^Aristocraat jie pijnlijke ivaar heden smet schuwt Kloof tussen Warschaupact en NAVO wordt groter hiil gevangenen veroorzaakt golf van protesten in Israël Pentagon straft wapenproducent „Bouterse heeft niets" GENERAAL DE JAGER: Palestijnen houden stand tegen sji'iten in Beiroet pagITENLAND £eidóc@otvumt WOpNSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 5 i Reagan-Gorbatsjov begin volgend jaar IHINGTON De Sovjet-Unie >estemnniet vee* te v°elen voor een i. Momjtmoeting tussen partijleider g een #itsjov en de Amerikaanse pre- f en ,t Reagan later dit jaar in de en walgde Staten. En Washington wordetv°lf>ens Amerikaanse functio- te ten#en niet veel moeite om de be- W ee#e"in6 van Moskou op dit starten.aan te wakkeren. Een Ameri- in der pe functionaris voorspelde gis- eleden dat een top op zijn vroegst in erd. „Brste van volgend jaar zal t doenpvinden, en zeker niet in sep- dertijdP1" 'n New York, ook al zou rariscl^tejov dan de VN-vergadering t gebiefnen- broen ver he nnelijlr" Duizenden Ethiopiërs keren naar huis terug NAIROBI Duizen den Ethiopiërs verlaten momenteel de vluchte lingenkampen in Soe dan en keren naar huis terug. Volgens de Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN gaat het om een aantal van 35.000 men sen. „De mensen heb ben gehoord dat het in Tigre is gaan regenen en ze willen hun grond bewerken." aldus de verklaring van de UNHCR. Werklozen als vogelverschrikkers LONDEN Vijf jonge werklozen van de industriestad Birmingham in Midden-En- geland hebben een tijdelijke baan gevon den op een boerderij te High Halstow, bij Rochester, in het Zuidengelse graafschap Kent. Sinds gistermorgen komen zij daar als vogelverschrikkers aan de kost. Land bouwer Edward Waltham heeft een uitge strekte boomgaard vol kersebomen, die nodig beschermd moeten worden tegen vraatzuchtige vogels. Walthams vogelver schrikkers gaan al om 4 uur 's morgens aan de slag. Vanaf die tijd tot het weer donker wordt, geven zij de vogels van ka toen met fluitjes, ratels, oude ketels, dek sels en trompetten. Bij het vallen van de avond keren de vogels terug naar hun nest en laten zij de kersebomen met rust DEN HAAG „Er is niets aan de hand met legerleider Bouterse". Dat heeft de woordvoerder van de Suri naamse ambassade in Den Haag ver klaard. Hij reageerde op berichten dat legerleider Bouterse twee weken geleden is getroffen door een lichte beroerte. Volgens zeer goed ingelich te kringen in Paramaribo was Bou terse naar het binnenland vertrok ken om te herstellen. De ambassade- woordvoerder bevestigde dat Bou terse enige tijd in het binnenland is geweest „maar daar is hij wel va ker". Volgens berichten in de Suri naamse pers verblijft Bouterse intus sen weer in Paramaribo. Polen wijst protest Nobelprijswinnaars af WARSCHAU De Poolse regering heeft gisteren een protest van 28 Nobelprijswin naars tegen de berechting van drie vooraan staande Poolse dissidenten van de hand ge wezen. In Warschau begint morgen een pro ces tegen Adam Michnik, Wladyslaw Frasy- niuk en Bogdan Lis. Zij worden beschuldigd van het organiseren van een nationale sta king tegen de prijsstijgingen van voedsel. De brief van de Nobelprijswinnaars was onderte kend door onder andere schrijver Saul Bel low, de dichter Czeslaw Milosz en de natuur kundige Linus Pauling. De meeste onderte kenaars hebben de Amerikaanse nationali teit. Zij wijzen op dat de voorgenomen sta king werd afgelast en dat Michnik zijn gehele leven heeft gewijd aan geweldloze strijd voor economische, culturele en politieke vrijheid. Jtemmfelands president Richard von Weizsëcker komt van 30 mei tot en met 1 'V voor een officieel staatsbezoek naar ons land. De president, die per trein :"totiehmsterdam arriveert, zal een gevarieerd programma afwerken. Hij praat I Koningin Beatrix en prins Claus, premier Lubbers en minister Van den linders van Budenlandse Zaken. Bij burgemeester Van Thijn van Amsterdam men iipV ^et drugsprobleem aansnijden. In Amsterdam zal hij ook een gesprek VV fien met Nederlandse jeugd. een verdere programma vermeldt onder andere: een bezoek aan het West- Ti De P- een rondvlucht boven de Deltawerken, een ontmoeting met de Kamer indert#,ef bedrijfsleven. Na een gesprek met de pers in Amsterdam en een be- aij plak aan de Gasunie in Groningen keert Von Weizsëcker via het vliegveld Dmdat pë terug naar Bonn. inties i BONDSPRESIDENT £e"£)N WEIZSACKER NAAR NEDERLAND: parti :rd zal 'tent nitief. ite vai •medic ed om »edie en rai waarüNN Hij is nog geen -iB&i «r in functie, maar bij staatsbezoek aan Ne- !^an"rland zal het lijken als- ■hij al een half mensen- iren president van de jndsrepubliek is. Het oogste ambt van het (id is Richard von Weiz- tker op het lijf geschre- n. Hij is in al zijn ge- agingen op en top aris- ïraat en met zijn eeuwwitte haren ziet j er ook zo uit. Maar ie meent dat Von Weiz- cker een handig diplo- aat is die pijnlijke waar- tden uit de weg gaat, irgist zich. Deze chris- n-democraat kan hard tpakken. ;em de achtste mei. Tal van dere Duitsers schoven on- makkelijk op hun stoel toen Ê>n Weizsëcker in de Bonds- g de achtste mei 1945 niet zeer herdacht als een dag |n de nederlaag, verdrijving deling, maar vooral als een HHPpgg van de bevrijding. Hij Jkte ook door het bescher- ende afweerschild van „Wir iben es nicht gewusst". Von eizsacker: „Elke Duitser In zien wat zijn joodse me- Een nog opvallend jeugdig uitziende koningin Beatrix bracht in maart 1982 een staatsbezoek aan West- Duitsland. Zij ontmoette Von Weiszacker die toen nog burgemeester van West-Berlijn was. FOTO MILAN KONVALINKA de-burgers moesten meema ken". En: „Wie zijn ogen en oren de kost gaf, wie zich wil de informeren, die kon weten dat de deportatietreinen re den". Maar, zo hield de president zijn landgenoten voor, „er wa ren veel manieren om het ge weten in slaap te sussen, niet verantwoordelijk te zijn, een andere kant uit te kijken, te zwijgen". De echo van Von Weizsackers toespraak klinkt nog na. Protesten, maar voor al ook instemming. Er zijn honderdduizenden aanvragen bij de villa- Hammerschmidt binnengekomen voor de tekst van de rede. Von Weizsëckers secretariaat wordt over stroomd met, in «meerderheid, positieve brieven. „Wat ik in de Bondsdag gezegd heb", vertelt Von Weizsëcker in een gesprek met Nederlandse journalisten in Bonn, „is niets anders dan een schildering van de belevenissen uit mijn eigen jeugd. Het was een weergave van wat ik voelde. In mijn schoolklas was de helft of eenderde van joodse afkomst". Boven de partijen Een ding is zeker: Duitsland heeft weer een president die van zich doet spreken. Dat het hoogste ambt in de staat „De relaties zijn buitenge- vooral met protocollaire be- woon intensief en positief, voegdheden en met weinig Maar toch bestaat de indruk uitvoerende macht bekleed is, dat Nederlanders en Duitsers stoort de aristocraat Von niet beseffen wat voor ge- Weizsëcker (65) niet. Integen- wicht de onderlinge relaties deel. Hij is altijd iemand ge- hebben", weest die graag wat boven de Hete hangijzers tussen Neder- partijen staat, die het alle- land en Duitsland zijn er nau- daagse politieke ellebogen- welijks. Een wrijfpunt zijn de werk schuwt. Von Weizsëcker twee Duitse oorlogsmisdadi- praat graag over principes, gers die in Breda gevangen hogere waarden. Hij is meer zitten. Geregeld klinkt vanuit een denker dan een doener, de Bondsrepubliek de roep Dat blijkt ook uit de functies om gratie. Maar Von Weizsëc- die hij bekleed heeft. Hij was ker beseft hoe moeilijk en ge- jarenlang voorzitter van het voelig die kwestie in Neder- congres van de Evangelische land ligt. Op de vraag of hij er Kerk en lid van de synode. In toch wat over wil zeggen, ant- de CDU leidde hij in de jaren woordt hij kort: „Hier niet", zeventig de commissie die een In Nederland wel dus? nieuw program uit moest dok- Een andere bron van conflic teren. Ook de socialisten von- ten: het totaal verschillende den hem zo geknipt voor het drugsbeleid. In Nederland presidentschap dat zij er vorig wordt de gebruiker van hard jaar van af zagen een kanslo- drugs, voor zover hij er niet ze eigen kandidaat voor te ook in handelt, vooral als een dragen. Tot nu toe hebben de patiënt beschouwd. In de socialisten geenszins spijt van Bondsrepubliek wordt hij hun steun aan Von Weizsëc- aangepakt als een crimineel, ker. Ze hebben de president „Ik weet te weinig van de zelfs vaak in bescherming ge- drugsproblematiek af. In Am- nomen tegen kritiek uit de sterdam wil ik er wat meer rechtse vleugel van zijn eigen over aan de weet komen. Bij CDU/CSU. ons zjen we een verschuiving Von Weizsëcker komt niet van jongere gebruikers naar naar Nederland om de betrek- oudere. De laatste tijd is ook kingen tussen de beide landen de alcohol weer sterk in op- te verbeteren. Hij wijst op de mars tegenover de drugs. In drukke onderlinge handel, elk geval zijn we nog ver af van een oplossing van het moment niemand een oplos- drugsprobleem. Maar ik ge- sing voor deze kwestie weet, loof dat in Duitsland het be- kan men niet zeggen dat het grip voor een preventieve en probleem niet bestaat. Dat is therapeutische aanpak aan niet historisch gedacht. Ik heb het groeien is". wel eens gezegd: de Duitse Het bezoek van de Ameri- kwestie blijft open, zo lang de kaanse president Reagan aan Brandenburger Tor gesloten een soldatenkerkhof in Bit burg waar ook SS-ers begra ven liggen, heeft ook in Ne- blijft' De Duitse president is er van overtuigd dat de Duitse deling derland de gemoederen danig alleen opgeheven kan worden in beroering gebracht. Von ..in volledige overeenstem- Weizsëcker: „Ik weet dat daar ming met al onze buren, an- in Nederland heel kritisch en ders zijn er geen veranderin- heel gevoelig op gereageerd êen in Europa mogelijk", is. Maar in veel reacties klonk Von Weizsëckers broer, de toch ook de zorg door dat de wereldberoemde kernfysicus wederzijdse betrekkingen Karl-Friedrich Von Weizsëc- hierdoor niet te zeer schade ker, waarschuwt al jarenlang zouden lijden". De deling van Duitsland is een probleem dat Von Weiz sëcker altijd sterk heeft bezig gehouden. „De Duitsers", zegt hij, „voelen een samenhorig heid. Dat heb ik als burge meester van Berlijn van zeer nabij en op een heel menselij ke manier mee kunnen ma ken. In onze grondwet staat dat de Duitsers worden opge- ontwikkelen kan interessant roepen in vrijheid de eenheid zjjni maar het mag nooit zo tot stand te brengen. Maar wat dat concreet betekent voor de in de toe! mand. De Duitse kwestie blijft nieuwe wapens", open. Maar omdat er op dit - tegen de gevaren van de wa penwedloop. Hoewel lang niet zo uitgesproken als Karl-Frie drich, maakt ook Richard geen geheim van zijn zorgen. Over Reagans plan een af weerschild in de ruimte te in stalleren tegen vijandelijke raketten (SDI), zegt hij: „Ik heb me niet uitgesproken voor of tegen SDI. De moge lijkheid nieuwe wapens te zijn dat de wens om de tech- nologie te verbeteren of te politieke architecten versterken het uitgangspunt kornet, dat weet nie- js bij het ontwikkelen van wapens". GERARD KESSELS (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL „De militaire kloof tussen het Warschau pact en de NAVO wordt groter". Dat zei gisteren in Brussel de Nederlandse generaal Cor de Jager, chef van het militair comité van de NAVO, tijdens de bij eenkomst van de Europese ministers van Defensie van het bondgenootschap, de Eurogroep. „In het verleden", aldus De Jager, „hebben wij altijd gedacht dat die kloof gedicht zou kunnen worden vanwege de mindere kwaliteit van het Warschaupact-materieel en -troepen. Maar de kwaliteit en de kwantiteit groeit daar en dat is erg ontmoedigend". De Jager wees erop dat in de laatste tien jaar het Warschaupact 1,4 miljoen meer soldaten onder de wapenen heeft geroepen te genover 400.000 van de NAVO. In dezelfde periode bouwde het Warschaupact 12.000 tanks tegen 1.500 van de NAVO. „Alleen al in 1984 zijn er in het Warschaupact 3500 tanks bijgekomen". De generaal zei dit ter illustratie van het rapport, waar de Defensie ministers zich over buigen en dat een soort blauwdruk is voor wat de NAVO de komende 15 tot 20 jaar nodig zal hebben. Hoe de plannen er uiteindelijk zullen uitzien, kon hij niet zeggen. „We weten niet wat we exact nodig hebben". Ook de kosten kon hij niet becijferen, maar in feite gaf hij toe dat de militaire wen sen altijd overschaduwd zullen worden door wat de politici fi nancieel mogelijk willen maken. BOETE VAN RUIM TWEE MILJARD GULDEN WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van defen sie, het Pentagon, zal voorlo pig geen contracten meer gun nen aan enkele afdelingen van de belangrijke wapenleveran cier General Dynamics. Aan leiding daartoe zijn „ongeoor loofde praktijken". De con tracten vertegenwoordigen een waarde van 700 miljoen a één miljard dollar (2,5 a 3,5 miljard gulden). De maatregelen blijven van kracht zojang General Dyna mics niet een aantal interne hervormingen heeft inge voerd, waaronder een „rigo- reuze gedragscode". Het be drijf wordt ervan beschuldigd het Pentagon voor miljoenen dollars te hebben benadeeld. Op grond van eerdere maatre gelen heeft het ministerie van defensie ook de betaling aan het bedrijf opgeschort van ruim één miljard gulden. Ge neral Dynamics kreeg boven dien een boete van 676.283 dollar (2,37 miljard gulden) omdat het bedrijf geschenken ter waarde van ruim 67.000 dollar heeft gegeven aan de inmiddels gepensioneerde ad miraal Hyman Rickover. BEIROET De sji'itische Amal-militie is er na twee dagen van felle strijd niet in geslaagd om de Pale stijnse vluchtelingenkam pen Sabra, Sjatila en Boersj el-Barasjne in Bei roet binnen te dringen. Beide partijen zijn daarom een bestand overeengeko men, dat gisteravond is in gegaan. De gehele verdere nacht is het betrekkelijk rustig geweest in de Liba nese hoofdstad. De gevechten tussen de Amal- militie en Palestijnen hebben aan zeker 121 mensen het le ven gekost Het aantal gewon den bedraagt enkele honder den. Het staakt-het-vuren is be werkstelligd door de pro-Pale stijnse sji'itische leider Fadlal- lah. Het bestand werd afge kondigd nadat Palestijnse guerrillastrijders, die twee da gen lang waren belaagd door militieleden van de sji'itische Amal-beweging, een paar uur eerder door de omsingeling waren heengebroken en enke le flatgebouwen hadden vero verd vanwaar zij de flanken van de Amal-militie onder een spervuur legden. tUZALEM De vreugde waarmee de drie Israëli- t soldaten door hun familieleden werden ontvan- L I op het militaire vliegveld Hatzor, staat in schril ^Itrast met de woedende en verontwaardigde protes- 1^1 die de uitwisseling in de rest van het land heeft gemaakt. De drie soldaten werden maandag uitge wisseld tegen 1.150 Palestijnse en Libanese gevange nen. De voor de regeringscoalitie tot nu toe meest bedreigende re actie is het aandringen van minister van buitenlandse zaken Shamir op de vrijlating van 25 leden van een joodse terreur groep, die verdacht worden van terreuracties tegen Palestij nen. Premier Peres heeft nog niet gereageerd op de oproep van Shamir. De Israëlische legerradio meldde dinsdag dat ze ker 50 van de 120 parlementsleden voorstander zijn van het verlenen van gratie aan de joodse terroristen. De Israëlische kranten zijn verdeeld over de gevangenruil. In een aantal dagbladen, vooral die welke de Arbeiderspartij van premier Peres steunen, wordt nadruk gelegd op de waarde die in de joodse traditie wordt gehecht aan het men selijk leven en de betrokkenheid tussen het Israëlische leger en de bevolking. Daarom zou de vrijlating van de gevange nen gerechtvaardigd zijn, zelfs als daar enige risico's aan ver bonden zijn, zoals een krant het uitdrukte. 3 juni I Wijkagent Mops was geen man van halve ^DiNtregelen. Hij had een overtreding geconsta- d en zoiets diende streng te worden ge- ft. Het gezag kon immers niet te grabbel ge- id worden door lieden, die ongerechtigd in fraaie politie-uniform liepen... Dus nam zijn gummilat en diende Loetje daarmee B I vliegensvlugge en vernietigende dreun op helm toe. dat dit anders zo nuttige hoofd- rSel tot een vormeloos hoopje in elkaar zak- ^)e slag dreef de helm bovendien zó diep r Loetjes oren en ogen heen, dat de schurk ^^maal niets meer kon zien of horen. En daar- J9? was Loetje voorlopig uitgeteld... Intus- zag het er in Gozewijns kelder niet al te VHt uit. Het opkomende water steeg hoe langer IS hoger en reikte de arme boekhandelaar nu al tot aan de lippen. „Ik kan niet zwemmen," steunde hij, een mondjevol vies havenwater vol afschuw uitspuwend. „O... over vijf minuten is het met me gebeurd..." Gelukkig scheen red ding nabij te zijn, want smidje Verholen en Kleuntjes de „mepper" hadden de toegang tot de onderaardse spelonken ontdekt. Dapper was smidje Verholen de stenen trappen afgedaald, doch al gauw kon hij niet verder. „Ik stuit op een onwrikbare stalen deur, briggesl" riep hij naar boven. „Geen handvat of slot aan te zienl Die krijgen we er dus zomaar niet uit! Er siepelt óók water onderdoor! Het zou wel eens kunnen wezen, dat meneer Van Uylen erachter opgeslo ten zat!" „Ik zal hier 'es even rondneuzen!" antwoordde Kleuntjes. „Er moet toch een ma nier zijn om die deur te openen en te sluitenl" Nieuw bewijs materiaal voor Zuidafrikaanse atoomproef WASHINGTON Een anti- apartheid groep in de VS heeft verklaard officiële Ameri kaanse documenten te hebben verkregen, waaruit blijkt dat Zuid-Afrika in 1979 een kern bom heeft beproefd. Op 22 september 1979 werd via een Amerikaanse satelliet een mysterieuze flits waargeno men voor de kust van Zuid- -Afrika. Sindsdien wordt ge speculeerd dat Zuid-Afrika een kernbom beproefde, maar Pretoria spreekt dit tegen. Volgens het „Washington Of fice on Africa", een door ker ken en vakbonden gesteunde organisatie, zijn in de atmo sfeer veranderingen geconsta teerd, die wezen op kernont- se regering blijft overigens bij het standpunt, dat er geen re denen zijn om aan te nemen dat Zuid-Afrika een bom heeft beproefd. Booreiland omgeslagen Reddingswerkers proberen- opvaren den van het Ame rikaanse boorei land te redden, dat gisteren In de monding van de Mississippi was gekanteld. Zes be manningsleden van het booreiland kwamen daarbij om het leven ge komen. Negen be manningsleden werden bij het on geluk over boord geslingerd, maar wisten zich zwem mend In veiligheid te stellen. Twee opvarenden zaten vanochtend nog opgesloten In het gekantelde boorei land. Omdat twee van de drie dek ken geheel onder water zijn gelopen, wordt voor het le ven van deze twee gevreesd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5