IHeer Hu van Shang Yung wapent zich ten strijde Langs Omwegen Van Overijsselse dierenarts tot vleeskeurmeester in Bollenstreek ^"1 WA T EEN NONCHALANTE PUBLIKA TIE OVER „DE BESTE ^CHINEES" ALLEMAAL NIET TEWEEG KAN BRENGEN ïJwXm DIRECTEUR VLEESKEURINGSKRING LISSE MET PENSIOEN Wassenaar vreest afsterven oude beuken op Duinrell aalf d Er heerst een wat gela- 3 "<ben gespannenheid bij teidens grootste „Chi- __jiees", „Shang Yung" ge- iJjieten, aan de Steen- Straat. De gouden Pekin- e geenden vliegen er veel belovend op aan de ■tvand, boven de hoofden tier lekkerbekken die zich vermeien in de Chi- af (jjiese culinaire geneugten. advijEr zijn 280 plaatsen te 5 naibezetten. Maar Heer Sao .Mei$5hi Hu, die in '79 hotel 't jiëenjKarrewiel voor een slor- IStie pige twee mi«oen galden inenJaankocht en naar zijn in- „Gfrichten liet aanpassen, miskibeziet de ontwikkelingen ov^met enigè zorg en in ont goocheld Nederlands laat haad^'j me dat weten ook. uik Meer Hu acht zich in zijn is hetgoede reputatie aange- zou tast. agen 5mge 1de jEen maand of wat terug ver- i den^scheen in een geïllustreerd weekblad hier te lande een ïers lijst met de „honderd beste in diChinese restaurants" in Ne- zijn.jderland. Daarbij was ook het plaajaan het Leidse Stationsplein et ziigevestigde restaurant „Azië", jpen Azië voor de Aziaten, okee, ivsel (maar dit ging Heer Hu te ver chikien hij zei in 't Chinees: „Ho, Hij \dit kan niet!" Tot overmaat i da|van ramp stond enige tijd la- enig(ter in een Leids advertentie- ats iblad het hemelse verhaal van eren „Azië", waar vele tongen ge- ir. streeld worden. Een aantal geselecteerde gasten, onder 'wie de „onafhankelijke" Leidse wethouder van cultu^ irele zaken, Fred Kuijers, lie- Ten er zich een voortreffelijk )Rlmenu aanleunen en een ver slaggever (die zich, volgens goede gewoonte, geen hapje jvoorbii liet gaan) tekende alle pluspunten op van „de De volledige „strijdkrachten" van Heer Hu durfden niet op de foto, maar hier is de „generale staf" van „Shang Yung": Heer Sao Shi Hu, Vrouwe Mang Li, het vlindertje Kang Chu Fu en de doodnerveuze opper-ober John Ling uit Singapore. beste Chinees van Leiden en omstreken". Pal daarop was het met de gemoedsrust van Heer Hu gedaan: zijn omzet begon merkbaar terug te lo pen, naar hij thans beweert. In ons land bevinden zich ongeveer 2100 Chinese res taurants, waarvan meer dan 20 in Leiden. Hiervan zouden zich, na de jongste publika- ties, dus zeker 19 gedupeerd moeten voeleh. Heer Hu in elk geval, want hij vindt zichzelf de beste. Ook al om dat hij de grootste is. Giste ren vertoefde een kleine de legatie van onze krant aan zijn welvoorziene dis en er was geen „lijst" bij. Dat wil zeggen: er werd geen rijst ge serveerd. Bij „Azië" zet men de gast geen rijst voor, omdat een goeie „Chinees" dat nu eenmaal niet doet. Nu, Heer Hu deed dat ook niet, hoewel de ronde porseleinen bakjes ervoor gereed stonden, maar nog net op het laatste mo ment niet gevuld werden. Vuist maken Omdat aan het Nederlands van Heer Hu hij vestigde zich in '55 met een overstap vanuit Hongkong in Haar lem, waar hij zelf in de keu ken stond, en in '72 te Ede geen touw viel vast te kno pen, waren wij reuze blij met de vlinderachtige aanwezig heid van een „snoepje", een tweetalige geëmancipeerde Chinese schone van amper twee kruisjes, die pas 6 jaar in ons land vertoeft maar op school hier ter stede het Leidse accent al aardig onder de welgevormde knie kreeg. Zij luistert graag naar de naam Kang Chu Fu, is gepa renteerd aan Heer Hu en is parttime serveerster. Aldus kon zij Heer Hu's gevoelens vertolken en ze wilde, samen met haar achtbare patroon, een vuist maken, terwijl een plateau met Chinese kip, dito garnalen en gefileerde tong en mini-loempia's, benevens rode Pekingeend, ter dis kwam en de eerste (vruchte loze) pogingen onzerzijds om de stokjes te hanteren mis lukten. Het lag niet aan de instructie van de uit Singapo re afkomstige opper-ober John Ling, maar het ging ge woon niet. Basta, uit. Een pikante bijzonderheid in deze story rond de „beste Chinees van Leiden e.o." is, dat de eigenaar van het opge hemelde „Azië" familie van Heer Hu is. Zijn naam is Ke Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U. kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piotcrs Tsu Hu en Heer Sao Shi Hu moet oom zeggen tégen Heer Hu van „Azië". Maar ze ko men niet bij elkander over de vloer. Ik begreep uit de uit eenzetting van vlinderachti ge Kang Chu Fu, dat Chine zen hier en overal elkaar wel verdraaid goed in de gaten houden, maar dat zij verder elk clubverband mijden. Het zijn individualisten, maar als er één hoog van de toren gaat blazen is er rumor in casa. Van je familie moet je het maar hebben. Nou, Heer Hu heeft er werkelijk niets aan. Dankzij geachte oom Hu zit hij nu in de penarie. Kang Chu Fu, de schone: „Wat ik daar, bij „Azië", gegeten heb vond ik niet lekker. Maar dat is ook een kwestie van smaak. En die twee koks kwamen bij ons altijd teevee kijken. Maar dat doen ze nou ook niet meer. Die zottigheid met „Azië" en zo, nee hoor, dat vind ik maar niks". Daar was ook de edele Vrou we Mang Li Hu, die eigen handig knusse en krokante krabpootjes op mijn bord de poneerde. Het complet was werkelijk allerverrukkelijkst en een openbaring; uit hou ten doosjes werden goddelij ke balletjes allerhande als de licatesse gelepeld. De (Chine se) wijn was zoet en uitnodi gend. De opper-ober zorgde ervoor dat de glazen niet leegkwamen. Ik hoorde, dat Chinezen veel zorg en geld besteden aan het uiterlijk vertoon en aan de aankle ding van hun business. Voor mijn gevoel zat ik op rood pluche, met al die dampende gerechten waarachter ik me nagenoeg kon verschuilen. Er was een opvallende gelij kenis met een achtenswaar dige Chinese collega in Zoe- terwoude, die mijtertjes maakt van z'n servetten. Ook Heer Hu laat dit zo arrange ren. Alleen de barokke mij tertjes van Heer Hu zijn voorzien van borduurwerk, zonder dat dit prijsverhogend werkt. Heer Hu werd weer vertaald: „Laat die mensen van de lijst" de landelijke publicatie dus, die zich vooral richtte op de Kantonees inge stelde restaurants „Laat die mensen van de lijst eerst eens hier bij ons komen eten en dan pas zeggen wat het beste is!" Potdolie! Dubieuze fabel We hoorden over de gezonde Chinese keuken, met z'n ge malen, dampende garnalen en gefileerde tong in een ge bakken omhulsel la oliebol. We luisterden ook met de aandacht van één oor naar de dubieuze fabel van De Vieze Chinese Keuken, „Maar", zei Heer Hu, „de instanties van keuringen en toezicht weten, dat de keukens van de Ne derlandse cafetaria's viezer zijn. Vies is vies en bij ons is het nooit vies". Heer Hu kan ze rood bakken. Had hij ooit kunnen denken, toen hij vanuit Chekiang bij Sjanghai zijn opgang naar het verre Nederland ging maken, dat hij eens zowat ter helle zou neerdalen? Nee natuurlijk. Anders zou hij wel op een sampan zijn blijven drijven. Ofschoon er sprake was van „Azië's" Heer Ke Tsu Hu, werd er ook een oom Sau Quang ten tonele gevoerd, die dan opeens een neef zou zijn. We zullen nooit het fijne van de zaak weten, vrees ik. Maar het rommelt aan de ho rizon, en de bliksemschichten zijn niet van de lucht: Heer Hu wil de gepantserde hand schoen opnemen tegen zijn familielid, dat hem het oos terse eten uit de mond dreigt te stoten. Chinezen bereiden zich voor op de strijd. Met volle inzet van hun keukens. Eindelijk. Het zou weieens vreedzaam kunnen verlopen. Er gaan Chinese stemmen op kunt u het zich voorstel len? om in wedstrijdver band uit te laten maken, wie de „beste Chinees van Lei den en Omgeving" is. Vol gens amandel-ogige Kang Chu Fu (die onder de patri archale Chinese zeden valt en zich daar met enige moei te onder schikt, ofschoon ze zich van d'r leven niet zou laten uithuwelijken aan een op jaren zijnde landsman van 72) zijn Chinezen „wars van katten". Dat wil zeggen, dat ze niet vervelend tegen el kaar willen doen. „Maar nu moet ar toch wel gekat wor den". Met de eetstokjes tegen elkaar. Het is oorlog, in Lei den! Die zal met culinaire wapens beslist moeten wor den, na die Lijst van Hon derd, die uit de hand is gelo pen. Heer Hu, vertaald: „Het was een eenzijdige beoorde ling door mensen die met een boog om „Shang Yung" zijn heengelopen". ISSE Het kantoortje i het gebouw van de leeskeuringskring Lisse angt vol met foto's van gaarden, honden en kat- »n. „Ik hou van dieren", ïgt de 65-jarige directeur an deze dienst, de heer rs. A. van Doorn. Na ne- entien jaar directeur van Jeme kring Lisse te zijn ge- a[eest zegt hij de vlees- je keuringsdienst met ingang -<orrfin 1 juni vaarwel en gaat f een welverdiend pen- ostjoen genieten. ^oewel hij pas in 1966 in Lisse eTecht kwam, weet de voor- 05alige dierenarts al meer dan J ertig jaar precies wat voor dér/k*8 "M 'n kuip heeft". .Jë* als zijn vader, voerde de een^T ^an ^00rn Jaar ^an6 ,tn praktijk als dierenarts in «,-ét Overijsselse Rijssen. Daar- - jaast keurde hij het vee voor mi plaatselijke keuringsdienst. 1962 vertrok de heer Van toorn naar Groningen, waar loter ac*junct-directeur van het achthuis werd en zich tevens let de vleeskeuringen aldaar ezighield. Vier jaar later ver tilde hij de noordelijke prp- ineiehoofdplaats voor de bol- ingemfeente Lisse, waar hij it op de dag van vandaag de Lwrecteurszetel van de vlees- H^turingskring bezet. „Het was hele overgang van dieren- rts naar de vleeskeurings- 1 tnsten", vertelt de heer Van >rn. „Maar wel een stuk itiger. Als dierenarts moest dag en nacht voor de dieren aar staan. Deze baan is veel igelmatiger. Alhoewel vlees iren ook een hele verant- •rdelijkheid met zich mee ïngt". proevig ilhoewel hij alles bij elkaar «pel wat jaartjes en energie in (Bt vleeskeuringsvak gestoken eeft, is de heer Van Doorn iet erg droevig gestemd over et naderende afscheid. „Nu Jle gemeentelijke vleeskeu- jngsdiensten per 1 januari frn dit jaar worden samenge- begd in één rijksdienst, is por mij de lol eraf". De nieu- gije Rijksdienst voor de Keu- ing van Vee en Vlees (RVV) alt voortaan niet meer onder verantwoordelijkheid van et ministerie van Welzijn, jolksgezondheid en Cultuur, iaar onder die van het minis- trie van Landbouw en Visse- fj. De ruim honderd gemeen- tlijke kringen worden opge- jpven en ondergebracht bij jojjljftien nieuwe kringen. De jring Lisse bestaat uit de ge- meenten Hillegom, Katwijk, .isse, Noordwijk. Noordwij- jerhout, Rijnsburg, Sassen- ■"■kim, Valkenburg en Voor- foewel het streven was om ook Lisse aan het begin van het jaar in de RVV te laten overgaan, is door financiële onenigheid de overdracht nog wat vertraagd. De heer Van Doorn verwacht echter dat dit zeer binnenkort wel gaat ge beuren. „Gelukkig valt mijn afscheid daar nog net voor", verzucht de scheidende direc teur. Het is de bedoeling dat met de instelling van de RVV de keuringen efficiënter, snel ler en goedkoper kunnen ge beuren. De heer Van Doorn ziet het er alleen maar minder doeltreffend door worden. „Ik zou me in het nieuwe systeem niet thuisvoelen. Ze gaan het personeelsbestand vooral bij de dierenartsen sterk terug draaien, waardoor de service aan de bedrijven en het toe zicht veel slechter wordt. De keuringseisen worden dan wel uniformer, maar je hebt wel met dezelfde mensen te ma ken. De ene blijft nu eenmaal strenger dan de ander", meent hij. 'Ook het kostenbesparende argument van de RVV gaat volgens hem niet op. „Het kost bijvoorbeeld veel meer tijd wanneer straks alle keurmees ters hun chemische proeven op moeten sturen naar één centraal punt in Den Haag. Nu voert elke kring het bacterio logisch onderzoek zelf uit in een eigen laboratorium". Restaurants Het personeel van de kring Lisse bestaat op dit moment nog uit zeven vleeskeurmees ters en twee dierenartsen. Twee keer per maand reizen de keurmeesters de winkels, slagerijen, restaurants en slachterijen in de regio af en controleren het geslachte vee in de koelcellen. Alle keur meesters zijn in het bezit van een slagersdiploma en hebben een aanvullende vakopleiding voor het keuren van vee ge volgd. „Zij bekijken het vlees in de eerste plaats op bederf en gaan daarbij vooral op het uiterlijk en de geur af. Bij twijfel doen wij chemische proeven en bacteriologisch on derzoek in het laboratorium", legt de heer Van Doorn uit. Heel belangriik is tegenwoor dig de vaststelling van de hoe veelheid hormonen en penicil line die de geslachte dieren be vatten. De dierenartsen wor den alleen bij twijfelgevallen Na negentien jaar directeur van de Vleeskeuringskring Lisse te zijn geweest, houdt de heer drs A van Doorn er per 1 juni mee op en gaat van een welverdiend pensioen genieten. ingeschakeld. „Als wij bijvoor beeld met zieke of gestorven dieren te maken hebben, wor den deze overgebracht naar onze noodslachtplaats. De art sen maken dan uit of het vlees wel of niet voor consumptie geschikt is. Zo niet, dan ver dwijnen de dieren naar de de- structiewerkplaats in Schie dam, waar ze vernietigd wor den". De heer Van Doorn, zelf ook een liefhebber van een goed stuk vlees bij de maaltijd, ver telt dat er zich uiteindelijk maar heel weinig gevallen voordoen waarin vlees echt niet voor consumptie geschikt is. „In elk geval hoef je als consument niet bang te zijn om bedorven vlees te kopen. Daar is de controle te streng voor", stelt hij gerust. „We hebben eigenlijk maar één keer een gerechtvaardigde klacht gekregen. Bij het worst maken was er toen een grote kever van het plafond naaf beneden gevallen en in de worst terecht gekomen. Als er werkelijk sprake is van bedor ven vlees, heeft de klant meestal de produkten buiten de koelkast bewaard". dens zijn loopbaan „in het vlees" noemt hij de enorme toename van de vleesexport. Werd er in de begintijd vanuit de kring Lisse nog maar 100.000 kilo per jaar uitge voerd, nu is dat jaarlijks zo'n dertien miljoen kilo vleespro ducten, zoals ham en bacon. „Als je bedenkt dat de EEG-ei- sen veel strenger zijn dan die wij in Nederland hanteren, dan betekende dat een hoop extra werk voor ons. Aan de andere kant is het werk ge makkelijker geworden doordat de kwaliteit van de dieren be ter is dan een aantal jaren te rug. Een heleboel dierziekten, zoals tuberculose zijn gelukkig uitgebannen". Wel voegt hij eraan toe dat de varkenspest van enkele jaren geleden voor een flinke schadepost zorgde. „De export stond toen vrijwel helemaal stil", aldus Van Doorn. De heer Van Doorn trekt zich nu met ingang van juni uit de vleeszaken terug. Het enige dat hij blijft doen is het afne men van examens door keur meesters. Hij is van plan zich de rest van de tijd te wijden aan zijn talrijke hobbies; wan delen met de hond, het onder houden van zijn aquarium en vooral urenlang doorbrengen op zijn favoriete visstekje. JEANNETTE SCHREUDER BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Boudewijn Ewout, z.v. H. E. Schaafsma en E. L. Beversluis; Cynthia, d.v. D. van Meij- gaarden en M. Y. P. L. de Werd; Wil- leke, d.v. G. J. Minnee en G. van den Haak; Rein Willem, z.v. A. Schaap en P. Ouwehand; Cornelis Willem Je roen, z.v. W. van Duijn en C. P. M. van Leeuwen; Nicky Adrianus, z.v. A. Kuiper en M. Barents; Evelyn, d.v. J. J. van Strien en I. A. J. M. Brandt; Darinka Dorothea, d.v. T. Klumpers en M. T. Baart; Mark, z.v. J. C. Prinsen en C. Glasbergen; Pau la, d.v. J. C. Prinsen en C. Glasber gen; Karin, d.v. J. C. Prinsen en C. Glasbergen; Ilona, d.v. J. K. Ouwe hand en H. Geitenbeek; Gerjanne, d.v. P. Ouwehand en A. C. Haasnoot; Floor, d.v. P. van Goudoever en A. J. M. van Niel Schuuren; Judith Willi- an, d.v. C. J. M. Verburg en M. C. M. Bavelaar; Maurice, z.v. J. Pouw en H. W. C. Bronk; Merel Lotte Merlijne, d.v. P. H. Witteveen en A. M. A. Wessel; Richard, z.v. J. Knegt en T. van Beekum; Pablo, z.v. M. Luiten en M. W. Kettenis; Stephan, z.v. J. J. Smit en C. van Beelen; Robbert Wal ter Jonathan, z.v. D. J. van Rossum en J. J. Wening; Petrus Jacobus Jo hannes Paulus, z.v. J. H. van der Zalm en G. C. E. M. Marijnen; Kris- iryn tel Jennifer, d.v. A. R. D. Sijnja en J. de Vries; Wijnand Axel, z.v. J. Wie- les en W. B. Maathuis; Tugba, d.v. T. Cetin en M. Cetin; Dianne Bernardi- na, d.v. J. H. A. van der Slot en C. J. M. Koomen; Laurens Reinout, z.v. A. Hoek en A. J. Hasenoot, Gijsbertha Berendine Leonarda, d.v. L. J. Ban- dell en G. Steenkamer. Overleden: G. E. van der Horst, geb. 3-10-1909, vrl., echtgen. van H. G. Knijnenburg; A. P. Dernee, geb. 24- 9-1908, vrl., geh. gew. met J. Dirkse; M. van Vliet. geb. 23-3-1899, vrl., geh. few. met P. Karstens; T. Delver, geb. -2-1919, man; C. de Water, geb. 12-2- 1956, vrl., echtgen. van P. Onderwa ter, S. M. van der Leek, geb. 9-3- 1927, vrl., echtgen. van B. Singeling; W. Leugering, geb. 26-2-1916, man; P Philippo, geb. 6-4-1918, man; C. G. Lemmers, geb. 2-3-1913, man; H. G, van Santen, geb. 18-5-1928, man; G. S. Beelen, geb. 22-8-1902, man, A. Houthuijzen, geb. 15-1-1917, man; M. van Teijlingen, geb. 30-5-1900, vrl., geh. gew. met A. Twigt; A. van Ros sum, geb. 12-2-1927, vrl., geh. gew. met A. R. Chitty; P. Meijers, geb. 27- 10-1901, man; E. Guldemond, geb. 9- 9-1893, man; J. A. Bunnik, geb. 13-6- 1924, man; J. Los. geb. 19-4-1911, man; L. H. Bakker, geb. 11-12-1921, man; R. S. Eeuwes, geb. 20-8-1904. vrl., geh. gew. met J. Floor; S. van Ewijk, geb. 17-12-1918, vrl., echtgen. van E. Bronkhorst; A. Hogewoning, geb. 6-5-1910, man, C. C. Rooijakkers, geb. 1-3-1900, vrl., geh. gew. met A. A. Kuiken; H. G. de Boer, geb. 22-3- 1922, vrl., echtgen. van F. Fengler, C. Mekes, geb. 19-2-1908, man; J. van Duijn, geb. 23-9-1918, man; J. Hagen, geb. 23-11-1896, man; J. M. Vink. geb. 3-7-1901, vrl., echtgen. van B. G. Hendriksen. Gehuwd: R. Philips en E. M. Volriet; J. G. C. Schokkenbroek en M. H. in 't Veld; T. J. Werter en M. Jumelet; R. Alma en I. C. Pool; S. Dost en S. C. Versteeg; C. H. M. Simmerman en A. S. Kuivenhoven; N. L. M. Persoon en M. Rothert; J. Neuteboom en G. van Diesen; J. H. Steenbergen en M. J. Hanselaar. ZOETERWOUDE Geboren Jaco bus Nicolaas van der Salm; Thomas Gerardus Maria Bos, Johannes Giis- bertus Gerardus Versteegen; Tim Ja cobus Maria de Jong; Karin Knook. Gehuwd: Petrus Cornelis Maria van Latum en Maria Johanna Romijn; Philippus Cornells Maria van Velzen en Elisabeth Cecilia Petronella Maria van Meurs. WASSENAARVijf zware beeldbepalende beuken op het ter rein van recreatiepark Duinrell dreigen dood te gaan, als er niet snel wordt ingegrepen. Rond de oude bomen is door personeel van het park een laag aarde van veertig centimeter opgeworpen. Volgens de gemeente dreigen de bomen door verstikking af te sterven. Het Wassenaarse college schrijft vandaag een brief aan H.R.J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, waarin wordt gelast de aarde onmiddellijk te verwijderen. De beuken in kwestie liggen vlak bij het dierenkamp en het kasteel van Duinrell. De gemeente pleit al jaren voor goede zorg voor het Wassenaar- se groen „dat zo beeldbepalend is voor onze lanen en straten". Vooral de situatie op het recreatiepark, dat in het hoogseizoen meer dan tienduizend kampeerders herbergt, wordt nauwlet tend in de gaten gehouden. Graaf van Zuylen van Nijevelt noemt de kwestie „het sop de kool niet waard". Volgens hem was Duinrell al lang van plan iets aan de zaak te doen, wat na Pinksteren gaat gebeuren. „Als je een weg legt langs bomen, dan neem je een wat hogere weg, zodat de bomen niet afsterven of beschadigen. In dit geval hebben we klinkers gebruikt, en geen asfalt omdat klinkers lucht doorlaten. Die klinkers moeten dan wel worden vastgelegd met een stoeprand, en dat betekent dat er iets meer zand bijkomt. Nu heeft ae uitvoerder rond de beu ken iets .te veel zand gelegd, maar dat halen we binnenkort weg". Volgens de eigenaar van Duinrell zou het beter zijn als het college zich met andere zalmen bezighoudt „Zo'n brief van B en W hoeft helemaal niet. Wij willen ook groen sparen, en dan is het beter als dit in mondeling overleg gebeurt". :iDEN OMGEVINGËeidóaeowumt VRIJDAG 24 MO 1985 PAGINA 15

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15