erhoging PTT-tarieven poet teruggedraaid worden Oplossing in zicht voor patiënten prof. Bastiaans Ceidóc^otvuuit Hoger beroep in Slavenburgzaak afgewezen erpenhuizen door Tweede Kamer teruggefloten ïderlandse Rode Kruis helpt Soedan en Libanon Jasershow boven Den Haag 'gardt groots spektakel DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG OPHET BINNENHOF KUNT ZIJN. laagse officier verstoort „droomvakanties" ANWB fg [>ll H Kabinet botst met normen en waarden brieven lezers Herstel vorstschade kost Rijnsburg ton JNENLAND WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 7 scherming voor petsbare vlinders De Natuurbeschermingsraad ^^^Iminister Braks van landbouw en visse- idviseerd achttien soorten dagvlinders wijzen als beschermde diersoort inrde n de Natuurbeschermingswet. De Raad er in zijn advies tevens de nadruk op dat de wettelijke bescherming alleen is als de leefgebieden van de dagvlin- 2«,89afdoende worden beschermd en be- 64;25|. Tot nu toe was slechts een soort dag- 50 i72isofer, de Grote vuurvlinder, wettelijk be- nd. De thans voorgestelde uitbreiding 2870 betrekking op kwetsbare of bedreigde 1?ïn waarvan het aantal leefgebieden jois ingekrompen. In de overgebleven ge- _1j komen de vlinders bovendien nog ül p zeer lokaal voor. Optimisme rond initiatiefwet euthanasie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mr. Elida Wessel-Tuinstra (D'66) houdt vast aan het initia tief-wetsontwerp over „euthanasie op verzoek" dat zij vorig jaar heeft ingediend. Dit blijkt uit haar schriftelijke antwoord op de reacties die zij vanuit de Kamer op haar wetsvoorstel heeft ge kregen. De meerderheid van de Kamer (PvdA, D'66, PPR, VVD) reageerde zo positief op het wetsontwerp, dat mevrouw Wessel optimistisch is niet langer strafbaar is als deze levensbeëindigen de handeling wordt verricht op verzoek van ie mand die in de stervensfase verkeert of ondraag lijk lijdt. Deze vorm van euthanasie (die zowel passief als actief kan zijn) moet wel te allen tijde geschieden door toedoen van een arts. Werkweek Bijenkorf verlaagd naar 37 uur AMSTERDAM Bonden en de di rectie van de Koninklijke Bijenkorf Beheer hebben gisteren overeenstem ming bereikt over een nieuwe éénja rige cao. Afgesproken is de werk week per 1 februari 1986 te verlagen naar 37 uur. Verder is overeengeko men dat het ziekengeld door de werkgever zal worden aangevuld tot 100 procent. Het akkoord behelst ver der een verlaging van vut-leeftijd naar 61 jaar, handhaving van het sys teem van prijscompensatie en een structurele loonsverhoging van één procent. Daarnaast is in de cao regel geving opgenomen met betrekking tot ongewenste intimiteiten. De cao loopt tot 31 januari 1986. ROTTERDAM Het Gerechtshof in Den Haag heeft het beroep dat drie ex-topfunctionarissen van de voor malige Slavenburgs bank tegen een beschikking van de Rotterdamse arrondissementsrechter hadden ingediend om vervolging in de Slavenburg zaak te voorkomen, af gewezen. De ex-bankiers worden ervan verdacht feitelijk leiding te hebben gegeven aan zwartgeldpraktijken bij de bank. Persofficier van justitie in Rotterdam, mr R. Gerding, heeft dat gisteren bekendgemaakt. De drie verdachten kunnen tegen de beschikking van het Gerechtshof nog in cassatie gaan bij de Hoge Raad. 134.50 6200,00| 1690.00 SJ3 HAAG Onder i5o oof van tweede ioo!oojer zal staatssecretaris ja.oojrpenhuizen bij minis- 125,50jiuding moeten probe- moo! de verhogingen van aantal PTT-tarieven 148500?^aan te ma^en- De i474Wssecretaris van Ver- en Waterstaat kreeg lif-Slren van de woord- zSunUers van CDA, VVD, ggfi, D'66 en SGP te isioo^aan dat de verhogin- 58ioo die betrekking heb- «op telecommunicatie- ^®^iaratuur niet aan de 204!5o[er zijn te verkopen. 106[00i Al eerder werd Scherpenhui- zen gedwongen een aantal ta riefverhogingen (van 100 tot 500 procent) terug te draaien, maar de Kamer was gisteren van meninig dat hij daarmee niet ver genoeg is gegaan. Ook de verdubbeling van de mees te tarieven zoals die nu uit de bus zijn gekomen, vindt de Kamer onaanvaardbaar. Scherpenhuizen en Ruding (fi nancien) moeten nu maar on derling bekijken waar ze de begrootte „meevaller" van 40 miljoen gulden vandaan halen, aldus CDA-woordvoerder Eversdijk. Tijdens het debat werd tevens duidelijk dat het buitenlands giroverkeer voortaan geld gaat kosten, nu de PTT-gelddiens- ten zich hebben aangesloten bij de Vereniging van Vreem de Valutabanken. Volgens de reglementen van de vereni ging moet de PTT voor het overschrijven van bedragen tussen de 25 gulden en 32.50 vijf gulden gaan rekenen. Ho gere bedragen gireren kost f 7,50. Voor het geldverkeer vice-versa gelden vrijwel gelij ke tarieven. Postbank Minister Smit-Kroes zegde gis teren de Kamer toe, dat er voorlopig geen besluit zal val len over de overgang van het PTT-geldpersoneel naar de op te richten Postbank. Het kabi net is bereid te wachten op een uitspraak van de commis sie Albeda over de status (ambtenaar of cao-werkne mer) die dat personeel moet krijgen. De vakbonden, die willen dat de ambtelijke status van het PTT-personeel ge handhaafd blijft, hebben deze kwestie maandag aan de com missie Albeda voorgelegd. Smit-Kroes herhaalde gisteren nog eens dat naar haar over tuiging de aangeboden Post bank-cao een vooruitgang be tekent ten aanzien van de hui dige arbeidsvoorwaarden. 73.50L HAAG Het Ne- i44 5oanclse Roc*e Kruis gaat zssiooliime schaal hulp bie- aan Soedan en Liba- 'iJofr *n Soedan gaat het 35.4oeen medisch centrum 2M0j. vluchtelingen uit 1<io.oo °pië en Libanon krijgt 668,'oole plaats Hammana een oo hesewerkplaats ten seiao; 1305.00* 153.50 105..' behoeve van handicapten. De totale kosten bedragen ruim 3,7 miljoen gulden. Het Rode Kruis hoopt een deel van dit bedrag binnen te krij gen via de jaarlijkse collecte. Deze wordt dit jaar gehouden van 27 mei tot en met 9 juni. De inzamelingsactie, waarvoor 1127, 48.00 i72,00| Qe iasershow die op zaterdag 1 juni de afsluiting —*Hhet symposium „Stadsvernieuwing als kulturele aktiviteit" iet 50-jarige Gemeentemuseum moet vormen, wordt een spektakel, 's Avonds om kwart over tien wordt vanaf de "^""neter hoge toren van het Congresgebouw«via laserstralen sw- ^centreerde lichtbundels een verbinding gemaakt met de (en Haagse stadsvernieuwingsgebieden. Vanaf de toren gaat ioo,io an nog een lichtstraal omhoog om overdrachtelijk duidelijk ioi'w aken hoe ver je met stadsvernieuwing kunt komen. 100^45 ïod'io |tweec'e gedeelte van deze lasershow is georiënteerd op het 10070 ïeid van burgemeester Schols. Terwijl zo'n zevenhonderd 100.6O p van verschillende Haagse koren een speciaal gecompo- 10060 stadslied zingen, wordt met laserbundels een licht over 10075 deel van Den Haag gelegd. Het centrum van dit licht zal 19930 en<*er zijn dan de rest om symbolisch aan te geven dat de 100.50 ieke profilering van de burgemeester altijd in het centrum 98,50 jweest. 100,20 99,70 98.60 96,20 97.00 97,00 96,60 veertigduizend collectanten op pad gaan, heeft als thema: „Het verschil tussen leven en dood schuilt in een simpel ge baar". Het Nederlandse Rode Kruis is volgens het bestuur uit de fi nanciële zorgen. Een fikse re organisatie, nieuwe centrale huisvesting en een harde kos tenbewaking zijn hier onder meer debet aan. Vorig jaar werd 60 miljoen gulden uitge geven. Van dit bedrag ging 29 procent naar welzijnsactivitei- ten inclusief jeugd- en jonge renwerk; 19 procent was be stemd voor de internationale hulpverlening; 14 procent voor het Rode Kruiscorps en het in formatiebureau en 10 procent werd besteed aan de bloed transfusie- en trobosedienst en de ambulances. Het resterende bedrag ge bruikte de organisatie voor dekking van diverse kosten. Het Rode Kruis gaat zich ook intensief bezig houden met de Nederlandse rampenbestrij ding. Zij wordt belast met de geneeskundige hulpverlening en levert wanneer nodig zestig pelotons. Polikliniek Het semi-permanante medisch centrum dat is bestemd voor het afgelegen gebied Karora in Soedan heeft eerder dienst ge daan voor de hulpverlening aan aardbevingsslachtoffers in het Algarijnse El Asnam. Be halve een polikliniek zijn er ruimten die plaats bieden aan honderd slachtoffers. Het me disch team bestaat uit drie art sen, drie verpleegkundigen en een logistieke kracht. Voor het project is een termijn van twee jaar gesteld. De kosten, ge raamd op ruim twee miljoen gulden, worden voor een groot deel gefinancierd uit de op brengst van de actie „Een voor Afrika". De rest draagt het Rode Kruis bij. De prothesewerkplaats komt in het Hamlin Ziekenhuis in het Libanese Hammana. Het Rode Kruis financiert voor een periode van drie jaar een team van vijf personeelsleden, bestaande uit een Nederlandse chef, twee Hollandse orthope disch instrumentmakers en twee Libanese leerlingen (het aantal leerlingen wordt uitge breid tot vier). Uit dit team wordt een mobiele unit gefor meerd dat hulp gaat bieden aan oorlogsgehandicapten in verder gelegen gebieden. Het project kost 1,7 miljoen gulden. De overheid betaalt hier 1,2 miljoen aan mee. Engelsen tonen belangstelling voor Eurekaproject PARIJS Groot-Brittannië is steeds meer geïnteresseerd in het Franse voorstel voor een groots Europees onderzoeks- en ontwikkelingsproject op het gebied van de ruimtevaart en de nieuwste technologie, in het bijzonder het Eurekaproject. De Britse minister van buiten landse zaken Sir Geoffrey Howe gaf gisteren blijk van interesse in het zogenaamde Eurekaproject tijdens een lunch met zijn Franse ambt- gernoot Dumas. Britse functio narissen verklaarden echter dat eventuele deelname aan Eureka niet betekent dat En geland afziet van deelname aan het Amerikaanse strategi sche defensie-initiatief, het zo genaamde star-warsonderzoek. De Britten waren een van de eersten die belangstelling had den voor Reagans plannen. Het Franse voorstel voor Eu reka, dat meer op burger- dan op militaire doeleinden is ge richt blijft overigens vrij vaag. De Westduitse socialisten heb ben ook belangstelling voor het Franse Eureka-project. Dit bleek op een vergadering van de Westeuropese Unie, waar een rapport van de Nederland se socialist Van den Bergh on der tafel verdween nadat het door andere Nederlandse par lementariërs als te kritisch was verworpen. I W HAAG De ANWB ft gisteren tijdens een fcfproces voor de Haag- rechtbank bestreden I de dit jaar gehouden i 'eepstake", een soort rij waaraan ónder ir „droomvakanties" verbonden, in strijd is de Wet op de Kans- len. [laagse officier van justitie, F. van Straelen, had in «requisitoir aangevoerd dat raoor de ANWB georgani- pe prijzenfestival louter gebruikt is voor commerciële doeleinden en wel degelijk tot de verboden kansspelen moet worden gerekend. Hij vroeg de rechtbank de ANWB hiervoor voorwaardelijk duizend gul den boete op te leggen met een proeftijd van twee jaar. Van Straelen zei zich 'op het principiële standpunt te stellen dat particuliere instellingen zonder vergunning geen be roep mogen doen op de speel- zin van het publiek. Volgens hem is dat heel duidelijk het geval geweest met de ANWB. De organisatie heeft dit jaar 5 miljoen Vakantiekrantjes laten drukken en vervolgens huis- aan-huis doen verspreiden. Het voorblad van elk krantje was voorzien van een mogelijk „geluksnummer". De lezer hoefde alleen maar naar een ANWB-kantoor te gaan en op de trekkingslijst te controleren of hij/zij in het bezit was van één van de honderd winnende nummers. De geluksgetallen waren tevoren met behulp van een computer gekozen. De officier van justitie vindt dat de wandeling van het pu bliek naar het ANWB-kantoor en de controle ter plaatse acti viteiten zijn die behoren tot het in de wet bedoelde begrip „meedingen". Juist dat mee dingen is volgens de Wet op de Kansspelen verboden. Mr. Van Straelen zei dat hij de procureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag on langs van deze nieuwe wets- uitleg heeft kunnen overtui gen. Uit de jurisprudentie, maar ook uit de corresponden tie tot op ministerieel niveau heeft de aanklager nauwelijks steun voor zijn standpunt kun nen putten. De laatste opvat ting van de procureur-gene raal uit 1979 in een kwestie waarin het begrip meedingen aan de orde kwam, noemde hij zonder meer „fout". „Het is moeilijk om dit van je hoogste baas te zeggen, maar het is nu eenmaal zo", aldus mr. Van Straelen. De advocaat van de ANWB, mr. R. Vies, vond dat de aan klager zich op een hellend vlak begaf door op zo'n ma nier met woorden te goochelen dat er een grammaticaal-juri- disch probleem ontstaat. De raadsman liet in zijn betoog doorschemeren dat de officier van justitie zich heeft laten in pakken door een aantal consu mentenorganisaties die paal en Kerk willen stellen aan de ausse van kansspelen. dISKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES mm om mi mn. Mjtim or ini Yooremoenot imun.m... *0 25'-7r m.M (üt lilmmhillmnmltelto) tn hlmk' Omtnótn.wltllg^l \btnikjullit IJk&IA BJnoi umnrsth Hu!Otlilmlllumut ïm mm onna. \jX mijn honorotxlt VNG-voorzitter Drijber op congres (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet benadert maatschappelijke vraag stukken te koel en afstandelijk. Het no-nonsense beleid stuit af op de harde werkelijkheid in de samenleving waar het botst met allerlei normen en waarden. „Geld tekort? Bezuinigen! Over heid te groot? Privatiseren! Wetten te ingewikkeld? Deregule ren! Het kabinet heeft geen ideologie", zei mr. J. Drijber voorzit ter van de Vereniging Nederlandse Gemeenten vandaag op een congres in Den Bosch. Toevallige omstandigheden bepalen in hoge mate het beleid van het kabinet en een duidelijke verderliggende doelstelling is er volgens Drijber niet. „Het kabinet Lubbers laat zich heen en weer duwen door deelbelangen; dat verklaart de vele onzorg vuldigheden in de omgang met onder meer de gemeenten". Hij klaagde zijn nood over het gemak waarmee de rijksoverheid met allerlei regelingen op de proppen komt, waarbij men er ge makshalve van uitgaat dat de gemeenten die regelingen wel kunnen uitvoeren. Kampioenen van haastig en onzorgvuldig rijksbestuur zijn de staatssecretarissen De Graaf van Sociale Zaken en Werkgele genheid met zijn gewraakte rondschrijven aan gemeentebestu ren over de voordeurdelers en Van der Reijden van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, die een financiële toezegging aan de gemeenten van de ene dag op de andere introk. Drijber sprak van „onbehoorlijk bestuur". Bripven graag kort on duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Pausbezoek (10) Het pausbezoek heeft een nieuwe impuls gegeven aan de discussie over de rol van de vrouw. Daarbij is door sommi gen gesteld dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk discrimineert. Deze waarneming is juist in dien men het woord „discrimi neren" letterlijk neemt en be doelt dat de Kerk onderscheid maakt tussen mannen en vrouwen. Als echter de sug gestie wordt gewekt dat de Kerk de vrouw bij de man ten achter zou stellen, dan is dit onzin. De vrouw is de kroon der schepping. Mevrouw Hal- kes zal het wel niet met me eens zijn, maar ik vind troost in de woorden van Henry Tu dor, die tot zijn raadsadviseurs zei: „Arme geleerden, hoe moeilijk is het voor u om nog te geloven; immers met al uw geleerdheid is het bijna onmo gelijk te accepteren dat er een wezen is dat vele malen wijzer is als de som van uw wijs heid". F.H.M. Scheffer, DEN HAAG. Pausbezoek (11) Tijdens een ontmoeting met de paus suggereerde een verte genwoordiger van onze onder wijszuil, dat het met de opvoe ding tot gelovigen aanmerke lijk beter zou gaan, zonder „dat starre kerk-instituut". Zulke aanvallen op de hiërar chie doen mij denken aan een lid van De Vereniging tot het Redden van Drenkelingen, dat voorstelt om mensen die te water raken voortaan nu eens met rust te laten. Maar Chris tus heeft de apostelen en hun opvolgers opgedragen, om on der leiding van Petrus en zijn opvolger mensen te vangen. En niet om naïef enthousiast te blijven toekijken, hoe men sen die de feitelijke leiding over zouden willen nemen de spraakmakende gemeen schap van kader, sommige verdwaalde pastores en geest verwante leken de „vissen" laten zwemmen waar het on gelukkig toeval of hun blinde drift hen voeren, al is het wa ter ter plaatse nog zo vervuild. P. Hofman, Den Haag. Pausbezoek (12) Rond het pausbezoek schoten bepaalde comités als giftige faddestoelen uit de grond, oms groepeerden zij zich tot een zogenaamde heksenkring. Zo sloten vijf clubjes zich aan een tot het Comité Pauskus. „Laat het kussen van de grond door de paus geen Judaskus zijn", weet u nog? Volgens die vergelijking is „de Kerk van Nederland dan Christus, die door de paus met een kus ver raden wordt. Het tegelijk ge flatteerde en onthullende zelf portret, dat de PIP-manifes- tanten en hun geestverwanten op het Haagse Malieveld van hun Nederlandse kerk schil derden, bracht mij persoonlijk op een andere vergelijking. Onze kerkprovincie leek vóór- en tijdens het pausbezoek op een uitgevlogen meisje, dat haar vader een middag op be zoek krijgt. Ze heeft zich zwaar opgemaakt en alles ge camoufleerd dat zou kunnen verraden, dat ze inmiddels van lichte zeden is. Haar vader heeft haar niet de schielijk omgeslagen mantel uitge veegd, maar haar eenvoudig het goede voorgehouden en haar verder met de mantel der liefde extra toegedekt. En dat terwijl zij hem tevoren samen met vriend en vijand zó zwart had gemaakt, dat jongens uit de buurt er goed aan dachten te doen, hem met stenen tege moet te gaan. Nu haar vader weg is, verwijt de jongedame zich nog, dat ze hem niet niet zo flink „de waarheid" heeft gezegd als haar buurmeisje. K. Bakker, Den Haag. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDSCHENDAM Het ziet ernaar uit dat tijdig een oplossing kan worden gevonden voor het voort zetten van de behandeling van patiënten van prof. dr. J. Bastiaans, die op 1 juni met pensioen gaat. Dit bleek gisteren op het ministerie van WVC in Leidschendam, nadat de commissie-Polak (de pro jectgroep Behandeling Oorlogs- en Geweldsge- troffenen) een interimrap port had aangeboden. Alle betrokkenen, inclusief prof. Bastiaans, hebben in een daarop volgend ge sprek met staatssecretaris Van der Reijden in princi pe medewerking aan een oplossing toegezegd. Zowel Centrum '45 als het psychiatrisch ziekenhuis En degeest in Oegstgeest zijn be reid de helpende hand te bie den. Ze zullen half juni rap porteren over de mogelijkhe den daartoe. Er is wat de tijd betreft nog enige speelruimte, omdat prof. Bastiaans de maand juni nodig heeft voor het afwikkelen van admini stratieve zaken en in juli op vakantie is. Prof. Bastiaans behandelt al jaren slachtoffers van oorlog en geweld via een „dieptepsy- chologische" benadering waar bij hij in tien procent van de gevallen LSD toedient. Hoe wel deze methode wordt aan gevochten, zo zegt de commis sie-Polak, vindt prof. Basti aans nationaal en internatio naal erkenning voor zijn werk. De Gezondheidsraad moet nog een advies uitbren gen over de meest geschikte behandeling van de desbetref fende categorie patiënten en daarbij zal ook de waarde van een LSD-behandeling aan de orde komen. Ook na zijn pensionering wil prof. Bastiaans zijn werk op dezelfde plaats (een dépendan ce van de universitaire Jel- gersmakliniek die organisato risch bij Endegeest hoort) voortzetten. Patiënten, ex-pa tiënten en verzetsorganisaties hebben er bij regering en par lement op aangedrongen, hem daartoe in staat te stellen. Ook de Tweede Kamer is er voor. Onnodig De commissie-Polak is tot de conclusie gekomen, dat alle betrokken en bevoegde instan ties van mening zijn, dat voortzetting door prof. Basti aans van zijn werk binnen het kader van de universitaire psychiatrische kliniek niet no dig is, omdat de vakgroep van de Leidse universiteit die deze categorie patiënten eveneens behandelt deels op verwij zing van prof. Bastiaans dit werk voortzet in samenwer king met Centrum '45. Het aanblijven van prof. Bastiaans is bovendien onmogelijk (geen ruimte en personeel) en on wenselijk. Wat dat laatste betreft merkt de commissie op, dat er geen reden is voor een uitzonde ringspositie, aangezien de zorg voor onderwijs en onderzoek in de psychiatrie en de leiding van de zorg voor de patiënten sinds 1 januari 1983 zijn opge dragen aan prof. dr. H.G.M. Rooymans. De ambtstermijn van prof. Bastiaans is juist tot 1 juni 1985 verlengd om hem de gelegenheid te geven, een opvolger op te leiden voor de patiëntenzorg. „Tot op heden heeft prof. Bastiaans dit niet gerealiseerd", aldus de com missie. Overdracht Voortzetting van de behande ling door prof. Bastiaans bin nen de Leidse universitaire psychiatrie behoort niet tot de mogelijkheden, zo concludeert de commissie Ze voegt hier aan toe, dat ze het op prijs stelt te verklaren dat „hoewel mo gelijk uit openbare discussies een andere indruk kon ont staan", er geen enkele reden is voor de veronderstelling dat prof. Rooymans minder belang zou hechten aan de zorg voor vervolgden en mensen uit het verzet met ernstige psychische problemen. Per 31 mei draagt prof. Basti aans de behandeling van de dan in de dépendance aanwe zige elf patiënten over aan de Jelgersmakliniek, voor zover deze patiënten hun behande ling niet beëindigen. Maar van patiënten die niet zijn opgeno men maar die op wisselende tijden voor een behandeling terugkomen en van toekomsti ge patiënten kan volgens de commissié worden aangeno men, dat velen van hen door f>rof. Bastiaans behandeld wil- en worden. Ze zegt in haar rapport, dat ze uit respect voor deze wens en gegeven de kennelijk bestaan de behoefte uitvoerig alle mo gelijkheden daartoe heeft on derzocht. Daarbij heeft ze er rekening mee gehouden, dat korte of langduriger opnamen nodig zijn en dat prof. Basti aans in het kader van de klini sche behandeling één of meer psychiaters zou moeten oplei den. Centrum '45 Het bestuur van Centrum '45 heeft zich op verzoek van staatssecretaris Van der Reij den in principe bereid ver klaard, voor een periode van twee jaar bestuurlijke verant woordelijkheid te dragen voor de voortzetting van het werk van prof. Bastiaans. Maar voor de bouw of verbouw van de daarvoor noodzakelijke voor zieningen (een noodvoorzie ning bij Centrum '45 of een pand in Oegstgeest of Leiden) en voor de opbouw van een behandelings- en verplegings- team zijn vele maanden of een jaar nodig. De datum van 1 juni wordt daarmee ver over schreden. Op 8 mei heeft het psychia trisch ziekenhuis Endegeest alsnog aangeboden de dépen dance van de Jelgersmakli- niek (die eigenlijk al een ande re bestemming heeft) tot uiter lijk 1 januari 1986 te verhuren aan Centrum '45. Endegeest stelde echter als voorwaarden, dat de huur pas kan ingaan als al met de bouw van een voor ziening bij Centrum '45 is be gonnen en als nieuw personeel wordt geworven. Ook dat is voor 1 juni niet meer mogelijk, maar in haar rapport heeft de commissie de staatssecretaris aangeraden, te proberen er alsnog met Ende geest en Centrum 45 uit te ko men. Tijdens de gesprekken na de aanbieding van net rap port verklaarden zij zich daar toe in principe bereid. De commissie heeft tot taak „het ontwikkelen van een goed functionerend, weten schappelijk verantwoord, sa menhangend stelsel van voor zieningen voor in Nederland woonachtige personen die ten gevolge van diepingrijpende, langdurige marteling, gijzeling of oorlogshandeling ernstig psycho-traumatisch geledeerd zijn geraakt". Aan deze op dracht denkt ze over ongeveer een jaar te voldoen. Ze heeft nu een tussentijds rapport uit gebracht omdat profBastiaans al op 1 juni met pensioen gaat RIJNSBURG De gemeente Rijnsburg trekt dit jaar 100.000 gulden uit om vorstschade aan wegen te herstellen. Mede door de strenge winter is de toch al niet zo beste conditie van verschillende Rijnsburgse wegen sterk verslechterd. De Dienst Gemeentewerken heeft onlangs een lijstje opge maakt van noodzakelijke werkzaamheden die aan het Rijnsburgse wegennet moeten worden verricht. Volgens ra ming van de dienst zou hier voor zo'n 300.000 gulden nodig De 100-000 gulden die wel be schikbaar is wordt alleen be steed om de meest noodzakelij ke reparaties te verrichten. Het gaat dan met name om het opknappen van de doorgaande wegen zoals de Rijnsburger- weg. de Oegstgeesterweg en de Sandtlaan. Verschillende commissieleden van de commissies financiën en openbare werken drongen maandagavond en gisteravond aan op een strukturele aanpak van het Rijnsburgse wegennet, dat behalve met aanzienlijke vorstschade ook nog met een fors achterstalling onderhoud te kampen heeft. Burgemeester Jonkman liet weten dat volgens afspraak (gemaakt tijdens de eind vorig jaar gehouden begrotingsbe handeling) een strukturele aanpak van deze problematiek zal worden meegenomen in de komende begroting. Direkteur Neijmeljer van de dienst Gemeentewerken gaf toe dat de huidige werkwijze niet de meest ideale is. „Maar als je niets doet krijg ie ver- keersonveilige situatiesvol gens Neijmeijer. De herstelme thode die momenteel gehan teerd wordt houdt volgens hem minimaal vijf jaar stand.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7