In volgend kabinet nog 20 miljard bezuinigen" „Situatie zelfs voor Singalezen bedreigend" Braks wil overleg met VS over graanprijzen voningin waakt over eestelijke waarden VOOR 30 MILJOEN GULDEN AAN DRUGS ONDERSCHEPT KONINKLIJK /HUIS 7 Beurs van Amsterdam DE GANG UNA KNENLAND £eidóC0oi4tmtt MAANDAG 20 MEI 1985 PAGINA 3 Tl" ïl-eco vele conli ;n pai eraf want lanci *c en ?gen. rhani^j te wfei der Spek treedt af bij lenwerking „Klein Links" HAAG De PSP-fractieleider in de •ede Kamer, F. van der Spek, zal zijn ka- zetel ter beschikking stellen als zijn partij uit tQt samenwerking met CPN en PPR. r die eventuele samenwerking, in eerste intie gericht op de verkiezingen van vol- jaar, vergadert de PSP 29 juni. der Spek zei zaterdag voor de VARA-ra- geen enkel heil te zien in een bundeling krachten tussen de drie kleine linkse par- Volgens hem is er zelfs een grote kans 2 drie partijen bij de verkiezingen teza- minder zetels zullen behalen dan de som de huidige zetelaantallen. In de recentelijk menlijk opgestelde nota van de partijbe- ;n van PSP, CPN en PPR zit volgens hem indien „te weinig socialisme". :i< de Boze voordeurdelers gooien ruiten bij kamerleden in AMSTERDAM Onbekende „boze voordeurdelers" hebben afgelopen vrij dagnacht bij drie in Amsterdam wonen de kamerleden van CDA en VVD rui ten ingegooid. De actie was blijkens een anonieme verklaring een protest tegen de korting op de uitkeringen aan voor deurdelers. Deze korting gaat waar schijnlijk op 1 juni in. De „getroffen" kamerleden zijn mevrouw C. Evenhuis (CDA) en de liberale parlementariërs H. Jacobse en F. de Grave. De laatste is boos, zei hij zaterdagmorgen, omdat bakstenen terecht kwamen in een ka mer waar kinderen sliepen. Wiegel niet op reis wegens overspannenheid LEEUWARDEN De noordelijke han delsmissie die zaterdag naar de Verenigde Staten en Canada vertrekt, zal niet door de commissaris van de koningin in Friesland, H. Wiegel, worden geleid. Afgelopen vrij dag heeft Wiegel zich geheel onvoorzien aan een medisch onderzoek in een zieken huis in Leeuwarden moeten onderwerpen. Wiegel hoefde niet te worden opgenomen, maar zal ook deze week nog worden on derzocht. Naar verluidt kampt hij momen teel met psychische spanningen ten gevol ge van overwerkt zijn. Volgens een woord voerder van het provinciehuis is er echter geen reden tot ongerustheid. De handels missie gaat desondanks door dank zij extra ondersteuning van de ambassades in de VS en Canada. HILVERSUM De EG moet meer overleggen met de Verenigde Staten om een handelsoorlog te vermijden. Prijsafspraken en dus ook lagere graanprijzen voor Euro pese landbouwers moeten ook bespreekbaar zijn. Een slag om de graanmarkt zoals die nu dreigt zal zeker ge wonnen worden door de VS, zo heeft minister Braks (Landbouw en Visserij) gistermiddag voor de Avro-radio gezegd. De minister zal in navolging van de Europese landbouw-commissaris Andriessen binnenkort naar Amerika reizen om overleg te plegen. Braks reageerde op de Amerikaanse dreigementen om voor miljarden guldens graan te dumpen met name in het Midden-Oos ten op voorwaarde dat de afnemers vervolgorders in Amerika plaatsen. De VS tracht op deze wijze graan markten van de EG over te nemen en de eigen graan voorraden kwiyt te raken. D- co i voei nten cort n ?en, ïterin >aar versp mak rer h inim hers eien id ig is onze parlementaire redactie) 1 be$LDOORN Er zal na win j' in een volgende kabi- irendi periode, wat de VVD be- nog zeker twintig miljard en moeten worden omge- in om het financieringste- van de overheid terug te 2n blhgen tot 4 a 4,5 procent, lie ar deze forse bezuinigingen de partijraad van de zich zaterdag in Apel- •n in grote meerderheid esproken. Daarmee schaart (VD zich aan de zijde Bij de bespeking van de nota, die overigens pas voor de helft zaterdag kon worden behan deld gezien de stormvloed van amendementen (153 op 31 aan bevelingen), bleek verreweg de overgrote meerderheid van de partijraad niets voor de progressieve aanbevelingen van de commissie te voelen. Het voorstel van de commissie op het financieringstekort minder stringent terug te drin gen tot een niveau van 5,5-6 procent werd verworpen, mede door toedoen van felle ^-minister Ruding van fi- pleidooien van het Tweede ciën die enkele weken j_ n ook bezuinigingen van parti 1 de twintig miljard be en wtte. Het onlangs gepresen- CDA-ontwerp-verkie- sprogram gaat uit van be- ligingen van elf miljard in jaar, Ook premier Lub- houdt vast aan een min- stringent bezuinigings- :ma in een volgende kabi- iperiode. Apeldoorn boog de VVD- tijraad zich zaterdag over tw nhota van de VVD-commis- ten (Polak, die, op verzoek van hoofdbestuur, aan aantal bevelingen heeft gedaan de bestrijding van de kloosheid in de komende pair jaar. In het rapport, dat punikele maanden geleden werd [ebracht, zijn voorstellen an die, zacht uitgedrukt, bepaald stroken met het ige VVD-beleid in kabinet parlement. Fractieleider iels sprak bij de presentatie het rapport toendertijd al iratuf ..zeer omstreden voorstel- Kamerlid De Korte en oud- minister van financiën Witte- veen. Uiteindelijk werd een voorstel aangenomen dat uit gaat van een financieringste kort van 4-4,5 procent in 1990, naast een jaarlijkse lastenver lichting van 1 procent voor de burgers. Volgens de commissie een „niet te verwezenlijken droombeeld". Verreweg de meeste aanbeve lingen werden verworpen of door toedoen van amendemen ten ingrijpend veranderd. For se kritiek was er ook op de voorstellen van de commissie om met name startende onder nemers meer belastingfacilitei ten te geven. Onder aanvoe ring van kamerlid De Grave, financieel expert van de frac tie, werden de voorstellen van de commissie van tafel ge veegd. Oneerlijke concurren tie, fraudegevoeligheid, en verdergaande regulering in de belastingwetgeving in plaats orde komen, van versoepeling, waren de argumenten. Ook de. aanbeveling om de vennootschapsbelasting niet verder te verlagen dan 42 pro cent haalde het niet. De com missie had als argument aan gevoerd dat verlaging van de vennootschapsbelasting veel kost, terwijl het nauwelijks een bijdrage levert aan de be strijding van de werkloosheid. Verder werd ook het pleidooi om de minimumjeugdlonen niet verder te verlagen niet gedeeld door de partijraad. De partijraad deelde wel de mening van de commissie dat de Wet in de Investeringsre kening (WIR) geleidelijk kan worden afgeschaft. Het ver schilde echter van mening over de manier waarop het vrijkomende geld moet wor den aangewend (5-6 miljard). Naast een gedeeltelijke beste ding aan „vervroegde fiscale afschrijvingen op investerin gen voor bedrijven", voelde een deel van de partijraad het meest voor verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Een ander deel, onder aanvoe ring van Nijpels en de aanwe zige fractieleden, gaf de voor keur aan een verlaging van het werkgeversaandeel in de werknemersverzekeringen. Men kwam er niet uit en be sloot de verdere behandeling van dit punt als mede de be handeling van de overige aan bevelingen, door te schuiven naar de volgende partijraad op 15 juni. Dan zal ook het zeer omstreden punt van de ar beidstijdverkorting aan de Pag. 6: Nijpels kan weer rus tig gaan slapen. UBBERS BU JUBILEUM ORANJEVERENIGINGEN !ELO De toegenomen ngstelling van jongeren ir de bevrijding is een van de opwaardering zedelijke waarden in !e samenleving. Er rust gemeenschappelijke ver- oordelijkheid voor het (peil houden van deze ze- ïjke waarden. Het ko- jgshuis heeft daarbij in ilijke perioden steeds een (itieve kracht uitgestraald, ingin Wilhelmina door ■d en trouw, haar dochter |iana en ook onze k'onin- Beatrix tonen dezelfde [beradenheid van de nje-traditie, aldus pre- x Lubbers. Hij sprak za- lag in Ermelo bij het jubi- ncongres van de Christe- ;e Bond van Oranjevereni- gen, die zijn 75-jarig jubi- n vierde. minister-president bena drukte het belang van het vorstenhuis. „Ons staats hoofd is een rustpunt en symbool van eenheid in een maatschappij, vol instabiliteit en verdeeldheid". Volgens de premier staat de positie van het vorstenhuis niet ter dis cussie. Hij noemde de on langs gehouden discussie over het wettelijk lidmaat schap van het koninklijk huis en de brede steun daar voor van verschillende poli tieke signaturen verheugend. De herwaardering van het vorstenhuis volgt volgens Lubbers ook uit de houding van de jeugd. Hij zei geraakt te zijn door de toegenomen belangstelling van jongeren 'voor ons vorstenhuis en meende dat hier een verdere taak ligt voor met name de Oranjeverenigingen. im 700.000 buitenlanders iven" op bezoek DSCHENDAM De afgelopen dagen zijn ruim 700.000 bui- landers, vooral Westduitsers en Belgen, de Nederlandse grens xgestoken. Dat is ruim 100.000 meer dan in 1984, maar toen het weer tijdens het Hemelvaart-weekeinde veel minder dit jaar. Dit blijkt uit tellingen van het Nederlands Bureau x Toerisme. De indruk bestaat dat vooral dagjesmensen van- je het goede weer „even" naar Nederland zijn gekomen. Ook ;1 Nederlanders zijn er in het afgelopen weekeinde op uitge- 'cken. Dagattracties hebben goede zaken gedaan en de Keu- ihof had zelfs een absoluut topweekeinde met 89.000 bezoe- over vier dagen. Ongeveer 200 Tamils luisteren in de Mozes en Aaronkerk naar vertegenwoordigers van vluchtelin genorganisaties. BIJEENKOMST TAMILS IN MOZES EN AARON: AMSTERDAM De situatie op Sri Lanka is niet alleen be dreigend voor de Tamils, maar ook voor christenen en mos lims en zelfs voor Singalezen die onder aan de maatschappe lijke ladder staan. De overheid heeft de rassentegenstelling tussen Tamils en Singalezen niet in de hand en het leger kent geen discipline. Dit zei zaterdag S. Theunis, se cretaris van de ontwikkelings organisatie Novib tijdens een bijeenkomst van Tamils in de Mozes en Aaronkerk in Am sterdam. Teunis reist al tien jaar geregeld naar Sri Lanka. Volgens de Novib-sercretaris dreigt de situatie ook in het zuiden van Sri Lanka escale ren. Vice-voorzitter L. Hamer van de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland zei niet te be grijpen waarom Nederland en ook Zwitserland als enige Eu ropese landen afwijken van het standpunt dat de Tamils beslist niet terug kunnen naar hun eigen land. Hij verwijst daarbij naar het oordeel van de hoge commissaris van de vluchtelingen der Verenigde Naties. De VVN en andere vluchtelingenorganisaties in Europa bepleiten een sprei ding van de Tamils over alle landen. Er komen overigens geen nieuwe Tamils meer naar ons land. De maatregelen van de regering hebben hun schri- keffect gehad, aldus Hamer. Voor twee afgemeerde boten van de rijkspolitie laden politiemen sen de vaten met 3000 kilo marihuana uit een vrachtwagen. EINDHOVEN/AMSTERDAM In Eindhoven en Amsterdam zijn afgelopen vrijdag en zaterdag omvangrijke hoeveelheden drugs onderschept. De verdovende middelen vertegenwoordigen een totale straatwaarde van 30 miljoen gulden. Dank zij anonie me tips kon de gemeentepolitie van Eindhoven zaterdag 12,5 kilo heroïne onderscheppen ter waarde van 25 miljoen gulden. Drie Eindhovenenaren werden gearresteerd. De heroïne zat verstopt in een reserveband van een vrachtauto die geladen met Joegoslavische kersen, in Nederland was aangekomen. Een dag eerder heeft de rijkspolitie te water van Amsterdam 3000 kilo marihuana in beslag genomen met een waarde van vijf miljoen gulden. Negen mensen werden aangehouden: vijf Am sterdammers en vier buitenlanders. De softdrugs waren verpakt in negentig vaten ingevroren sap van passievruchten. De vaten kwamen per schip uit Colombia in Amsterdam aan en werden met een truck naar het niet nader genoemde bedrijf in Weesp vervoerd. De politie greep in toen de vaten daar in een koelcel werden geladen. MEMELS WAT5EU MOp'WV/! 21 mei Prins Claus reikt in Rotter dam de Trophée Interna tional de l'lndustrie uit aan de Hunter Douglas Group. Prinses Juliana stelt de wensput op de Efteling in gebruik. De opbrengst van de put is bestemd voor projecten in de Derde We reld van de Stichting Ne derlandse Kinderhulp Plan. De prinses is erevoorzitter van deze stichting. CDA dreigt met initiatiefwet verlaging telefoontarieven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA zal morgen met steun van de PvdA alsnog proberen de aan gekondigde verhoging van en kele telefoontarieven, onder meer voor het bellen vanuit een cel, terug te draaien. Is staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer en Waterstaat) daar niet toe bereid, dan zal het CDA een initiatief-wets ontwerp indienen om de ver hogingen ongedaan te maken. Dit zei het CDA-Kamerlid Eversdijk zaterdag in een in terview met de VAR A-radio. Op verzoek van de kamer meerderheid heeft Scherpen- huizen onlangs zijn aanvanke lijke plannen tot verhoging van onder meer de tarieven voor de kerktelefoon en het voeren van interlokale ge sprekken enigszins afgezwakt. Volgens Eversdijk is die con cessie echter volstrekt onvol doende. „Sommige tarieven zijn weliswaar verlaagd, maar ter compensatie daarvan zijn andere tarieven verhoogd, on der meer de kosten voor Vidi tel. Op die manier blijft Scher- penhuizen nastreven de PTT een extra winst van veertig 40 miljoen gulden te bezorgen", aldus Eversdijk. Dat extraatje heeft de PTT volgens hem ab soluut niet nodig. In het initia tief-wetsontwerp dat het CDA zal opstellen als de staatssecre taris voet bij stuk houdt, komt dan ook te staan dat de PTT- begroting voor dit jaar met 40 miljoen gulden moet worden verminderd. DordtschePr Elsevier-NDU FrieschGr.H. Hol.BeCGr. Hoogovens beurs 17-5 beurs 20-5 188.00 188,00 187.00 219.80 219.90 106.80 106,70 431.50 432.50 243.70 243.80 75.50 75.40 184,80 183,50 181.00 181,00 119,00 118.50 57.90 57,90 179.50 179,50 146,80 146,50 130,00 130,00 Ver.BezltVNU VolkerStevIn W.U.H. beurs 17-5 beurs20-5 203,60 202,80 63,60 63.60 62.40 62.40 168,50 168,50 167,00 166.50 315.00 315,00 28,70 26,60 65,00 64,80 54,101 53,90 73,30 73.30 139,40 68,20 68,20 34L00d 338.70 Passiespelen in Tegelen TEGELEN Het Limburgse stadje Tegelen bij Venlo staat van 26 mei tot 31 augustus weer in het teken van zijn vijfjaarlijkse Passiespel dat tijdens de weekeinden 22 maal wordt opgevoerd. Meer dan 300 Tegelenaren beelden in het overkapte openlucht theater „de Doolhof" op tekst van wijlen pater Jacques Schreurs het lijdensverhaal van Christus uit. De première is voorzien op zondag 26 mei om 14.30 uur. In 1980 trokken de passiespelen 42.000 bezoekers. In 1971 bereikte de belangstelling een diepte punt met 15.000 bezoekers, waarna de groei zich weer inzette in 1975 met 28.000 belangstellenden. Vijfde politieman in Gorkum aangehouden GORKUM Het onderzoek naar gedragingen van Gorkumse politiemensen in en rondom sexclubs heeft afgelopen vrijdag ge leid tot de vijfde arrestatie van een politieman. Hij wordt ervan verdacht een of meer strafbare feiten te hebben gepleegd tijdens de uitoefening van zijn dienst. Hij is na verhoor vrijgelaten en vervolgens door de burgemeester op non-actief gesteld. Burge meester Vleggeert heeft de commissaris der koningin in Zuid- Holland inmiddels om bijstand gevraagd voor zijn 54 man tellen de politiekorps. LAWUT1 Dries van Agt, commissaris der koningin in Noord-Bra bant, weet wat de publiciteit betreft nog altijd waar Abra ham de mosterd haalt. Nu en dan slaagt hij erin uit de stra len van de schijnwerpers der Brabanse media te stappen en de veel grotere en fellere lichtcirkel van de landelijke publiciteitsorganen binnen te dringen. Vorige week is hem dat weer eens gelukt. De commissaris had dermate duchtig van zich doen spre ken dat hij zelfs werd verhe ven tot onderwerp van een gedachtenwisseling tussen premier Lubbers en de Tweede Kamer. De commissaris had gedreigd met aftreden! Waarom? Om dat hij vond dat het kabinet onvoldoende oog had voor de problemen die zich voordoen in 'een uithoek van zijn ge west, het industrie- en ha vengebied Moerdijk. Het pro vinciebestuur en de gemeen ten in de buurt van Moerdijk moeten zwaar dokken voor de exploitatie van het (on rendabele) industriegebied, zó zwaar dat de lasten nau welijks meer op te brengen zijn. Het rijk zou dus een handje moeten helpen, had men in Brabant besloten. Dan zou er tenminste weer uitzicht kunnen komen op een opbloei van „Moerdijk". Het kabinet toonde zich ech ter niet zo toeschietelijk. Er werd weliswaar een financië le bijdrage aangeboden, maar die was in de ogen van Van Agt en de zijnen veel te ma ger. In zijn bekende schilderach tige stijl stuurde Van Agt en kele brieven naar premier Lubbers. De commissaris zorgde er wel voor dat deze geschriften niet geheel onop gemerkt bleven en zo kon het gebeuren dat gaandeweg het ganse Nederlandse volk via de media kennis kon ne men van Van Agts dreige ment, de pijp aan Maarten te geven als het kabinet niet Van Agt weer even in de lan delijke publiciteit, met méér geld over de Moer- dijkbrug zou komen. In het provinciehuis van Den Bosch kan inmiddels weer gelachen worden, want Lubbers heeft zich vorige week in de Twee de Kamer uiterst welwillend opgesteld jegens de noodkre ten van zijn voorganger. Ge lachen was er trouwens ook aan het Binnenhof, toen ka merleden van linkse signa tuur er bij Lubbers op aan drongen, toch vooral iets voor Van Agt te doen. Want stel je voor, dat hij inderdaad zou aftreden en zich weer be schikbaar zou stellen voor de landspolitiek! LAWUT 2 Een kopie van één der bo vengenoemde brieven, die de commissaris aan Lubbers heeft geschreven, is in ons bezit gekomen. Enkele passa ges daaruit willen wij u niet onthouden. Na het „Beste Ruud" en een korte inleiding over de nijpende situatie in het industriegebied volgt dit stukje proza: „Op 18 februari schreef ik je een uitvoerige brief hierover, een schreeuw om hulp en begrip. Resultaat: bijna nul. Als enige concessie een wissel op een onzekere toekomst, een vogel in de lucht. De Brabanders kunnen barsten. Worden zelfs niet voor een gesprek met de mi nister-president over hun vi tale belangen ontvangen. Moet je dan toch lawijt schoppen om iets gedaan te krijgen, zoals sommige ande ren plegen te doen? Worden geduld en vertrouwen in de regering, een hoffelijke brief in plaats van een schot schrift, geen krachttermen en dreigementen in de pers, worden die handelwijzen van fatsoen en respect toch afge straft?" En verderop: „Moet je kiiken wat er uitgetrokken worat voor andere provin cies", zeggen ze hier (te recht). Beseft Den Haag wel dat in Brabant bijna één op de zes Nederlanders woont, dat ons inwonertal het dub bele is van dat van Limburg, om van de noordelijke pro vincies niet te spreken? „Jul lie kunnen braaf de kruisra ketten nemen en als het even kan ook het kernafval en verder geen babbels", zo is hier de stemming". Het was deze brief-op-poten die uiteindelijk leidde tot het kamerdebat van vorige week. Toch weer wat ge leerd, Dries: met lawijt schoppen komt ge inderdaad een heel eind. BREDASE VARIANT Hoewel het in feite waanzin is om een jaar vóór de ver- Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Dick van Rietschoten kiezingen al te gaan prelude ren op de mogelijke samen stelling van een nieuw kabi net, wordt er in de politieke wereld al driftig gespecu leerd over de vraag hoe de kabinetsformatie volgend jaar zal verlopen. Vooral de liberalen, die het niet zo best doen in de peilin gen, zitten met enkele knel lende vragen. Wat te doen als CDA en VVD hun meerder heid in de Kamer verliezen? Doorregeren met steun van „klein rechts?" Nee, daar voelt de VVD niets voor. Maar wat dan? Aldus redene rend heeft men in liberale kringen een ander scenario bedacht. Daarbij wordt de olik gericht op D'66, de partij die door een terugkeer van aartsvader Hans van Mierlo als bevlogen lijsttrekker wel licht een wederopstanding te gemoet gaat. De VVD houdt er sterk reke ning mee dat Van Mierlo met zijn niet geringe „charisma" heel wat (progressief-) libera le kiezers bij de VVD kan wegsnoepen. En dat zou wei eens ten koste kunnen gaan van de meerderheid die CDA en VVD nu nog bezitten. In dat geval wil de VVD trach ten D'66 te interesseren voor een spilfunctie in een kabinet met CDA, VVD èn D'66. Naast de Staphorster variant (samenwerking met klein rechts) krijgt de politiek er dus een andere formatievari ant bij, eentje die tot nu toe geen naam heeft gekregen. Die dopen we bij dezen dan maar tot „Bredase variant", naar de geboorteplaats van Van Mierlo. In de wandelgangen van het VVD-congres, dat onlangs in Breda (is het toeval?) werd gehouden, was te horen dat men serieus rekening houdt met een „revival" van D'66 onder leiding van Hans van Mierlo. „Dat gaat ons beslist heel wat stemmen kosten", profeteerde een der aanwezi gen in het Bredase Turfschip. Hans van Mierlo heeft zich Van Mierlo zou als lijsttrekker voor een opleving van D'66 kunnen zorgen, overigens „om privé-rede- nen" nog steeds niet als kan didaat voor het D'66-lijsttrek- kerschap beschikbaar willen stellen. Maar in Democrati sche kringen blijft men vurig hopen dat hij binnenkort zal zwichten voor de druk die op hem wordt uitgeoefend. De huidige fractieleider der De mocraten, Maarten Engwir- da. zei onlangs voor de radio dat hij samenwerking met de liberalen in een volgend ka binet niet uitsluit. Voor de VVD is zijn mening echter weinig relevant, want Eng- wirda wordt niet in staat ge acht het zieltogende D66 (nog maar drie zetels in de polls) in de verkiezingen om hoog te tillen. Daarvoor is een Van Mierlo nodig. DE KAMER DEZE WEEK De Tweede Kamer vervolgt morgen het vorige week be gonnen debat over de oprich ting van een Postbank. Woensdag is er geen plenaire vergadering, maar er worden wel drie uitgebreide commis sievergaderingen belegd. Daarin komen het beleid ten aanzien van respectievelijk de scheepsnieuwbouw, de geestelijke volksgezondheid en de milieuvervuiling aan de orde. Donderdag wordt gedebatteerd over de plan nen van minister De Koning om het personeel van omroe pen en bedrijfsverenigingen als trendvolgers aan te wij-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3