Gorkum wijst iedere agent na Toch hoop voor Tamils ai Anti-Amerikanisme even gevaarlijk als kernwapens" H =11 =LH Van den Broek wil nauwer samenwerking^ voor veilig Europa CYNISMEBEHEERSTSTADJENAZEVEN AANHOUDINGEN CDA laat mening hoge commissaris zwaar wege. BINNENLAND/BUITENT .AND Eeidóc Sou/tont' VRIJDAG 24 MEI 1985 PAGINA „Anonieme fraudetips behoedzaam behandelen" DEN HAAG De sociale diensten moeten zich in de strijd tegen de fraude met uitkeringen niet gaan ver moeien met overhemden- of tandenborstelstatistieken en de vraag wie het met wie doet. Ook is het oppassen geblazen met anonieme tips die de diensten binnen krijgen over medeburgers met een uitkering die de zaak flessen. Deze waarschuwing gaf de vereniging van directeuren van sociale diensten (DIVOSA) giste ren de bijzondere kamercommissie ISMO (interdepar tementale stuurgroep misbruik en oneigenlijk gebruik) mee tijdens een hoorzitting over fraudes met uitkerin gen. Volgens waarnemend DIVOSA-voorzitter Maas dam bestaat 90 tot 95 procent van dergelijke „kliks" over economische eenheden uit „fakes". De DIVOSA stelt zich op het standpunt dat alleen tips moeten wor den nagetrokken waarbij sprake is van bewijsbare aan wijzingen op basis van heldere criteria. Bijna 40 pet heeft „onjuiste" opleiding ENSCHEDE Ongeveer 38 procent van de Nederlanders had in 1982 een baan die niet met het opleidingsniveau overeenkwam. In de meeste gevallen was dat niveau te laag. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Cen trum voor Onderwijsonderzoek in Amsterdam. Uit het onderzoek kwam ook naar voren, dat zij met zowel een te hoge als te lage opleiding de kans lopen op een aanzienlijk lager inkomen dan degenen die de juiste opleiding hebben. Voor ieder jaar dat de opleiding te hoog is, be draagt hun inkomensverlies gemiddeld 20 pro cent ten opzichte van diegenen die onderwijs hebben genoten waarvan het niveau precies aansluit bij de functie. De inkomenseffecten van een te hoge en te lage opleiding pakken voor vrouwen nog ongunstiger uit dan voor bleek uit de studie. SOLDATEN EISEN WEDDEVERHOGING DEN HAAG De grote loonachterstand die dienstplichtige militairen hebben ten opzichte van beroepsmilitairen en burgerpersoneel bij defensie vraagt met spoed om financiële maat regelen. Dit stellen de gezamenlijke belangen organisaties van militairen in reactie op het re sultaat van de pakketvergelijking speciaal ge wijd aan de positie van de dienstplichtigen. Een rapport hierover, samengesteld door een stuur groep van de belangenorganisaties en het mi nisterie van defensie, werd gisteren aan staats secretaris Hoekzema van defensie aangeboden. Met name de beide vakbonden van dienstplich tigen, de AVNM en de VVDM, hameren al ja ren op de huns inziens onterechte grote ver schillen tussen dienstplichtigen en ander defen siepersoneel. Die verschillen belopen ongeveer 40 pet. Landsadvocaat: in tram gepakte illegaal moet land uit AMSTERDAM Justitie ziet geen reden om een 30-jarige man uit Guyana, die al vier jaar illegaal in ons land verblijft, een voorlopige verblijfsver gunning te geven. Het feit dat hij een kind heeft bij een landgenote, die overigens nog moet schei den van de Nederlandse man die toegeeft een schijnhuwelijk te zijn aangegaan, doet daar niets aan af. Landsadvocaat W. de Vries liet dit gistere ren blijken tijdens een kort geding in Amsterdam dat de Guyanees tegen de staat had aangespan nen om zijn uitzetting te voorkomen. Bijzonder in deze zaak was ook dat de man medio vorige maand door tramcontroleurs in Amsterdam zon der kaartje was aangetroffen en aan de politie werd overgeleverd. Uitspraak donderdag 6 juni. UNIEK BEZOEK SCHOO AAN AMBON DEN HAAG Tijdens haar bezoek aan Indoi heeft minister Schoo van ontwikkelingssamenr 1 king deze week een bezoek gebracht aan het ei Ambon in de Molukken. Het is de eerste keer een Nederlandse minister het eiland bezoekt woordvoerder van het ministerie vai zaken wijst erop, dat Schoo Ambon bezocht functie van voorzitter van de Intergouverm Groep voor Indonesië (IGGI), waarin de van het land samenwerken. De Molukse k' in Nederland nogal gevoelig. De eilanden^ hoort bij Indonesië, maar de vele Molukkei derland zien eèn vrije Molukse staat (RMS) steeds als hun ideaal. Nederland heeft de RMS ter nooit erkend, ook al voerden Zuidmolukkei de jaren zeventig in ons land een aantal gewelde iars ge acties uit om dit te bewerkstelliggen. GORCUM - „Heb ie de nieuwste mop over de po litie al gehoord? Ze heb ben de politie-bouviers de deur uitgedaan. Wat er voor in de plaats komt? Keeshondjes!". Het is één van de vele grappen die in het Zuidhollandse stad je Gorcum (officieel Go- rinchem) de sfeer bepa len. Een seksschandaal heeft ervoor gezorgd dat de bevolking bij de bak ker, de slager, in het café en gewoon op straat over niets anders praat dan de verrichtingen van de plaatselijke politie, die in middels het weinig ver heffende predikaat „bere den brigade" opgespeld heeft gekregen. Sinds 6 mei zijn in deze plaats al zeven politiemannen van de geüniformeerde dienst op non-actief gesteld in verband met mogelijke corruptieve handelingen. Ze zouden in diensttijd seksclubs hebben bezocht, omgang met prostituées hebben gehad zonder daarvoor te betalen en taxidiensten hebben ver richt voor de klanten van de sekshuizen. De groep corrupte politiemensen onderhield veel te nauwe contacten met de plaatse lijke seks-en criminele wereld. Niet de vaderlandse voetbal competitie, niet het weer, maar het politiekorps is het onderwerp van gesprek onder de ouden van dagen, die op een plein in het centrum in dikke sigarenrook gehuld con verseren. Cynisme voert de boventoon in het dagelijks le ven van Gorcum, maar er is af en toe ook wat grimmigheid. Deze week ontstond een klein handgemeen toen een agent een parkeerbon uitdeelde. De automobilist betaalde 50 in plaats van 35 gulden. „Hier, dan kan je die vrouwtjes de volgende keer tenminste beta len", voegde de man er weinig fijntjes aan toe. De burgerij heeft een houding over zich gekregen van: „moe ten deze mensen de openbare orde handhaven?". De sfeer is inmiddels zo verzuurd, dat ook de „schone" agenten worden nagewezen. Op één van de la gere scholen van Gorcum heeft zich al een geval voorge daan, waarbij het zoontje van een agent er door ziin leeftijd genootjes van werd beschul digd een hoerenloper als vader te hebben. Terwijl die vader niet eens één van de aange houden agenten is. En toch zijn juist de 45 overge bleven agenten, naar justitie voorlopig aanneemt, onschul dig. Twee van hen lopen op straat wat schichtig om zien heen te kijken. Ze voelen de ogen van het winkelend pu bliek in de rug priemen. Een sarcastisch affiche dat verder op in een bushokje is aange plakt, blijft ongemoeid. De af beelding: mannelijke ge slachtsdelen met daarbovenop een politiepet. De teksten: „De politie is je beste vriend" en „Die pet past ons allemaal". „Dat vind ik nou zo zielig", zegt een wat oudere, vrouwe lijke bezoekster van een café aan de Grote Markt. „Niet al leen die zeven agenten waar het om gaat, zijn voor hun le ven getekend, ook de andere agenten èn hun vrouwen èn hun kinderen worden meege sleurd in de modder. En de stad Gorcum erbij". Medelijden De gebeurtenissen rond het politiekorps roepen dus ook een vorm van medelijden op voor mensen die er ongewild en waarschijnlijk ten onrechte in betrokken zijn geraakt. In dit kader neemt voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politie Bond het op voor de 45 agenten die het Gorcumse korps nog telt. Hij wijst in een brief aan burge meester Vleggeert op de ge weldige psychische druk die er op die mensen is komen te rusten. „Ik zou graag ook eens van de burgemeester horen dat er intussen een politieap paraat aan het werk is dat niet bestaat uit seksisten, hoerenlo pers, corruptieve ambtenaren en noem maar op. Er hangt een sfeer rond Gorkum alsof het gaat om het meest corrup tieve zooitie dat er te beden ken is en dat van geen kant is te vertrouwen". Volgens Van der Linden maakt dat de relatie met de burgerij heel moeilijk. Hij zegt dat burgemeester Vleggeert de mensen van de Gorcumse poli tie in de kou laat staan. „De burgemeester staat niet vol doende achter zijn mensen", aldus Van der Linden in een brief. De burgemeester pareert de kritiek door erop te wijzen dat hij herhaaldelijk zijn be wondering heeft uitgesproken voor de politie. Vleggeert heeft het maar moeilijk met de situatie. Het ene moment nog burgervader van een rustig stadje aan de Merwede, de volgende dag zich met hand en tand op ra dio en televisie verdedigend tegen allerlei beschuldigingen. Hij doet er maar liever het zwijgen toe, totdat de resulta ten van het recherche-onder zoek klaar zijn. Dikke Wil „Over m'n klanten praat ik niet", weert Dikke Wil (34) al te gerichte vragen af. De oor spronkelijk uit Voorburg af komstige houdster van een sekshuis in de Molenstraat wordt vaak genoemd als één van de direkt betrokkenen in het schandaal. In haar be scheiden club zouden de be- schuldide agenten zich tijdens werkuren gratis hebben laten verwennen. „Niks van waar", meent Wil. „Ik krijg overal de schuld van. Er zijn nog ten minste drie andere sekshuizen waar het gebeurd kan zijn. Waarom mijn naam telkens wordt genoemd, begrijp ik niet. „Tien jaar geleden kwam er wel eens een agent over de vloer, als z'n dienst erop zat. Ik weet niet eens of die jongen nog steeds bij de politie van Gorcum werkt. Drie jaar gele den is hier eens een andere agent geweest, ook buiten diensttijd. Hetzelfde gebeurde een jaar geleden. Maar dacht je dat het allemaal gratis ging? Maak het effe! Corruptie? Heb ik niet aan meegewerkt". Dikke Wil is moe van alle her rie die rond haar persoon is ontstaan. „Goed voor de zaken is het ook al niet. Ik ga er een paqr dagen tussenuit, ik heb er schoon genoeg van". Of Dikke Wil over haar aandeel in de zaak de waarheid spreekt, moet uit het onderzoek blij ken. Als we af moeten gaan op de mening van de buurt, spreekt ze de waarheid, de Gorcum in gelukkiger tijden: burgemeester Vleggeert schudt politie-korpschef Ekels in maart de hand bij haar ambtsaanvaarding. Nu, tuim twee jaar later hebben de twee de handen vol i een schandaal dat zijn weerga in de historie van de plaats niet kent. hele waarheid en niets dan de waarheid. „Iedereen kent Dik ke Wil, die doet geen vlieg kwaad, iedereen kent haar als een beste meid", zegt ae be jaarde schoenmaker die een paar huizen verder in de Mo lenstraat zijn zaak drijft. Korpschef Met de rust is het niet alleen gedaan voor de burgemeester en voor de eigenares van het sekshuis, maar ook voor een andere hoofdfiguur in de Gor cumse samenleving. De korps chef, mevrouw mr. M. Ekels, was tot maart 1983 hoofdin specteur in Vlaardingen. Zij kreeg bij haar aanstelling in Gorcum al snel lucht van han delwijzen die niet door de beu gel konden. Met een aantal vertrouwelingen zette ze een plan op om een eind té maken aan de corruptie, een plan dat op het eerste gezicht aardig zijn voltooiing begint te nade ren. Over het verloop van de operatie houdt ze haar m| „Met de aanhouding vanRoo zevende ambtenaar van noer Gorcumse politiekorps tapp het eind van het onderzoe^ati zicht", meldt mr. H. fnoe Brummen de Dordtse offibrer van Justitie die het onderaie in de zaak leidt. Maar of dVolg mee Het Schandaal van (Koo cum snel vergeten zal zijean nog maar de vraag. orga ARJEN VAN DER frapp Oogstfee Folklore in Tiel. Elk voorjaar wordt üit het midden van de huwbare dames in de streek een „oogstfee" gekozen als zinnebeeld van het gezonde, blozende Tielse fruit. Ditmaal was de eer aan staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) om de nieuwe oogstfee en haar twee hofdames te presenteren. De drie dames zullen in september tijdens het vijfentwintigste fruitcorso met de praalwagens meerijden. AMSTERDAM „Anti-a merikanisme is het onver mogen de werkelijke waarden die Europa en de Verenigde Staten delen, te begrijpen en erover te Ï»raten. Het is een gevaar- ijke afbraak van die cul tuur die we nog gezamen lijk hebben en is in het licht van de huidige situa tie in de wereld net zo ge vaarlijk voor de vrede als het vermeerderen van het aantal kernwapens". Dit heeft A.J. Fry, hoogleraar Engelse en Amerikaanse let terkunde aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, gisteren gezegd tijdens een conferentie in de hoofdstad over anti-ame rikanisme. Deze bijeenkomst was georganiseerd door het Nederlands Genootschap voor Amerikaanse Studiën. Fry is Amerikaan, maar woont en werkt al 25 jaar in Nederland. Hij legde er de nadruk op dat anti-amerikanisme niet ver ward mag worden met gewone kritiek op de Verenigde Sta ten. Anti-amerikanisme komt vol gens Fry voort uit drie zaken: persoonlijke onwetenheid, luie en te weinig nieuwsgierige journalisten en ten slotte uit kwaadwilligheid. Fry noemt de tweede oorzaak de meest verderfelijke, omdat daardoor een grote groep geïnteresseerd publiek feitelijke informatie onthouden wordt die nodig is voor een oordeel. „Een onwe tend publiek in een democra tie is de bron van tirannie", al dus Fry. Een andere factor is volgens hem de jaloezie op de macht van de VS en de teleur stelling van Europa dat zij die macht kwijt is. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES (ADVERTENTIE) Renate Rubinstein ALEXANDER 2de oplaag f 17,50 Nu weer verkrijgbaar in dc bockhandel f\JVï Staatsuitgeverij (Van e- debat groot belang aan de r DEN HAAG Er gloort toch nog hoop voor de rond drieduizend Tamils in ons land. Het debat dat de Tweede Kamer vol gende week zou hebben over het standpunt van het Kabinet dat de Tamils veilig terug kunnen naar eigen land, gaat voorlopig niet door. Een meerder heid van de Kamer wil eerst een gesprek hebben met de vertegenwoordiger van het VN-commissariaat voor de vluchtelingen in ons land. Zowel CDA als PvdA hechtten gisteren tijdens een procedure- ning v diger Lanka. Rob vi ning deze vertegenwoor- ;r de situatie op Sri CDA-woordvoerder der Toorn: „Die me- >or ons essentieel. Het bijvoorbeeld mogelijk dat de situatie op Sri Lanka de laatste weken aanzienlijk is verslech terd. Uit de berichten die ons nu bereiken krijg je de indruk dat er sprake is van een bur geroorlog". Het debat kan nu op zijn vroegst in de tweede week van juni plaatsvinden, aangezien dê VN-vertegen- woordiger voorlopig in het buitenland is. Volgens de CDA-woordvoer der zal zijn fractie ook de uit komst van een aanstaande VN-conf eren tie in Genève zwaar laten wegen. De Hoge Commissaris voor de vluchte lingen heeft alle Westeuropese landen uitgenodigd 28 mei aan deze conferentie deel te ne men. „Het officiële onderwerp is asielbeleid voor politieke vluchtelingen. Maar iedereen weet dat het daar om de Ta mils zal gaan", aldus Van den Toorn. Vorige week leek het er nog op dat de christen-democraten zouden instemmen met de conclusies van de commissie Wijnaendts, die in opdracht van de regering poolshoogte was gaan nemen op Sri Lanka. De commissie was van oordeel dat de Tamils in het zuidelijke deel van hun eigen land veilig opgevangen kunnen worden. Sindsdien hebben talrijke vluchtelingenorganisaties zich echter kritisch over dit rap port uitgelaten. Gisteren heeft de VN-woordvoerder in Genè ve nog eens onderstreept dat Tamil-asielzoekers niet tegen hun wil teruggestuurd moeten »en peer worden. De Tamils, aldu^ woordvoerder, zijn vluchtP, gen omdat ze de beschernj® van hun regering niet ..*„nr nen of willen inroepen vrees voor vervolging'. ;anz Ambassadeur in algen[|n^ dienst mr. H. Wijnaendts Ir gisteren op alle kritiek ge®J™ geerd met de mededeling^™ het verblijf van zes dager- het eiland „voldoende" is weest om een degelijk rap A op te stellen. Het geweld M de laatste weken laat de 1 clusie dat de Tamils in hetJLJ den veilig opgevangen kuif worden onverlet, aldus deU bassadeur. Hij noemde de 1 sie een „moeilijke opga omdat menselijke aspectefIDE het geding zijn. „Dat ma£e u ons nog zorgvuldiger, 'avoi woord kunnen we tien 1 ge verantwoorden". t de 1 D'fi Werkgroep wil schadevergoeding voor slachtoffer ZUTPHEN Invoering van een (wettelijk geregelde) scha devergoedingsplicht is eén van de voorstellen van een werk groep, naar de voorzitter de Vaillant-groep genoemd, die zich heeft bezig gehouden met het vraagstuk van de bejege ning van het slachtoffer van misdrijven. De werkgroep vindt dat het opleggen van een dergelijke verplichting tot schadevergoeding aan het slachtoffer bijdraagt aan de conflictoplossing tussen dader en slachtoffer. De werkgroep concludeert verder, dat er bin nen de strafrechtpleging meer aandacht aan de problemen en belangen van het slachtoffer moet worden geschonken. Nederland kandidaat voor jamboree in '91 LEUSDEN Nederland is, met Zuid-Korea en Brazilië, kandidaat voor de zeventiende wereldjamboree die in 1991 wordt gehouden. Scouting Ne derland heeft dit gisteren mee gedeeld. Naar schatting nemen er 25.000 jongens en meisjes aan deel. Het is de bedoeling, dat het internationale kamp van tien dagen wordt gehou den in het recreatiepark Spaarnwoude langs het Noord zeekanaal. (ADVERTENTIE) Beleef nu zélf het ontstaan van de aarde sta aan de rand van een werkende vulkaan vlieg mee rond de Matterhorn Dit is alleen mogelijk in het unieke Omniversum door de supergrootbeeld koepelprojektie (840 m2) en het 6 kanaals 40 luidsprekers-super-stereo-rondom-geluid. Voorafgaand aan GENESIS: "Dit is Hawaii" en "Cronos" samenvattingen van gelijknamige i Omnimax films. OMNIVERSUM EEN SPANNEND AVONTUUI^- IN RUIMTE EN TIJD VOOR HET HELE GEZIN Ml DEN HAAG „De Europese identiteit op veiligheidsgebied moet verder worden ontwik keld", aldus minister Van den Broek, toen hij vanmiddag in Den Haag een conferentie van de Atlantische Commissie over Europese defensie opende. Dit streven komt tot uiting in een nieuw elan voor de West europese Unie, de samenwer king bij wapenproduktie en het voorgestelde nauwer over leg over veiligheidsproblemen tussen de tien EG-landen. Van den Broek zei erven overtuigd te zijn dat nauwer Europese samenwerking de NAVO eer der zal versterken dan ver zwakken, vooropgesteld dat dit niet leidt tot frontvorming tegen de VS. Nederland ver wacht ook van zijn „Ameri kaanse vrienden" dat die de onderhandelingen met de Sov jet-Unie over wapenbeheer sing benaderen „met een juiste combinatie van vastberaden heid en soepelheid". Bij hun beleid brengen Euro peanen soms „andere accen ten" aan dan Amerikanerf dus Van den Broek. Dit "u beurt niet alleen wegensreRRf andere geografische ligZ® maar ook omdat de Eurot?r9 nen bij regionale conflu „niet altijd zo veel nadruk gen op de Oost-West factoi de Amerikanen". Boven^jgWI zijn wij ideologisch niet zoj^ujS gesproken als de Amerik^^ en ook niet zo overtuigd lurtie de onomkeerbaarheid van^n s1 ontwikkeling in extreem-^ se richting in delen vaifc Derde Wereld. itbe

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4