eer vervolging na angifte strafzaken Doordacht 3=1 Overheidstekort terugdringen jij snellere groei economie nva v lid Forse bezuinigingen blijven noodzakelijk >ERE AANPAK VOETBALVANDALISME KONINKLIJK HUIS Minister tikt ambtenaar Kuethe op de vingers Gedetineerde dwingt onbewaakt bezoek af JNENLAND QeXdóaQoivuwt WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 3 ee gevallen van tbc in Goes jen ;S De Zeeuwse tuberculosebestrijding n Goes twee gevallen van open tuber- ontdekt. Daarnaast zijn er volgens dr. Wieringa, hoofd van de dienst, uit het vanferzoek nog veertien gevallen bekend ge- ighoufen van mensen die besmet zijn, maar die d iTbesmettelijk zijn voor hun omgeving. De h tuberculose werd vorige week het eerst tsseciUid bjj een 17-jarige leerling van een :hool in Goes en later bij een 52-jarige sgenoot van de jongeman. Zeeland heeft 18I een tbc-explosie meegemaakt in het Üwsvlaamse Hulst. Toen werden ruim tig met open tbc besmette personen opge- rd. In de Gelderse plaatsen Bemmel en .{bergen zijn begin deze maand ook explosies geconstateerd. Strafzaak oud-directeur Philips uitgesteld DEN BOSCH De behandeling van de strafzaak tegen de voormalige directeur van Philips, drs. C. van B. is voorlopig van de baan. De raadsman van Van B., mr A. van de Rakt, heeft bij de rechtbank in Den Bosch een bezwaarschrift inge diend tegen de dagvaarding. Daardoor komt de behandeling, die vrijdag zou plaatsvinden, automatisch te vervallen. Van B. wordt ervan verdacht Philips te hebben willen afdreigen voor een bedrag van 5,25 miljoen gulden. Bovendien is hem openbaarmaking van geheime infor matie ten laste gelegd. Mede naar aanlei ding daarvan is bekend geworden, dat Philips veel grotere belangen had in het Westduitse elektronicaconcern Loewe Opta dan officieel bekend was. Voor gymnasium oude talen „essentieel" DEN HAAG Het gymnasium mag het „essentiële van de klassieke vor ming" niet verloren laten gaan. „Een middel daartoe is en blijft kennis en inzicht in de klassieke talen," aldus staatssecretaris mevrouw Ginjaar- -Maas gisteren in de Eerste Kamer. Trouwens ook voor havo-leerlingen ligt een vorming in de antieke cul tuur in het verschiet in het kader van de plannen voor een toekomstig lyceum. Behalve wiskunde als ver plicht vak acht mevrouw Ginjaar ook geschiedenisonderwijs onontbeerlijk. Er wordt gewerkt aan een nieuw eindexamenprogramma in dit vak. Eigen vlag voor Willem-Alexander DEN HAAG De vorige maand achttien jaar geworden kroonprins Willem-Alexan- der heeft een eigen vlag gekregen. De vlag zal ook worden gevoerd door zijn twee broers, zodra die achttien jaar zijn gewor den. Het besluit hiertoe is gisteren in het Staatsblad gepubliceerd. De door Alexander en zijn broers te voeren vlag is oranje van kleur met op het midden een (Nassaus) blauw kruis. Op het midden van het kruis bevindt zich een oranje medaillon waarop een schild, gedekt met de koninklijke kroon, in de kleuren geel en wit. Op het eerste en derde kwartier is een blauwe jachthoorn met rode opening, monding en snoer en wit beslag (Oranje) zichtbaar, op het tweede en vierde kwartier een gekan- teelde witte burcht (Amsberg). Gevaarlijke kinderpistolen DEN HAAG De Keuringsdienst van Waren gaat optreden tegen kinderpistool tjes die een gevaarlijke vonkenregen ver spreiden. Het gaat om vuursteenpistooltjes van wit doorzichtig plastic van het type „Super Cap Gun", afkomstig uit Hong Kong. Deze pistooltjes spuiten vuurspet- ters die twee meter ver kunnen komen en dan nog brandgaatjes kunnen veroorza ken. Ongelukken met bijvoorbeeld ogen zijn dan niet denkbeeldig. Alle speelgoed zaken worden gewaarschuwd deze ge vaarlijke pistooltjes niet meer te verko pen. De importeur krijgt de opdracht de import van de pistooltjes te staken en de reeds op de markt gebrachte exemplaren terug te nemen. Schermen met wilgen tegen geluidsoverlast DEN HAAG Op verscheidene plaat sen in ons land zullen stalen schermen met wilgenbegroeiing worden geplaats om de geluidsoverlast rond autosnelwe gen in te dammen. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu gisteren desgevraagd beves tigd. Uit proefprojecten is gebleken dat dergelijke schermen de geluidsoverlast zeer behoorlijk tegengaan. De kosten blijven volgens de woordvoerster bene den de door het ministerie gehanteerde norm van 400 gulden per vierkante meter. Het ministerie heeft dit jaar 15 miljoen gulden uitgetrokken voor de geluidswallen. Ook de volgende jaren zal er geld voor worden vrijgemaakt. ICS V *Van onze parlementaire redactie) [N HAAG Het kabi- wil het aantal strafza- ich tk dat juridisch niet 'eg vtdt vervolgd (gesepo- n latjrd) met de helft ver- rachtnderen. Daarmee wordt eid v( doen van aangifte van inisteifbare feiten een stuk n gejvoller, aldus VVD- gen ktieleider Nijpels giste- uitej tegenover de Horecaf, ondernemers in de ho- De aanpak van het toch lidalisme in stadions n doldt onder meer in: Rudilrecht bij grote evene- d to<nten, het verbieden roor alcohol in stadions, ni er alternatieve straffen en vergoeding van schade bij vernielingen. Vandaag is het beloofde kabi netsplan voor de bestrijding van de criminaliteit aan de Tweede Kamer gepresenteerd. In dit plan, dat de naam „Sa menleving en criminaliteit" meekreeg, wordt voor de jaren 1986-1990 een reeks van maat regelen aangekondigd ter be teugeling van de grote en klei ne misdaad. Het kabinet ver wacht overigens niet dat hier door de criminaliteit onmid dellijk met sprongen zal dalen. Wel stelt het kabinet vast dat het plan onze samenleving in elk geval een „betere uitgangs positie verschaft om de crimi» naliteit geleidelijk aan terug te dringen". De voorgestelde maatregelen houden naast de bouw van vijf nieuwe gevangenissen in grote lijnen verder in: uitbreiding van politiecon troles op straat; oprichting van regionale cri- minele inlichtingendiensten, waarin verschillende politie korpsen samenwerken; hardere aanpak van handel in hard drugs; verbetering van de misdaad preventie door uitbreiding van het toezicht in het openbaar vervoer, gebouwen, winkels etc. Het gaat hierbij vooral om toezicht door burgers, zoals conducteurs, conciërges, jonge renwerkers en winkelperso neel; strenger toezicht op school verzuim. Een aantal maatregelen heeft ten doel de werkdruk van po litie en justitie te verminderen zodat er meer tijd vrijkomt voor het opsporen en vervol gen van delicten. Zo zullen on der meer de gegevens van po litie en justitie langzamerhand allemaal worden verwerkt in computerbestanden en zal het aantal verkeerstekens en ver keersregels op plaatsen waar deze niet strikt noodzakelijk zijn worden verminderd. Politie en justitie zullen vol gens het kabinet meer aan dacht moeten besteden aan de slachtoffers van misdrijven, met name ten aanzien van de eerste opvang, de verwijzing naar hulpverleners en het ver strekken van informatie over de rechtsgang en de mogelijk heden om schadevergoeding van de dader te ontvangen. Wensbron Met het werpen van een muntstuk stelde prinses Juliana gisteren officieel een wensbron in „De Efteling" in gebruik, waarvan de opbrengst geheel is bestemd voor het ontwikkelingswerk van de stichting Nederlands Kinderhulp Plan. De prinses deed dit in haar functie van erevoorzitster van de stichting. De opbrengst van de wensbron wordt gebruikt voor project in Kenya. Het is een streven van de stichting meerdere wensbronnen van de grond te krijgen. NV IN NIEUW PROGRAMMA: bew< liddl aden hetf™0^ van V00rPa6'na) ja™,ISTERDAM Ook de mkefniindering van het idagferheidstekort kent in 'en t gisteren gepresenteer- k" programma van de IV een lagere prioriteit -Duitf1 het aanjagen van de VooPnomie. „Naar mate de idimpnomie sneller groeit er meer aan de reduc- van het tekort worden daan". Uitgaande van Frarfi groei van twee pro l-Pont per jaar wil de FNV ce z<n half tot een procent ^%van aan verminde- buife van overheidste- i 14 f kort besteden. De rest moet gaan naar stimule rende maatregelen. Overheid, vakbeweging en werkgevers moeten volgens de FNV samen het karakter van de economische groei kunnen bepalen. Daarom wil de FNV tot meerjarenafspraken komen over zowel het beleid van de overheid als dat van werkge vers en werknemers. Om de motor van de economie in een hogere versnelling te krijgen moeten dè binnenlandse beste dingen worden opgepept. Dat geldt zowel investeringen als consumptie. De FNV verwacht dat bedrijven daardoor tot (advertentie) JOSt-i ïtzul Als het om een vakantie verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. Tóp-Adviseurs in Assurantiën Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd doordacht. NVA Koningin Wilhelmmalaan 12. 3818 HP Amersfoort flinke uitbreidingsinvesterin gen zullen overgaan. Bouw Verscheidene investeringspro gramma's zouden vooral de bouwsector moeten oppeppen. Ze zijn vooral gericht op ener giebesparing en bestrijding van milieuvervuiling. De FNV wil de bouw van een nieuwe kerncentrale voorkomen door een groot energiebesparings programma uit te voeren. Dat kan worden betaald met de opbrengst van jaarlijks 60 mil jard kubieke meter gas dat jaarlijks extra tot de eeuwwis seling moet worden ingezet. De WIR, een belangrijk be staand instrument om investe ringen aan te moedigen moet zo worden omgevormd dat de arbeidskosten in het bedrijfsle ven worden verlaagd, zodat meer mensen aan de slag kun nen. Mensen die korter gaan werken moeten in koopkracht gelijk blijven, vindt de FNV. De kosten van arbeidstijdver korting moeten betaald wor den uit de toegenomen pro ductie eventueel aangevuld met een stukje van de prijs compensatie. Als door korter werken meer mensen aan de slag komen en de werkloos heid daalt moeten de premies naar beneden. Ook dat helpt de koopkracht op peil te hou den. De FNV gaat met haar eigen programma de komende tijd de boer op. Zowel naar de ei gen achterban, die het nog for meel moet goedkeuren, als naar de politieke partijen. Aan de hand van het programma moet volgens vice-voorzitter Hans Pont een soort „vergelij- Vice-voorzitter Hans Pont kend warenonderzoek" wor den verricht. Dat mondt niet uit in een stemadvies. „We zullen onze leden en zoveel mogelijk andere kiezers wel behulpzaam proberen te zijn bij hun politieke keuze. De marges zijn smal, maar als ja ren achtereen een andersoor tig beleid wordt gevoerd, maakt het een hoop verschil". Over het beleid van het kabi- net-Lubbers merkt het FNV- programma op: „rampzalig voor werknemers en uitke ringsgerechtigden. CDA en VVD verdienen een daveren de verkiezingsnederlaag". VNO-VOORZITTER: AMSTERDAM De werkge versorganisatie VNO is van mening dat ondanks de voor spelde economische groei, for se bezuinigingen de komende jaren noodzakelijk blijven. VNO-voorzitter mr. C. van Lede zei vanmorgen in zijn openingsrede op het jaarlijkse congres van het VNO in Am sterdam, dat de ombuigingen deels zullen moeten worden aangewend om het financie ringstekort van de overheid tot redelijke proporties terug te brengen en deels om, vooral aan de onderkant van het loongebouw, de druk van be lastingen en premies verder te verlagen. Nog onvoldoende wordt beseft, aldus Van Lede, hoezeer dit laatste de arbeidsmarkt ver sterkt en bovendien de pijn van de bezuinigingen kan ver lichten. De starheid van lonen en salarissen zal volgens de VNO-voorzitter moeten wor den doorbroken. Gisteren heb ben de werkgevers in de SER gepleit voor afschaffing van het minimumloon, waarvan ze overigens geen gevolgen voor de werkgelegenheid van ver wachten. Uit een onderzoek blijkt dat de werkgevers optimistisch zijn over de economische ontwik kelingen. Drie procent groei per jaar wordt als reële moge lijkheid beschouwd. ni0t2SIR5N. HeNKie. volgens v Hoeaat VCM cy'oe fUBHeitfk en fiu&BesrsictibÓLook al is hk pw lecie vtepceftwa.". SCHOOL 4 19 V- M 12 KM 23 mei Prins Claus wordt op Pa leis Noordeinde in Den Haag, in zijn hoedanigheid van beschermheer van Scouting Nederland, door een scouts-delegatie op de hoogte gebracht van hun activiteiten. Die activiteiten zijn een gevolg van een opdracht die de prins 8 fe bruari aan de scouts heeft gegeven. Mr. Pieter van Vollenhoven woont in de schouwburg Orpheus in Apeldoorn een gedeelte bij van de studie dag van Veilig Verkeer Ne derland met als thema „Jong blijven in het ver keer". Na optreden voor televisie DEN HAAG Minister Van den Broek is ont stemd over het verschij nen van zijn ambtenaar F. Kuethe, oud-zaakgelastig de in Sri Lanka, maandag op de AVRO-televisie. De minister heeft de betrok kene gisteren over zijn handelwijze onderhouden. „Ik twijfel niet aan de integri teit van Kuethe, maar ik kan niet respecteren dat iemand de loyaliteit van mijn medewer kers openlijk in twijfel trekt, hetgeen hij deed door het rap port-Wijnaendts als apekool te bestempelen", aldus Van den Broek. De minister herhaalde dat het ambtelijke rapport niet de eni ge basis is voor het standpunt van de regering. Ook de per manente stroom van berichten die het ministerie uit Sri Lan ka ontvangt, telt mee. Op het departement werd met klem ontkend dat de Nederlandse ambassade in Sri Lanka het beleid van het kabinet inzake de Tamils als onzinnig heeft bestempeld. Theo Janssen van de katholie ke ontwikkelingsorganisatie Cebemo beweerde dit gisteren op een persconferentie van de Vereniging voor Vluchtelin genwerk Nederland. De woordvoerder van Buitenland se Zaken wees erop dat de hui dige Nederlandse zaakgelastig de in Colombo de Tamils in een interview als economische vluchtelingen heeft bestem peld. Het zou overigens zeker niet de bedoeling zijn Tamils mas saal het land uit te zetten. Mi nister Van den Broek: „De in dividuele asielaanvragen wor den normaal afgewerkt. Als iemand aannemelijk kan ma ken dat hij in zijn eigen land wordt bedreigd, zal worden nagegaan aan de hand van in ternationale verdragen of hij voor asiel in aanmerking komt", aldus de minister. Hij voegde eraan toe dat ons land zich niet kan permitteren licht te tillen aan asielaanvragen, te meer omdat Nederland op dit gebied een reputatie te verlie zen heeft. Als een asielaanvraag wordt afgewezen heeft een betrokke ne allereerst de mogelijkheid in beroep te gaan bij het mi nisterie van Justitie. De staats secretaris, mevrouw Korte- Van Hemel, is dan verplicht bij het Hoge Commissariaat van de VN advies in te win nen. Zij is echter niet verplicht deze raad op te volgen. Als er negatief over een beroep wordt beschikt, kan de betrok kene terecht bij de Raad van State. Het oordeel van deze in stantie is bindend. Korter werken en scholing combineren AMSTERDAM Minister De Koning Van Sociale Zaken heeft de sociale partners opgeroepen na te gaan hoe korter werken kan worden benut voor scholing van werknemers. De bewinds man reageert hiermee op opmerkingen van werkgevers dat technologische vernieuwing en arbeidstijdverkorting niet samen kunnen gaan gezien het grote gebrek aan vaklieden. De Koning sprak op het VNO-congres te Amsterdam. Hij deed tevens een beroep op werkgevers en vakbeweging in elk geval te gaan overleggen over de invoering van nieuwe technologieën. Nieuw apenhuis in Artis In de Amsterdamse dierentuin Artis is gisteren het vernieuwde apenhuis geopend. Dat gebeurde door het luiden van een klok door de oudste ex-dierenverzorger van artis, de heer Van Schalkwijk. GRONINGEN De president van de Groninger rechtbank mr. G. Overdiep heeft een 29-jarige tbr-verpleegde van de Dr. S. van Mesdag-kliniek in Groningen in een uitspraak in kort geding toegestaan op nieuw gebruik te maken van een eerder toegepaste bezoek- regel. De man, G.I. uit Deventer, die als extreem vluchtgevaarlijk bekend staat en in 1982 we gens doodslag werd veroor deeld tot vier jaar cel en tbr, wordt sinds oktober 1984 in de zwaarst bewaakte inrichting van ons land verpleegd. Op advies van zijn behandelaars in de Mesdag-kliniek stond de directie in december 1984 toe dat hij enige uren per week bezoek mocht ontvangen zon der dat daar bewaking bij was. In maart werd die maatregel op last van het ministerie van justitie ongedaan gemaakt op grond van mogelijk gevaar voor de openbare veiligheid. I. spande hierop een kort geding aan tegen zowel de staat der Nederlanden als de genees heer-directeur van de Mesdag- -kliniek, H.J.C. van Marle. Op straffe van een dwangsom van duizend gulden per overtre ding heeft de rechter nu be paald dat de bezoekregeling van voor 15 maart weer inge voerd moet worden. Mr. Over diep spreekt in zijn vonnis van „ongepaste druk van het de partement" en vindt dat het departement zich moet ont houden van inmenging in be slissingen over bezoekregelin gen. Hout- en Bouwbond FNV wil btw afschaffen (Van onze sociaal- economi sche redactie) AMSTERDAM De Bouw en Houtbond FNV wil de btw op arbeidsintensieve werk zaamheden afschaffen dan wel verlagen. Daarnaast zouden de premies voor de sociale zeker heid niet alleen, zoals nu het geval is, over de loonsom moe ten worden geheven, maar over de hele toegevoegde waarde (winsten, renten en huren) van de bedrijven. Op deze manier zou volgens de FNV-bond, 15-20 procent op de arbeidskosten kunnen wor den bespaard. Scheidend voorzitter B. Buys van de bouwbond FNV, zei dit vanmorgen op het vierjaarlijk se congres van zijn bond in Amsterdam. Vrijdag zal Buys officieel de voorzittershamer overdragen aan zijn opvolger J. Schuller. Volgens Buys heeft het hoge btw-tarief (19 procent) ertoe geleid dat allerlei onderhouds- en reparatiewerkzaamheden voor veel mensen onbetaal baar zijn geworden. „Daardoor worden deze werkzaamheden niet meer gedaan, of gaan zij verloren voor de reguliere markt", aldus Buys. Het af schaffen van de btw en een andere heffing van de sociale premies zet volgens de bonds voorzitter meer zoden aan de dijk dan de weg die de over heid en de werkgevers nu vol gen: steeds maar bezuinigen op de lonen van de werknemers. Winkeliers waarschuwen tegen alcoholisme UTRECHT De levensmid- delenbedrijven aangesloten bij de drij\ levensmiddelen ïjve (VGL) gaan op aandringen van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en an dere verslavingen (NCA) zo'n 2500 borden ophangen waarop gewaarschuwd wordt tegen de verstrekking van alcohol hou dende dranken aan jongeren ajer dan 16 jaar. Het NCA op het ophangen van de borden aangedrongen omdat de commissie sterk de indruk heeft dat in veel winkels de wet, die verbiedt dat alcohol aan jongeren beneden de 16 mag worden verkocht, wordt overtreden. Volgens een woordvoerder van het NCA zijn de meeste levensmidde- lenbedrijven zo goed als verge ten dat deze wet bestaat

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3