Johannes Paulus niet zo bang voor kritische opmerkingen" bisschop van 'góme heeft rize signalen atvangen „Paus gaf geen reden tot optimisme over oecumene DR. M. A. M. KLOMPE: Enqüete: Nederland en Rome niet dich ter bij elkaar 5 PAENLAND/BUITENLAND CeidaeSowumt VRIJDAG 17 MEI 1985 PAGINA 5 Johannes C-llI zijn 26e 1 andse reis tl* met een aan België, is erland de ;ie begonnen diigden,„h,iblJ d heeft. Onze rCgevers met dr. Klompé, ter van nn et Pax, fronjw Gree ieke3ek, lid van de èhaaj^ë Pausbezoek rkieide hervormde Iet,jg prof. dr. H. getef r indeel- DEN HAAG „De paus heeft tijdens zijn bezoek aan ons land heel goed geluisterd. En het is dui delijk geworden dat hij niet zo bang is voor kriti sche geluiden. Dat hij in gaat op problemen. In Amersfoort zei hij tegen de jeugd dat ze kritisch moet blijven. Al doet die kritiek soms pijn. Ik denk dat die houding veel men sen heeft goed gedaan. En het is te hopen dat ook die bisschoppen die tot nu toe beducht zijn voor kriti sche katholieken, van die houding hebben geleerd". Mevrouw dr. M. A.M. Klompé kijkt wat dit betreft met vreugde terug op het pausbe zoek. „De paus heeft op een heel uitnodigende manier mensen gezegd wat hij meent als leider van de kerk te moe ten zeggen. Er was geen spra ke van een dictaat: „zo moet het". Hij heeft in zoverre meer ruimte gegeven doordat hij niet wettische opdrachten heeft gegeven. In de verschil lende toespraken legde hij juist de nadruk op de uitnodiging tot geloof en op de verant woordelijkheid van ieder mens, als schepsel Gods, in wie God wil werken". Mevrouw Klompé, onder meer voorzitter van Justitia et Pax en adviseur van de bisschop penconferentie, meent dat het pausbezoek een pastoraal be zoek is geweest, zoals de be doeling was. „Afgezien van de a-pastorale uitschieter over de echtscheiding, vind ik dat de paus heel pastoraal is geweest. Barmhartigheid en liefde wa ren kernwoorden in vrijwel alle toespraken. Hij wilde na drukkelijk de herder zijn, die op liefdevolle wijze zijn scha pen wil hoeden. Zo'n herder wil niemand uitsluiten. Inte gendeel. De paus heeft door z'n woorden en ook door z'n optreden laten zien dat hij mensen uitnodigt hun proble men en kritiek aan de orde te stellen binnen de kerk". „Ik vind dat je als gelovige je aan die houding kunt optrek ken. De bisschoppen, voorzo ver die het nodig hebben ne men daaraan een voorbeeld, hoop ik". Van een echte dialoog met mensen uit de Nederlandse kerk is het niet gekomen, con cludeert mevrouw Klompé. „Dat kon ook niet. De Neder landers hebben altijd behoefte aan discussie, maar een paus bezoek leent zich daar niet zo voor. En ik vind dat we heel blij kunnen zijn met de manier waarop de paus toch kennis heeft kunnen nemen van wat er leeft in onze kerk. De ont moetingen met de diverse or ganisaties en parochies heeft hem veel inzicht gegeven. En reken er maar op dat hij ook weet wat er op 8 mei op het Malieveld is gebeurd. Overi gens: Er had veel meer gezegd kunnen worden tijdens de ge organiseerde ontmoetingen. Ook zo'n persoonlijk woord van mevrouw Wasser zou best in de officiële toespraak ge kund hebben". „Het is natuurlijk jammer dat er niet meer echte gesprekken gevoerd konden worden. Ei genlijk heeft de paus alleen maar tegenover de jeugd con crete antwoorden gegeven. In de overige toespraken bleef hij op een abstract niveau spre ken. Dat zorgt er voor dat zijn teksten verschillend kunnen worden geïnterpreteerd. Ik weet dan ook nog niet hoe het bezoek zal uitwerken. We heb ben tijd nodig voor een goede verwerking". „Ik denk dat je al wel kunt zeggen dat de paus in Neder land iets geleerd heeft. We hadden hier niet die massale toestanden zoals bij andere rei zen. Hier was de kleinschalige confrontatie met gelovigen die openlijk voor hun vragen en kritiek uitkomen. De paus heeft kunnen ervaren dat kri tiek niet negatief hoeft te zijn; dat gelovigen juist uit liefde voor de kerk kritische vragen stellen. Sommigen hebben er al op gewezen en ook de paus zelf dat het bezoek van groot belang is voor ons land en voor de wereldkerk. Hoe, dat moeten we afwach ten. Misschien dat we er iets van merken als er in de ver dere toekomst een nieuwe bis schopsbenoeming komt. De paus heeft nu geleerd dat ook kritische priesters loyaal kun nen zijn aan de kerk. En wel licht merken we dat dan". Mevrouw Klompé spreekt de hoop uit dat bisschoppen, gelo vigen en groepen gelovigen in de kerk van de paus hebben geleerd hoe de kerk moet om gaan met verschillen. „De paus heeft laten zien dat liefde en barmhartigheid bepalend moeten zijn voor de omgang van mensen. Als we die woor den tot de onze zouden maken in de Nederlandse kerkpro vincie, zou er al erg veel ge wonnen zijn. Alleen al daar door zou het bezoek van de paus rijke vruchten hebben". Mevrouw Klompé erkent dat er geen signaal is gekomen dat de paus wil afwijken van de leer der kerk op die punten waar zoveel mensen dat wen sen. Vrouwen mochten en mo gen niet in het ambt bijvoor beeld. Het perspectief van de dialoog waar de paus steeds op aandringt, lijkt daarom vast te liggen. „Natuurlijk moet je er niet van uit gaan dat de paus in Nederland zou zeggen dat de vrouwen in het ambt mo gen. Maar je hoeft ook niet te Dr. Klompé: De paus heeft laten zien dat hij mensen uitnodigt hun kritiek en problemen aan de orde te stellen binnen de kerk" veronderstellen dat er nooit iets zal gebeuren. In de ge schiedenis blijkt dat vooral uit pastorale overwegingen veran deringen mogelijk zijn. Die be weging blijft. Ik voorzie bij voorbeeld dat de druk uit La- tijnsamerikaanse landen, waar er soms twee priesters voor ze ventigduizend mensen zijn, zo groot wordt, dat het Vaticaan veranderingen op pastorale gronden toestaat. En ook van uit onze Nederlandse situatie zeg ik „frapper toujours" Vol harden in de kritische solidari teit, in de kerkelijke stijl blij ven pleiten voor de dingen die voor ons en voor de kerk zo van belang zijn". LÜTSEN KOOISTRA Koekkoek -Schipper: virus q -m zoi C-7 u'blt,r>r> an h CLJ Gree Koekkoek-Schippers: „Ik denk dat de paus in Rome nog wel eens zal nadenken over hetgeen hij in Nederland heeft gezien en gehoord". de :eerd SHT "Voor m'j cht.p hele belevenis i hede paus in Neder- mdemogen ontvangen. ande h nou te zeggen, —Jr emotioneel van •yboven was, nee. niet gehuild en ik niet onwijs hard >en. Ach, sommige worden haast hys- Maar dat ligt niet den i geaardheid. Ik ikk^ vrjj nuchter fi- eJje"D zich gaat het na- It deom het hoofd van uperi- Voor zo'n man i heten soort eerbied, elijki wap\n wil je wel eens )EKjk van meeleven want geloof maar hij zo'n gemakke- litje heeft". ■^•^rsoonlijke gevoelens Jeschouwing latend, ee Koekkoek-Schip- uit De Vecht tussen n en Deventer, lid Stichting Pausbezoek, er meer een goede de paus de verschil den bezoekt. „Op die omt hij in aanraking geaardheid van een t de manier waarop rat land met de kerk, feloof omgaat. Ja, vol gens mij heeft hij ook de sfeer binnen de kerk in Nederland wel kunnen proeven. Tevoren waren wij daar pessimistisch over, maar ik denk dat de kerk in Nederland zich goed gepresenteerd heeft aan de paus". „Ook kritiek is daarbij niet ge schuwd. We kennen allemaal de woorden die mevrouw Wasser heeft gesproken. Ze deed dat op waardige wijze. Ze heeft ook geen onwijze dingen gezegd, maar waarheden. Als ik ei* zelf bij was geweest (ik was op dat moment onderweg naar de KRO-studio om deel te nemen aan de nabeschou wing op tie televisie), dan had ik ook geapplaudisseerd. Ze zat met haar woorden precies in mijn straatje. Maar ook in de ontmoeting tussen de maat schappelijke groeperingen in Nederland en de paus, die ik heb helpen organiseren, wer den kritische woorden geuit". „Zelf heb ik in mijn welkoms twoord verwezen naar de moeilijkheden, die wij bij de organisatie van ons ontmoe tingsuurtje hadden. Ik heb ge zegd, dat wij die gang van za ken heel erg betreuren, vooral omdat sommige mensen daar om nu niet meededen en ook niet aanwezig waren. Nee, na men heb ik daarbij niet ge noemd, maar duidelijk was voor iedereen dat ik vooral doelde op Tine Halkes, de fe ministische theologe. Het hele stichtingsbestuur stemde er mee in, dat mevrouw Halkes tijdens die ontmoeting ook wat zou zeggen. Maar het is bij mgr. Simonis blijven steken. Ach, ik geloof niet eens dat die zo bang was voor het zegje, dat mevrouw Halkes zou doen. Het was meer een persoonlijke kwestie tussen hem en me vrouw Halkes". Nerveuze sfeer „Rond ons ontmoetingsuur hing helemaal zo'n nerveuze sfeer. Men was bang, dat de paus bij ons ik weet niet wat te horen zou krijgen, dat hij on deruit gehaald zou worden, of zoiets. Nou, dat is helemaal niet gebeurd. Maar kritiek was er wel. Er is bijvoorbeeld nog al wat gezegd over de positie van de vrouw in de kerk. Wij eisen als vrouw een volledige plaats op binnen de kerk, en dat hebben we gezegd ook. Dan was er ook nog de kwes tie van de geloofsoverdracht op kinderen. Wij hebben ge zegd dat het instituut kerk op een kind zo star overkomt en dat het voor ouders zo moeilijk is hun eigen religieuze gevoe lens tegen de achtergrond van dat instituut over te brengen. En ook de emancipatie kwam aan de orde. Helaas was er te weinig tijd voor ons. Net voor ons sprak de heer Ten Have, en die zei heel zinnige dingen over het ziekenhuiswezen en de hou ding van een katholiek medi cus of verpleegkundige tegen over bepaalde medische vin dingen. Maar hij was wel lang aan het woord en dat ging van onze tijd af. Nee, ik geloof niet dat dit expres gebeurde. De paus kon er ook niets aan doen. De klok dwingt. Maar mevrouw Venhorst kon daar door niet meer spreken over gezin en sexualiteit, en neem maar van mij aan dat bij ons dan ook dezelfde woorden naar voren waren gekomen als mevrouw Wasser later sprak. Of de paus onze kritische woorden ter harte neemt? Ja, dat is natuurlijk moeilijk te zeggen. Maar als de paus steeds goed heeft geluisterd, en ik had wel de indruk dat hij dat deed, dan moet hij ge merkt hebben dat er heel veel gebeurt en heel veel leeft bij het parochieleven in Neder land, dat er veel mensen bij betrokken zijn, en dat in Ne derland het geloof duidelijk aanwezig is. Hij móét hebben gemerkt dat er zo'n levendige kerkprovincie is in Nederland, maar dat die wel met twee be nen in de moderne tijd staat en dat er daarom wel eens iets op een andere manier gebeurt dan Rome precies zou willen. Nou, volgens mij moet hij daar later in Rome dan nog wel eens over nadenken". NOLLY SPEIJERS Prof. dr. h. Berkhof: LEIDEN „De toespraak van de paus tot de delega tie van de reformatorische kerken, afgelopen maan dag, heeft niets nieuws opgeleverd. Het optimis me zoals de hervormde synodepraeses ds. H. Hu- ting dat ten aanzien van de oecumene verwoordde, is mijns inziens dan ook niet terecht". Zo reageert de hervormde theoloog prof. dr. H. Berkhof uit Leiden op uitspraken van ds. Huting na de ontmoeting van de paus met de reformato rische kerken. „Op zichzelf heb ik wel waardering voor de toespraak; hij heeft zich niet met „een Jantje van Rome" van de vragen en opmerkin gen van de Nederlandse refor matorische kerken afgemaakt. De toespraak kenmerkt zich door een zorgvuldige afweging van woorden". "Maar inhoudelijk was de vooronderstelling van wat hij zei weer: Oecumene betekent terugkeer naar de moeder kerk. De paus meent dat de Rooms-Katholieke Kerk dé kerk van Christus is. Alle christenen horen in die kerk. Het gaat om de ene kudde schapen achter de ene herder. Als de paus uitspreekt dat voor de Katholieke Kerk de oecumenische inzet „onherroe pelijk" is, betekent dat niet an ders dan de verzekering dat zij het als een blijvende opdracht beschouwt alle christenen in de kerk van Rome te bren gen". Prof. Berkhof zegt dat de Rome zich hierbij beroept op zichzelf, op de eigen traditie. „Het is een cirkelredenering. Die kennen we al lang en de toespraak tot de kerken van de Reformatie is er een beves tiging van". Hij wijst er op dat in die toe spraak de Raad van Kerken in Nederland niet voorkomt. „De paus heeft het over de eenheid van christenen. Niet over de eenheid van kerken. Daar gaat het immers niet om; het gaat om de éne kerk, de katholie ke". De oud-voorzitter van de Ne derlandse Raad van Kerken zegt dat voor het Vaticaan die Raad eigenlijk niet bestaat. In rapporten en documenten wordt de Nederlandse Raad, waarvan de Katholieke Kerk ook lid is, niet genoemd. An dere Raden wel. „Ik vermoed dat het Vaticaan niet zo geluk kig is met de formule van de Raad in Nederland. Ik doel op het feit dat alle lidkerken twee stemmen hebben. Zo kan een kleine kerk nooit worden overstemd. Dat is heel bewust gedaan; meer stemmen geven aan een grotere kerk is een ui ting van machtsdenken. En dat is iets van de wereld. Maar er is wel de afspraak dat iede re lidkerk mag verklaren zich niet gebonden te achten aan een genomen besluit Dit om te Prof. Berkhof: „Je kunt kortweg zeggen: Het Vaticaan wacht tot alle christenen binnen zijn poorten zijn". voorkomen dat kerken elkaar kunnen dwingen". Dialoog Wat dan te denken van de dia loog die de paus voorstaat? Prof. Berhof: „Op heel serieu ze wijze voert het Vaticaan ge sprekken met verschillende kerkfamilies: Onder andere met anglicanen, baptisten, lu theranen en met hervormd- gereformeerden, zoals ik nu gelukkig kan zeggen. Van Va ticaanse zijde nemen officiéél benoemde theologen deel aan de besprekingen en er worden uitstekende rapporten ge maakt. Aan de voorwaarden voor een goede dialoog is vol daan, zou je zeggen. Maar het probleem ontstaat als er offi ciële uitspraken moeten wor den gedaan. Neem bijvoor beeld de rapporten van het ge sprek tussen Rome en de Ang licaanse Kerk. De besprekin gen tussen die twee zijn het verst. Er ligt een uitstekend voorbereid verhaal in het Va ticaan. Maar er komt geen ant woord. Rome zal tenslotte niet ingaan op de gedane voorstel len". „Je kunt kortweg zeggen: Het Vaticaan wacht tot alle chris tenen binnen zijn poorten zijn". „Van zo'n uitspraak hoeft nie mand te schrikken. Dit is al ja ren het standpunt en de paus is daar in Nederland niet van afgeweken". Prof. Berkhof verwacht niet dat de toespraken van de paus in Nederland gevolgen zullen hebben voor de oecumene op plaatselijk vlak of voor de lan delijke Raad van Kerken. „Er is immers niets anders gezegd dan op de bijzondere synode met de bisschoppen in 1980. Ik denk dat het in Nederland doorgaat zoals het gaat". Desgevraagd gaat hij in op zijn uitspraak, enkele weken gele den gedaan, dat de Katholieke Kerk in de jaren negentig waarschijnlijk de Nederlandse Raad van Kerken zal verlaten. „Ik heb daarvoor een finan cieel argument. Bisschop Gij- sen betaalt al niet meer voor het lidmaatschap. Ik verwacht dat bisschop Ter Schure in West-Brabant hetzelfde zal doen. De andere bisdommen moeten dus meer opbrengen. Je hebt kans dat er in de toe komst nog meer bisschoppen deze beslissing nemen. Ik doel niet op huidige bisschoppen, maar op nieuwe. Want wat voor benoemingen hebben we in de toekomst te verwachten, gezien de ervaringen van de afgelopen tiid?", zo besluit prof. Berkhof. LÜTSEN KOOISTRA "cganisatoren tevreden le V dorj, bei rekikhter Jan Smulders nuten vertraging opgelopen, de Stichting Pausbezoek Behalve dan dinsdag, toen tiet tevredenheid terug die helicopters niet konden verloop van de ver- landen op het vliegveld rS, hde evenementen tij- Beek. Maar dat hebben we s te>et verblijf van Johan- opgelost door de viering in nom|ulus in ons land. Beek wat in te korten. Dat 3r grammatisch althans is kan makkelijk want als er tg ?d gegeaan. We hebben liederen gezongen worden £1 niet meer 10 15 mi- met 15 coupletten, kun je er best een paar overslaan, al dus Smulders. Nog afgezien van de „hulptroepen" op de plaatsen waar de paus ver scheen, zijn honderden men sen continu met de organisa tie bezig geweest. Wat de to tale kosten van het bezoek zijn, is nog niet bekend. Voor het onderdeel Pers en Publi- citeiet moet in elk geval al leen al worden gerekend op 1,4 miljoen gulden. verify Reai *E EN WISKE HET DREIGENDE DINGES Ijthulpeloos op l^puist foti!l...llitiiljc\ JwM! i 1 ,U'f i Jk km tonder hulp Kiel rnhl til hier hnfiiim roesten 'rf 101 HILVERSUM Het bezoek van de paus heeft Rome en katho liek Nederland niet dichter bij elkaar gebracht. Die mening is 61 procent van de rooms-katholieken toegedaan, zo is gebleken uit een in opdracht van de AVRO door het bureau Lagendijk uitge voerde enqüete. De enqüete is telefonisch gehouden onder een representatieve groep van vijfhonderd Nederlanders van 18 jaar en ouder tijdens de laatste twee dagen van het bezoek van de paus, dinsdag en woensdag. Van de ondervraagden zei 65 procent het bezoek van de paus geen succes te vinden, 30 procent zei van wel. Een- meerderheid onder de katholieke Nederlanders, 59 procent, noemt daarentegen het pausbezoek wel een succes, 37 procent denkt daar negatief over. De katholieken vinden de afgelopen winter verreden elfsteden tocht (77 procent) en de troonswisseling op 30 april 1980 (73 pro cent) een belangrijker gebeurtenis dan het bezoek van de paus (66 procent), aldus de onqüete. Het bezoek heeft de paus als persoon wel populairder gemaakt: vorige maand vond 40 procent van de ondervraagden hem sym pathiek tot zeer sympathiek, nu is dat percentage 69 procent Aartsbisschop Simonis van Utrecht, die met de paus meereist door door België en Luxemburg, heeft gisteren op een perscon ferentie opnieuw benadrukt dat de Johannes Paulus zeer tevre den is over het verloop van zijn bezoek aan Nederland. „De paus heeft grote achting voor de inzet van de mensen die het bezoek aan Nederland hebben voorbereid en uitgevoerd", aldus Simo nis. De officiële Vaticaanse radio heeft voor de tweede maal deze week kritiek geleverd op de berichtgeving over het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Nederland. De Vaticaanse radio verweet de media dat zij overdreven aandacht hebben geschon ken aan de protesten tegen het bezoek, en de geringe publieke belangstelling hebben onderstreept ADVERTENTIE Met uw krant naar Italië: 10-DAAGSE REIS NAAR T0RT0RET0 LIDO volpension 550.- Vertrek maandag 3 en 10 juni a.s. Aan de mooie Adriatische kust van Italië ligt het gezellige badplaatsje Tortoreto Lido. Het telt slechts 24 hotels en pensions. Eén daarvan (in categorie II) is het smaakvolle PALACE HOTEL Rustig gelegen, omgeven door een fraaie tuin met zwembad en tennis baan, vlak bij de zee. met een eigen prive- strand. waarop omkleedcabines en toiletge legenheid. Alle kamers in dit hotel beschikken over een balkon met uitzicht op de zee en zijn voorzien van douche en toilet. Er zijn een discotheek en een bar. Tor toreto Lido heeft een prachtig uit het fijnste en witste zand bestaand zeestrand dat meer dan 70 meter breed uitloopt in het schone water van de Adriatische Zee Het achterland biedt gelegenheid tot talrijke interessante excursies. Onze 10-daagse reis naar deze bijzon dere en nieuwe vakantiebestemming wordt gereden met een nieuwe luxe touringcar (met bar en toilet) en 2 bekwame chauffeurs, rechtstreeks (uiteraard met diverse stops) in 22 uur. (Gelijk aan de meeste Spanjebestem- mingen). De bijzondere prijs voor de reis heen- en terug en een 8-daags verblijf op basis van volpension ter plaatse (dus excl. maaltijden onderweg) bedraagt slechts ƒ550.- per persoon op basis van een 2-persoonska- mer met douche en toilet. Gecombineerde reisverzekering 25.- per persoon 5 - poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom 6 - poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 ol persoonlek in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag (maandag t m vrijdag van 9-16 uur). 'SIJTHOFE POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG AWSk TEL 070-190882 0

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5