„In Korea en Vietnam zoiets nooit gezien" Vakbonden willen Europese „commissie-Wagner'g it Reagan en Duat' pleiten voor steun aan contri Sinn Fein0 scoort h(tnn blJ Je" verkieziiflg6. in Noonfc Ierland F LZ Syrië wil macht Libanese christenen kortwieken Christen-democraten weer de baas in Rome Gevecht met „illegalen" BUITENLAND CeldócOouArnxt VRIJDAG 17 MEI 1985 PA£I Acht miljoen beloning voor vangst Mengele LOS ANGELES Volgende week worden in tal van Latijnsamerikaanse kranten pa ginagrote advertenties geplaatst, waarin een beloning van ruim acht miljoen gulden wordt geboden voor informatie die leidt tot de arrestatie van de oorlogsmisdadiger Jo sef Mengele. Het Simon Wiesenthal-cen- trum voor opsporing van nazi-misdadigers maakte bekend dat de campagne begint in Argentinië. Bolivia, Paraguay. Brazilië en Chili. In de advertenties staat boven een foto van Mengele uit de jaren '40 de kop „Wanted". Bovendien wordt een beeld ge geven van hoe Mengele er nu op 74-jarige leeftijd uit zou kunnen zien. De advertentie verschijnt in de Engelse, Spaanse en Portu gese kranten. Kleindochter van Mussolini gekozen in gemeenteraad FORLI Silvia Negri, de 22-jarige kleindochter van de Italiaanse dicta tor Mussolini, is gekozen voor de neo- fascistische Italiaanse Sociale Bewe ging (MSI) gekozen in de gemeente raad van de Middenitaliaanse stad Forli. Het was voor het eerst dat Ne gri zich actief in de politiek begaf. De MSI is de op drie na grootste politieke partij in Italië, na de christen-demo craten, communisten en socialisten. Bij de regionale en lokale verkiezin gen van zondag en maandag boekte de partij enige winst en behaalde 6,5 procent van de stemmen. Kremlin verhevigt offensief tegen het alcoholisme MOSKOU De Sovjet-Unie gaat het alcoholmis bruik nog strenger aanpakken. De maatregelen, waaronder hogere boetes voor openbaar dronken schap. verhoging van de leeftijd waarop men alcohol mag drinken van 18 tot 21 jaar en meer medische hulp voor alcoholisten, zullen volgende maand van kracht worden. Volgens niet officiële cijfers lijden 20 miljoen Sovjet-burgers aan alcoholisme. Het ziet er ook naar uit dat vanaf 1986 de produktie van de na tionale drank, wodka, zal worden verlaagd. Daaren tegen zal meer frisdrank worden gemaakt. Volwas senen, ook ouders, die jongeren alcohol geven of minderjarigen aanzetten tot drinken, zullen voortaan tot straffen „in gevangenissen of in heropvoedings kampen" worden veroordeeld, aldus het persbureau Tass. „Medeplichtige Agca zit vast in Frankrijk" ATHENE Een woordvoerder van de Bul gaarse regering heeft verklaard dat Oral Ce- lik, een Turkse vluchteling die wordt gezocht als één van de mannen die in 1981 op paus Johannes Paulus II vuurden, in het geheim in Frankrijk wordt vastgehouden. Celik is één van de drie Bulgaren en vier Turken die op 27 mei in Rome moeten voorkomen op be schuldiging van medeplichtigheid bij de aan slag. Het proces wordt beschouwd als een van de meest explosieve zaken in de moderne ge schiedenis. De Bulgaarse staat zal er van wor den beschuldigd in opdracht van Moskou te hebben geprobeerd de paus te vermoorden. Volgens Bulgarije wordt Celik in Frankrijk geïnstrueerd, om voor Bulgarije belastende verklaringen af te leggen. Arafat: Erkenning Israël afhankelijk van stap VS WASHINGTON Jasser Arafat wil resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, waarin het bestaansrecht van Israël erkend wordt, aanvaarden als de Verenigde Staten het recht van het Palestijnse volk op „zelfbeschikking" erkennen. Dit zei Arafat tegen de Washington Post. Hij zei dat de resolutie tot nu toe was ver worpen omdat die geen rekening hield met het bestaansrecht van de Palestij- nen. Enkele Israëlische ministers heb ben gezegd dat zij aansturen op een compromis dat de impasse ten aanzien van de Palestijnse vertegenwoordiging moet doorbreken bij eventueel Israëli sch/Arabisch overleg. Israël weigert tot nu toe te praten met de PLO. PHILADELPIA PROBEERT VUURZEE TE BEGRIJPEN (Van onze correspondent Mare De Koninck) PHILADELPHIA „Ik ben in Korea en in Viet nam geweest, maar zoiets heb ik nog nooit geziefi", zegt een zwarte man. Hij staat in Philadelpia op de hoek van wat een paar dagen geleden nog zijn straat was. Nu kijkt hij uit over een soort Hiroshima of Dresden anno 1945. Ge blakerde muren, smeu lend puin en, op zeker veertig meter van waar de dichtstbijzijnde vlammen moeten hebben gewoe kerd, twee verregaand ge smolten auto's. Philadel phia probeert nog steeds te begrijpen wat er maan dagavond is gebeurd, toen een klein pandje in Osage Street moest worden ont ruimd. Zestig huizen zijn in vlammen opgegaan. Tweehonderd men sen zijn dakloos geraakt, bijna allen zwarten. Ze zitten bijeen in een hal van de naburige Temple University en in de katholieke St. Carthage kerk. „Ik had niet gedacht dat ik op mijn 55e jaar nog eens een zwerver zou worden", mom pelt een dame hoofdschud dend. Naast haar zegt een jon gere man met op elke been een kind: „Ik had mijn huis onlangs gekocht en wat het aan het opknappen. Alles wat ik nu nog heb is deze broek en dit hemd". Bijna verbijsterend is de mild heid van deze nieuwe daklo zen jegens het stadsbestuur en vooral jegens burgemeester Wilson Goode. „Het is niet de schuld van burgemeester Goode Het is een ongeluk ge weest", verzekert een jonge vrouw, die eveneens al haar dierbare bezittingen kwijt is. „Nee, de autoriteiten hebben het goed bedoeld. Ze wilden ons helpen. Wij konden niet meer leven met deze buren". Restant De buren vormden de commu ne „Move", een van de laatste restanten van de alternatieve jeugdbeweging van de jaren zestig en zeventig. Intussen zijn uit het verwoeste huis in Osage Street elf verkoolde lij ken gehaald. Onder de doden zijn drie kinderen en drie vrouwen. Een vroegere overbuurman vertelt: „Het was niet meer vol te houden. Ze hadden wel twintig honden en katten. Mens en dier deed z'n behoefte in de tuin. De ratten die erop afkwamen werden ook als huisdieren verwelkomd. De laatste tijd zag je ze steeds va ker met geweren en pistolen op het dak staan, waar ze een bunker bouwden» En ze liepen met kannen benzine in en uit. Wie er iets van durfde te zeg gen, kreeg een grote mond". Maar het ergste, daar is ieder een het in de opvangcentra over eens, was de grote luid spreker die twee jaar geleden op het dak verscheen en waar door de Move-leden hun bizar re mix van revolutionaire en anarchistische filosofieën schalden. Move bestaat (bestond) alleen in Philadelphia en heeft niet meer dan een paar dozijn aan hangers, die in drie verspreid liggende huizen wonen. Op richters in de jaren zeventig waren de zwarte klusjesman Vincent Leaphart en de blan ke maatschappelijk werker Donald Glassey, die later uit de nu helemaal zwarte Move- -beweging is gestapt. De groep wil „terug naar de natuur" en is tegen elektriciteit en moder ne technologie (hoewel men duizenden dollars schuld had aan het lokale electriciteitsbe- drijf en automatische wapens in bezit had). Glassey heeft verteld dat de vrouwen zonder medische hulp kinderen ba ren. Ze bijten zelf de navel streng door en likken de baby schoon. In 1978 probeerde de politie al eens een groep Move-leden uit een huis te krijgen. Ook die poging liep uit op een vuurge vecht. Vijf maanden lang was geprobeerd de beweging uit te hongeren. Uiteindelijk kreeg een aantal Move-leden levens lange gevangenisstraf. Ande ren verhuisden naar Osage Street. Terreur De afgelopen weken hadden getergde omwonenden er bij burgemeester Goode (de eerste zwarte bestuurder van de stad) op aangedrongen een einde te maken aan de terreur van de „Move". Maar ook zij hadden nooit kunnen voorzien, waar de ontruimingsactie uiteinde lijk op zou uitlopen. Na een langdurige schotenwis seling tussen de politie en de „Move" liet een helikopter een springlading vallen op het ge bouw. Omstanders zagen on middellijk wat vuur en rook, dat eerst verdween maar na tien minuten terugkwam en zich snel verspreidde. Pas toen de vlammen al uit drie huizen lekten begon de brandweer te blussen. Maar toen was de ramp niet meer te beteugelen. Tot hun ontzetting zagen de Een politieman houdt de wacht bij de nog steeds smeulende resten van de huizen, die begin deze week in Philadelphia in de as werden gelegd. 200 geëvacueerde buurtgeno ten hun hele straat en daar achter nog een halve straat verkolen in een ware hel. Burgemeester Wilson Goode, lid van de Democratische par tij, reageerde met indrukwek kende zelfverzekerdheid op de tragedie. Hij zei „kapot" te zijn van de aangerichte vernieling, maar ook: „Ik neem de volle verantwoordelijkheid voor het gebeurde. Natuurlijk had de brand voorkomen moeten worden. Maar ik denk dat de bevolking mijn vastberaden heid om deze levensgevaarlijk Move-figuren uit te schakelen, waardeert". Inderdaad blijkt uit eerste opi niepeilingen door lokale ra diostations dat twee derde van de inwoners van Philadelphia de burgemeester steunt. Vriendelijkheid Uit de reacties blijkt dat veelal sprake is van „ras-solidariteit". Veel zwarten willen niet dat de eerste zwarte burgemeester van hun 1,6 miljoen inwoners tellende stad zou falen. Phila delphia en de deelstaat waarin het ligt, Pennsylvania, staan bekend om hun vriendelijk heid en tolerantie. „Phili", zo als de stad liefkozend door veel Amerikanen wordt ge noemd, is „de stad van de broederlijke liefde". Maar in werkelijkheid zijn raciale spanningen er vaak voelbaar. Burgemeester Goode heeft een begin gemaakt met het aanne men van meer zwarten in het politie- en brandweerkorps. Hij is daarvoor, en voor zijn beleid in het algemeen, door politieke vriend en vijand ge prezen. Maar het is de vraag of de zwarte bevolking, als de eerste emoties wat zijn getemperd, de fouten bij de ontruiming van het Move-gebouw zal blijven accepteren. Talloze vragen zijn nog onbeantwoord, met name over de voorbereiding van de actie. Woede en verontwaardi ging kunnen alsnog de kop op steken. Want het kan haast niet anders of uit het diep gaand onderzoek dat burg meester Goode heeft toegezegd zal blijken, dat er onbezonnen beslissingen zijn genomen. Waarom die haast? Men wist toch dat er veel brandstof in het huis was? Men wist toch dat de brandweer niet zou kunnen blussen, zolang er nog geschoten werd? Sinds wan neer laten we buiten oorlogs tijd een bom op een woonwijk vallen? Wist men dat er kinde ren in het huis waren? Waar om is geen tank of een slopers- kogel gebruikt om het huis te vernietigen? De vragenlijst van de critici is eindeloos. Burgemeester Goode heeft beloofd binnen een jaar alle 60 huizen her bouwd te hebben. En komende zondag heeft hij uitgeroepen tot „dag van gebed voor de do den, de daklozen en voor de hele stad Philadelphia". i aa ter BELFAST Sinn et legale politieke fronflW verboden katholieken^ organisatie IRA, hi goed resultaat behaaPo gemeenteraadsverkiez de Noord-Ierland. Met »- van de stemmen getey Sinn Fein een aandefL procent. Het was d keer dat Sinn Fein aaj kiezingen deelnam. Ook de militante part dere zijde, de Demo Unionistenpartij van Paisley, heeft haar uitgebreid en zal uitk 20 procent van de »i een verbetering van j cent van het resultaat verkiezingen in 19821 provinciale parlementL Londen en de Orangil dominee Paisley hadd aard gehoopt dat da partij geen spectaculï cessen zou behalen. L Fein, geleid door. Adams, streeft Ierse ging na met alle r* Tl desnoods met geweld.' Patiënt kaï) aids-virus r-l incubatieti overbrengt)] d: o( n ïti BOSTON Het virus gens onderzoekers aidi zaakt kan zich meerl jaar in het lichaam patiënt bevinden, zoi de ziekte uitbreekt. In genoemde incubati kan de virus-drager wel overbrengen. Dat^ onderzoekingen van h rikaanse centrum voo controle, waarvan de ten zijn gepubliceerd „New England Journ4iTTrp dicine". Voor de studi patiënten onderzocht. Pn de schrijvers van helde zoeksrapport noemdemog vindingen in overeens gen met die over ande tieziekten. p n BEIROET Terwijl door ge vechten tussen moslims en christenen langs de groene lijn in Beiroet gisteren weer vijf mensen werden gedood en ne gentien man werden gewond, heeft de Syrische minister Khaddam de afgelopen drie dagen overleg gevoerd met alle partijen in het Libanese conflict. Khaddam verklaarde in een vraaggesprek met een links-Libanese krant dat aan de christelijke dominantie zo als die in 1943 bij de onafhan kelijkheid van Libanon werd geregeld, een eind moet ko men. „De formule van 1943 is dood. Na al wat er is gebeurd, is het ontoelaatbaar om weer terug te grijpen naar een for mule die de oorlog weer zou doen oplaaien". Op het ogen blik bestaat de Libanese bevol king voor 55 procent uit mos lims. De christenen, wier aan deel gestadig is geslonken en nu 45 procent van de bevol- king uitmaken, bepaalden ech ter het gezicht van de regering en het leger. Volgens Khad dam, op wiens initatief Syrië in 1976 ingreep in de toen net uitgebroken burgeroorlog, zou het einde van de strijd nu in zicht zijn. (Vervolg van de voorpagina) MILAAN Een speciale commissie op hoog niveau moet zich op korte termijn gaan buigen over het pro bleem van de massale werkloosheid in Europa en met concrete voorstel len komen om die op Eu ropees en nationaal ni veau te lijf te gaan. Het congres van de Europese vakbonden in Milaan heeft zich uitgesproken voor een recente suggestie daartoe van de Finse re- ;ze commissie laat zich het beste vergelijken met de com- missie-Wagner die in Neder land voorstellen heeft gedaan voor 'een nieuw industriebe leid. De voormalige Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky heeft zich al bereid verklaard voorzitter van de commissie te worden Volgens het' EVV- congres moet de commissie met de grootste spoed aan de slag en met concrete voorstel len komen. De werkloosheid is in de laatste jaren in de 18 Eu ropese landen opgelopen tot bijna 20 miljoen werknemers. De landen van de Europese Gemeenschap alleen al tellen 14 miljoep werklozen. In de resolutie die het EVV- congres gisteren aanvaardde is de passage waarin wordt aan gedrongen op Europese vak bondsactie en waarin de moge lijkheid wordt geopend tot Eu ropese stakingen te komen op sterke aandrang van het Ne derlandse CNV geschrapt. Er wordt nu gesproken van een onderzoek naar wegen om de rol en de macht van de Euro pese vakbeweging te verster ken, rekening houdend met het mandaat van de verschil lende daarbij aangesloten bon den. Op centraal niveau uitge roepen Europese stakingen zijn daarmee van de baan. Ruimtewapens Het congres van het Europees Verbond van Vakverenigin gen (EVV) heeft zich in Mi laan op aandrang van de FNV uitgesproken tegen de ontwik keling van ruimtewapens. Alle (Van onze correspondent Cees Manders) ROME In Rome zijn de bordjes verhangen. Na tien jaar communistisch bewind in het Capitool, het Ro meinse stadhuis, delen de komende vijf jaar de chris ten-democraten weer de lakens uit. Dit is wel de spec taculairste uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen, die begin deze week in heel Italië zijn gehouden. De communisten wijten de nederlaag aan de heksenjacht die er tegen hen zou zijn ondernomen, vooral vanuit het Vaticaan. Ze beschuldigen kardinaal Poletti, de vicaris van de paus voor het diocees Rome, ervan een regelrechte kruistocht tegen het com munistische gemeentebestuur te hebben gevoerd. Een kruistocht die volgens de communisten geïnspireerd is door de paus zelf. Grote persoonlijke overwinnaar van de verkiezingen is de chris ten-democraat Alberto Michelini, journalist en Europarlementa riër. Hij wordt gesteund door Opus Dei en door de machtige ka tholieke jongerenorganisatie Communie en Vrijheid. Hij gaat door voor de favoriet van de paus, die vindt dat de katholieken zich meer in de politiek moeten laten gelden. „De paus heeft de Romeinse verkiezingen gewonnen", luidt dan ook het commen taar in de linkse Romeinse kranten. SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 115) ZO scheen alles erop te wijzen, dat Loetje Satoe aan het eind van zijn misdadige latijn ge komen was. Maar toch wou hij de strijd om de koffer kostbaar goud nog niet opgeven. „Ik ga door tot de laatste seconde," gromde hij. „Pas als het wérkelijk niet anders kan, ga ik er van door. Desnoods zónder goud..." Geheel over eenkomstig deze kordate gedachte had hij zich opgesteld voor een raam van zijn prlvékantoor. Over zijn rechterarm droeg hij een automatisch pistool met een trommelmagazijn. Nauwkeurig hield hij de gebeurtenissen op het oude binnen plaatsje in het oog. Daar klonken nog steeds de ratelende stengunschoten, waarop portier Ja nus brigadier Kleuntjes tracteerde. Maar zoals we al zeiden. Kleuntjes de 'mepper' was zó diep ueledigd door de ernstige beschadigingen aan zijn helm, dat hij blind werd voor alle gevaar. Zijn spieren zwollen op, hij groeide uit tot één bundel saamgebalde kracht en... woesjü Als een pijl uit een boog stortte hij zich roekeloos de oude rommelschuur in, waar de sluipschutter met zijn stengun zat... Janus evenwel kreeg de ijskoude bibberkoorts van schrik, toen hij daar zo plotseling die spinnijdige brigadier zag bin nenvliegen. „Kleuntjes de m.mepper!" stamel de hij. „N..niet sLslaan asjeblief...!" Zijn anders zo rauwe stemgeluid piepte en klonk dun van angst. Maar Kleuntjes de mepper sloeg geen acht op Janus' smeekbede. Met één krakende slag stelde hij de schietende boef buiten ge vecht... Geweld Sri Lanka steeds heftiger Het geweld op Sri Lanka tussen Tamils, die streven naar onaf hankelijkheid, en het regeringsleger neemt steeds gruwelijker vormen aan. Nadat Tamil-fanatici eerder deze week in de boedhistische heilige stad Anuradhapura meer dan 150 mensen om het leven brach ten, zijn eergisteren op een veerboot in het noorden van het land zeker 30 Tamils met zwaarden en bij len afgeslacht. Ge vreesd wordt dat de vergeldingsacties over en weer zullen leiden tot een nieuwe golf van geweld tegen de Tamils. Bij een derge lijke uitbarsting kwa men in 1983 meer dan duizend Tamils om het leven. Op de foto de 15-jarige Abdul Majid Jaleel, een van de ruim 300 gewon den in Anuradhapura. Mac stappen die zouden i g, leiden tot de ontwikk^ V1 deze wapens moeten beëindigd, vinden de Het congres hekelt deonJ die door beide supeit- V wordt gebruikt en hefcen ken van de werkelijki heid om tot ontwaa v komen. ARJEN BROEKlK jvan hij atje de f den omt geaa t de 'at la felool WASHINGTON President Reagan van de de Stalen en president Duarte van El Salvador er over eens, dat Nicaragua de grootste becii< vormt voor Midden-Amerika. Na hun besprekkhteI Washington pleitten beiden voor steun aan de sti< guaanse opstandelingen. net t ver President Duarte brengt een bezoek aan de VS, hde hoopt meer militaire en economische steun los teiet Vl Voor dit financiële jaar heeft het Congres economlulus militaire hulp voor El Salvador goedgekeurd voor ee®mrT de van 454 miljoen dollar. Reagan prees Duarte ?e vooruitgang die hij heeft geboekt in zijn land. In El nie „gaan de economische hervormingen door en verli— communistische guerrillastrijders grond", aldus Rea^ Intussen heeft de Salvadoraanse regering heeft het^E I van het verzet verworpen om op 15 juni in de plaats. de derde ronde van besprekingen te houden. De fS heeft het verzet een tegenvoorstel gedaan. De eerste sprekingen tussen het verzet en de regering hadden ijj 15 oktober en 30 november van het vorige jaar. - Nigeriaanse agenten in gevecht met demonstrerende „illegale" arbeiders, die uit protest tegen hun massale uitwijzing de weg naar het vliegveld van de hoofdstad Lagos blokkeerden. De Nigeriaanse regering heeft vele duizenden buitenlanders zonder verblijfsvergunning opdracht gegeven het land zo snel mogelijk te verlaten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4