Zuidafrikaans sabotage- team opgepakt in Angola Alecto krijgt toch kunstgras '„Landen moeten hete „adem in hun nek voelen Gorbatsjov intensiveert oorlog in Afghanistan JITENLAND fiiidacSomonl VRIJDAG 24 MO 1985 PAGINA S N dor liscriminatie vrouw ren erg als racisme iRIJS De Franse Nationale «rgadering heeft een wetsvoorstel igenomen tegen discriminatie op iis van geslacht of sexuele geaard- )id. Dergelijke discriminatie )k tegen homosexuelen wordt jrtaan in feite gelijkgesteld met :isme en aangemerkt als een mis- jf waarop maximaal twee jaar ge- igenisstraf staat en een boete van hoogste 40.000 francs (18.000 gul- Het nieuwe voorstel moet nog prden besproken in de Senaat, ir de rechtse oppositie in de ïrderheid is. Maar de Assemblee Hionale heeft uiteindelijk het laat- woord, zodat dit voorstel het irschijnlijk wel zal halen. „Reagan is bereid Iraanse heilige stad te bombarderen" WASHINGTON President Reagan is be reid de Iraanse heilige stad Qom te bombar deren. indien een van de vier Amerikaanse gijzelaars, die zich in Libanon in de handen bevinden van de „Islamitische Jihad", wordt vermoord. Dit heeft een correspondent van de „Hearst News Service" vernomen van een hoge Amerikaanse regeringsadviseur. Hoewel de Amerikaanse regering zich tot nu toe van elk commentaar heeft onthouden, hebben an dere regeringsautoriteiten in de afgelopen maanden duidelijk gemaakt dat president Reagan een militair antwoord tegen terroris ten overweegt. De vier in Libanon gegijzelde Amerikanen zijn: AP-correspondent Terry Anderson, de diplomaat William Buckley, de katholieke geestelijke Lawrence Jenco en do minee Benjamin Weir. Directeur op stap met vrouwelijke gevangenen FORLI De directeur van de straf gevangenis in de Italiaanse stad Forli is door de justitie ter verantwoording geroepen, omdat hij op een laat uur in een nachtlokaal werd aangetroffen met drie vrouwelijke gevangenen. De vrouwen, die wegens goed gedrag al leen 's nachts achter de tralies moe ten zitten, hadden de directeur en drie andere beambten op straat ont moet. Men besloot samen een paar vrolijke uurtjes door te brengen in een nachtclub. „Ik dacht dat een beetje menselijkheid ook in de ge vangenis geen kwaad kon", aldus het verweer van de directeur. Ruimteveer ingezet bij test met Star Wars-wapen WASHINGTON De bemanning van het Ameri kaanse ruimteveer Discovery zal assisteren bij een experiment met een „Star Wars" wapen. Dit heeft het ministerie van defensie gisteren in Washington bekendgemaakt. Als de Discovery half juni in een lage baan om de aarde draait, dan wordt vanaf Hawaii een laserstraal gericht op een reflector ter grootte van iets meer dan 20 centimeter, die aan het ruimteveer is gemonteerd. Het ruimteschip wordt 14 juni gelanceerd. De bedoe ling is na te gaan of het mogelijk is met een laser straal nauwkeurig een doel buiten de dampkring te raken. Star Wars, een populaire naam voor het Ame rikaanse Strategische Defensie Initiatief (SDI), is een plan om vijandelijke raketten door middel van laser stralen vanuit de ruimte uit te schakelen. „Palestijnen en sjiiten komen bestand overeen" BEIROET Onder toezicht van de Syri sche vice-president Khaddam hebben de sji'itische Amal-militie en het „Palestijnse Front voor Nationale Redding" gisteren in Damascus een bestandsovereenkomst ge sloten om een einde te maken aan de ge vechten in de vluchtelingenkampen van Beiroet. Dat is vernomen in kringen van Amal. Het Palestijnse Reddingsfront is een coalitie van pro-Syrische Palestijnen, die zich tegen PLO-leider Arafat hebben ge keerd. De gevechten in Beiroet gaan on dertussen door. De Palestijnen weten nog altijd stand te houden in het vluchtelingen kamp Boersj el-Barasjneh, terwijl gedeelten van Sabra en Sjatila ook nog altijd in han den zijn Palestijnen. AMERIKAANSE tECERING IN RRLEGENHEID JEBRACHT SABON/JOHANNES- JRG Angolese mili- [iren hebben dinsdag in olievelden in Cabinda Noord-Angola een uidafrikaans sabotage- „verrast". Twee |uidafrikaanse soldaten i daarbij gedood en een brde is gevangen geno men. Dit heeft het officië le Angolese persbureau Angop gisteren bekendge maakt. Volgens Angop had het Zuida- frikaanse sabotage-team de op dracht om olie-installaties in de Noordangolese stad Malon- go op te blazen. De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren toegegeven dat zijn troepen nog altijd diep in Angola ope raties uitvoeren. De olievelden voor de kust van de enclave Cabinda wor den verdedigd door een sterke Angolese troepenmacht, die wordt gesteund door naar schatting 4.000 Cubaanse mili tairen. De velden worden geëxploiteerd door de Ameri kaanse Gulf Oil Corporation. Zij leveren ongeveer 160.000 vaten ruwe olie per dag op en nemen 90 procent van de in komsten aan buitenlandse de viezen van de regering voor hun rekening. Een maand geleden had de Zuidafrikaanse regering met veel publiciteit bekend ge maakt, dat de zo vaak uitge stelde terugtrekking van haar .troepen uit Angola was vol tooid. De woensdag ontdekte Zuidafrikaanse militaire aan wezigheid in Angola betekent een schending van het troe- penterugtrekkings-akkoord, dat door bemiddeling van de VS tot stand is gekomen. Aangenomen wordt dat de ontdekking van het Zuidafri kaanse sabotage-team in An gola tot woedende reacties in de VS zal leiden, temeer daar een terreuraanval was gepland op olievelden die door Gulf Oil Corporation worden geëx ploiteerd. Tevens zullen Ame rikaanse actiegroepen gesterkt worden in hun campagne, die gericht is tegen Amerikaanse investeringen in Zuid-Afrika. Het verzet in VS tegen het apartheidssysteem heeft zo langzamerhand al de vorm aangenomen van een algeme ne protestgolf. SOF. KOOIJMANS VN-RAPPORTEUR OVER MARTELINGEN 99 naa^EIDEN De Leidse hoog leraar volkenrecht dr. P. H. vanKooijmans (51) is gisteren be- van noemd tot eerste speciale ps Rapporteur bij de Verenigde irzoeNaties over martelingen. Hij H. tnoet jaarlijks verslag uit- offibrengen aan de VN-commis- nderiie voor de mensenrechten, of dVolgend jaar februari zal 'an (Kooijmans zijn eerste rapport zijean deze in Genève zetelende organisatie voorleggen. Het ER Jfcapporteurschap van Kooij- frnans is het nieuwste instru- fment van de VN, om toezicht r iiit te oefenen op de naleving C/jfvan de mensenrechten. Prof. Kooijmans, gevraagd naar het nut van zijn nieuwe functie: „Je moet niet de pre tentie hebben, dat regimes voortaan zullen afzien van moord- of martelpraktijken. Maar door te appelleren aan gen „schaamtegevoel" pro- peer je zoveel mogelijk druk uit te oefenen. De landen ."moeten de hete adem in hun ~herrevoe^en- Niemand vindt et Vet P'ez'er'8 door VN- "functionaris gediskwalifi- ;eerd te worden. Dat kan een aanzet geven tot een verbete- _T'n8 van de mensenrechten. idtslret ^an een we8 zij" naar ;k gdemocrat'ser'n£ eling Jager Om de gegevens voor zijn rapport te verkrijgen, kan de rapporteur regeringen om commentaar vragen over de situatie in hun land. Hij kan informeren naar de instruc ties van politie en gevange nispersoneel. Ook mag hij ter plaatse een onderzoek instel len. Uiteindelijk heeft de rapporteur de macht sancties voor te stellen, maar of die ook zullen worden afgekon digd is een zaak van regerin gen. Het nieuwe rapporteurschap is een typerend voorbeeld van de verregaande speciali satie van het mensenrechten- beleid van de VN. Toen de VN op tien december 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens af kondigde, was er geen een stemmigheid over het te voe ren beleid. Kooijmans: „Tot halverwege de jaren zestig heeft de VN zich dan ook voornarrfelijk beziggehouden met het vaststellen van de vraag wat er onder mens en recht moet worden ver staan". Pas daarna konden concrete situaties van schen dingen aan de orde worden gesteld. In de afgelopen jaren is het mechanisme dat toe zicht houdt op de naleving van de mensenrechten uitge breid. Zo werd een speciale werkgroep in het leven ge roepen voor de verdwijnin gen in Argentinië. De Keni- aan Wako is rapporteur over standrechtelijke executies. Hij schreef onder meer een rapport over de December moorden in Suriname. Met zijn benoeming, zo denkt Kooijmans, zijn de grenzen van het internationale men- senrechtenbeleid momenteel wel bereikt. „De onafhanke lijke staten zijn bang hun souvereiniteit te verliezen als de VN nog meer bevoegdhe den krijgt. Een Hoge Com missaris voor mensenrechten, als tegenhanger voor het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen, zal er dan waarschijnlijk ook niet ko men. Zo'n post heeft enkel zin, wanneer een overgrote meerderheid er achter staat". De benoeming van Kooij mans houdt in, dat hij Leiden voorlopig moet verruilen voor Genève. Hij vindt dat geen punt van overweging. Leiden ligt hem na aan het hart en hij zal er ongetwijfeld terugkeren. PETER VAN DE VUSSE Protest tegen VS Het door de VS afgekondigde handelsembargo tegen Nicaragua blijft de gemoederen In La- tijns-Amerika bezighouden. In de Peruaanse hoofdstad Lima trokken gisteren duizenden de monstranten door de straten, waarbij werd uitgebeeld hoe de VS proberen de gebeurtenissen in beide landen te controleren. Twee maal levenslang voor spion LOS ANGELES Een Ame rikaanse ingenieur, die defen siegeheimen aan de Sovjet- Unie wilde verkopen, is in Los Angeles tot tweemaal levens lang veroordeeld. De 40-jarige Thomas Cavenagh, indertijd werkzaam bij de vliegtuigfa briek Northrop Corp., had vo rig jaar geheime documenten overhandigd aan Amerikaanse FBI-agenten, die zich als Rus sische spionnen voordeden. Bij de vliegtuigfabriek Northrop wordt gewerkt aan de zogehe ten „Stealth-bommenwerper", een vliegtuig dat vrijwel niet door radar kan worden opge merkt China en Portugal praten over Macao PEKING China en Portu gal gaan onderhandelingen voeren over de status van Ma- cao, een enclave aan de kust van het Chinese vasteland die al ruim 400 jaar in handen is van Portugal. De bekendma king valt samen met een be zoek dat de Portugese presi dent Eanes momenteel aan China brengt. Er zal gespro ken worden over de over dracht van Macao aan China, op eenzelfde manier als Hong kong in 1997 onder Chinees bestuur zal vallen. In beide ge bieden zou het kapitalistische economische systeem in stand blijven. Macao, een enclave van villa's en casino's in Euro pese stijl, ligt in hetzelfde ge bied als Hongkong. Wereldkampioen schap poker LAS VEGAS Drie Texanen zijn onder de zes spelers die in Las Vegas gaan uitmaken wie wereldkampioen poker wordt en de hoofdprijs van 2,5 mil joen gulden zal gaan winnen. Toen de zes woensdagavond de kaarten neerlegden had Bill Smith uit Dallas voor rond 1,5 milioen gulden aan fiches voor zich liggen. Hij leidde daarmee in de Bionions-Hoefijzerclub het gezelschap van 140 poke raars die elk 35.000 gulden hadden ingelegd voor deelne ming. „Ik denk dat ik deze keer op de goede plaats zit", zei Smith, die in 1981 als vijfde eindigde. Al Capone voor fiscus nog springlevend CHICAGO De Amerikaan se gangsterboss Al Capone mag al lang wijlen zijn. voor de fiscus is hij nog springle vend. Vijf inspecteurs van de belastingdienst bezorgden on langs aan de eigenaars van een hotel in Chicago, dat vroeger het hoofdkwartier van Capone was, een verzoek om 805.000 dollar belasting te betalen. Dit bedrag moet worden voldaan uit de waarschijnlijk overvloe dige buit die nog in een grote kluis in de kelder van het ho tel ligt. Het hotel werd onlangs gekocht door een organisatie voor vrouwen en bij een in grijpende verbouwing kwam een grote, achter een muur verscholen kluis aan het licht. Wat er zoal in de kluis ligt hoopt men binnenkort te we ten. Een woordvoerder van de belastingdienst lichtte toe, dat het hen slechts te doen is om de inhoud van de kluis en dat het niet de bedoeling is de nieuwe eigenaar van het ge bouw op te laten draaien voor de belastingschuld van Al Ca pone. Libisch-Syrisch complot in Egypte verijdeld KAIRO De Egyptische re gering heeft gisteren bekend gemaakt dat de veiligheids dienst een complot voor een aanslag op een ambassade heeft verijdeld. Een Libische agent in dienst van een in Sy rië gestationeerde terreurgroe pen ng zou woensdag een am bassade hebben moeten opbla zen. In de bekendmaking van het ministerie van binnen landse zaken staat niet om welke ambassade het gaat, maar woensdag waren anti- -terrorisme eenheden gestatio neerd rond de Amerikaanse ambassade. Gisteren werden betonblokken aangelegd rorid het ambassadegebouw, kenne lijk ter bescherming tegen au tobommen. Een Libische agent was op 20 april per schip aan gekomen in Alexandrië met een auto waarin een bom van 84 kilo lag. De douane had de bom onschadelijk gemaakt, maar de chauffeur niet aange houden. Zijn gangen werden vervolgens gevolgd. Hij reisde naar Damascus en keerde weer terug naar Kalm, waar zijn telefoongesprekken met een groepering in Syrië wer den afgeluisterd. GRATIS ELKE WOENSDAG CE BIJLAGE BIJ OW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEI THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA e is i rap veld de i het, kui is de e de opga >ecte£lDERDORP in a een t mape uur durend debat is gis- jer. ravond de meerderheid van ien 1 gemeenteraad, bestaande l de fracties van VVD, PvdA D'66, zoals mocht worden rwacht, akkoord gegaan met aanleg van een kunstgras- Id voor hockeyclub Alecto het sport- en recreatiepark Bloemerd. Een bijdrage in- is van 200.000 gulden wordt ;even in de stichtingskosten arvan 450.000 gulden door s (fecto zelf wordt gedragen. derdorpse Sportraad, Rien van der Vlies, zijn dreigement raadsvoorzitter. Hij slaagde er de discussie in goede banen besluit een beroepsprocedure moeilijk toen na afloop van zal instellen. het debat een kennelijk ver stoorde burger vanaf de pu blieke tribune nog het woord wilde voeren. Wat uiteraard door de heer Bruggeman, on der het toeziend oog van zijn voorganger M. A. van der Have, werd geweigerd, waar na betrokkene hevig proteste rend tegen de zijns inziens on democratische gang van zaken de raadszaal verliet. de tribune was stampvol en tot telijke onderhoudsbeleid tus- op de paden bezet - opgeko- sen de wethouders J. Bezemer men leden van de hockeyclub (PvdA) van financiën en A.H. Alecto. Het applaus dat na de Meerburg (CDA) van openba- positieve beslissing van raad opklonk werd door hem re werken. Meerburg vond dat Bezemer wat al te gemakkelijk Na afloop van het debat ver klaarde hij tegenover de pers vertegenwoordigers dat het college in strijd heeft gehan deld met de afspraken die de sportraad in 1982 met de ge meente had gemaakt door na te laten om de aanvraag van Alecto met de Sportraad te be lt is niet onmogelijk dat dit spreken. Voor burgemeester A. Brugge man was deze raadsvergade ring tevens zijn vuurdoop als afgedaan met de opmerking het boetekleed aantrok door dat tekenen van goed- of af- de schuldvraag voor het uitge- waaronder wegen, plantsoe nen en sloten. Een vage toe zegging in die richting deed wethouder Bezemer aan het CDA-raadslid N. van Jaars veld die daarvoor had gepleit. de pers had gekregen, dat zij een fervent voorstander van kunstgras zou zijn, niet te recht, wat haar niet belette de aanval op het CDA en in het bijzonder op wethouder Meer- keuring volgens het reglement van orde niet zijn toegestaan. steld onderhoud bij het college te leggen. „Het gehele college Bij de behandeling van het heeft achter de bezuinigingen dat daar door iemand naar was voorstel een onderhoudsegali satierekening voor de sport velden in de Bloemerd in te stellen werden enkele voor op het onderhoudsbudget ge staan en daar moet niet op worden teruggekomen wan dat er afspraken lebben bestaan tussen PvdA en VVD om eikaars wensen neer het je beter uitkomt", zo voor kinderdagverblijf en ^^JJpluit nog de nodige gevolgen tei. ori hebben, wanneer tenmin- t de voorzitter van de Lei- JUF Minder moeite had de nieuwe burgemeester met de luide bij val van de in groten getale - hoedegevechten geleverd tus- wees Meerburg zijn college Be- een kunstgrasveld te respecte- sen de voor- en tegenstanders zemer terecht. Het is niet uit- ren- Deze mening werd beves- van kunstgras. Duidelijk gesloten dat er ook een onder- tigd door VVD-fractievoorzit- kwam een verschil van inzicht houdsfonds komt voor alle ge- te1" Cock Huigen. Holierhoek aan het licht over het gemeen- meentelijke eigendommen. vond de kwalificatie die zij in en de voetbalclub RCL een speciale band bestond, omdat het CDA zich in 1982 nogal sterk had gemaakt voor de uit breiding van de clubaccommo datie van RCL. „Komt dat soms omdat RCL niet op zon dag speelt en voetbal meer een mannensport is", aldus Holier hoek. CDA-fractievoorzitter J. den Boeft liet dit niet onweer sproken, al ging hij niet in op de religieuze en feministische aspecten. Wel vond hij dat met het raadsbesluit van 1982 een toezegging aan RCL vanaf 1987 werd ingelost Den Boeft verbaasde zien overigens over de snelheid waarmee het colle ge had gehandeld om aan de wensen van Alecto tegemoet te komen. Wethouder Irma Gehner (WD) stelde daar tegenover dat Alecto al in 1983 de wens voor een kunstgrasveld te kennen had gegeven Opknap pen van het hoofdveld van Alecto vond zij gezien de slechte toestand van het ter rein een onmogelijke zaak. I_MID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH H) „Als ik het niet dacht", grinnikte Gozewijn in Uylen. „Die sakkerlootse Verholen moest Ber eens een keertje als mijn redder optreden, anei^ zal 'k nóóit vergeten, beste kerel. Ik kan je qJ nu voor belonen óók, want mijn kist met eens'Ud heb 'k teruggevonden!" „Jouw goud In- K jj^esseert me niet" zei smidje Verholen. Eurotorg maar ,iever- dat )e geen longontsteking onfjigt met al die natte kleren aan. Als ik jou was, druk 9 ik meteen naar een hotel en onder de wol". fact0[ „Niks hotel en niks onder de wol", lachte ovenbzewijn. „We zijn hier toch in zo'n sakkerloots et z0Mhuisje, niet? Nu, daar hebben ze wel een enpuken waar een stevig vuurtje brandt. Bij dót J18dlurtje ga ik me drogen. Jullie krijgen me met vanAen stok uit de buurt van mijn eigen goud". 'em~%st beraden zette hij koers naar de keuken, vaIhar een nerveuze kok stond te niksen. „Wat is er toch aan de hand In ons eethuisje?" vroeg deze klagend. „Er werd geschoten en alle klan ten liepen in paniek de deur uit". „Dan zijn ze mooi je baas achterna", antwoordde Goze wijn. „Droog jij mijn kleren maar en geef me een kop sterke, hete bouillon. Daar knap je van op, zeg ik altijd maar". „Graag gedaan, me neer". zei de kok. „Een lekkere, ruige handdoek heb ik ook nog wel voor u. Ga maar fijn voor het hete fornuis zitten". „Jij bent voorlopig goed verzorgd, Gozewijn", zei smidje Verholen toen. „Dat geeft mij de kans om eens even te gaan kijken wat brigadier Kleuntjes intussen uit spookt. Ik denk, dat-ie op speurtocht is door de vertrekken van de Swarte Piraet". De smid volgde zijn voorbeeld, en toen hij langs de deur liep van Loetje Saloe's privékantoor, hoorde hij daarachter een angstaanjagend, pijnlijk steu nen Elektrische kat als rattenvanger PEKING Het dagblad van de Chinese Commu nistische Partij heeft giste ren op de voorpagina een 24-jarige boer gehuldigd, die momenteel aardig in de slappe was komt te zit ten. Hij is namelijk de uit vinder van de zogenaamde „elektrische kat", een rat tenval die nieuwsgierige ratten door middel van een geringe hoeveelheid elektriciteit naar de rat- tenhemel zendt. De boer zette onlangs met behulp van andere boeren een be drijfje op, om de produktie van de vallen ter hand te nemen. Hij verdiende bin nen enkele maanden 20.000 yuan (ongeveer 24.500 gulden). China heeft last van ongeveer vier miljard ratten. PESHAWAR Volgens de mohammedaanse guer rillastrijders in de Paki staanse grensplaats Pesha war is de oorlog in Afgha nistan onlangs een bittere fase ingegaan. Het gefru streerde Russische militai re opperbevel heeft beslo ten tot een nieuwe strate gie, die erop is gericht de guerrillastrijders de on ontbeerlijke steun van de Afghaanse bevolking in de provincies te ontne- er daarbij op, dat sinds Gor batsjov aan de macht is, de oorlog in Afghanistan is ge ïntensiveerd. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de Russische militairen van plan zijn om deze zomer een grootscheeps militair offen sief te lanceren tegen de isla mitische guerrillastrijders, die hen sinds 1979 het leven zuur maken. Het offensief wordt vermoedelijk voorna melijk gericht tegen de bur gerbevolking, om de guerril lastrijders de beschutting, het voedsel en de informatie te ontzeggen die zij nodig heb ben om te overleven en ope raties op touw te zetten. De Pakistaanse president Mohammed Zia oel-Haq ver klaarde na zijn ontmoeting in Moskou met Gorbatsjov, dat hem in duidelijke be woordingen te verstaan was gegeven dat de Pakistaanse regering de guerrillastrijders niet langer mag toestaan vanuit bases in Pakistan te opereren. Kolonisten jagen Palestijnen naar Jordanië AL FERDIS Israëlische ko lonisten. die woedend zijn over de vrijlating van in totaal L150 Palestijnse guerrillastrijders in ruil voor drie Israëlische mili tairen, hebben twee Palestij nen op de vlucht gejaagd naar Jordanië. Israëlische autoritei ten vrezen dat het incident, waarbij joodse kolonisten ra men ingooiden en Palestijnse huizen bekladden met rode verf, het begin kan zijn van een gewelddadige campagne De kolonisten zouden bezig zijn namen, foto's en verblijf plaatsen van andere vrijgela ten guerrillastrijders te verza melen, „zodat onze mensen weten, waar zij ze kunnen vin den", aldus een van de kolo nisten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5