Schuttersveste onzeker foidóe Sou/tont irten troef bijGrolsch. STAD OMGEVING „Explosieve" sfeer bij bouw-en woningtoezicht BRADERIE IN BREESTRAAT BELEGGER PGGM HAAKT AF GRATIS SPELKAARTEN BTJ KRAT GROLSCH-I^IJPJES. WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 15 ptie tegen wet lordeurdelers tegen de woningdelers wet houdt het Verenigd je Overleg Laagste Inkomens (VAOLI) mor een zogenaamde ontduikingsmarkt op het Lwenkerkplein. Deze bijzondere informatie- kt voor een ieder die wat meer wil weten over de wet te ontduiken is, kan er van drie tot jn uur terecht. Zoals bekend wil staatssecreta- L de Graaf per 1 juni de zogenaamde woning- j-swet invoeren, waardoor bijstandstrekkers, op kamers wonen, gekort kunnen gaan wor- op hun uitkering. Vele uitkeringsgerechtig- maar ook ambtenaren van de sociale diensten Jederland hebben zich fel verzet tegen deze Men vindt dat de wet op onaanvaardbare wij- hbreuk maakt op de privacy en dat zij de [tsongelijkheid bevordert. Diepe slaper LEIDEN Een 26-jarige Kat- wijker was vannacht in een toilet op het station zo diep in slaap gevallen, dat de politie eraan te pas moest komen om hem wakker te krijgen. De man stond rond middernacht bij het station op de bus te wachten. Hij moest naar het toilet in het station en had het daar blijkbaar zo naar zijn zin dat hij in slaap viel. Een per ronchef ontdekte om kwart over drie dat iemand op het toilet zat, maar ondanks klop pen op de deur reageerde de Katwijker niet. De gewaar schuwde politie kreeg hem wel wakker. Politiebureau Leiden „plat" LEIDEN De stakingen in de bouwwereld breiden zich uit. Van morgen vroeg is het in aanbouw zijnde bureau voor de politie Leiden getroffen. De 25 werkers op dit bouwproject aan de Langegracht zijn vanmorgen niet aan het werk ge gaan. Verder is ook een woning bouwproject aan het Levendaal in Leiden door de, bouwstaking getrof fen. Zestien personen legden hier het werk neer. Ook gisteren is een project in de regio getroffen door de acties voor een 36-urige werkweek. Veertig bouwvakkers besloten niet meer verder te werken aan een ERA-project in Voorschoten. Loodzware kolk gestolen LEIDEN Twee Leide- naars van 17 en 24 jaar oud zijn gisteravond om half twaalf op de Hooigracht aan gehouden toen ze liepen te sjouwen met een loodzware gietijzeren kolk en twee bij behorende putdekels. Vol gens de politie zijn de spullen gestolen van de Hooglandse- kerkgracht, waar momenteel een nieuwe riolering wordt aangelegd. Het tweetal ver klaarde tegenover de politie dat ze de goederen van ie mand hadden gekocht. Fietsster gewond SASSENHEIM Een 26-jarige fietsster uit Oegstgeest kwam gis termiddag rond zes uur in botsing met een auto op de Rijksstraatweg in Sassenheim nabij de Sikkensfabrieken. De Oegstgeestse stak vol gens de politie onver wacht de weg over, waardoor de automobi liste, een 34-jarige vrouw uit Warmond, haar niet meer kon ont wijken. De fietsster werd met schaafwon den overgebracht naar Diaconessen Ziekenhuis in Leiden. Serie inbraken LEIDEN Uit een school aan de P.C. Hooft- laan is in de nacht maandag op dinsdag een videorecorder en een cassettedeck gestolen. Uit een kinderdagverblijf aan de Rijnsburger- weg verdween dezelfde nacht ook een video recorder. Uit een gebouw van de Stichting Voorzieningen Gehandicapten aan de Hoge Rijndijk werden afgelopen weekend 100 kilo koffie en een soundmixer gestolen. Auto uitgebrand na kortsluiting VOORSCHOTEN Een bewoonster van het Van Ostadehof in Voorschoten stond gister middag raar te kijken toen ze haar auto start te. Nadat ze het contactsleuteltje had omge draaid vloog de auto prompt in brand. De Voorschotense kwam met de schrik vrij, de auto brandde geheel uit. De politie vermoedt dat kortsluiting als oorzaak. Fietsster gewond na val LEIDERDORP Een 21-jari ge fietsster uit Rijpwetering kwam gisterochtend op de Leiderdorpse Laan van Ou derzorg ten val toen ze geen voorrang kreeg van een auto mobiliste. De bestuurster van de auto, een 22-jarige vrouw uit Leiderdorp, draaide vol gens de politie vlak voor de fietsster de weg op. De vrouw uit Rijpwetering viel op het trottoir en liep een hoofdwond op. Ze is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. B. LEIDEN De bouw van het zakencentrum LSchuttersveste" op het Schuttersveld is zeer on zeker geworden nu de belegger, het Pensioen fonds voor Gezondheids, Geestelijke en Maat schappelijke Belangen (PGGM), zich heeft te ruggetrokken. Momen teel wordt met andere beleggers over de finan- tiering van „Schutters veste" onderhandeld. De bouw van dit kantoren complex met hotel had vorig jaar moeten begin nen. De belegger heeft afgehaakt omdat men twijfelde aan de exploita- (tiekansen van het hotel. woordvoerder van PGGM laat weten, dat er been aarzelingen waren over pet investeren in de kanto- •ensector. „Het breekpunt vas het hotel. Wij hadden als Stringente eis, dat de KLM de afname van een aantal hotel kamers over een langere pe- ^riode zou garanderen. Het [hotel zou immers worden geëxploiteerd door Golden ilip Hotels, een dochter van KLM. Het luchtvaartbe drijf wenste deze garanties •echter niet te verstrekken. iDaarom hebben wij afge maakt", aldus een woordvoer der van het pensioenfonds. Een schets van Schuttersveste met rechts het hotel en aansluitend het kantorencentrum. Eerder had PGGM grote in teresse getoond voor de ont wikkeling van „Schutters veste". Op diens verzoek werden zelfs het erfpacht contract en de bouwplannen aangepast. PGGM doet grote investeringen in het buiten land waar het de bouw van hotels betreft (ondermeer in de VS) maar heeft tot op he den geen hotels in Nederland gefinancierd. Het project aan het Schut tersveld wordt ontwikkeld door de Nederlandse Bouw en Architectuur B.V. (NBA) uit Utrecht. Deze praat mo menteel met andere beleg gers. Bij de projectontwikke laar bleek niemand in staat commentaar te geven. Voordat de NBA vorig jaar met de gemeente een erf pachtscontract afsloot, is door het Engelse bureau „Har- worth Harworth" onder zoek verricht naar de haal baarheid van een hotel op deze plaats. De uitkomst van dit onderzoek was positief. De betrokkenen hopen daar om dat een nieuwe belegger er wel geld in zal willen ste ken. De problemen met PGGM hebben zoniet tot afstel tenminste tot een jaar uitstel geleid. Het hotel had deze zo mer de deuren willen ope nen. De gemeenteraad heeft in oktober vorig jaar al inge stemd met uitgifte van de grond voor het complex. Schutterveste zou naast een 4 sterrenhotel met een capaci teit van 200 bedden een res taurant en een vergadercen trum van 6700 vierkante me ter gaan bevatten. Ook de verdere ontwikkeling van kantoorgebouwen langs de Schiphollijn verloopt niet voorspoedig. Vooral de grote torenflats blijken niet een voudig verhuurbaar. Voor de bouw van de drie torens langs de spoorlijn (tesamen 15.000 vierkante meter), die dit jaar opgeleverd hadden moeten worden, is nog geen spade de grond in gegaan. Datzelfde geldt voor de twee andere, grote complexen (res pectievelijk ruim 14.000 en 11.000 vierkante meter). Met de bouw ervan wordt pas be gonnen wanneer de gebou wen voor een groot gedeelte verhuurd zijn en dat gaat langzamer dan verwacht. De kleinere kantoorgebou wen blijken makkelijker ver huurbaar. Inmiddels is de bouw van het zogenaamde kantorenhuis (ruim 5000 vierkante meter) naast het postkantoor in volle gang en wordt verwacht dat binnen enkele maanden begonnen kan worden met de bouw van een stervormig kantoor gebouw (4200 vierkante me ter) van projectontwikkelaar Plan Consult Vastgoed B.V. GERT VISSER Vakmanschap is Meesterschap Gouden Speld voor voorzitter VVV De heer A. van de Koppel heeft gisteren de Gouden Speld van de gemeente Leiden ontvan gen bij zijn afscheid als voor zitter van het bestuur van de Leidse VVV. Wethouder D. Tesselaar speldde hem gister avond tijdens de bestuurswis seling de versierselen op. Van de Koppel wordt opgevolgd door F. Portheine, die al sinds 1955 zitting in het bestuur heeft. Van de Koppel was sinds 1967 voorzitter en maak te sinds 1960 deel uit van het bestuur van de VVV. Hij oefen de verder bestuurlijke functies uit in organisaties als de Stich ting Vrienden van de Pieters kerk, de Stichting Diogenes, de Stichting Leidse Hofjes, het Hof Meermansburg, de Stich ting Pelgrim Fathers en de Leidsche Mixed Hockey Club. De heer Van de Koppel nam afscheid tijdens de ledenverga dering van de VVV. Deze ver gadering benoemde hem tot erelid. Verder werd gesproken over de plannen van de Leidse VW en werd teruggeblikt naar het afgelopen jaar. Vorig jaar had een gunstig financieel ver loop, terwijl directeur C. Hu- gens ook voor dit jaar optimis tisch is gestemd. Een en ander kan betekenen dat in '86 meer aan promotie kan worden ge daan. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het maken van een promotiefilm. LEIDEN „Bij de directie bouw- en woningtoezicht van de gemeente hangt een explo sieve sfeer. Er hangt een sfeer van, ze doen maar. Wat wij er van vinden doet er niet toe. Naar ons wordt toch niet ge luisterd". Dat schrijft het PSP- raadslid H. de la Mar in een brief aan de wethouders J. Fase. Het college van B en W be sloot eind vorig jaar de juri disch afdeling van de directie bouw- en woningtoezicht los te maken van de directie. Vol gens het college werd door deze juristen min of meer het zelfde werk gedaan als door hun collega's van de directie ruimtelijke ordening. Bij bouw- en woningtoezicht wordt onder meer bekeken of bouwplannen overeenkomen met de bouwverordening en de bestemmingsplannen. De directie ruimtelijke ordening houdt zich bij het beoordelen van ingediende bouwplannen daar ook mee bezig. De juris ten van bouw- en woningtoe zicht zouden het college vol gens De la Mar daarbij regel matig voor de voeten hebben gelopen door bouwplannen zeer nauwkeurig op alle voor schriften na te gaan. Bij de di rectie ruimtelijke ordening zou men wat minder streng zijn. „Bouw en woningtoezicht is voor het college gewoon te las tig", aldus De la Mar. „Als het college om welke reden dan ook een bouwplan er door wil hebben, willen ze niet gecon fronteerd worden met een ambtelijke afdeling, die zegt dat het plan op een paar pun ten niet overeenstemt met bij voorbeeld het bestemmings plan". Volgens het raadslid zijn de conflicten begonnen met de pogingen bij de univer siteit aan de Witte Singel een torenflat neer te zetten. „Op deze manier wordt rechtsonge lijkheid gecreëerd. Als het col lege een plan tegen wil hou den, doet het dat met het be stemmingsplan of de bouwver ordening in de hand, maar als het college een plan goed vindt, geldt het blijkbaar niet meer zo sterk". Volgens De la Mar probeert het college ach ter gesloten deuren, zonder dat de betrokkenen daarbij toeg&- laten worden, de reorganisatie er door te krijgen. Het raadslid vraagt de wethouders daar mee op te houden en boven dien zouden de beide wethou ders ervoor moeten zorgen, dat de commissie beroepschriften en de provinciale inspectie om commentaar op de kwestie ge vraagd wordt. Het raadslid hoopt daar steun te krijgen voor zijn stelling dat de reor ganisatie niet door moet gaan. In het jaarverslag over 1984 deed de directie bouw- en wo ningtoezicht zijn beklag dat er veel te weinig personeel is om het werk naar behoren te kun nen uitvoeren. Met name aan controle van bouwwerken zou men nauwelijks meer toeko men. Ook in eerdere jaarver slagen werd al geklaagd over de werksituatie bij de directie. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER, RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Lord Folks N De Lord Folks verzorgen zondagmorgen vanaf elf uur uur een dienst in de Heren- singelkerk. Het thema van de dienst is dit keer „De handen uit de mouw steken Vogelzang Wie zaterdag wil deelnemen aan de vogelzangexcursie in de Leidse Hout moet wel vroeg uit de veren. Om half zes worden de belangstellen den verwacht in de Fagel- straat. Onder deskundige lei ding kan men aan de zang al lerlei vogels leren herken nen. De excursie is georgani seerd door het Wereld Na tuur Fonds, afdeling Leiden. Tuinfeest Volkstuinvereniging Crones- teyn houdt zaterdag op het complex aan de Vrouwen weg een tuinfeest om de opening van het nieuwe seizoen te vieren. Het feest begint 's morgens om tien uur en duurt tot vijf uur. Rioolaanleg Met het vernieuwen van het riool en de aanleg van de stadsverwarming op het ge deelte Korte Mare en Derde Binnenvestgracht wordt deze week een begin gemaakt. De werkzaamheden zullen onge veer een week in beslag ne men. Aansluitend zal het ge deelte 3e Binnenvestgracht worden aangepakt. Dit duurt vier weken. Daarna komt de Reineveststeeg aan de beurt en deze werkzaamheden du ren ongeveer 3 weken. Ten slotte wordt het stuk Korte Mare tussen de 3e Binnen vestgracht en de Warmon- derbrug en Vest wal openge graven. Deze werkzaamhe den duren ongeveer twee weken. Bedevaart Vanuit het bisdom Rotter dam wordt 24 mei een bede vaart georganiseerd naar Banneux, een plaats in de Ardennen die ook door de Paus zal worden aangedaan bij zijn bezoek aan België. Het thema van deze bede vaart luidt: „Leid ons niet in bekoring". De kosten voor deelname bedragen 70 guld- cen. Opgave via tel. 893621 Leidenen 01719-16706 (Noordwijk). Volksdansen In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag middag weer een volksdans- instuif voor ouderen gehou den. De leiding is handen van Ger Elsenaar. De instuif begint om twee uur en de deelnamekosten bedragen een rijksdaalder. Claw Boys Claw De groep Claw Boys Claw treedt vrijdag op in het LVC aan de Breestraat 66. De groep maakt „garagerock". Het voorprogramma wordt verzorgd door de funk-for- ma tie Eton Crop. Zaterdaga vond is het LVC veranderd in een nachtclub waarbij on der meer een travestie-act en acrobaten op het programma staan. De toegang bedraagt vrijdag zes gulden vijftig en zaterdag vijf gulden. Seksueel geweld De kerngroep van de PSP houdt vanavond in haar pand aan de Lange Mare 37a een thema-avond over sek sueel geweld en straf". Karin Spaink, fractiemedewerkster voor de PSP in de Tweede Kamer zal vanaf acht uur een inleiding houden, even als Heikelien Verrijn Stuart, die medewerkster is van het juridisch vrouwenvakblad Nemesis. Voor deze thema avond zijn verder uitgeno digd de organisaties Vrouwen tegen seksueel geweld. Wij vrouwen eisen en Stichting vrouwen tegen haar wil. Be langstellenden kunnen deel nemen aan het debat met vragen of opmerkingen. Ge discussieerd zal worden aan de hand van enkele stellin gen. LEIDEN In de Breestraat en een deel van de Korevaar- straat wordt zaterdag, 25 mei, een braderie gehouden. De braderie is georganiseerd door de winkeliersvereniging Bree straat en Omgeving en moet de Breestraat promoten. In verband met de festiviteiten zijn beide straten de gehele dag afgesloten voor het ver keer. De bussen worden omge leid. Komende uit de richting station rijden de bussen vanaf het Kort Rapenburg via het Noordeinde, Witte Singel, Jan van Houtkade en Lammen- schansweg. Op de hoek van de Korevaarstraat en de. Jan van Houtkade komt een tijdelijke halte (lijnen 31/41, 40/42, 48/49 en 170 WN.). De bussen in de richting station rijden tot aan de halte Lelystraat nor maal om daarna via Zoeter- woudsesingel, Witte Singel en Noordeinde op het Kort Ra penburg aan te komen. Reizi gers met bestemming Kore vaarstraat moeten bij de Lely straat uitstappen. De haltes Breestraat Garenmarkt Kore vaarstraat komen te vervallen. De braderie in de Breestraat gaat 's morgens om tien uur van start. Dan zijn alle stands en terrasjes ingericht en start vanaf de Korevaarstraat de showband „Con Fioco" met de majoretten van de Fourty Four Degrees. Ter hoogte van de Papengracht wordt een korte show gegeven. De band en de majoretten keren dan weer terug naar de Korevaar straat waar ter hoogte van de koffiebranderij „Het Klaver blad" een demonstratie plaats heeft. Om ongeveer elf uur treedt voor de Stadsgehoorzaal de Key Town Jazz Men op. Van half elf tot een uur kun nen kinderen tot 12 jaar iets verder in de Breestraat mee doen aan het straattekenen. Vanaf elf uur worden voor het Stadhuis poppenkastvoorstel lingen gegeven. Van twaalf tot drie uur wordt ter hoogte van Peek en Cloppenburg een mo deshow gehouden en van half een tot vier uur treedt op de Korevaarstraat de band NME op. Luko de Clown geeft vanaf een uur voor het postkantoor een voorstelling en om drie uur is er in de Korevaarstraat een optreden van het toneel gezelschap „Cultuur verheft". Met waterzuigers werd het overtollige water verwijderd. WATEROVERLAST BIBLIOTHEEK UNIVERSITEIT LEIDEN Niet de enorme regenbuien van gistermiddag, maar een gesprongen waterlei ding was er de oorzaak van dat een vleugel van de univer siteitsbibliotheek aan de Witte Singel gisteravond blank stond. Boeken en tijdschriften leden geen schade. Wel waren de medewerkers van de biblio theek en de met zes man uit gerukte brandweer urenlang (van zeven tot zeker tien uur) bezig om het water uit het ge bouw te pompen. Met water- zuigers en dweilen trachtte men het overtollige water van de stenen vloeren te verwijde ren. Al ruim een uur voor sluiting van de bibliotheek werd de uitlening gesloten, omdat het schaars aanwezige personeel dringend nodig was bij het klaren van dit onver wachte karwei.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15