1) Rekening houden met eisen uit de praktijk Ik blijf proberenhet moet toch eens lukken Ik heb ontzettend veel geluk gehad" „Als je niets hebt pak je alles aan Nog steeds hoopt René op een baan an school n dan [NENLAND CetdaeSotviqitt ZATERDAG 18 Me 1985 PAGINA 9 irgirit 1NL jigelique, René, Eef en Ton. Vier ingeren uit de Randstad die in de laatste 21.2jren de schooldeur achter zich chttrokken. Vier van het grote aantal uitstromers" uit het volledig dagonderwijs en 1982 en 1984. Vooral in 1983 en 1984 teeg het aantal schoolverlaters. Terwijl vee jaar geleden bijna 244.000 jongeren an school kwamen, steeg dit aantal vorig lar tot 268.000. Dit jaar verwacht het linisterie van sociale zaken en erkgelegenheid een stijging tot 275.000. rt dit artikel, het eerste in een serie van ier over „schoolverlaten", vertellen .ngelique, René, Eef en Ton over hun rvaringen op de arbeidsmarkt. Tot slot rtjst de directeur van het Gewestelijk irbeidsbureau in Den Haag, A. Keyman, p enkele eisen uit de praktijk. Ton: „Als ik wil omscholen, moet ik het zelf betalen!" DEN HAAG Hij is 21 jaar, klein van stuk en doet in de avonduren al jaren vrijwilligerswerk in een Haags jongerencen trum. In 1982 behaalde Ton Vos zijn mavo-diplo ma. Hij wilde toen het liefst naar het kmbo, maar nog tijdens de zo mervakantie viel de op roep voor militaire dienst in de bus. „Ik had toen het idee dat ik er niet on deruit kon, omdat die op roep zo snel kwam". Di rect na zijn diensttijd, eind '83, liet de Hagenaar zich bij het arbeidsbureau inschrijven als werkzoe kend verkoper. In het kmbo had hij geen zin meer. „Ik heb wat ver koopervaring omdat ik in de levensmiddelenwinkel van mijn broer wel eens vakantiewerk doe. Voor de horeca heb ik mij ook laten inschrijven, want dat vind ik leuk werk". Zo'n twintig sollicitaties heeft Ton nu achter de rug. Die ge sprekken vindt hij wel frus trerend. „Je gaat de hele stad door met de tram, probeert op tijd te zijn en dan ben je nog geen twee minuten binnen. Want dan is er net een jongen vóór je geweest die al eens eerder schoenen heeft ver kocht. Nou, iedereen kan toch schoenen verkopen, daar heb je toch geen ervaring voor no dig?" Vakgericht Begin dit jaar liet Ton zich in schrijven voor een cursus ca fébedrijf. Met een op een vak gerichte opleiding kom je ver der, zo dacht hij. De cursus kost inclusief het examengeld 600 gulden. „Van de sociale dienst krijg ik een uitkering. Daar kan ik al moeilijk van rondkomen, want je moet toch je kleren kopen en je kostgeld betalen? Dus toen heb ik bij het arbeidsbureau gevraagd of ze mij konden helpen met dat geld. Ik moest, toen een* schriftelijk verzoek indienen en dan zou ik het wel horen. Ik wachtte één week, twee weken, na vier weken had ik nog niets ge hoord. De cursus was inmid dels al begonnen en toen heb ik gebeld. Ze vroegen mij of ik startkapitaal had om voor mezelf te beginnen. Dat had ik natuurlijk niet en toen zei den ze dat ze geen cursusgeld voor me konden betalen. Dan kom je zélf met omscholings plannen en dan moet je alles óók nog eens zelf betalen!", roept hij verontwaardigd uit. Ton is toch met de cursus be gonnen en hij heeft goede hoop in juni het diploma te halen. Inmiddels heeft zijn broer voor het zomerseizoen op een camping in Noordwijk een tweede levensmiddelen winkel geopend. Ton ver vangt nu zijn broer in de win kel in Den Haag. Tot het sei zoen voorbij is, dan komt broerlief terug en zit Ton weer zonder werk. Van het geld dat Ton in de winkel verdient, heeft hij het cursusgeld kunnen betalen. Hij spaart nu voor een net pak, want als hij slaagt voor de cursus wil hij proberen via een uitzendbureau aan kel- nerwerk te komen. „Je moet toch wat", besluit hij, je moet blijven proberen, het zal toch wel één keer lukken?" IJSWIJK Na ander- alf jaar mavo stapte de testlandse Angelique Irootscholten over naar school voor lager uishoudelijk en nijver- eidsonderwijs (lhno). Toen ik mijn C-diploma de huishoudschool ieleeiad, kon ik kiezen", zegt idvaie 19-jarige ex-scholiere, ie nu werkzaam is als dministratief mede werkster op het ministe- ie van binnenlandse za len, „öf de tuin, öf de /winkel in". Angelique: \,Ik wilde graag werken, do Wijn ouders hadden dat [ever niet. Ook mijn 170) fchooldecaan raadde het me af. Hij zei: Je hebt ge noeg hersens, maar op dit moment gebruik je ze verkeerd; je moet verder leren, aan huishoudschool alleen heb je niets". Toevalligerwijs hoorde Ange lique dat het Haagse Tinber gen College van start ging met een proefproject in het kader van het kort middel baar beroepsonderwijs (kmbo). Ze schreef zich in, maar werd in eerste instantie uitgeloot. Enige aankomend studenten zegden echter af en Angelique werd alsnog uitge nodigd voor een gesprek. Ze werd aangenomen. „Hartstik ke fijn natuurlijk", zegt de spontane ambtenaar, die in middels met haar ouders is verhuisd naar Rijswijk. „Maar Angelique: „Ik kon óf de tuin in, óf de winkel in". voordat ik naar het kmbo zou gaan, had ik drie maanden vakantie, en je weet hoe dat gaat: toen ik eenmaal wat geld had verdiend met vakan tiewerk wilde ik niet meer te rug naar school. Maar geluk kig wist mijn vader me over te halen". Griezels Angelique ging dus naar het kmbo. Ze koos voor de admi nistratieve richting. Het be viel haar een stuk beter dan op de mavo, waar ze het abso luut niet meer naar haar zin had. „Op het kmbo mocht je de leraren gewoon bij hun voornaam noemen en dat was ik op de mavo niet gewend. De sfeer was er veel beter". Aan het vak bedrijfsadmini stratie moest ze wel even wennen. In het eerste jaar van haar opleiding liep ze drie maal vijf weken stage, onder meer bij het ministerie van economische zaken („Maar dat vond ik niet zo leuk, want er werkten een paar dubbelzinnige griezels") en het ministerie van binnen landse zaken. Op beide depar tementen deed ze licht admi nistratief werk. „Het was jam mer dat ik na die stages weer terug moest naar school", zegt ze. „Als je net een beetje bent ingewerkt moet je weer weg". Eind juni '84 behaalde ze het diploma van de secretariële richting B. Nog tijdens haar opleiding schreef ze oude sta geplaatsen aan om werk te krijgen. Inmiddels had ze zich ook al bij het arbeidsbureau ingeschreven. Angelique: „Volkomen onverwacht kreeg ik een baan. Gedurende mijn stage op het ministerie van binnenlandse zaken heb ik eens een namaak-sollicitatie- gesprek gevoerd. Na het be halen van mijn diploma heb ik naar de betreffende perso neelschef geschreven. Ik kreeg meteen een arbeidscon tract voor drie maanden aangeboden. In juli, nog geen maand later, had ik werk. Vanaf die tijd ben ik admini stratief medewerkster en houd me voornamelijk bezig met de salaris- en sollicitatie- administratie". Drie maanden later werd haar contract ver lengd tot december. In januari kreeg de donkerblonde Ange lique een jaarcontract aange boden. Daar was ik al heel blij mee, maar twee weken gele den was ik helemaal dolge lukkig. Toen kwamen ze me vertellen dat ik voor onbe paalde tijd in vaste dienst was aangenomen", zegt ze glunde rend. „Ik heb ontzettend veel geluk gehad. De sterk op de praktijk gerichte kmbo-oplei- ding biedt veel meer perspec tief dan de huishoudschool", besluit de vrolijke Rijswijkse. Eef: „Kapster of schoonheidsspecialiste, dat leek me leuk". ZOETERMEER „Ik was met mijn moeder in Delft boodschappen aan het doen toen we ineens langs een school liepen waar schapen buiten stonden en waar meis jes aan het timmeren waren". Eef Makkus is 19 jaar oud en vertelt hoe ze vier jaar gele den toevalligerwijs in aanra king is gekomen met het la ger agrarisch onderwijs (lao). Na de mavo-3 was ze nog leerplichtig, wat inhield dat ze twee dagen in de week naar een vormingsschool zou moeten. Maar de school van de timmerende meisjes in de buurt interesseerde haar meer en ze begon daar in het twee de jaar. „Achteraf had ik dat jaar beter over kunnen slaan", zegt ze, „want ik ben er moeiteloos doorheen ge rold. Maar ja, ik had in mijn mavo-pakket geen natuur- en scheikunde. Ik had gewoon een pretpakket gekozen, dus raadden ze me aan toch maar in het tweede jaar te begin nen". Een jaar later koos ze voor de richting levensmiddelentech nologie met als bijvak vee teelt. Over de sfeer op de lao is ze zeer te spreken. „Het was er niet zo schools, zoals op de mavo. Er werd geen on derscheid gemaakt tussen jon gens en meisjes. Als de jon gens zakken zand van vijfen twintig kilo moesten sjouwen, dan moesten wij dat ook". Slagersmeisje Eef heeft evenwel geen werk gevonden in de agrarische sector. „Nee", zegt ze, „ik vind het verschrikkelijk jam mer dat ik niet iets heb kun nen vinden wat aansluit bij mijn opleiding. Maar als je niets hebt, pak je alles aan wat je kunt krijgen". Binnen een maand na haar examen had ze werk. Als telefoniste voor twintig uur per week bij een groothandel in Zoeter- meer, haar huidige woon plaats. Eef: „Nu ik wat heb, word ik kieskeuriger. Als er bijvoorbeeld een slagersmeisje zou worden gevraagd, zou ik daar niet op reageren". Het afgelopen jaar heeft ze zo'n 20 keer gesolliciteerd; de laatste keer met succes. Op 1 iuni wisselt zij haar part-time baantje in voor een volledige betrekking als administratief medewerkster bij een waren huis. Over de beroepenvoorlichting op de mavo zegt ze: „Je moest zelf overal achteraan en vra gen: waar moet ik heen? Goe de voorlichting over wat je na de mavo kon gaan doen heb ik nooit gehad". Als Eef die wel had gehad was ze waar schijnlijk meteen na de mavo naar de analistenschool ge gaan. „Maar ik ben nu negen tien en ik kan niet mijn hele leven blijven leren. Ik kreeg een vriend en dan ga je plan nen maken. Ik ging werken met het idee om samen te gaan wonen en te trouwen". „Als je ouder bent realiseer je je wat je wilt. Maar als twaalf jarige ben je toch veel te jong om te weten wat je later wilt worden? Ik wilde zo veel worden: kapster, schoonheids specialiste HOOGVLIET Omdat hij meer praktijkgericht bezig wilde zijn, besloot René de Gooijer zijn op leiding aan de middelba re detailhandelschool (mds) in Rotterdam niet af te maken. Op de voorlichtingsdag van deze school kreeg de nu 21-ja rige inwoner van Hoogvliet sterk het idee dat de nadruk op de vakken reclametekenen en etaleren zou liggen. „En dat was wat ik zocht", vertelt hij. De voorlichting gege ven door twee docenten bleek echter minimaal te zijn. Tijdens de opleiding, waar mee hij op 17-jarige leeftijd begon, werd hem duidelijk dat die beide vakken absoluut geen extra aandacht gekre gen. René: „Ik haalde het eerste jaar met veel moeite. In het tweede jaar bleef ik zitten. Theorievakken als bedrijfsad ministratie en calculatie kost ten mij veel moeite. Boven dien wilde ik meer op de praktijk gericht worden opge leid. Maar dat was niet moee- lijk op de mds. Daarom ben ik ermee gestopt". Met een mavo-diploma op zak en afgewezen voor het Cen traal Instituut Opleiding Sportleiders (C.I.O.S.) ging hij enigszins teleurgesteld in mi litaire dienst. René: „Ik dacht: ik zie wel. Ik ging in dienst met de bedoeling daarna zo snel mogeliik ergens werk te zoeken. School zag ik niet meer zo zitten. Ik wil nog wel graag een opleiding volgen binnen een bedrijf". Opvoeding Eind februari zwaaide hij af. Hij schreef zich onmiddellijk in bij het arbeidsbureau. „Maar ik heb nog steeds niets gehoord", zegt hij. „Ik heb in twee maanden zeker vijfen twintig keer gesolliciteerd. Bij zoveel mogelijk uitzendbu reaus heb ik me laten in schrijven. Hoewel dat vaak maar tijdelijk werk is, is er misschien op den duur toch kans op een vaste aanstelling. Ik bel zowat elke dag het uit zendbureau om te vragen of ze al werk hebben. Maar te vergeefs". René heeft door dat vele solli citeren al redelijk wat erva ring met personeelschefs: „Ik heb een keer in Delft gesolli citeerd. Na een eerste gesprek zou die personeelschef binnen een week terugbellen. Hij had me al wat hoop gegeven tij dens dat gesprek. Hij zei zelfs dat ik mijn ouders moest be danken voor mijn uitstekende opvoeding. Ik dacht dat het wel voor .ar zou komen. Maar ik hoorde niets meer. Na twee weken heb ik' zelf maar gebeld. Ik zou nog wel bericht krijgen". Drie dagen later kreeg hij een briefje dat hij niet was aangenomen. „Dat viel me flink tegen", zegt René. „Ik had op die sol licitatie veel hoop gevestigd". Op de dag van ons gesprek had René weer een afspraak voor een sollicitatiegesprek, ,bij een haven vervoersbedrijf in Rotterdam. Nog steeds hoopt hij op een baan René: „Praktijkgericht bezig zijn, dat wil ik graag" DEN HAAG A. Keyman, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Den Haag, komt dagelijks in aanraking met schoolverlaters. „Als schoolverlater moet je er natuurlijk reke ning mee houden dat er een tekort aan banen is in het vak dat je kiest. Daarom moet een uitstromer over gerichte informatie beschikken en een hoogwaardige samenstelling van het vak kenpakket hebben", vindt Keyman. „Scholieren moeten zich in een vroeg stadium oriënteren op hun specifieke belangstelling. Bij de keuze van het vakkenpak ket moeten ze zich niet laten leiden door wat leuk is. maar ze moeten rekening houden met de eisen die de praktijk stelt". „Goede voorlichting, gericht op specifieke belangstelling en ambitie is absoluut noodzakelijk zegt Keyman. Hij wijst daar bij op het nieuwe informatiecentrum in de hal van het Haagse *pKoidsbureau waar, gezien de gunstige ervaringen van andere arbeidsbureaus, veel van wordt verwacht. „Op het Haagse GAB zijn altijd beroepskeuzevoorlichters aanwezig die deskun dig en gericht advies kunnen geven". Afgestemd Keyman: „Het kmbo, de opleiding die Angelique volgde, is hét voorbeeld van een goed op het bedrijfsleven afgestemde oplei ding. Het is een geschikte variant op het leerlingenstelsel. In twee jaar tijd worden de leerlingen klaargestoomd voor een baan in de praktijk. Het kmbo, een project dat in Den Haag ruim zes jaar geleden startte, is zeer zeker een positieve ont wikkeling". „Goed oriënteren bij de geëigende kanalen", is het devies. „Volg niet zomaar een cursus, zoals in het geval van Ton, want die worden vaak uit andere overwegingen aangeboden dan om jonge mensen aan werk te helpen", beweert Keyman. „Als Ton goede begeleiding zou krijgen en een geschikte cursus zou vol gen, heeft hij binnen niet al te lange tijd een arbeidsplaats", voorspelt hij. Motivatie Een element in de selectie zijn de motivatie en de betrokken heid. Keyman vindt dat je niet moet blijven zitten tot „het lot uit de loterij" op je afkomt". Het is zaak een gerichte opleiding te volgen en vroegtijdig een specialisatie te kiezen. „Maar", zegt Keyman, „ook al gaat een schoolverlater, zoals Eef, niet verder in de betreffende sector, het is in elk geval aan te raden de opleiding af te maken. Ik zou zeker niet zo handelen als Rene, want voor drop-outs is de toekomst helemaal somber. Die worden beoordeeld op hun oude niveau en zijn daardoor extra kansarm. Al wordt een studie niet benut in de praktijk, het niveau is in elk geval bereikt En daar wordt ook op beoor deeld. Evenals op het uiterlijk, je outfit. Houdt daar rekening mee, anders maak je jezelf extra kansarm. Trek geen oude spij kerbroek aan voor een sollicitatiegesprek, maar ga ook niet voor bankwerker solliciteren in een driedelig kostuum. Dat is een beetje overdreven. Probeer je aan te passen bij de geldende norm. Bied je aan bij gerenommeerde bedrijven, ook aJ staat er geen vacature open. Bied je aan! Want je moet concurrenüe- krachug zijn". YVES VAN ERP JQS WALTMANS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9