klbeda mag niet fis adviseur Jaar Suriname Miljoenenproject Tiki-bad uitgesteld Per 1 juli versnelde ontslagprocedure OUDEREN MOETEN JONG BLUVEN IN VERKEER linister De Koning dreigt met alariskorting trendvolgers y NENLAND ud-minister: een gemiste kans Procureur: patiënte tierf door verzuim an chelatiearts Inbraak in woning CcidócSouaant VRIJDAG 24 MEI 1965 PAGINA 3 intal werkloze ^jsen blijft groeien «■«-4ECHT Het aantal werkloze artsen is vorig jaar sterk gestegen. Eind 1983 •n er nog 1500 artsen zonder werk, een later waren dat er naar schatting al r dan 2000. Exacte cijfers hierover zijn beschikbaar omdat het niet vast staat 11e werkloze artsen zich laten registre- dat schrijft de Landelijke vereniging Artsen in Dienstverband (LAD) in jaarverslag over 1984. Volgens de I'Jj) doet de overheid te weinig aan de ^loosheid onder artsen en bij andere ipsgroepen in de gezondheidszorg, is onaanvaardbaar dat enerzijds bin- het ziekenhuis een overmatige jverk- o ting bestaat terwijl anderzijds werklo- tsen zich voor de poort verdringen om aldus de LAD. we] t var t een te rr-p een Bouw staakt ook na Pinksteren UTRECHT De Bouwbonden FNV en CNV houden de druk op de ketel, nu het overleg over een nieuwe cao binnenkort hervat kan worden. Gisteren besloten beide bonden op actievergaderingen door heel het land om de bouwstakingen overkort voort te zetten, ook na het Pinksterweekeinde. Vandaag hadden de bouwbonden samen 10.500 stakende bouw vakkers geregistreerd, vijfhonderd meer dan gisterochtend. Ook in de Rotterdamse haven dreigt aanstaande dinsdag een arbeidscon flict. De havenloodsen hebben voor die dag stakingen aangekondigd voor meer onregel matigheidstoeslag. De ambtenarenbonden hebben die actie afgeraden, omdat ze vrezen dat daarmee het overleg met de gemeente doorkruist wördt. 2000 Schoolleiders in actie tegen Deetman AMERSFOORT Bijna 2000 schoolleiders in het voort gezet onderwijs steunen de actie tegen de late en ondui delijke berichtgeving van het ministerie van Onderwijs over maatregelen die scholen moeten nemen in verband met arbeidstijdverkorting en nieuwe salarisstructuur. Initiatiefnemer tot deze actie, die bestaat uit het massaal zenden van brieven naar minister Deetman, is de rector van het Amersfoortse Eemlandcollege, J. van Luyn. „Maar meer dan door welke bezuinigingsmaatregel ook wordt het menselijk klimaat op de scholen en de kwali teit van het onderwijs aangetast door het laat uitkomen van circulaires". Dit heeft ondermeer tot gevolg dat do centen voor de zomervakantie soms niet weten of zij in september een baan hebben, terwijl ook een verdeling van de lessen onmogelijk is. Minister Deetman heeft de vertraging erkend, maar schrijft haar toe aan het tijdro vend overleg met de ambtenarenbonden. Geen ingreep in benzineprijs DEN HAAG De benzineprijs blijft vrij. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) ziet geen enkele reden om de prijs weer door de overheid te laten bepalen nu deze enkele weken geleden ineens tot boven de twee gulden per liter steeg. Die prijs is inmiddels weer iets gedaald. Voor zijn beleid heeft de bewindsman de steun van CDA en VVD. De PvdA wil dat de benzineprijs, desnoods gedwongen, met zes tot zeven cent per liter omlaag wordt gebracht. Van Aardenne noemde een in grijpen van de overheid in de benzineprijs gisteren in de Kamer „het toedienen van penicilline aan een gezonde patiënt". Volgens de bewindsman is de stijging van de benzineprijs sinds medio 1984 voor 85 procent veroor zaakt door een koersstijging bij de dollar. Van Aardenne ontkende dat de oliemaatschappijen de prijzen op de vrije markt via afspraken omhoog drijven. Uit onder zoek is daarvoor volgens hem geen bewijs gekomen. Gedeputeerde komt op voor uiterwaarden ARNHEM De Gelderse gedeputeerde mr. J. Fok- kens wil zo snel mogelijk komen tot beheersplannen voor de uiterwaarden. Alleen op die manier valt volgens hem een eind te maken aan de talloze ma nieren waarop deze gebieden bedreigd worden. Het GS-lid sprak deze wens gisteren uit op een door de Gelderse milieufederatie in Arnhem georganiseerd symposium over de toekomst van de uiterwaarden. Het symposium vormt een hoogtepunt van een grote actie, die de milieufederatie nog tot en met aan staande zondag voert onder het motto: „Uiterwaar den... Hou ze gaaf". Met het symposium beoogt de Gelderse milieufederatie een discussie op gang te brengen over de wijze, waarop het beheer van de uiterwaarden kan worden verbeterd. Als gevolg van intensivering van landbouw en recreatie en water vervuiling, zijn de uiterwaarden de laatste jaren steeds meer onder druk komen te staan. 2spro: dat egdh< be<tf HAAG Het Suri- zoijmse regime-Bouterse jft onlangs tevergeefs robeerd oud-minister |Hi.dr. W. Albeda als so- Hfip-economisch adviseur V te trekken. Albeda ^^ïde zich in beginsel i zicheid enige tijd in Para- nwe»ibo te gaan werken, de Ar minister Van den ^dJek (Buitenlandse Za- uidwf) verbood hem op het =t onbod in te gaan. Het >egreJA-kamerlid Knol luchjft Van den Broek in- to|dels gevraagd de Ka- e non opheldering te ver- jd vapffen. heeft de Surinaamse ex- voo|ster André Haakmat gis- en' n bevestigd, na een publi- en| in een dagblad. Volgens hem is Suriname al enige tijd op zoek naar vooraanstaande Nederlandse adviseurs op soci aal-economisch en politiek ter rein, die het land uit de crisis zouden moeten halen en die tevens een brugfunctie naar Nederland zouden kunnen vervullen. Haakmat meent dat Albeda goed werk had kunnen doen. „Men zou in Paramaribo niets anders van hem gehoord hebben dan de visie van de Nederlandse regering, die con crete stappen naar de demo cratie eist". Haakmat vindt dan ook dat Nederland een kans gemist heeft om invloed uit te oefenen in Suriname. Albeda, die onlangs is be noemd tot voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (de „denktank" van het kabinet) werd begin deze maand bena derd door Henk Herrenberg, de voormalige Surinaamse am bassadeur in ons land, die thans kabinetschef van Bou- terse is. Omdat in Suriname wel werd vermoed dat de Ne derlandse regering bezwaar zou maken tegen het „uitle nen" van Albeda aan Bouter- se, heette het officieel dat Al beda zou worden aangesteld als adviseur van waarnemend president Missier. Albeda zou woon- en werkruimte krijgen in het presidentiële paleis in Paramaribo. Albeda die wel belangstelling voor de functie had, wilde geen beslissing nemen zonder toestemming van het kabinet. Die kreeg hij uiteindelijk niet, omdat met name Van den Broek zich er hevig tegen ver zette. Deze zou ook hebben ge weigerd Herrenberg te ont vangen, die om een persoon lijk gesprek had gevraagd. In Washington heeft Van den Broek gisteren verklaard dat de VS de toestand in Suriname nauwlettend volgen. Evelien Brink, Evert Louwman en Henk Brink (vlnr.) maakten gisteren een proefvlucht van een half uur in de speciale gondel waarmee ze op 15 juli van New Foundland naar Frankrijk willen „varen". Het drietal gaat dat doen in het kader van de Transatlantic Balloon Flight 1985. Voor dat doel is de gebruikelijke mand onder de hete-luchtballon vervangen door een soort ruimteschip waarin allerlei moderne voorzieningen zijn aangebracht. OLYMPIADE VOOR EUROPESE MINDERHEDEN NIJEFURD In de Friese gemeente Nijefurd, waartoe ook de stadjes Workum, Staveren en Hindeloopen behoren, vindt in •september de eerste Olympiade van Europese autochtone min derheden plaats. Onder het oud-Friese teken van de Upstalbeam zullen onder anderen Welshmen, Vlamingen, Basken en Friezen elkaar bekampen op de fiets, het voetbalveld en in de zeilboot Met een beetje geluk vullen sportlieden uit Corsica, Bretagne, de Val d'Aosta (Franstalige Italianen) en Schotten het kleurrijke gezelschap aan. In Friesland is men al naarstig een Fries voet balteam aan het formeren. De Spelen zullen op 22 september beginnen met deelnemers uit maximaal 17 kleinere „volkeren zonder staat". Naast competi- tiesport demonstreren de verschillende afvaardigingen hun ei gen volkssporten (voor Friesland is dat kaatsen en fierljeppen) en komt ook de cultuur in de vorm van vooral muziek en dans aan bod. Het gaat de organisatie niet om wereldrecords en buitengewone Krestaties. Bij de „Eurolympiade" gaat het om het meedoen en et ontmoeten van elkaar. Door de aanwezigheid van al die minderheden krijgt de jaarlijkse herdenking van de "slag bij Warns" een internationaal cachet. De Koning wil Startplan versoepelen DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Zaken) is bereid de regeling te versoepelen waarbij de overheid een deel van de loonkosten betaalt als een werkgever een jongere in dienst neemt die langer dan twee jaar werkloos is en jonger is dan 25 jaar, het zg. Startplan. De Koning zei gisteren in de Kamer dat als de jongere enkele weken heeft gewerkt dit niet wordt gezien als onderbreking van de langdurige werkloosheid, waardoor de jongere niet meer voor het Start-plan in aanmerking zou ko men. „De feitelijke werkloosheid blijft. Het zou flauw zijn het plukken van appels als werk te tellen", aldus de minister. Even tueel zullen de leeftijdsgrens en de periode waarover de jongere werkloos moet zijn geweest, worden bijgesteld. DEN HAAG Met in gang van 1 juli aanstaande zal de behandeling van ontslagaanvragen bij de arbeidsbureaus worden versneld. Onder meer door partijen zoveel moge lijk schriftelijk te horen en door gebruik van stan daardformulieren zal de procedure in het alge meen binnen vier tot zes weken kunnen worden afgewikkeld. Volgens het ministerie van so ciale zaken werkt de schrifte lijke procedure niet alleen sneller, ook voorkomt het de schijn van partijdigheid. Het mondeling verhoren van par tijen zal in het vervolg worden beperkt tot die gevallen waar in dit noodzakelijk is voor het verkrijgen van een volledig beeld van de ontslagmotieven. Overigens is bij meer dan de helft van de arbeidsbureaus al een schriftelijke procedure in gevoerd. Volgens de nieuwe standaard procedure vraagt het arbeids bureau binnen drie dagen na ontvangst van de goed onder bouwde ontslagaanvraag, de wederpartij om verweer. Is de ontslagaanvraag onvolledig dan wijst het arbeidsbureau de werkgever hierop binnen drie dagen. Aanvullende gegevens moeten binnen tien dagen worden verstrekt. net zt .gelijl er 22f' f roog. geveeNHEM De dood van i bejaarde hartpatiënte Zwolle in mei 1983 is te wijten aan oJgheid van een Erme- mperf chelatiearts. Deze ft verzuimd de vrouw doende uitvoerig te on- zonnijoeken voordat hij atuurr *n ^et kader van latietherapie via een jus vloeistof toediende. nkeleinfuus heeft de overle- Mgskansen van de ern- tot 2T zieke patiënte tot ni- gereduceerd. jen 08 i 'p timp is de mening van de ge- (kundig inspecteur van de ^gezondheid in Overijssel, dr. T. Landheer, die daarin gisteren voor het gerechtshof in Arnhem werd gesteund door procureur-generaal mr. M. de Haas. Het hof behandel de het hoger beroep dat de arts heeft ingesteld tegen de boete van 10.000 gulden die het me disch tuchtcollege in Zwolle hem heeft opgelegd. De arts voerde via zijn advo caat aan dat de patiënte wel degelijk grondig was onder zocht voordat met de therapie werd begonnen. „Er bleek toen niets van een falende hartfunctie", aldus de advo caat. Volgens hem kan de dood van de hartpatiënte zijn cliënt niet worden verweten, maar wijst alles erop dat de in specteur de chelatietherapie als zodanig aan de kaak heeft willen stellen. Zilveren Troffel In Hoorn vertonen deze dagen twaalf jonge metselaars hun op de lagere technische school verworven vakmanschap. Degene die het vaardigst voor de dag komt verwerft voor z'n school de „Zil veren Troffel". De finalisten werken aan een door drie paarden getrokken trekschuit van baksteen. Het werkstuk geeft op sym bolische wijze de ligging van het Amstel-Drechtkanaal aan. APELDOORN Met het project „Oud geleerd, oud gedaan" gaat Veilig Ver keer Nederland (VVN) de komende jaren extra aan dacht besteden aan de verkeersveiligheid van de oudere mensen. In het hele land wordt er door middel van voorlichting geprobeerd deze kwetsba re verkeersdeelnemers beter in het drukke ver keer van tegenwoordig te laten functioneren. De landelijke voorlichtings campagne begon gisteren in Apeldoorn onder het motto „Geef ze tijd" en duurt tot eind augustus. Het doel van deze cam pagne is, begrip te vragen bij de automobilisten voor de problemen die ouderen als gevolg van bepaalde fysieke en psychische ver anderingen in het verkeer kunnen ondervinden. Omdat hun gezichtsvermogen afneemt, is het voor ouderen in het verkeer vaak moeilijk om de afstand en snelheid van naderende voertuigen juist in te schatten. Ook worden als gevolg van verminderde ge- hoorcapaciteit belangrijke ge luiden, zoals rij- en remgelui- den, niet meer zo snel her kend. Daardoor schatten be jaarden bepaalde verkeerssitu aties onjuist in. Omdat boven dien de lenigheid en het reac tievermogen minder worden, kunnen ze lang niet altijd flexibel en goed reageren. Bo vendien resulteert dit in een gedrag dat voor overige weg gebruikers, hoofdzakelijk au tomobilisten, langzaam maar zeker onvoorspelbaar gaat worden. Op diverse plaatsen waar ou deren vaak samenkomen, zal door VVN voorlichting wor den gegeven over de manier waarop ze zich het beste, dus het veiligst, kunnen gedragen in het verkeer. In de voorlichting ligt een sterk accent op de oudere als voetganger of fietster, omdat ze hoofdzakelijk op die manier aan het verkeer deelnemen. Naast de voor die categorieën relevante verkeers- en ge dragsregels, komen ook de problemen aan de orde die ou deren ondervinden bij het openbaar vervoer. VVN re kent het dan ook tot zijn taak om busbedrijven te vragen meer rekening te houden met ouderen. Ter inleiding van het project hield VVN gisteren in Apel doorn een themadag met als onderwerp „Jong blijven in het verkeer". Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) zei daar onder meer dat ouderen als maat schappelijke groepering vol waardig en geïntegreerd in de samenleving moeten kunnen functioneren. „Dat betekent wel dat ze mobiel moeten kun nen blijven. En dat is juist moeilijker geworden, omdat mensen steeds meer en lange re afstanden moeten overbrug gen om contacten te onderhou den. Dat houdt in, dat er ook meer voorzorgsmaatregelen nodig zijn om een veilige mo biliteit van ouderen te verze keren". In 1983 kwamen er 404 men sen van 65 jaar en ouder om in het verkeer. De verwachting is dat dit aantal zal groeien, vooral omdat Nederland in sterke mate vergrijst. Volgens het CBS zullen er in het jaar 2000 maar liefst 2,1 miljoen mensen in Nederland 65 jaar of ouder zijn, tegen 1,7 miljoen op dit moment. Kunst in Haaswijk i onze parlementaire re- 1°: H HAAG Op de ar- lsvoorwaarden van li* id volgers zal dit jaar miljoen gulden moe- i«' worden bezuinigd. Mi- io° er De Koning van so- {40 e zaken heeft als mo- jkheid ombuigingen in TIE) pensioensfeer voorge- ^Bhten werkgevers en werk- Hwrs het in de gepremieer de en gesubsidieerde sector (trendvolgers) niet eens kun nen worden over het voorstel van De Koning om de werkge versbijdrage in de pensioen premie te verlagen, dan zal het bedrag moeten worden opge bracht via loonsverlaging. Dat zei minister De Koning gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de wij ziging van de tijdelijke Wet Arbeidsvoorwaarden collectie ve sector, de wet die het trendvolgersschap regelt. De regeringspartijen VVD en CDA steunen het wetsvoorstel. Het kabinet acht de maatregel noodzakelijk om de arbeids voorwaarden van de trendvol gers in de pas te laten lopen met die van de ambtenaren. Ook ambtenaren hebben dit jaar te maken met een verla ging van de rijksbijdrage in de pensioenpremie. D'66 en PvdA verweten de minister de tijde lijke wet te misbruiken door onder de dreiging van een al gemene salariskorting werkge vers en werknemers onder duk te zetten om de besparing htijilEMELS te zoeken in verlaging van de werkgeverspremie. De minis ter bestreed dit. Volgens hem kunnen de ombuigingen, zon der dat men het direct in zijn portemonnaie voelt, het best getroffen worden in de pensi oensfeer. De Koning ontkende dat verlaging van de werkge verspremie een forse aanslag zal plegen op de vermogenspo sitie van de fondsen. Die is de laatste jaren volgens hen sterk verbeterd door de hoge rentes tand en de matige loonontwik keling. Mochten partijen het niet eens worden dan zal een eventuele loonsverlaging pas worden in gevoerd als duidelijk is in wel ke mate de bezuinigingen bij ambtenaren dit jaar gereali seerd kunnen worden. Hoewel het gaat om ombuigingen voor dit jaar, zullen salariskortin gen niet met terugwerkende kracht worden toegepast. Volgens het regeerakkoord moet dit jaar 2,5 miljard bezui nigd worden op ambtenaren- en trendvolgers, dit gebeurt onder meer door het niet uit betalen van de prijscompensa tie en via maatregelen in de pensioen en aow-sfeer. OEGSTGEEST De Leidse kunstenaar Frans de Wit heeft opdracht gekregen voor het vervaardigen van een kunst werk bij een gebouw voor stu denten en werkende jongeren in Haaswijk. Hiertoe heeft de gemeenteraad gisteravond be sloten. Het kunstwerk, dat 21.000 gulden kost, bestaat uit een aantal stalen jukken. De kunstenaar zal het deze zomer zelf op zijn plaats gaan zetten. VVD wil sport privatiseren OEGSTGEEST De VVD- fractie in de gemeenteraad vindt dat de gemeentereini ging, het zwembad en het sportgebeuren geprivatiseerd kan worden. De VVD schrijft dit in een nota die inmiddels aan B en W is aangeboden. VOORSCHOTEN Uit een woning aan de Leidseweg in Voorschoten is in de nacht van woensdag op donderdag 1600 gulden gestolen. De dieven zijn de woning vermoedelijk met een valse sleutel binnen gekomen. WASSENAAR Terwijl VVD-fractieleider Ed Nij- pels volgende week woensdag de nieuwe Nia gara glijbaan van Duinrell „open roetsjt", adviseert de raadscommissie ruim telijke ordening van Was senaar waarschijnlijk dat een miljoenenproject om een tweede glijbaan met zwembad te bouwen, niet mag doorgaan. Graaf Van Zuylen van Nije- velt is ontgoocheld over het advies van Ben W van Wasse naar aan de raadscommissie waarin gesteld wordt dat het bouwwerk niet aan de eisen van het bestemmingsplan vol doet. „Nog maar een maand geleden adviseerden B en W positief over het bouwplan waarmee we in september hadden willen beginnen. Het zou kortgeleden in een raads commissie worden behandeld. Op het laatste moment is het plan van de agenda afgevoerd en nu krijgen we een brief waarin het college schrijft dat de landschappelijke waarde te veel wordt aangetast. Hier snap ik niks meer van". Verder uitstel betekent dat de bouw die voorziet in een nieu we glijbaan met een vierhon derd vierkante meter bad, niet na de zomer kan beginnen. „Ik zal het uit moeten stellen tot september volgend jaar want in de zomer kunnen we in verband met het bezoek niet bouwen. Dat is des te meer jammer omdat Duinrell volgend jaar het 50-jarige be staan viert". Met de bouw zijn vele manja ren werk gemoeid. „En als het bad klaar is, hebben we voor zo'n achttien mensen werk. Dat juist B en W nu het plan af moeten wijzen. Zij hebben onlangs een nota geschreven waarin staat dat regeltjes niet al te nauw moeten worden ge volgd en dat de werkgelegen heid in Wassenaar moet wor den bevorderd". Het plan wordt door het colle ge afgewezen omdat het 2,5 meter te hoog is. De nieuwe glijtoren zou volgens de schet sen 17,5 meter hoog moeten worden. Het bestemmingsplan laat slechts op een beperkt op pervlak vijftien meter hoogte toe. „De bomen in het park zijn minimaal 22 meter hoog, dus niemand kan er last van hebben". Van Zuylen van Nijevelt: „Het is extra bitter te weten dat de VVD-fractie onder anvoering van Nijpels straks komt ver tellen hoe belangrijk recreatie parken voor onze economie zijn, terwijl ze even verder op het plan afwijzen", de eigen- aart vcan Duinrell stuurt van daag een „brandbrief" aan de commissieleden waarin hij op het belang van de bouw wijst

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3