaan en daar om ga ik naar de meao. Ik wilde zo graag naar Instituut Schoe- vers (een opleiding voor onder meer secretaresse-red.), maar dat blijkt te duur te zijn. Daarom heb ik gekozen voor deze opleiding". Bezorgd voegt ze er aan toe dat het haar wel moei lijk lijkt. „Als je al die verhalen moet geloven. Afgewezen De Inter-Hostess-opleiding in Den Haag. Dat is de bestemming van Odette Donders. Ze kan er leren voor stewardess, receptio niste of reisleidster. Eerst probeerde Odette als leerling-ver- pleegkundige in dienst te komen bij het Academisch Zieken huis in Leiden en de Sint Antoniushove in Leidschendam. „Ik ben echter bij allebei afgewezen", zegt ze teleurgesteld. „Toen had ik ook geen zin meer om verpleegster of kleuterleidster te worden. Mijn nichtje, die stewardess is, heeft mij zoveel verteld over haar beroep, dat ik ben gaan informeren bij de Inter-Hos- tess- opleiding. Over enkele maanden begin ik er", zegt Odette. „Ik wacht maar gewoon af". Sportfreak „Ik ben een sportfreak". Warmonder Richard Groen in *t Woud wil dan ook zo snel mogelijk een marketing-opleiding volgen, zodat hij spoedig een zaak kan beginnen. Richard wordt volgend leerjaar student op het Rijnlands Instituut van Ondernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp. In de toekomst wil hij een eigen winkel beginnen. Inderdaad, een sportzaak. Richard: „Ik werk nu in de vakantie bij een bollenkwekerij om alvast wat te sparen voor de winkel". Kortom, Richard is al zeer bewust met zijn toekomst bezig. Exact Rob van der Geest uit Oud-Ade (in de buurt van Leiden-red.), maakte een paar jaar geleden op de havo een beroepsinteresse test. Daaruit bleek dat Rob het in de techniek moest zoeken. Dat klopte: Rob was, en is nog steeds, goed in wis-, natuur- en scheikunde. Behalve die exacte vakken koos hij in zijn exa menpakket ook Nederlands, Engels en Duits. Aan de exacte vakken heeft hij nu niet zoveel meer want Rob wil naar de middelbare detailhandelschool (mds). Daarna wil hij in deze branche werk zoeken. „Misschien wil ik een eigen zaak begin nen, maar dat is nog zo ver weg. Dat zien we dan wel weer". Ziekenhuis Angela Hoogenboom wil de verpleegkunde in. Vroeger had ze aspiraties om naar het Centraal Instituut Opleiding Sportlei ders (CIOS) te gaan, omdat daar in tegenstelling tot de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding (HALO), de praktijk opleiding de boventoon voert. Maar ze volgt nu toch liever een theoretische opleiding. „Want ik voel er weinig voor om met een al het ziekenhuis in te gaan, dat vind ik nog niet zo leuk. „Ik leer liever de eerste twee jaar op de hbo-verpleegkunde in Leiden. Daarna zie ik wel wat het wordt". Kantoorbaan metr|Gabriëlle Hoogstra en Linda Zoetendaal. eehe®Twee meisjes die dit jaar respectievelijk de e dag mavo (middelbaar algemeen voortgezet ^'onderwijs) en de havo (hoger algemeen ;n daivoortgezet onderwijs) verlaten. Twee van riandje tienduizenden scholieren die jaarlijks de n'uft deuren van de middelbare school achter te v zich sluiten. Gabriëlle gaat naar de Leidse Kappersschool en Linda probeert werk te ruf vinden. Ze vormt daardoor een wa uitzondering, want verreweg de meesten Na* van haar medescholieren gaan verder 'en 'studeren. In dit artikel, het tweede in een ihootserie van vier over „schoolverlaten", ies pr vertellen verscheidene elti eindexamenkandidaten van de Haagse scholengemeenschap Johan de Witt en het Leidse Bonaventuracollege over hun 7". plannen. [DEN HAAG Aan |het woord zijn enigen van de tachtig scho lieren die dit jaar deelnamen aan het mavo-eindexamen op de Haagse scholenge meenschap Johan de Witt. Over „balen", werk zoeken, „niet weten wat je wilt" en verder studeren. Mendy Dijkhuizen is één van de vele mavo-eindexa menkandidaten, die na het behalen van hun diploma jaarlijks de overstap wagen naar de havo. De 16-jarige Haagse gaat er volgend jaar weer tegenaan op de Johan de Witt. Haar motivatie voor deze „doorstroming" is 1 een veel gehoorde kreet op middelbare scholen. Mendy: „Ik weet nog niet wat ik wil. Maar als ik naar de havo ga, heb ik nog even de tijd om na te denken over wat ik later eventueel kan gaan doen. Ik wil mijn defi nitieve keus nog even uit stellen. Het is voor mij nog veel te vroeg om te beslis sen". Jolanda van Aarsen, 17 jaar, heeft in tegenstelling tot Mendy absoluut geen zin om nog naar de havo te gaan. Zij baalt van school. Jolanda: „Op de mavó had ik al amper tijd voor mezelf; als ik thuiskwam moest ik steeds wéér met die boeken voor mijn snufferd gaan zit ten. Ik hoop snel werk te vinden, want dan kan ik eindelijk aan de slag". Haar motivatie laat niets te wensen over. Jolanda heeft zich inmiddels laten in schrijven bij het arbeidsbu reau en bij diverse uitzend bureaus. „Want bij hoe meer uitzendbureaus ik laat we ten dat ik werk zoek, des te groter mijn kans is op werk. Da's logisch, hè!" Motivatie In het middelbaar beroeps onderwijs (mbo), waarvoor dit jaar bijna 19.000 school verlaters mèt diploma (de zogenaamde abituriënten) "hebben gekozen, blijkt het middelbaar economisch en administratief onderwijs (me^o) populair te zijn. Twee schoolverlaters van de Johan de Witt-mavo hebben echter een niet geheel ge bruikelijke motivatie om naar de meao te gaan. Peter Pronk heeft gekozen voor de meao omdat hij toch nog niet weet wat hij wil. „Daar om ga ik eerst maar eens naar die school en dan zie ik daarna wel verder", zegt de Hagenaar resoluut. Scheveninger Remco Appel doorn weet ook nog niet wat hij wil. „Ik heb me nog ner gens voor ingeschreven. Maar ik ga waarschijnlijk de meao proberen of misschien wel werk zoeken. Ik zie wel. Ik wacht eerst maar eens op de examenuitslag". Isabel de Vries en Gabriëlle Hoogstra willen allebei een zaak beginnen. Isabel gaat daarom een middenstands opleiding volgen op de mid delbare detailhandelschool (mds). „Ik heb nog geen vas te plannen, maar ik wil in elk geval een winkeltje be ginnen". De plannen van Gabriëlle zijn wat vaster omlijnd. De 17-jarige Haagse hoopt ge knipt te zijn voor de Leidse kappersschool. „Die oplei ding duurt drie jaar. Als ik flink spaar moet ik daarna in principe een kapsalon kunnen beginnen. In Den Haag is er ook een kappers opleiding, maar daar wordt één dag per week lesgege ven en de rest van de week moet je werken. Ik wil lie ver eerst een wat meer theo- retisch-gerichte opleiding. De praktijk komt later wel". Verpleegsters Patricia Simonis en Santa Lalta voelen meer voor een toekomst in de gezondheids zorg (dienstverlenende sec tor), en dan met name in de verpleging. Patricia probeert om in een tehuis voor lang durig zieken een opleiding te volgen. „Ik vind het ont zettend interessant in de zie kenverzorging te werken", zegt ze spontaan. Santa (20) verhuist binnenkort van Den Haag naar Nijmegen, de stad van de Vierdaagse. Zij begint in september met een opleiding in de ver pleegkunde, op mbo-niveau. „Ik zal wel moeten, want ik wil heel graag de verpleging in. Daarom ga ik in Nijme gen die mbo-opleiding vol gen. In deze omgeving is voor mij geen geschikte school te vinden". Automonteur Harm Koning had wiskun de, economie, biologie, aard rijkskunde, Nederlands en Engels in zijn pakket; een bepaald niet ongunstig sa- menstelsel. „Maar", zegt Harm, „met een mavo-diplo ma is het moeilijk werk zoe ken. Ik ga daarom eerst een jaar naar de horecaschool, een koksopleiding volgen". Daarna wil Harm naar de hogere hotelschool in de Re sidentie. Het werk in de ho reca trekt hem wel. „Het lijkt me heel leuk. Ik zie op de tv wel eens koks bezig, en dat trekt me wel". Harm kan smakelijk vertellen. „Thuis bak ik soms een cake en ook wel eens wat andere dingen. De ene keer lukt het me wel en de andere keer niet. Maar dat leer ik nog wel", zegt de 18-jarige Harm, die een paar jaar ge leden nog automonteur wil de worden. Patricia Simonis, Mendy Dijkhuizen, Remco Appeldoorn, Harm Koning en Gabriëlle Hoogstra van de Haagse scholengemeenschap Johan de Witt hebben de schooldeuren van de mavo al achter zich dichtgetrokken. De vijf schoolverlaters zijn allen van plan volgend jaar verder te studeren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15