Stookseizoen duurt 102; maar één maand Rad van avontuur voor Rijnsburgs project in Ghana Engels bezoek in Sancta Maria OP PONTVEER OVER DE VLIET Vier gewonden bij botsing bilöNNESPOUWWONINGEN LEIDERDORP SUCCESVOL PAGIDEN OMGEVING C&idae(3oum/nt WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 17 alle v üsvr;rl| Imm verj wi erenJ lO.OOd n bod oedbj DOSS :ent j Ivrouw Hospers demonstreert de werking van de luiken voor de ramen van haar zonnespouwwoning die de warmte moeten nenhouden. O die L De nu ifzettifDERDORP De ■—and februari 1985 zal >r velen de geschiede- j ingaan als de maand UUB de Elfstedentocht, ar tevens de maand arin de teller van de meter een ongekend )g verbruik aangaf, net J ls in de voorafgaande and januari. Aan de "■11a Haasselaan in Bui- ^Jhof Leiderdorp bleven fl tellers in de zonnes- '^■^ïwwoningen echter staan. Omdat de zon >1 scheen in deze and kon het op zonne- 'e siirgie werkende ver- de tem- met «atuur zonder moeite constl20 graden Celcius hou- Ak en was bijverwarmen A-but nodig, ondanks het dat de thermometer sporth 12 graden aanwees. zes zonneSpOUWWoningen fden omstreeks juli 1983 [eleverd. Hoewel ze in een n Alfypvallend gedeelte in de daar^rijversbuurt van de nieu- e huiéLeiderdorpse wijk Buiten- staan, vallen ze toch di- pe* op. Door hun witte ste nen bijvoorbeeld, er werd een speciale steensoort gebruikt die gebruik van weinig ener gie kan worden gebakken. En verder door de groene houten uitbouwsels aan voor- en ach terkant, die de werking van een luchtsluis hebben en de isolerende werking van de woning verhogen. Aan de achterkant is die uitbouw zo groot dat de meeste bewoners er een plantenkasje van ge maakt hebben. Opvallend zijn verder de zware luiken voor alle ramen, die de warmte 's nachts moeten binnenhouden en de huizen een wat kluis- achtig aanzien geven. Simpel ogende houten permanente zonweringen zorgen er voor dat het in de zomer weer niet te warm wordt. Op het dak aan de achterkant liggen de met kunststof afgedekte luchtcollectoren, het duidelij ke bewijs dat hier met zonne- energie wordt gewerkt. Tweede generatie In Leiderdorp is de zoge naamde tweede generatie zon- newoningen gebouwd. De eerste generatie zonnewonin- gen verwarmde water door middel van met water gevul de zonnepanelen, die erg kwetsbaar waren. De tweede generatie werkt met ver warmde lucht. De luchtcollec toren staan in verbinding met de lucht in de kruipruimte en de spouwmuren. De opgevan gen warmte wordt in de wo ningen getransporteerd naar een omhullende „schil" waar in de warmte wordt opgesla gen om later te worden ge bruikt. De lucht wordt ver plaatst door een kleine venti lator en circuleert in een ge sloten tochtvrij circuit tussen collector, kruipruimte en luchtspouw buiten de woon ruimten om. De woning is zeer sterk geïso leerd om de warmte te kun nen vasthouden. Om het te kort aan natuurlijke ventilatie op te vangen dat daarvan het gevolg is, is er een ventilatie systeem ingebouwd, dat de warmte door middel van een warmtewisselaar (afvoerlucht verwarmt frisse toevoerlucht) terugwint. De voorverwarm de verse lucht wordt indien nodig bijverwarmd. Op die wijze worden alle vertrekken bijverwarmd en geventileerd. Er is een kleine bijstookinstal- latie aanwezig, maar die is tot nu toe nauwelijks gebruikt. „Het stookseizoen is in feite teruggebracht van zeven maanden naar één maand. Ei genlijk hebben we alleeh in de koude januarimaand van dit jaar, toen de zon weinig scheen, moeten bijstoken", vertelt mevrouw A.M.G. Hos- pers-Klein, bewoonster van een zonnespouwwoning. Metingen Mevrouw Hospers en haar echtgenoot zijn verbonden aan de Stichting Zonnewonin- gen Leiderdorp, die het initia tief tot het project heeft geno men. In feite gaat het nog om een experiment; de woning van de familie Hospers is een echte proefwoning en bevat een hoeveelheid meetappara tuur die de bevindingen auto matisch doorgeeft aan de af deling bouwfysica van de Technische Hogeschool in Delft. Het onderzoek wordt eind 1985 waarschijnlijk al af gerond en dan zal precies dui delijk worden in hoeverre de zonnespouwwoning een suc ces is. Voor mevrouw Hospers staat dat succes nu al vast. „De zonnespouwwoning ge bruikt maar 10 procent van de energie die een vergelijk bare woning zonder al die voorzieningen voor verwar ming nodig heeft. De tempe ratuur in huis is heel stabiel, 20 graden Celcius, tot in de verste uithoeken. Ook het Vlak na de oplevering van de woningen waren er proble men omdat er water in de kruipruimte stond, waardoor het roulerende systeem van warmte-opslag niet goed kon werken. Maar toen dat water was verwijderd, kwam de verdere toekomst er zonnig uit te zien. „De besparing op energiekosten is aanzienlijk. Je verbruikt veel minder gas. Het elektriciteitsverbruik is weer wat hoger, vanwege die ventilatoren die de lucht moe ten circuleren. Maar dat ver bruik is misschien nog terug te brengen. Ik schat voorzich tig dat we jaarlijks gemiddeld 2000 gulden besparen op ener gie", aldus mevrouw Hospers. De huizen kostten rond de 270.000 gulden, en mevrouw Hospers geeft toe dat dat geen investering was die zichzelf in een paar jaar terugverdient. „Maar dat was ook de bedoe ling niet. Ik verwacht dat op den duur, na 25 tot 30 jaar, deze woning wel steeds voor deliger wordt, omdat de ener gieprijzen blijven stijgen. Maar het ging er in de eerste plaats om een milieuvriende lijk alternatief te bieden voor bijvoorbeeld kernenergie. Daarin hebben we graag een pioniersrol willen spelen". Toekomst Mevrouw Hospers stelt dat zonnespouwwoningen goed koper kunnen worden als uit het onderzoek van de TH Delft is gebleken wat het ren dement is geweest van de di verse voorzieningen. „In deze woningen is zo ongeveer alles toegepast wat maar energie besparing kon opleveren, maar het is heel goed denk baar dat bepaalde zaken in een volgend bouwproject kunnen worden weggelaten". Zonnespouwwoningen, overi gens een ontwerp van archi tectenbureau J. Kristinsson uit Deventer zijn ook terug te vinden in Schiedam in Woud- hoek, waar ze een jaar gele den als woningwetwoningen (184 stuks) zijn gebouwd en in Hoofddorp, waar het gemeen tebestuur bezig is met een project dat verschillende soor ten zonne-energie omvat. De zonnespouwwoningen, in dit geval weer koopwoningen staan hier in een soort proef tuin. „Voor ons als stichting is het het belangrijkste dat we een aanzet hebben gegeven tot de bouw van woningen die weinig energie nodig hebben. In de bouw zou eigenlijk nu al rekening gehouden moeten worden met de toekomst. De moderne ontwikkelingen op het gebied van energiebespa ring zouden eigenlijk nu al toegepast moeten worden, of anders is het zaak woningen te bouwen die daarop voorbe reid zijn", aldus mevrouw Hospers. Een groep van zestien Engelse ziekenhuisdirecteuren brengt deze week een bezoek aan Ne derland. Het gezelschap is gedurende het verblijf in Holland te gast bij het psychiatrisch zie kenhuis Sancta Maria in Noordwijk. Behalve in Sancta Maria neemt de groep ook een kijkje in onder meer het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp en de Dr. mr. W. van den Berghstich- ting in Noordwijk. Het bezoek is georganiseerd door Sancta Maria, de Nederlandse Vereni ging voor Ziekenhuisdirecteuren en het Londense Institute of Health Services Management. Op de foto het gezelschap op de trappen van Sancta Maria. Financiële meevaller voor Warmond WARMOND De gemeente Warmond heeft dit jaar een fi nanciële meevaller van 492.000 gulden. Dat blijkt uit de pas verschenen Warmondse voorjaarsnota. Het voordeeltje vloeit voort uit de grenswijzi ging met Leiden. Door het on gewoon bevolkingsverloop die de grenswijziging tot gevolg had, komt Warmond in aan merking voor een rijksuitke ring van bijna vijf ton. Mede door de meevaller, die over vijf jaar wordt uitgesmeerd, is er een overschot op de begro ting van dit jaar van ruim 82.000 gulden. Verhoging van de belangrijkste gemeentelijke belastingen, zoals de onroe rend goedbelasting, bleven daardoor achterwege. Boven dien komt er geld vrij voor eenmalige uitgaven. Verder blijkt uit de nota dat de gemeente wil laten onder zoeken hoe de doorgaande we gen het best en het goedkoopst onderhouden kunnen worden. Daarbij denkt men aan de mo gelijkheid om de klinkers te verangen door asfalt. Voor de vervanging van klinkers is aan het wegenfonds een be drag van 78.000 gulden toege voegd, waarmee het totaal op 100.000 gulden komt. Daar naast wordt er geld gereser veerd voor de vervanging van de lichtmasten in de hele ge meente. Ook wordt er een be drag van 20.000 gulden gestort in het automatiseringsfonds om vervanging van de compu terapparatuur mogelijk te ma ken. De meerjarenbegroting geeft een redelijk gunstig beeld van de toekomst. Voor de komende twee jaren verwachten B en W een overschot van respectieve lijk 95.642 gulden en 20.303 gulden. De begroting voor 1988 laat een tekort van 29.083 gulden zien. Morgen buigt de raadscommissie financiën zich over de voorjaarsnota. |RSCHOTEN De ge- jte Voorschoten over- Jt door middel van een bont over de Vliet een Inding tot stand te bren- J:sen het dorp Voorscho- het recreatiegebied „De nden". De opzet is dat veerpont bemand gaat |en door werklozen, die tunnen doen met behoud de uitkering. realiseren van deze pont- inding hangt af van het *1 aanmeldingen. Wie in- teresse heeft voor de functie van pontbaas, kan zich aan melden bij de Stichting Weer werk, Postbus 68 in Voorscho ten. Kandidaten dienen enige vaardigheid in het besturen van boten te hebben. Nog niet bekend is waar de pont heen en weer zal gaan varen. Waarschijnlijk ter hoogte van de wijk Vlietwijk omdat het restaurant „De Knip" er niets voor voelt om weer een pontdienst in te stel len. Bij „De Knip" voer twin tig jaar geleden de laatste van de vier pontjes over de Vliet binnen de gemeentegrens van Voorschoten heen en weer. Indien er voldoende aanmel dingen komen voor de functie van pontbaas dan zal deze veerpont nog deze zomer in bedrijf gesteld kunnen wor den. Volgens plannen bij de provincie wordt gedacht aan een vaste oeververbinding tus sen de Voorschotense Vliet wijk en de Vlietlanden, maar realisatie daarvan kan nog wel enkele jaren duren. Overigens bestaat er bij enkele Vlietwijk- bewoners grote weerstand te gen een verbinding met de Vlietlanden. Het winkelbedrijf in Voor schoten is sterk voor een di- rekte verbinding van het dorp met het grote recreatiegebied. Over een eventuele brugver- binding heeft de gemeenteraad van Voorschoten nog geen uit spraak gedaan, evenals overi gens over deze tijdelijke veer pontverbinding. ibsidie Botenpad afgewezen ëreniging Botenpad heeft -raar aangetekend bij het ge van B. en W. tegen het "pen van een aanvraag ieen subsidie. De vereni- J Vindt dat de bewoners .jdegelijk recht hebben op Idie omdat naar hun me- I door de aanwezigheid ide 40 woonarken het wo- 'pestand kleiner is gewor- ,in Valkenburg en op die manier in de huisvesting van ingezetenen wordt voorzien. Bovendien is de vereniging ac tief bij het voorzien van aller lei wettelijk voorgeschreven voorzieningen zoals riolerin gen en het streven naar hygië nische situaties, het scheppen van parkeergelegenheid, aan leg van wegverharding en groenvoorziening. Tijdens de hoorzitting van de commissie voor de bezwaarschriften krachtens de wet AROB on derstreepte een van de Boten- padbewoners nog eens het al gemeen belang te dienen. De bewoners zo zei dhr. L. A. Kamphuer, zijn overgegaan van kolen- en oliestook op gas- aanleg met alle kosten van dien in het belang van het mi lieu in de omgeving. De bewo ners van het Botenpad kregen de verzekering van burge meester N. van 't Wout dat de kwestie heroverwogen zal worden. Onaangename verrassing LEIMUIDEN Een gezin aan het Noordeinde in Lei- muiden werd gisterochtend bij het ontwaken een onaangena me verrassing bereid. Niet al leen bleken videorecorder, fototoestel, jack, zonnebril en wat spaargeld ontvreemd, ook de auto stond niet meer voor de deur. Mogelijk hebben de inbrekers een autosleuteltje gevonden, waardoor ze met spullen èn auto aan de haal konden, aldus de politie. Vier gewonden en twee vernielde auto's waren het gevolg van een aanrijding die gistermiddag plaats vond op de Rijksweg 44 nabij de Van Pallandtlaan in Sassenheim. Een automobilist uit Sassenhelm reed volgens de politie de Rijksweg op zonder goed uit te kijken. Een andere auto, bestuurd door een 19-jarige Lisse- naar, botste er bovenop. De man uit Sassenheim liep een zware hoofdwond op, z'n passagier uit Voorhout kwam er met lichte verwondingen vanaf. De Inzittenden van de andere auto, twee in woners van Lisse, werden eveneens licht gewond. De vier gewon den zijn zijn naar het Diaconessen Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Weerstand tegen naamsverandering WARMOND De plannen van het gemeentebestuur om een deel van de Norremeerstraat een andere naam te geven, stuiten op weerstand van de bewoners. Dit bleek gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie alge meen bestuurlijke aangelegenheden. De bewoners zien op tegen de belangrijke financiële conse quenties, die naamsverandering met zich meebrengt, vooral voor degenen die een bedrijf hebben. Drie leden van de commissie zagen ook de noodzaak om iets te veranderen niet in. Vermelding van de huisnummers op de betreffende straatnaamborden en op de informatieplatte gronden zou voldoende zijn. Vier commissieleden voelden wel voor wijziging en twee daarvan kozen dan voor de naam Korte Padoxlaan. Mevrouw Saris wilde de aanvraag van de Vereniging De Kaag graag honoreren met een Kaag- straat ook al zou die naam volgens de heer Vreeken te wijds zijn voor het korte doodlopende straatje. RIJNSBURG De Stich ting Ondosa (Ontwikke ling door samenwerking) voert vandaag actie voor een nieuw ontwikkelings project. Ongeveer 15.000 gulden wil men bijeen brengen voor een project in Ghana. Gekozen is voor dit land nadat de hulp aan Sri Lanka is stopgezet. Dat laatste is gebeurd omdat de stichting niet meer ze ker is van een goede be steding van het geld in het door rellen en onlus ten rond de Tamils geteis terde land. Overigens is de actie die van daag op de paardenmarkt wordt gehouden niet de enige bron van inkomsten. Het rad van avontuur alleen zal geen 15.000 gulden bij elkaar kun nen brengen. Daarom volgen nog allerlei activiteiten in de feestweek in augustus rond het Rijnsburgs Bloemencorso en ook staat in september een sponsor-wandeltocht op het programma. Bovendien ver wacht de stichting dat allerlei andere verenigingen en instel lingen ook acties op touw zet ten voor Ghana. Vorig jaar ge beurde dat ook. Toen bracht de basisschool een toneelavond voor Sri Lanka en de Oranje vereniging bestemde de op brengst van een bingo-avond voor hetzelfde doel. In totaal kwam vorig jaar ruim 10.000 gulden op tafel. Met dat geld wordt in Sri Lanka een school gebouwd als onderdeel van een opvangcentrum voor ont heemde jeugd. Er is voor Ghana gekozen als nieuw doel nadat de arts Har ry Vahrmeyer begin dit jaar over zijn werk in een zieken huis in Dorma had verteld. Ghana is een politiek stabiel land. Vahrmeyer is geboren Katwijker, maar heeft veel fa milie in Rijnsburg. Hij is direc teur van een ziekenhuis waar in hij met een andere arts 70.000 patiënten per jaar be handeld. Vooral voor opera ties, bijvoorbeeld liesbreuken die ontstaan door zwaar (wa- ter)sjouwwerk, is gesteriliseer de apparatuur nodig. De daar aanwezige spullen zijn erg verouderd en begeven het bij na. Vahrmeyer zit dus te springen om nieuwe. Proefboerderij Nadat Ondosa de apparatuur voor de arts bijeen heeft ge bracht, heeft de stichting al weer een nieuw project, ook in Ghana, op het oog. Het gaat dan om een landbouw-proef- boerderij in het zuid-oosten van het land. Er is een Gha- nees landbouwkundige die ja renlang voor Ontwikkelings samenwerking in het noorden van zijn land neeft gewerkt en die nu terug wil naar zijn ge boortegrond in het zuid-oos ten. Hij wil dat landbouwsta- tion van de grond krijgen en daarmee de landbouwmetho den in dat deel van het land verbeteren. Om te kunnen be ginnen heeft hij allerlei appa ratuur nodig en Ondosa wil helpen die te verschaffen. Ge dacht wordt aan zaken als landbouwwerktuigen en graansilo's, maar ook is een generator nodig en die alleen kost al 40.000 gulden. „We hebben ons ervan verzekerd dat we op de hoogte zullen worden gehouden van de ont wikkelingen", vertelt me vrouw Fase. De stichting zoekt ter onder steuning van de acties ook do nateurs die maandelijks, half jaarlijks of per jaar een bedrag storten op giro 7765 of Rabo- banknummer 356860100 van de Stichting Ondosa. Die do nateurs zullen door middel van een nieuwsbrief op de hoogte worden gehouden en zij krijgen bovendien het fi nanciële jaarverslag van de stichting. reiliging gemeentehuis mdt^hC^NBURG Het gemeentehuis zal electronisch Mnbraken worden beveiligd. De kosten voor aan- r^n aPParatuur bedragen ruim 6500,- excl. 5w*'i raadscommissie bestuurszaken ging in princi- Weiziijoord met de beveiligingsplannen, over f inges^uw A. van den Broek-Westerink (PvdA) wees >rthal |at het tevens belangrijk is dat er controle zou zijn gekof overdag het gebouw in komt en weer verlaat. Zij itebestjaan het aanbrengen van een monitor en vond dit van Tq belangrijk als het beveiligen van het gebouw te- kt nu)braak. il „Dejkhuizen (CDA) noemde het nadeel van beveili- rdam tpparatuur. Door veelvuldig loze alarmering ver- ng vafe politie vaak het vertrouwen in het systeem, ie ker)°°r ^et 6evaar aanwezig is dat niet snel genoeg nnensi6ereageerd- Toch v°nd hij, evenals A. de Vries chikkj en P" T' Mizee (VVD) een nader onderzoek naar ^gelijkheden tot beveiliging nuttig. Groene golf op Engelendaal LEIDERDORP Tot groot genoegen van vele automobilisten, komt er een „groene golf" over het hele Engelendaal in Leiderdorp. Voor 28 mei zal de verkeerslichtenihstallatie worden veranderd zodat men rijdend bij een constante snelheid van 50 kilometer per uur, alle lichten op groen kan hebben en dus tussentijds niet steeds hoeft te stoppen. Alleen de lichten op de kruising met de Vronkenlaan zullen niet wor den aangepast. De aanpassingen worden gedaan om de door stroming op het Engelendaal te bevorderen. Dat is extra nodig omdat vanaf dinsdag de Spanjaardsbrug over de Zijl bij de Lage Rijn dijk voor alle verkeer wordt afgesloten. Er moeten herstelwerkzaamheden worden ver richt aan het brugdek. Men verwacht 14 juni het verkeer weer over de brug te kunnen laten gaan. In de tussentijd zal het verkeer worden omgeleid via de Zijlbrug. Deetman naar Valkenburg VALKENBURG De plaat- selijke afdeling van het CDA van Valkenburg heeft CDA- minister van onderwijs, W.J. Deetman bereid gevonden om 29 mei 1985 naar Valkenburg te komen, waar hij zal spreken over „Het belang van de klei ne verbanden voor het CDA". De ledenvergadering begint om acht uur, terwijl de minis ter om half negen zijn inlei ding houdt. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Iedere belangstellende wordt die avond in De Terp verwacht. Oegstgeester raad in Vijf tegen Vijf OEGSTGEEST Vrijdag worden er in de VARA-studio in Hilversum televisie-opnamen gemaakt voor diverse afleveringen van het spelprogramma „Vijf tegen vijf". Uit Oegstgeest is ook een team aanwezig. Wethouder Kohl- beck (PvdA) en de raadsleden mevrouw De Vroomen-de Beer (CDA) en de heren Küntze (VVD), Wuisman (D '66) en Van Eisen (PPR) zullen aan deze VARA-uitzending, die door Willem Ruis geleid wordt, meedoen. Vorige week vond er een selectie plaats. Het Oegst geester team kwam met veertien andere uit de selectie van in totaal 60 teams. In twee dagen worden nu diverse afleveringen opgenomen en de eerste „Vijf tegen Vijf" wordt op 1 juni uit gezonden en daarna volgt elke zaterdag een uit zending. Het is nog niet bekend in welke uit zending de Oegstgeestenaren te zien zullen zijn. Lasapparaten gestolen KATWIJK Uit een autospuiterij aan de Scheepmakers- straat in Katwijk is lasapparatuur gesto len. Dat is in de nacht van maandag op dinsdag gebeurd. De daders zijn het bedrijf binnengeko men door een ruitje uit de toegangsdeur te halen. De schade wordt geschat op 5.000 gulden. Kunstwerk voorjeroenh uis WASSENAARAan de kunstenaars M. en F. de Boer en R. Trumpie is de opdracht gegeven een kunstwerk te maken voor het te bouwen sociaal-cultureel centrum van Wassenaar. Bur gemeester drs. P.H. Schoute slaat vrijdag de eerste paal voor de bouw van het centrum. Met de bouw. en de gedeeltelijke verbouw is een bedrag gemoeid van 3,6 miljoen gulden. Van dit bedrag wordt één percent uitgegeven aan het kunstwerk. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat de drie kunstenaars, die allen buiten Wassenaar wonen, geheel zelf mogen bepalen hoe het werk er uit gaat zien. De kosten van het maken van een schetsontwerp bedragen 4500 gulden. Het Jeroenhuis en ook het kunstwerk moeten in maart 1986 gereed zijn. Er komt onder meer een theaterzaal.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17