u Leerwerkplaatsen voor 150 jongeren STAD OMGEVING Leidse GSD niet klaar voor invoering wet woningdelers Justitie blijft vechten tegen Golden Ten ALLER LEI(DS) Jerkc 'Biedermann9 op de Vlietschans MEll^ VRIJDAG 24 MEI 1985 PAGINA 13 -})uts bezoeken ins Claus EIDEI5ï HAAG Een groep van tien scouts is gisteravond iezoek geweest bij Prins S in het Paleis Noordeinde in Haag. De scouts waren iodigd om de prins wat te Hen over de acties die ze hun groep hebben ge- j voor het project „Scou- helpt natuurlijk". Mart Steijn en Lennard de twee verkenners van itrenogroep uit Noord- rhout, en Maryse den en Paul van Teylingen :outing Oegstgeest wa- itverkoren om iets over :ties te vertellen, ie „Scouting helpt na- c" werd gevoerd in de len februari, maart en van dit jaar. Het thema lie actie was: dienstvaar- id zonder daar wat voor te krijgen. Het project besloten met de bekende „Heitje voor een Kar- die ter gelegenheid iet 75-jarig bestaan van jing Nederland weer in Ajeven was geroepen. De jngst van de actie zou ten komen aan een liefdadig >strenogroep uit Noord- [rhout had als doel van de ;en tehuis voor gehandi- J kinderen in Zimbabwe Icozen. De scouts verza- en speelgoed, kleding en hs, die door een lucht- jmaatschappij gratis werd tevlogen naar Afrika, couts uit Oegstgeest za len geld in voor een land- 'project in Sierra Leone, irie scoutinggroepen, de g's, de Shawano's en de Ra Satrya's, brachten in i 1057 gulden bijeen. Dit ig werd door de gemeente tgeest verdubbeld. Afge- i zaterdag werd een em met 4228 kwartjes over- igd aan het Oegstgeester _jomité „Siërra Leone". H W| c foto: Prins Claus ont- gisteravond op Paleis deinde een groep scouts, Dnder delegaties uit tgeest en Noordwijker- Postorderbedrijven voor 100.000 gulden opgelicht LEIDERDORP Dankzij de oplettendheid van een Leiderdorpse vrouw is de rijkspolitie Leiderdorp erin geslaagd acht personen aan te houden die postorderbedrijven voor ruim 100.000 gulden hebben opgelicht. Het achttal is afkomstig uit Leiderdorp, Leiden en Delft en varieert in leeftijd van 15 tot 26 jaar. De politie schat dat de acht de postorderbedrij ven 400 keer hebben opgelicht. Bij huiszoekin gen zijn goederen ter waarde van 20.000 gulden gevonden. Eind maart werd de eerste arrestatie in deze zaak verricht en sindsdien zijn alle acht daders aangehouden. Vorige week werd de laatste in de kraag gevat. De politie zegt niet waaruit de oplettendheid van de Leiderdorpse vrouw bestond. Men is bang dat zo de werkwij ze van de oplichters bekend wordt. Dronken viertal veroorzaakt overlast LEIDEN Vier Leidenaars, twee mannen en twee vrou wen, zijn gisteravond door de politie in de Celebesstraat aan gehouden en ter ontnuchte ring ingesloten. Het viertal gooide vanuit de woning van één van de vier lege flessen naar buiten. De meeste ruiten van de woning sneuvelden daarbij, 's Middags was de overlast al begonnen. Buurtbe woners ergerden zich zo aan de herrie en de rondvliegende glasschreven, dat ze dreigden het recht in eigen hand te ne men. Serie inbraken opgelost LEIDEN Met de aanhouding van een 14-jarige en een 16-jarige Leide- naar heeft de politie een serie diefstal len en inbraken opgelost. Het tweetal bekende twee inbraken in clubhuizen in Leiden Noord, uit twee scholen werd geluidsapparatuur en koffie gestolen, bij twee groentehandelaren werd voor enkele duizenden guldens aan rook waar gestolen en uit twee kledingzaken in de binnenstad werd voor 8.200 gul den aan goederen weggehaald. Het tweetal heeft verder drie bromfietsen met een waarde van 7.300 gulden gesto len. De zaak kwam aan het rollen toen een Leidse jongen iemand op zijn gesto len bromfiets zag voorbijrijden en de politie waarschuwde. Een 14-jarige Lei- denaar trad als heler op. De politie ver wacht nog meer arrestaties. Actiedag van voordeurdelers rustig verlopen LEIDEN De actiedag tegen voordeur- delers is gisteren rustig verlopen. Op het Vrouwenkerkplein stond een aantal standjes opgesteld, waar informatie was te krijgen over het ontduiken van de rege ling. De belangstelling was in Leiden niet erg groot. De actiedag is volgens woord voerders van enkele gemeentelijke sociale diensten in andere gemeenten ook daar zonder problemen verlopen. De bond van mensen zonder betaald werk, die de acties organiseerde, spreekt zelf van een zeer succesvolle actie. In Leiden werd een zo genaamde tippelactie géhouden voor het gebouw van de sociale dienst aan de Lan- gebrug. Revolver aangetroffen LEIDEN Een 21-jarige man uit Den Haag en een 18- jarige man uit Woerden zijn gisteravond bij een eethuisje aan de Hogewoerd aange houden. Een voorbijganger had gezien dat één van de twee, terwijl hij in een ge parkeerde auto zat, een vuurwapen in de hand had. De ander verklaarde tegen over de politie dat het wapen zijn eigendom was. De politie trof in de auto tevens zeven scherpe patronen aan. Brandweer redt vissen LEIDEN De brand weer heeft gisteravond een groot aantal vissen gered door zuurstof te pompen in een sloot aan de Amethisthof. In de sloot dreef al een groot aantal dode vissen en andere snakten naar adem. Het Hoogheem raadschap Rijnland zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van het zuurstoftekort. CDA WIL WERKLOZEN MEER KANSEN BIEDEN LEIDEN Honderdvijf tig jongeren moet de mo gelijkheid worden gebo den via drie zogenaamde leerwerkplaatsen zoveel ervaring op te doen, dat de kans op een baan gro ter wordt. De gemeente zou 300.000 gulden moet uittrekken om die werk plaatsen op poten te zet ten. Dat voorstel heeft het CDA- gemeenteraadslid D. van Duijn aan de gemeenteraad voorgelegd. Er zou een werk plaats moeten komen voor algemene techniek, één voor leer- en textielbewerking en één voor technische basis vaardigheden. Weliswaar kost het oprichten van één werkplaats 150.000 gulden, maar omdat de gemeente 150.000 gulden subsidie zoiu kunnen krijgen, zou totaal maar drie ton door Leiden genfinancierd behoeven te worden. Het CDA-raadslid wil die drie ton weghalen uit een reservepotje bij de dienst openbare werken. De werk plaatsen zouden in wijken moeten komen met de hoog ste jeugdwerkloosheid om de toegankelijkheid te vergro ten. De jongeren zouden moeten gaan werken met be houd van uitkering. Van Duijn hoopt dat de beide collegepartijen PvdA en VVD het voorstel zullen overnemen, omdat volgens het raadslid veel jongeren nauwelijks een kans hebben op een baan: „Ze bevinden zich in een vicieuze cirkel. Ze krijgen geen baan, omdat ze geen ervaring hebben en ze hebben geen ervaring kunnen opdoen omdat ze nooit een baan hebben gekre gen". Vooral voor jongeren tot 25 jaar met lagere oplei dingen zou dit gelden. Vol gens Van Duijn gaat het in de Leidse regio om totaal 2.500 jongeren, die met der gelijke problemen kampen. Het raadslid wijst erop dat jongeren die beroepsbegelei dend onderwijs willen nu een arbeidscontract met een werkgever moeten afsluiten. Jaarlijks is een tekort van 150 van dergelijke plaatsen in deze regio. De drie leer werkplaatsen zouden in die behoefte kunnen voorzien. Leiden zou niet de eerste ge meente zijn waar dergelijke werkplaatsen worden opge richt. Zo zijn er in Tilburg nu al zeven in bedrijf. van de politie als een van de redenen waarom eerst Den Haag aangepakt wordt. De vraag waar het gisteren tij den de rechtszitting om draai de was of Golden Ten als een gok- of behendigheidsspel ge zien moet worden. Gokspelen mogen niet zonder de vereiste vergunningen worden ge speeld. De officier van justitie wil deze „illegale speelholen" dan ook opdoeken. De rechts zitting ontaardde in technisch- juridisch heen-en-weer-ge- praat. Zowel de officier als de raadsmannen strooiden met rapporten, waarin deskundi gen Golden Ten afwisselend als kans-of gokspel bestempel den. Volgens de officier is Gol den Ten in de praktijk een kansspel. Alleen zeer ervaren spelers zouden het als een be hendigheidsspel kunnen spe len, maar de exploitanten ont kennen dat. Tegen de hoofdverdachte, een 33-jarige man uit Eelde, eiste de officier van justitie gisteren een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 2500 gulden. Bovendien vindt de officier, dat de Gol den Ten-exploitant de op mi nimaal 43.000 gulden geschatte winst moet afstaan aan de staatskas. Tegens de 57-jarige Hagenaar die zalen in zijn res taurant aan de Golden Ten- club verhuurde, eiste de offi cier van justitie 2 weken voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 1500 gulden. De Haagse rechtbank wijst vonnis op 6 juni. ERKENNING VOOR AMBTENAREN MET GEWETENSBEZWAREN LEIDEN Ook de Leidse Gemeentelijke Sociale Dienst redt het niet om de zogenaam de woningdelersregeling per 1 juni ingevoerd te hebben. Hoe wel met de voorbereidende werkzaamheden al een begin is gemaakt is wel zeker dat de door de regering gestelde da tum van 1 juni niet gehaald kan worden. „Het is niet ver antwoord dat de zaak dol- draait", aldus de directeur van de GSD J. Kleijne. Voor uitkeringsgerechtigden die daardoor later met de re geling te maken krijgen, geldt niet dat de regeling met terug werkende kracht wordt uitge voerd. Om geen rechtsonge lijkheid te krijgen wordt er naar gestreefd de regeling voor een ieder in ongeveer de zelfde periode in te laten gaan. Verwacht wordt dat het toch nog een paar maanden zal du ren voordat in Leiden de rege ling echt in werking kan tre den. Dit stelde gisteravond wethouder F. Kuijers tijdens de vergadering van de raads commissie maatschappelijke aangelegenheden. In deze vergadering werden de mogelijkheden en onmoge lijkheden van deze woningde lersregeling besproken. Zoals bekend hebben de vele protes ten tegen de regeling, die ook vanuit politiek Leiden richting Den Haag gingen, geen resul taten geboekt. De regerings partijen in de Tweede Kamer van CDA en VVD bleken niet te vermurwen, ondanks de protesten van hun achterban. De vier grote steden hebben inmiddels aangekondigd dat zij niet eerder dan op 1 oktober de regeling kunnen uitvoeren. De Sociale Dienst in Leiden heeft een informatiepakket sa mengesteld over de woningde lersregeling dat naar de uitke ringsgerechtigden zal worden opgestuurd. De raadsleden van PSP/PPR, PVDA en D'66 noemden het een goede zaak als de GSD ook actief zou in formeren over de mogelijkhe den om de wet te ontduiken. De dames P. Middendorp (PSP) en A. Boot (PVDA) wil den verder dat er een regeling zou komen voor ambtenaren bij de sociale dienst die het uit voeren van de woningdelers regeling niet met hun geweten kunnen verenigen. Directeur van de GSD J. Kleijne stelde dat de GSD be reid is voorlichting te geven over alle legale mogelijkheden om de wet te ontduiken. In het informatiepakket van de GSD worden de mensen in de bij stand (want voor hen geldt de regeling) gevraagd eerst con tact op te nemen met GSD, voordat ze hun formulier in vullen. Verteld wordt dan hoe de regeling voor de cliënt zo gunstig mogelijk toegepast kan worden. Wethouder F. Kuijers stelde dat voor elke gewetens bezwaarde GSD-ambtenaar een individuele oplossing ge zocht moet worden. Hij toonde zich bereid te onderzoeken of tijdelijke overplaatsing binnen de GSD of binnen het ge meentelijk apparaat mogelijk Gemak dient de duif Deze duif had het zo gek nog niet bekeken toen zij (of is het hij?) het boogje van de R van deze neonreclame aan het Kort Rapenburg uitkoos als fundament voor haar nest. Want de aan het voormalige pand van de Leidse Courant bevestigde letters vormen niet' alleen een onneembare vesting (met de Rijn als slotgracht) en daarom veilige schuilplaats, maar zorgen 's avonds, wan neer de letters licht uitstralen, voor de nodige warmte. De ei eren worden dus niet alleen van boven, maar ook van on deruit verwarmd. Zou dit geen kwaad kunnen voor de duifjes In de dop? Of zou het alleen maar betekenen dat de eieren sneller dan normaal worden uitgebroed en moeder duif daarom niet zo lang op haar aankomend kroost hoeft te zit ten. DEN Biedermann is zeer respectabel mens. Hij de Telegraaf, slaat in zijn regelmatig met de vuist ifel uit protest tegen de in tad actieve brandstichters zouden ze moeten ophan- j00g). houdt er een keurig nouden op na en drukt ie- en op het hart dat hij geen MO'fens is. Ach, en dat het Vater dat hij verkoopt is en hij geen medelijden t met het gezin van een tnemer die na zijn ontslag noord pleegde, dat hoort et zakenleven. Hij demon- irt zijn menselijkheid ook werkelijk als een ex-wor- ar daar een beroep op i Die is namelijk in zijn ^^rde jeugd veel tekort ge- ^Ben, heeft geen dak boven hoofd en is vooral erg dus reden genoeg om in huis te nemen, fijn vrouw niet kan slapen van het lawaai dat hun gast met een inmiddels ook bin nengehaalde vriend maakt bij het slepen van vaten benzine naar de zolder, is uiteraard de maat vol. Hij stuurt ze weg, maar houdt geen voet bij stuk en verandert van tactiek. Als hij ze maar te vriend houdt, bijvoorbeeld door een heerlijk maal, kan er toch niets gebeu ren? Iedereen waarschuwt hem, de brandstichters winden geen doekjes om hun activitei ten, maar dat alles heeft een averechts effect: Biedermann volhardt net zolang in zijn zachte heelmeesters-houding tot zijn huis afbrandt. De toneelspelers 'De Jonkies' van de Vlietschans zijn ver noemd naar hun regisseur, die het stuk ook (overbodig) in leidde. Ze brachten een uitste kende uitvoering van 'Bieder mann en de brandstichters' van Max Frisch. De aula was daarvoor in drieën verdeeld: op het podium de zolder waar de minstens dertig olievaten een mooi decor vormden, mid denin de huiskamer en daar naast de klassieke rei van brandweerlieden, ook al op van die mooie vaten. Alle ac teurs haalden een hoog ni veau, het zou daarom onte recht zijn om bijvoorbeeld al leen de hoofdrol van Menno Bentveld te noemen. Het stuk werd zeer doordacht uitge voerd en was doorspekt met verrassende vondsten. Alleen had wat mij betreft het tempo iets hoger kunnen liggen en had het einde wat minder dik aangezet mogen worden. Mi nutenlang naar mensen in pa niek kijken is wat veel, al was de rook daarbij prachtig. Maar dat zijn details. 'Biedermann' boeide zeer. DICK VAN TEYLINGEN LEIDEN/DEN HAAG Het is zeer wel mogelijk, dat justitie op korte ter mijn invallen doet in de Golden-Ten clubs in de Leidse regio. Dit liet mr. F.W. van Straelen, officier van justitie bij de recht bank in Den Haag, giste ren doorschemeren. „Het uitblijven van invallen in de „illegale" Golden Ten- clubs in Leiden en Noord- wijk betekent niet, dat deze gokhuizen ook de in toekomst verschoond blij ven van justitiële inmen ging", aldus de officier. De officier deed zijn uitlatin gen gisteren tijdens een rechts zitting tegen drie verdachten, die betrokken waren bij het reilen en zeilen van een in middels opgedoekte Golden Ten-vereniging in Den Haag. Het speelhuis was gevestigd restaurant Le Coq d'or, waar inmiddels al weer een nieuw speelhuis is geopend. Er zijn nu twee Golden Ten speelhui zen in Leiden, één Noordwijk en één in Lisse, maar de offi cier wil allereerst de Haagse gokhuizen aanpakken. „In Den Haag zijn de grootste en meest professioneel georgani-' seerde Golden Ten-verenigin gen. Door de uitgebreide pu bliciteit werd de indruk ge wekt, dat het een legaal casi no's betrof", aldus de officier. Hij noemde ook de mankracht Comité voor brug over De Vliet VOORSCHOTEN „Getn brug te ver", is de naam van een nieuw Voorschotens comi té dat gaat strijden voor de aanleg van een brug over de Vliet. Voorzitter J.J. Vellinga vindt dat de Voorschotenaren via de Raadhuislaan over een brug in het recreatiegebied Vlietland moet kunnen ko men. Nu moet men tien kilo meter omrijden om in het he melsbreed krap honderd me ter verwijderd gebied te ko men. Een groot aantal Voor schotenaren heeft al bezwaren gemaakt tegen de plannen voor een brug. Zij vrezen een te grote verkeersoverlast in hun wijk. Veilinga's comité meent dat dat wel mee zal val len. Het zal de doorgaande we gen in Voorschoten alleen maar ontlasten, aldus Vellinga. Voningdelers •e Leidse Rechtswinkel aan e Ketelboetersteeg 10 is insdag 28 mei van tien tot \jf uur geopend in verband let de woningdelerskorting. (ede werkers van de rechts- \inkel zullen die dag assiste- tn bij het invullen van de Jrmulieren van de sociale jenstDe formulieren zijn mndaag door de sociale nenst verstuurd. Kinderfilms K&O (Oude Vest 45) ver toont woensdagmiddag 29 mei voor de laatste keer in dit seizoen kinderfilms. De komische film is er een uit het slapstick-genre en voorts worden diverse tekenfilms vertoond. De voorstelling be gint om half drie, een toe gangskaartje kost drie gul den. Studiedag De werkgroep arbeidsvraag stukken en welzijn van de Leidse universiteit houdt 31 mei een studiedag over wer ken met een uitkering in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Meer informatie is te krijgen bij mevrouw M.J. Weggelaar, tel 148333 tst 6376. Bijstand Het Leids Komitee vrouwen in de bijstand houdt 29 mei in buurthuis 't Spoortje een the ma-avond over het begrip 'Economische eenheid'. En kele vrouwen zullen vertel len wat te doen tegen sociale controleurs van de sociale dienst, klikbrieven enzo voort. De bijeenkomst begint om half acht. Raad van kerken De Raad van Kerken in Lei den houdt woensdag 29 mei in Verbum Dei aan de Plan tage 16 een vergadering, waarin de open brief van 125 uitkeringsgerechtigden in de kerken wordt besproken. In deze brief vragen de uitke ringsgerechtigden om meer begrip en medeleven van hun mede-gelovigen. De uit keringsgerechtigden in de kerken stellen in hun open brief dat er nog steeds veel onbekendheid en onbegrip is voor hun situatie. Zij vragen de mede-gelovigen deel te nemen in de strijd tegen een verdere aantasting van de positie van mensen met een uitkering. De vergadering van de Raad van Kerken be gint om half acht. LVC In het LVC treedt vrijdag 31 mei de Engelse reggae-for- matie 'Amazulu' op. De toe gangsprijs bedraagt tien gul den. Zaterdag 1 juni treedt de Wassenaarse garage-rock band 'Bells of Home' op. Hier bedraagt de toegang drie gul den vijftig. De twee concer ten beginnen om elf uur.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13