an Reker dag blijven I Meeste ploegen slaan Olympiads Ronde over Sport financieel in de problemen iele Santana volgt Macedo op Kopmannen rusten dag te vroeg PARIJS sportuitslagen Hennie Kuiper smaakmaker op de fiets sskens één |el geschorst Pat Cash neemt rust ■ml ORT Scidóc&omcmt VRIJDAG 24 MEI 1985 PAGINA 9 De tuchtcommissie van fJVB heeft Johan Neeskens Groningen voor één wed- geschorst. Neeskens kreeg ►en weekeinde zijn derde aart. De volgende spelers tor één wedstrijd geschorst: (DS'79), Van der Heyden hoven), Neeskens (FC Gro- #1), Schouwenaar (SC Cam- Hendriksen (Heerenveen), I (SVV), Meeuwsen (Helmond Van der Steene (DS'79), i (RKC), Richardson (Hera- jFeskens (Willem II) en De |(Sparta). DUSSELDORP Iets meer dan twee uur hebben John McEnroe en Jimmy Connors gis teren bij de strijd om de wereldbeker voor landenteams in Dusseldorp nodig gehad zich te ontdoen van Australië: 2-1. McEnroe had het van de twee het gemakkelijkst. John Fitz gerald, vervanger van de aan zijn rug gebles seerde Pat Cash, slaagde er in de 63 minuten slechts in één game op zijn naam te brengen. Cash maakte vóór het duel van zijn land te gen de Amerikanen bekend voorlopig niet meer op de tennisbanen te komen. Hij wil de kwetsuur aan zijn rug, waar hij al geruime tijd last van heeft, met zoveel mogelijk rust laten genezen. Connors klopte Paul McNamee in twee sets. Alleen een onwaarschijnlijk ge achte nederlaag van 3-0 tegen West-Duits- land, dat gisteren van Spanje verloor, kan Amerika nog uit de finale houden. Damteam gelijk tegen Afrika VALKENBURG De vernieuwde Rus sische dam-equipe heeft in de zesde ron de van de strijd om de wereldbeker voor continententeams de achterstand op het Nederlandse trio tot één wedstrijdpunt en drie bordpunten verkleind. Zelf won nen de drie Oosteuropese grootmeesters met 5-1 van Amerika. Het Nederlandse drietal kwam gisteren met pijn en moei te niet verder dan 3-3 tegen Afrika. De strijd tussen de beide Europese teams werd door het A-team met 5-1 gewon nen. Voor het Nederlandse trio verliep de return tegen Afrika zeer teleurstel lend met drie remises. Zelfs Clerc moest na bijna zes uur en 83 zetten berusten in een puntendeling. J- TDHOVEN Voorzitter Ruts van PSV r. It trainer Jan Reker gisteren verzekerd hij zich voorlopig niet ongerust hoeft te ten over zijn toekomst als oefenmeester. uitlatingen van Ruts, gedaan meteen na Dp van de door PSV verloren halve eind- d van het toernooi om de KNVB-beker te- FC Utrecht, kon moeilijk anders worden jleid dan dat Ruts de positie van Reker ter ussie stelde. iger Kees Ploegsma liet woensdag al weten dat „als Ruts iderdaad gezegd heeft, het een eenmansactie geweest is. est van het bestuur is het er in ieder geval niet mee Reker blijft ook volgend jaar gewoon bij PSV". H^evestigde Ruts gisteren. De praeses: „Het ging helemaal ~ZT>m Jan Reker, als dat zo is overgekomen, spijt me dat IE ader". Trainer Jan Reker. TERDAM/PAPENDAL .t dramatische teruggang 3tl!qe toto/lotto-opbrengsten )f de sportwereld grote zor- Jn twee jaar tijd liep de /73e[ van 240 miljoen terug 177 miljoen gulden. De tes zijn op, terwijl er al igane verplichtingen zijn ^sorde van meer dan zeven K?7efn gulden. Die achter- moet in 1986 worden in- en, zodat er dan geen 52 m gulden voor de sport nkbaar zal zijn als in 1983 h miljoen zoals dit jaar, slechts 32 miljoen. Een =Buitgang van 20 miljoen ___jree jaar. Vooropgesteld, Jde onlangs ingevoerde leelotto de goklust zal aanwakkeren en de burger zijn geld niet meer dan nu het geval is, stopt in buitenlandse en illegale gokmogelijkheden. Onderzoek Het bestuur van de Neder landse Sport Federatie (NSF) wil op korte termijn een ex tern onderzoek laten instellen naar het maatschappelijk ef fect van de eigen inspannin gen. Mede door de teruglopen de financiële middelen ziet de NSF zich genoodzaakt een prioriteitenlijst van activitei ten op te stellen. De algemene ledenvergade ring, die gisteren in Papendal was belegd, schrok echter nog al van de kosten (3 5 ton), die een dergelijke opdracht aan een extern bureau met zich mee zal brengen en stelde de besluitvorming hierover uit tot september. Het bestuur ging hiermee akkoord. De algemene vergadering nam voorts een motie aan teneinde te bewerkstelligen, dat meer geld vanuit de toto/lotto te recht komt bij de sport. Dat zou ten koste moeten gaan van de mede-ontvangers: cultuur, maatschappelijk werk en volksgezondheid. Het bestuur van de NSF on derscheidde Piet Storm (vroe ger handbalverbond en bas- ketbalbond, tegenwoordig do- vensportbond) met het erete ken van de NSF. l>E JANEIRO Nauwe- lificatiewedstrijd van Brazilië een paar uur na het ont- voor de eindronde van het we ivan Evaristo Macedo als reldkampioenschap voetbal in H (coach van het Brazili- Mexico, besloot de bond van nationale team, is Tele het grootste Zuidamerikaanse ina benoemd tot zijn op- land bondscoach Evaristo Ma- r. Santana had de selectie cedo te ontslaan. In de voorbe- ns eerder onder zijn hoe- reiding op de kwalificieduels n was de laatste jaren leed het Braziliaanse nationale Szaam als coach in Saoe- elftal, dat het moest doen zon- ■rabië. der zijn in Italië spelende ve- agen voor de eerste kwa- detten, drie nederlagen en werd er even vaak gewonnen. Na het verlies (1-2) in het weekeinde tegen Chili in San tiago, werd het elftal op het vliegveld van Rio de Janeiro door een grote menigte boze supporters opgewacht. Transfers Het bestuur van Olympique Marseille, de club van Ling, heeft besloten de Britse speler Laurie Cunningham op de transferlijst te plaatsen. De clubleiding wil van de als las tig bekend staande Cunning ham af. De Belgische eerste-klasser KV Kortijk heeft de Joegos laaf Dimitri Davidovic aange trokken als trainer. De 41-jari ge Davidovic werd in februari van dit jaar ontslagen bij Lo keren. NEDERLANDSE ETAPPEWEDSTRIJD TE DUUR AMSTERDAM Olympi ad Ronde, de enige Ne derlandse etappewedstrijd van betekenis voor ama teurs, lijkt uit te groeien tot een exclusieve aange legenheid voor de kapi taalkrachtige ploegen. Van de veertien Neder landse gastrenners-vereni- gingen hebben er zich slechts vijf aangemeld voor de 34e aflevering van deze ronde. Door deelneming van de natio nale baanploeg, de mili taire ploeg en de organise rende vereniging Olympia blijft de Nederlandse in breng kwantitatief net bo ven die van de buitenlan ders, die met zeven ploe gen vertegenwoordigd 2ijn. De belangrijkste oorzaak van de geringe belangstelling bij de Nederlandse ploegen is een voudigweg het kostenaspect. De meeste gastrennersvereni- gingen leven een marginaal bestaan en kunnen niet 15 tot 20.000 gulden ophoesten om aan Olympia's Ronde mee te doen. Die „armoede" in het amateurpeloton bleef lange tijd verscholen, omdat de sportcommissie van de KNWU tot vorig jaar alle gastrenners- verenigingen verplicht stelde tot deelneming aan de A-klas siekers en Olympia's Ronde. Nu die verplichting is afge schaft, blijkt een meerderheid van de sponsorploegen af te haken. Wat overblijft is de eli te van het Nederlands ama- teurwielrennen. De vijf ploe gen die vanaf volgende week dinsdag in Harderwijk de strijd met zeven buitenlandse equipes aangaan, zijn: Van Aarle, Amstel, Batavus, Con corde en Gazelle. De buitenlandse inbreng in Olympia's Ronde heeft met het wegblijven van de Oost- du itse ploeg behoorlijk aan kwaliteit Ingeboet. De Oost duitsers, die vorig jaar nog met toprenners als Falk Boden en Bernd Drogan naar Nederland kwamen, gingen zonder op gaaf van redenen niet op de uitnodiging in. Wel aanwezig is de Sovjet-Unie, maar zonder Asiat Saitov, de winnaar van vorig jaar. De inbreng van het Oostblok wordt gecompleteerd door een Hongaarse, een Tsjechoslo- waakse en een Poolse ploeg, overigens zonder Piasecki, de winnaar van de Vredeskoers. Voor een folkloristisch tintje zorgen dit jaar Japan en Trini dad. HENK STOUWDAM Op het laatste rechte eind in de straten van Jesi demarreert Main! uit alle macht en blijft Zimmer- mann, vorig jaar winnaar van de Ronde van Zwitserland, en Giovanettl voor. JESI De kopmannen namen gisteren in de ze vende etappe van de Ron de van Italië alvast een voorschot op de rustdag, die voor vandaag in Fog- gia is vastgesteld. Rose- -truidrager Visentini en favoriet Hinault deden geen trap te veel op de 185 kilometer van Cervia naar Jesi. De zon scheen fel op de ver rassend venijnige hellingen van de Apennijnen. De kop stukken koesterden zich in ae warmte, terwijl een beslissen de slag best tot de mogelijkhe den had behoord. Het werd de dag van de tweede garnituur. De Italiaan Orlando Maini be hoorde tot de zes dapperen, die na 98 kilometer de vrije ruim te zochten en die behielden tot de finish. Maini was de slimste en snelste in de slotkilometers en bezorgde zijn ploeg, opge bouwd rond de Spanjaard Le- jaretta, de eerste zege in zes maanden koers. In de strijd om de dagprijs dacht Arnaud twee kilometer voor het eind de beslissende coup te plaatsen. Maini, een 26-jarige coureur uit Bologna die pas één keer eerder als prof succesvol was, sprong echter in zijn wiel en weigerde de kop over te nemen. Twee honderd meter voor de meet waren de vier vluchtmaten te rug. Op het laatste rechte eind in de straten van Jesi demar reerde Maini uit alle macht en bleef Zimmermann, vorig jaar winnaar van de Ronde van Zwitserland, en Giovanetti voor. Visentini bleef zonder veel in spanning leider, met 28 secon den voorsprong op Hinault en een marge van 1.16 op de nummer drie, Lejarreta. R.' bal De rechtbank in Udine heeft gisteren de Brazili- international Zico veroordeeld tot acht maanden ge- enisstraf en een boete van 4 miljoen gulden wegens ifle- l^eldsmokkel. 5bal De Deense voetballer Jan Sörensen heeft gister- - 2ag het contract, getekend, dat hem voor twee jaar bindt cketle Rotterdamse eredivisieclub Feyenoord. jken De Westduitse schaakgrootmeester Robert Hüb- ieeft zich gisteren vanwege zijn slechte gezondheid te- Itrokken voor het zone-toernooi, dat op 30 juni in Men- pcco in Mexico van start zou gaan. :*:uennis Olga Nemes kan voortaan voor het Westduit- -~jm uitkomen. De gevluchte Roemeense, die afgelopen ^ig in Breda nog won van Bettine Vriesekoop, kreeg week het paspoort van de Bondsrepubliek in handen, kbal De Koninklijke Nederlandse Baseball- en Soft- ind (KNBSB) hoeft HCAW's derde Amerikaan j Montvidas geen dispensatie te verlenen, zo bepaalde chtbankpresident in Haarlem gisteren. ;etbal Het Nederlands herenbasketbalteam heeft een - ilige nederlaag geleden tegen Frankrijk. In Dieppe ver- de ploeg van coach Heger met 99-69. bal Everton lijkt niet erg onder de indruk van het ^rverlies tegen Manchester United. Het won gisteren het '^ge-duel tegen Liverpool met 1-0. Coventry versloeg Lu- Oet dezelfde cnfers. s Menno Oosting is niet door de kwalificaties heen ten van de Open Franse tenniskampioenschappen. De lander verloor gisteren in de tweede ronde in twee sets ggle Spanjaard Lopez-Maeso: 6-4, 6-2. (ADVERTENTIE) Met Uw krant naar vertrek vrijdag 14 en 21 juni a.s. Een weekeinde met de krant naar de Franse hoofdstad is voor velen nog steeds een belevenis. Het uitgebreide programma biedt de mogell|kheld om een zo gevarieerd mogelijke en ruime indruk van de ver maarde lichtstad te krijgen. We rijden deze 3-daagse reis met een luxe touringcar van Maaskant, vertrekken op vrijdagmorgen en zijn zon dagavond weer thuis. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Follies Berge- res met een onvervalste Franse show. zaterdag staat o.a. een excursie op het programma naar het prachtige paleis van Napoleon In Fontainebleau, is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een llchtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Oame. het Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Tetre In het charmante Montmartre en wordt de thuisreis aan- Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Char- treux, waar 2x wordt overnacht Oaar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, als mede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. De prijs van deze OQC aantrekkelijke trip is slechts J £J3.S per persoon Hiervoor krijgt u een comfortabele tweepersoonskamer met douche en toilet. 2x ontbijt en 2x avondmaaltijd. Oe entrees zijn bij deze prijs Inbegrepen. Voor een 1- persoonskamer is een toeslag van 55.- verschuldigd. Gecombineerde reisverzekering 7.50 p.p. 5.- polls- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no O70* 190882 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 J55I ronde: Europa A - Europa B tfrlka-Nederland 3-3: Mbaye *an der Wal 1-1; Dlallo (Sen)- 1-1; Der (Sen>-Sljbrands 1-1. ;':'i^Unie - Amerika 5-1. "*i 1. Nederland 11 punten. 27 rnten; 2. Sovjet-Unie 10, 24; 3. 17, 18; 4. Europa A 5, 16; 5. ja 2. 12;6. Europa B 1. 11. landenteams in Due- -UBi hööTibeker (uitgestelde dubbels van lag):" Zweden-lndla 3-0. Frank- j^Jsjecho-Slowaklje 2-1 6-1, 6-0; Connors-McNamee 6-4, 6-2; Flach/Seguso-Cash/Fitzgerald 6-4, 3-6. 4-6. Spanje - West-Dultsland 2-0 (voorlo pig): Higueras-Westphal 5-7, 7-5, 6-4. Aguilera-Schwaier 7-6, 7-6. Stand: 1. Verenigde Staten 2-4; 2. Spanje 2-2; 3. Australië 2-2; 4. West- Dultsland 2-0. VOETBAL WEST II: 3e bekerronde: Olympla-SVLV 4-2; SSW-Sliedrecht 3-1; OW-NSW 1-2; 4e ronde: DSVP-Unlo 2-0; DSO-ODB 3-4 (nv); Ri)nsburgse Boys-Voorburg 0-1; Kozakken Boys-Overmaas 3-2; HVO-De Ramingo's 2-0 (nv); Nieu- wenhorn-Heinenoord 7-0; Oliveo- -Gouda 1-1 Gouda wns. Competitie: Zondagamateurs, 2A: VIOS-RKAW 1-2; Quick-GSV 7-3; HMSH-LENS 1-1. 4B: GDA-RKSVN 4-1. Reser- ve-eredivisie: Sparta 2-Twente 2 2-1. WIELRENNEN Ronde van Italië Zevende etappe: 1. Malnl (Ita) 5 uur 10 minuten en 41 seconden (35.727 km/u), met tijdvergoeding 2.10,21; 2. Zimmermann (Zwi) z.t. (2.10,26); 3. Giovannettl (Ita) z.t. (2.10.31); 4. Pols- sonnler (Fra) z.t. (2.10,36); 5. Vannuc- ci (Ita) z.t.; 6. Arnaud (Fra) z.t.; 7. Sa- ronnl (Ita) op 1.52; 8. Hoste (Bel); 9. Ricco (Ita); 10. van der Velde (Ned); 11. da Silva (Por); 12. Zadrobilek (Oos); 13. Gavazzi (Ita); 14. Mutter (Zwi); 15. Beccla (Ita); 22. van Meer (Ned); 44. Knetemann. allen dezelfde tijd als Saronni; 126. van Dongen op 17.37; 129. Pirard z.t.; 137. Pleters z-L Algemeen klassement: 1. Visentini (Ita) 36 uur 7 minuten en 16 secon den; 2. Hinault (Fra) op 0,28; 3. Lejar reta (Spa) op 1,16; 4. Mutter (Zwi) op 1,25; 5. Moser (Ita) op 1,31; 6. Seiz (Zwi) op 2.04; 7. Lemond (Vst) op 2,09; 8. Baronchelll (lta)op 2,34; 9. Contlnl (Ita) op 2,48; 10. Harald Maler (Oos) op 2,49; 11. van der Velde (Ned) op 3,07; 12. Prim (Zwe) op 3,16; 13. da Silva (Por) op 3.42; 14. Wilson (Aus) op 3.44; 15. Salvadore (Ita) op 3.50.105. Van Moer op 29,35; 112. Pi rard op 35.05; 127. Knetemann op 41,17; 141. Van Dongen op 49,56; 172. Pleters op 1.07,20. IWAZ Vierde etappe, Valerfusstraat: 1. Steven Sefton. 2. P. Voshol. 3. H. de Boer. 4. T. Schouten. 5. A. Hermans. 6. O. Anten. 7. M. Middelburg. 8. N. Toussalnt, 9. P. Hbgervorst, 10. K. Byers. 11. A. Robinson. 12. T. Vrolijk. 13. E. Nieuwenhuizen. 14. P. Wilkins, 15. R. Guyt, 16. R. Oussoren. 17. J. Hogervorst, 18. E. Vrauwdeunt, 19. C. Ulywtiïte, 20. N. Barnes. Algemeen klassement: 1. Harry de Boer 35. 2. Hermans 33. 3. Sefton 28. 4. Anten 26. 5. Pronk 20. 6. Schouten 14, 7. Toussalnt 14. 8. Byers 14, 9. J. Hogervorst 13, 10. Voshol 10. Ploegenklassement: 1. Engeland 159 pt. 2. Du Prle A 144 pt. 3. Markthof 106 pt. 4. Du Prle B 101 pt. 5. WWV 91 pt. PUTTE/BORDEAUX Joop Zoetemelk (38) won dit jaar de Tirreno-Adriatico, Hennie Kuiper (36) Milaan- San Remo en Gerrie Knete mann (34) de Goldrace. Dat moet een heel bijzondere lichting zijn. Hennie Kuiper, de triomfator in de Italiaan se Primavera, gaat er vlak voor de start in de monster rit Bordeaux-Parijs (mor gen) nog eens goed voor zit ten. Maar even terug naar de glanzende prestaties van de oudgedienden, die in de herfst van hun loopbaan het Nederlandse wielrennen van de nodige glans voorza gen. Kuiper: „Vier renners van wereldklasse in één tijdperk. Een ongekende weelde voor Nederland. Ik denk dat we dat nu pas gaan beseffen. Ja, ik zeg bewust vier. Vergeet Jan Raas niet. Ik ben ervan overtuigd dat hij in het najaar nog een grote koers gaat winnen". „Natuurlijk hebben wij wel goeie, jonge renners. Nico Verhoeven doet het momen teel goed. Adri van der Poel zie ik nog verbeteren en Teun van Vliet heeft het in zich. Maar als ie echt een grote wilt worden moet je prestaties uitbouwen. Met je vak bezig zijn. Neem Joop, hij leeft voor zijn sport. Ver zorgt zich goed, leeft alleen voor de koers. Tegenwoor dig zie je vaak renners die Hennie Kuiper neemt morgen deel aan de monsterrit Bor deaux-Parijs. er niet mee bezig zijn. In onze ploeg (Verandalux, red.) was er laatst een, die zonder fiets bij een koers ar riveerde. Nee, ik zeg niet wie het was. Wel een goeie. Een Belg, ja../' Kuiper, die in zijn loopbaan als Olympisch en wereld kampioen gekroond werd, staat bekend als een man met karakter. In de Tour de France verkreeg hij in *ie zeventiger jaren het imago van de nimmer aflatende knokker. Altijd bereid om het klassement op zijn kop te zetten, klaar voor de aan val, maar niet altijd even doordacht. De zege in 's we relds meest aansprekende koers ging hem daarom en kele keren aan de neus voorbij. „Ik liet me de kop gek maken", herinnert Kui per zich. „Ik had de Tour ooit kunnen winnen. In '78 bijvoorbeeld viel ik uit door een gebroken sleutelbeen. Was iets te wild bezig in de afdaling". In ziin nadagen won Kuiper de Ronde van Vlaanderen (1981), de Ronde van Lom- barije (1982) en Parijs-Rou- baix (1983). Kuipers revival in dit jaar (naast winst in Milaan-San Remo smaak maker in de Ronde van Vlaanderen) heeft ook te maken met de beslissing van de Nederlandse wielerbon- zen, die de man uit Putte vorig jaar uit de Nederland se WK-selectie hielden. Nu Kuiper in de herfst van zijn loopbaan is, komt zijn directe toekomst steeds ster ker aan de orde. Kuiper: „Je hoort daar veel over in het peloton. Sommigen worden zenuwachtig. Ik zie wel. Heb goeie contacten met Willy van Doorne van DAF. Misschien iets in de p.r.- sfeer. Ik denk dat er in het wielrennen veel te doen is in de toekomst. Wedstrijden in Colombia, Canada en de VS. Straks is het een sport waarin twaalf maanden per jaar gewerkt moet worden". RUUD DE JAGER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9