TAFEL Niet alleen paus kiezen, maar ook bijstaan „Neofascistische tendenzen bij TotusTuus- groepen" ficidócSoUAOA W.T.VI lï al kerk wereld KARDINALENCOLLEGE KREEG UITGEBREIDERE TAAK Bisschoppen te angstig voor kritische vragen beroepingen Samen op Weg-verklaring te „mager" Uitgebeende Postbank weer tie ACHTERGROND CekUeOowutiit VRIJDAG 24 MEI 1985 PAGINA m Braziliaanse solidariteit met gebroeders Boff Meer dan duizend vertegenwoordigers van Braziliaanse organi saties voor de mensenrechten, artiesten, arbeiders, juristen en katholieke intellectuelen hebben dinsdag tijdens een openbare bijeenkomst in Sao Paulo hun solidariteit betuigd met de be vrijdingstheologen Leonardo en Clodovis Boff. Een soortgelijke bijeenkomst werd vorige week in Rio de Janeiro gehouden. Een aantal Braziliaanse juristen heeft aangekondigd het spreekverbod dat het Vaticaan Leonardo Boff heeft opgelegd, aan te vechten bij het internationale gerechtshof te Den Haag. Volgens de juristen heeft het Vaticaan artikel 19 van de uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens geschonden. Etherpiraten op vrije voeten De Raadkamer van de rechtbank in Utrecht heeft de onmidde- lijke vrijlating gelast van de gebroeders F. uit Den Bosch. Zij worden verdacht van diefstal van politiemobilofoons tijdens de rellen bij Dodewaard in 1981. Bovendien stoorden ze het poli- tiemobilofoonverkeer tijdens het pausbezoek door het uitzen den van het lie(f„Popie Jopie". Ze werden gerresteerd tijdens de rellen rond het pausbezoek in Utrecht. De verdachten gingen midden vorige week in hongerstaking uit protest tegen de naar hun oordeel buitensporige maatregel hen zo lang in voorarrest te houden. Een vroom gemoed acht eer voorgoed (Van onze correspondent Cees Manders) Paus Johannus Paulus II „creëert" het komend weekeinde 28 nieuwe kardinalen. Dat gebeurt in eerste instantie in een consistorie, zaterdag, en tenslotte in een plechtige hoogmis, op Eerste Pink sterdag. De „gelukkigen" krijgen een kardinaalspet en een kardi naalshoed (voorzien van 15 kwasten) opgezet, en een spe ciale kardinaalsring aan hun vingers geschoven. De kleur die overheerst is rood, van de knoopjes die de gewaden op hun plaats houden, tot die ge waden zelf. Rood duidt op het bloed dat elke kardinaal bereid moet zijn te laten stro men om zijn trouw aan paus en kerk te demonstreren, en dat zijn voorgangers in de loop der tijden al hebben ver goten bij de verdediging van het geloof. Zoals bekend heeft de paus (en hij alleen) de kleur wit, terwijl de bis schoppen paars dragen. Alle kardinalen samen vor men het „Heilig College" of kardinalencollege. Dit college telt het komend weekeinde 152 „porporati" (gepurper- den, zoals de kardinalen in het kerkjargon worden aan geduid). Maar gezien de ver gevorderde leeftijd en de reeds aangetaste gezondheid van een groot deel van deze kunnen zich in de „rode" statistiek kerk plotseling grote wijzi gingen voordoen. Het Heilig College heeft drie functies: het is een advise rend orgaan, een supplerend orgaan (dat de taken van de paus waarneemt als zijn zetel vacant is) en het is een kies college. De laatste functie is de belangrijkste: als je kardi naal bent, mag je deelnemen aan de pausverkiezing en kun je (gezien de praktijk) ook nog tot paus verkozen worden. Daar draait het bij het kardinalaat om. Maar niet elke kardinaal kan aan de pausverkiezing deel nemen. Sinds paus Paulus VI mogen dat alleen die kardi nalen die „het tachtigste le vensjaar nog niet voltooid hebben". Van de 152 zijn dat er nu 120 (het plafond van pauskiezers, ingesteld ook door paus Paulus VI). 32 kar dinalen van het Heilig Colle ge zijn dus ouder dan 80. Aan hen komen de twee resteren de functies toe. Maar vaak komt het ook daar niet meer van, omdat ze te oud en te zwak zijn om zich nog naar Rome, of zelfs naar het Vati caan te begeven. De decaan van het college van kardina len, de Italiaan Carlo Confa- lonieri is 88 jaar oud, wonend in Rome Wat de raadgevende functie van het kardinalencollege betreft, deze lijkt de laatste jaren een stuk belangrijker geworden. Het Tweede Vaticaanse Con cilie sprak zich uit i collegialiteit in het bestuur van de wereldkerk, en duid de daarbij op de vorm waarin bisschoppen en kardinalen hun adviserende taken ten behoeve van de paus moeten verrichten. Elke paus bepaalt de mate waarin en de wijze waarop hij zich laat bijstaan en laat adviseren. De huidige paus heeft keer op keer laten merken dat hij de collegiali teit in dit verband zeer se rieus neemt. In november 1980 riep de paus het kardinalencollege in Rome bijeen, om te praten over „de verwezenlijking van het concilie", de reorga nisatie van de curie en de fi nanciën van de kerk. Het was de eerste keer in 400 jaar dat het Heilig College bij el kaar kwam, niet om een con claaf te vormen en een nieu we paus te kiezen, maar om de paus te helpen met het be stuur van de kerk. „U dient de bisschop van Rome niet alleen te verkiezen, maar hem ook in zijn pastorale werk bij te staan", zei de paus in zijn openingstoe spraak. De paus beloofde de kardinalen voortaan vaker bijeen te zullen laten komen: „De bijeenkomst van de le den van het kardinalencolle ge is de vorm waarin de uit oefening van de al meer dan 1000 jaar bestaande bisschop pelijke en pastorale collegia liteit is gegoten. Het is dus niet meer dan juist dat wij er in deze tijd gebruik van ma ken". Twee jaar later, in november 1982, riep de paus opnieuw het kardinalencollege bijeen, in verband met het nieuwe kerkelijke wetboek. Ook nu sprak hij over de „algemene groei van de collegialiteit", en over de „nieuwe invloed die aan het kardinalencollege wordt toegekend". Het gebruik van het woord collegialiteit kan verwarring wekken. Van'een toepassing van het collegialiteitsbeginsel zoals wij dat in al onze demo cratische bestuursorganen kennen, is in Rome namelijk geen sprake. De paus beslist en de collegialiteit geldt slechts de bestuursorganen beneden hem, zoals het kar dinalencollege. Collegialiteit geldt alleen de wijze waarop in die lagere organen het ad vies voor de paus tot stand komt. Dat advies kan de paus best naast zich neerleggen. De paus heeft regelmatig kardinaalsbijeenkomsten, sy nodes en andere vormen van collegiaal samenzijn belegd. Maar zijn primaat, zijn op- ppergezag, zijn laatste woord, wordt aan deze zogenaamde collegialiteit niet opgeofferd. De paus betrekt de kardina len op nog meer manieren bij zijn werk. Kardinalen leiden Vaticaanse departementen, en deze en andere in Rome residerende kardinalen ko men geregeld onder leiding van de paus als zijn speciaal adviescollege bij elkaar. Sinds kort bestaat er ook een raad van kardinalen voor or ganisatorische Nieuwe kardinalen morgenochtend op tv KRO-tv zal morgen in een rechtstreekse uitzending (Ned. 2, 10.45 tot 12.45 uur) verslag doen van de uitrei king van de kardinaals hoed aan 28 nieuwe kardi nalen, onder wie aartsbis schop Simonis, door paus Johannes Paulus II. bisschopszetel toevallig aan de beurt is. Vaak heeft een kardinaalsbe noeming politieke strekking. Zoals dit keer met de aarts bisschoppen van Addis Abe ba, Managua en Santiago de Chile. Regimes in die landen i nog meer met de met de paus reke- gaan houden, nu te doen hebben kardinaal, en niet zullen kerk ning met e i bisschop. sche zaken van de paus. De raad brengt adviezen uit aan de paus; vrijblijvend advie- Voorlopig blijft de enige tast bare macht die de kardinalen aan hun berretta, hun kardi naalspet, ontlenen, die stem in het conclaaf. Die stem en dat unieke kapittel geeft de presti- Ter Schure Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch zal morgen na mens de Nederlandse bis schoppen de plechtigheden bijwonen. Onder de 28 perso nen die door paus Johannes Paulus II tot kardinaal wor den gecreëerd, zijn drie orde genoten van mgr. Ter Schu re. Een van hen is mgr. R. Castello Lara, pro-president de het kardinaal invloed Vaak wordt iemand tot kar dinaal benoemd omdat zijn zetel recht geeft op een „ge purperde" bezetter. Als mon seigneur Simonis in Rotter dam was gebleven, zou hem morgen niet de kardinaals- berretta zijn opgezet. De paus benoemt iemand tot kardi naal niet altijd omdat hij hem knap vindt, „geleerd", een goed kerkbestuurder of om dat die ander vanwege zijn kerkelijk recht, die tegelijk met mgr. Ter Schure enkele jaren lid was van het hoofd bestuur van de Congregatie van de Salesianen van Don Bosco. Mgr. Castello was een der medeconsecratoren bij de bisschopswijding van mgr. Ter Schure in december vo rig jaar. De andere Salesia nen die kardinaal zullen worden, zijn aartsbisschop Miguel Obando y Bravo van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua en aartsbisschop Alfons Stickier, bibliotheca ris en archivaris van het Va ticaan. STICHTING PAUSBEZOEK: Buiging voor paus was niet persoonlijk bedoeld De stichting Pausbezoek heeft de reformatorische deelnemers aan de ontmoe ting tussen de paus en de Ne derlandse protestantse ker ken haar spijt betuigd over het incident met de hervorm de secretaris-generaal ds. R. J. Mooi. Deze kreeg tijdens de oecumenische gebeds dienst in de Pieterskerk in Utrecht toegesist een buiging voor de paus te moeten ma ken alvorens de Schriftlezing te doen. Dit was niet zo be doeld en achteraf moet de buiging maar worden be schouwd als geldend voor het hele gezelschap en niet slechts voor de paus, aldus de stichting in een brief. In de brief spreekt de organi satie ook haar verontschuldi- fingen uit, aldus ds. P. chravendeel, gereformeerd deelnemer aan de ontmoe ting, voor het feit dat de tekst van de pauselijke toe spraak zo laat is verzonden. De stichting Pausbezoek schrijft de tekst pas op 11 mei binnen gekregen te hebben en geen gelegenheid te heb ben gehad de toespraak voor 13 mei, de dag van de ont moeting, toe te zenden. De merkwaardige situatie deed zich voor dat een aantal ge sprekpartners van de paus 's avond na de ontmoeting de gehele tekst te horen kreeg via de pers, die al wel van een exemplaar was voorzien. Evangelist pleegde aanslagen op abortus klinieken Een Lutherse evangelist uit Baltimore is schuldig bevon den aan het plegen of bera men van bomaanslagen op 10 abortusklinieken in drie Amerikaanse staten. Volgens de aanklacht heeft de 32-jarige evangelist tussen januari 1984 en januari 1985 met twee medeplichtigen bomaanslagen gepleegd of branden gesticht bij abortus klinieken. Abortus is toege staan in de Verenigde Staten. Een medeplichtige heeft in middels bekend, de tweede moet volgende maand voor de rechter verschijnen. De rechtbank van Baltimore zal op 2 juli zijn vonnis tegen de evangelist bekendmaken. Hij kan veroordeeld worden tot maximaal 20 jaar gevan genisstraf. Mgr. B. J. Niënhaus MGR. NIENHAUS: Bij de voorbereidingen op het pausbezoek, met name wat betreft de formulering van de vragen aan de paus, heer ste er onder de bisschoppen een te angstig klimaat. Die mening is mgr. Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht, toegedaan, aldus bleek gister avond tijdens een uitzending van de actualiteitenrubriek Echo van de KRO. Volgens hem was er in het bisschoppencollege een ver schil in benadering van de vragen die aan de paus ge steld zouden worden. Op de vraag: Hoe open kun je tot de paus spreken, werd verschil lend beantwoord, aldus mgr. Niënhaus. In zijn opinie is achteraf gebleken dat de angst voor te grote openheid niet terecht is gebleken. „Ik vind het jammer dat de angst soms een slechte leermeester angst hebben bevorderd. Hij zei niet te weten of en in hoeverre het Vaticaan aan leiding is geweest tot de voorzichtige opstelling. Mgr. Niënhaus gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag of mgr. De Kok bij de voorbereiding een aantal vragen niet toelaatbaar heeft geacht. Desgevraagd zei mgr. Niën haus dat uitspraken van bis schoppen en organisaties die Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Rolde parttime R. Fortuin te Ezin- ge. Bedankt voor beroep op Langedijk toezegging M. J. Middelkoop, kandidaat te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Voorthui zen M. J. Heule te Zwartsluis. CONFESSIONEEL GEREFORMEERD BERAAD: Het confessioneel beraad meent verder dat de beide kerken in de praktijk wel veel op elkaar zijn gaan lij ken, maar dat dat een prak tijk is waartegen altijd ern stig moet worden gewaar schuwd. Hoewel de leervrij- heid officieel werd afgewe zen, hebben de Gereformeer de Kerken volgens het CGB verzaakt om ondubbelzinnig en onbekrompen te weren al wat haar belijden weer spreekt. De Samen op Weg-verkla ring van overeenstemming ten het kerk zijn vormt een te smalle basis om vruchtbaar te kun nen werken aan de verder gaande hereniging van de Gereformeerde Kerken en de Nederlandse Hervormde Kerk. Dit schrijft het Confessioneel Gereformeerd Beraad, een groep van midden-ortho doxen, aan alle kerkelijke vergaderingen van de Gere formeerde Kerken in Neder land en aan de leden. De in houd van die verklaring, waaraan de combi-synode eind vorig jaar haar goedkeu ring heeft gegeven, is niet verwerpelijk, maar wel te weinig. In deze verklaring moet volgens het Beraad duir delijk worden uitgesproken dat verscheidenheid van ge loofsinhoud ten aanzien van de kernpunten van het belij den in strijd is met het wezen van de kerk. Gereformeerd psychiatrisch ziekenhuis in oprichting Binnen de orthodox-gereformeerde gezindte wordt gewerkt aan de oprichting van een Gereformeerd psychiatrisch zie kenhuis. Vorig jaar heeft staatssecretaris Van der Reyden toe stemming gegeven voor een eenheid voor 24 patiënten te Bosch en Duin (tussen Utrecht en Amersfoort), waar ook po liklinische activiteiten en dagbehandelingen mogen worden verricht. De opening is over ongeveer twee jaar te verwach ten. Er is ook toestemming voor poliklinische activiteiten in Dordrecht en Zwolle. Dit heeft M. Douma, voorzitter van het Gereformeerd Psy chiatrisch Ziekenhuis, meegedeeld. Hij is directeur van het Gereformeerd verpleegtehuis De Wijngaard te Bosch en Duin, waarmee in eerste instantie nauw zal worden samenge werkt. Het initiatief is voortgekomen uit kringen van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt). Naderhand hebben de Gere formeerde Gemeenten zich hierbij aangesloten. Sinds kort zijn er ook bestuursplaatsen ingeruimd voor de Gereformeer de Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. In het orthodox-gereformeerde bevolkingsdeel is ontevreden heid over het ontbreken van begrip voor de levensbeschou welijke achtergrond van de psychiatrie. Aldus Douma. De bevolkingsgroep telt ongeveer 400.000 personen. Als onge veer 1 promille daarvan voor klinische hulp in aanmerking komt, gaat het om 400 patiënten. De financiering gebeurt uit de AWBZ (algemene wet bijzondere ziektekosten). Bevestiging verbod op lidmaatschap politieke organisaties Paus Johannes Paulus II heeft in een telegram aan kardinaal Frantisek Toma- sek, aartsbisschop van Praag, zijn standpunt bevestigd dat priesters geen lid mogen zijn van politieke organisaties. Het telegram was een ant woord op een huldebetuiging aan de paus van driehonderd Tsjechoslowaakse priesters die lid zijn van de regerings gezinde priesterbewering Pa- cem in Terris. De paus herin nert in zijn antwoord aan het decreet uit 1982, waarin het limaatschap van politieke or ganisaties werd verboden en zegt dat dit ook geldt voor Pècem in Terris. Hij wijst de priesters op de problemen in hun land betreffende vrij heid van catechese en de be perking van het aantal pries terstudenten. De paus roept de Pacem in Terris-priesters op deze problemen zo snel mogelijk proberen op te los sen, overeenkomstig de prin cipes van vrijheid van gewe ten en van godsdienst. VERKLARING PATERS SALESIANEN: Tijdens de ontmoeting van de paus met de jon geren, op Ter Eem in Amersfoort, zijn duidelij ke neofascistische ten denzen aan het licht ge treden. Dat is de conclusie van de paters Harrie Kanters en Kees van Luyn, verbonden aan het Salesianer centrum Jongeren op Weg te Assel. In een verklaring wijzen de pa ters op het optreden van de „Totus-tuus"-groepen die door het georganiseerd „yel len" anderen reageren op wat de paus zei, onmogelijk maakten. „Alle andersden kenden kregen het gevoel er niet bij te noren", aldus de paters. „En dat was net de bedoeling. Alleen de „Totus Tuus"-groepen, die zich op twee plekken van het veld hadden geposteerd, mochten het geloof claimen". Ze vervolgen: „We kregen de schrik van ons leven toen de paus op Ter Eem aankwam. Luidschreeuwende jongeren, met kreten als „Jan Paul II, we leven met je mee", ont vouwden spandoeken, ver spreidden stickertjes en vlag getjes. Blijkens hun uitroepen is de paus de oplossing voor alle problemen en antwoord op alle vragen. Discussies met jongeren die kritische vragen hadden, werden ge meden". De „Totus-tuus"-jongeren lie ten de paus vaak niet uitspre ken. Kritisch denken werd uitgeschakeld. Ze lieten niet tot zich doordringen wat hij werkelijk zei. Er kwam ge klap en gejuich bij uitspraken die tegen het levensgevoel van de meeste hedendaagse jongeren ingaan. Daarmee wilden ze die jongeren ver oordelen". Volgens de beide paters be staan er banden tussen de „Totus tuus"-groepen en de deels in het geheim werken de organisatie Opus Dei. De oprichter hiervan, mgr. Jose- maria Escriva, onderhield Spaanse fascistische dictator Franco. Het Comité Studen ten voor Pausbezoek, betrok ken bij de „Totus tuus"-groe- f>en in Amersfoort, werd ge- eid door de Spanjaard J. C. Cavallero. Deze in Utrecht werkzame chemicus is lid van Opus Dei. Aldus de paters in een verklaring. Zoals gemeld, heeft mgr. Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht, in het openbaar zijn afkeuring over de „Totus Tuus"-groepen uitgesproken. Hij voegde daar aan toe dat alle Nederlandse bisschoppen zich hadden geërgerd aan het optreden van dergelijke groe pen, tijdens het hele pausbe zoek. inta sen i doet :loosh jpsgrc Ut De Postbank-in-oprichting draagt in haar naam woord bank, maar daarmee houdt het bank-element vai nieuwe instituut ook wel zo ongeveer op. Het wordt een geklede en uitgebeende tussenoplossing van voor standers. Een besluit over de overgang van het PTT-p neel naar die Postbank moest ondertussen deze week even worden uitgesteld. Het kabinet wacht eerst een spraak af van een commissie, die nog moet vaststellen c PTT'ers in de nieuwe situatie de status van ambtenaar den of cao-werknemer worden. Al met al een wat chaoti start voor de nieuwe loot aan de financiële stam van land. Ooit is het idee van een Postbank gelanceerd die zou ten functioneren als een concurrent voor andere, comm< le banken. Dat gebeurde door dr. W.F. Duisenberg, de die nu aan de top zit van de Nederlandsche Bank, terwij stap zich voltrok onder het bewind van Den Uyl. Aanlei vormde toen de vrees, dat de commerciële banken, die nauwere banden met elkaar aanknoopten, ten slotte machtige positie zouden innemen, dat het financieel-ei mische reilen en zeilen in ons land bepaald zou kunnen den door drie of vier big brothers. Het idee van een (st; Postbank heeft de VVD echter nimmer aangesproken, geen niemand zal verbazen. Ook in enkele andere pai lag het echter niet zo gemakkelijk, ondanks de aandranj van consumenten-zijde werd uitgeoefend. De Postbank die er nu komt is derhalve een mager i vallen compromis. Waar er werkelijk valt te concurr"1 wordt haar handelingsbevoegdheid beperkt. Dat geldt name voor de sector kredietverlening aan bedrijven, moet de Postbank afblijven, zo is nadrukkelijk afgespro Intussen zal het instituut er wel komen. Misschien dat gende regeringen in staat zijn met succes de bevoegdb wat uit te breiden, indien daar althans behoefte aan bes M H/ Naar veler mening is dat nu niet het geval, maar het zotjmse niet verbazen als daar verandering in komt. jft or 1( Perioden met zon DE BILT Het KNMI ver wacht dat het morgen vrijwel overal droog blijft. Er komen periodert met zon voor, waar bij de temperatuur in de mid dag tot ongeveer 21 graden kan oplopen. Op de waddenei landen blijft het kwik bij on geveer 18 graden steken. De wind is zwak tot matig en waait uit zuidoost. Dit weer beeld wordt veroorzaakt door depressies boven de oceaan ten zuidwesten van Ierland en bij de Noorse kust en een hoge- drukgebied boven de Balkan. Eerste Pinksterdag blijft de wind zuidoost. In de aange voerde lucht kan de tempera tuur bij zonnige perioden tot ongeveer 23 graden oplopen. Trobee te ^de Later op de dag kan zicheid ei lokale regen- of onwe&ibo ontwikkelen. Tweede ]L m sterdag begint met watf. maar in de loop van der komt vanuit het zuidwO ver onweer opzetten. Het onjbod vormt de voorste begreJA-ka van minder warme luchjft ya de Pinksterdagen daleiij i temperaturen dan ook tof geveer 19 graden, de noif waarde voor deze tijd vaplten. jaar. Weersvooruitzichten vooi^.'1/ verse Europese landen, n geldig*~"J dag. Britse Eilanden: half tot i bewolkt en enkele buien.r»* dagtemperatuur ongeve( J_ Pinkstersalade roomberg vegetarisch (Dit menu is bedoeld voor Tweede Pinksterdag. Er onder staat een menutip voor morgen). Voor twee personen hebt u nodig: 0,5 kg gekookte aardappelen, halt bekertje zure room, 2 lepels mayo naise, peterselie, bieslook, lavas, kervel, zout, peper, azijn, olie, sla, 3 tomaten, 1 paprika, 1 kleine venkelk nol, 4 hardgekookte eieren, olijven en/of augurken; brood of toast, boter; 4 lange vingers, rum of ma rasquin, 4 dl gele vla (4 dl melk, 20 g custard, 24 g sui ker), 2 perziken uit blik, 0,5 dl slagroom, 10 g bas terdsuiker. Snijd de aardappelen in dun ne plakjes. Meng zure room, mayonaise, fijngeknipte tuin kruiden, zout, peper en wei nig azijn. Schep dit mengsel zo voorzichtig door de aard appelplakjes dat deze heel blijven. Breng het mengsel op smaak met zout, peper en azijn en leg het midden op een met slablaadjes bedekte schotel. Maak aparte salades van plakken tomaat, reepjes pa prika, stukjes venkelknol ge mengd met zout, peper, azijn, olie en fijngeknipte tuinkrui den. Wissel de kruiden hier bij af, combineer bijvoor beeld de tomaten met bies look en peterselie en de ven kel alleen met venkelgroen. Leg de verschillende salades met de eieren om de aardap pelsalade. Garneer met au gurken en/of olijven en geef er naar behoefte brood of toast met boter bij. Breek de biscuits een keer door en maak er een „berg je" van. Sprenkel drank (of perziksap) over de lange vin gers. Klop de slagroom stijf met de basterdsuiker, schep een derde hiervan door de vla en leg de room vla op de biscuits. Garneer met de rest van de room en de perziken. Menutip voor morgen: ge bakken kaasplak met spits kool en aardappelen bit terkoekjesvla (vegetarisch). JEANNE Zuid-Scandinavië: half zwaar bewolkt en enkel) en. Middagtemperatuur veer 19 graden. Benelux: perioden met zt later op de dag mogelijl regen- of onweersbui. Mii temperatuur ongeveer 220 Y" den. H*' Duitsland: perioden met en vrijwel overal droog, dagtemperatuur ongevetNHEl graden. i beja Zwol 24 tot 28 graden. Alpengebied: perioden Lf-w zon en vooral in het ifjf mogelijk een regen- oté"e1^ weersbui. Middagtempeif cb ongeveer 24 graden. ft vei doenc Italië en Balkan: zonn^g^e een enkele regen- of onv bui. Middagtemperatuur^.^ ius vl Spanje en Portugal: hal. zwaar bewolkt en enkeleïnfuu n-of onweersbuien. Mïjskan temperatuur van 20 tot 21 ziekt den. gered Weerrapporten van vanmorgen 08 i Wmt Max Min temp templs ae Amsterdam zw.bew. 12° 7° (kundi| Deeten 11° 7° SgeZOf i onze ie) 1°; 4 HA 8° Isvoor 11° idvolg miljo wordt 10° er De 12= zak) ■^kheic (ADVERTENTIE) pensit bouwvoorlichtiil'EM centrum voor advies, aanschaf en orW De unieke expositie over b 'en en wonen met informi ver produkten en dienS an tientallen bedrijven. VRUE TOEGANG openingstijden: di.,wo..vr. 9.00-17.00 U do. 9.00-20.00 u za. 9.00-14.00 u staringlaan 6 waddinxvtf"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2