igros vergroot aantrekkingskracht De Kempenaerstraat VOORHOUT CONTROLEERT HUIS-AAN-HUIS OP HONDEN üIDEN EetebeSoimmt ZATERDAG 18 MEI 1985 PAGINA 15 jrgemeesters trappen af Lt een flinke aftrap in de richting van het doel tnde burgemeester L.V. Elfers gisteravond [het goed gevulde vrijetijdscentrum De Rid- jrhof de „Nacht van Koudekerk". Het doel Ld verdedigd door oud-burgemeester G. (aan. Hierna kon de eerste wedstrijd van 24 Fzaalvoetbal starten met de partij Clingen- VI (Ministerie van Volkshuisvesting) - Auto- njielbedrijf Bogaard. Even tevoren had mu ivereniging Kunst na Arbeid samen met de ïjj. en majorettes gezorgd voor een ope- "fesshow. Vandaag gaat het Koudekerkse Iktakel nog door tot half acht. Achtereenvol- ls treden nog aan: het Nederlands artiesten- lrn. vele bedrijven, met Barrie Hulshof als «speler, en het Hilversum III discjockey- De „Nacht" eindigt met jeugdvoetbal. Zeeuws jongenskoor in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN De Zeeuwse Koorschool uit Goes is dit weekeinde te gast in Roelofarends veen. Het koor, dat tijdens dit toernee uit vijfenveer tig jongens van 7 tot 13 jaar bestaat, is vandaag tij dens de Nederlandse Mis die om 19.00 uurbegint en morgen tijdens de Latijnse mis die om 10.00 uur aan vangt te beluisteren in de Parochiekerk van Maria Presentatie aan het Pastoor Onelplein. De Zeeuwse Koorschool heeft zich als één van de weinige jon genskoren een internationale vermaardheid verwor ven, door het grote repertoire met zowel klassieke, kerkelijke als profane koormuziek. Jaarlijks geeft het koor meer dan veertig concerten in binnen- en buitenland, zowel in zalen van grote steden als in dorpshuizen en bejaardencentra. Ook liefdadigheids- concerten staan regelmatig op het programma. Jongens Aloysius opnieuw eerste ZOETERWOUDE De jongens van de „Aloysius" hebben gis teren voor de derde keer op rij het schoolvoetbaltoernooi van Zoeterwoude gewonnen. Bij de meisjes ging de eerste prijs naar de Corbuloschool, die daarmee de „Aloysius" onttroonde. Het toernooi werd georganiseerd door de jeugdafdeling van voetbal vereniging SJZ. De uiteindelijke nummers één en twee bij de jongens ontmoetten elkaar al in de eerste wedstrijd. De Aloysi- usschool won met 1-0 van de „Sjaloom" en legde zo de basis voor het kampioenschap. In de laatste wedstrijd, tegen de Klaverwei- deschool, was een gelijkspel voldoende. Het werd een spannende strijd die eindigde in 1-1. zodat de leerlingen van meester Vink de ereronde mochten maken. Bij de meisjes kwamen de twee koplopers elkaar pas in de laatste wedstrijd tegen. In het span nende duel tussen de Corbuloschool en de „Aloysius" werd niet gescoord, zodat de Corbuloschool het ene punt voorsprong be hield. Meisjes: 1 Corbulo I; 2. Aloysius; 3. Klaverweide I; 4. Sjaloom; 5. Klaverweide II; Corbulo II. Jongens: 1. Aloysius; 2. Sjaloom; 3. Klaverweide I; 4. Corbulo; 5 Klaverweide II. kNDERZOEK TOONT AAN: erd/ urg lij a ÏGSTGEEST De ves- ing van een Digros-su- markt vergroot de aan- amjkkelijkheid van de De mpenaerstraat als win- [centrum. De oriëntatie het winkelend pu- ek op de winkels in dit rin ïl van Oegstgeest kan ?bnjör de komst van een gros-vestiging zelfs met ebc" intig procent groeien, arbij komt dat 42 pro- it van de bewoners van gstgeest-Zuid vindt dat een supermarkt bij jewA,et komen en 68 procent jarvan geeft daarbij er de voorkeur aan Di spoos boven andere „su- >ixkers". De cijfers voor de ig fegio Oegstgeest, Leiden 1 °\Bet name Boerhaave- Warmond en Rijns- g zijn op dit vlak res- Harftievelijk 30 en 66. Dit lihr es blijkt uit een onder- irei ;k van het Centraal In- botftuut voor het Midden- Kleinbedrijf (CIMK). onderzoek richtte zich op ga gevolgen van een eventuele 1 itiging van deze bewuste su- markt in de Markthof (de langs geopende winkelpas sage in de De Kempenaer straat). Voor de passage heb ben veel kandidaten het af la ten weten en daarom is veel ruimte onverhuurd. Dirk van der Broek wil in totaal 1200 vierkante meter vloeropper vlak huren, waarvan er 550 bestemd zijn voor een super markt, 400 voor concessionairs (groente-, vlees- en kaashan delaars bijvoorbeeld die ruim te bij de supermarkt huren) en nog eens 150 als magazijn ruimte. Het CIMK-rapport wijst dus uit dat de De Kempenaerstraat duidelijk een trekker nodig heeft, zeker als men weet dat sinds 1977 tien winkelvestigin gen uit dit centrum verdwe nen zijn en de koopkracht-ori ëntatie duidelijk is afgenomen ten gunste van het winkelcen trum Lange Voort. De trekker zou het liefst uit de sector van de dagelijkse levensbehoeften moeten komen omdat dat een ondersteuning zal zijn voor de winkels in de non-foodsector (bijvoorbeeld kleiding, meu bels, electrische apparaten). De conclusie uit het rapport is ook dat de Digros-formule erg ge wenst is bij het publiek gezien de voorkeur die daarvoor wordt uitgesproken. De for mule van deze supermarkt trekt ook meer* koopkracht aan. De aanwezige kleine AH- supermarkt en voedsel-speci- aalzaken kunnen een geringe omzetdaling ondervinden waartegen ze zullen moeten concurreren door bijvoorbeeld verregaande specialisatie of door concëssionair bij Digros te worden. Het winkelcentrum Lange Voort zal een negatief effect ondervinden wanneer de Di gros zich in de Markthof ves tigt. Het CIMK voegt daar echter aan toe: „Gezien het uitstekende functioneren van dit centrum zal Digros de con tinuïteit ervan niet in gevaar brengen". Daar wordt aan toe gevoegd dat de op de Lange Voort aanwezige AH en Profi- markt met een omzetdaling te maken zullen krijgen. AH zal echter boven de kritische grens blijven, de Profi zal die de eerste jaren waarschijnlijk wel naderen, tenminste zolang Haaswijk nog niet gereed is. Een andere conclusie uit het rapport is echter dat er ook ondanks een groei van het in wonertal van Oegstgeest, ruimte is voor nog een goed kope supermarkt. „Een toena me van het inwonertal is mooi meegenomen, maar niet wer kelijk nodig". De bestedingen van het publiek in het winkel centrum De Kempenaerstraat zouden oplopen vooral door de aantrekking van koop kracht van buiten Oegstgeest- Zuid tot 22 miljoen gulden "«Verbouwing school kost bijna vijf ton ASSENAARDe wethou- rende bedrag komt in 1986 en Huibregtseschool in Was- 1987 ten laste van de gemeen- ar-Noord moet worden te. Van het totaalbedrag is ;eknapt voor een bedrag meer dan drie ton bestemd i 458.000 gulden, waarvan voor de vernieuwing van jaar iets meer dan de helft raamkozijnen. Ook een nieu- rdt uitgegeven. Het reste- we verwarmingsketel behoort tot investeringen. De Wasse- naarse raad spreekt zich maandag uit over de vernieu wingen aan de openbare Hui- bregsteschool voor lager on derwijs. waarvan 13 miljoen naar de supermarkt zou gaan. Een Di gros ter grootte van de geplan de heeft maar een omzet van 8,5 miljoen gulden nodig. Voor de concessionairs is een geza menlijke omzet van 3,5 mil joen vereist. Parkeren De Digros zal ook een par- keerbehoefte met zich mee brengen. De huidige parkeer- behoefte wordt geraamd op 140 tot 170 plaatsen en die zijn er ook, al dan niet in omlig gende straten en vooral die laatste moeten nu al vaak wor den gebruikt. Als de Digros komt, verwacht men daarmee ongeveer 5950 bezoekers per week, waarvan bijvoorbeeld 23 procent op zaterdag komt. Dat leidt ertoe dat bij de Digros tenminste veertig parkeer plaatsen extra nodig zijn. Er zal dus moeten worden ge zocht naar de mogelijkheid voor extra parkeerruimte voor de Markthof-bezoekers en die moet op acceptabele loopaf stand worden gerealiseerd. Het rapport suggereert dat daarbij gedacht moet worden aan de Terweeweg of omge ving en het maken van een di recte verbinding tussen het terrein achter de ABN- en Amro-bank aan de De Kempe naerstraat. Voor langparkeer- ders zou dan ruimte op of rond de Geversstraat gerealiseerd moeten worden. Het CIMK voegt tot slot hieraan toe dat er een strenge controle op kort-parkeren moet worden uitgeoefend, maar dat het la ten betalen voor het parkeren wordt afgeraden om de con currentiepositie van dit win kelcentrum gezond te houden. Lelie Parade met „Los Angeles" De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, L. Paul Bremer III, heeft gisterochtend in het kassencomplex van de Keukenhof in Lisse een lelietentoonstelling geopend. Hij doopte daarbij een nieuwe lelie, de „Los Angeles". Het kweken van lelies heeft de laatste jaren een grote vlucht ge nomen. Op „De Lelieparade", zoals de tentoonstelling heet, wor den zo'n 270 soorten aan het publiek getoond. De tentoonstel ling is met zijn 3500 vierkante meters de grootste lelieshow ter wereld. De Lelieparade is tot en met tweede Pinksterdag, 27 mei. geopend en vrij toegankelijk voor bezoekers van de Keukenhof. Midden op de foto de Amerikaanse ambassadeur Bremer III, die de nieuwe lelie bewondert. VOORHOUT Na de zo mervakantie zal een con troleur in Voorhout huis- aan-huis gaan informeren of de bewoners een hond hebben waarvoor nog geen hondenbelasting wordt betaald. Om de bit tere pil wat te verzachten, laten B en W van Voor hout hieraan eerst een uit gebreide voorlichtings campagne via de pers van start gaan. De gemeente lijke commissie financiën krijgt donderdagavond het voorstel met deze wij ze van werken akkoord te gaan. Via de campagne zullen de Voorhouters gewezen worden op de artikelen die hondenbe zitters volgens de Algemene Plaatselijke Verordening moe ten naleven, bijvoorbeeld op het gebied van voorkoming van overlast (blaffen, uitwerp selen). In het kader van dat laatste zal op de doelstelling van de hondenbelasting wor den gewezen. Na die campag ne zal dus iemand de deuren langs gaan van de huizen waar geen hond geregistreerd staat. Volgens de officiële gegevens herbergt Voorhout 425 honden en dat is erg laag in vergelij king met andere gemeenten. B en W hebben dus het ver moeden dat er meer van die blaflustige viervoeters in de gemeente wonen. „Het is bo vendien alleen maar eerlijk ten opzichte van degenen die wel netjes hun hondenbelas ting betalen", zo klinkt het van gemeentelijke zijde. Voor het bezit van een hond moet in Voorhout 87 gulden per jaar worden betaald. Ruim twee jaar geleden ont stond er in buurgemeente Sas- senheim grote opschudiding over de hondenbelasting en gemeentelijke controle daarop. B en W hadden daar namelijk huis-aan-huis aangifteformu lieren verspreid net in de tijd dat voor 1983 een verhoging van de hondenbelasting met 15 procent werd aangekondigd. De Consumentenbond was daarover zeer verontwaardigd. De bond wees de gemeente erop dat zij wel huis aan huis aan de gezinshoofden mag vragen of die een hond bezit ten, maar alleen aangiftefor mulieren mag verstrekken aan diegenen van wie wordt ver ondersteld dat zij een hond be zitten. n de maand mei van het oor- >gsjaar 1915 stond het „Geil- ïstreerd Zondagsblad" stil bi e ondergang van een varen- Ie stoomgigant. Enkele jaren {erder had het zinken van de Titanic" in vredestijd root opzien gebaard, deze eer was het de „Lusitania", iet 31.500 registertonnen in- tuigen die met hun onder- zeesch geschut, de tropedolan- ceerbuizen, zoo schrikkelijke aanvallen kunnen doen, heb ben dit veranderd: hun doel en eenig kunnen is vernieti gen, en zooals Duitschland in de bekende verklaring van Februari, waarbij het de .duikboot-blokkade" van En- loud een der grootste schepen geland afkondigde, heeft ge- an de Britse handelsvloot, zegd, zullen de duikbooten !en nabeschouwing onder het van hun vreeselijke macht ge- ;opje „De torpedeering van bruik maken op de meest on- e „Lusitania": Het behoeft geen betoog, dat het in den grond boren van Jet Engelsche reuzenstoom- p „Lusitania" van de Cu- l-lijn nog altijd over heel beschaafde wereld een on- lerwerp van gesprek uit- laakt. Hoe kan het anders? Tot dusver was het in den |rond boren van passagiers schepen, zelfs wanneer zij fooais de „Lusitania" be kend stonden op de officieele 'lijsten als „hulpkruisers" en punitie of ander oorlogstuig 'ndei de lading vervoerden, ioluut niet gebruikelijk. De inderzeeërs echter, die gewel- flige en geduchte oorlogsvaar- meedoogende wijze. Of dit alles nu wel oorlogvoe ren is, zooals de tot dusver ge bruikelijke oorlog'swetten het toelaten. wie zal het uitma ken? Heel de oorlog en het oorlogvoeren zooals dit in den modernen tijd gebeurt is een tegen alle menschelijk voelen indruischend iets. De „Lusita nia" was een der groote mail schepen, door Engeland in dertijd gebouwd om aan de concurrentie der groote Duit- sche stoomvaartmaatschappij en het hoofd te bieden. Met CALVARIEBERG: „De planting van het H.Kruis op den Calvarie berg der H.Landstichting te Groesbeek. Duizenden uit Nijmegen en omstreken woonden de Kruisplanting bij". een geweldig groote subsidie van de Engelsche regeering gelukte het indertijd aan de Cunard-lijn, om door de „Lu sitania" voor een oogenblik het record van de vlugste reis over den oceaan, dat daarvóór aan de Duitsche schepen was van de Hamburg-Amerika- LUSITANIA: „Het zoo ongelukkig ten onder gegane Engelsche reuzenschip. Het viel ten offer aan Duitsche torpedo's, als gevolg van de door Duitschland geproclameerde „blokkade" der Engel sche kusten". lijn en van den Norddeutsche Lloyd, weer te heroveren. Later is dit weer verloren ge gaan en vlak voor den oorlog waren Engelsche en Duitsche concurrenten met de nieuwste groote schepen als de „Vater- land", de „Mauretania" en an dere, zoo ongeveer gelijk. Deze groote snelheid van de „Lusitania" was óók een van de redenen waarom de Engel- schen niet voor een torpe deering bevreesd waren: men dacht aan een aanval van een onderzeeër altijd door vlug manoeuvreeren te kunnen ontkomen. Het is echter an ders geloopen. Waarschijnlijk heeft Duitschland wederom nieuwe en tot nog toe onbe- kend-groote onderzeeërs in de vaart, die volstrekt geen moeite hebben om zóo ver van het vaderland als de Zuidwest-kust van Ierland, hun operatiegebied uit te strekken". Boven: TIJDEN VERANDEREN: „Een vreedzaam oorlogskiekje uit de Karpathen. Poolsche joden, in hun schilderachtige en eigenaardi ge kleederdracht, komen uit de Sy nagoge. waar zij voor het succes der Oostenrijksche wapenen heb ben gebeden..." Links: PASTOOR A BINNEWIERTZ „De herder van de nieuwe paro chie van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Scheveningen, bekend letterkundige, die dezer dagen in den nog jeugdigen leeftijd van 45 jaren plotseling overleed. R.I.P."

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15