Biljartgrootmeesters verzorgen thriller Ajax in Oranje laeSomcwit Polen blijven in WK-race Hermann Schridde komt om bij crash llotor- coureur ^fan Leyden iverleden HONGAARSE OPLEVING" BEZIELT AMSTERDAMMERS VAN NFH P Tg writ it MAANDAG 20 MEI 1985 PAGINA 11 fllse artjes finale JSEL De politie in Brussel in een il- drukkerij duizen- /alse toegangsbewii- iroor de finalewed- om de Europese be door landskampioe- woensdag 29 mei in leyselstadion tussen ïtus en Liverpool, kt. De partij had waarde van onge- 280.000. De druk- n een tussenpersoon en gearresteerd. ATHENE Het Poolse voet balelftal heeft gisteren in Athe ne een kwalificatiewedstrijd voor groep één tegen Grieken land met 4-1 gewonnen. Bij de rust was het 1-0 door een tref fer van Smolarek in de 24e mi nuut. Direct na de pauze zorgde Anastopoulos voor de door de 45.000 toeschouwers luid beju belde gelijkmaker. Ostrowski, Boniek en Dziekanowski lieten er vervolgens echter geen twij fel over bestaan welk team recht had op de overwinning. Door dit resultaat kvam Polen op vijf punten uit vier wedstrij den op de tweede plaats in de stand, achter België, dat zeven punten uit vijf duels heeft. Po len speelt nog tegen Albanië uit (op 30 mei) en België thuis (11 september). Pas dan is bekend welk land als winnaar van de groep direct geplaatst is voor de eindronde van het toernooi om de wereldtitel en welk land te gen Nederland moet spelen om nog een ticket voor Mexico. Stand groep 1 1 8elg.e 5 3 1 1 7 7-3 2 Polen 4 2 1 1 5 9-6 3. Albanië 4 1 1 2 3 5-7 4. Griekenland 5 1 1 3 3 4-9 Sigaar-bob verboden ALBERTVILLE De door de Sovjet-Unie ge ïntroduceerde bobslee in sigaar-vorm en de door de Oostduitsers ge bruikte slee met een hydraulisch geveerde kuip zijn definitief ver boden. Zaterdag besloot de internationale bobs lee federatie (FIBT) daartoe tijdens een ver gadering in Albertville (Fra). CELLE De bekende Westduit- se ruiter Hermann Schridde (47) is zaterdagavond bij een vliegtui g-ongeluk in tie omgeving van Celle om het leven gekomen. Schridde, die in 1964 bij de Olympische Spelen in Tokio met de Westduitse ploeg de landen- wedstrijd won en in de indivi duele wedstrijd het zilver vero verde, werd in 1965 Europees kampioen. De laatste jaren was hij als trainer van de Westduitse ruiter-equipe actief. Schridde be stuurde het vliegtuig zelf. Naast zijn activiteiten in de paarde- sport, was hij eigenaar van een vliegtuig-onderneming. Zater dagavond vervoerde Schridde parachutisten. Nadat vier para chutisten uit het toestel waren gesprongen, raakte het vliegtuig in een vrille en stortte neer. Bij het ongeluk kwam ook nog een nog niet geïdentificeerde vrouw om het leven. Schridde laat een vrouw en drie kinderen achter. ipen Har ont! Süii 1 1 lONINGEN De rjarige motorcoureur lud van Leyden is za- ugsprdagmorgen in het aca- rainisch ziekenhuis van woningen overleden. De "jtterdammer ging don- dag bij wegraces op tt-circuit van Assen haakse bocht van de ekkenwal onderuit, jrarna zijn motor inreed i Duke Wille (Hippoli- (hoef). Beide coureurs t keferden met ernstig her- Br- nletsel overgebracht tar het academisch zie- jnhuis in Groningen. S nationale motocrosses [het Brabantse plaatsje levensbeek kwam giste- h ook een coureur om doel1 leven. In de tweede ,gesflnche van de 500 lastii-klasse kwam de 30-ja- !000{|e M. Krommentuyn b'ih val. Een aantal van achter hem rijdende preurs kon de rijder t Helenaveen niet meer (twijken en reed over lm heen. Krommen- 4m overleed op het cir- 'voojtt aan zijn verwondin- gemaakt als hij uit één van de twee kansen, die hij kreeg nog zou hebben gescoord. In de lucht Beide mogelijkheden deden zich voor toen Feyenoord met 2-1 leidde en een verrassing nog in de lucht hing. Doelman Hans Galjé, die zelfbewuster acteerde dan ooit in deze reeks toptreffens, toucheerde de bal voldoende. De tweede keer dat Gullit uitbrak bracht zijn mis lukte schot bijna Duut en Houtman in stelling, maar de bal ging voorlangs. Ajax, dat in het eerste bedrijf al had gedomineerd, haalde adem en zette aan voor de achtervolging. Rijkaard zette zijn ploeg op het goed spoor door voor 2-2 te zorgen, waar na een misser van Hoekstra de genadeklap voor Feyenoord inleidde. Van Basten „verleng de" koppend een ingooi van De Wit, waarna de minst op vallende Feyenoorder Hoek stra met een simpele trap red ding had kunnen brengen. Hoekstra maaide volledig langs de bal en Schoenaker kreeg een vrij schootsveld. Aanvankelijk wierp Hiele zich succesvol in de baan van het schot, maar Schoenaker kon de terugspringende bal alsnog in de touwen werken. Waaro ver Hiele zich na afloop nog boos maakte. „Hoekstra bleef gewoon staan kijken hoe Schoenaker de tweede keer ging inschieten". Aangeslagen De treffer van de aanvoerder van Ajax deed Feyenoord, dat na de 2-2 reeds als een aange slagen bokser in de touwen hing, geheel knock out gaan. Van Basten, die voordien door de beste Feyenoorder, Nielsen, behoorlijk aan banden was ge legd, beslechtte het pleit ge heel door een fraaie solo even fraai te besluiten: 4-2. Dat tref fers van Van Basten en inval ler Rep nog door scheidsrech ter Keizer werden afgekeurd hield slechts de stevige score op hetzelfde niveau, maar ver stoorde de ontstane balans ver der niet. Die was al eerder na drukkelijk doorgeslagen naar de kant van Ajax, dat het meeste profijt had getrokken van de opleving van het Ne derlands elftal. Misschien dat dit ook omgekeerd gaat wer ken, volgend seizoen. FRANK WERKMAN Ajax-Feyenoord 4-2 (1-1) 26. Rijkaard 1-0, 27. Houtman 1-1 (strafschop), 55. Ouut 1-2, 60. Ri|kaard 2-2, 68. Schoenaker 3-2, 81. Van Basten 4-2. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 41.000. Gele kaarten: Tahamata (Feyenoord). Rijkaard (Ajax). Aju: Galjé; Silooy, Meeuws. Spelbos, Boeve; Schoenaker. Koeman. Rijk aard; Vanenburg (Van 't Schip), Van Basten. De Wit (Gasselich). Feyenoord Hiele; Troost. Van de Korput. Nielsen. Wijnstekers; Hoek stra, Duut. Been (Gullit); Tahamata. Houtman. Petursson (Rep). HEESWIJK-DINTHER Als de Wereld Biljart Unie (UMB) veertien jaar geleden had besloten de wereldtitelstrijd drieban den voortaan via een ge trapt systeem van kandi datenmatches te laten verlopen, was de biljartge schiedenis een groot aan tal fascinerende partijen rijker geweest. Krachtme tingen tussen Raymond Ceulemans en Nobuaki Kobayashi wel te ver staan. Want deze twee grootmeesters zouden in dat tijdperk altijd tot de naar het schaken gemo delleerde finalereeks zijn doorgedrongen. Met uitzondering van Ludo Dielis en Rini van Bracht kwam er trouwens in die pe riode ook bij een andere toer- nooi-aanpak geen concurrrent tussenbeide. Ook dit weekein de in Heeswijk-Dinther niet, waar Ceulemans het voor naamste biljartkampioenschap weer eens van de Japanner overnam. „Dat zal ze leren voortaan niet meer te spreken over de afta keling van Ceulemans", meld de de 47-jarige Mechelaar op getogen na de thriller in Sporthal D'n Tol. De duizend kijkers gaven weinig voor de kansen van de Japanner toen op de 26e beurt het bord 45-40 aanwees. Ceulemans, hartslag 54, conditie perfect en alleen een wat forse buik en een lees bril, miste tot drie keer toe de laatste carambole. Kwam op dit cruciale moment dan toch de ondergang van de Vlaamse biljartreus? Ceulemans lachte toen de vraag hem werd voor gelegd. „Het is mooi om de beste te zijn", luchtte de thans negentien-voudige wereld kampioen driebanden zijn hart. „Mooi om te worden ver geleken met Napoleon en Cas- sius Clay. Maar dat betekent niet dat je niet kunt verlie zen". Adembenemend Al zonder een door zijn stoel zakkende toeschouwer en een op een vlinder jagende arbiter was de eindstrijd adembene mend. Geen van beiden oor deelde het verstandig in de verdediging te gaan, waardoor de krachtmeting toch een wis selend verloop had. Op 42-37 had Ceulemans een ruime marge bereikt. Kobayashi kwam terug tot 40, maar be ging daarna volgens Van Bracht de fout een trekstoot te zwaar aan te zetten. Doordat Ceulemans de zenuwen bijna niet meer de baas was, was Kobayashi nog niet verslagen. De nabeurt met vier carambo les was echter voor de Japan ner net onvoldoende. „Het was zweten. Die vijftigste kwam als een opluchting. Maar ik heb toch zeker de partij gedo mineerd en ookde beste partij en gespeeld", aldus Ceule mans. Na zijn Europese triomf greep de jonge Zweed Torbjörn Blomdahl in het Brabantse land mis. Wel was de in het nationale geel-blauw spelende Blomdahl naast Ceulemans de enige die Kobayashi, de we reldkampioen van 1974 en 1984, een nederlaag bezorgde. Dat memorabele feit beteken de de uitschakeling van de Ne derlandse kampioen Rini van Bracht, die halverwege het toernooi het veroveren van een topplaats al niet meer in eigen hand had. Geirriteerd door de opstelling van het pu bliek, dat meer aandacht voor de halve finalisten toonde dan voor de tegenvallende landge noot, eindigde de Waalwijker als zesde. De tweede Neder lander, Arie Weyenburg, be haalde een overwinning op de Ecuadoriaan Jose Viteri en fi nishte als tiende. Fut er uit Na zijn stunt tegen Kobayashi was de fut er bij Blomdahl uit. Tegen Ceulemans, die er za terdag echt zin in had. en met een moyenne van 2.272 revan che nam voor nederlagen tij dens de Europese ontmoetin gen in Amersfoort en Kopen hagen, werd de jonge Scandi- navier, bij wie niets lukte, vol ledig overrompeld. Ook in de partij om het brons tegen de Japanner Junichi Komori kwam hij er niet aan te pas. Het kwam de 22-jarige jonge man uit Helsingborg in de kleedkamer op een standje van vader Lennart te staan. Ceulemans had niettemin eni ge waarderende woorden over voor Blomdahl. „Zo eentje hebben wij in België niet. En ook niet elders in Europa. Al les draait om Dielis en Ceule mans, maar het is wel een beetje onrechtvaardig de jonge spelers met de topbiljarters te vergelijken". Ook Nederland beschikt ach ter Van Bracht (37) niet over aanstormend talent. Weijen- burg, een gevorderde twinti ger, deed het na zijn zesde plaats in Amersfoort verdien stelijk. Dat bleek niet zo zeer uit zijn eindklassering, maar was af te lezen aan het alge meen gemiddelde van 0.960. Biljartgrootmesesters verzor gen thriller (3 en slot) Dramatisch Van Bracht werd op dramati sche wijze uit de strijd gewor pen. Zijn winst in de laatste poule-partij op de Amerikaan Allan Gilbert was van uitste kend gehalte, maar niet van belang, omdat Blomdahl hem in match-punten passeerde. Van Bracht liet weten niet op het verloop van het treffen van de Kobayashi te hebben gelet. Het luide applaus voor de verrichting van de Zweed kan hem echter niet zijn ont gaan. Zonder enig enthousias me legde hij aan voor zijn slot- partij. Hidetoshi Iguchi was een simpele winnaar, en werd daardoor de derde Japanner bij de eerste vijf. Raymond Ceulemans geconcentreerd In actie. Frank Rijkaard neemt de van de paal terugkomende bal op de slof en zet Ajax op 1-0 TERDAM Vijf mi- heeft Feyenoord •en in de waan ver- el nog een spannend aan de competitie te ïen schenken. Dat vanaf de tiende mi- van de tweede helft, it Henk Duut de Rot- helemaal ongelijk. Slechts re kening houdend met de totale achteruitgang van de vader landse voetbalkwaliteit kon er worden gesproken van een re delijk interessante ontmoeting. Hoewel Feyenoord daaraan toch eigenlijk te weinig heeft bijgedragen om die kwalifika- tie helemaal te verdienen. Slechts in het eerste kwartier en de vijf minuten na de tref fer van Duut straalde er enig zelfvertrouwen en gedreven heid af van het Rotterdamse spel. Feyenoord kon de ope ningsfase op zijn naam bren gen, omdat Ajax in die periode wel erg behoudend acteerde. De Amsterdammers combi neerden in erg laag tempo en voerden de voorzichtigheid wel erg hoog in het vaandel. Gekwetsten Merkwaardigerwijs gold dit nauwelijks voor de vele halve en hele gekwetsten, die in dit duel aantraden. Vanenburg voelde zich pas zaterdagmor gen bij de laatste training fit genoeg om te spelen en aan De Wit waren de avonturen né zijn Hongaarse coup ook niet ongemerkt voorbij gegaan. Beiden werden dan ook in de tweede helft gewisseld. Bij Feyenoord waren doelman Hiele en Mario Been ook verre van fit. De eerste laat zich bin nenkort aan de enkel opereren en Been, die het halverwege voor gezien hield, moet moge lijk ook onder het mes vanwe ge een onwillige knie. Voeg daarbij dat Gullit, die net is hersteld van een operatie, pas na de rust voor Been aantrad en het blessure-verhaal is ver teld. Evenmin als Been en Vanen burg zich ontzagen deed Gullit dat overigens. De Amsterdam mer, die vrijwel rond zou zijn met PSV, etaleerde een aantal sterke staaltjes en zou zich he lemaal „onsterfelijk" hebben Q t, immers zo waar aan iding (1-2) had gehol- in de ditmaal door .ts 41.000 kijkers ga- slagen wedstrijd te- Vjax. ^■toch goed bezet ogende, HHerdams georiënteerde ^■pisch stadion, waar zelfs daar een streekje nieu- ^^erf was aangebracht, was {ts even stil. Tot een onge- harde inzet van Ajax' inker Frank Rijkaard f een kleine twintig me iiet alleen doelman Joop van Feyenoord verbijs- maar tevens de stoot gaf de definitieve ontluiste- an de Rotterdammers als |idaat voor de landstitel, if het moment dat Rijk die in de eerste helft ook id gescoord, Ajax langszij it speelde Feyenoord een Ten wedstrijd. De even :he als onvermijdelijke ;ers voor Ajax kwamen ij volgtns van de voet van jenaker en - na een hele >pe solo - Van Basten, rmee de Amsterdammers alleen het voortijdige ver van trainer Aad de Mos ,een extra curieus tintje pagen (hoewel voorstan- van zijn ontslag het te- leel zullen beweren), maar lis bewezen het meeste Ijt te hebben getrokken de „revival" van het Ne- inds elftal van vorige L Bleken Rijkaard en Van pn in Boedapest al weer op fp te staan, evenals hoe- in iets mindere mate De (ondanks zijn treffer) en lenaker, het kwartet on- enie reepte de Hongaarse ople- Niet alleen door hun punten, maar veeleer door aang overtuigende spel. iezw4 aak.Jr de, streeP aakt1 we<Jeropstanding van l 'ije had overigens niet alle I elaars over de streep ge- ken. Het Olympisch sta dion, dat voor het eerst na vele maanden weer eens een voetbalwedstrijd binnen de poorten kreeg, was slechts voor driekwart gevuld. Waar mee deze 60e Ajax-Feyenoord één van de minst bezochte ste- denontmoetingen van de laat ste iaren werd. Hetgeen de va derlandse 'voetbalwereld, die sinds vorige week dinsdag in een zekere roes verkeert, toch enigszins tot nadenken zou moeten stemmen. De wegblijvers hadden niet li I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11